DE ONBEKENDE WEES Welie Zonieryem. Schellebeile Gaver. Wachtebeke. Vlierzele. Wonbrechtegein, Ukkel Nijvel Beernem Dixmude Heusrten Lijst van M. Van Tiegliem de ten Berglie 514 stemmen lijsl van M. Dutry-Massy 484 3 katholieken en 2 Daensisten gekozen. Soheldewindeke le lijst, katholieken gekozen Fruyt, 360; Vergauwen, 449. 2® lijst, De key ster, 426; Denoyette, 375 Eeckhoute, 376, ook katholieken gekozen. Baelegem 1® lijst, katholieken gekozen: AdolfjBaele, 449 Louis Gaeyman, 422 Emiel De Mul der. 421. 2e lijst, ook katholieken gekozen Kamiel Den Ilaese, 421 Karei De Visscher, 401 René Everaert, 102. Hemelveerdegein De katholieken herkozen. Steenhuize 4 katholieken en 1 afzonderlijke gekozen. Bachte Maria-Leerne Katholieken gekozen zij bekomen 335 Bteiumcn. Poesele. Katholieken gekozen. Sl-Denijs-Westrem. De katholieke lijst zegepraalt met90 stem men meerderheid, De twee tegenstanders •vallen. Hansbehe. De uittredende katholieken herkozen. Katholieke lijst gekozen. MM. De Smet 764 Macnhaut, 788 Marlens. 758 Van den Berghe, 806 Van Laere, 817. Afzonderlijke kandidaat, M. De Rycke 1047 gekozen. Strijpen. De katholieken gekozen mot volstrekte meerderheid. Do tegen lijst valt. Cherskamp Liberalen gekozen Hermans 386, Van Dunne 370, Van Ileirowoghe 365, Van Mal- deren 354, Ahbeloos 351. Katholiek Omer 214. Katholieken gekozen. Exaarrie Katholieken De Bus. 1356. Fred De Clerck, 1342 Benoit Taelman, 1324, geko zen. De liberalen geklopt. Herzele De lijst Talloen gekozen met 100 stemmen meerderheid tegen de lijst de scheurmakers. Nazareth Katholieken gekozon. 'le reeks Katholieken zegepralen met {1.35 stemmen.5 2° reeks:. Katholiekeu zegepralen met 210 stemmen. Schelderode. Hier zijn gekosen Drie liberalen en twee katholieken. Deze behoudeu de meerderheid in don raad. St. Gaorrchx-Oudenhove. De katholieken winnen. Meerendré. De katholieke lijst zegeviert volledig. Ds bedekte liberaal valt. Kalken. De katholieke lijst zegeviert met eene overgroote volstrekte meerderheid van 897 stemmen. Oordegem. Katholieken gekozen. De katholieken zijn gekozen met 250 stoni jnen meerderheid. Erpe. -* f De katholieke lijst zegepraalt. v Katholieke uittredende leden herkozen. De katholieken gekozen. /- Heldergem. De katholieke lijst zegeviert. Nederhasselt. De katholieke lijst is gekozen. Kerkxken Hier hebben de Daensisten of socialisten eene duchtige rammeling gekregen. Heel de katholieke lijst is gekozen met overgroote meerderheid. Van 's morgens voor de Hoog mis waren er liberale heeren van Haeltert komen zien, maar in den namiddag trokken zij al drupneuzend naar huis. Leve de katho lieke partij Provincie Antwerpen Antwerpen Te Antwerpen zelf is ondanks de schanda ligste kiesluioeierrj die ooit gezien is gewor den, de kartellijst toch gekozen, zooals het voorzien werd in al de groole steden van liet land. Maandag morgen moest de juiste bereke ning voortgezet worden. M. schepene Strauss zal 1200 stommen hoven de volstrekte meer derheid hebben. De uilslag voor bet alge meen is bijna juist dezelfde als over vier jaar. Borgerhont. Deze prachtige voorstad van Antwerpen met bare 50,000 inwoners is eene borgt der katholieke volksgezinde partij De katho lieken behalen 5877 stemmen, de kartet- lislon l'liO; eenige alleenloopers 662. De katholieken behalen dus eene schitterende overwinning.Zij komen met meer dan zeven tien honderd stemmen boven liet kartel. Berchem. Tot -nog toe was Berchem ook een der stevigste katholieke voorsteden, de katho lieken behalen eene schoone meerderheid doch geraken niet aan de volstrekte meer dorheid. De katholieken behalen lusschen de ;:;0U en de 3500 stemmen; de liberclen 2616: de socialisten 380 de noodklokkers 250. De katholieken blijven maar eenige stemmen van de volstrekte meerderheid. De Evenre dige Vertegenwoordiging moet toegepast worden en drie liberalen komen in den raad; de katholieken hebben 5 gekozenen. Hoboken. In dat woelige dorp zijn er 4 kartellisten 3 katholieken gekozen. Het kartel be haald de meerderheid in den raad. Hoboken heeft de gewoonte alle 8 jaar te veranderen van meerderheid. Schooien. Die gemeente was volop in gisting. En niet te verwonderen. De burgemeester Ul- lons de Schooten moest mei 5 kandidaten herkozen worden. M. de notaris De Marbaix kwam afzonderlijk op, vooral Legen den heer burgemeester. Deze bekomt maar 580 stom men. terwijl al zijne medekandidaten 860, 930 on M. Cogels zelfs 993 stemmen beha len. M. de MaTbaix heeft 787 stemmen beko men en wordt gekozen in de plaats van den heer burgemeester. M. Ullens is tevens plaatsvervangend volksvertegenwoordiger en voorzitter van de katholieke associatie van Antwerpen. Voor hem persoonlijk is het een groole slag, maar Schooien blijft heel en al katholiek. Deurne Do katholieken slonden met tw ee volledige lijsten tegen elkander en de derde lijst, die der liberalen is alzoo met de beste brokken gaan loopen. Verduiveld zoo ver komt men met de verdeeldheid. Anders hadden do geuzen er ook eene kolossale buis gekregen. Het is te hopen dat onze vrienden in Denrne die domme fout niet m^er zullen begaan. Eens eventjes dit gezegd j,en dan alles ver geten en vergeven en voor goed vooruit in den strijd. Hemixem 57 jaren waren de liberalen daar meester over 4 jaar geraakten onze vrienden er den baas, nu zijn de kartellislen or andermaal meester. Boom In boom is de evenredige vertegenwoor diging toegepast en 4 liberalen en 4 katho lieken worden gekozen. De gemeente behoudt eene katholieke meerderheid in den raad. Eecheren De 6 katholieke kandinaten winnen met de volslrekto meerderheid. Bravo 1 voor die dapperen Esschen De liberalen zijn er machteloos geworden. Al de katholieken triomfeeren. Bravo Evenzoo te Lillo, Beii'èndrecht, Stabroeck, en in vele andere gemeenten. Op den buiten, het effenaf magnifiek. Merxem. Sinds 8 jaren werken ai de liberale kracli ten van Antwerpen om in Merxem het be wind te veroveren. De .katholieken hebben zoo prachtig weerstane! geboden, dat alle hoop voor de liberalen Verzwonden is; De katholieken b'ehalên dllen boven de 1600' stemmen, de.liberalen 1100 de socialisten, die in hunnen eigen pc$. J63 stemmen hadden uitgegeven, behalen er in de kiezing juist.. 69 l)e katholieken winpen te Merxem met. eene meerderheid van 500 stemmen. Heel de gemeenteraad is en blijft katholiek. Borgerliout en Merxem zijn tw ee groote triomfen voor de katholieken partij Turnhout, De katholieke overwinnen met eene schit terende meerderheid. Willebroek. Groote bijval der katholieken, deze heb ben 2 gekozenen. Sedert 37 jaren waren de katholieken er niet in gelukt. Mechelen Gekozen 7 katholieken en 7 liberalen. Er vallen zes katholieken. Ni?) Gekozen zes katholieken met 100 stem men boven de volstrekte meerderheid. Een liberaal vliegt builen. Schelle De katholieken zegepralen met een hon derdtal stemmen. Lillo Vier liberalen vliegert buiten. Katholieken nemen hunne plaatsin. Aertselaer De katholieken zegepralen met 150 stem men meerderheid. Moll Do uittredende katholieken zijn herkozen Lier Zes katholieken en 4 liberalen geközen. Heyst-op-(ien-Berg De katholieken zegepralen met 450 stem men meerderheid. v Cappellen Drie katholieken en tweeliberalen gekozen Contich De katholieken zegepralen met 500 stem men meerderheid. Provincie Brabant Brussel. Kartel 25,215,katholieken 13,153, afzon derlijke 700 stemmen. Al do kartellisten zij gekozen. Assche. De katholieken zijn gekozen met meer derheid. 10° Vervolg. De barones, lankmoedig, doch tevens vast heraden, oefende op haren zoon een oneindi, gezag uit, wijl zij hem to rechter tijde met omzichtigheid wist te behandelen en hem voor hare raadgeving buigzaam te maken. Ook droeg hij zijne moeder cenen weergalooze eerbied en liefde toe, en beweende haar lang en hitter. Edoch, hij bevroede ton laatste dat in stede van de smart van den baron door zij ne eigene droefheid te blijven voeden,hij hem integendeel diende te vertroosten, en van dan af beijverde hij zich het verdriet in zijn hart te versmachten, en zijnen geliefden vader eenige afleiding aan zijne smartvolle gepein zen te brengen, üe baron zag met welgevallen de genegenheid aan w elke broeder en zuster zich onderling toedroegen. Wanneer ik afscheid van hier beneden zal hebben genomen, zegde hij, zal Ursmar myne dochter een beschermer wezen. Do jonge burgheer had inderdaad sinds den dood zijner moeder al do genegenheid welke hij de duurbare afgestorven toedroeg op zijne zuster overgebracht, hij voorkwam tot de ge ringste barer wenschen en poogde immer haar door zijne goede voorbeelden tot de deugd op te'wekken. Ursmar groeide intusschen tot een flinke jongman op, doch zijne opvoeding ■was ver er af voltrokken te mogen heeten.De keuze stond dus aan do vader vrij of wel van zijnen zoon te scheidon en dezen naar W'eeuen te zenden om aldaar zijne sludién te voltrek ken, of wel zijn dochtertje alleen op het slot achter te laten om 'rsmar op zijne reis te ver gezellen, want er viel niet aan te (leuken een zoo jong kind op eenen zoo langdurigen tocht met zich te nemen.Hij besloot dus tot dit laat ste over te gaan, en Maria tijdens zijne afwe zigheid in het Sint-Ursula-klooster, welk door zijne voorouders was gesticht geworden, to plaatsen. Barones von Fortling was ten ande re in haar leven met de abdis dier kloosterge- i meente nauw bezet geweest en alvorens te j sterven had zij zich bij haren gemaal in be woordingen over de abdis uitgelaten. Daags voor de afreis van Ursmar, werd Maria door haren vader en haren broeder 'naar het klooster geleid. Men wisselde hartroeren de afscheidsgroeten en beloofde elkander zoo spoedig mogelijk weder te zien. Trots de waarlijk moederlijke opwekking der vrome kloosteroverste, wolke dit aandoenlijk schouw spel niet ongevoelig kon aanzien, stortte Ma ria, bij de gedachte voortaan te moeten leven ver van de wezens welke haar zoo duurbaar waren, overvloedige tranen. Eindelijk rukte men zich uit elkanders armen los.en do baron sloeg met zijnen zoon den weg naar het slot weer in. 's Anderendaags vertrokken beiden naar de hoofdstad van Oostenrijk. VI. ONTSLUIERING. De abdis van Bint-Ursula omringde met de teederste zorgen de beide haar toevertrouwde meisjes. Ofschoon samen groot gebracht, ver schilde huil karakter oneindig. Maria was levendig en vroolijk, Clementia, ernstig en in getogen van gemoed. Terwijl de afstammelin ge der dappere ridders, vlug door do tuinpa den huppelde, wandelde het weeskind met staügen tred langs de aardheuvels. do lessen barer bedrevene onderw ijzeres overdenkende. Soms verplaatste zij zich door de verbeelding in de nederige stulp alwaar zij zulke gelukki ge dagen had gesleten, of steide zich de ver maken voor eener wereld welke zij enkel door ge zijn een De uittredende Anderlecht Zevèn kartellisten'en zes katholieken kezen. De zes socialistische kandidaten afgescheept. De katholieken winnen zetel. Kartel gekozen. Elsene De katholieken winnen een zetel. Etterbeek Karlèllisten gekozen met 90 stemmen meerderheid. St-Jans-Molenbeek De katholieken winnen een zetel. De libe ralen verliezen er 2. Katholieken gekozen met 350 stemmen meerderheid. Zij veroveren vier zetels op het kartel. Geldenaken De katholieken die sinds 50 jaar van den gemeenteraad geen deel gemaakt hadden, toekomen nu 3 zetels. Aarschot De katholieken hebben 300 stemmen meerderheid. Leuven De kartellijst zegeviert. «katholieken- vallen. Jette Katholieken zegevieren. Esschene. Katholieken zegevieren. Ternath. Katholieken overwinnen. Teralphene. Katholieken zegepralen. Laken, Kartel zegeviert. Schaarbeek. Kartel overwint. Diest Al de katholieken zijn gekozen. Zij winnen 3 zetels. Vilvoorde. Drie katholieken, vier liberalen en 1 socia list gekozen. Hal. Katholieken zegepralen? Waver Drie katholieken en drie liberalen geko zen. De liberale meerderheid is omver. Provincie Henegouwen. Bergen. Kartel wint met 200 stemmen meerder heid,, Charleroi. Kartel zegepraalt. Doorn ijk. Katholieken verliezen de meerderheid in den raad. In meest al de nijverheidscentrums winnen de kartellisten, In vele gemeenten evenwel als te Vaulx, Spiennes, Hórinnes, Froidmont, Potles, Estaimbourg, Manage. Kain, Ghlin, Gasleau, Jemappes, enz., zijn de katholieken geko zen. Provincie Limburg. Maaseik. De katholieken behalen 300 stemmen meerderheid. Hasselt. De katholieke lijst is herkozen. Sint Truiden. Do katholieken gekozen met 185 stemmen meerderheid. Provincie Luik. Luik. Het kartel zegepraalt met 12000 stemmen meerderheid. Chénée, Het kartel wordt mot 600 stemmen meer derheid gekozen. Er vallen 4 katholieken weg. PlSOU. Het kartel zegevierd. 2 katholieken wor den uit den raad gebannen. De meerderheid was reeds kartelist. En si val.' Het kartel zegevierd. Glemalle-Grande. Socialisten gekozen, 4 katholieken vallen. Glain. De liberale lijst gaat er door. Gious. Volledige overwinning der katholieken tegen het kartel. Hollognes-aux-Pierres. De lijst der gemeentebelangen zegevierd. Vervlèrs. ozen met' 2500 stemmen Do katholieke lijst zegepraalt. Herve 5 katholieken en 3 liberalen gekozen. Statu quo. Pepinster. De 5 kartellisten zijn gekozen, de positie blijft dezelfde. Polleur. Statu quo. Seraing. Volledige uitslag nog niot. gekend. Ver moedelijke overwinning der Liberalen. Spa De katholieke lijst wordt gekozen met groole meerderheid van stemmen. De libera le meerderheid wordt omgeworpen. Provincie Luxemburg. Arlon. De liberalen slechts bew aren 11 stemmen meerderheid. Do katholieken winnen 550 stemmen. Etalle. Gekozen 8 katholieken, 2 liberalen. De meerderheid blijft katholiek. Florenville. Gekozen 4 katholieken, 2 liberalen. Do meerderheid blijft katholiek. Provincie Kramen. Gemblours. De liberalen zijn gekozen. Jambes. Gekozen 3 katholieken, 2 liberalen. 1 so cialist. Provincie West-¥Baanderen. Brugge Katholieken verliezen 6 zetels, 4 voor dé1' demokraten en 2 voor do liberalen. Al de katholieken worden gekozen. Becelaere De katholieke lijsl wint. KortrijK Gekozen 7 katholieken en 4 liberalen. 5 katholieke vervangen door liberalen. leperen Katholieken herkozen met 500 stemmen meerderheid. Oostende De katholieken mogen triomf roepen vier of vijf katholieken treden in den raad in ver vanging van liberalen. Toriiout Katholieken herkozen. De lijst Marquet is verslagen. de verhalen van Maria had leeren kennen. Zuster Gertrudis, die het kind van Angelina den avond zijner aankomst in het klooster j had verzorgd, was op recht zonderlinge wijze de kleine gaan liefhebben. De kloosternon schiep een groot behagen er in de jonge maagd duizende onbeduidende bijzonderheden uit hare kindsheid te doen'herhalen het verveel de haar nooit het meisje hierover te hooren uitwijden, en naarmate dementia opgroeide, vatte zij ook eene inniger genegenheid vatte zij ook eene inniger genegenheid voor haar op. Meermaals .wanneer de nederige dochter der heilige Ursula haar beschouwde, welde een diepe zucht uit hare borst op hoe gaarne hadde zij niet gezien dat de vrome maagd ten einde zich tegen de gevaren der wereld te vrijwaren, naar haar voorbeeld, voor eeuwig zich aan den dienst des Heeren toewijden. Ach gij denkt wellicht dat de levens weg der wereldsche lieden enkel met bloemen is bestrooid, sprak zij soms... Helaas zoo vele doornen liggen er onder de rozen ver scholen De belangstelling welke het meisje aan de kloosterlinge inboezemde, spruitte vermoede lijk uit eene geheime oorzaak voort. Zij was niet onbewust dat Clewentia Ulrik's en Roza's aangenomen dochter was, en die omstandig heid droeg wellicht niet weinig toe bij om haar met meer zorg nog over de jonge doch ter te doen waken. Zuster Gertrudis wier ver beelding door de wederwaardigheden baars levens eenigzins was overspannen, strekte evenwel aan do overige kloosterlingen tot voorbeeld. Zij kenmérkfce zich door eenen geest van diepe godsvrucht en een.© vurige liefde tot God en den fcvenmensch, en dage lijks pleegde zij de strengste boetvaardigheid De abdis hield echter hare leerlingen eene gansch verschillende taal voor zij wees hen op do gevaren der wereld, doch duidde hun tevens de middelen aan deze te ontkomen. Zij bestuurde de opvoeding van Maria en Clementia, en streefde gedurig om hen die kennissen te doen verwerven welke hun zou den toelaten op meer gevorderden leeftijd in de maatschappij met eer© hunnen stand op te houden doch hare beste zorgen besteedde zij om aan hare leerlingen ware gevoelens van deugd in te prenten, dewijl het bij haar vast stond, dat hier beneden zonder de beoefening der deugden geen geluk mogelijk was. De noodlijdende, sprak zij, voelt beoefte aan den bijstand van den vermogende, doch de rijke op zijue beurt hangt van den min be- goede af. Welwillendheid en inschikkelijkheid zijn de ware ken teekenen der grootheid, en welkdadig onze levensstraat ook weze, immer gaat plicht boven vermaak. En dan sprak de vrome onderwijzeres hun van den goeden God, dien zij uit ganscher hart dienden te beminnen,en van de heilige Maagd Maria, die alvvie zich in vertrouwen tot Haar wendt, onder hare machtige beschermin neemt. Stappen wij over de pogingen heen welke de overste zich getroostte om het hart en den geest barer leerlingen te vormen, en vergenoegen wy ons enkel aan te stippen dat zij evenveel voortgang maakten in de weten schappen als in de deugden. Elke dag bracht dezelfde oefening mede en maanden en jar on verliepen aldus met eene ongelooflijke snel heid. Juist op den dag dat Maria haar achttiende jaar was ingetreden, hield een prachtig rijtuig voor de poort des kloosters stil en men kwam de jonge maagd berichten dat haar vader en Ursmar denzelfden avond nog op het slot zou den aankomen. Wij zullen niet beproeven de vreugde to schrijven welke deze heugelijke tijding by het meisje verwekte, wanttydens hunne tienjari ge scheiding was de baron enkel driemaal naar het vaderlyh slot om en weder gereisd, en was dan telkens slechts voor weinige ston den in het klooster verschenen. Doch nu' ginnen zij elkander wederzien om niet meer gescheiden te worden. Haren teergeliefden broeder aan haar boezem drukken en de som bere muren van het Sint-Ursula-gesticht mo gen vaarwel zeggen, oh wat onuitsprekelijk geluk Mijne lieve moeder, kreet zij, de cel der overste binnenstormende, indien ik u, alsme de de overige kloosterzusters, naar het slot kon meevoeren, ik ware stellig de gelukkig ste aller stervenden. Vaar wel,mijne dochter, adtvvoordde haar de abdis met eenen vriendelijken glimlach, vaarwel.doch vergeet nimmer de lessen welke gij in dit vroom gesticht ontvingt. Maria doorliep vervolgens met lichten tred de uitgestrekte gaanderijen, en bereikte wel dra de aardheuvels waar hare vriendin naar gewoonte wandelde. De zomer naakte zijn einde geene bloemen bespikkelden meer het grasperk, en de vogelen hadden reeds hun lus tig lied gestaakt. Doch de dicht bewassen boo- men spreidden nog, in de volle pracht hunner rijpheid, hunne rijk gebladerde en lommer rijke takken ten toon. Clementina staarde droomend op het prachtig vergezicht welk zich vóór haren blik ontrolde. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2