KOP' HALTE-LA! 6e Reeks brieven van M. Vincent Diericx dus geflopt van lieven op den Eea dramatisch tweegei teelten scholieren Eene erge ontploffing te Laken 'T EEN EN 'T ANDER jD Jbs. Gr 33 JL-i X3 KIEZING M 22 OCTOBER 191! KANDIDATEN PATROONS KANDIDATEN "VST" gewezen-voIltsvertegenwoordiQer, reizende in Kongo VII. Dramatische brand te Schaarbeek Het geheimzinnig drama van Vorst Zeventiende jaargang nr 246. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 21 October 1911 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fft BUREELENj TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN j KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.SO 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reldamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 STAP AALST VOOR DE De Valkeneer Van den Bergh VOOR DE De Gendt Vernaeve Liberale en socialistische dagbladen roepen van victorie en zegepraal en weldra zullen de week- en maandbla den van bet kartel hetzelfde doen. Wij zouden eerst willen weten wat de kar tellisten door triomf, door zegepraal verstaan. Zeker in de groote steden is het kartel de baas, maar wij zeggen en herbalen het, en wij zullen bet blijven herhalen Hadden liberalen en socia listen van over 10 jaar het bartel geslo ten in de groote steden. wij hadden al tien jaar lang vit de gemeenteraden der groote sleden gelegenDat weet verdui veld de lompste en domste van de Bel gen. Weet ge kartellisten, wat de liberale gazet Do Journal de Liège van de kiezing zegt Ja, gij weet !kO maar ge durft het niet schrijven omdat uwe lezers de waarheid niet mogen we ten maar dat belet niet dat wij het aan onze lezers zullen bekend maken, en wij zijn overtuigd dal onze katholieke vrienden er op hunne beurt propa ganda zullen mede maken: "Wij wen- sclien rechtzinnigschrijft het liberale blad wij wenschen rechtzinnig dat de katholieke partij altijd maar over winningen behaalde gelijk het kartel er nu cene komt'te behalenZie, dat zijn lappen die zeére moeten doen. In derdaad, moesten de katholieken met de kiezing eene overwinning behalen, in den aard van deze dio de kartelman nen komen te behalen, wij wraren om zeep. Wij wenschen uit den grond van ons hart dat de tegenstrevers toekomende Mei weer eene overwinning konden vieren als deze van den 15 October, maar dan zullen wij l'eeste vieren, want dan is het zonneklaar dat de katho lieke partij, daar zij (luizende stemmen heeft bijgewonnen, ook vele kamerze tels zal bijwinnen. Dat moeten al de katholieke vrienden weten en dat moet ons met geestdriftige strijdlust bezie len. De liberale gazet van Luik is niet content met die eenige woorden, maar zij doet er onomstootbare bewij zen bij In 1907 hadden te Brussel de libe ralen 17635 en de socialisten 9585 stemmen, te zamen 27220. De katho lieken enkel 11163; in 1911 hebben er de kartelmannen 25227 en de katho lieken 13186. Te Gent hadden er in 1907 de libe ralen 15238 en de socialisten 10604, of te zamen 25842, de katholieken 12731. In 1911 de kartebnannen te zamen 24637, de katholieken 14538. Te Luik kregen in 1907 de liberalen 15815, de socialisten 11418, tezamen 27233, de katholieken 14300, in 1911 de kartelmannen 28759, de katholie ken 16238. En zoo is het overal, jammert het liberale blad. Ja, zoo is het overal. In Laken, in Schaarbeek, in Namen, in Aarlen, in Dinant, overal winnen wij stemmen bij, hoewel wij onze slechtste plaatsen opsommen wij verliezen 200 stem men te Brugge, ook enkele te Kort- rijk, te Lier, te Mechelen, maar niet door de werking of de schuld der libe ralen of socialisten, maar door de schuld van de verdeeldheid der katho lieken, of door de opkomst van afzon derlijke katholieke kandidaten of ge mengde lijsten. Bijgevolg mag het kartel hoegenaamd, in geenen deele, die gedeeltelijke tegenslagen aanzien als eene antikatholieke overwinning, want het zijn niet de antikatholieke partijen die de meerdere stemmen ha len, wel integendeel, maar afzonder lijke kandidaten of afzonderlijke lijs ten, die weliswaar maar eenige hon derdon stemmen hekomen, maar toch de oorzaak zijn, dat de katholieken te Kortrijk, te Brugge, te Dinant, te Liet en te Mechelen niet gekozen zijn met volstrekte meerderheid en met den voliedigen lijst Vaneene antiklerikale overwinning, van eene zegepraal van de kartelman nen kan er geen sprake zijn, hoe men de zaken ook keere en draaie. Wa ren er geene scheurmakers geweest in sommige plaatsen, in sommige steden en belangrijke gemeenten, de triomf van de katholieken zou nog veel beter hebben doorgestraald. Uit eenige berekeningen tot hiertoe gedaan, blijkt dat in de omgeving van de hoofdstad in het arrondissement Brussel de katholieken zoo maar TIEN 11UIZEND STEMMEN hebben hijgo- wonnen. En vergeet niet dat het arron dissement Brussel een van de aller slechtste is van het land voor de katholieke partij. In Limburg, in Luxemburg, in Henegouwen, ja in Henegouwen, in Dost- en West-Vlaan deren is het aantal stemmen door de katholieken bijgewonnen sedert de vier laatste jaren nog veel aanzienlijker. Wij vragen ons af Wie heeft er dus reden om victorie te kraaien wie zijn de triomfantelijke overwinnaars van den 150n October Zijn het diege nen niet die in heel het land duizen den en nog duizenden kiezers bijwin nen Zijn het dezen niet die het ver trouwen bijkrijgen van duizenden nieuwere kiezers Go moet het volk voor den zot houden, om het anders uit te leggen Wij weten het: De libei ale gazet de Meuse ->, dezeltde die beweerde dat er te Brussel op Half Oogst 500000 hetoogers waren, diezellie Meuse beweert dat de kiezers van de gemeen ten en van de provinciesteden niet meetellen, dat men alleen moet reke ning houden met de kiezers van de groote steden. Wij nemen aan dat de Meuse zulks gaarne zou hebben maar zoolang wij menschen van den buiten en uit de provinciesteden lasten moeten betalen en plichten jegens het vaderland moeten vervullen, zoolang ook willen wij ons woord te zeggen hebben in 't bestuur van 't land. Zoo de goddeloozen hot anders moesten probeeren. dan roepen wij op voor hand HaltelA Uit Berlijn wordt gemeld, dat to Rudolf- stadt een dramatisch tweegevecht heeft plaats gehad, tusschen twee scholieren, de zestienjarige Johan Dienzen en de achttien jarige Bert Necker. De oorzaak van het tweegevecht was, dat Dienzen een meisje beleedigd had, dat zich in gezelschap van Necker bevond. Het twee gevecht was spoedig besloten on naar getui gen werd niet omgezien. Gisteren morgend begaven zij zich naar de plaats, waar om 6 ure het tweegevecht moest plaats hebben. Beiden droegen een hemd, waarop een rood kruis de plaats van het hart aanwees. Er werden twee kogels gewisseld. Necker kreeg een kogel in liet hart, doch was op den slag niet gedood. Alsdan naderde Dienzen en joeg hem nog twee kogels door de borst. Daarna loste Dienzen zich ook twee schoten in de borst. Op het gerucht der losbrandingen kwamen personen toegesneld, die de beide dwazen badend in bun bloed aantroflen. Necker had reeds opgehouden televen. De andere leefde nog en kon verbalen wat er gebeurd was. Eenige minuteu later bezweek hij op zijne beurt. De grauwvuurontploffing van Saint Etisnne 2G dooden Verleden nacht is -men er eindelijk in ge lukt. de plaats te bereiken waar de onge lukkige slachtoffers der grauwvuurontplofling zich bevonden. Hot was wel, zooals de redders gehoopt hadden. Allen hadden reeds opgehouden te leven. Al de lijken werden naarmate zij boven gehaald werden, in een fourgon geplaatst en naar het gasthuis der mijn gevoerd, waar zij door de familieleden herkend weerden. Dertien lijken konden gemakkelijk ber kend worden. Daaronder was dat van M. Baun, de ingenieur, onder wiens leiding de mijnwerkers bezig waren aan liet oprichten der afdamming, toen de ontploffing plaats had. AI. Baup was 32 jaar oud en laat eene weduwe met een kind achter. Hartroerende tooneelen hadden plaats,toen de familieleden dc slachtoffers kwamen zien. De lijkplechtigheden der slachtoffers zullen Zaterdag op de kosten dor mijnen plaats hebben. 29 Juli 1911. Naar Buli. Kwaart vóór zeven ure, zijn we reeds aan 't varen naar Buli. We ontmoeten de Lukn- surivicr, daar waar ze hare wateren in de Lualaba stort. Verder zien we de dorpen Monde en Vitunguludit alles al den rechten kant. Aan den linker oever, hebben we beur- t< lings de Goin-Luvira en Lttfunrmdc allen de waterloop der Luhlaba komen aan vullen en, door hunne rollende baren, ons des te rapper lot Buli brengen, op den rech ten oever der Lualaba. Onder de baan, heb ik zien visschen. Voor de vischvangst zijn de negers behendiger dan men bet zou meenen. Zie hier hoe ze het aan boord leggen om hunne nelten te spannen. Langs den oever ziet ge eene streep riet en papgrasplanten, die op cene breedte van 10 tot 15 meters in het water overvloedig en dichtgesloten groeien. De inlanders ver nietigen die waterplanten nevens het land, op eene breedte van vier meters zoo beko men ze eenen vijver of beek. Om de visschen toe te laten het binnenwater te bereiken, maken de negers eene breede opening in bet riet, stroomwaarls toe verder, stioom af, snijden ze het riet hier en daar uit en, in die openingen plaatseu ze een hekken of net uit riet behendig en stevig gevlochten. Die af sluitingen zijn trefterachtig geplaatst. De midden opening is gesloten met eene mande of kruipio, gelijk in vorm en maaksel aan de palingsmanden in Europa. Heeft een neger lust visch te eten, dan •stapt hij in zijne prauw en gaat zien of de manden iels lekker bevatten. Het gebeurt meermaals dat do hyppo door het riet krui pen, dan is natuurlijk alles vernietigd. In dat geval, is het nutteloos de netten op de zelfde plaats op te richten, daar de hyppo dagelijks den zelfden weg volgt. De negers laten liet hyppospoor voor den ingang der visschen dienen en spannen hunne netten op eono andere plaats. Vooraleer te Buli aan to komen, ontmoet ten we nog 22 hyppos en ten gevolge der wisselvalligheden der jacht,landen we enkel om 8 ure aan. Daar het rond 6 ure plotseling donker wordt, hebben we twee uren in den manenschijn gëvaren. Eens aan wal, ging ik met eenen hapita der riemers en mijnen boy, op zoek van het huis des postoversten. Gelultkiglijk dat on verwachte en 1 ijdig-e reizigers welkom zijn bij Mr Van Yvatieghem. Tot mijn spijt, moest ik zijn avondmaal en slaapkamer wei geren. Ik heb dat als algemeen en regel aan genomen. Bij eenen Belg en bijzonder bij eenen Vlaming moet men strijden om in zijn eigene tent mogen te slapen, maar omdat het onthaal liier zoo hartelijk was en liet morgen Zondag is, besluit ik er toe aan mijne man nen eenen rustdag te verleenen en zoo de gelegenheid te hebben een gezelligen dag over te brengen, bij een ouden Kongolander, een ondervimlingsrijken landbouwer, die met kennis van zaken spreekt over de landbouw- kwestie in Kongo. Kongotrotte r Een man gevaarlijk verbrand. Donderdag morgend werden de pompiers verwittigd, dat brand uitgeborsten was in eene spiegel fabriek van den Antwerpsciien steenweg, te Laken. Woensdag waren twee vaten benzien in de fabriek toegekomen en deze vaten waren in een klein magazijntje geborgen gewor den... Donderdag morgend waren zij ontploft. De ruiten van liet magazijn werden ver brijzeld, de deur afgerukt, het dak stortte in en overgroote vlammen sloegen op. Een werkman der spiegolfabriek, die nabij de ontplofte vaten, vernis gereed maakte, werd erg aan rlo borst, het aangezicht en de handen verbrand. Het slachtoffer, die in de spiegelfabriek zelf eene kamer bewoont, werd onmiddelijk door een geneesheer verzorgd. Zijn toestand is bedenkelijk. De pompiers moeslen ruim een uurwer ken, vooraleer zij er konden in gelukken, liet vuur te bemeesteren. De schade is zeer aanzienlijk. Verleden nacht, rond 1 ure 's morgends ontstond hl-and bij M. St..., groothandelaar, Koninklijke Siule Mariastraat, to Schaar beek. Eene policiewacht, welke voorbij bet huis ging, bemerkte do vlammen en gaf liet alarm. De pompiers bevonden zich eenige oogenblikken later met hun materiaal ter j. laats. Het vuur was ontstaan in de uitstalkassen van het gelijkvloers. M. St..., die met vrouw en kind eene kamer van het eerste verdiep bewoonde, werd spoedig gewekt en verwit tigd, v elk govaar zij liepen. Zij wilden zich gauw aan Ideeden, docli de rook vulde reeds de trapzaal en drong ook de slaapkamer binnen, zoodat zij gedwon gen waren, zich langs het venster te redden. Zij werden bij geburen opgenomen. Intusschen hadden de pompiers moedig het vuur aangevallen en na een half uur krachtig werken, was alle govaar geweken. Eene groote hoeveelheid koopwaren, welke in de plaatsen van het gelijkvloers opgestapeld lag, is de prooi der vlammen geworden. De sc'i-nie is zeer aanzienlijk en de oorzaak der ramp onbekend. Wat komedianten toch Vooruit schrijft op 18 October De libe ralen die sedert 40 jaren meester zijn op 't stadhuis (te Oostende) komen in de kiezing van Zondag een formidabele klop to krijgen. Wij moeten zeggen dat bij verdiend is. Sedert zij het bestuur in handen hadden heb ben zij steeds niet de werklieden den spot ge dreven de loonen welke hier aan de stads- werklieden betaald worden, zijn niet hooger dan te Brugge, icaar het leven veel gaed- kooper is. De werkers wijken worden totaal verwaar loosd en wanneer wij deze somtijds bezochten, dachten wij ons in eene gemeente to bevin den, zoo ellendig is de bestraling en de ver lichting onzer werkerswijken. Do liberalen worden geklopt en 't zijn juist onze stemmen die ze noodie hadden om te Iriomfeeren. In de onderhandelingen wei gerden zij ons uit ikzucht één enkel mandaat, nu verliezen zij er zes Wat moeten wij daaruit besluiten 1.) Dat do socialisten, in geval zij een mandaat had den gekregen, toch voor die zoo slecht be sturende en zoo on volksgezinde liberalen zouden gestemd hebben 2.) To Oostende zouden zij dus stemmen voor liet kartel, en te Brugge stemmen de socialisten tegen de katholieken, hoewel ze zelve zeggen dat do katholieken veel beter besturen en meer volksgezind zijn dan de liberalen. 3.) Dat de kopstukken maar schelden en lasteren op de liberalen', tot zoolang zij mee aan de schotel mogen zitten. Zulks zagen wij bijzonder goed in Gent. Dus als besluit Do liberalen wer ken uit ikzuchtdo socialisten uit eigen be lang. Is 't zoo niet, lezers Wat denkt die nu Senator Lekeu schrijft in Le Peuple In afwach ting dat men het te zamen met den Senaat afschaffe, moet het koningdom de ministers ontslag doen nemen en de Kamers ontbinden. Zou dio roode senator nu peinzen dat hij heel alleen baas is in ons land Dat zijn andere patatten. Uil Hasselt schrijft er een liberaal aan do radikale gazet, de Express Aan wat is onze achteruitgang toe te schrijven wij wé ten er niets van onze neerlaag is werkelijk onverstaanbaar. Wij verstaan ze zooveel te beter, beste liberaal Het Limburgsche volk moet van uwe hatelijke goddelooze politiek niet heb ben. Wacht tot in Mei, en 't Vlaamsche volk zal het u toonen. Wij moeten ten minste 50.000; ja, vijftigduizend stemmen bijwin nen. Wij zullen er in elk geval ons boste voordoen Moet er nog bijkomen. In 000 gemeenten is er met do kiezinggeen strijd geweest, in andere woorden, de voorgesteldo kandidaten werden zonder strijd gekozen. Van die 600 gemeenten waren er 90 op hon derd ten minste katholiek. Wat zeggen de kartelmannen daarvan Niets Dat mogen hunne lezers immers niet weten De Evenredige Vertegen woordiging. In 1907 werd de E. V. in 725 gemeenten op de 2699 gemeenten toe gepast, on toen was er in 675 gemeenten geen strijd. In 1229 gemeenten werden de lijsten gekozen bij volstrekte meerderheid. Op 10026 gemeenteraadsleden zijn er 1839 gekozen door de toepassing van de evenredi ge vertegenwoordiging. De gemeentekiezers. Er zijn in deze kiezing 1300514 kiezers geweest. Onder het liberaal beheer waren er meer dan de helft minder. Die kiezers brachten uit 2352347 stemmen. In de plaatsen van meer dan 5000 zielen zijn er 618907 kiezers, in die van min dan 5000 zielen 681607. In de groote plaatsen beschikken 100 kiezers over 176 stemmen, in die van min dan 5000 zielen over de 186 stemmen. Er zijn 713830 kiezers met 1 slem, 277727 met 2 stemmen, 152765 met 3 en 15G192 met 4 stemmen. Het parket te Nijvel. Het parket van Brussel, samengesteld uit de heeren Gilson, onderzoeksrechter, Stap- paert, substituut. Finoulsf, griffier en de wetsdoktors Lebrun, De Rechter en lléger- Gilbert heeft zich gisteren naar Nijvel be geven. Daar had het eene bijeenkomst met het parket dezer stad en samen zijn zij een onder zoek gaan doen, op de hoeve welke er door M. Anneessens en Charles Van Eeckhout, onder het bestuur van dezen laatste geëx ploiteerd werd. Deze hoeve is ver uit de schoonste dor streek en is gelegen op ongeveer een kilo meter van de stad. Do broeders van Charles Van Eeckhout, alsook de meid, hebben het alibi van den beschuldigde bevestigd. Zij verklaarden dat Charles Van Eeckhout, Zondag avoud om 8 uren ging slapen en dat hij niet meer opge staan is. Eene huiszoeking werd gedaan doch men vond alleen een hemd, waarop verdachte vlekken aangetroffen werden. Deze zullen ontleed wordon. Do magistraten zijn om 2 ure naar Brus sel teruggekeerd om er hun onderzoek voort te zetten. Mev. Anneessens en M. Charles Van Eeck hout, de twee verdachten, zijn in 't geheim gezet geworden. Zij zullen in verscheidene dagen niet ge hoord worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1