BUITENLAND. Waar blijft de stroomiog Vreeselijke misdaad te Parijs T EEN EN 'T ANDER i* DAG -A_!D TERECHTWIJZING. Os geheimzinnigs misdaad van Vorst v Geheimzinnigs moord te Gauillet. De zaak Vermeersch IS VERSCHENEN STORMWEDER ZeaEiitiende jaargang ri 249. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 25 October 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» ifj TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE AALST Kerltstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. AANKONDIGINGEN 8 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) Ir. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Reklamen (perregel) fr. Ï.0Q Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 STAD AALST. Verkiezing van 22 October 1911 voor vier bijgevoegde Gemeenteraadsleden Er zijn gisteren twee drnkfouten geslopen in ons artikel, die dienen hersteld te worden. 1°) Hot totaal der lijststémmen van de patroons voor de katholieke lijst was niet 218 maar wel 232 2°) opdat onze tweede katholieke kandi daat der werklieden zou gekozen geweest zijn, was het niet 24 stemmen die de geko zene daensist minder moest hebben, maar wel 34. Wij verzoeken onze lezers die het nummer van gisteren bewaren, cle drukfouten te willen verbeteren. «De Volksstem». Moesten de menschen het geschrijf g-elooven van liberalen en socialisten, dan zou er in het land eene beweging, eene strooming ontstaan zijn die ge heel de katholieke partij zou hebben weggespoeld. De 15 October heeft het anders bewezen. De winsten door de katholieken gedaan, mogen wij nage noeg schatten op vijftig duizend stem men. Zondag 22 October hadden de bijge voegde kiezingen plaats ditmaal moesten er patroons en werklieden ge kozen worden in de steden en gemeen ten van boven de twintig duizend zie len. Volgens de liberale Meuse was het hier dus voorzeker een ver licht, een verstandig kiezerskorps. Bo vendien werd er hier gestemd met gelijkheid van stemmen, doch er is dit verschil, dat er overal zooveel kandi daten-patroons worden gekozen als kandidaten-werklieden, hoewel er veel min patroons zijn dan werklieden, dat is klaar. Maar voor de kiezers is er in iedere reeks enkel te beschikken over eene stem. De liberalen en socialisten stonden hier dus op een uitmuntend terrein, hier konden zij eens duidelijk hunne macht toonen. En och arme Wat is het geweest De katholieken komen met eer uit den slag. Nemen wij eerst de plaatsen waai- er bijge voegde kiezingen plaats hadden, en vermelden wij tevens het aantal m in dalen. In de provincie Antwerpen hadden wij Antwerpen 8, Borgerhout 4, Lier 4, Mechelen 4. Turnhout 4 mandaten. In Brabant Brussel 8, Andcrlecht 4, Etterbeek 4-, Elsene4, Laken 4, Leuven 4, Sint Jans-Molenbeek 4 Sint Gillis 4, Sint Joost-ten-Noode 4, Schaarbeek 4. West-Vla anderen Brugge, Ivort- rijk, Oostende, Roeselare, elk 4. Oost-Vlaanderen Aalst 4, Gent 8, Lokeren 4, Sint Niklaas 4. Henegouwen Charleroi, Gilly, Ju- met, Bergen, Doornik, allen 4. Ia de provincie Luik De stad Luik 8, Seraing4, Verviers4. Provincie Namen de stad Na men 4. Op 27 plaatsen moest er gekozen worden. De uitslag is, dat de katholie- liekén meer zetels hebben gewonnen als verloren. In de Brusselsche omgeving winnen wij 5 zetels te Brussel 1 van patroon, een te Anderlecht, te Elsene, te Etter beek en te Laken. Door den zegepraal te Etterbeek behouden de katholieken er hunne meerderheid. Te Molenbeek en te Schaarbeek hebben wij een zetel verloren. Wij winnen er dus nog drij. Te Kortrijk, te Brugge verliezen wij een zetel, te Antwerpen zelfs twee, maar we winnen er één te Turnhout, één te Aalst, twee te Seraing en meer andere plaatsen. Wij vragen ons dus af Waar in ons land ziet gij de strooming tegen do katholieken? Ge moogt een vergroot glas opzetten om nog niets te zien. Feitelijk is er maar éére stad die werkelijk slecht heeft gegeven, iets waaraan men zich niet had mogen ver wachten die stad is Antwerpen. Zon dag acht dagen zijn de katholieken er enkel 460 stemmen vooruitgegaan en het kartel 5000. Het moest er zeker het averechtsche geweest zijn. Nu Zondag zijn de twee katholieke patroons gekozen, maar de twee uit tredende werklieden die nochtans hun best hebben gedaan in den gemeente raad, die twee katholieke werklieden- raadsleden zijn gevallen met een tekort van nauwelijks 22 stemmen. Het is weinig ïïiaar ze liggen toch buiten. Verleden Zondag acht dagen kwamen de katholieken van Berckem enkel 13 stemmen te kort om met volstrekte meerderheid gekozen te zijn geworden. Het is de fout van het stemmen nevens één of meer namen dat de schuld draagt dat het anders is geweest en drie kar tellisten in het katholieke Berckem heeft laten binnendringen. Langs alle kanten wordt er gevraagd naar de oorzaak van den stilstand en zelfs achteruitgang te Antwerpen. Wij hebben naar aanleiding hiervan ver schillende voormannen van de Ant- werpsche meetingparlij ondervraagd, en het antwoord klint onveranderlijk Er wordt niet gewerktWij meenen dat er wel gewerkt wordt, maar dat er veel, veel te weinig en dan nog ondoel matig wordt gewerkt. Tot hiertoeston- den de twee groote partijen te Antwer pen nagenoeg even sterk tegen over elkander. Stilaan versterkt de partij van wanorde en omwenteling terwijl de partij van orde blijft stilstaan. Het groote hulpmiddel daartegen is de propaganda, en de beste propaganda is de school en de drukpers. De katholieke scholen moeten ten allen prijze gelijken tred kunnen hou den met de onzijdige scholen de katholieke drukpers die in Antwerpen nochtans goed is ingericht, moet van katholieke zijde beter ondersteund worden. Is het niet droef te moéten vaststellen, dat er te Antwerpen 6000, ja, zesduizend katholieken zijn, die geabonneerd zijn aan een liberal dag blad, dat die 6000 katholieken de schuld zijn dat ditliberaleblad in leven is kunnen blijven, en voorzeker, dat het zich heeft kunnen uitbreiden, en nu nog steeds meer en meer kan ont wikkelen. Is het gedrag van zulke ka tholieken niet laakbaar in den hoog- sten graad Het is dat katholieken elkander niet mogen uitmaken en tc grove verwijtingen doen, anders zou den wij hunne handelwijze wraak roepend vinden. De eerste plicht die ons te doen staat, is de katholieke school met raad en daad en penning te ondersteunen, en de katholieke drukpers overal te hel pen indringen en verspreiden en ze zelf te lezen in 't openbaar. De beste propaganda is de propa ganda van man tot man. Hierin kan, hierin moet en hierin zal ieder katho liek een handje toesteken voor de groote en gewichtige kiezing van. Mei, om alzoo eene groote meerderheid te ver overen. Dan zullen wij getoond heb ben, dat er in het land eene strooming is, niet tegen, maar voor de katholieke partij Gisteren avond rond 10 ure, deden twee personen in de Rëmillyslraat te Parijs eene akelige ontdekking. Op liet voetpad vonden zij het lijk van een meisje, schijnende ongeveer 16 jaar oud. De policie werd onmiddelijk verwittigd en weldra werd het onderzoek begonnen. De identiteit van het slachtoffer kon wel dra vastgesteld worden. Deze was de ge naamde Maria Debrien, 16 jaar oud, dag bladverkoopster wonende bij hare ouders. Het lijk was vreeselijk verminkt geworden en weldra kreeg men zekerheid dat de onge lukkige vreeselijk mishandeld was gewor den, vooraleer de lage schurk haar de keel afsneed. Het kwam den policiemannen,met het on derzoek gelast, zonderling voor, dat in den omtrek waar het lijk gevonden werd, geen bloed of geen sporen van worsteling aange troffen werden. De misdaad moest dus elders gepleegd zijn. Niet ver van de plaats waar men het lijk vond, lagen .eenige dagbladen verspreid welke door Maria Debrien moesten uitgedra gen worden. Het meisje kon dus liare ge wone ronde nog niet geheel gedaan hebben en het onderzoek werd langs dien kant ge richt. Men zag de lijst na, der klienten waar het meisje moest:dagbladen afleveren en zoo bevond men, dat zij ook een dagblad moest bestellen in de Remillystraat, nabij de plaats waar men haar lijk aantrof. Daar bevond zich sinds een achttal dagen alleen een dienstknecht, zekere Caron. Deze had de gewoonte, de meisjes welke met eene of andere boodschap naar de woning zijner meesters kwamen, binnen te lokken en hen te laten drinken. Een nauwkeurig onderzoek werd in het huis gedaan en weldra vond men in zijne kamer een bebloed hemd. Verder trof men ook nog in'eene andere plaats bloedsporen aan. Caron was sinds Zondag avond spoor loos verdwenen. Men denkt dat hij de plichtige is, en dat hij het meisje vermoordde, omdat zij zijne lage voorstellen niet wilde aanhooren. De kerel wordt zorgvuldig opgezocht. De Raadskamer der rechtbank van Brus sel, heeft Maandag morgend het aanhou dingsmandaat, dat tegen Karei Van Eeck- houle, afgeleverd was, bekrachtigd. Een betreurenswaardig incidont heeft nu ook plaats gehad. Toen het parket Zondag de villa der Kers- beecklei bezocht, gelastten do magistraten Mev. Teene goede bekende van het huis, de kaften, honden, eenden en kiekens van Mev. Anneessens te verzorgen en van het noocjige voedsel te voorzien. De magi straten drukten Mev. T...., wel op het hart, aan geen enkel voorwerp te raken in de villa. Mov. Techter niet wetende waarom zij de handen moest te huis houden, kon het niet over zich krijgen, alles zoo bevuild en bestofd te laten liggen. Zij begon dus een kuisscliing in regel en zette alles op zijne plaats. Het parket dat zinnens was overal in de kamer de vingerindrukken op te nemen, zal zulks dus onmogelijk kunnen doen. Maandag werden nog verscheidene getui gen gehoord. Op bevel van het parket werden de gemak en andere putten der villa geledigd. Niels verdachts werd gevonden. De drie metsers welke met dat werk gelast werden, hadden ook nog een ander werkje te verrichten. Tijdens de huiszoekingen hadden de magi straten bemerkt, dat in den kelder er eene opening was van ongeveer 40 centimeters doorsnede. Onder die opening scheen als het ware een zwarte, donkere put te zijn. De metsers hebben dus den muur en een deel van den vloer opengebroken. Alsdan zag men, dat men zich in eene soort kelder be vond, waar een badplaats gemaakt was. Men trof er inderdaad een groot zinken bad, eene ingemaakte kas, en eene groote hoe veelheid liesschen wijn en andere produkten aan. In dezen kelder kon slechts een man van gewonen lichaamsbouw binnen. Het was M. Anneessens zelf, die den put eenigeu tijd ge leden had laten metsen. S©"asa reeweg l Het bestuur van Schaerbeek het volk zegt nu scliarreweg is zeer slecht geweest. Gansch het land was ervan op hoogte. In Schaerbeek moeten liet toch alle kiezers geweten hebben, en toch zijn de kartellisten aan 't bewind ge bleven. De katholieken hébben er wel tamelijli veel stemmen bijgewonnen maar hoegenaamd niet genoeg, in verhouding met de kemels die het goddeloos Schaerbeekscli bestuur had uitgestoken. Biet volk Baten spreken. In Schaerbeek zijn er honderden kiezers tuurlijk katholieken -geweest die geen lciesbrief t'huis kregen. M. Van Oye, wakkere raadsheer, op hoogte gesteld, ging de namen dier kiezers vragen op het gemeentehuis. De sekretaris zegde dat hij niet wist of hij die namen mocht geven. (Een bewijs dat die heer op hoogte scheen te zijn).Hij ging dan bij den burgemeester.Toen kwam de sekretaris terug en zegde Mijn heer Van Oye, Mijnheer de burgemeester verbiedt mij u de namen te geven.» M. Van Oye deed die verklaring onder teekenon door twee getuigen en zal zich tot hoogerhand wenden. Zoo springen de goddeloozen om met het stemrecht der burgers, en dan schamen zij zich niet op de meetings te roepen Het volk, het volk, en nog het volk moet spre ken; en als zij het kunnen gedaan krijgen, nemen zij het volk zijn stemrecht af. Groote iftterpeSBaiêe in de Ka mers* Oogenblikkelijk na de ope ning der Kamers zal er eene groote politieke ondervraging of interpellatie plaats grijpen. Men zal natuurlijk de onmiddelijke ontbin ding vragen. Men meldt ons dat M. Rens, volksverte genwoordiger van het arrondissement Aalst, door de tegenpartij als woordvoerder is aan gesteld. M. Rens is zeker de geschikte persoon om die ontbinding te vragen, gezien den wonder baren vooruitgang die zijne partij in het arrondissement en vooral in de stad Aalst gedaan heeft. In Aalst onder andere zijn er 1200 nieuwe kiezers bijgekomen voor zijn minst,moesten de liberalen 3 a 400st. vooruit zijn gegaan de uitslag der kiezing is echter geweest een achteruitgang van 700 stem men zoodus een verlies in de stad alleen en voor de liberalen alleen, van meer dan duizend stemmen. Er zal in de Kamers niet weinig gelachen worden met die interpella tie ïusschen twee vuren. De Matin van Antwerpen, de Indépendan- ce en meerandere bladen schrijven, dat er met de builens geen rekening moet gehouden worden. In de steden zitten de verstandige kiezers en het kan toch niet zijn, dat de stemming, de meening van de provinciën gelijk gesteld worde met die. der steden Wij doen die bladen opmerken, dat zij gelijk zouden hebben, indien werkelijk de kiezers der provincie lomper waren dan die der sle den maar bewijzen hunne werken, hun vooruitzicht, hun bonden en syndikaten niet het tegenovergestelde Van waar komen bijna al onze groote geleerden, muziekanten, ilders, letterkundigen, bijna al onze kun stenaars Uit de provinciën niet waar ?Maar nu stellen wij eene andere vraag Als de provinciën niet meetellen in hun stemmen- uitdrukking, omdat het licht alleen straalt bij de kiezers van de steden hoe komt het dan, dat gij de lompste, domste, ruwste en karakterlooste menschen, gelijk stemrecht wilt geven met de bekwaamste, bevoegdste, meest ontwikkelde menschen Probeert u daar eens uit te trekken, libe rale donfraters, want nu staat ge lusschen twee vuren. Wij zeggen De kartelmannen Iceeren de hielen naar recht en rechtvaardigheid. De eenige vraag die zij zich stellen, is Komt het ten goede,brengt het voordeel aan onzeu politieken winkel AaiBi etjunze wrSenciew. Wilt ge eene prachtige, glansrijke overwinning met Mei, komt bijeen met uwe kringen,en maakt eene langdurige, onafgebrokene en doelma tige propaganda. Op de grensscheiding der gemeenten Gouil- let en GhAlelet. is eene misdaad gepleegd geworden, waarvan de geheimzinnige omstan digheden lot nu toe nog niet opgeklaard werden Sinds ongeveer zes weken, was de ge naamde Karl Gasser, geboren te Weiier (Luitschland) door den schipper-eigenaar van het binnenschip Saint-Josejjh als knecht aanvaard geworden. Het schip lag thans sinds een veertiental dagen te Ghatelet, om er geladen te wor den. Naar het zeggen van zijn patroon, was Gasser, een deftig bediende, die nooit dronk en zelden uitging. Zondag namiddag was Gasser evenwel van boord gegaan en hij begaf zich naar de statie van Couillet-Monlignies. Hij kon zoo wat eone som van 7 frank op zak hebben. Daar ontmoette hij vier andere schippers knechten. ook van Duitsehen oorsprong en samen gingen zij uit. Om 1 ure 's morgends keerden de vier Duilschers naar hunne sehe- pen terug. Gassen bleef nog een glas drin ken. Sinds dan verloor men zijn spoor. Een ge tuige is evenwel komen verklaren, dat hij gezien heeft, dat rond 4 ure 's morgonds, drie kerels een anderen aanvielen nabij de statie van Couillet-Montignics. Een der kerels bracht aan het slachtoller een mes steek too in de borst. Daarna nam hij den gekwetste op zijne schouders en droeg hem weg. Is dat nu Gasser geweest Men weet het niet, doch rond 5 1/2 ure zag eene vrouw nabij de Samber drie mannen rond een per soon staan, die ten gronde lag. De vrouw- ging zien, waarop de drie kerels zich haastig verwijderden. De vrouw vond nog alleen bet lijk van Gasser. Het parket \?erd onmiddelijk verwittigd en is ter plaats een onderzoek komen doen. Het dossier der misdaad van Vesinet, in Frankrijk opgesteld, is eindelijk te Brussel toegekomen. Dit dossier werd in de maand Juli door het parket van Versailles verzon den. Heer rechterDelaudlsheere zal dus zijne opzoekingen., betreffende deze zaak, voortzet ten. Deze week zullen de heeren Faivre, commissaris der opsporingsbrigade vanParijs en Ghapuy, inspecteur der zelfde brigade, ondervraagd worden. Beiden hielden zich in België en in Frankrijk met het onderzoek dezer zaak bezig. De twee verdachten verschenen gisteren voor de Raadskamer. Hun aanhoudingsman daat werd bekrachtigd. AW De Almanak der VOLKSSTEMhoogst nut tig, kluchtig en aangenaam. In geen enkel huis van het arrondissement zou hij mogen ontbreken. Vraagt hem aan onze verkoopers. PRIJS 20 CENTIEMEN. Zaterdag nacht en Zondag heeft over Bel gië wederom een hevig stormweder gewoed. Alhoewel wij er in onze streek, buiten eenige afgerukte dakpannen, niet al te veel van te klagen gehad hebben, zijn evenwel hier en daar nog al eenige ongelukken aan te stippen. Te Brussel, aan een grooten bouw, in de Koloniënstraat, is een groote vrachtophaler, wegende 70,000 kgr., bijna op eene reeks huizen terecht gekomen. De bedreigde hui zen moesten ontruimd worden en liet verkeer in de Koloniënstraat werd verboden. Nog verscheidene andere ongelukken had den in de hoofdstad plaats. Rond 'acht uur 's avonds werd Pelronella Mees, dienstmeid in de Koninklijke'Sinte- Mariastraat. aan de Goedeleplaats door den wind medegerukt. Zij wou zich vastklampen aan een lantaarnpaal, maar sloeg met het hoofd aan tegen het ijzer en had het voor hoofdsbeen verbrijzeld. Rond vier uur werd Adolf Gansbergen, steendrukker, wonende Maesstraat, te El sene, aan de Venetiestraat door den wind omgeworpen. Hij bekwam eene erge wonde aan het hoofd en had een arm gebroken. Rond 2 ure 's morgens werd de werkman Daniël Ronse in do Hoogstraat erg gewond door eene pan, van een dak der Pricmstraat gevallen. De man werd naar St Pietersgast huis gebracht. Te Vorst, op hét Foorplein, werd de cirk Rossel, alsook een paardjesmolen, bijna ge heel vernield. Te Gent werden in de Statiestraat zes schutdraden van den trolley door den wind afgerukt. Het tramverkeer was geruimen tijd onderbroken. Op de Muinkkaai werd een boom omge worpen. Te Bergen werd door het onwederook veel schade aangericht. Men kondigt echter geene persoonsongelukken aan. FRANKRIJK Zelfmoord van een socialistischen burge meester. De stad Elboeuf had de eer sinds lang als model te dienen daar het een socialistisch® burgemeester aan bet hoofd bad. M. fylon- chel was tevens ook kamerlid. Over een paar weken had M. Monchel moeten bekennen dal door zijn bestuur de gemeente naar het bankroet was gegaan. Zondag morgen beeft M. D. Monchel zich gezelfrnoord.Men zegt dikwijls Zulk leven, zulke dood. Als men do dood nagaat van cie socialistische kopstukken, dan zou men moeten uilroepen Wat leven moet dat zijn 't Is treurig dat de menschen zich zoo kun nen vergrijpen. Overwinning der gematigden te Parijs. In het 17® arrondissement te Parijs had er Zondag eene gedeeltelijke ldezing plaats in vervanging van M. Jozef Ménard,overleden. Van den eersten slag overwint de partij der oppositie de regeeringskandidaat blijft veel ten achtere. M. Jozef Den ais, liberale republikein (dat is wat anders als liberaal bij ons in België) behaalde 6674 stemmen Gontre-admiraal Ilautefeuille, radikale republikein (dat zijn onze Belgische liberalen na of omtrent) 2132; Descoubis (geünifiëerde socialist) 800 La- chapelle, republikein (van do demokratische vereeniging) 138 Ferme, libertaris 38 Sinet, onafhankelijke republikein 30; Bos- selior, socialist 29.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1