Rechterlijks kronijk 'Mm -#§ BRAVO Be Reeks brieven van M. Vincent Diericx Leve onze kandidaat M. Loüis Meert-zoon Vonnis der kiezsrsrechtbank JD^lCS-ZOJL ^13 BALLOTEERING Ut MS#T JsSi' 4'Ti nuffel Demokratsn, stemt voor M. Meert Stemt als één man voor M. Meert onder nummer BIJZONDERE UITGAAF VOOR DE STAD AALST 28 October f 91 f ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaai 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tjjt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Haterho, 728. BestuurderJ. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4e biadz. (de rege!) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 R.echt. herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 CEEHEEffiTTEKlEZSWGESa cp londag 29 Oct. iO'l. mibm MEERT De keus van MLouis Meert zoon als kandidaat is voorwaar een gelukkige keus, die algemeen met vreugde is begroet geweest. M. Meert behoort tot een oude Aalstersche familie, van vader tot zoon gewonnen en geboren in onze moederstad, gansch Vlaamsch en Aalstersch van op voeding en van leefwijze en die gansch het leven hunner mede burgers hebben medegeleefd. Hij is een Aalsteaaar van den echten stempel, die gansch zijn leven doorbrengt te midden van het Aalstersche volk. Van jongs af maakte hij deel van verschei dene maatschappijen, van ernstige en vermakelijkegezelscfappen en was er steeds een der ieverigste leden. Zijne gedienstigheid is ge leend, en men weet dat hij een dier ware volksmannen is die altijd met opene hand en hart den werkman en landbouwer te ge mot! gaan. Dezen bijzonder, de landbou wers en werklieden weten dat zij in hem in den gemeenteraad een hunner beste vrienden en ieverig- ste voorstaanders zullen vinden. Hij zelf is hopplanter en hop handelaar, hij kent al de land bouwers onzer buitenwijken met naam en voornaam en is van hun allen gekend als een ware vriend; en niemand meer dan hij kent de behoeften en verlangens onzer boeren. Gansch onze Aalstersche bevol king verwacht veel van hem, en daarom is hij zoo welgekomen en algemeen begroet als een ware volkskandidaat. De rechte man op de rechte plaats Lang leve onze kandidaat van 29 Cctofoea* ISli. lie befeekenis van de kiezing van 29 October is niet de gewone beteeke- nis die gehecht wordt aan eene ballo teering. De katholieke kandidaat M. Louis Meert, zoon, bekwam op 15 October 4071 stemmen en de liberale kandi daat, M. Van den Berghe, slechts 2129. M. Meert had slechts 115 stemmen te kort om de volstrekte meerderheid te behalen. Die zaak is dus klaar, M. Meert is van nu reeds -gekozen en de liberaal zal op klinkende wijze het onderspit delven. De liberaal denkt er zelfs niet aan M7 Meert in te halen. Maar de beteeken is der balloteering is eene politieke beteeken iszoowel als de beteeken is der kiezingen van 15 October en van 22 October. De liberalen zelf hebben het luidop verklaard op voorhand, en verklaren het hedendaags nog in het manifest der liberale senators en volksverte genwoordigers. De gemeentekiezingeii zijn dit jaar, politieke kiezingen, roe pen zij Welnu, wij wenden ons tot de be volking van Aalst en vragen Wilt gij goedkeuren het geroep en het getier der liberalen die op niets anders uit zijn dan op godsdienstver volging en godsdiensthaat Wilt gij goedkeuren de liberale politiek van broodrooving tegen de arme werkmanskinderen der katho lieken die naar vrije scholen gaan Wilt gij goedkeuren de liberale po litiek van bespotting der geestelijken en vervolging der kloosterlingen Wilt gij goedkeuren de liberale politiek van uitsluiting der katholieke burgers uit alle openbare ondersteu ning in zake van scholen, vakonder wijs, ondorlingen bijstand, zooals hel gebeurd in alle liberale steden Wilt gij 'goedk uren de liberale politiek van uitdrijving en wepjaging der gastbuiszusters en der zusters der weezenhuizen Wilt gij goedkeuren de liberale politiek die de vrijheid van den huis vader en de gelijkheid der schoolkin deren wil krenken f" D iT T- Wilt gij goedkeuren de liberale politiek die het onderwijs der kinderen in de handen wilt overleveren van goddelooze schoolmeesters en vrij denkers Neen, neen Weg met de liberale politiek van vervolging, van broodrooving. van uithongering, van burgersstrijd, van uitsluiting, van schooldwang, van verdrukking des geweten Weg met de liberale politiek die aan het volk niets geeft, of niets wil geven dan politiek van anticleriealism, t. t. z. van pastoors en nonnenvreterij, en die de stoffelijke en zedelijke be langen der werkende standen wil ver- waarloozen en slachtofferen voor zij nen godsdiensthaat Weg met de ellendige liberale poli tiek Aalst, ja gansch het arrondissement Aalst, heeft de liberale politiek ge banvloekt en verachtelijk verworpen op 15 October en op 22 October Het liberalism is hier schandelijk door gansch de bevolking verslagen Op Zondag 29 October geven wij het den genadeslag Weg met de liberale politiek Leve de katholieke kandidaat l Wij denken dat onze oproep eenpa rig door aB de christens demokralen zal beantwoord worden, wanneer zij kennis zullen genomen hebben van de volgende regelen Ons verdienstelijk weekblad Klokke Roeland dee:.Ie, in zijn nummer van 22 Oc tober, hefliier onderstaande nieuwsje meê Voos* L3. B2ZEBT Men verzekert ons uit goede bron dat dc demokraten, op aandringen van M. Gliys- selinckx, beslist hebben hunne volgelingen vrij te laten in de balotteering van 29 October. We zijn vast overtuigd, dat de echte chrfstene demokraten voor geenen liberaal zullen stemmen. Ten andere, liberalisme en demokratie is water en vuur. Wij denken integendeel, dat ze eenparig zullen doppen voorden volksgezinden ka- thoiiek M. Meert, die onder de demokraten ■n vele vrienden telt Dit nieuws beeft van wege M. Ghysse- linckx een antwoord uitgelokt, dat wij ge lukkig zijn te kunnen afkondigen. De achtbare .ad vokaat schrijft den volgen den en veelbeteekenden brief naar Klokke Roeland Aalstt 35/10/11 Heer LJitgever Ik verzoek u beleefd hel volgende in are geëerd hlad van Zaterdag aan staande in. te lassehen Men heeft u verzekerd dat het op mijne vraag is dat het Middenbestuur der Christene Volks partij beslist heeft in de balotteering van Zondag.aanstaande niet tusschen te komen. Gij zijt slecht ingelicht. Ik heb dien voorstel noch moeten doen, noch moeten verdedigen. Wanneer dit punt van het dagorde te berde is gekomen, hebben onze leden onmiddelijk eenparig en zonder bespreking van gedacht ge weest dat wij onze kiezers volkomen vi ij moesten laten. Aanvaard, Heer Uiig ever, dc ver zekering mijner hoogachting C. GHYSSELINCKX Advokaat. (1) Deze brief ligt ter inzage op het bureel van Klokke Roeland L>e toestand is dus klaar de demokraten krijgen van bun hoofdbestuur woBSe vrij heid om Zondag aanstaande ia siewi- «vsesa wooê wie ze wialen Dit besluit werd zelfs eenparig en ronder toespreS.'.isag genomen door al de leden, verzekert M. Glivsselinekx. 't Is dus eene redemafige beslis sing van de partij. Wanneer de demokraten, die waarlijk christen zijn, een oogenbliksken op dit be sluit nadenken, en zich afvragen Aan wie ga ik mijne stem vorloenen Ofwel aan M. Meert, den katholieken volksvriend, ofwel aan M. Van den Bergh. den kandidaat een er (jotldebooxe partij, kan hunne keus niet twij felachtig zijn Een christen mensch mag niet stemmen voor de goddeloosheid. Moest hij dit doen dan zou hij zijne waar digheid en zijnen naam van christen onder de voeten trappen. En zoover zijn vele christeno demokralen niet gekomen. Wij zijn vast overtuigd dat bijna al de christen demokraten voor M. Meert zullen stemmen. Ware het do wensch der partij geweest, dat ze voor M. Van den Berghe stemmen, de partij bad eenvoudig gezegd Stemt voor M. Van den Berghe. Maar de volkspartij doet dat niet. Ze laat hare leden volkomen vrij. Zondag zullen wo dus kunnen berekenen, hoeveel demokraten te Aalst houden aan hun oud christen geloof en hoeveel er zich hebben laten verleiden door de goddeloos heid. Voor hunne eigene eer ware het te wenschen. dat M. Meert Zondag zegepraalde met 2000 stemmen. Christene democraten, overweegt deze woorden in kalmte en stemt Zondag tegen de oude doctrinaire liberale partij, dc vijandin van alle demo krat ie, die reeds den 15 en 22 October voor hare vrome daden door liet Aalstersche volk zoo vreesolijk werd getrakteerd. VAN AALST Een talrijk publiek vervult den toegang tot de gerechtszaal. Er bestaat eene groote ontroering onder het volk, dat koortsig spreekt over het proces dat gaat beginnen De groote meerderheid van 't volk is tegen den betichte; cenige toeschouwers durven te nauwernood een woordje tot zijn verdediging inbrengen. De zitting begint om 8 ure. Do kiezers- rechtbank neemt plaats. Voorzitter. Laat de betichte binnen komen. De betichte wordt binnengeleid en neemt plaats op de bank der betichten. Voorzitter. Betichte wie zijt gij Betichte. Ik ben Van den Berghe, een oud liberaal schoolmeester, die mij voorstel als liberale kandidaat tegen Mijnheer Louis Meert, zoon, do katholieke kandidaat, in de balloteering van 29 October. Voorzitter. 't Is goed. Ga aitten. Wij zullen de getuigen aanhooren. De eerste getuige komt binnen. Voorzitter. Getuige wie zijt gij Wat hebt. gij in te brengen tegen den liberalen kandidaat die daar zit op de bank der betich ting V Getuijge. ik ben afgevaar digd als getuige namens de so cialistenpartij. De socialistenpartij kent in dien candidaat niets als zijne hoedanigheid van liberaal. Welnu liberaal dat is voor ons de man die voor 't volk noch hart, noch genegenheid over heeft. De liberaal is een man die 't werkvolk steeds veracht en versloolen heeft. Dc liberalen zijn rijke lieden die hunne werl/lieden kleine ioonen betalen en meestal slecht behandelen in do fabrieken en werk huizen. De liberalen zijn goddelooze beeren die aan 't lijdende menschdom en aan den werk man den troost van den godsdienst en de hoop op gelijkheid in 't later leven ontnemen en die niets in de plaats geven, maar den kleinen man door dwang en verdrukking willen te neer houden. De socialisten part ii wil niet gemeens met de hartolooze liberalen. Zij wil niet dienen noch voor redplank, noch voor voorlooper van de liberalen. De socialisten zullen stemmen tegen den liberaal. Voorzitter. Getuige gij hebt voldaan. Betichte, hebt gij iets te antwoorden aan die beschuldigingen Niets Dan zullen wij overgaan tot den tweede getuige. De tweede getuige treedt in de verhoor saal. Voorzitter. Getuige wie zijt gij Wat hebt gij in te brengen tegen den liberalen kandidaat, die daar zit op de bank der be tichting 2"-getuige. ik ben afgevaar digd als getuige namens de Daensistenpai tij. De Daensistenpartij keert den rug aan den liberalen kandidaat. De liberalen hebben onze partij belasterd en bespogen. Zij hebben ons beticht van ver raad en ons letterlijk willen verpletteren onder laster en valscirfeeid. Zij hebben onzo hoofdmannen uitgemaakt en beleedigd op de grofste wijze en ze willen afmaken zooals men doet met een razigen bond. Verders hebben wij ons altijd bedro gen bevonden in gezelschap van liberalen. Wij zijn nooit sterker geweest en meer .ge acht van de bevolking, dan als wanneer wij ons losrukten van alle banden met liberalen en godloochenaars. Onze partijgenooten uit alle streken van 't land schrijven ons dat wij oprecht onzen katholieken godsdienst moeten verdedigen, en steeds strijden tot heil van onzen gods dienst. Dat blijkt uit al de artikelen en brie ven verschenen in den Werkman van M. Daens van Vrijdag 24. October 1911. Wij bestrijden voortaan al wat liberaal en goddeloos is,zoonis al onze hoofdmannon hot beslist hebben. Wij stemmen dus tegen den I libera: 1, on willen enkel onze slem verlee- nen aan den kandidaat die met ons liet ge loof en den godsdienst zal verdedigen. Voorzitter. Getuige gij hebt voldaan. Betichte, hebt gij ie» to antwoorden aan deze verklaringen i Niets I)an zullen wij overgaan tot den derde ge tuige. De derde getuige treedt in de verhoor- zaal. Voorzitter. Getuige, wie zijt gij Wat hebt,gij in te brengen tegen'«den liberalen kandidaat, die daar zit op de bank der be tichting 3M getuige. Ik ben afgevaar digd als getuige namens de katholieke partij. De katholieke partij bestrijdt eensgezind i en met allen iever en moed al wat liberaal is. Liberaal dat is verdrukking, vervolging van godsdienst; haat aan de vrijheid van geweten goddeloosmaking. der kinderen harteloosheid voor den werkman; bespotting en vervolging tegen de kloosterlingen. Gansch do katholieke partij, als één man, stemt geestdriftig voor den kandidaat onder nummer 1, den waren volksman en den ver dediger van godsdienst en van onze moeder stad Weg met Je liberaal f Leve onze kandidaatLere Louis Meertt (algemeene en langdurige toejuichingen bij bet publiek... Kreten Leve Louis Meert Voorzitter. Ik mag die toejuichingen niet toelaten. (Herhaald geroep Leve Louis Meert geestdriftige toejuichingen.) Voorzitter. 't Is wel nu. Ik mag dat niet dulden. Belichte hebt gij iets te antwoorden aan die verklaringen Niets..? (De betichte is als verpletterd hij moet ondersteund wórden door de gerechtsdie naars). Voorzitter. Het woord is aan de verde diging. De verdediger van den liberalen kandidaat spreekt namens de liberale partij, over t on- g'ëdiert der papen zegt dat hij liever Turksch is dan paapscli, handelt over non nen en paters die moeten vervolgd en vor- jaagd worden, over de kinderen die moeten opgevoed geworden iii scholen zonder God enz Het publiek is gansch onverschillig en wordt ongeduldig. Eindelijk is do armzalige pleidooi of zage rij gedaan. Voorzitter. De debatten zijn gesloten. De rechtbank verwijdert zich om te beraad slagen Het volk spreekt luid en koortsig iedereen is zichtbaar tegen den belichte. Deze. die schijnt te vergaan van onslelte- nis en verslagenheid drinkt een teug water. Hij ziel bleek als een ter dood veroordeelde. Stilzwijgendheid roept de gerechtsdie naar de rechtbank is daar. Voorzitter. Ziehier het vo'nnis Aange zien de schuldigheid van den betichte bewe- is, d<ït zulks blijkt uil de verklaringen der getuigen; Dm deze redenen de kiezersrechtbank; van Aalst op 29 October 1011 vonnist dat de liberale kandidaat Van den Berghe veroordeeld is eeuwig durend eene buis te dragen en dat Aalst geen oud liberale schoolmeester wil in den ge meenteraad op 't stadhuis. Luidruchtige en algemeene toejuichingen. Het publiek roept Leven de Katholieken Leve Louis MeertAlgemeene vreugde. gewezen-volésvertegeRHOordiger, reizende in Kongo Van Kongolo naar Kindu, (Vervolg). 3 Oogst 1911. In twee dagen, kon men den weg van Kongolo'Xat Kindu, per ijzeren weg afleg gen. Den nacht van gisteren, verbleven we aan kilometer 18(5 en ik had bet genoegen bij ingenieur Martinet eenigc aangename uren door te brengen, 's Morgens om 0 ure, waren we op v eg naar Kindu, M. Dc Mcu- lemeester was terug gekeerd naar Kongolo en de E. Pater I Vindhnts bleef me een ge trouwe reisgezel. Rond 8 ure, kwam de trein in volle bosch te staken. Wat was er gaande Het machien werd afgehaakt en vertrok alleen wo wachtten ongeduldig rond de 2 uren, toen een zwarte kwam aankondigen Het ma chien is dood Wat was er gebeurd Onzo zwarte ma chi- nist, ziende dat hij geen water genoeg had om met vollen trein tot aan het eerstkomend waterslot te rollen, wTas met zijn machien

De Volksstem | 1911 | | pagina 1