OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Be jnonarchistisclie beweging in Katiiolieke Patronen van Aalst kiest Zondag allen onder nummer 2 Schrikkelijk Familiedrama. )e geheimzinnige zaak van Vorst hij Brussel Zeventiende jaargang n' £46. Vrijdag 20 October 1911 ;ej> 0 0 AGrBLAO BestuurderJ. Van NuffebDe Qendt. Erge zaak te Gheel V Italië en Turkyë Katiiolieke Werklieden van Aalst (iest Zondag allen onder nummer 3 )de branden rond Brussel 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 TE BRUSSEL f£8s Steenweg van WaterEoa, 723. BUREELEN TE AALST OKerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaaz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De kiezingen zijn voor ons onder algemeen oogpunt, uitstekend, voor treffelijk afgeloopen. Zeker hier en daar had het beter kunnen zijn, maar op vele plaatsen had het ook veel slech ter kunnen zijn. Wij gaan eenige pun ten onderzoeken. In Brussel vinnen de katholieken 2000 stemmen, in Luik ook 2000, in Gent 3000, in de Brnsselsche voor steden ook verscheidene duizenden dus er hebben daar in al die plaatsen meer kiezers voor onze partij gestemd en bijgevolg wint de katholieke partij daarbij. Dat is onbetwistbaar. In Mechelen komt de Evenredige Vertegenwoordiging in toepassing, daar de katholieken enkele stemme- kens te weinig hadden, in Lier hadden wij er 21 te kort voor do volstrekte meerderheid, in Kortrijk en in Brugge is hel allemaal hetzelfde. Aan wat is zulks toe te schrijven Wij antwoorden met een enkel woord en onderlijnen het Aan he verdeeld heid. Zoo te Lier komen wij 21 stem men te kort, eenige afzonderlijke kan didaten hebben ons 3 tot 400 stemmen doen verliezen, anders ware het triomf geweest op gansch de lijst. Te Namen heeft men zich niet straf genoog ge weerd, wellicht veel te laat begonnen met de werking, die niet de laatste week maar jaar-in, jaar-uit aan gang moet zijn. De kotholiekcn hebben er nochtans 400 stemmen bijgewonnen. In Kortrijk is het optreden van Dr Dousy oorzaak van hetnietbekalen der volstrekte meerderheid door de katho lieken. Anders ware er do katholieke lijst doorgevlogen. In Mechelen be staat er tusschen eenige leiders mis verstand. en hoewel Mechelen altijd een der hevigste strijdsteden is geweest, toch zouden de katholieken er al de zetels hebben gewonnen als allen goed hadden w illen meegaan. Incene kiezing n ag men nooit of nooit de personen zien, altijd de gedachten, altijd do princiepen, altijd de zaak zich dapper geweerd, maar ditmaal hadden zij te strijden tegen liberalen, tegen socialisten en tegen Fonteynis- tenHoe droevig dat er nog menschen worden gevonden die hunne ooren laten hangen naar de opruiende, op hitsende taal van een afgevallen priester Zij komen, zulke mannen als wolven in een schapenvel, en brave en simpele menschen laten zich soms zoo lichtelijk beet nemen. Het is nog maals door de werking van die soor demokraten dat onze moedige Brug sche vrienden niet allemaal herkozen zijn en plaats moeten maken voor drij Fonteynisten en vier liberalen. Het is dus vooral de goddelooze macht die voordeel heeft getrokken uit de wer king van de demokraten. Het is hopen dat de oogen van die brave maar verdwaalde en verdoolde lieden spoedig zullen opengaan, en den waren weg terugvinden Verder is er geene reden van kla gen, want de uitslagen zijn op talrijke plaatsen hoog verheugend. Zoo ongetwijfeld in het arrondisse ment Aalsthet aantal stemmen dat de katholieken hier hebben bijgewonnen is aanzienlijk. De Daensisten zijn den buiten leelijk achteruitgebocrd, de liberalen niet min, en 't zijn enkel en alleen de katholieken die duizenden stemmen bijwinncn In Aalst zijn uittredende katholieken allen herkozen en van de vier uittredende liberalen komen er enkel 2 door en de andere twee worden gehuisd. Deze worden vervangen door twee Daensisten. Ge zult zeggen in Aalst zijn deze laatsten toch vooruitgegaan. Het is waar,maar die vooruitgang is geheel en al ten nadeele van de liberalen. Dezen immers in plaats van 300 stemmen hooger te klimmen, zijn met 00 stemmen gezakt en die 1000 stem men komen ten goede aan de Daensts- ten, die alzoo juist genoeg hadden om ekozen te zijn. De liberalen zijn er aan voor hunne aanvallen op den heer Daens. Na zijne houding in de schoolkwestie, werden de daensisten allerhevigst aangevallen en door liberalen en door socialisten. Beide partijen gaven honderden arti- elen tegen hem en scholden hem uit voor verrader, omgekochte, verdoken klerikaal, en wat weet ik nog al meer. Nu in plaats van de liberalen en socialisten eene klopping te geven aan de Daensisten, zijn het de Daensisten die gaan loopen met de stemmen van de liberalen, die zelf een kolossalen fiasco hebben afgeloopen. De neerlaag der liberalen, door hun ne duivelsche aanvallen op den gods dienst, is honderdvoudig verdiend, het is terzelftertijd een bewijs dat het Vlaamsche volk hardnekkig eischt, dat het godsdienstig onderwijs moet ondersteund en uitgebreid worden. Deuilslag van het arrondissement Aalst, alsook van zeer talrijke andere kiesomschrijvingen belooft een schitte renden triomf voor de katholieke partij in Mei aanstaande. Zeker, wij mogen en wij moeten volksgezind zijn, wij moeten al doen wat we kunnen om volk en land tot den hoogst mogelijken ontwikkelingstrap op te voeren, maar wat wij en wat niemand van ons mag doen, dat is huiten de partij loopen Ge wilt volksgezinde maatregelen, volksgezinde wetten, zeer goed. Als die wetten, de maatregelen die. ge vraagt, steunen op recht en recht vaardigheid, ge zult ons trouw aan uwe zijde vinden, maar om die vraag stukken op te lossen,- moeten wij wer ken in do partij. Zij die uit de partij loopen, die verraden hunne partij, die halen de kastanjes uit het vuur voor de tegenstrevers, die doen meer kwaad aanonzepartij,dan onze hevigste, maar openlijke tegenstrevers. Trachten wij die praktische lessen te onthouden en er in alle omstandig heden on;:e gedragslijn naar te regelen. Dit zei gezegd, in het opperste belang van de partij, die ons alten zoo dier baar is Hoe onnoozeBe meBischen aEües geSoovetn. In de groote ste den hebben de tegenstrevers de duurto van t leven uitgebuit tegen de katholieken. Nu zijn ze heelemaal alleen baas in de 4 groote steden van 't land. Welnu, kartellislen, toont nu eens hoe fel dat ge zijt, begint nu eens in de groote steden het leven wat goedkooper te maken. Wacht maar, onnoozele men schen, die al de goddelooze leugens slikt als zoetzappige vruchten, zij zullen iiet u toonen met uwe lasten op te slagen, dan zal het leven al seffens wat goedkooper zijn. Hoe is 't mo gelijk, dat sommige menschen dat toch niet hegrijpen Persoonlijk gehoord, Een gemeenteraadslid, nu Zondag gekozen, riep uit tot eenige simpele menschen die rond hem stonden Ziet eens naar de katholie ken, het zijn de rijKsten die de meeste stem men hebben en dé werklieden de minste Spijtig dat die man niet naar zich zelve keek, of dat do simpele lieden het in zijne plaats niet deden, want, hebben de rijke katholie ken eenige stemmen meer, op zijnen lijst is het heel wat anders, daar heeft men cr de begoede kandidaten effenaf uitgepikt, en de werklieden komen er heel en gansch op 't achterend. Zoo het past, komen wij op dit punt terug, want het is de moeite waard. In tusschen, rechtzinnige menschen, doet goed op tijd ooren en oogen open en over weegt dan, of al wat we zeggen en schrijven en toonen, de waarheid is. Prachtig voorbeeld dat door iedereen moet gevolgd wor den* Ho uitslag in de stad Antwerpen is om zoo te zeggen, de eenige die ons met recht teleurstelt. De katholieken hebben op vier jaar maar 500 stemmen bijgewonnen. Dat is veel te weinig. Tiet aartsslecht bestuur van Antwerpen had ons duizenden stemmen moeten doen winnen. Nu liet is niet gelukt. Op sommige plaatsen is de tucht der katholieken niet en kel prachtig maar bewonderenswaardig ge weest. Zoo in de 10'*, 49st0 en 50sto bureelen bekwamen do katholieken 731 lijststemmen van die 731 stemmen waren er 729 van bo- veu op den kop gedopt, en maar 2, ja maar twee lezers, nevens den naam van een kan didaat. Do tegenstrevers die zulks zagen, drukten zelf hunne bewondering uit voor die prachtige blijken van tucht on eendracht. Ja, de stad Antwerpen heeft slecht gegeven, maar de katholieken hebben nochtans een heerlijke tucht getoond. Het is aan de stad met Mei aanslaande hare revanche te nemen de Antwerpsche voorsteden zullen wel hun beste doen, en dan zullen wij niet enkel 10,000 stemmen bij winnen rond Brus- zooals nu, 2000 te Geiit, 2000 te Luik, maar ook Antwerpen zal duizenden stemmen meer geven aan de katholieken. Doch daar om, eerst de werking goed georganiseerd, en dan allen zonder rust en duur gestreden voor de overwinning 1 Het zal nSeft pakken.—De socia listen schrijven steden van meer dan 100 duizend zielen Antwerpen,kartel zegeviert. Ja, maar -wij hebben toch 500 stemmen meer. Brussel, kartel zegeviert. Ja, maar ge jaat honderden stemmen achteruit en wij winnen er 2000 1 Te'Gent en te Luik het kartel zegeviert, maar wij winnen er 4000 stemmen. Laat de kiezingen van Mei alzoo geschie den en wij behalen een kolossalen triomf Weet ge kartellisten, dat er in de negen hoofdsteden der provinciën er 9000 stemmen zijn bijgekomen en dat het kartel van die 9000 stemmen er 2000 en wij er 7000 heb ben van gewonnen. Had Antwerpen wat;beter gedaan, ze tca- ren alle 9000 voor ons geweest. Ziedaar, wie er zegepraalt en wie er meest kiezers heeft gewonnen Eene misdadige poging ofwel eene slechte grap gebeurde hier op 't gehucht Larum, en heeft ongelukkig genoeg erge gevolgen ge had. Te Larum woont de landbouwer Karei Van Geel. Om 9 ure 's avonds, toen iedereen te bed was, werd er eensklaps door het mo- zegat der kamer, waar de 20jarige dochter Dymphna sliep, een geweerschot gelost. Men begrijpt dat do bewoners verschrikt uit liet bed sprongen. De dochter liep naar de kamer der ouders, welke naast de hare gelegen is. Deze wisten ook niet wat zulks te beduiden had. Moeder en dochter gingen buiten zien, en hoorden in de verte twee of meer perso nen die stil spraken of heter tegen malkaar fezelden. Verders hoordon zij niets meer. Weldra ging weer iedereen te bed. De dochter hing haren voorschoot voor het mozegat. Iedereen was weer ingeslapen toen rond middernacht andermaal een ge weldig geweerschot in de woning weerklonk en iedereen uit den slaap deed opschrikken. De voorschoot, die voor het mozegat hing, was in brand geschoten, doch werd dadelijk door de dochter gebluscht. Men begrijpt dat er dien nacht bij Vau Geel niet meer gesla pen werd. Men dierf in den beginne, uit vrees, de zaak niet bekend maken. Karei Van Geel, de vader, die reeds aan eene ver koudheid leed, werd zeer met schrik bevan gen. Zijn toestand verergerde weldra zooda nig dat hij zwaar ziek. viel. Na eeno ziekte van twee dagen is de man nu gestorven. Een onderzoek is ingesteld. Naar Bragance. Men bericht van uit de grenzen dat lcapir tein Gouceiro aan het hoofd slaat van eene sterke kolon. Vele mannen flink gewapend zijn in dc rangen gekomen. Couceiro zal op rukken naar Bragance om de stad te be- meesteren. De regeering. Alles is in orde, alles is stil, zoo stil als een muisken, aan de grenzen, zegt de regeering. De persoonlijke waarborgen blijven beslaan. De Porlugeesche Kamer is bijeengeweest. Gosta stelde voorde persoonlijke waarborgen niet af te schaffen of op te schorsen om in den vreemde geen slechte impressie te maken. Zooals in de Fransche revolutie. Do Portugeesche regeering heeft besloten en bevolen dat al de monarchisten die geen deel nemen aan de samenzwering terug Portugal moeten keeren, zooniet zullen al hunne goederen worden verbeurd verklaard De goederen der Bragance zijn verbeurd verklaard. De prinsen van Bragance moeten Spanje verlaten. De policie van Verin heeft de prinsen van Bragance laten weten dat zij Spanje moeten verlaten. De prinsen die te Verin verblijven hebben geweigerd en gezegd dat zij Oosten rijkers zijn. In den Balkan De Albaneezen, deMalissoren en de Mon- tenegrijnen beginnen in roering te komen.Do Muhometaansche Albaneezen eischen hunne apens terug, die men verleden jaar heeft] afgenomen, zeer goed mogelijk is liet dat or opnieuw een algemeen© opstand uitbreekt in do Balkans. In Servië De Turken deel en wapens uit aan deMaho- metaansche Serviërs. De Servische regeering heeft uitleg gevraagd. In Montenegro De Montenegrijnsche minister van Buiten» landsche Zaken heeft verklaard dat Monte negro onzijdig wil blijven en houdt aan de Statu quo in de Balkans. Maar wordt het oorlogsterrein van Afrika in Europa gebracht, dan zal Montenegro werken om zijne vrijhe den te vrijwaren. TUSSCHEN Ce Italianen vreezen een aanval der Turken in Tripoli. Door haren schoonvader gedood. Te Ansae (Frankrijk) is een vreeselijk drama, in tot hiertoe ongekende omstandig heden gebeurd. Een gewezen handelsreiziger, zekeren Bé- risset, heeft er met een revolverschot, zijne schoondochter gedood en zich daarna gezelf- moord. Uit het onderzoek is gebleken, dat de moordenaar zijne misdaad in de keuken pleegde en dat hij nadien het lijk naar boven droeg, waar hij het op een bed legde. Bérisset moet dan eenige boodschappen gedaan hebben. Hij schreef ook een brief aan zijne zuster, vragende dat zij onmidde- lijk naar Ansae zou komen en dat zij hem dood zou vinden. Nadien heeft hij zich eon revolverschot door het hart gelost. Het parket van Confolens is ter plaats ge weest. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat het slachtoffer zich wanhopig tegen haren moordenaar moet verdedigd hebben. Het lijk is met kneuzingen overdekt. Het drama heeft in de streek diepe ont roering verwekt. Generaal -Ganova neemt de noodige maat regelen om de Turken af te weren. Hij ii druk bezig met de versterking van Tripoli zoodat van dien kant geen aanval der Tur ken meer te duchten is. Eens in volle bezit van zijne manschappen zal hij tegen do Tur ken oprukken. Thans hoopt hij de Turken tot overgaaf te dwingen door alle vervoer van levensmiddelen af te snijden. Samley, gouverneur van Fezzan, en Pschami Bed, gekozene van dit distrikt, hebben te Constan- tinopel laten weten dat zij gereed zijn om een duchtigen strijd te leveren. Zij beschik ken over 20.000 Arahen, aangevoerd door Turkscho officieren die gekomen zijn langs Egypte. Die 20.000 Araben zijn omringd door 1000 Turksche soldaten, die hen als borstwering dienen. Nieuwe Tien Geboden. De Jonge Turken hebben nieuwe Tien Geboden uitgevonden en aan do Turksche bevolking bnsteld. Zij bestaan hierin 1) Geen koopwaar verkoopon aan de Italianen. 2) De Italiaanscho koopwaren weigeren 3) De Italiaansche schepen boyocotteeren 4) De Italiaansche taal niet spreken 5) Zijne kinderen niet naar do Italiaansche scholen zenden 6) De bureelen van den Italiaanschen post boyocotteeren; Geene Italiaansche knechten of be dienden meer gebruiken 8). Alle hulp, alle meewerking aan do Italianen weigeren 9) Alle mogelijke kwaad aan de Italianen doen, uitgenomen wanneer het geweten het verbiedt 10) De kinderen in den haat dor Italianen opleiden. Geene bemiddeling Al de bladen zijn liet eens om te zeggen dat alle bemiddeling op dezen oogenblik mogelijk is, ja, dal iedere poging om bemid deling geen ander uitwerksel kan hebben dan beide oorlogvoerende partijen mistevreden te maken. De oorlog zal dus onbepaald voort duren. Engeland vraagt geene vergoedingen en vraagt toch De Daily Telegraph logenstraft het bericht dat Engeland zinnens zou zijn Egypte te annexeren. Het blad voegt erbij dat in de officiëele kringen te Londen de mogelijkheid wordt ingezien do afschaffing der capitulatiën en de afschaffing der gemengde tribunalen te vragen. Te Sint-Gillis. Verleden nacht, rond half drie ure. is brand ontstaan in het magazijn van Jan Van C..., zadelmaker, Alsembergsclien steenweg, te Sint-Gillis. Het alarm word gegeven door voorbijgan gers en M. Van G..., kon nog met zijne familie ontsnappen. Eenige minuten later waren de pompiers ter plaats. Dezen vielen moedig het vuur aan en na een half uur werkens waren zij het vuur meester. Al wat zich in het magazijn bevond is de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op verscheidene duizenden franks gerekend. D» oorzaak van den brank is onbekend. Te Schaarbeek. Incene herberg der Gaucherotstraat, is ten gevolge eener fout in de schouw, brand ontstaan op eene slaapkamer. De pompiers snelden ter plaats, braken den plankenvloer open, en kouden er zoo spoedig in gelukken de vlammen uit te dooven. De schade is niet groot. Te Brussel. In de Vleugelstraat, ontstond brand in de kamer van M. Lebeau. Het vuur verspreidde zich zeer snel, en had reeds een gedeelte van het mobulier aangetast, toen het bemerkt werd. De pompiers waren kort nadien ter plaats en konden de andere kamers vrijwa ren. De schade is nog al aanzienlijk, daar verscheidene kunstvoorwerpen de prooi der vlammen geworden zijn. Het onderzoek. Nog eene aanhouding. Woensdag morgend heeft het parket zich opnieuw naar de villa van M. Anneesseca begeven, om er het onderzoek voort te zot ten. Daar bevonden zicli reeds drie wetsdok* tors, verscheidene policieagenten, enz. Spoedig bevond zich eene groote menigte rond de villa. Om 9 ure, hielden twee rijtui gen voor de villa stil en Mev. Anneessens en hare meid, beiden onder liet geleide van po licieagenten, stapten er uit. Er werd niet geroepen. Nauwelijks was Mev. Anneessens de villa binnen getreden, of hare twee honden en eeno kat kwamen haar te gemoet geloopen. De arme dieren hadden sinds Maandag niets meer te eten gehad. Mev. Anneessens vroeg en bekwam de toelating, voor honden, kat, eendon en kiekens te zorgen en nadat do diertjes eten gehad hadden, werd zij onder vraagd. Intusschen waren twee policieagenten bo zig eene kuip waschgoed, welke in denhof stond, na te zien. Men haalde er twee bedde- lakens uit, welke geheel met bloed besmeurd waren en waarschijnlijk reeds gewasschei? werden. Het getuigenverhoor. Mevrouw Anneessens, die sinds hare aan houding in 't geheim gehouden wordt, werd gisteren naar hare villa overgebracht, daar er eene huiszoeking moest gedaan worden en de wet wil dat do huiszoekingen gedaan worden in tegenwoordigheid van de beschul digden. Woensdag morgend werden in de villa, al de personen onderhoord, die het lijk gezien hebben, 't is te zeggen, de geneesheer Ta- miniau, door mevrouw Anneessens geroe pen, do policiekommissaris, de gebuurvrou wen, die aan de weduwe hun rouwbeklag kwamen maken, de schrijnwerker, die de maat kwam nemen voor de lijkkist, de zie kendiensters, die het lijk aflegden, de poli- Icieagenten en de twee mannen, die het lijk naar het doodenhuis brachten enz.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1