8e Reeks liiieven van M. Vincent Diericx m Ons strijdplan voor de Kamerkiezing van Mei 1912 Echtelijk drama te Parijs 'T EEN EN 'T ANDER DAGBLAD Oe Belgisclie uitvinders en de brevetten in Koüand Door haren man doodgeschoten. Het drama der Papenvest ie Brussel Vreeseiijk drama der zinneloosheid Het geheimzinnig drama van Vorst Zeventiende jaargang nr 256. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 3 November 1911 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i|[- TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELENj TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 72C. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuff'el-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kt. reg.) fr. 0 60 3« bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek! amen (per regol) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben de gemeentekiezingen achter den rug. In het arrondissement Aalst zijn die kiezingen een vingerwijzing geweest, de klare veropenbaring van den bij zonderen toestand in den welken wij verkeerden, de lichtstraal die dien toe stand opgeklaard heeft en ons het strijdplan aanwijst voor de groote Ka merkiezing van Mei 1912. Alle ruimd. Het strijdveld is klaar afgeteekend. Het SOCiaSaSBSïiaS is een vijand die steeds te bekampen is, omdat liet een vijand is die de wapens niét aflegt en steeds op ons volk loert als een ver slindend dier op zijne prooi. Dien vijand moeten wij steeds bewaken en machteloos weerhouden en aclneruit- drijven in de eenige stedelijke achter buurten waar hij nog woekert,en zijne invallen op 't platte land verhinderen. Biel: BiKaei^aSistmBS vertoont zich bijzonder zwak in ons arrondisse ment door het gebrek aan partij tucht, door liet onzekere zijner leiding, door het onvaste en aarzelende in zijne strijd- methoden en in zijne betrachtingen, en bijzonder door de groote wankelbaar heid zijner troepen. In menige ge meente zien wij dat het oude liberalis- mus, zich openlijk uitgeeft niet meer als liberalismus. maar wel als daen- sismus, en zulks gebeurt zonder te genspraak of binder van wege de lei- li ng der liberale partij, wel verstaan indien die leiding nog bestaat. Zoo zagen wij anderzijds in Aalst liet libe rale werkvolk in massa overslaan in deze kiezing naar het daensismus. Zulks bewijst hoe onzeker de dan nog zoo weinige troepen der liberale partij zijn, en hoe zij door een intense en krachtige propaganda aan 't wan kelen kunnen gezet worden en ver brokkeld worden. Daar moeten wij dus met beslistheid en kracht de hand aan 't werk slaan. De onbeslistheid en de verbrokkeling die wij in dc van ouds weinige overge blevene liberale gelederen door dc katholieke propaganda verwekt heb ben, is nochtans op deze laatste tijden niet zooveel aan ons ten goede geko men, onder vorm van aanwinst, maar meer aan de daensisten. Biet Oaensis&Bïus is daarom, en dal is nu zonneklaar gebleken, onze gevaarlijkste tegenstrever. Ten gevolge van vele omstandighe den die wij hier niet kunnen aanhalen is de meening onstaan dat, in deze laatste tijden, het daensismus eene zwenking deed meer naar rechts, dan naar links, of althans een loffelijke poging deed om zich te ontdoen van de slavenbanden die hot gekneld hiel den in de kluisters der anti-klerikale partijen. Die meening heeft in deze gemeente- kiezing een schromelijk en opspraak- wekkende faling of faillisement ge daan. Te Kortrijk en Brugge en elders waren de daensisten opnieuw de lage knechten van de' anti-klerikalen tc Ninove zijn zij wederom de schuld dat die stad opnieuw gekluisterd ligt in de boeien der goddeloosheid en der vrij metselarij, en te Aalst hebben zij de kroon gezet op die onnoembare poli tiek door hun meesterlijke streek van 29 Oktober. Tot heden wierden zij aldus dank aan die bestaande meening, eenigzins gespaard maar zij maakten dien toe stand van dubbelzinnigheid en onzeker heid ten nutte om zelfs in onze rangen, in onze kringen te sluipen en er pro paganda te maken, en zonder onze waakzaamheid zouden zij op 't ge wichtige oogenblik met een uit ons midden gestolen buit naar de anti klerikalen over geloopen hebben. Gelukkig is alles op tijd verhinderd ge weest! zij hebben zich zelf ontmaskerd. Zij zijn nu geoordeeld en veroor deeld. Nemen wij les aan Denderhautem, Denderleeuw, Okegem, enz. daar fc¥sersSeei zij ëi@?££g en openlijk aangerand en fee- streden ®2aor onse vrien den, en zij wierden er scifossnsleSSjk verpletterd» Integendeel, daar waar zij gespaard bleven, hebben zij opnieuw het hoold opgesteken Zulke feiten zijn beslissend voor ons en voor hen. Het lot is over hun geworpen. De algemeene aanval gaat beginnen, met kalm overleg, maar met kracht dadigheid. Het arrondissementscomiteit worde onmiddelijk, zonder vertoeven, opge roepen om het beste strijdplan vast te stellen. Wezen wij steeds vol ge nade vosr verdwaal den, maar ongenadig tegen de drasBiesg. Jan Van Affligem. Belangrijks werken «oor onze Vlaamsche Techniekers De 2000 brevetten die in 1911 door het Belgisch Staatsbestuur toegestaan zijn aan uilvinders van Belgiscbe nationaliteit, kun nen in Holland beschermd worden. De nieuwe Iiollandsche wet zal den le Januari 1912 in voege komen maar eene bij zondere voorwaarde geeft haar eene terug werkende kracht van een jaar. Do uilvindin gen die in den vreemden in het jaar 1911 gebreveleerd werden, worden dus aan de bescherming in Holland toegelaten in 1912. Het Hollandsche Staatsbestuur heeft vast gesteld in welken vorm de aanvragen voor liet dépot moeten aangeboden worden. Men kan zich kosteloos een exemplaar van verschaffen, bij J. Gevers G°, St-Jans- straat, 70, te Antwerpen. Daar met betrekking der brevetten in den loop van het jaar 1911 genomen, de andere landen zich tegenover Holland in eenen zelf den staat als België bevinden, voorziet men dat eene groote hoeveelheid brevetten zal gedeponeerd worden en daarom is het voor zichtig er op tijd voor te zorgen, opdat het brevet op gewone tijdstip worde toegestaan. Te Culnzicr, nabij Roanne, Frankrijk, leefden de echtgenooten Demurger-Aupol sinds eenigen tijd van elkander gescheiden. Reeds herhaalde malen had de man ge poogd zijne vrouw te overhalen naar huis terug te keeren. doch zij weigerde telkens, zeggende dat zij de mishandelingen moede was. Gisteren morgend keerde de vrouw van de mis terug. Zij moest voorhij de woning van haren man. Toen zij nog slechts een vijftal meters van het huis af was, sprong Demurger eensklaps buiten, gewapend met een geweer en loste twee schoten op haar. De ongelukkige kreeg de twee ladingen in de horst en viel als neergebliksemd ten gronde. Kort nadien had zij opgehouden te leven. Het gerecht werd verwittigd doch de moordenaar had de vlucht genomen. Ilij bleef in de velden ronddwalen en ging zich 's avonds in de gendarmerie gevangen geven. De verontwaarde menigte wilde de gen darmerie stormenderhand innemen, om den moordenaar te lynclieeren. Do jonge Russin, Sarah Scliava, de treu rige heldin van het zonderling drama dat Zondag avond op de Papenvest gebeurde, is gisteren, na een schrikkelijken doodstrijd overleden in het St-Jansgasthuis. Sinds de ongelukkige daar was gebracht, had zij het bewustzijn niet ten volle herkre gen, cn het parket kon haar dus niet onder vragen. Deze zonderlinge en geheimzinnige zaak is drs beslistHet arme meisje draagt in het graf het angstvol geheim van haar drama tisch einde mede. Een beenhouwersgast vermoordt zijne «rouw en zelfmoord! zich. Woensdag morgend werd in de dichtbe volkte Montinarlrewijk, te Parijs een vreese- lijk drama ontdekt. Daar woonden in een huis der Drie ge- broedersstraat, de echtgenooten Génillard, met hunne drie zoontjes, 12, 9, 7 jaar oud. De man, een slachtersgast, had onlangs be sloten, zich voor eigen rekening te plaatsen, doch zijne vrouw, vporziende dat er daarom eene geld leening zou noodig geweest zijn trachtte hem van dat ontwerp af te brengen. Daardoor ontstonden in den laatsten tijd twisten tusschen de echtgenooten Génillard. Dinsdag ging de slachtersgast niet werken en zegde aan zijne vrouw dat hij zijn broe der ging opzoeken om hem van do zaak te spreken. Een nieuwe twist ontstond, waar na do man woedend vertrok. Wat er nu eigenlijk gebeurd is, weet men niet juist, doch rond 3 ure 's morgends, hoorde het oudste zoontje een zonderling ge rucht. Iicl knaapje zette zich recht in zijn bed en zag zijn vader op handen en voeten door de kamer kruipen, in de richting dei- ouderlijke slaapkamer. Eenige oogenblikken later hoorde de kleine om hulp roepen. Hij liep naar do slaapkamer zijner ouders, doch zijn vader gaf hem op ruwen toon bevel, naar bed terug te keeren. Rond G 1/2 ure werden de drie knaapjes brutaal cloor hun vader gewekt en kregen hevel hij eene vrouw te gaan, die gewoonlijk het huiswerk van Mev. Génillard kwam doen. Hot oudste zoontje verhaalde aan deze vroüw het zonderling gedrag van zijn vader. Ook ging de vrouw onmiddelijk naar het nuis der echtgenooten Génillard, doch daar was alles gesloten en np'het geklop kreeg zij geen antwoord. De policie werd verwittigd en de deur opengebroken. Men deed alsdan eene akelige ontdekking. In het bed, verborgen onder de lakens, lag Mev. Génillard, den hals afgesneden. De slachtersgast had haar ïhet eene enkele snede het hoofd bijna van do romp gescheiden en do dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Achter het bed lag de moordenaar, ook met doorsneden hals. Hij ook had reeds opge houden te leven. Het drama heeft in de volkrijke buurt eene gemakkelijk te begrijpen opschudding verwekt. Het Ïïiasket* valt af. De socia listen hebben altijd gezegd aan de simpele menschen dat ze niet tegen den godsdienst zijn. Do Journal do Charleroi socialis tisch blad, wil niet meer moe huichelen en schrijft nu Het moet gedaan zijn dat de socialisten hunne kinderen nog naar do mis zenden, naar den catechismus, zij moeten ze in de school ontslagen van den cursus van gods dienst. Ongelukkiglijk, stollen wij nog al te dikwijls vast, dat socialistische gezellen om niet te mishagen aan hunne vrouw, aan dezo al de vrijheid laten over hare kinderen. Eenerzijds offert de vader al zijne vrije ston den op om zijne gedachten te verspreiden en te verdedigen, terwijls anderzijds, de vrouw alles vernield, met hij hare kinderen hel kristen geloof in te planten dat voor bijzon derste doel heeftde omcetendheid te onder honden, met dewelk^r de katholieke partij zoo gemakkelijk de arbeidsklasse exploi teert Dit rood blad werpt dus het masker af; wanneer zullen do demokraten ook hun mas ker eens afleggen Het wordt tijd om het le doen. Geen kastel. Achter de Journal de Liëge. dc Indépendance, en dan de Ex press en andere nog, beginnen schrik te krij gen om met Mei kartel le sluiten, ook de Peuple deelt dit gedacht. Het kartel, als liet dezelfde uitslagen geeft als in de laatste kiezingen, zcu voor do beide kartelleerende partijen noodlottige ge volgen kunnen hebben. Hola Piet En wij die over 8 dagen nog lazen in al de godde- looze bladen, dat zij een groolen triomf had den behaald Zoo. 't doet vies. Een grooten triomf behalen-bij middol van het kartel, maar het kartel toch van kant schuiven, om- dal het noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Wat beteekent zulks? Groote lassen. Een land dat gebukt gaal onder de lasten,is wel Franrijk. Het vervlogen milliard der kloosters, het belastingsgeld der burgers kan echter niet bijdragen om de schoone volkswetten tot stand te brengon. Waarom Frankrijk gaat gebukt onder den overvloed van ambtenaars. Nu zijn er hij het millioen, 1.000.000 openbare ambtenaars, of éèn voor 38 inwoners, vrouwen, kinderen en ouder lingen bijgerekend. Hoe vindt g'het? 644.000 worden betaald door den Staat en 278.000 door de gemeenten. En ge moogt niet vergelen dat in Frankrijk de ijzeren- wegen in handen zijn van bijzondere maat schappijen. anders zou het getal beambten van de openbare Besturen nog veel aanzien lijker zijn. In 1S93 betaalde ieder Franscbman, ge middeld 112,50 fr. lasten, in 1907 klom het tot 133,21 fr. en nu in de laatste j.aren is het hijzonder nog geklommen Wilt ge zulke klimming van belasting,die toch neervallen zoowel op den arme als op den rijke, 't is eender hoe gij het keert of draait, wilt go die verhoogingen van lasten ook in België, stemt dan voor socialisten, liberalen en demagogen. De BeSgische isius*ts^oop- wesjeffi. In 1900 waren er 1820 kilo meters buurtspoorwegen in 1910, 36G4 kilometers. De ontvangsten bedroegen 9.S41.512 fr. in 1900, in 1910 niet min dan 22.756.721 fr. Waar er zooveel kan verteerd worden, moet er toch ook veel verdiend zijn. TE ANTWERPEN. Woensdag morgend had in een logement huis der Rijnkaai een vreeseiijk drama plaats. Een tweetal dagen geleden was in dat logement een Engelsch zeeman, zekere Woodson afgestapt. De man hield zich zeer teruggetrokken er. ging weinig uit. Woensdag morgend, rond 10 ure, kwam hij naar heneden. In de keuken trof hij de b 'zin, Maria Gumnerckhuch aan, die bezig was voor het noenmaal te werken. Woodson trok schielijk een scheermes uit den zak, wierp zich op de herbergiersteren poogde haar den hals af le snijden.De vrouw werd erg aan den lials en de handen ge kwetst. Do ongelukkige riep om hulp en wilde vluchten, doch de matroos bracht haar nog verscheidene sneden toe. Op dit oogenblik kwam het öjarig doch tertje van den huize in de keuken. De moor denaar wierp zich op het kind en bracht hot eene snede in de wang toe. Op het hulpgeroep der twee slachtoffers, kwam de patroon toegeloopen. Deze trachtte den moordenaar te ontwapenen, doch deze gelukte er nog in zich ook den hals door te snijden. Hij moest in hopeloozen toestand naar hot gaslhis overgebracht worden. De toestand der herbergierster en van haar dochtertje, is zoo voldoende mogelijk. Men denkt dat Woodson in eene vlaag van woedende zinnelousheid gehandeld heeft. Het drama bracht heel de schipperswijk in beroering. Het parket op de villa Dinsdag morgend is het parket van Brus sel opnieuw een onderzoek gaan doen op de beruchte villa van de Kersbeeklaan, te Vorst. Mev. Anneessens was er per taxime ier heengebracht. Verscheidene agenten der rechterlijke brigade bevonden zich ook ter plaats. In tegenwoordigheid der betichte werd alles wat zicli in de villa bevond, hijzonder- lijk de meubels der slaapkamer van M. An neessens, zorgvuldig onderzocht, om te zien of de meubels geeno sporen van vingerin drukken droegen. Het venster der slaapkamer van M. An neessens werd zorgvuldig van binnen en van huiten onderzocht, oin to zien of er zicli geene sporen van beklimming bevonden. Ook werden al de sloten afgedaan en aan een expert-slotmaker gezonden, om te laten onderzoeken, indien zij met geene valsclie sleutels opengedaan werden. Het parket heeft ook eene groote hoeveel heid papieren, briefwisselingen, enz. aange slagen. Hot onderzoek duurde zeer lang. Rond half twaalf gingen do magistraten in een naburig spijshuis noenmalen, terwijl Mev. Anneessens, in de villa zelf bleef eten, in gezelschap van eon drietal policiebe- dienden. Mev. T... die met do bewaking der villa gelast is, had liol nop-v T?al klaar gemaakt. Om 2 1/4 ure werd hot onderzoek voort gezet. Op oen gegeven oogenblik werd Mev. An neessens in de kamer der misdaad gebracht. De vrouw werd er onpasselijk en moest on dersteund worden. Daarna weende zij lang durig. Met toelating van den onderzoeksrechter liet zij verscheidene voorwerpen, welke haar in hare cel zouden kunnen dienstig zijn inpakken en naar het gevang van Vorst overbrengen. Eene nieuwe getuige Gisteren werd M. Van den Houdt, nolicie- kommissaris te Vorst, op de hoogte ge bracht van zekero gezegdens van eene vrouw uit het Fonteinkwarlier. Deze vrouw, zou een persoon, die thans ziek ligt, erg beschuldigd hebben. Do policiekommissaris deed de vrouw roe pen en zij hield hare beschuldigingen staan. Ook.do onderzoeksrechter heeft de vrouw ondervraagd.Hare verklaringen zullen onder zocht worden. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende In Kongo xv. Kindu, 8ston Oogst 1911, Kindu is noch stad noch dorp, 'lis eigen lijk een rust of verbindingspunt der ijzeren- baan maatschappij der Grands Lacs». Daar worden de koopwaren van schip op trein of van trein óp schepen verplaatst. Al wat er in Kindu te.zien on te bewonde ren valt. behoort de machtige maatschappij «tirands Lac8» die door ijzerenbanen en scheepsdiensten Kongölp aan Leopoldville verbindt. Kindu is een zoo gezonde verblijfplaats, dat men nog aan geen hospitaal voor blan ken heeft moeten denken. De voorbijgaande ontsteltenissoii worden ton huize der Belgen bezorgd. Integendeel is er een hospitaal voor zwarten. Hospitaal zegt gij, en daar slaat ge in ge* dachte voor een overgroot gebouw met breede poort, binnenkoer en onafmeelharo ziekezalen zoo is het in Europa. In Afrika, is een hospitaal voor zwarten eene breede haan langs heide kanten afgezet met welbe grepens inlandsche huizen. De eerstaankomende woonhuizen zijn door de bediende betrokken of staan ter beschik king van de geneeskundige behandelingen. De zieken bewonen elk een huis of verblijven met twee, drij volgens lust en omstandig heden. meermaals is de zieke van gansch zijn huisgezin gevolgd. Elk imwoner van de gasthuislaan komt zich in het gemeen zaam magazijn voorzien van eetwaren, maar elk«roertzijn soepken» volgens KongolecscU gebruik. Wanneer een zieke door een ongeneesbare of besmettelijke kwaal en bijzonderlijk door de ongenadige slaapziekte is aangetast, moet hij naar het Lazaret van Slanley.itad vervoerd worden. Zoo hebben wij hier nu een twintigtal reisgenoten, mannen en vrou wen, meestal door slaapziekte ontzenuwt tijd ontbreekt mij voor het oogenblik om den pijnlijken indruk mede te deelen door dezen Afrikaanschen geesel teweeggebracht op uw Kongotroller. XVI Op den August Oelbeke Nu vaar ik op den August Delbeke Voor do eerste maal van mijn leven bemerk ik dat de machienencylinders van hot schip, in plaats van horizontaal le werken, hier afdalend zijn, 't geen toor uitslag heeft eene verminderde grootte van liet waterwiel en hoogst noodig is om te varen op ondiepe wateren. De Stoomkracht wordt gegeven door twee ketels, die vooraan het schip slaan de machienerij integendeel staat op den achterkant om het evenwicht te bewaren. Onze kapitein is een Zweed, bevallig cn edienstig, gelijk hot betaamt op eenen pas sagiersboot. Heer doctor Avezza en ik zijn de eenigsle witte reizigers de zwarten zijn talrijk en verblijven op het onderdek, ter wijl wij van het eerste en tweede verdiep mogen gebruik maken. De machinist vau den Au uil Delbeke is een vakman van Charleroi, Laurent Lion. Do stuurmannen zijn twee zwarten, die onder het waakzaam oog van den kapitein zicli goed van hunne taak weten le kwijten. Geen zon vandaag echt koel weder aan gename en frissche luchtdo warmtemeter wijst 24 graden. Om 11 ure zijn we aan Lukandu. De stroom Lualabameer dan 500 meters breed, is zoo zacht dat men zou denken op een meer te varen. Menigvuldige eilanden maken het uitzicht aangenaam en breken de eentonigheid der kusten, die met dichtgeslotene bosschen bezet zijn. Het is zeer kunstig met een groot schip op

De Volksstem | 1911 | | pagina 1