Ie plaats is is de partij OORLOG Be geheimzinnige misdaad 6e Reeks brieven van ffl. Vincent Biericx 'T EEN EN'T ANKER Zevsntiende jaargang n' 251 Vrijdfag 27 October 1911 DAGBLAD Bestuurder J. Van NuffeI=De Gendt. Geheimzinnige moord vm tossst. SS VERSCHENEN gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo BE ZAAK VERMEERSGH. Katholieke Vlaamsche Beagescheoluithreiding Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fff TE BRUSSEL 728, Steenweg van Watei*IoO| 728. BUREELEN TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fï*. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers te 11. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 De kiezing van 15 October heeft be vestigd wat sinds jaren al de vorige kiezingen hebben bewezen. Er is in België geene plgats meer voor eene andere, eene nieuwe partij. De toestand in ons land is nu eenmaal zoo, dat men stand moet nemen in één van twee groote partijen, ofwel in de partij van orde, van maatschappelijke^ vrede en geleidelijken vooruitgang, ofwel in de liberaal-revolutionnaire partij.Van den eenen kant staan al de kristen elemen ten, vermeerderd met al de personen die nog liefde voelen voor den vrede, de orde en den welstand van het land, van den anderen kant staan opeenge- schaard al de goddelooze krachten, loopende van af dc liberalen, de radi- kalen, de progressisten, tot aan de socialisten en de anarchisten. Het is de strijd, de doodstrijd (of beter) de strijd op leven en dood, tusschen het Geloof en bet Ongeloof, tusschen de Liefde en den Haat, tusschen de Hoop en de Blijde Verwachting, en de Ra deloosheid en razende Wanhoop. Bui ten die twee partijen is er, van liooger beschouwd, geene plaats meer... De laatste kiezingen hebben het bewezen, te Gent, te Antwerpen, te Kortrijk en overal elders. i In Gent kwam een tweede antiklerikale lijst op,bestaande uit verschillende afgescheurde groepen van verschillende partijen. De afzon derlijke socialisten behaalden over vier jaar alleen 900 stemmen, nu aange sloten met de fraction van andere kleine groepeeringen komen zij tot 1100 stem men, en dit op een totaal van hoven de veertig duizend stemmen. In Antwer pen was een groep van de groep Ver- lieyen, dus eene derde splitsing, afzon derlijk opgekomen onder den naam van radikalcn. Och arme Op een totaal van 70000 stemmen behalen zij er amper elfhonderd. Te Kortrijk was Dl' Doussy, een katholiek, opgekomen met eenige an dersdenkende Vlamingen, de lijst be haalde 610 stemmen In Lier was het hetzelfde. In Borgerhout, Berchem, Antwer pen, Gent, Brugge en meer andere plaatsen, waren de zoo genoemde vrije burgersbonden alleen opgekomen het getal stemmen dat die lijsten overal bekwamen, was zeer klein, op zich zelve genomen onbeduidend alleen kunnen zij er toe bijdragen hier en daar het socialistisch element te doen bijwinnen, te versterken, het element dat juist den ondergang wil bewerken van de burgerij Aan ai die uitslagen, aan die alge meenheid dezer kiezingen moet men hesluiten, dat het nutteloos en door gaans uiterst slecht werk is, zich hui ten de partij te stellen. Men kan, men mag dnn ook zijn wie men wii, men kan geen werk, geen practisch werk verrichten met huiten eene partij, en vooral met tegen eene groote partij in te werken. Wil men, zooals wij en zooals geheel het katholieke Vlaam- sclie volk liet nu wil en het erover eens isgeworden, wilt ge de Vlaamsche be langen doen zegevieren, dan moet ge daartoe werken in de partijen. Denkt ge dat Cooreman, De Laet, Van der Linden, Henderickx, Helle- putte, Van Cauwelaert, zoo verre zou den gekomen zijn als nu liet geval is, hadden zij zich buiten en tegen de katholieke partij moeten stellen? Wel gansch liet tegenovergestelde. Onder vraagt enkel de voormannen van de katholieke Vlaamsche Beweging en eenpariglijk zullen zij u dit als ant woord geven Onze werking moet in de partij en moet geleidelijk geschie den. Ziet eens, hoe verre wij het in onze partij gebracht hebben. Het nut der vakvereenigingen, de noodzakelijkheid van het vereenigingsleven wordt door niemand onzer katholieke hoofdleiders meer betwist. Ge moogt gaan van af Beernaert, Woeste, Schollaert, Helle- putte tot aan Mgr Mercier, Mgr Hey- ïen, Mgr Stillemans, allen zijn het eens. In de Vlaamsche zaak is het eveneens zoo. Geen enkel katholiek dagblad van af de Bien Public Patriote XX6 Siècle Jour nal de Bruxelles en vooral geen en kel Vlaamsch dagblad, betwist het recht der Vlamingen op een liooger Vlaamsch onderwijs en dusvolgens op eene Vlaamsche hoogeschool. Dit recht werd erkend op het Con gres te Meclielen de uitvoering, of heter de toepassing van dit recht in het Vlaamsche volksleven werd ge- wenscht, en soortelijke wenscli eenpa rig gestemd op het Congres van den Belgischen Volksbond, dit jaar te Kortrijk gehouden. Allen, zoowel lee- ken als priesters, zoowel Walen als Vlamingen, waren het eens om voldoe ning te geven aan dezen hoogsten wensch van het Vlaamsche volk. Dit bewijst wel dat om rechtvaar dige eischen te doen zegevieren, liet niet noodig is, in het geheel niet noodig, uit de partij te gaan, en dat het doorslecht is, zich aan te stellen tegen de partij, tot welke men vroeger heeft behoord. Doet uwe verlangens kennen in de partij verdedigt er uwe gedachten, tracht.de partijgenooten te overtuigen; en zoo het recht en juist is hetgene gij voorstaat, ge zult er op betrekkelijk korten lijd toe komen uwe rechtvaardige gedachten te zien zege vieren. Aan de rechtvaardigheid weer staat niemand en vooral niet de katho liekepartij, die met haar wezen zelf behoort tot de rechtvaardigheid. Ons aller plaats is dus in de partij TE ST.-ETIENNE Eene geheimzinnige misdaad heeft thans depolicie van St-Etienneinde weer gebracht. Gisteren avond, rond 1Ü ure, kwam de meid van Mev. Passeile, herbergierster, hij de policie verklaren, dat hare meesteres schie lijk in een bloedplas was neergestort. Onmiddelijk trok do policiekommissaris er heen en vernam weldra, dat Mev. Passeile door een dolksteek in den buik getroffen was. De ongelukkige was do ingewanden door boord en haar toestand was hoogst beden kelijk. Men kon nog van de herbergierster ver nemen, dat demoordenaar een dronken kerel was, die haar getroffen had. omdat zij wei gerde hem nog drank te hestellen en hem wilde buiten zetten. De meid verklaarde dan nog, dat de dron kaard haar een pakje tabak had zenden halen en dat de kerel van hare afwezigheid gebruik gemaakt had om de herbergierster te ver moorden. De geburon hebben niet den min sten twist gehoord. Alles is dus nog in 't geheim gehuld en de moordenaar, waarvan men sie'chls eene zeer oppervlakkige persoonsbeschrijving bezit is nog niet ontdekt. Belangrijke getuigenissen. Een vriend van M. Anneessens, M. De Yheeft de volgende belangrijke verkla ringen afgelegd De echtgenooten Anneessens zijn volgens het stelsel van gemeenschap van goederen gehuwd, alhoewel de vrouw niets bezat en M. Anneessens reeds eene schoone fortuin had. De eerste jaren van het huwelijk waren zeer gelukkig, doch drie of vier jaar geleden, verdween de overeenkomst. liet is dan, flat M. Anneessens aan M. De Vkloeg, dat zijne vrouw hem het loven onmogelijk maakte. Toen zij liun handel overlieten, kloeg M. Anneessens reeds, dat zijne vrouw do min nares moest zijn van M. Van Eeckhout. On der voorwendsel, de rekeningen der hoeve te gaan nazien, vertrok zij dikwijls s' Zater dags en kwam slechts s' Maandags terug. Wanneer M. Anneessens zelf de rekenin gen ging nazien, zocht Mev. Anneessens een ander voorwendsel uit, om to kunnen naar Nijvel gaan. Gedurig hecrscht er twist in huis en volgens M. De V..., was het duide lijk, dat Mev. Anneessens het haren man zocht moede te maken. M. Anneessens trok er dan gewoonlijk van door en ging bij M. De V... Sinds zij zich uit den handel teruggetrok ken had, gingen de echtgenooten Anneessens alle jaren eenige dagen verblijven te Nizza of te Interlaken, waar een oom van M. An neessens belangrijke eigendommen heeft. Telkens keerde Mev. Anneessens verschei dene dagen vóór haren man te Brussel terug. Men zal zich herinneren dat het juist ten gevolge der vroegtijdige afreizen van Mev. Anneessens was, dat de beruchte brief der kaartlegster in handen van M. Anneessens viel. Deze verschrikte zoodanig hij het verne men der lijding, dat hij twee dagen ziek bleef. Toen hij 's anderendaagseens de kamer zijner vrouw bezocht, vond hij een half ge- scheurden brief, door zijne vrouw geschre ven. Het schrijven was aan Ivarel Van Eeck hout gericht en Mev. Anneessens kloeg daarin, dat Ivarel haar niet beminde, zooals zij hem beminde. Eenige dagen later keerde ook M. Annees sens r.aar Brussel terug. Hij bracht-een eerste bezoek aan de echtgenooten De V..., en M. Anneessens verhaalde er de kwestie der brieven. Toen hij echter tehuis kwam eÜ van de brieven sprak, wilde zijne vrouw hem deze afnemen. M. Anneessens verliet dan spoedig de villa, verzond de brieven aan M. De V..., en had hem de brieven te willen bewaren, en ze aan het gerecht mede te deelen, indien er hem ooit een ongeluk overkwam. M. Anneessens moestin de eerste dagen van Oktober naar Nizza terugkeeren en hij zegde aan zijne vrouw, dat hij bij zijn terug keer de hoeve va&Nijvel zou verkoopen, ten einde alle betrekkingen met Van Eeckhout af te breken. M. Anneessens had beloofd, dat hij de echtgenooten Do Veen laatste bezoek zou gebracht hebben op 15 Oktober. Hij kwam echLer niet en men meende dat hij zijne reis uitgesteld had. Op 17 Oktober ging M. De V...., naar de villa zien, en 't is slechts dan dat hij de ge heimzinnige zaakvernam. M. De V...., had de brieven op zich en hij heeft ze dan onmiddelijk aan den onder zoeksrechter ter hand gesteld. De lijkschouwing van M. Anneessens. Zooals men weet was het lijk van M. An neessens ontgraven geworden, ten einde op te zoeken of liet slachtoffer niet bedwelmd geworden was, vooraleer men hem ver moordde. Het onderzoek der ingewanden is nog niet geëindigd en zal nog verscheidene dagen duren. -VW De Almanak der VOLKSSTEMhoogst nut tig, kluchtig en aangenaam. In geen enkel huis van het arrondissement zou hij mogen ontbreken. Vraagt hem aan onze verkoopers. PRIJS g© CENTIEMEN. XI 2 Oogst 1911. Van Kongolo naar Kindu Vergezeld van den Eerw. Pater Windbals en van M. Be Mmlemeesterneem ik, om 7 ure, afscheid van de goede vrienden uit Kongolo. De trein die ons voert., is door zwarten geleid, onder het opzicht van eenen Belg. We kwamen op regelmatige wijze aan kilo meter 209 de ijzeren baan is goed en wel onderhouden de rails hebben epne spoor-' wijdte van 1 meter 1 centimeter. Ik had het genoegen onder de bedienden eenen stadsgenoot te ontmoeten M. Minne, den neef van Alexander, den gewezen naar- stigen kasseier der stad Geeraardsbergen. Naar zijn werk te oordeelen, is de huidige Minne zijnen oom waard. Schoone, sterke bruggen kenmerken de baan. We ontmoeten eene steengroef gelij kende, als bewerking en steenen, aan de groeven van Lessen, 't Is hier dat de malca- dam gemaakt wordt voor het onderhoud der lijn. Eenige kilometers verder zien we eene houtzagerij, die voor hoofddoel heeft het vervaardigen der bilsen, insgelijks voor de ijzeren baan. Het hout is hier overvloedig het boomgewas verbetert naarmate men ten Noorden trekt. Hooge, dikke, rechte hoo rnen worden rond de ijzeren baan gekapt en geven een dichtgesloten without. Er is hier ook bruin hout, gelijkende aan den ceder het dient voor de bouwwerken, namelijk voor het nieuw hospitaal der witten, dat op eenige honderden meters der baan staat. Als dit gebouw zal voltrokken zijn, zal men het woonhuis voor de nonnen, de dochters van het II. Kruis van Luik, aanvangen. Rond Januari zullen die zusters België verlaten. Een hospitaal voor zwarten wordt ook op die plaats aangelegd. De huizen, die men hier aantreft, zijn uit bladeren deze breede bladeren dienen groen verwekt te worden, zoo niet zijn ze te breek baar. Onder andere Belgen, baanwerlcers op deze lijn, meldt ik M. Roos, wiens huis dezen nacht is afgebrand. Eenieder heeft medelij den met den man en de reizigers doorsnuffe len hunne koffers om te zien wat ze kunnen missen om het hem te schenken, 't Doet goed aan het liart, in deze verafgelegene streek eenen landgenoot te kunnen helpen... Kongotrotter. V Zooals wij reeds zegden, is liet waarschijn lijk in de maand November aanstaande, dat de zaak Vermeersch voor het assisenhof van Brabant zal opgeroepen worden. M. J... en Mej. Marguerite De B... heb ben hunne advokaten gekozen. Deze laatste heeft M. Alberic De Swarte, de gekende Vlaamsche strijder, als advokaat genomen. Deze heeft den wensch uitgedrukt in het Vlaamsch te pleiten vóór het assisenhof, zooals do wet hem zulks toelaat. Het zal dus de eerste maal zijn, dat een advokaat eene Vlaamsche pleidooi afdraait voor het assisenhof van Brabant. Wat Gastei* Het Centraal Inlich- tingsbureel van de Duitsche katholieke pers, te Franckfurt op de Main gevestigd, komt zijn verslag van 1 September 1910 tot 31 Augustus 1911, uit te geven. Het is weer kras. 892 verhalen en aanvallen tegen de eer der priesters en geestelijken waren aan gehaald. Na nauwkeurig onderzoek bleek, dat 75 gevallen liet rek hadden op personen die niet eens van plaats of bediening ver noemd werden. Over 581 gevallen heeft men in Europa en Amerika nadere inlichtingen kunnen bekomen zoo van geestelijke als van wereldlijke overheid. 382 gevallen, waren heel en al leugenachtig en valsch van de overige 435 bleken er 340 gevallen geheel misvormd en onjuist meegedeeld en enkel 90 van de 892 bleken waar te zijn, of 10 per centTe Dresden heeft M. Brüclcner er 38 aangehaald die hij tusschen de allerzekerst en had gerekend. Na onderzoek bleek het, dat 19 gevallen ervan onwaar waren. Daarbij Heer Bruckner heeft den grootsten lof over onze priesters uitgesproken die men verden ken kan. Op 60 jaar tijd heeft hij enkel 38 gevallen aan te halen en dat voor een leger dat bestaat uit honderdduizenden priesters. Ziedaar, hoe de goddeloozen in hun eigen netten govangen worden. natijd slecht, rcooit goed. De Paus had verzet aangeteekend tegen de woorden van sommige priesters in Italië, die het uitgaven alsof het in den oorlog tegen Turkye te doen was om den godsdienst. De antiklerikale bladen gaven het daarop uit,dat het Pausdom, het Vatikaan, eene antinatio nale instelling was. Nu zeggen sommige antiklerikale bladen dat hot gevaarlijk zou zijn, moesten de Arahen het uitgeven alsof het te doen was om een godsdienstoorlog. Dat zou vreeselijk zijn voor Italië, en het gevaar van den Paus te Rome zou een be- wezene zaak zijn. Zooals ge ziet, is het altijd slecht. Als de Araben zeggen: de Paus is er tusschen het is een gevaar voor Italië; zegt de Paus: Do godsdienst heeft in dezen oorlog niets te zien, dan is het pausdom tegen Italië, dan is het anti-nationaal. Wat wilt ge rede neeren met menschea van zulken kwaden trouw ©pgegsastj liberalen De liberale gazet, de Journal de Liége schrijft De kiezing van 22 October heeft de liberalen eene verwittiging gegeven. Het is duidelijk dat de liberalen ongelijk zouden hebben met deze verwittiging geene rekening te houden. Z©o deaiken wüj ook, BV9. S5£- fes*. In den katholieken kring te Gent zeiM. Siffer Maandag avond Wat ons vooral moet verheugen, het is de beteekenis van onzen strijd, met het oog op den grooten strijd, op wetgevend terrein, die gaat be ginnen. Wij gaan, onze stemmenaamoinst is er borg voornaar eene zekere overwin ning Natuurlijk, in Mei zullen wij winnen maar dat de katholieken zich nu aanstonds aanstonds aan 't werk zetten om eene beslis sende overwinning te behalen te WS30S» S— Het socialistisch blad De Waarheid van Gent, schrijftWij hebben altijd gestreden voor deze eischen (algemeen stemrecht en verplicht onderwijs) zonder er evenwel veel goeds van ie ver wachten. (De ondervinding in andere lan den heeft ons bewezen dat de voorziene verbeteringen enkel zuivere hersenschimmen zijn). Vrienden, vergeet het Riet! Gaat zien naar de katholieke vereeniging van uwe plaats,van uwe gemeente,en onder zoekt of go op de kiezerslijsten staat van toekomend jaar, met de noodige stemmen. Zij die vóór 31 Mei 1912, 24 jaar oud zijn, moeten op de kiezerslijsten staan. Vrienden, vergeet niet te gaan zien of gij or op staat. Jaarlijks worden er honderden vergeten. (TAK AALST) Plechtige openingszitting op Zaterdag 28 Oktober, om S uur 's avonds, in de zaal van het Belfort (Oud Stadhuis). De welbekende spreker, Baron A. van Wijnbergen, Lid der Tweede Kamer Gene raal van Holland, die op liet laatste alge meen katholiek kongres te Meclielen mot zooveel bijval optrad, en door zijn meesle pend woord daverende toejuichingen in oogst te, heeft heel vriendelijk onze uitnoodiging beantwoord. Hij zal op die plechtige openingszïtting het woord voeren, en wij twijfelen er niet aan, dat degeleerde en sympathieke Staats man, de ijvervolle katholiek, zijn welgeko zen onderwerp met veel talent en meester schap zal weten voor te leggen. De maat schappelijke vraagstukken zijn immers aan de dagorde in alle kringen, en Baron van Wijnbergen heeft door zijne geleerde schrif ten bewezen dat hij een man van het vak is. Ieder welmeenende Aalstenaar wordt vrien delijk met zijne familie uitgenoodigd, aan staande Zaterdag, om 8 ure, om een der beste Nederlandsclie redenaars te komen hooren en toejuichen. NAMENS HET BESTUUR: De Algemeene Voorzitter Dr ISIDOOR B AU WENS. De Voorzitters der tweede Afdeeling Lessen voor het Volk Adv. Volksvertegenw. Romaan Moyersoen, Adv. Baron Lodewijk de Bethune. De Voorzitter der A kademie. Adv. Eug. Bosteels. Kostelooze ingang. TUSSCHEN Niet gemassacreerd. De tijding alsof de Turken de kristenen in groot aantal hadden vermoord in Ben ghazi, is valsch bevonden. Verliezen te Benghazi. Benghazi begint hot gewicht ie krijgen van een historieken veldslag. Alhoewel strategisch er toch zoo'n groot belang niet aan te hechten is. Doch do slag is bloedig geweest en het komt er op aan bij vele menschen om te weten Hoeveel dooden hebben, de Turken, hoeveel Italianen zijn er gesneuveld Het is moeilijk om zeggen sommige Italiaansche berichten melden te Benghazi ten minste 400 dooden en 800 tot 1200 gekwetsten bij de Turken zij schatten het aantal Italiaansche dooden zeker op 100 man. De Turken zeggen dat er te Benghazi 2000 doodon waren onder de Italianen. Verliezen te Tripoli. Hier is ook erger gevochten dan men eerst voorzien had. De Turksche krijgsgevangenen te Tripoli zeggen dat er in hunne rangen honderden gedood waren en nog veel meer gekwetst. De Turksche weerstand begint. Fethi Boy is stafoverste benoemd in Tri- politanië. Tot hiertoe was hij te Parijs ge vestigd. Do gunstige indruk hij de groote Italiaansche verliezen to Benghazi, do zeker heid dat door het watergebrek de Italianen zich niet verder in Tripolitanië durven wagen, geeft de Turken geholpen door de Araben, moed om voor goed don weerstand in te richten... Het zal dus effenaf een groote oorlog \vor>

De Volksstem | 1911 | | pagina 1