Blijde tijding voor 1 wüimuii Dit ons Sociaal Gemesnteprogramma. De kinderdieven, de zielroovers in huis... Maar.,. Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind De koek van de Aalstersche kiezers aan de liberale, socialistische en daensistisclie kandidaten1 H >;ai Ui onder nummer WATERLEIDING De verkooping van grond der hospiciën op St-Job. j mrnpmÈi Hoe moeten de onderlinge Bijstanden uitgebreid worden Vermindering der werkuren 0« passerelle gaaf er komen Aan den Zwarten Hoek. Bravo i Bravo Met welke blijheid zullen onze werklieden die tijding vernemen en onze boeren van Mijlbeek, en de reizigers en handelaars die dagelijks tol vier- en vijfmaal over den Den der moesten gaan. Wat is er tijd, kostelijke tijd verspild ge weest aan markten, voor de brug van den Zwarten Hoek, als de logge schepen er loom en traag voorbij kropen, onder het gemor van 't wachtende werkvolk. Nu komt ze er, heel in 't kort de passe relle. Want zij is gestemd, door het katholiek Stadsbestuur. Hulde en dank aan het katholiek bestuur dat zoo wel gezorgd heeft voor de werklie den. De werklieden zijn dankbaar, zij hebben het hart op de goede plaats en zij zullen het bewijzen. Nog meer. Luistert hiér lezers. Ons katholiek Stadsbestuur heeft seffens 7.ijn stoute schoenen aangedaan en 't is naar 'Brussel gegaan bij den heer Minister van Openbare Werken. En het heeft er zoo dapper gepleten voor de Aalstersclie bevol king, dat de Minister zijn goede muls opzette «11voor 500 o (vijftig per honderd) in de •kosten der passerelle lusschen kwam. Bravo Tweemaal bravo Voor half geld een schoone passerelle voor ons werkvolk Hoerah onze Katholieke Gemeenteraad f. Een verzoeningsraad-scheidsraad. Ik wil nog een woord zeggeu over een ander punt van ons sociaal programma, dat; ik met al de verlangens van mijn hart wensch te zien uitvoeren.Er bestaat namelijk teGent on to Antwerpen voor de metsers, te Kort- rijk voor de timmermans, te Waarschoot voor de textielbewerkers een verzoenivgs- 'rciad-scheidsraad met de medehulp van hel gemeentebestuur gesticht. Daar streeft men er naar, de veelvuldige werkgeschillen in de 'minne op te lossen, en sticht aldus oneindig .goeds voor den vrede en den vooruitgang der maatschappij. Deze sleden geven ons een schoon voor beeld dat de stad Aalst zal navolgen. Wij •illen kennen door ondervinding de noodlot tige gevolgen der lange en hardnekkige werkstakingen, welke dikwijls de werkende klas, gedurende lange maanden in de ellende dompelen. Welnu, wij christeno mannen heb ben als plicht alle mogelijke middelen aan te wenden om door onze inrichtingen, de moei- heden welke tusschen werkgever en ar beider knnnen ontslaan, zooveel mogelijk in vrede to zien oplossen. 2. Maatschappelijke werking van het Armbureel. Eindelijk wil ik a nog spreken over het Armbureel en den wensch uitdrukken dat die inrichting het hekomen van hulpgelden aan de deftige huishoudens, die een groot getal kinderen tellen, zou vergemakkelijken, bij zonderlijk in twee omstandigheden die altijd de oorzaak zijn van buitengewone uilgaven, de geboorte en de i"e communie. Het ware ook wenschelijk, dat het Arm bureel in de toekomst zou beschikken over een deel der beschikbare gelden, ten voor- deele der maatschappijen van vooruitzicht, welke benevens de ziekenfondsen, zouden kunnen gesticht worden Baron Bodewijk de Béthüne, Gemeenteraadslid, (Redev. Werkmanskring 1 October 1911.) Wij herinneren hoe het katholiek gemeen tebestuur van Aalst er in gelukt is voor onze stad bet voordeeligsle contract te bekomen, bovenal de andere sleden voor de vergun ning der waterleiding met de Tusschenge- meenlelijke maatschappij der waters van Brussel De maatschappij zal zelf op eigene kosten al de waterleidingen leggen in onze straten, zonder dat wij eenen centiem moe ten uitgeven. Verders laat men ons hopen dat de moei lijkheden die te Brussel zijn opgerezen, voor de voortzetting der werken, zullen verdwij nen en dat wij ons weldra zullen mogen ver heugen in eene gezonde drinkwaterleiding, ons rechtstreeks toegevoerd uit de vallei van de Bocq. Wij willen hier ook nog antwoorden op het verwijt toegebracht aan ons bestuur over do goedkeuring verleend aan den ver koop van grond op St-Job, aan de Eerw. He eren Paters Capueienen. De prijs voor dien grond bekomen noemen zij een spotprijs dien eigendom volgens hunne berekening had ongeveer 70.000 fr. meer waarde. Eenieder weet nochtans, dat deze grond in publieke verkooping gesteld is geweest en dat er zich geene liefhebbers aangeboden hebben, voor eene meerdere geldsomme dan degene gestort door de tegenwoordige eige naars. Onder dë leden der minderheid van onsen gemeenteraadzetelen voorzeker per sonen met fortuin bét/aafd en voor toien eene reinst van 70,000 niet onaangenaam moest schijnen om te vertoezenlij ken. Zulke winst is voorzeker niet te misprijzen. Er was hier een schoonen bliek te vangen. Begrijpt men dan, dat niemand zich daar voor verzet heeft Deze verkoop van grond en het aldaar oprichten van lcerk en klooster moet voor zeker eene vermeerdering van waarde geven aan de overblijvende-gronden van hospiciën en armbureel, welke palen aan de Capucie- nenlaan. Daarvan heeft deze laatste dagen een lid der minderheid zich kunnen overtui gen bij het zicht van het thans goedgekeurde plan. L. Gheeraerdts, burgemeaster, (Redev. Werkmanskring 10 October 1911). I)e Vlaamschgëzinden mogen niet vergeten dat de belangen onzer Ylaam- sche Volkstaal door de Katholieken steeds warm voorgestaan en behartigd worden. Wat was het Stadsbestuur van Aalst in vroegere tijden onder het liberaal bestuur Een broeinest van Franschgezind- keid. Alles was in het Fransch. Het volk van Aalst werd behandeld als vreemdelingen in z'jn eigen Stad huis, door de liberalen. Ziet in andere steden b. v. b. Gent De liberalen hebben van Gent een middenpunt gemaakt van dolle Franschgezindheid bij zooverre dat liberale Flaminganten een afgescheur de lijst hebben gemaakt om de belan gen der taal en de reebten van het Vlaamsche volk op zijn Vlaamsehe Hoogeschool te doen eerbiedigen. De katholieke schepene Siffer inte gendeel op de weinigen tijd dien hij op 't Gentsche stadhuis verscheen, heeft hij de volkstaal terug als een koninginne binnengeleid op het Bur gershuis der Artevèldestad Aalst, dank aar/, ons kalholiek stads bestuur en aan dé sympathieke wer king van onzen Vlmmschen burgemees ter Gheeraerdts en andere raadsleden, is een toonbeeld van Vlaamschgezindheid op gebied van.stadsbestuur. De katholieke raadsleden zijn de Vlaamsche belangen volkomen toege daan en hebben steeds hunne genegen heid voor de volkstaal bewezen. Vlamingen, èn gij Vlaamschgezinde Aalstenaars, gedenkt dat De Aalstersche kiezers zijn bezig met de rekening te maken der liberale socialistische en daensistisclie kandidaten. Zij hebben gevonden dat die reke ning slecht was en dat zij niet kon aanvaard worden Zij hebben dan ook besloten hun zwierig wandelen te zenden en ze voor eeuwigen drij dagen op te laten Maar de Aalstenaars moeten er toch altijd een zwansken bij doen. Die grap penmakkers Weet ge wat ze nu gedaan hebben Ze hebben gezegd dat ze toch moesten iels cadeau geven aan de blauwe, roode en groene kandidaten, om" hun te troosten en ze zijn bij Jeiken den bakker gegaan en hebben er een koek doen maken, uit de beste deeg, waar een blauwe, een roode en een groene kandidaat opstaat, en ze hebben hun alle drij eene kolossale buis gepast En zie de bakker trekt een oogsken omdat de koek zoo wel gelukt is O die eeuwige Aalstersche zwanzers l Ilc werd jaarlijks, bijzonderlijk gelast, met het verslag te geven over het Armbureel. Ter dier gelegenheid verdedigden wij, hene vens al de verbeteringen, die wij bij zeer nauwkeurige onderzoeken gevonden hadden, wegens de uil to doelen onderstanden aan belioeftigen, gansch bijzonderlijk de uitbrei ding der onderlinge bijstanden. Wij zegden, dat dife onderlinge bijstanden dienden uitgebreid ló worden aan do vrou wen en de kinderen, 1 zoodat niet alleen, de huisvaders, maar oqk gansch het gezin, den vrijen keus aan geneesheer en de door de bij standen geschonken medecijnen, zouden kun nen genieten. In die omstandigheden, zou het gemeente bestuur belangrijke toelagen aan die onder linge bijstanden kunnen verleenen, aange zien die toelagen langs den anderen kant eene besparing zoüaen uitmaken, voor den geneeskundigen diebst van het armbureel. (Algemeene goedkeuring.) Verder wezen wij bijzonderlijk op de ver mindering der werkuren, daar deze vermin dering niet alleen noodzakelijk is om aan de afgesloofde en vermoeide werklieden meer rust te verschaffen, maar bijzonderlijk moet gebruikt worden tot het. bevorderen van hot volksonderwijs. Hef is klaar en duidelijk dat het volksonderwijs langsom meer de aan dacht van de openbare besturen moet vesti gen, want de volksjeugd moet genoegzame lagere studiën doen, ten einde met vrucht het nijverheids- en het ambachtsonderwijs te kunnen genieten. Onze herhaalde oproepen, zoowel voorde uitbreiding der onderlinge bijstanden, als oor de bevordering van het volksonderwijs bleven niet zonder uitslag, want, reeds in verscliilligo werkmanskringen hebben wij de vrouwenverzekeringen, alsook deze der kin deren tegen ziekte zien tot stand brengen, en nu op dit oogenblik, in dit zelfde lokaal, waar wij de eer hebben u toe te spreken zien wij met het meeste genoegen en met de schoonste hoop inde toekomst, de ambacht scholen oprijzen, die benevens de reeds be slaande nijverheidschool, dienen moet. om dc jeugd onzer werkers- en burgersklassen op te leiden lot de volledige kennis hunner wederzijdsche vakken. (Toejuichingen). Dr Th. De Naeyf.r, gemeenteraadslid, (Aanspraak in den Volkskring Sint-Jozef, 10 October 1911,) Eesie werklieden, zie! hier het monster van het ongeloof en van de ongodsdienstigheid, dat met zijn helsch gezicht en zijn afschuwelijke klauwen, als een roofdier in uwen christelijken huishaard binnen dringt, en uwe arme khiderkens wil vastklampen en storten in het verderf van het liberalismus en van het sccialismus. Kiezers, en gij bijzonder, werklieden, ge kunt u nooit genoeg zaam in den geest prenten, hoe hatelijk en hoe verderfelijk de plan nen zijn van de vijanden der christene opvoeding. Het is niet op groote menschen, wier verstand en overtuiging o-evormd zijn dat zij het gemunt hebben; 't en zijn niet de menschen an rijpen ouderdom of van volledigen leeftijd die zij aanpakken. Neen I van die mannen die haar op hun tanden hebben om te antwoorden, en die hun zwierig de deur zouden wijzen als zij. afkomen om hun in 't verderf van 't ongeloof té storten, daar houden zij heel voorzichtig hunne handen af I Daar zullen zij hunne pooten niet aan verbranden, de liberale zielhonden Maar hoe hatelijk, hoe laf 5 Diegenen waarvan zij hunnen prooi willen maken, 'l zijn arme kinderen, makke schepselkensdie zich niet hunnen verweeren, die hel gevaar niet kennen en die hel kwaad niet vermoeden. De arme Kinderen van noodlijdende werklieden willen zij mislei- den, aanhalen, aanlokken in hunne goddelooze scholen met hun eten, voedsel, kleederen en onderstand te beloven. En diegenen die naar bunnen kant niet willen komen, die hunne ziel niet willen verkoopen, moeten uitgehongerd worden, krijgen geen eten of geen onderstand 1 Bat is de liberale en socialistische uithongerings- politiek. Kiezers, en gij bijzonder de armsten der werklieden, zijt gr bereid uwe kinderen te verkoopen voor den judaspenning der libe rale en socialistische zielmoorders Wilt gij de kinderen van uwe medebroeders, van uwe medebur- burgers en andere werklieden laten wegsleuren in het ongeluk ir de goddelooze scholen, die broeinesten van ongeloof en zedenbederf! Denktvooraleer gij stemt, aan al dc zorgen, aan al den last, aan al d smarten die moe kinderen u gekost hebben. Denkt, vooraleer gij stemt, aan de waarde van eene goede christelijk opvoeding voor moe hinderen. En dan, zult gij met verachting en walg alle liberalismus er socialismus ver van u wegstooten gij zult de Daensisten, die d( verderfelijke en hatelijke vijanden uwer kinderen in de hand werken, ook niet volgen maar gij zult, zooals de christen! werkman die hierboven afgebeeld staat, uwe kinde< ren onder uwe bescherming nemen en het goddelool monster afweren. Stemt dan, voor de ziel, voor he' geluk uwer kinderen, voor dekatholieke lijst

De Volksstem | 1911 | | pagina 6