OORLOG Jl Nog een vlieger gedood. EEN EN 'T ANDER Een gevaarlijks minnaar Het liefdedrama te Brussel. Él M lil m DAGBLAD STAD AALST. GEMEENTEKIEZINGEN BALLOTEER! MG M. Louis Meert zoon Onder nummer De SiberaSe partij is eene doode partij S Het geheimzinnig drama van Vorst Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nr 253. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 29 en Maandag 30 October I9»1 tj> ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posllmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. $4 A W BUREELEN TE AALST O, Kerltstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. an Nuft'el'De Gendt. TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo! 7 23 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Finauc. aankon, ^per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2*00 Overlijden (per regel) Ir. 2,üQ o-3 Zossdiag 23 Wij doen een laalsten oproep aan gansch de bevolking van Aalst om, in de balloteo- ring van 29 Oktober, een geestdriftige en overtuigde stemming uit te brengen op den naam van onzen kandidaat Mijnheer Louis Meert zoon. Onze oproep gaat tot al do werklieden, zonder onderscheid, omdat M. Meert een vriend is van den werkman, wiens hart klopt voor alle werkmanshart, en dielcH't le mid den der werklieden, in gezelschappen, ver gaderingen, en in vermakelijke kringen. Onze oproep gaat tot al de boeren onzer buitenwijken, omdat M. Meert een goede kennis is van hun allen en hunne belangen kent en voorstaat. Onze oproep gaat tot gansch de burgerij van Aalst, omdat M. Meert behoort tot eene oude burgersfaniilio van Aalst, dio altijd nauwe en vriendschappelijke banden heeft gehad met gansch de bevolking onzer moe derstad. Onze oproep gaat tot al de ware Aalste- naars omdat niemand meer ware Aalstenaar is dan M. Meert jong, werkzaam, vriende lijk', gedienstig, aanvallig voor iedereen, zal hij een kloeke verdediger zijn der ware belangen van Aalst en van do Aalslenaars. Werklieden, boeren, burgers, Aalsten aars allen gestemd voor uwen kandidaat voor waarvan August snieders in zijn wer ken zoo keer' :jk-sckoon heeft geschre ven, en waarvan hij zegde Blijft staan, gij wandelaar, als gij eene gast huisnon ziet aankomen blijft staan, want het is een engel van lieldc die u nadertblijft staan, en neemt uwen L >ed in beide handen, en buigt het hoofd diep voorover, vol eerbied voor die edele verschijning blijft staan, want het is liet heldhaftigste wezen dat er op aarde, bestaat. En ziet Die ne derige, die eenvoudige, die heilige wezens, zij moeten de gasthuizen uit zij moeten weg, zeggen de liberalen En niet enkel zij zeggen het, maar zij doen het gaat zien naar de Walen gaat zien naar Brussel, gaat zien naar Antwerpen, overal waar die hatelijke liberale partij aan het bewind is, heb ben zij de zusterkens der gasthuizen vervolgd en aan de deur gezet. De werklieden die verongelukken aan den arbeid, zij mogen niet verzorgd wor den door de streelende en zachte hand van deze ons zoo duurbare wezens de werklieden die in de gasthuizen ko men, zijn maar goed, om door wereld lijke ziekendiensters verzorgd te wor den, die hun werk niet doen uit liefde, uit opoffering, maar om wat geld te verdienen, die er een ambacht, een stiel van maken, gelijk de smid van de smederij, de schilder van de schilderij, Het jaar 1911 zal voorwaar zijn deel ge had hebben onder de slachtoffers der lucht vaart. Vrijdag is wederom een vlioger gedood geworden. Tijdens de versvhillige proeven voor liet bekomen van het militair vlieghevret, was de SOjarige Jean Desparmet met een vlieg toestel-van 140 paardenkracht opgestegen, om den weg Rcims-Monteornet af to leggen. Gekomen hoven Pontgivard, zag men eensklaps het kantelen en dan in duizeling- wekkelende vaart neerdalen. Hot vliegmachfen plofte neder in een gracht langsheen do baan van Reims naar Montcornel. Benige inwoners van Pontgivard snelden ter plaats, en vonden den vlieger liggen op een vijftal meters afstand van zijn toestel. De ongelukkige verloor veel bloed, uit mond, neus en ooien, Een dokter in dor haast geroepen, kon slechts de dood vaststellen. Desparmet was de ruggraat, den schedel, do heide armen en het rechterbeen gebroken. Het lijk werd naar het gasthuis van Pontgivard overgebracht. Het toestel was geheel vernield. Wat is de liberale partij Wie kan het ons zeggen Waar is liet pro gramma der liberale partij Zij heeft er geen meer Die partij heeft nog wel oenige aanvoerders, maar het zijn aanvoerders zonder troepen het is een leger zonder soldaten. Wie verstandig menseh, wil er de liberale partij, het verlaten liberale vaandel nog volgen, wie I Om nog te redden wat te redden was van hare aanvoerders, liehben dezen een ver hond, één leger gemaakt, met de so cialisten, met de omwentelingsgezin- den. Die oude par tij van orde 'is eene partij van wanorde geworden door hare samenschakeling met de socialistische partijWaarin bestaat feitelijk het pro gramma der liberalen Kamerlid Buyl heeft liet in volle Parlement uitgeroe pen A bas la calotte Ja, a. bas la calotte Weg de priesters, dus, weg nut de kloosterlingen, weg met de missionarissen, weg met de klooster zusters, weg met de gasthuisnonne- kens, weg met de kerk, weg met den godsdienst, weg met Rome, weg met het Pausdom, weg met de kristenen A bas la calotte Ziedaar het prachtig programma door de liberale partij. Zij moeten weg, het land uit, onze priesters, die overal de weldoende ge leerdheid, gepaard met eene gezonde volksopvoeding, verspreiden zij moe ten weg uit het land, onze zusterkens der armen, die hoewel soms van groo- ten huize, a»s bedelaressen door de straten slenteren, om overal aalmoezen ai te smeeken ten einde hunne lieve weezekens, liuuue arme ouderlingen te helpen en bij te staan, te voeden te kleeden zij moeten weg, ja, zij moeten weg, de gasthuizen uit, bet land uit, zij moeten weggerukt worden van het ziekbed der arme en noodlij dende worlcmenschen, onze gasthuis- nonnekens, die engelen van liefde, de timmerman van het timmeren, de bakker van het bakken, een stiel heb ben gemaakt. De gasthuisnonnekens.die zijn maar goed om MTerrvagne's vrouw te gaan verzorgen om de liberale en socialis tische senators en kamerleden dio ziek vallen, bij te staan en te helpen maai de werklieden, de brave eenvoudige menscben, mogen zulks niet hebben. A bas la calotte niet waar, lieereu liberalen En dan zijn er nog kiezers, zelfs kiezers in liet Vlaamsche land, kiezers tusscken ons volk die niet be schaamd zijn voor de liberalen te stem men Dat kan of at mag niet meer zijn A bas la calotte Dat geeft niets aan ons volk, niets dan baat en nijd, niets dan walg en verachting, en dat juist tegen die personen, tegen die men scben dio bet meest eerbiedwaardig zijn... Ja, de liberalen hebben hun troost gaan zoeken bij de socialisten maar behalve in de groote steden, waar de liberalen aan de socialisten in plaats van 2, zes tot zeven zetels moesten af staan; in de andere plaatsen, vooral in bet Walenland, hebben do socialisten de liberalen wandelen gezonden, om dat hot liberalisme, niets doet, niets kan doen en niets zal doen voor het arbeidende volk... En ziet eens naar de kiezingen van 22 October. Te Gent behaalden de socialisten 6900 stemmen en de libe ralen enkel 1200 stemmen. Hoe komt dal? Wel eenvoudig, omdat de werk lieden weigeren te stemmen voor libe ralen. De laatste kiezingen hebben hot bewezen, en al de katholieke en socia listische bladen hebben het gezegd en geschreven. Voor do liberale partij is er geene toekomst meer de liberale partij is eene doode partij. Zulk vonnis, door gansch België over de liberalen uitgesproken, moet ns ten zeerste verheugen want wij, wij zeggen ook Werklieden, kleine burgers en neringdoeners, gij hebt ge lijk uwe stem te weigeren aan de libe ralen; die voor gansch hun program ma niets anders hebben, dan priester baat en godsdienstbekamping, niets, anders dan vervolging van gasthuis- nonnekens. De liberale partij is eene doode partij, en daarom moet zij tl oor ons allen begraven worden Weldenkende menscben, doet uwen plicht 1 Bekrachtigd. In beroep gegaan zijnde legen het besluit der raadskamer der Rechtbank van Brussel, dat voor eene maand liet aanhoudingsman daat tegen Mevrouw Anneessens en tegen Karei Van Keek hout behouden had, versche nen do heide betichten Vrijdag morgend voor do Kamer van in beschuit! igingstelling. Deze heeft na een korte beraadslaging liet besluit der raadskamer bekrachtigd. Het alibi van Van Eeckhout. Een inwoner van-Nij vel, aan wiens eerlijk heid niet mag getwijfeld worden is thans ook komen verklaren, dat Van Eeckhout onmogelijk den nacht der misdaad Nijvel kan verlaten hebben. Do magistraten wenden hun onderzoek nu cchler in eene andere richting. Zij schijnen thans van oordeel, dat de misdaad wel door een lusschenpersoon zou kunnen gepleegd zijn. Het onderzoek is verre van gesloten to zijn. Zelfs zouden nog zeer lange en moeilijke vraagstukken op te lossen zijn. Het verslag der eksperten zal slechts binnen verscheidene weken neergelegd worden. Eene nieuws huiszoeking. Vrijdag namiddag word eene nieuwe huis zoeking gedaan in in do villa van M. Annees sens. Verscheidene deuren, alsook het ijzeren hekken der straat werden afgedaan en medegenomen om ter greffie neergelegd te worden. Het onderzoek. Vrijdag morgend is op hevel van het. parket eene onderzdekskommissienaar Nizza vertrokken, om er in overeenstemming met het parket van Nizza, de kaartlegster, die het beruchte briefje zond, dat in handen viol van M. Anneessens, te ondervragen. Dagorde der komende zitting 1. Eene wel moet gestemd worden om het getal volksvertegemvordigers te vermeerde ren. 2. De Kamers moeten daarop onmiddelijk ontbonden worden Zoo willen het de liberalen en de socialis ten. En de katholieken die do meerderheid zijn, en die alleen de meerderheid zijn, en dio bovendien op 15 Ooiober nog vijftigdui zend stemmen hebben bij ge wonnen, deze meerderheid heeft niets le zeggen. Zoo droomon de goddeloozen, maar droo- men is bedrog dat zullen do kartelman nen wel ondervinden Hoe zij kiesreklaam makesi. Een kiezer van Etterbeek ontving volgend brief ken. Etterbeek, den 9 October 1911. Mijnheer, Ik heti de eer u ter kennis te brengen dat gij 10 fr. krijg* van de toelage door den provincialen raad gestemd ten voordeele van de overstroomden van Maelbeek, en welke gij kortelings zult trekken. Gelieve, Mijnheer, de verzekering mijner hoogachtende groeten te aanvaarden. G. Bassompierre, Gemeenteraadslid, Provinciaal raadslid. Een ander das es® ook «je» Sspbsbèc vaaa tïaaakt, M. Richard, bestendige afgevaardigde, schreef volgend briefje M. X, Ik heb het genoegen te laten weten dal de bestendige deputatie u toelaat uw werkhuis (naam der straat, met zijne instellingen, dynamo, moleur, enz.) op te richten, wat gij gevraagd hebt. Daar ik do kans hob u te schrijven, ver oorloof mij u aan te bevelen Zondag te slem- men onder n. 1. liet komt er voor ons op aan, de kiezing van Zondag te bevestigen. Olie komt boven En dit is nummerdrij Een brief waarop gedrukt staat Algemeene raad van de Godshuizen en de Bijstanden te Brus sel, werd aan een Brusselse!» handelaar gestuurd met den volgenden inhoud M. Francois Verhoven, beheerder der odshuizen en uittredend gemeenteraadslid, biedt u zijne rechtzinnigste groeten aan en verzoekt u morgen, Zondag 22 October te komen stemmen. Zulke brieven worden gestuurd naar han delaars en neringdoeners. Het zijn er na tuurlijk die aan de stad hebben mogen leve ren, en daar maken de kartelmannen met de kiezing gebruik van... Over de echtheid der stukken kan niet getwijfeld worden, daar de namen der verzenders er voluit op vermeid staan. De VolksweeBde. Geen rozen zonder doornen. Uit de volksweelde komen gewoonlijk,, de geschiedenis leert, altijd, noodlottige gevolgen. De Heer Baron van Wijnbergen, lid van de 2° Staten Generaal van Holland zal dit Zaterdag 27 October, om 8 ure, in het Belfort to Aalst, verder komen uiteenzetten. liet is goed dat menscben dio in weelde leven, eens de geva ren hooren uiteenzetten, waaraan zulk weel derig leven'lien blootstelt. De damen en de juffers zijn op deze prachtige redevoering uitgenoodigd. Dat zij die uitzonderlijke ge legenheid toch niot ongebruikt laten voorbij gaan. £3og sStcjd Ut faes4. Reeds zijn de kiezingen van 15 October een paar weken achter den rug, en in vele plaatsen van het land feesten de katholieken nog volop. Dit komthioruit voort, dat zij op talrijke plaat sen onverwachte zegepralen hebben behaald. Doch wij zeggen feesten is wel maar na liet feesten valt er ditmaal niet te rusten, er moet onafgebroken gewerkt worden. Onze lezers mogen het ons niet ten kwade duiden, zoo wij het hun dikwijls zullen herinneren. Strijd voor personen kennen wij nietniets dan liet vlag Hebt ©ij gaan ziesia Naar wat? Wel, beste, naar de kiezerslijsten. Gij hebt recht op stemmen en misschien staat g'er niet op. Gij hebt recht op 2 of 3 stemmen en misschien hebt g'er maar één... Daarom gaat toch zien De almachtigen hebben ge- S£IB1,£ïïke.?3. Liberalen en socialisten zijn Donderdag in het Parlement bijoen ge weest, en hebben beslist, wat wij allen wis ten dat ze gingen beslissen. Een 18 jarige mijnwerker van Gilly, Mau rice Debert genaamd, had sinds eenigen tijd kennis met de 15 jarige Henrietta Bour- daud'hui. Maandag waren zij samen uitge gaan, doch onderwege kregen zij twist en Debert had zijne vriendin erg mishandeld. Het meisje liet liooren. dat alles tussclien hen gedaan was en ondanks de pogingen welke Debert aanwendde, om de betrekkin gen opnieuw aan to knoopen, mislukte hij telkens. Hij besloot zich te wreken en kocht zich een revolver, waarmede hij Donderdag avond zijne gewezen vriendin kwam afwachten. Toen hij eene nieuwe weigering opliep, trok hij den revolver en loste een schot op het meisje. Deze kon het ontspringen en de kogel vloog in eene deur. De dader nam de vlucht, achtervolgd door den broeder van het meisje. Na eenige stra len doorloopen te hebben, keerde Debert zich om, en ziende dat de broeder van zijne gewe zen vriendin hem volgde, loste hij op dezen ook drie schoten. Ook deze kogels troffen hun doel niet. Leon Bourdeaud'hui staakte zijne achter volging en ging eene klacht neerleggen. Vrijdag morgend werd Debert aangehouden en in het gevang van Charleroi opgesloten. TUSSCHEN Nieuwe gevechten rond Tripoli. Te Tripoli zit het niet pluis. Turken en Araben spannen samen om het den Italiaan lastig te maken. Den 23 October zijn erin 't gevecht wel honderd dooden gebleven. De Gazette van Franckfurt schrijft dat do Tur ken belangrijke sommen gelds hebben ont vangen en dat een algomeene opstand te vreezen is. Donderdag werden de Italianen wederom aangevallen. Het40ste regiment verdreef do aanvallers en maakte 600 gevangenen dio jnaar Italië.zullen gestuurd worden. Over het gevecht van 23stou wordt nog gemeld, dat het zeer lievig was en er lang^ beide zijden honderden dooden bleven. Men. wordt gewaar dat de Italiaansclie regeoring altijd beproefd heeft de waarheid den hals om te wringen. Hardnekkige weerstand te Derna. De soldalen van Derna hebben aan de Italianen gevoelige' verliezen toegebracht. Toen zij geen weerstand meer konden bieden met góed gevolg, zijn zij afgezakt naar eene veilige plaats, zooals zij vooraf waren over eengekomen. Vader en zoon, Hussau Pacha is meier van Tripoli. Hij i$ bekend voor zijne Italiaanscligezindo gevoe lens. Hussau is de afstammeling van de Ga^ ramanli, dio eertijds Tripoli verdedigden tegen de Turken. In het leger van Munir Paclia heeft Hussau, een zoon die officier ig. Na de overgave van Tripoli, is Munier afge zakt in het binnenland van Tripolitanië. Hussau schreef in een brief aan zijn zoon terug te keeren naar Tripoli, en bet voltrokken feit te erkennen. De zoon antwoordde dat hij wel zou willen terugkeeren in Tripoli, maar om het hoofd af to kappen van zijn vader Turksche weerwraak in Europa. De Turksche re .eering heeft de Ilaliaan.- sche bedienden in liet Beheer der Openbare Schuld afgezet tot na verloop van den oorloge Hakki Pacha voor de commissie. De zaak van Hakki Pacha is voor de com missie verschenen. Maarschalk Ibrahim werd jehoord, en zegde dat er geene rekening was gehouden met zijne verslagen, meldend, dat Tripoli moest versterkt morden, want dat Italië op loer lag. Generaal von der Gollz Pacha, de Duit- sche onderrichtsofficier, werd ook verweten dat hij Tripolitanië had beroofd van soldalen om Yémen te versterken. Men denkt dat dit een gansche kwestie is van persoonlijkheden. Compliment voor Oostenrijk. Djahid Boy bespreekt in do Tanine de verklaring van baron Gautsch in de Oosten» rijkscho Kamer. Djabid zegt rondaf, daj Italië, vooraleer Tripoli aan te vallen, nieji enkel zijne bondgenooten moest verwittigd hebben, maar dat het van deze ook volle goedkeuring heeft gekregen. Niemand in Turkyë twijfelt er aan. Wij moeten Italië geluk wenscben met de ge trouwheid zijner bondgenooten. Het is waar dat Oostenrijk aangeraden heeft Tripolitanië af le staan mits eene schar devergoeding. Maar dit zou Italië wel ge- wenscht hebben on daarom Oostenrijk iiiel dankbaar genoog hebben kunnen zijn. Nu vooral dat cle weerstand in Tripolitanië voort durend is, ware dit een geluk voor Italië. Er kan geen kwestie zijn Tripolitanië heel en al af te staan,en Baron Gautsch zal zich kunnen onthouden om nog verder raad te geven... Een schoon compliment voor Oostenrijk. Aanhouding van Turksche officieren in Turkyë. Een complot was gesmeed door Turksche officieren tegen de vereeniging Union eh Progrès der Jong Turken. Het complot is ontdekten de officieren zijn aangehouden. Versterking uit Italië. Italië zendt voortdurend nieuwe manschap pen. Het 98° regiment voetvolk, dat in gar- nizuon ligt te Ancone heeft hevel gekregen tegen einde October te vertrekken. Dit gar nizoen bestaat uit 2500 man. Hoeveel zullen er gaaf en gezond weerkeeren Nadere bijzonderheden. Vrijdag was Mej. Eliza Noël, eene der slachtoffers van het geheimzinnig drama der Bogaerdenstraat nog lot liet bewustzijn niet teruggekeerd. Daar haar minnaar André Meyers be zweken is, is Mej. Noël de eenige welke inlichtingen kan gyen over hetgeen ge beurd is. Noch op liet lijk van M. Meyers, noch op het lichaam van liet meisje zijn sporen van geweld vast te stellen. Do geneesheer die do dood heeft bestadigd, verklaart even wel dat ernaar alle waarschijn lijkheid voor M. Meyers zelfmoord is ge weest, doch lioc deze zelfmoord gepleegd werd, blijft evenwel een raadsel. Evenwel is men van oordeel, dat de ver stikking door vcrlicktingsgas aan de zelf moord niet vreemd is. De leidbuis in caout» choux, welke liet gasvuur bevoorraadde was afgedraaid en eene hoeveelheid gas bevond zich in de plaats, alhoewel er geene ont ploffing had plaats gehad, daar een gasbek uog brandde. Van den anderen kant is echter ook vast gesteld geworden, dat de adem van Mej. Noël, als met fosfoor doortrokken is. Men zou er uit kunnen besluiten, dat de jonge lieden gepoogd hebben zich te vergiftigen door het innemen van een mengsel fosfoor.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1