OORLOG OWE VRIJMAKING MET OW EIGEN WERK ZIJN I Csor soldaten vermoord. 'T EEN EN 'T ANDER De gelieimziniilge misdaad 6e leeks taieveii vaa 1. Vincent Bieiicx DiLG-BLAD Oe vreeselijke misdaad te Versailles van Ceuillet IS VERSCHENEN Italië en Turkyë Orievoudige moordpoging te ëilly Eevesnlïende jaargang nr ZëQ. 2 CENTIEMEN HET NUMMER fJonderdag ^6 October 181» ABONNEMENTEN; Zös maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4® 4§S TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN} KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3e bladz. (de regel) Ir. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) Cr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. !,#0 Reclit. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fc. 2,00 BUREELEN TE BRUSSEL j TEfiALST 723, Steenweg van Watei*loo3 72S. KerKstraat, Qü Telefoon 11 i BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Om blufte hooren verkoopen, moet men haar de markten gaan en de kwakzalvers hooren spraken alles wal zij zeggen, is evangelie, al wat zij verkoopen, is het beste al hunne prij zen zijn de goedkoopste al hunne pil- lekens en geneesmiddelen, genezen de ongeneesbaarste en de langdurigste ziekten op staanden voet. De meeste ïiienscken blijven luisteren naar die kwakzalvers, niet om hunne woorden als waarheid aan te nemen, maar om eens ferm te lachen met die massa leugens om beters, wille. En noch tans, hoe ongelooflijk clie kwakzalve rijen ook klinken, hoe duidelijk de onmogelijkheid en de zwanzerij van die gezegdens ook doorstralen, toch wor den er altijd eene massa picnschen ge vonden, die zich aan die kwakzal verstaai laten beetnemen, en geloof hechten aan zijne woorden. Van die kwakzalvers zijn ervelenin do politiek, en van die lichtgeloovige, die simpele dutsen van menschen zijn er velen in het kiezerskorps, Die politieke kwak zalvers zijn vooral te vinden bij de demokreten der werkliedenpartij, bij de socialisten. En de goedzakkige, de simpelemonsehkens die zich alles laten opstoven, dat zijn de kiezers die stem men voor die' politieke kwakzalvers. Dijnsdag schreef het socialistisch blad van Gent, dat zij een dubbelen triomf hebben behaald, 'eehen op 15 October, en eeüen op 22 October. 'Zélter zij hebben zetels bijgewonnen in de groote steden wij zeggen, zij wij .zijn mis het moet zijn liberalen en socialisten versmolten maar wat zij ook samen hebben 'bewerkt, het is dat de katholieken op 15 October, nage noeg' vijftigduizend stommen hebben bijgewonnen maar dat zullen zij wel verzwijgen aan hunne lezers. In het hoofdartikel van Dijnsdag, schrijven zij als naar gewoonte eene gansehe reeks holklinkende en bombastische zinnen, maar tusschen de regels kan men lezen, dat ze zelf uit hun lood zijn geslagen door de kolossale stemmen- aainvinst der katholieken. Die stemmenaanwinst is volgens het rood's blad, meer in schijn dan in wer kelijkheid wij hopen maar een ding, namelijk, dat wij in Mei aan staande nogmaals zulke stemmenaan winst mogen doen, en dan mag' het nogal dubbele schijn zijn, we weten toch wie er dan victorie zal kraaien. De socialisten die kunnen bluffen voor twintig, schrijven, aan hunne ver dwaalde volgelingen Uwe vrijma king' moet uw eigen werk zijn. Is hel kartel, de uitsluiting van de katho lieken in de groote sleden, is dat uw eigen werk Hoe kunt ge zulks schrijven Om de meerderheid te halen hebt ge te Gent moeten samenspannen met HeerBraun en de gansehe kliek doctrinairen, die, volgens uwe eigene getuigenis, de ergste vijanden van den werkman zijn. In Brussel hebt ge de hand moeten geven aan M.Hymans.den leerling van Frère-Orban, die de socialisten levend zou hebben verslonden, aan M. Max, den doctrinairen burgemeester. In Luik zijn ook de doctrinairen de hevigste bekampers geweest van de socialistische partij, en het is ookdank hun samengaan, dat het kartel het stadhuis heeft bemachtigd. Van Ant werpen zullen wij best zwijgen, Gha- pelle hebben de doctrinairen eerst naar Engeland gestuurd, Wieme heb ben zij doen vallen, en eens die mannen uit den weg, hebben zij samengespan nen met Heeren De Vos, Franck, De Gueldre, Strauss, Albrecht, allen zeer zeker volksvrienden in den zesden graad. En na zulke komedie, na zulke kwakzalverij,schrijft het roode orgaan Vergeet het niet, arbeidsbroeders Uwe vrijmaking moet uw eigen werk zijn En de lezers van die roode bladen, slikken al zulke kemels, als ware het de zoetste lekkernij. De tweede triomf van de socialisten was deze van Zondag, 22 October. Maar zij vergeten, dat zij, zelfs in de werktiedenkiezing, buiten blijven, in Antwerpen, in Aaist, in Brugge dat zij zelfs een kandidaat, een zetel verlie zen te Andeiiecht. Het roode blad mag niet vergeten, dat Gent geheel België niet is, en dat, zoo in de bijgevoegde kiezingen voor de werklieden, te Gent de socialisten winnen,dat zulks ook zoo was in 1903, en dat, indien de socialisten zijn vooruit gegaan te Gent, het niet tennadeele is van do katholieken, maar wel ten na- deele van de liberalen. Het roode orgaan is werkelijk van kwade trouw. Het geeft in zijn blad de uitslagen van 1895 en 1903 en 1911 voor de werklieden, en wij halen ze hier over zooals ze in dat blad vermeld staan, en in zijn beoordeeling spreekt het enkel van de overwinning op de katholieken en verzwijgt de liberalen. Nochtans in 1895 behaalden de ka tholieke werklieden 2201', in 1903, 2031 en in 19112402 stemmen. Zijn de katholieken,dan ja of neen vooruit gegaan In 1895 behaalden de libera len 1505. in 1903, 1204 en in 1911, 1278. Zijn de liberalen dan niet ach teruitgegaan In 1895 behaalden de socialisten te Gent 6264,in 1903, 5722 en in 1911, 6993 stemmen. Tegen 1895 zijn de liberalen 250 stemmen achteruitgegaan, de katholieken 200 stemmen vooruitgegaan (400 tegen in 1'903) en de socialisten 700 stemmen. Regelmatig hadden de katholieken 200 stemmen, de liberalen 250 en do socialisten 600 stemmen moeten voor uitgaan. Het zijn dus enkel de liberalen die gehavend uit den slag komen, de ka tholieken bewaren zegepralend hunne position. Doch do socialisten durven alles schrijven zelfs dat lumne vrij making hun eigen werk zal zijnalhoe wel het socialisme van alle menschen echte staven zou maken, moesten de katholieken dit dolzinnig werk niet beletten. Het gerecht is er nog niet. in gelukt de hand te leggen op Jan Caron, de vermoedelijke moordenaar van Maria Debrieu. Jan Caron heeft sinds Maandag morgend de villa zijner meesters verlaten en is sinds dan niet meer teruggezien geworden. Aan eenige personen, kennissen, zegde hij dat hij eene bood schap moest doen te Parijs. Aan anderen zegde hij echter, "dat hij naar Nizza moest vertrekken, alwaar zijne meesteres sinds een tweetal dagen verbleef. In alle geval weet men niet, waarheen hij getrokken is. De magistraten hebben thans een nauwkeurig onderzoek der villa gedaan. Uit deze huiszoeking is de plichlig- heid van Caron ten volle gebleken. In de trapzaal bemerkte men dat de vloer vpsch geschuurd was, doch op de trappen, in de keuken, en op de slaapkamer van Caron, vond men'overgroote bloedvlekken. Achter zijn bed vond men een bebloed hemd en nabij de voordeur vond men een rijwiel, waaraan eene grooto mand bevestigd was. Ook de mand is geheel bebloed, zoodat men denkt, dat de moordenaar gepoogd heeft het lijk van Maria Debrieu in de mand te stoppen en het zoo weg te brengen. Ilij was er echter niet in gelukt en 'tis dan dat hij het lijk op het voetpad zal gelegd hebben, waar ■voorbijgangersliet vonden. Zooals men ziet, zijn de vermoedens welke op> Caron berusten, nog al gegrond en zeer verpletterend. Zijn signalement is in alle richtingen rondgestuurd geworden. Een gezel van Jan Caron heeft aan het parket verklaard, dal hij 's avonds, eenige minuten na de ontdekking van hot lijk, met den moordenaar gesproken heeft. Natuurlijk liep het gesprek over de ont dekking van het vreeselijk verminkt lijk. Alhoewel Caron het lijk niet meer aan schouwd had, toon het op het voetpad lag, gaf hij nochtans veel uitleggingen over de afgrijselijke verminkingen welke het onder gaan had. .Het wapen waarmede de vreeselijke mis daad gepleegd werd .is teruggevonden. De moordenaar had het in den waterketel der stoof geworpen. Ook.de geldbeugel van het slachtoffer werd teruggevonden, doch de moordenaar had hem geledigd. De moordenaar zou te Rijsel gezien zijn??? Een telegram uit Rijsel meldt, dat de moordenaar Dinsdag namiddag te Looz-bij- Rijsel geweest is. Hij heeft daar een broeder wonen. Naar liet'schijnt zou hij zijne vreese lijke misdaad' aan üijno- schoonzuster ver haald hebben. Daarna vroeg hij een revol ver om zich te zelfmoorden, doch hij kreeg er geen. Hij is uarr vertrokken zeggende dat hij zich ging verdrinken. De policie zoekt hem op. Eene geheimzinnige moord werd verleden nacht gepleegd, op de Sl-Roehusplaats te Toulon. Eon daglooner, Jean Antonobili, 25 jaar oud, die rond 1 ure 's'morgends naar huis ging, werd aangesproken door twee soldalen van het Se koloniaal regiment, Bretagni en Grand-Aingeli genaamd. Al pratend werd de daglooner lot op een onbebouwden grond gelokt, waar de solda den "rakelings, vier revolverschoten op hem losten en daarna de vlucht namen. Een weinig, later werd do ongelukkige Atnonobili gevonden. Hij had een kogel in het hoofd, twee in den rug en een in de horst ontvangen. De ongelukkige werd in hoogst beden kelijken toestand naar het gast huis gebracht. Daar, kon hij slechts met veel moeite zijn haam zpggen enjzij-ne moorde naars kenbaar maken. De daders werden in de' kazerne aangehou den. Zij waren er ongemerkt binnengeraakt. In eene kamer, welke zij in de stad gehuurd hadden, vond men drie revolvers en verschei dene brieven., waaruit schijnt te blijken, dat het slachtoffer door zijne moordenaars in eene hinderlaag gelokt werd. Eene vrouwen kwestie zou de drijfveer der misdaad zijn. -V Het girad«3eB©os SIchft des* CjPOOft© stede sa'» De kartelbladen tellen de stemmen van de buitengemeenten of de provinciën niet mee. Zij houden alleen rekening van de-groole steden, wij niet en onze lezers ook niet. Maar we gaan hun over do groote steden eenige cijfers ten beste geven, met verzoek er le willen op antwoor den. De katholieken hebben gewonnen te Brussel 1994 te Antwerpen 400 te Gent 1600 te Luik 1682; te Namen 59 to Arlon 560 te Bergen 237; of t-e zamen 7286 stem men. Wij hebben verloren te Brugge 238 stemmen. Blijft dus eene zuivere winst van 7048 stemmen in die 9 steden. liet kartel heeft gewonnen te Antwerpen 5096, te Luik 1361, te Namen 362, Le Ber gen.379, of te zamen 7198. Het kartel heeft verloren te Brussel 2024, te Gent 1277, te Hasselt 600, te Brugge 807, te Arlon 450, of te zamen een verlies van 5158 stemmen. Blijft dus voor het kartel eene winst van 2040 stommen tegen eene winst van 7048 stemmen voor de katholieken, of 5000 meer. Had Antwerpen die klop niet gegeven, ziet eens wat klopping' liet zou geweest zijn voor het kartel Nu uitgesteld is niet verloren Ondertusschen is liet klaar wie er de over winnaars zijn. waiaa».De koophandelskamer van Antwerpen heefteen schrijven gestuurd tot de regeering om te vragen de zee-werken toch uit te voeren. In België maakt men schoone plannen, ze^t de Handelskamer, maar in Holland, Duilschland en Engeland voert men werken uit. Voorts wordt de toe stand nog eens breed uiteen gezet. Wij keu ren de werking der Handelskamer goed maar we vragen ons af, hoe het komt, dal de Handclskamer zich niet harder verzet tegen het inbrengen van socialisten, Help-u- zelvers en demagogen in den gemeenteraad van Antwerpen. Zulke mannen zijn er van eig-en noodig ons Antwerpen als handelsstad zooveel mogelijk in den weg te staan. De Handelskamer zou ook beter werken en han delend optreden in sommige politieke om standigheden, dan enkél schoone woorden en smeekbrieven op te stellen. Men zou liaar ook kunnen antwoorden Schoone woorden genoeg, maar waar blijven uwe schoone handelingen, als de toekomst der handels stad in de weegschaal wordt geworpen, tij dons de kiezingen t A.anlioTLciin.gen. Het onderzoek der geheimzinnige misdaad van Couillet, heeft tot de aanhouding geleid van vier zeer sle.nht befaamde kerels, de genaamden Cyriel Goppens, Pieter Aude- naerde, Rcné De Scliuytter en Karei Larn- brechts. Naar het schijnt zou Coppens het slachtof fer gestoken hebben met een keukenmes, dat hij in eene herberg gestolen had. Het viertal had verder nog verscheidene andere aanrandingen gepleegd en Coppens zou ook nog verscheidene personen uitge plunderd hebben. Behendig ondervraagd, liebben de aange houdenen geëindigd met te bekennen, dal de ongelukkige Gasser door Coppens vermoord werd, omdat hij geen geld wilde geven. De anderen hadden slechts als toeschouwers de moord bijgewoond. Do vier aangehoudenen zijn opgesloten. Het parket deed Dinsdag namiddag over gaan tot de schouwing van het lijk van Gasser. "WV De Almanak der VOLKSSTEMkoogst nut tig, kluchtig en aangenaam. In geen enkel huis van het arrondissement -zou hij mogen ontbreken. Vraagt hem aan onze verkoopers. PRIJS 8CD CENTIEMEN. TUSSCHEN Rond Tripoli, Onophoudend worden de Italianen te Tri poli aangevallen, en deze laatsten moeten gestadig een oog in 't zeil houden om niet verrast te worden. De viiegmachienen doen goed werk. De kapileins-luclitvliegeniers. Piazza en Moïzo, hebben erkenningen gedaan lot Age- izia, 12 kilometers van Meliane. Zij hebben jvier Turksche kampen ontdekt, op 12 a 14 kilometers verwijderd van do voorposten. Onder de palmboomen was er een groot kamp met eene overgroot© tent van den op perbevelhebber der Turken. Waar is liet ge zegde van'do militaire en militaristische ga zetten die beweerden, dat de viiegmachienen in tijd van oorlog geen dienst konden ver richten. Wij hebben altijd hot tegenoverge stelde staande gehouden. 3 dooden op een verkenningstocht. Het 40s,e regiment voetvolk was op ver kenning geweest en ontmoette een regiment Turken. Dezen vuurden op do Italianen. Natuurlijk er werd tegengevuurd. De Tur ken vertrokken en lieten drie dooden. Turken die vertrekken. Uit Tripoli zijn 500 Turken naar hun vaderland vertrokken. Zij waren begeerig hun haardstee weer te zien. De stoomer Pilo heeft nog 400 Turken opgenomen behalve vele krijgsgevangenen. Dagbladschrijvers uit het land gezet, Do dagbladschrijvers die te Tripoli den oorlog .volgden en hunne bladen in Europa en Amerika inlichtten, hebben van de Ita liaansche overlieden hevel gekregen het land Tripoli, te verlaten... De journalisten heb ben eenparig een protest gestemd tegen die handelwijze. De Italiaansche bladen vinden 'den maatregel ook niet goed, keuren hem zelfs hevig af, en schrijven dat liet-Italiaan sche volk, wel mag ingelicht worden over de oorlogsverrichtingen en dat men niet enkel moet voortgaan op hetgone komt uit officieële kringen. Te Benghazi. Hier hebben de oorlogvoerders leelijk huis gehouden. De Araben liebben vóór den slag- de stad en vooral de huizen der Joden ge plunderd. De katholieke zendelingen en gast huisnonnen zouden ook vermoord zijn, maar er wordt geen bevestiging over dit feit ge geven. In den slag zijn er buitengewoon (veel dooden geweesl. De Italianen begraven hunne dooden op het kerkhof le Guiliano. Te Derna. Hier ook zouden de Italianen zware ver liezen hebben geleden. De Turken zijn uit de stad vertrokken en wachten naar verster king om de stad weder aan te vallen. Te Benghazi. Benghazi moet zeer erg beschadigd zijn. Eene kerk is bijna totaal vernield. Reuter schat liet aantal dooden onder de bevolking van Benghazi alleen op 4000 man. Turksche Banken die niet meer betalen», De Bank van Metellin, de belangrijkste achter de Ottomaansche Bank, heeft hace betalingen gestaakt. Volgens liet beheer der- Bank zegt, is liet enkel voorloopig. Go zi|£ er wel mee als er uwe centen inzitten, In Tripoli Den 23 liebben de Araben in Tripoli zelf eene revolutie willen doen uitbreken. Er Verd geschoten in de huizen en in de havens. De Italianen hebben 200 gewapende Arabon aangehouden. De gouverneur van Tripoli heeft in eene proclamatie, al'de inwoners bevolen de wapens binnen te brengen. Italiaansche voorzorgen tegen de spioenen1 In oorlogstijd wordt er veel. gespioenneert. Turksche geneesheeren maakten er in het gasthuis van Tripoli gebruik van, to oorres- pondeeren met de. Turksche krijgsoverhe- den. Ondanks hunne protestatiën werden da Turksche geneesheeren ingescheept en zi| mochten vertrekken." Gevecht met de bajonet. De Italianen werden te Benghazi aan wal gezet, maar door liet onstuimig weer waren zij mestnat. De eerste ingescheepten konden geen gebruik maken van hunne wapens on vielen met gevelde bajonet op de Turken. Toen ontstond er een gevecht van man tot man, lijf om lijf. Het uitzicht was verschrik kelijk In Europa. Hakki-Pacha voor de spe ciale commissie. De speciale commissie heeft zich, naar de grondwettelijke voorschriften, onbevoegd verklaard om Hakki-Paciii te oordeelen. Deze zaak moet naar de gewone commissie worden verzonden. Ongelukkiglijk deze com missie hes iaat in meerderheid uit leden va* de oppositie. Italië jammerklacht. De Italiaansche bladen melden de gewel dige crisis die zich door heel Italië doet ge voelen. Uit al de steden meldt men het sluiv ten van fabrieken en het werkloos vallen van honderden werklieden. Zij sporen aan rap gedaan te maken met den oorlog, om Italië niet geheel en al in den grond te boren en daarom Smyrna, Salonika en de Egeïsche eilanden te bombardeeren. De Albaneezen maken 30,000 ponden buit. De Albaneezen hebben zich meester ges maakt van 30,000 Tursche ponden. Ilakki- bey staat aan 't hoofd der Albaneezen. De Jong-Turken. Iti een open brief zetten de Jong-Turken aan tot kalmte, en verklaren zich overtuigd in Tripolitanië toch te overwinnen In zee. To Cliio en te Mitylène hebben de Turken 500 man aangeland, goed voorzien vali wa pens en schietvoorraad De Turken verster ken de kusten van de Egeïsche zee, Gisteren morgen, rond 1 ure, gingen drie jongelingen Marin Vermeulen, August Janssens en Olivier Aubecq naar huis langs den steenweg van Lodelinsart. Nabij een straatje gaande, werd op hen geschoten en alle drie werden getroffen. Do eerste in den rug, de tweede in de schouders en do derde in den arm. Dr Auvray kwam de gekwetsten verple gen. De toestand van Vermeulen en Janssens is erg en de kogels konden uit de wonden niet worden gohaald. Het geopend onderzoek leidde tol de aaiir houding-van zekeren Leopold C..., wonende op logement hij den put St Bernard, en die, gekonfronteerd met de slachtoffers, door dezen werd'herkend. G... loochent, doch werd niettemin aange houden. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo x. 1 Oogst 1911. Het nijverig Kongolo. De zon was reeds in de laagte aan 'l uit sterven, toen we te Kongolo ontscheepten. Welke was niet mijne verwondering-, na zoo- lange maanden dc woeste, dorre streken van Katanga doorkruist te hebben, eindelijk een> ijzeren weg, menigvuldige voer- en vaar tuigen, waaronder stoombooten,en wat. meer is, een overgroot ijzeren schip in vollen op bouw te zien, in Kongolo Er is daar,aan boord van de Lualabaeen leven en gedruisell van hamerslagen, kap pen en vijlen, dat men zich in 't midden der beschaving denkt, Nu begin ik waarlijk te

De Volksstem | 1911 | | pagina 1