Voor k werkGispensioensn EEN EN '1 n m O IE3 €13- 3£3> 3I_i HL5 Nuffel-De Gendt. Belangrijke tliefie te Brussel. Oe insorderij van La Sauvsnière Het geheimzinnig drama van Vorst Stoiitmoedipa bar.dietcrij te Brussel. Italië en Turkyë ^eveisiisMda jaargang n' 257. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 4 ËaiiemSser 1911 A E O N N E IV! E N T E N Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijs iff TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Éad teS: BUREELEN 728, TE BRUSSEL. Siscnwcg van Waterhoef 728. I Bestuurder J. Van TE MEST 9Kerlïstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een zeer belangrijk vraagpunt, waar de volksvrienden zich veel mede bezig houden, is de kwestie der arbeidspen- sioenen. Nu het is gemakkelijk te zeggen I)e werkman moet op dien of dien ouderdom, zooveel of zooveel pensioen ontvangen. Praten zijn geen oorden zegt het volk,en daarin heeft het over schot van gelijk. Wanneer er een vraagstuk dient opgelost, dat vele en groote uilgaven vereischt, moet ge ne vens die uitgaven de bron van inkomsten kunnen aanwijzen en als ge de bron inkomsten aanwijst, valt er t' onder zoeken of de wijze waarop ge gelden wilt aanwerven, of dit wel overeen stemt met het recht en de rechtvaardig heid en het volksgevoelen, De maat schappij do Economie Sociale t« Brussel gevestigd, en waarvan mannen van uitstekende gehalte deelmaken, heeft de kwestie der arbeidspensioeneu op de dagorde van hare eerste verga dering geplaatst. Pater Ruiten is daar de Voorzitter van, daar hij in die bediening moet herkozen worden zat Pater Vermeersch de openingszitting voor. Hoeren Hoogleéraars Viiebergli, Lannoy, ingenieur Harmant, oud-mi nister de Landlsbeere en Ver Hees zijn allen ondervoorzitters, de drie eerst- genoemden zijn uittredend. M. staats minister Woeste, die, het moet toch gezeid, omdat het waarheid is, overal en altijd blijk geelt van buitengewone werkzaamheid, was op de zitting aan wezig. niet om deel te nemen aan de bespreking, want hij beeft niets ge zegd, maar om te luisteren en de zaken in d n grond te leeren kennen. M. Romaan Moyersoen, volksver tegenwoordiger van Aalst, had de eer der vergadering. Ilij zou een ontwerp van werkerspensioenen uitleggen. Er zijn zou begon h;jdrie stelsels die eene oplossing kunnen geven het Engelsch stelsel, waarin de Staat alles geeft liet verplichtend stelsel dat in Duitschland en Frankrijk ge bruikt is, maar dat nog niet op voet van uitvoering bestaat en de gesub sidieerde, de ondersteunde vrijheid, die in Italië en België in voege is. Er moet aan die kwestie eene oplossing gegeven worden. Welk stelsel gaat België nu bepaaldelijk aannemen Met de cijfers in de hand, bewijst M. Moyersoen, dat de wet van 1900 zeer zeker meldenswaardige uitslagen heeft opgeleverd, maar de oplossing blijkt ontoereikend to zijn. De uitwerk sels hebben zich enkel doen gevoelen op eene tastbare en doelmatige wijze op de twee vijfden ongeveer van onze werklieden. Om daarin te verhelpen, hebben de heeren Warocqué en May met eene echte kiezingsedelmoedigheid ontwer pen Voorgesteld zonder rekening te HOUDEN VAN DE OPESBARE LASTEN DIE DEZE ZOUDEN TEWEEGBRENGEN, Ons nationaal karakter houdt aan de vrijheid en bovendien is de mutua liteit hier bloeiend zoodat men zeer wel dient op te passen die niet aan te raken doch het is klaarblijkend, dat een zeker gehalte verplichting noodig is. dat men moet aannemen om het doel te verwezenlijken. Do achtbare redenaar is voorstander van de ver plichte aansluiting door bijdragen van arbeiders en van patroons, vastgesteld door het werkhuisreglement, maar van een minumum van 3 fr. per jaar voor ieder der twee partijen. De arbei der zal volledig vrij blijven zich aan te sluiten bij de mutualiteit van zij no keuze. Wat de toelagen betreft, deze van de wet van 1900 hebben te weinig rekening gehouden met de overgangs tijdperken, en daarom stelt M. Moyer soen in dezen zin eene gevoelige ver meerdering voor, zooals derhalve het ontwerp de Ghellinck dit voorstelde in de Kamer. Deze gemengde oplossing schijnt volgens spreker, voldoening te geven aan de wettige verlangens zonder te overdrijven en zonder deze belangrijke opmerking te vergeten, die, eilaas al te zeer uit liet oog wordt verloren, dat de waarborgen tegen de ziekten en tegen de arbeidsonbekwaamheid, veel dringender zijn dan een verre en twij felbaar pensioen. Heer Volksvertegenwoordiger Moy ersoen wordt door pater Rutten harte lijk geluk gëwenscht en daarna wordt dc kwestie besproken. Heeren de Ghellinck, Ver Hees, Gyr. Van Över- berg, G. Fieullien, Damoiseaux en Dr Delporte nemen aan de bespreking deel. Allen, ter uitzondering van M. Van O verberg die tegen de ver plichte bijdrage was, waren bet eens op de hoofdbeginselen, zij verschillen nochtans in onderhavige punten. De eenen willen de bijdragen hooger, anderen willen de kwestie der ziekte gevallen en arbeidsonbekwaamheid eerst oplossen, totdat er overeengeko men wordt, na het antwoord van M. Moyersoen, de bespreking te her nemen na de studie van liet 'Engelsch ontwerp, die binnenkort zal plaats grijpen. Bij deze beschouwingen over dit zoo belangrijk vraagstuk, willen wij er nog eene bijzondere opmerking aan toevoegen Op de meetings en vooral in verkiezingsperiode, denken de libe rale, de socialistische en niet min de daensistisehe propagandisten, dat do belangrijkste vraagstukken, zoo maar op te lossen zijn met een ja en een neen. Nochtans in Brussel komen do uitslekendste sociale mannen bijeen, die benevens hunne hooge ontwikke ling eene lange ondervinding hebben opgedaan, welnu die personen vragen zelf in hunne bespreking te wachten tot dat het Engelsche en wellicht ook het Duilsche stelsel is uiteengezet, om dan te kunnen oordeelen met volle ken nis van zaken. Beste lezers, stelt nu de doenwijze van onze katholieke voormannen, tegen het geroep en de volksbedriegerij én van liberalen én van daensisten én van socialisten. 9O VG8,1dBacak[k?ïs,S- Er behoort waarlijk heldenmoed aan vele arme huis vaders in de groote steden, om hunne kin deren niet naar de goddelooze scholen te sturen. In Gent komen liberale damen, hij de arme kristene gezinnen om door allerlei be loften, do kinderen uit de katholieke scholen lo trekker,. Gelukkiglijk loopen zij op bijna alle plaat sen leelijke blauwe schenen... Met het geld van de openbare liefdadig heid, met het geld van «We belastingbetalers aarzelen de goódeloozen niet, do kind ren onzer kristene gezinnen, naar hunne verder felijke scholen te lokken. En zoo iels keuren de kristen demokraten goed... Wij of geen enkel kristen mensch, niet ABüsjd heflseGfsie., Het socialis tisch blad van Gent zit op do kap van onze katholieke voormannen zooals heeren Van Begerem en Maenhóut omdat die hoeren deel maken van sommige handelsmaatschap pijen. Wij hespreken niet eens of do aange haalde feilen waar zijn of niet wij nemen ze zelf aan, daar wij er geene ergo heenen in vindon maar wij vragen aan de socialisten toch eens naar hunne mannen te kijken. Die van België kennen wij al genoeg, maar do hoeren Fransche socialisten Marcel Sembat, Bouisson, Pablo Lafargue, Vaillant, Jules Guesde, zijn dit allemaal gen multi-million- nairs Heeft M. Jaures do Bessoulet geen prachtige domeinen, daarbij jaarlijks nog 25,000 fr. van zijne schrijversrechton, 9,000 fr. van kamerlid, en duizenden en duizenden als redenaar en journalist Heeft hij over een paar maanden in Zuid-Amorika geen 100,000 fr. getrokken voor 10 redevoerin gen huiten den trein, de hotels en cham- pagnen en de feesten Toe, socialisten, kijkt toch eens goed naar uw eigen mannen, voor aleer elders te zien Kog eesi eSae zegt* Be Ca rillon liberaal dagblad schrijft Het is een onloochenbaar feit, dat het kartel niet ten voile heeft beantwoord aan de verwachtin gen van zijne voorstellers, en dat een nogal aanzienlijk getal liberale kiezers, naar rechts zijn gekeerd. ScSioüesï oga zijn FeB*spes*'gi El Imparcial liberaal blad van Spanje, het orgaan van M. Canalejas schrijft Ik heb in die scholen hoeken gezien waarin men de kinderen leerden lezen het waren zeden bedervende bladen, met printen, in staat om een muilezel schaamrood te doen worden. Dat noemt die meester, op zijn Ferrer's Al spelende leeren... In die scholen is er geen kwestie van heter en volmaakter onderwijs, maar er worden theoretische en praktische lessen van anar chisme gegeven, waaraan de meesters zelf deelnemen. Do zoogezegde moderne school, dat is Gempuis. dat is Ravachol. Zoo beoordeelen liberale bladen vanSpanje, die voorzeker heter den toestand kennen dan onze Belgische goddeloozen, het werk van Ferrer. In België richt men zulk een kerel stand heelden op ij Utoi \a»3 rê*. 3 Wf Ff V?? C B Lj iiï Li t». -n dj WaJ tw 'kJ' ScfcJ iJÊma uta Een onzer getrouwe lezers uit een naburig dorp heeft den volgenden brief meegegeven aan onzen verkooper met verzoek van opna me. Wij doelen den brief mede omdat wij aan alle rechtzinnige en weldenkende katho lieken de gelegenheid willen geven hunne stem te verheffen. Goede Volksstom Ik hen ook kiezer op den buiten, en heb met. belang den strijd uit Aalst gevolgd,maar ik deel zoo niet ten Volle de verwondering van uwen briefwisselaar van Woensdag. Die de daensisten uit de slad kent, weet dat zij lot alles bekwaam zijn om hunnen haat en nijd hot te voeren. Liberalen en socialisten zijn de vijanden niet voor de Daensisten de katholieken jsüEeen zijn hetEn waaromomdat zij geone christenen zijn, zegt M. Daens (en zijne volgelingen slikken dal in), omdat zij schijnheiligen zijn en maar enkel den godsdienst uilhuilen tot eigen profijt. De liberalen en socialisten, dat zijn volgens de Daensisten, echte christenen, echte geloovigen, 'tis vandaar dat de red ding van geloof en kerk moet komen en, die daar kan aan twijfelen moot maar enkel naar de groote steden gaan waar de kartel mannen meester zijn. naar Frankrijk en Por tugal, waar men allo uilerlijken schijn van godsdienst wil vernielen, waarschijnlijk om hem heler te behouden en to zuiveren Wat huichelarij Gelukkiglijk zijn de daensisten, of ten minste een groot deel der Daensisten op den buiten nog zoo niet verblind, en velen onder "hen, zullen nooit tegen hun geloof tegen hunnen godsdienst stemmen,zooals de Aalster- sclio hot Zondag deden. Daarom is het niet af te keuren, dit ver raad, dit schijnheilig verraad aan den dag- te brengen, en alle weldenkende lieden te laten zien, hoever men kan geraken, als men het goede spoor verlaat. In die gebeurtenis ligt ook nog eene les, evs ©323© opdringende Bes voor alle ksgfchGlÜaPceüü» Gij die in do stad zijt, gevoelt misschien niet zooveel als wij, den pijnlijken indruk die alle geruchten van verdeeldheid in onze eigene rangen, verwek ken. En die geruchten van verdeeldheid, of van openbare of verdokene tegenkanting- tusschen personen, die naar hetzelfde ver hoven doel streven, neemt don geestdrift weg en verlamt zoovele goede werking. Hoewel ik inaar eene stem heb en als nederig man in de samenleving mijne korst moet verdienen, toch liggen de belangen onzer partij mij zoo zeer ter harte, dat ik het gedurfd heb eens u ook mijne meening te schrijven. 't Is er uit De eendracht, de ware een dracht, do ongeveinsde eendracht, gesteund op breode en wederzijdsclie toegevende ge dachten, alleen kan ons redden, en zoo zul len de goede Daensisten, die walgend den rug zullen koeren naar de godsdiensthaters, in onze rangen terug komen. Nota van de RedactieOnze geachte briefwisselaar M. E. Van Zele spreekt in het tweede deel van zijn brief van zekere fjerpLSCfoteai van verdeeldheid. Qe® r'MCliien is hel juiste woord, on wel gj3S*ti8Chi£e8i zooals het meermaals gebeurt. Hel eenige dat er im mers bestaan heeft, was een geschil van meening over de houding die moest aangeno men worden tegenover de daensisten, de eenen overtuigd dat men ze nooit mocht be trouwen en aanhoudend moest bestrijden, de anderen hopende tegen alles in dat zij misschien tot inkeer konden komen. Oneenigheid evenwel heeft er nooit bestaan tusschen katholieken, zelfs geen schijn van oneenigheid. En dit hebben de laatste voorvallen met de daensisten verwekt, dat er geen do min ste aarzeling meer kan bestaan, dat allen klaar zien in hun spel en nu voor altijd over hunne waarde ingelicht zijn De laatste handelwijze der daensisten heeft dusvolgens voor gevolg gehad de eenheid van strekking en van gedachten onder de katholieken le versterken en voor altijd te bezegelen. Dit is voorwaar een niet te mis prijzen uitslag. Zoo komt dikwijls uit het kwaad nog liet beste goed. Ëen nijveraar wordt van eene som van 135.000 fr. ontlast. Woensdag nacht ontmoette een nijveraar, M. A. L..., op een der Britsselsche lanen twee jonge vrouwen, waarmede hij eenige koffiehuizen bezocht en ten slotte in een hotel van den omtrek der Noordstatie den nacht ging doorbrengen. Toen hij Donderdag morgend ontwaakto, stelde hij vast dat hij alleen was. De man zou echter nog andere vaststellingen doen, welke hem met ontsteltenis zouden slaan. Hij ging zijne zakken nazien en bevond dat zijne hrieventesch, eene som van 135.000 fr. inhoudende, verdwenen was. M. A. Lging onmiddelijk eene klacht neerleggen op het policiebureel en weldra waren de beste speurhonden der policie op zoek. Het parket werd ook verwittigd en kwam op het policiebureel der Kruisvaartstraat, de verklaring van den bestolene aanhooron. Donderdag namiddag werden de twee jonge vrouwen ontdekt. Eene huiszoeking ten hunnent gedaan, deed niets ontdekken. Mén vond ook geen spoor van het geld. Zij werden naar het policiebu reel dor Kruisvaartstraat overgebracht, om er met M. A. L-.gekonfronleerd te wor den. Zij hekenden met M. Lte zijn uit gegaan, en hem Donderdag morgend verla ten te hebben, doch zij tèefeenden hevig pro test aan tegen do beschuldiging welke op hen weegt. Zij werden na onderzoek in vrij heid gestold. Het kwam dan M. A. L...., te binnen, dal hij 's avonds naar den cirk der Onderwijs- straat geweest was en een persoon hem hij het binnentreden nog al geweldig tegen het lijf geloopen was. Is de aiefte dun gepleegd? Men weet het niet en liet parket zal het on getwijfeld wal lastig liehben, deze zaak op te klaren. Julien, ter dood veroordeeld, voorziet zich in verbreking, Noch Garnier, noch Jean, noch Korbo- riou. verleden week le Amiens door het assisenhof der Somme tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, hebben zicli in verbreking voorzien. Garnier en Jean achten zich gelukkig, schijnt het, dat zij er hun hoofd afbrachten. Wat Korboriou betreft, dezes veroordeeling ontnam hem zoodanig alle besef der dingen, dat liij nog geen besluit kou nemen. Alles doet inderdaad gelooven, dat hij zal verkie zen, geene nieuwe proef meer te wagen. Julien. de eenige ter dood veroordeelde, heeft twee dagen rijp overwogen, en over tuigd dat hij niets te verliezen doch alles te winnen had, toekende hij den 1 November zijne voorziening in verbreking. Men zal niet lang behoeven te wachten, om te weten wat het Opperste Gerechtshof nopens zijne vraag heslissen zal. Zooals wij gemeld hebben had het onder zoek, Dinsdag op de villa der Kersheeklaan gedaan, voor hoofddoel, vast te stollen of het mogelijk was, dat van uit de slaapkamer van rnev. Anneessens, niet gehoord werd wat er in de slaapkamer van M. Anneessens, de kamer der misdaad, gebeurde. De magistraten hadden zich in de slaap kamer van mev. Anneessens geplaatst, ter wijl in de andere kamer, twee policieagen- ten elkander le lijve gingen en een hevigen strijd leverden. Stoelen werden omgeworpen en de twee agenten hielden zooveel gerucht als er gewoonlijk hij eene worsteling plaats heeft. Zij riepen niet, daar het parket wilde ver onderstellen, dat de moordenaar er in gelukt was, zijn slachtoffer eene prop in den mond t© steken. De magistraten, die nochtans verwittigd waren dat er zou gevochten worden, hoorden ter nauwernood do worsteling, zoodat men mag aannemen, dal iemand, die in de kamer van mev. Anneessens sliep, niet zou gewekt geworden zijn door het gerucht eener wor steling, in de kamer waar de moord plaats had. Deze vaststelling, verre van de geheimzin nige zaak eenige klaarte Dij Lo zotten, maakt ze langs om geheimzinniger. Gistoren avond, rond 9 1/2 ure, ging Mej, Emma D.., 28 jaar oud, dienstmeid, wonende Komenstraat, door do Wetstraat, toen zij- nabij do Nijverheidstraat werd aangevallen door een kerel, die haar een geweldigen stamp toebracht en haar moteen een hand zakje ontrukte. Daarna nam de bandiet de vlucht. Het meisje riep uit al hare krachten Houdt den dief en weldra waren een tiental personen den bandiet achterna ge sneld. Deze liep de Guimardstraat in, doch hij zou niet ver meer loopen. Twee policie- agenten die in deze straat op ronde waren, grepen hem vast en hielden hem staan. In zijn bezit werd het handtaschje niet ge vonden en de policieagenten dachten dal hij het reeds aan zijne medeplichtigen had over handigd, doch liet werd spoedig ontdekt. De kerel had liet in een ontvanger der water leiding geworpen. De handiet werd naar liet policiebureel overgebracht, waar hij ondervraagd werd. Het was een Franschman, zekere Leonard D..., geboren te Bordeaux in 1SS8. 'Hij is ter beschikking van het gerecht opgesloten. De policio zoekt ook nog twee andere kerels van verdacht uiterlijk op, die zich in de nabijheid van D... bevonden, toen deze de bandieterij pleegde en gereed schenen dezen een handje toe te steken. De dienstmeid heeft haar taschje, eene som van 40 fr. inhoudende terug hekomen. TUSSCHEN Wat is er te Tripoli gebeurd De Giornale d'Ilalia heeft M. Jean Carrère, oorlogscorrespondent te Tripoli ondervraagd, die nu le Rome is aangeko men. M. Carrère zegt verwonderd te zijn dat de ernstige Europeesche bladen zooveel onnauwkeurigheden kunnen openhaar ma li- n, daar te Tripoli briefwisselaars van alle nationaliteiten zijn dio werkelijk onberispe lijk zijn en daardoor mangelt liet den vreem deling niet aan toezicht op de Italiaansche militaire beoefeningen. Italië verbergt de gebeurtenissen van Tripoli niet. Generaal Ganeva laat aan do journalisten de grootste vrijheid,natuurlijk vereenigbaar met de ver- eisehle van geen nieuws aan te kondigen dat tie bijval van onze werkzaamheden zou kun nen schade doen of hinderen. Do militaire censuur is ingericht, maar men laat de echte berichten do.or, en iu 't kort saamgetrokken, de Europeeschepers is ten volle ingelicht geworden op den gang van den oorlog. Vaslstellend dat het zendon van talrijke bijzonderheden op de slagvelden een waar gevaar is in oorlogstijd, zegt M. Carrère, dat de Italiaansche bevelhebber breed heeft willen handelen mot de journa listen en dat do Europeesche pers dit zou moeten erkennen in plaats van berichten te verspreiden die te Coustantiuopol zijn uiige- vonden. Uitbreiding der bewerkingen Admiraal Aubry, hevelvoerder van de Italiaansche vloot le Tripoli, is plots en ge- heimelijk Maandag te Rome toegekomen. Hij heeft lange onderhandelingen gehad met M. Giolilti en de andere ministers, waarna bepaald schikkingen zijn genomen voor de bewerkingen van do vloot in don Archipel, om Turkyë te verplichten zich aan zijn lot le onderwerpen, don vrede aan te nemen aan de Italiaansche voorwaarden, of zooniet met den oorlog voort le zetten nog meer te ver liezen. De werking zal beginnen zoodra M. di San Giuliano zal hebben akkoord gemaakt met debetrokken mogendheden. Mon hoopt dat Italië de Albaneesche grens met rust zal laten om geene internationale verwikkelingen le veroorzaken. Een vlieger boven 't Turksche kamp in gevaar Donderdag vlogen er vier vliegeniers rond in de omstreken van Tripoli en wierpen hom men in de Turksche kampen. Juist als Rossi hoven het kamp was, had hij een ongeval aan zijn motor de vliegenier zakte al naar bene-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1