De goddeiooz8 schoolmeesters aan 't werk k Lb Oorlog tusschen Turkyë en Italië Een drama in eene rivier Twee mijnwerkers in eene mijn gedood Zeventiende jaargang n' 283. S CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 12 October 1911 O DAGBLAD Bestuurder gij §i@t©ü liet weBiijss wasi luet HIELSSIEIBEIIF, van die 1E©EL©©S^EIS, van ai© G9HDELO0SHE8D in den k©p kleine sclaneiEknagsen I kweekers sij ©nsctaaiSeüsge kindenen ©p int misdadigers en godloochenaars» Dood van generaal de Gharetle DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken! Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN AANKONDIGINGEN i TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 J. Van' Nuffel-De Qendt. ©J KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per i*egel) fr. 2,00 i De goddeloozen, de liberalen, de socialis ten en gansch hunne aanhang moeien ook hunne scholen hebben. Zij moeten scholen hebben naar hun hart, naar hunnen geest, naar hunne leeringen, zoggen zij. Hunne scholen ons onderwijs a Het onderwijs dei* Verlichting en van den Vooruitgang dat zijn al woorden die zij gedurig met grootspraak en barakkenlawijd uitspreken, op torens en daken uitkramen, schrijven in 't groot en in 'L klein in al hunne goddelooze vuilbladjes. Hunne scholen peinst nu toch niet, lezers, dat ze daarmee beduiden scholen die zij gebouwd hebben en onderhouden met hunne eigene centenzooals gij spreekt van uw huis dat gij gekocht en betaald hebt. Hunne scholen dat zijn de scholen van den Slaat, van de stad of gemeente dio be taald zijn met de centen van Jan en alle man. met het geld van al de Belgen en van al de lastenbetalers, katholieken dus meest juist gelijk als ge zoudt zeggen de openbare wegen, de groote steenwegen, dio gemaakt zijn met het geld van den Staat. Welnu van dio scholen zeggen de liberalen en socialis ten Dat zijn onze scholen, daar spelen wij baas daar moogt gij katholieken voor beta len, maar al wat katholiek is moet daar buiten Daar is de geuzerij alleen meester Juist als of iemand zou op de Groote Markt gaan staan en zeggen dat is hier 't mijn alleen alleman moet er hier van door Is het dom, is het belachelijk genoeg Wij katholieken spreken ook van onze scholenmaar dan zijn het de onze, betaald uit onzen eigenen zak, zooals te Aalst waar wij rond het half vnillioen uitgegeven hebben, en te Antwerpen verscheidene millioenen Maar wij zeggen het nogmaals, «hunne scholen, dat zijn de hunne niet. Zij lie gen, als zij dat zeggen, dat zijn immers de scholen van iedereen, van alle Belgen. Wat willen de goddeloozen onderwijzen ih die scholen waarvan zij zich willen mees ter maken Ziet hierboven de plaat. Dacir staat een oude stekelharige godde looze schoolmeesteronder de beschermende hand van een vrijmetselaar, en ziet wat hij aan die kleine schooljongens onderwijst. Noch God, noch meester de Godheid is eene leugen, uitgevonden door de pries ters de godsdienst is bedrog, 't is geldklop- perij, 't is eene fopperij Geen meesters meer geen wettig gezag noch van Kerk, noch van ouders, noch van God! De priesters zijn volksbedriegers en leu genaars. Eigendom is diefstalde boer die zijn eigen hofstede heeft, de kleine handelaar die een eigen huisje heeft, de werkman of stieleman dio zijn alam heeft, de oppassende burger die een spaarboekje heeft, die hebben het al gestolen, 't zijn al dieven Het huisgezin moet vernietigd worden de mensch moet leven gelijk de dieren. Dood is dood als de mensch sterft, 't is gelijk een dier dat geslacht wordt. Als de mensch begraven wordt in de heilige aarde, 't is gelijk een liond die in den grond gestopt wordt De mensch is een tweevoetig dier de mensch is nen aap, die moet leven gelijk de beesten voor de voldoening van do beestige driften Revolutie is het rechtmet vergif te werk g*aan moorden, branden, stelen, bom men werpen, vernielen, dat allemaal mag gedaan worden als het u plezier doet Zietdaar, lezers, wat men in de godde looze scholen onderwijst aan de kinderen. Zietdaar wat onze liberalen en socialisten zouden willen maken van onze stadsscholen zietdaar wat hunne vrijdenkersschoolmeesters zouden moeten onderwijzen Eerlijke rnenschen, in wier hert nog een brein/je eergevoel is, die den godsdienst eer biedigt, de godheid herkent, den eigendom als een heilig recht aanziet, aan uw eigen huisgezin houdt, de ziel uwer kinderen wilt onbesmet houden, toont uwen afkeer van al wat goddeloos, van al wat liberaal en socia list is, en roept met ons Weg met de goddelooze schoolmeesters weg met het goddeloos onderwijs, weg met de goddelooze scholen!Leven de katholieke scholen, leve het katholiek onderwijs, en daarom allen te Aalst gestemd voor de katholieke lijst onder nummer 1. Generaal baron de Charette, oud-kolonel der pauselijke zouaven, is overleden in den ouderdom van 79 jaren. Baron Athanase de Charette de la Con- trie, werd geboren den 18 September 1832, ito Nantes. Hij was dus 79 jaar oud. Hij was d9 kleinzoon van den heldhaftigen Ven- deërgeneraal de Gharetle, en daar zijn va der ter dood veroordeeld was, om aan den opstand der Vendeërs deelgenomen te heb ben, vluchtte hij met dezen naar Zwitser land. De jonge baron de Charette werd naar de krijgsschool van Turino gestuurd en op 27jarigen ouderdom was hij onderluitenant. Het jaar nadien barstte in Italië den oorlog' uit, der Eenmaking van Italië. Baron de Charette trad in liet leger der zouaven en werd kapitein benoemd der afdeeling ge- -vormd door de Belgische en de Fransche vrijwilligers. Aan het hoofd van die dapperen, gaf ^kapitein de Charette dikwijls het voorbeeld tvan on tembaren heldenmoed. In de veldslagen van Gastelfidardo; Men- >tana, Nerola verrichtte hij waarlijk won deren van dapperheid en weldra was hij Juitenant-kolonel der zouaven. Toen hij in 1870 door het vijandelijk le- :ger, nabij Viterbo bijna ingesloten werd, moest hij 's nachts met zijne troepen door het gebergte trekken. Het wras het, eenige middel om de alge heel© vernieling vau het legerkorps te ver mijden. De bevelhebber der Pauselijke troepen beproefde het waagstuk en. het gelukte. Toen hat vijandelijk leger s' anderendaags het kamp der zouaven overompelde, hopende liet pauselijk leger te verpletteren, vond het er geenolevende ziel meer..... Baron de Charette onderscheidde zich ook nog bij de verdediging van Rome, doch toen deze.stad ilodr de^ vijandelijke over macht ingenomen wérd, en allen tegenstand nutteloos en onmogelijk was, werd de be velhebber met de hem ovèrgobleven troepen naar Marseille overgebracht. Hij vereenigde zijne strijders te Avignon, en daar juist de oorlog legen DuiLschland was ui'.geborstcn vroeg en bekwam liij de toelating, m3t zijne zouaven een vrijwilli ger® leger te vormen, dat de Franschen zou steunen. Wat wonderen van dapperheid dio koene schaar helden vereischt hebben, gaat alle gedacht to boven Vooral to Loigny onderscheidden zij zich op eene heldhaftige wijze. Meer dan de helft der gewezen pauze- lijke zouaven sneuvelden er, en hun moe dige aanvoeder zelf, baron de Charette kreeg een Pruisische kogel in de bil en werd voor dood op het slagveld achterge laten. Daar vond men hem liggen en hij werd ter verzorging in een naburig huis over gebracht. Tegen allo verwachting genas hij en pas eenige weken later, in Januari 1871, trok hij naar Poitiers, waar hij zijne strijdmakkers, zijne heldhaftige zouaven terug vond. Zijn terugkeer bij zijn vrijwilligersleger was een heele gebeurtenis en baron de Charette kon maar niet begrijpen, w aarom de toenmalige regeering hem het kruis van Let eerelegioen schonk en hem lot generaal van het Fransch leger bevorderde. De held vond het maar heel natuurlijk, dat hij zijn leger terug was komon vervoegen. Toen de oorlog met Duitschland geëin digd was, bood men hem verscheidene eer volle ambten aan, doch generaal de Cha rette weigerde. Eerbewijzen stuitten hem steeds tegen de borst. Hij verkoos het stille familieleven. In 1881 boden de oud-zouaven hem bij inschrijving het kasteel van Basse-Motle, in Bretanje aan. Daar trok hij zich terug, schreef er zijne Gedenkenissen van het regiment der pau selijke zouaven en is er thans godvruch tig in den Heer ontslapen. Zijne heldhaftigeziel ruste in vrede. Een jonge koewachter snelde toe en sprong de drenkelingen achterna, en haalde vrouw Thill boven, doch lnj viel mot haar terug in 't water. Een voerman, die van verre het ongeluk gezien had, kwam toege sneld en gelakte erin rnev. Till en de koe wachter op het droge te brengen. Mev.Till had reeds het bewustzijn verloren en haar toestand was zeer bedenkelijk. Het was slechts na een uur opzoekingen dat men er kon in gelukken, Mev. Cherry en haar kind op te halen. Beiden hadden reeds opgehouden te leven. Gisteren namiddag, waren de vrouwen Cherry en Thill, van Muldange (Luxem burg), aan den oever van de Chiers bezig hun lijnwaad te spoelen. Een der kinderen van mevrouw' Cherry, een twaalfjarige knaap, die aan vallende ziekte lijdt, speelde in de nabijheid. Eensklaps kreeg de knaap een aanval zijner vreeselijke plaag, en vooraleer men hem kon ter hulp komen, rolde de onge lukkige in het water. De moeder, wilde haar kind grijpen, doch viel ook in het water. mev. Thill, die haar wilde wederhouden, medeslepende. Een vreeselijk ongeluk, dat de dood ver oorzaakt heeft van twee mijnwerkers, had gisteren plaats in den put nr 2 der mijnen van Centraal Boriuages, te Palurages. Eene grauwvuurontploffing, had plaats, ten gevolge waarvan de 14 jarige mijnwer ker Antoon Liégois, van Dour, omverge worpen werd. Een zijner werkgezellen, de 55 jarigo Clement Dufrasne, snelde hem ter hulp, doch werd het slachtoffer zijner opoffering. Hij viel naast Liégois neder en 't was slechts verscheidene uren later, dat men er kon in gelukken, de beide slachtof fers te bereiken en boven te brengen. Beiden hadden reeds opgehouden te le ven. f De ongelukkige Defrasne was in heel de streek gekend als een voorbeeld van hel denmoed en zelfopoffering. Reeds ver scheidene malen had hij zich o.nderscheidejn eu zijne werkgezellen aan den dood pnt- rukt. Hij had zelfs gevraagd, om in de ge vaarlijke plaatsen der mijn te mogen arbei den, ten einde bij do hand te zijn. indien er daar soms een ongeluk mocht voorvallen. De held, is thans het slachtoffer gewor~ den, zijner nederige opoffering. 4e vraag van bemiddeling Turkyë heeft voor de vierde maal aan de E'T—oescho mogendheden gevraagd om tn^cha to komen. Wellicht zal die jraag dezel do gevolgen hebben als de vorige. Nu d lorde vraag van Turkyë moet toch in ee anderen, en laat ons zeggen, in een slim .a on zin opgesteld zijn, want Turkyë raagt niet blootvveg aan de Europeescho natiën tusschen te komen het vraagt wat Turkyë moet doen om een einde te stellen aan de geschillen met Italië. Er is nog geen antwoord op de Turkscho vraag toegekomen. In Creta.De Cretenzers zijn vermeteld De Cretenzers hebben hunne Kamerzit ting open verklaard in den naam van den koning van Griekenland. Die verklaring werd door al de leden geestdriftig toege juicht. De oppositie heeft voorgesteld togen toekomende jaar de Kamer te ontbinden en dan te zamen kiezing te houden met de Grieken. Creta zou zijne afgevaardigden kiezen die zouden zetelen in het Grieksche Parlement. De regeering vond dit voorstel ongepast en ontijdig gekomen, en zal beproeven met de oppositie een basis van overeenkomst te zoeken De opvolger van Reschid Pacha Assin Bey, de Turksche minister te Sofia, heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aangenomen. Aarzeling der Turksche regeering De Turksche regeering had besloten al de Ilaliauen die in Turkyë verblijven, uit het land te zetten. Nu het er op aankwam zulks te doen, heeft de regeering geaarzeld en het werk van uitdrijven is nog niet be- eronnen. De Duitsche afgezant heeft te Constanti- nopel de regeering aangespoord goed na te denken op de gevolgen van die daad. Nu is Europa met u, zegde hij, maar gaat ge dat doen, dan zal de opinie in Europa tegen u zijn. De regeering heeft daarop besloten de Europeesclie meening te polsen en de uit drijving voor den oogenblik daargelaten. Nu het kan goed zijn zulks te doen, ons gedacht echter is, dal men in oorlogstijden niet onbeslist mag te werk gaan, men moet vastberaden zijn, en eens eene zaak beslo ten, moet ze kost wat kost uitgevoerd worden. Aarzeling beteekerit zwakheid, en zwak heid baart natuurlijk moedeloosheid en ont moediging. Wespreken bier onderTurksch oogpunt wel te verslaan. Turkyë moet het hoofd buigen Te Berlijn zegt men aan Turkyë, dat het 1 zeer zeker droevig is voor het land, maar

De Volksstem | 1911 | | pagina 1