Verkiezing san 22 October 131S vosr vier bijgevoegde Cemeenteraidsleden EENIGE BESCHOUWINGEN 6e fels Brieven van M. Vincent Diericx OE GEHEIMZINNIGE MISDAAD DAG BestuurderJ. Van Nuffel-De üendt. Cijnsdag 24 October 1911 Getal stemmen door de Kandidaten bekomen. XT "t 3. Een alkooldrama te Brussel Zeventiende jaargang nr 24®. i- i 'I 2 CENTIEMEN HET NUMMER 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo» 728! TEfflfflLST 9Kerkstraat, Telefoon 114 ABONNEMENTEN: Z&s maanden 4. franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. W TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. d» AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) f:\ 0 60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 STAD AALST De uitslag der kiezing van gisteren keelt onze beoordeelingen over de kie zing van 15 October volkomen beves- tigd. Nogmaals mogen wij schrijvenver pletterende nederlaag der liberalen, zegepraal der kristene gedachten. Twee liberalen zijn wederom geval len en worden vervangen door een ka tholiek en door een daensist. Ziehier den uitslag der kiezing. PATROONS. Katholieke lijst. Volledige lijststemmen 218, onvol ledige lijststemmen of voorkeurstem men J. Van den Berghe 9, V. De Valkeneer 5, totaal der lijststemmen 218. Gepanacheerde stemmen J. Van den Berghe 12, Valery De Valkeneer 12. Gezamenlijk getal stemmenbekomen, bekomen door J. Van den Berghe 239, door V. De Valkeneer 235. Liberale lijst Volledige lijstemmen 86 onvolledig-elijst-' stemmen of voorkeurstemmen. O. Van der Scliueren 18 H. Van Steen- winkel 17 Totaal der lijststemmen 121. Gepanacheerde stemmen O. Van der Scliueren 12 H. Van Steen winkel 12 Gezamenlijk getal stemmen bekomen door: O. Van der Sclmeren 116 H. Van Steenwinkel 115 UITSLAG. De liberale lijst moest om een geko zene te hebben het quorum bereiken dat bestond in een derde lijststemmen (volledige of onvolledige) van al de geldig uitgebrachte stemmen. Het getal geldig uitgebrachte stem men was 877 waarvan het derde 377 3 126 De liberale lijst had maar 121 lijst stemmen en had dus geen gekozene. Bijgevolg zijn gekozen de twee ka tholieken Van den Bergk en De Val keneer. Over acht jaren in 1903 hadden de liberale patroons een gekozene M. De Wael. Daar deze uit de stad vertrok ken was en geen plaatsvervanger bad moest er in 1907 overgegaan wo)'den tot de verkiezing van een gemeente raadslid. 't Is dan dat M. Dr De Naey- er gekozen is geweest door de vol strekte meerderheid. Heden was het voldoende voor de liberalen een derde der stemmen te be halen om op twee plaatsen er eene te hekomen, en dat nog met zuiver een voudig stemrecht. Ze zijn mislukt.Wel ke nederlaag. «96 302 194 185 669 677 380 379 WERKLIEDEN, Kiesbrieven in de stembussen ge vonden 1613. Witte en ongeldige kiesbrieven 39. Geldige kiesbrieven 1574. A) Lijstbulletijnen volledige of on volledige stemmen inhoudende betzij voor alle, hetzij voor een of meer der .kandidaten der Lijst 1 (liberalen) 302. Lijstbulletijnen, id. der kandidaten der Lijst 2 (socialisten) 189. Lijstbulletijnen, id. der kandidaten der lijst 3 (katholieken) 683. Lijstbulletijnen, id. der kandidaten der Lijst 4 (daensisten) 376. B. Kiesbrieven met stemmen voor kandidaten van verschillende lijsten (gepanacheerde brieven) 24. LIBERALEN Matthieu Van Gampehhout SOCIALISTEN Gans Schutyzer KATHOLIEKEN Do Gendt Vernaeve DAENSISTEN Blanckaert Hanssens Het quorum bedroeg 1574 3 -525 stemmen. De daensisten bereikten het quorum dus niet, maar vermits de katholieken de volstrekte meerderheid niet hadden, wierden de daensisten toegelaten tot de toepassing der even redige vertegenwoordiging. Aldus wierden gekozen Een katholiek, M. Alfons Vernaeve. Een daensist, M. Blanckaert. Opdat de tweede katholieke kandi daat M. De Gendt zou gekozen ge weest zijn, moest de daensist 24 stem men min gehad hebben. De daensist Blanckaert vervangt dus de liberale werkman, die in 1903 gekozen was en nu gevallen is. Die kiezingen hadden plaats onder het stelsel van zuiver eenvoudig stem recht en onder dat stelsel bekomen de katholieken alleen schier tweemaal zooveel stemmen als de Daensisten meer dan tweemaal zooveel stemmen als de liberalen, meer dan di ij ma al zooveel als de socialisten, Zulks bewijst overbodig dat het werkvolk standvastig getrouw blijft aan de katholieke vlag, en dat wij steeds het vertrouwen hebben, van het kiezerskorps, zoowel van het eenvoudig als van het meervoudig stemrecht. DE VOLKSSTEM Als men hoort wat er links en rechts gebeurd is met de kiezingen, zou men haast verbaasd opkijken en zich afvra gen, hoe de kiezingen zooveel stem men meer hebben kunnen geven aan de katholieke partij. Zoo vertelt men dat in eene omschrijving van Brabant, de kiezers een zeker soort papier kregen, waarop zij den kop van hunnen kies- brief met liet nummer, na hunne stem ming, konden calceeren. Daarop was dan de stemming klaar op afgedrukt. Met dit papier gewapend, ontving de omgekochte kiezer, zijn judasgeld. Verscheidene voorzitters van kiesbu- reelen hebben het feit vastgesteld. De grootste omkoóperijen zijn noch tans gepleegd in West-Vlaanderen en wel voornamelijk te Brugge. De demokraten die zich overal als arme inenschen doen duorgaan, hebben het geld bij vleeten uitgedeeld. Ge kende Fonteynisten liepen met beurzen rond vol vijffrankstukken. In Brugge is er niet enkel gedron ken, maar er is daar vergeeft ons dat wij het grof woord moeten gebrui ken er is daar gezopen. Niet enkel de mannen maar ook de vrouwen kre gen geld, vóór de kiezing, den dag van do kiezing, en na de kiezing. Van waar kwam dat geld Van do demo kraten Neen maar van schatrijke liberalen, en inzonden van een geiten den miljonnair. Die fiere demokraten, die zoo leelijk donderen en duivelen op de kap van de rijke lieden, die zoo ver ontwaardigd schijnen, dat sommige katholieke vereenigingen hij gelegen heid een glas of eene flescli bier schen ken aan hunne leden, diezelfde man nen nemen geld aan van mannen uit eene andere partij, waarmede zij an dere inenschen omkoopen, en mannen en vrouwen dronken maken. Zoo gaat het in de wereld De pot verwijt den ketel dat hij zwart zieten de dief roept tegen de voorbijgangers om zelf des te gemakkelijker te ont snappen Houdt den diefHoudt den •dief In Thorhout, in Iseghem en andere plaatsen, is het eveneens in dien aard gebeurd, maar daar waren geenerzich slachtofferende demokraten om dit proper werk te verrichten. Daaraan ziet ge, hoeveel men van al die groote en schoone woorden van sommige menschen moet gelooven. Het is spijtig dat men het zeggen moet maar het is toch zoo... Partijmannen, die als men ze hoort spreken, de eerlijkste, de rechtzinnigste, de belangloosste men sclien schijnen,die mannen doen op het laatst van 't spel nog het vuilste werk van heel den boel. Dat men werke, zweete, zwoege, voor zijne partij, dat verstaan wij, en tot welke partij déze ook behooren, eenieder zal hulde brengen' aan zulke werkzaamheid; maar zicli uitgeven als onwrikbare princiepsmannen, als on- omkoopbaren, en dan in 't geniept, en later in 't openbaar, vrijen teugel ge ven aan de stemuitkooperij, zulke wer king doet ons walgen, en personen die zich tot zulk laag werk le.enen, kunnen toch van geen enkel deftig, of orden telijk man worden goedgekeurd... Wij bezweren de eerlijke lieden dit wel te willen onderzoeken en overdenken. Wie gij ook zijt, weest man van over tuiging, man van me gedachten en blijft in de partij die de uwe is. Over acht dagen hoorden wij een 'demokra at zeggen tot het hem omrin gende kleine volk Ziet naar de katholieken, zij kiezen alleen voor de rijken Als dat geene leugen is, wat is er dan nog leugen Maar diezelfde persoon had naar zijnen lijst moeten zien hij zelve, te zarnen met drie an dere rijken zijner medekandidaten, werden gekozen of krégen van hunne handlangers, twee a driehonderd stem men meer als de simpele kandidaten, hoewel hun stemmencijfer nog bijlange de helft niet was van dit der katholie ken. Iets is zeker, en dat kunt ge in alle partijen en in alle streken van het land waarnemen;.sommige hoogstaande per sonen, de rijke kandidaten van een lijst, krijgen altijd een zeker aantal stemmen meer, omdat zij persoonlijke vrienden en persoonlijken invloed heb ben op menschen, die voor niemand willen stemmen als voor deze kandida ten. Wij zijn t'akkoord en waarschijn lijk meer overtuigd als wie ook, dat zulks verkeerd is, dat men eerst en vooral uit princiep moot stemmen, dus hoven aan den kop maar er loopen in de wereld nog tamelijk veel halfslach- tigen, nog veel onverschilligen, nog veel personen die niet eens weten wat het is stemmen uit princiep. Trach ten wij onze princiepen zooveel moge lijk in te dringen in de bevolking, maken wij van onze Vlaamsche men schen, princiepsmenschen, het is het eenige middel om die stemmingen voor personen zooveel mogelijk te verminderen. Maar dat om de lieide Gods, die personen in wier partij de persoonsstemming bijna tot een stelsel is geworden, het splintertje niet zoeken in onze partij. Zoo in Brugge had de afgevallen priester duizend stemmen meer als sommige zijner medekandida ten. Niet waar, beste lezer, dat zijn andere noten.... Dit zijn eenige beschouwingen die wij met de vlucht hier neerschrijven. Altijd hebben wij de waarheid voorge staan en voorgehouden, en als allen doen en werken in den geest zooals wij het opvatten, dan zullen wij van ons volk een groot, een schoon, een ontwikkeld, een onuitkoopbaar volk maken, want we zullen blijven wat we eeuwenlang tot voorbeeld van de wereld zijn geweestEen katholiek volk van hart, van geest en van ziel VAN VORST. Het onderzoek. Het onderzoek wordt met de grootste zorg voortgezet. Nadat het parket opnieuw eene huiszoeking gedaan had in de villa, werd mev. Anneessens 's avonds om 8 1/2 ure uit hare cel gehaald en in het gerechtshof door den onderzoeksrechter ondervraagd. De ondervraging duurde tot 11/2 ure 's morgends. Mevrouw Anneessens blijft hare gedragslijn houden, het is te zeggen, zij beweert niets van de misdaad te weten, noch er voor niets in betrokken te zijn. De onderzoeksrechter ondervroeg ook mev. Anneessens over een brief welke in de villa gevonden werd. Dezen brief werd aan mev. Anneessens gezonden door eene kaartlegster, welke in Frankrijk woont. In dat schrijven verklaart de kaartlegster, dat zij de villa goed heeft afgezien en dat mev. Anneessens spoedig met haren vriend zal kunnen leven, daar de man zal verdwenen zijn. De kaartlegster vroeg verder 400 fr. als loon en verplaatsingskosten. Mov. Annees sens beweert dat het schrijven niets ernstig bevat. In 't kort het onderzoek bracht tot hiertoe nog niets aan 't licht. Zaterdag morgend is Mev. Anneessens bij gestaan door haren advokaat, M.David, voor de Raadskamer der Rechtbank verschenen. Het aanhoudingsmandaat, tegen haar afge leverd, werd bekrachtigd. Karei Van Eeckhout zal Dinsdag ook voor de raadskamer moeten verschijnen, ten einde over hot aanhoudingsmandaat üat tegen hem afgeleverd werd, te hooren beslissen. Zaterdag namiddag werden verscheidene getuigen door don onderzoeksrechter ge hoord. Deze is zinnens eene onderzoekskom- missio naar Frankrijk te zenden, om er de kaartlegster te gaan ondervragen. Al de meubelen welke de slaapkamer, waar M. Anneessens vermoord werd versierden, zijn aangeslagen en naar het gerechtshof overgebracht. Zondag werd het onderzoek niet gestaakt. De weisdoktors Lebrun, De Rechter en Heger-Gilbert, hebben het lijk ontgraven van M. Anneessens en de ingewanden mede ge nomen om ze te ontleden. Men zal aldus op zoeken, of het slachtoffer niet bedwelmd of vergiftigd is geworden. Ook is bevel gegeven de gemak- en andere putten te ruimen, om de prop terug te vinden welke de moordenaar in den mond van het slachtoffer duwde. Eindelijk heeft de onderzoeksrechter nog bevolen, dat de rechterlijke agenten te voet den weg-zouden afleggen, van liet huis der misdaad naar het huis van Van Eeckhout te Nijvel. De politieagenten zullen in alle huizen, langs den weg, moeten onderzoeken, of de bewoners in de nacht van 15 tot 16 Ok tober geen wielrijder of geen motocyclist gezien hebben. Men heeft in de woning van Van Eeck hout een rijwiel en eene motocyclet ontdekt, hetgeen den onderzoeksrechter deed ver onderstellen, dat. het heel wel mogelijk was, dat Van Eeckhout om Sure naar zijne kamer ging, doch nadien terug naar beneden kwam en per rijwiel of per motocyclet naar Brussel reed. Zondag namiddag onderging Van Eeckhout nogmaals eene langdurige onder- gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo IX. 31 Juli 1911. Laatste maar schoonste jacht. Van Buli tot Kongolo, had ik 't groot ge luk den postoverste, heer Van Waeleghem, tot reisgezel te hebben. Zijne en mijne rie- rners, samengevoegd, waren met dertien. Voeg, bij die zwarte en zware mannen, twee blanken en drie boys, dan nog een 400 kilos koffers, kassen, meubels en g'hebt de zware lading van onzen zwaren ijzeren boot. Over denkt nu welke macht de hyppo moest heb ben om dat aanzienlijk gewicht uit 't water te heffen, alsof het een pluimtje ware. Zie hier in welke omstandigheden Van 6 1/4 ure, tot rond kwaart voor ze ven scheen ons de rivier hyppoloos (buiten gewoon woord, voor een buitengewonen toe stand, in Kongo Gekomen aan een eiland, zagen we vijftien oliekoppen van duikende hyppopotarnen. Naarmate ons vaartuig ze naderde, verdwenen ze, om eenige honderde meiers stroom op, achter ons, terug te ver schijnen. Eenige stouteriklcen waren nog vóór ons.«Heer Van Waeleghem, welk eenen verkiest ge te schieten Deze daar, links, die ons zoo kwaad bekijkt. Schiet gij naar den anderen, want, na een schot, zullen ze allen den dieperik in zijn. Te gelijkertijde, vuurden we en beiden had den we ons levendige doelschijf getroffen. Zoo ik het vroeger schreef en heer Van Waeleghem bevestigde het mij 'tis maar naar een vier uren dat onze doodgetroflenen voor goed zullen boven drijven. Maar zie, daar kwam een andere dikkekop zeer dicht hij ons, langs den kant van 't schuit, waar heer Van Waeleghem plaats genomen had. Mijn vriend legde aan en paf de kogel drong heel klaarblijkelijk een weinig onder het rechte oog van 't wangedrocht. De negers jubelden en riemden koortsach tig, om den gekwetsten te naderen. Niet lang bleef hij onder, en, nog dichter bij ons dan het eerste maal, kwam een kogel van mijn behendigen reisgezel hem een tweede doodelijke wonde toebrengen. Het monster, gansch uit zijn lood geslagen, duikte tegen wil en dank stroom af, als medegeslepen door 't water. Hij moet er aan Hij moet er aan was het geroep der Congolanders Reeds meer dan een halve uur, waren we ons prooi aan het achtervolgen, zonder er nog kunnen op te schieten, daar zijne dui kingen onbeschrijflijk grillig waren. De strijd ging voor hem... en voor ons om leven of dood zijn Ik had ongelukkiglijk geene cartouchen meer voor mijn Mauserge weer en nam mijn revolver in de hand. Waar mocht de gekwetste hyppo zijn? Was liij' ver van ons af onder ons Eenieders hart klopte Ineens worden we allen overhoop geworpen manschap, meubels, koffers, 'tligt al door eendeels on der, deels nevens den boot had de hyppo zich hoven 't water geheven. De loop van Van Waeleghems geweer raakte bijna 't dik vel van onzen aanrander en deze verschrikkelijk aangedaan door het vuurschot, dat hij in vollen rug kreeg, liet zich zinken. Ik kon mij niet inhouden te schaterlachen «-Wat ge lacht en we komen den dood van nabij te zienzegt mijnheer Van Wae1- teghem. «Ja, kijkt en ge lacht mede onder de tafel was een zwarte met zijne platte voeten in onze vleeschpan getuimeld.. We hadden den tijd niet lang te lachen als een bovenzwemmend stopsel, kwam de hyppo nog eens nevens ons schuit in 't zon nelicht. De wind en 't water van zijn geblaas kwam in mijn aangezichtik stak den revol ver vooruit en de kogel trof het strijdende dier, ditmaal in 't midden van 't voorhoofd. Nu was het duiken en bovenkomèn zonder genade en tot viermaal vervolgens 'had ik de gelegenheid mijn wapen op den neus van-den hyppo te stellen. Eindelijk scheen hij onder te blijven. De aandacht van witten en zwarten bleef nog langen tijd ernstig gespannen. Een toevallig ongelukkig boven komen onder ons schuit, en we zijn 't water en waarschijn lijk d'eeuwigheid in De zwarten hingen tusschen de dood en de hoop naar overvloe dig en zappig vleeschwij Belgen stelden ons betrouwen op de zwaarte van den boot op onze wapens en des noods op onze zwar ten. Na den hyppo nog eenige stuiptrekkingen le zien geven, waarna hij voor goed onder ging, moesten we het strijdperk verlaten. Onze riemers varen teleurgesteld zoo eene brok dat de oeverbewoners der Lualaba n hunne plaats gingen opeten We hadden wel te zeggen dat we den gedooden hyppo op Kou goto zouden opvisschen, onze riemers roeiden lammoedig en verstrooid, al om te kijken of hunnen Kongoleeschen boeuf a la mode niet boven zwom. Al chokellen kwamen we te Kongolo aan. Kongotrotter. X- De werkman L... wonende Notelaarstraat is een verstokte dronkaard. Gisteravond had hij, naar gewoonte, h$t grootste gedeelte van zijn werkloon in drauk verkwist en keerde huiswaarts. In zijne bedronkenheid zocht hij dadelijk twist tegen zijne ongelukkige vrouw, omdat d< hem geen vleesch voor zijn avondmaal voorzette. Woedend opvliegend omdat men hem het schandelijke van zijn gedrag onder oogen bracht, greep hij een ketel kokend water, die op de stoof stond en wierp den in houd naar het hoofd zijner vrouw. Het arm slachtoffer werd zwaar verbrand aan het hoofd en borst en in bedenkelijken staat naar het St Jansgasthuis gevoerd, ter wijl de policie den misdadigen dronkaard achter slot en grendel in veiligheid bracht.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1