08 Isieziny tan felst 'T EEN EN 'T ANDER 8e Beeks brieven van M. Vincent Qiericx TE3 CS- TLj 7Ü3 GE ZAAK VERMEERSCH. WerK tot bescherming der buitenlieden in de grootsteden. Zeventiende jaargang n' 248. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 13 October I9IF ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN1 TE ERliSSEL 723, Steenweg van VJaüeHoo, 723. TE A&LST Kerkstraat, Q Telefoon 114 BestuurderJ. 1 an Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) Ir. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Verpletterende nederlaag der libe ralen zegepraal der lcristene ge dachten ziedaar liet kenteeken der kiezing van Zondag. Eeno korte herinnering der uitsla gen van vroeger levert er ons daarvan een treffend bewijs Zondag bekwam de katholieke partij 3930 lijslstoinmen (volledige ot onvol ledige) de socialisten 626 de daen- sisten 1718 de liberalen 1905 ge panacheerde 237. Er waren dus 8179 partijstemmen. In 1903 toen er ook vier lijsten in strijd kwamen, waren er 6958 lijst- s temmen. l)o katholieken bekwamen 3440 lijststemmen de liberalen 2512 de socialisten 547 de daensisten 459. I)e vermeerdering der lijststemmen is dus van 1221 De katholieke partij komt zegepra lend uit den strijd. Zij behoudt zes zetels op tien en bekomt 40 ten hon derd in de vermeerdering der lijst stemmen. De liberalen verliezen twee zetels ten voordeele dor Daensisten, terwijl de socialisten in aanmerking niet ko men voor het verdeelen der zetels, daar zij slechts 7,43 der geldige stom men behalen. De nederlaag der liberalen zal hen gevoelig treffen Welke groote ach teruitgang sedert achtjaar Zij verlie zen niet alléén twee Zetels en meer dan 600 partijstemmen ondanks eene vermeerdering van 1237 kiezers, maar geven bewijs van onmacht en verval. Verliezen wij immers uit het oog niet dat onder de liberalen talrijke kiezers te tellen zijn met 3 en 4 stem men en dat dusvolgens hunne 1905 partijstemmen uitgaan van 600 tot 700 kiezers ten hoogste. Het werkvolk heeft ze verlaten, ofschoon zij in eenige maatschappijen, zooals liberale weikmanskring, ondor- lingen Bijstand enz. nog talrijke werkende leden tellen, dank aan den invloed van eenige machtige nijver heidsgestichten die zij in handen hebben. Maar de ziel van het volk is hun ontsnapt, zijne oogen zijn naar elders gericht en elders ook schenkt het zijne stem, wanneer het zich alléén en vrij voor de stembus bevindt. Moeten wij tot bewijs herinneren dat over eenige weken M. Gustaaf Leveau, voorzitter van den liberalen werkmanskring een prachtig vaandel schonk aan de liberale wijkclubben en dat M. Leveau, ondanks zijne tal rijke verdiensten jegens zijne partij, als eerste slachtoffer is gevallen, verla ten door de leden zelf van zijnen kring. Welke is de grondoorzaak van dit verval Zij spruit uit de natuur zelve van de liberale partij die altijd eene burgers- partij was zij heelt bij het werkvolk, noch bewezene diensten in te roepen in haar verleden, noch programma voor te stellen voor de toekomstof liever haar programma is gansch negatief en bevat maar enkelde verwe reldlijking van het officieel onderwijs en de ondermijning van de katholieke vrije scholen. Terwijl de katholieken uit eigen zak meer dan een halt millioen uitgaven voor het volksonderwijs terwijl vele onder hen met raad en daad de inrich ting van de arbeiderskracht in kristene vakvereenigingen ondersteunden ter wijl zij door patroonschappen en der gelijke inrichtingen de jeugd bewaar den terwijl zij door liefdadige instel lingen den toestand der noodlijdende zochten te verzachten en te verbeteren, bleven de liberalen aan die zoo groote volksbelangen ongevoelig en was hun drukke bezigheid (de Volksgazet mag er op roemen er de waardige tolk van geweest te zijn) op kloosters en monniken te bassen, het kristene on derwijs te bestrijden, en op stoffelijk gebied enkele beknibbelingen over den financiöelen toestand der stad. Zulks kan misschien behagen aan eenige liberale burgersbezield met vrij zinnige gedachten doch het volk dal werkt, het volk dat zwoegt, het volk dat lijdt, keert zich met minachting van zulke politiek af en stelt haar vertrouwen in dezen die voor hun iets anders over hebben dan ijdele woorden of onverschilligheid. Wel is waar heeft de liberale partij onlangs het zuiver algemeen stemrecht in haar programma neergeschreven doch die laattijdige bekeering liet hel kiezerskorps onverschillig daaren boven zou die hervorming gelijk de cijfers het bewijzen haar den genade slag geven. Aalst is weer getrouw gebleven aan de katholieke partij. Da werklie den in 't hijzonder zijn meer dan ooit standvastig aan onze zijde gebleven. En nochtans bekennen wij het recht uit de omstandigheden waren ons niet gunstig. Eonigo geschillen zijn tusschen ons ontstaan en slechts driejaar geleden, waren wij verplicht eene aanzienlijke vermeerde ring van jcontributiën te vragen, door de altijd aangroeiende lasten van Arm wezen on Volksonderwijs. Zulke maat regel wordt altijd beknibbeld, ahvare hij duizendmaal gegrond en verrecht- veerdigd door de noodzakelijkheid van voldoening te geven aan de heiligste belangen. Onder een zoo groot getal kiezers vindt men er wellicht eerige die zich dan op eigene politieke vrien den daarover willen wreken olschoon deze slechts hunne plichten kweten, Zulks is thans ook voorgevallen ;ihet is niet te betwisten dat benevens do vroegere liberale kiezers die in groot getal naar de Daensisten overgegaan zijn, er ook enkele katholieken waren die toevallig hunne stem aan diezelfde partij hebben gegeven Kleingeestige wraak wordt in 't geheim van 't stem- bureeltje uitgewerkt. De Daensisten hebben dus twee ge kozenen. M. Petrus Daens en M. Ghysselinck. Zij zullen benevens twee liberalen den door hen zoo gowensch- ten controol over ons bestuur mo gen uitvoeren. Die controol vreezen wij niet wij hebben hel genoegzaam bewezen sedert acht jaar. Wanneer men met zuivere inzichten bezield is, en verkleefd is aan zijne plichten, dat men in alles het algemeen welzijn beoogt,magmenzijne daden aan het onderzoek onderwerpen en het in klaar daglicht stellen. De Volkswil heeft in deze laatste dagen veel geschreven over alleen- heersching, verkwisting, slordig en schandelijk bestuur. Zij heeft ook veel beloofd en haar programma behelst vermeerdering van uitgaven, werke lijke vermindering van belastingen, dus van inkomsten Dit zijn ijdele woorden die misschien hunnen indruk in kiesstrijd kunnen maken, doch ééns in den Raad zullen hare vertegenwoor digers ondervinden, dat die zooge zegde schandalige verkwistingen en misbruiken niet bestaan en dat indien het gemakkelijk is vermeerdering van uitgaven in kiesstrijd te belooven en vermindering van belastingen, zulks in de wezenlijkheid wel eenige moeilijk heden oplevert Heeft de zegepraal onze pogingen in Aalst bekroond,zij heeft ook in 't alge meen de werking van onze vrienden in 't Arrondissement bejegend. Wij verliezen geen enkel gemeentebestuur, wij winnen er verscheidene en in an dere worden de laatste vertegenwoor digers van do tegenpartijen uit het gemeentehuis gejaagd. Zulks moet ons aanmoedigen om met meer eendracht het werk voort te zetten voor den volkomene zegepraal der vrienden die thans nog in den strijd zijn. Vooruit dus zonder aarze len, vooruit zonder twijfel, dat ieder een zijne, plichten kwijte en weldra zullen vijf dappere stadsgenooten onze krachten in den gemeenteraad komen versterken en medo werken tot ver wezenlijking va-u ons programma «Voor een beter en schooner Aalst R. Moyersoen. 13e Ihsdiscfae vouwen. In Indiëzijn ervolgenscle ofliciëele statistieken, 250,000 kleine meisjes onder de vijfjaar die reeds een huwelijk hebben aangegaan 2,000.000 doen liet voor hun 10 jaar; er zijn 0^000,000 gehuwde vrouwen van 10 tot 15 jaar 9,000,000 zijn er van 15 tot 20 jaar. Dio jonge huwelijken zijn eclilo handels zaken. De gewoonte wil dat de vader zoo rap mogelijk voor zijn meisje een echtgenoot kieze zij die zulks niet doen, begaan eene daad die in hunne oogen overeenstemt met de grootste misdaad, waardoor zij aan de algomeene verachting on groote straffen blootstaan. Eens de plechtigheid van het huwelijk af- gcloopen, komt liet kleine meisje terug bij hare ouders als hot 10 a 12 jaar oud is, wordt iiet afgestaan aan den echtgenoot. Men telt in Indië millioenen meisjes die reeds op 13 jaren tot l d moederschap ko men en op 25 jaren grootmoeder zijn. De toostand der vrouwen is verschrikkelijk. De geboorte ven oen meisje wordt als een noodlot aanzien. De gehuwde vrouw is eene echte slavin, de weduwen zijn nog veel erger dan slavinnen, want er wordt geleerd, dat al de folteringen der weduwen het geluk ver meerderen van den overleden man. 2G0 millioen Indische vrouwen zijn er die weduwe zijn en daarlusschen 10 duizend van 5 jaar, 5 duizend min dan 10 en 275 duizend van 15 jaar. De beschaafde vrouwen schat ten hun geluk dat zij nu bezitten, dank zij de Kerk, niet genoeg naar waarde. De ge^ofigen ervan. Van 1831 lot 1S56 wilde do Franscho regeering het godsdienstig onderwijs uit do school bannen. In dien tijd klom het getal misdaden en mis drijven van 113 duizend (1831-1835) tot 280 duizend (1851-1856). In 1856 stond de wet Falloux toe godsdienstig onderwijs in de school te geven. Vari 1856 tot 1860 viel het gemiddeld getal misdaden van 280 duizend op 260 duizend. Van af 1861 winnen de li berale gedachten meer veld en behalen de bovenhand de misdaden klimmen ook weer van 272 duizend lot 283 duizend. Na den oorlog van 70 kwam de wet Fal loux terug in voege van 1871 tot 75 ver minderen weer de misdaden, het gemiddeld getal is 250 duizend. In 1876 begon de oorlog aan het gods dienstonderricht, en hoewel de bevolking voortdurend verminderde, klom bet getal misdaden van 1876 tot 80 tot een gemiddeld getal van 372,000. Van 1891 tol 95 klom het tot 521,000van 1901 tot 05 tot 556,000. Zoo zegt een Franscho publicist, die de- sta tistieken heeft opgemaakt naar officieële ge gevens. Zegt nog dat er geen godsdienstonderwijs noodig is Zwijnenkweek. België heeft 1.125,000 zwijnen. Daarvan bezit er Oost- Vlaanderen 21S,000 West-Vlaanderen 216,000 Brabant 150,000 Luik 135,000 Limburg 123,000 Antwerpen 86,000 Luxemburg 85,000 Namen 59,000 en He negouwen 53,000. Luxemburg komt maar op de 7st® plaats. Men vraagt zich af van waar komen toch al die Ardeensche hespekens Thee drinkers.In 1910 heeft Engeland 110 millioen kilos thee laten in voeren. Hij komt niet zoozeer uit China meer, maar wel uit Indië en vooral uit Ceylan. De thee bracht verleden jaar 160 millioen frank op aan de schatkist. Nieuwe hespen. Men is begon nen met hespen van beren aan te wenden voor het verbruik van do menschen. We we ten niet of die nieuwigheid spoedig in ons land zal ingevoerd worden. Onze lezers zijn in elk ge ral verwittigd dat er berenhespen te verkrijgen zijn in de hotels van sommige vreemde landen. Hoe kleingeestigs Ieder weet dat de muilplaag hard beeft gewoed onder bet vee in België. Die ziekte is ons toegeko men uit Duitschland en Holland. Toch zou den de socialisten willen dat de grenzen zoo maar wagenwijd werden opengezet. Om de belangen van onzen landbouw en onze lands lieden bekommeren zij zich niet; Eene helleveeg werpt haar pasgeboren kind in eene rivier Eenige dagen geleden werd do burge meester van Breuil-le-Vert, Frankrijk, ver wittigd dat eene vrouw, zekere Valentine Petit, haar pasgeboren kind had doen ver dwijnen. Een onderzoek werd geopend en vrouw Petit werd aangehouden. Zij deed weldra volledige bekentenissen en verklaarde dat haar man haar twee jaar geleden verlaten had en zij vreesde hare kin deren- niet te zullen kunnen onderhouden en zij daarom het kindje onmiddelijk na de geboorte in doeken had gewikkeld en het in de rivier, niet ver van hare woning gewor pen had. Zij beweert dat het kindje geen teekon van leven gaf en zij dus geene moord gepleegd had. Allo opzoekingen door het parket gedaan, om het lijkje terug te vinden, zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. De drie oudste kinderen van vrouw Petit, 8, 6 en 4 jaar oud, zijn naar een gesticht overgebracht. Het jongste kind, twintig maanden oud, werd bij de moeder gelaten. Deze is in het gevang van Clermont opge sloten. De opgewondenheid der inwoners van Breuil was zoo groot, dat de gendarmen en het parket haar tegen de volkswoede moes ten beschermen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo IV. 27 Juli 1911. Mieren Hyppos Hartzeer. Aan het schuit gekomen, bemerkten we dat het stormpas ingenomen werd door eene bende groote bruine mieren. Hoe geraakte dat ongedierte, 't water over, aan boord 't Was langs den kabel waarmeê 't schuit vastlag. Nergens zag ik meer bewandelden weg dat was nu eens eene levendige brug De koord was bruin van krioelende mieren en de boot ging welhaast idem. worden Daar mijne zwarte blootvoeters schrik heb ben van prikkelende geburen, werden de aanranders, op alle manieren en zelfs zonder manieren, over boord geworpen. Een slim merik, (er zijn overal Robbes en Lnihens zocht, met eene brandende slrooifakkel, de mieren te verbranden, onder koffers en kas sen. Ik moest er mij met een hostigen Ilolla tegon verzetten, of die zwarte mierenbrander stak mijn reisgoed in brand Om 8 uren, zijn we te Rolombo en nauwe lijks zijn we deze plaats voorbij, of er vaar den vijf hyppos in onze richting. Ze geleken niet slecht aan vijf onderzeesche oorlogsche pen, die eens boven komen. Wanneer ze ons schuit goed geïnspecteerd hadden, lieten er drie zich zinken de twee overige schenen nieuwsgieriger, maar eindelijk, met veel ge druis, verdwenen ze ook onder water. De eerste duiker kwam weldra te voor schijn nog al ver vóór ons schuitde tweede kwam ons na. We hadden slechts de kans er eenen te achtervolgen, dezen die stroomaf aan't duiken was. Mijne pagageurs verdub belden hunne krachtinspanningen het vaar tuig befte zich op bij eiken riemslag en snelde met sprongen vooruit. Eindelijk is de hyppo binnen scheut. De bal vliegt boven zijnen kop en 't mon ster duikt een laatste zoo ver van ons weg dat ons schuit het moet opgeven. Verscheidene scheuten loste ik nog op andere lïyppos, zonder onmiddelijk gevolg zeker is het dat ik er eenen erg gewond heb, maar wanneer en waar zal hij boven komen Een groot getal inboorlingen, die, van aan wal, onze jacht volgden en voor meer tijd be schikken dan wij, zullen den gekwetsten hyppo nazetten en hem misschien kunnen op- visschen- Indien ge eens, beste lezers, geroepen zijt om de Luvaa en de Lualaba te bevaren, wapent u met Mauser of Albim voor de hyppos, doch vergeet niet het eenvoudig jachtgeweer, want ge zult, om uwe zwarteu te spijzen, meer kans hebben ganzen en ander waterwild neer te schieten dan hyppos te dooden en bijzonderlijk meer gelegenheid vinden om klein wild aan wal te halen. Te Ankoro stapten we af en ik omlmoette daar maar een Belg M. Wasseige, die tevre den was een witte te zien. Hij ontving mij met een welgemeende genegenheid. M. Wasseige is onderoverste van den post Ankoro (zijn postoverste M. Delruele ont moette ik te Kiambi). Mijn nieuwe vriend is een teergevoelig man, wiens hart schrikke lijk gebloed hoeft. Ik vernam met weemoed het wreed ongeluk dat hem getroffen heeft. Die heer verbleef eenige jaren met zijne echt- genooie in Franschen Kongo, keerde dan naar Belgenland terug en had zijne vrouw naar onze kolonie niet medegenomen, omdat ze een derde kind verwachtte. Pas te Ankoro aangekomen, ontving hij aanbevolen nieuws uit Europa, hem de geboorte mcldcndo van een kind, ongelukkiglijk terzelvertijd den dood der moeder, dio hij kloek en gezond ia België gelaten had! Hij was dus weduwe naar met drij kleine kinderen, z'j in België, hij in Kongo!... Ook draagt zijn gelaat do groeven van 't bitter lijden en hij heeft do aanmoedigingen van zijne landgenoolen noo dig, om hem in de wanhoop niet te laten medeslepen. Bedaard, vast besloten zal hij voortaan alles aan zijne kinderen opofferen. O sclioone kant dat 't ongeluk heeftdo eerbiedwaardige zelfopoffering Zoo leert men, beste lezers, dat in Kongo ook de diepste smarten in de eenzaamheid geleden worden. Zoo treft de rondreizende in Kongo soms de gelegenheid, den moed van heproefdo menschen op te beuren en hij acht zich gelukkig, diepe smarte een weinig te hebben kunnen lenigen. Uw Kongotrotter. Zaterdag morgen werd de verdachte M. J..., opnieuw door den heer onderzoeks rechter De Lantsheere ondervraagd, die hein nogmaals al de verklaringen door zijne ge wezen minnares Maigaretha De B..., gedaan en dio zeer bezwarend voor licm zijn heeft medegedeeld. M. J..., houdt hardnekkig zijne onschuld staande en zegt dat alles wat dp vrouw vor- klaard heeft, leugens zijn. Binnen een achttal dagen zal de heer on derzoeksrechter verscheidene getuigen van Parijs onderhooren, die reeds door liet par ket van Versailles werden gedagvaard. Onder deze getuigen zijn verscheidene policieagenten die met het onderzoek, over de geheimzinnige zaak van Vésinet waren ge* last. Men hoopt van de policieagenten bijzon dere inlichtingen te verkrijgen, welke zou den toelaten eindelijk toch licht in de zaak tc krijgen. Brussel en Voorsteden. Wij ontvangen do volgende mededeeling waaraan wij volgaarne een plaatsje ver* leenen Waarde Heer, Het is een hekend feit dat hot getal der personen en der familiën, die den huiten ver laten en zich in de groote steden nederzetten, in dezen tijd op eeno groote schaal heeft toe genomen. Vooral Brussel en liaro voorsteden trekt de buitenmenschen steeds meer en meer aan. Aan den anderen kant is het ook een feit dat het verblijf in de stad voor zeer vele buitenlieden groote gevaren voor geloof en zeden oplevert. De menschen, die in de stad aankomen, zijn er plots omgeven door alle soorten van vijanden van hun geestelijk en zedelijk geluk, en maar al te dikwijls wor den zij misleid en hij de tegenstrevers van God en Kerk ingelijfd zonder dat zij of wij het weten, en zoo raken zij spoedig verloren. Gaarne zouden de geestelijke en sociale leiders van den huiten hunne uitwijkelingen toevertrouwen aan de priesters en de sociale werkers der stad maar doorgaans weten zij niet op welke parochie de menschen gaan wonen nog aan wie schrijven. Anderzijds is liet Voor de geestelijkheid der grootstad uiterst moeilijk om hij tijds in aanraking io komen met die onbekende nieuwe parochianen, daar zij niet weet waar ze zich ophouden, Om de priesters en de sociale werkers van Brussel en den buiten hierin te helpen on hunne onderlinge betrekkingen te dezen opzichte te vergemakkelijken, belast zich ons Secretariaat de inlichtingen die ons van den buiten opgestuurd worden aan de parochiale geestelijkheid en sociale werkers alhier over te maken. Hiertoe is het voldoende de naam en adres der uitwijkelingen familiën o£ afzonderlijke personenop te geven met eenige korte aanmerkingen erbij, en alles to zenden aan M. Flamant, Kogelstraat, 7, Brussel, die ze, in samenwerking met een E. H. Onderpastoor, aan de respectiev® geestelijken zal mededeelen. Zoo zullen die familiën bezocTrt worden, hunne parochie met de geestelijken leeren kennen, en den weg te weten komen naar do

De Volksstem | 1911 | | pagina 1