Esns politieks pEoerfenstreek. OORLOG T EEN EN T ANDER ONZE VQLKSREIS NAAR ROME Geheimzinnige verdwijning ID -^l. Gr 3E3 Ui ID Stoutmoedige bandieterij Het geheimzinnig drama van Vorst Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 258. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 5 en Maandag 6 Koveinber 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ifo TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. gUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. 1 3, Kerkstraat, 9j Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nu ff el-De Oendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) ff. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In deze laatste dagen van Kiezing, is-te Aalst de grootste ploertenstreek verricht geweest, die misschien ooit verzonnen wierd door eene politieke partij, te midden van al het walgelijke en gemeene dat de hedendaagsclie po litiek kan voortbrengen. Dat onnoemelijk huichelspel is hier afgespeeld geweest op een spanne tijds van acht dagen. Ziehier de feiten, de geschied- ksssidage feilen die als onomstoote- ljjke waarheid geboekt staan. Op 29 October 1911 moest er te Aalst balloteering plaats hebben tus- schen een katholiek en een liberaal. Op 25 October 1911 schrijft de ad- vocaal Ghvsselinckx, Daensistische gekozene (wiens goede trouw door zijn eigen partijgenoten misschien ver schalkt is geweest, maar althans door ons niet besproken wordt) aan de «Klokke Roeland» dat het middenbe stuur der Christene Volkspartij of Daensistenpartij beslist beeft eeai- pas-ïgjen zonder bespreking aan'zijne kiezers volkomen vrijheid te laten in die balloteering. Dat was dus te zeggen dat deDaons- sisten als partij voor wachtwoord namen in deze balloteering noch naar rechts, n.och naar links te gaan naar het gekende woord dat zij onlangs zoo dikwijls geschreven hadden. Plechtige belofte gedaan dus door gansch een partij, bij monde van een barer hoofdmannen, aan gansclt de bevolking van Aalst. Maar zie in het Land van Aelst van Zondag 29 October, maar dat feite lijk verschijnt op Zaterdag 28 October, verklaart Petrus Daens opnieuw (P. D.) dat zijne partij past, maar tevens schiet hij in enkele regelen eenige venijnige schichten met zijne meest venijnige pen naar den katholieken kandidaaten door dat venijn blijkt des te klaarder zijn laatste ordewoord. Terzelvertijd, op den zeilden dag schrijft De Vrije Klok het orgaan der Daensisten van Ninove. Er zit zooveel in onze mouw en dit zullen de democraten van Aalst niet vergeten als ze Zondag kiezen moeten tusschen een katholiek en een libe raal... <■- Piecht. is recht, die zooveel mis dreven hebben als de bewaarders van Aalst, zullen zoo gauw geen pardon krijgen van ons volk Een verraderlijk wachtwoord loopt dus op 't laatste oogenblik, als een sluipmoordenaar in den nacht, door do akelige groepen der daensisterij, die samenschoolt in geheimzinnige wer king gelijk eene vrijmetselarij, die ner gens te zien is, maar overal woekert, en op 29 October 1911 stemmen al de Daensisten als één man voor de libe ralen en tegen de katholieken Dat is de Daensistische Onzijdig heid Dat is het beroemde Daensistisch noch naarrechtsnoch naar links En in haar nummer van heden zelf, 5 November schrijft de hierboven ver noemde Vrije Klok Wij hebben te Aalst allen gestemd voor oen liberaal wij hebben gestemd volgens ons christen geweten. Wij zijn gewroken. Onze wraak zal voortgaan. Dat is de helsche spot na de laagste der boevenstreken. Ziedaar feiten, geschiedkun dige feiten. Dat is de handelwijze van den moor denaar, die zijn argloos slachtoffer valschelijk misleidt en afmaakt in zijn roovershol, 't is de handelwijze van een verrader.van een woordverbreker. Dat feit mag geschandvlekt worden als de grootste politieke ploertenstreek onzer tij den. Gansch Aalst, zelfs de liberalen, gansch het land, iedereen aan wie men er van spreekt, staat er verstomd van. Het gaat alle gedacht te boven Dat feit moet geboekt blijven in onze politieke geschiedenis als een eeuwige schandvlekking over diege nen die het begaan hebben, en als een onderricht en voorwerp van afschrik en walg voor onze nageslachten. T\ Do weerdige bedanking, en het Judasloon bleven ook niet achter wege. Denzelfden avond togen do libera len met het vereerend publiek onzer Aalstersche achterbuurten huilend dooi de stad, naar het lokaal der socialisten om er luidruchtig bun dank te betui gen en van daar naar het lokaal der christene Volkspartij in de Zoutstraat waar een eindeloos storm- geschreeuw opging Weg met de katholieken a bas la calotte en daarboven galmde als een apotheose van dank en hulde aan de daensisten de oude geuzenmarsch Van 't onge- diert der papen,verlos ons vaderland En boven die huilende papenvre ters en juichende geuzenbende golfde feestelijk aan het Daensistenhuis, de groene vlag als een zegening over de liberale godsdienstvergruizers en als het toeken der verbroedering tusschen blauwe en groene antiklerikalen. 's Anderendaags op 30 October hechtte de liberale partij op hare beurt haro(i zegel aan het liberaal-soeialis- tisch-daensistisch verbond en vierde in een proclamatie hij middel van plak brieven de zoogezegde overwinning der drij vereenigde antiklerikale par tijen. En de oorzaak nu.de ware oorzaak van die politieke ploer terij Hier ook krijgt de geschiedkundige navoi'schingliet treffende en onbetwist bare antwoord. M. P. Daens zelf geelt het ons in zijn Werkman van 3 November 1911 in zijn «Parlement. Het is gansch vervat in twee zinsneden, want M. Daens' ware politieke inzichten komen nooit voor in lange beredeneer de gedachtenontwikkeling, maar door gaans in een enkelen pennetrek, in een zet, in een onderduimsche steek, opduikend als een verraderlijke ad derslang uit het loover van een verlei delijk bloemenprieel. Ziehier die zinsneden. Sara. En wat zeggen de Riberolen na Clara. Z'hebben spijt over al wat in hun Gazetten tegen de Demokra- ten geschreven is. Ziedaar die woorden die dienden gebeiteld te staan op het Aalstersche belfort voor gansch onze bevolking, als de oplossing van die raadselach tige ploertenstreek, zooals Lamennais in onuitwischbare bloedletters schreef op 't voorhoofd der Joden Gods moordenaar. En wat zeggen de Riberolen (Li beralen) na a Ah Ah Wat zeggen de Riberolen na Zijn de liberalen nu tevreden van mij? wil M. Daens zeggen. Krijg ik nu vergiffenis van hun Ja, daar is het antwoord. Daar is de oorzaak. Wij hadden bij de bespreking van de schoolwet de laatste stuiptrekkin gen gezien van het christen geweten dat M. Daens kinderlijk ontvangen had, als de heiligste schat van zijne christene ouders en eilaas voor de huilende bevelen der liberalen en so cialisten die met helsch geweld en be dreigingen hun ouden gevangene terug opeischten, bezweek in een laatsto wroeging het christen geweten en ging het Daensisme terug als een slaaf naar zijne boeien, in den schoot der anti klerikale partijen. Op Zondag 29 October 1911 betaal den de Daensisten den Judaspenning voor hunne heropname of rehabilita tie bij de antiklerikalen. Het schandelijke juk der gcddelooze politiek is Sssssi wederom over den kop gestoken, en zij stappen wederom gebukt onder die ellendige slavernij, voort- gezweept door liberalen en ssssalisten als voor werp van afschuw en walg voor de eerlijke menscli- Steid. Zoo ook weegt.de vloek der eeuwen op bet Jodond .111 Jan Van Affligem. Sclü-oosi voorbeeld* Het Han delsblad, de Patrio te t de Bien Public en meer andere bladen, vermelden het voor beeld dat M. Woeste komt te geven, om den vrede te bewerkori en te versterken in de katholieke partij. Jaarlrjjks schrijft M.Woeste een artikel in de Revue Généralen over den politieleen toestand. Dit artikel wordt altijd druk besproken. Juist om alle vinnige bespreking to ver mijden, beeft M. Woeste van dit artikel af gezien. Dit voorbeeld mag worden aange haald en vooral, 't mag worden.... gevolgd. Smeekt cli£ op zak, en ver- lÈeSï het niei 2 Dat de overwinning van de goddeloozen voor ons vrijheidslie vende burgers, droeve gevolgen zou hebben, dat schrijft de Peuple van Brussel op 2ö October. Luistert Maar zooals M. Paul Hymans het ge lukkig deed opmerken in een onlangs par lementair debat, zal de minderheid van vandaagde meerderheid van morgende schandalige benoemingen niet eerbiedigen van een likicidatie-gouverncment. Men heeft bet kabinet de Broqueville spottend bet ministerie der voorloopige tien den genoemd. Zijne creaturen zullen het lot ondergaan van hunne meesters on de minis ters van het nieuw regiem zuilen tot hunne noodlottige herinnering toe wegvagen. Dal zij het voor gezegd houden Na 27 jaar katholiek bestuur krioelen al de ministeriën van goddeloozen, sommigen tellen om te zeggen niets dan goddelooze ambtenaars. De karlelmannen, moesten ze baas worden, zouden do katholieke ambte naars heel eenvoudig aan de deur zetten. Wordt ge gewaar menschen, waar wij naar toe gaan met eene goddelooze regeering Zorgt er dus voor dat gij de katholieken aan 't bewind houdt De vrouwen in de Vereenig de Staten. President Taft, vroeger vijandig aan de stemrechtvrouwen, is van gedacht veranderd en heeft de Californische vrouwen aangemoedigd in hunne beweging. Te New-York hebben zij liet al zooverre gekregen dat onderwijzers on onderwijze ressen evenveel betaald worden. De vrouwen van de Vereenigde Staten gaan een speeialen trein buren om in al de deelen van het land propaganda te maken door meetings en brochuren. Vijf en twintigste vervolg. In de Zuid-Oostwijk der Victor Emmanaël plaats treffen wij nog aan, den vermeenden Tempel van Minerva medica dagteekenende uit de IIIe eeuw, doch thans geheel door spoorbanen ingesloten en de Porta Maggiore. Deze poort maakte vroeger deel van de grootsche waterleiding van Aqua Claudia, doch ouder keizer Aurelien werd de poort benuttigd voor den ringmuur van Rome. Van de Porta Maggiore linden vroeger twee banen uit links do Pré" inabaan en rechts do Labicanebaan. Deze laatste is thans gekend als de via Casilina. Het is tusschen deze twee banen, dat het eigenaardig graf van den bakker Eurysacès gevonden werd. Do kerk van het Heilig Kruis van Jeru salem (Santé Croce in Gerusalemme) is eeno der zeven oude Roomsche kerken. Thans is deze kerk geheel op modernen trant ingericht. Naast de kerk treft men de puinen van het eeuwenoude Amphiteater van Castrenso aan. De Via dello Statuto en de verlenging er van, de Via Giovanni Lanza, leiden ten Wes ten van de Victor Emmanuelplaats naar de Via Cavour. Aan het kruispunt der Via dello Statuto en der Via Merulana, welke naar de kerk van St-Jan van Latranen leidt, bevindt zich langs de linkerzijde, het Paleis Field-Bran- caccio, gebouwd in 1892-1896. Verder op, aan het kruispunt der Via Giovanni Lanze en Via San Martino, ver rijzen twee torens uit de middeleeuwen. Een voetpad leidt links naar de kerk van Sint Marlinus der Bergen (San Martino di Monti) eene oude basiliek, welke thans geheel her steld is. In deze kerk treft men vier en twin tig antieke kolonnen aan en langs den rech ten kant, eene reeks frescoschilderijen van G. Poussin, verbeeldende de geschiedenis van den II. Elie. De Via cavour verder in gaande komt men aan een trap, welke naar do kerk van St-Pieter in Banden (SanPietro in Vincoli) leidt. Dezo basiliek is ook zeer oud, doch nu gehocl op modernen trant gebracht. Men bewondert er bijzonderlijk den Mozes van Michel Angclo. Deze kerk is open alle dagen tot 11 ure 's morgënds en 's Zondags tot 's middags, 's Namiddags na 3 ure is zij ook open. In dien zij gesloten is, hellen aan de linker poort, n. 4. In dezo kerk treft men eene grooto hoe veelheid beeldhouwwerken aan, waaronder namelijk van Michel Ang-elo, Antonitfzzo Romano, Maso del Baso, Raphael da Mon- telupo en schilderijen van Le Guerchin. Onder hot hoofdaltaar, in eene relifcwiekas, bewaart men de ketens waarmede de H. Petrus beladen en gebonden werd. TE VORST. Donderdag gelastte een fabrikant van breukbanden, wonende Belgradestraat, te Vorst, zijn bediende, zekeren Frederik D..., in de bank Union du Crédit eene som van 5000 fr. te gaan ontvangen. Met dezo som moest de bediend© verscheidene betalingen gaan doen. De bediende keerde niet meer terug. Vrij dag werd de policie verwittigd en deze stelde onmiddelijk een onderzoek in. Daaruit bleek weldra, dat de bediende de 5000 fr. is gaan ontvangen in de bank. Daarna heeft hij al do huizen bezocht, waar bij betalingen moest doen, en overal heeft bij betaald. Zijn patroon had hem ook nog een briefje van 1000 fr. gegeven, daar hij voor 5500 fr. betalingen te doen had. Hij moest dus 500 fr. overgehad hebben. Is D... nu met deze som gevlucht Het is niet aan tenemon, dat hij met 500 fr. zou wegvluchten, indien hij eenige oogenbliklcen vroeger 0000 fr. in handen had. Mon denkt dat D..., die slechts sinds 15 dagen in dienst van den fabrikant was, van liet geld moet verteerd hebben, en niet weder vóór zijn patroon wil of durft verschijnen. Anderen zijn van oordeel, dat D... in eene hinderlaag gelokt en uitgeplunderd werd. Het onderzoek duurt voort. TE ANTWERPEN. Vrijdag, rond den middag, stond de Korte Gasthuisstraat in rep en roer, door bet volgende voorval Rond half twaalf kwamen in den cigaren- winkcl van de vrouw Deckers, Korte Gast huisstraat, 4, drij Duitschers, die naar ciga- ren en cigaretten vroegen. Terwijl de vrouw zich omdraaide om hen te gerieven, greep een der Duitschers de vrouw met de twee handen bij de keel en poogde haar te wurgen. De winkelierster verloor de tegenwoor digheid van geest niet en verzette zich tegen den aanvaller, die met den arm in de glazen deur der keuken terechtkwam. Door liet ge rucht dat de verbrijzelde ruiten veroorzaak ten, namen do drij kerels ijlings de vlucht, achtervolgd door vrouw Deckers, die riep: Houdt den dief. De schelmen gelukten erin te ontsnappen. Heer adjunct Toch begaf zich ter plaats en stelde een onderzoekin. Een der vreem delingen schijnt 26 jaar, en de twee anderen rond do 20 jaar oud. Vooraleer te vluchten, hebben zij cigaren en cigaretten medegeno men. De onderzoeksrechter M. Gilson, zot nog steeds met donzelfden ievor het onderzoek dezer geheimzinnige zaak voort. Ongelukkiglijk, wordt zijn iever niet met verwachte uilslagen beloond, want tot bier- toe is hij er, ondanks alle moeite, nog niet in gelukt, het minste spoor der moordenaars te vinden. Vrijdag beeft hij nogmaals Mad. Termonia en Mej. Anneessens, nicht van het slachtoffer ondervraagd. Hunne verklaring bracht niets nieuws aan bet licht, ter kontrarie. Mad. Termonia, welke zooals mon weet, den avond der mis daad op de villa geweest is, en dat Mad. Anneessens haar toen zij vertrok, tot aan de standplaats van den tram geleid heeft. Mad. Termonia heeft thans verklaard, dat zij op geene halve uur hij kan verklaren, hoe laat het was, toen zij uit de villa vertrok en zij van Mad. Anneessens scheidde. TUSSCHEN De Toestand Do berichten uit Constantinopel on Rome en Tripoli zoo talrijk toegekomen, zijn tegen strijdig. Wat is er uit op te maken Dat Do Italianen zijn teruggedreven in Tripoli, waar zij nog haas zijn, 'maar hunne stellin gen hebben zij moeten prijsgeven. Zullen de Turken Tripoli kunnen herinnemen We betwijfelen het sterk. De Turken hebben slecht geschut, hunne tuigen treffen geen doel daartégen is hét geschut der Italianen van eerste gehalte en zij treffen altijd doel. Zijn de Turken hier ia minderheid, zij heb ben echter een ander groot voordeol op de Italianen, namelijk (kit ze veel stoutmoedi ger zijn en eene verachting- voor den dood aan-den dag leggen, waarbij de Italiaansehe soldaten kleine kinders blijken. Ten Zuiden van Mesri De Turken schoten ten Zuiden van Mesri eenige kanonnen af op de Italianen. Weeral zonder uitslag. Ofwel ontploften de spring tuigen niet, ofwel scholen de Turken nevens bet doel. M. Giolitti spreekt over de geplogen wreedheden Wij hebben gesproken over de Italiaansehe wreedheden geplogen le Tripoli. M. Giolitti zegt dat zulks onwaar is, dat do regeering zulks niet zal toelaten en dat de Eiigelsche correspondent leugens beeft verteld. Nu wie weet hel beste, M. Giolitti, die to Rome ver blijft, ofwel de Engelsche correspondent die het met eigen oogen heeft gezien Daar over laten wij onze lezers kiezen, maar wij hebben ons gedacht. De Italiaansehe vloot in de Turksche wateren. Verscheidene Italiaansehe oorlogschepen hebben de wateren van Tripolitanië verlaten en zijn vertrokken naarde Turksche wateren. Bovendien zijn de vlootreserve en 23 kaoon- neerbooten insgelijks vertrokken naar het oorlogstooneel. In het Engelsche Lagerhuis Verscheidene Engelsche kamerleden heb ben uitleg gevraagd over de kweslio van Tripoli. Waarom Engeland niet was tus- schengekomen om den oorlog te beletten en waarom bet niet heeft voorkomen dat Tur kyë op het punt kan komen te staan om ver brokkeld te worden Minister Aspuilh en Grey hebben geantwoord, dat zij zich gehou den hebben bij de vorklaring dat Engeland en Egypte onzijdig bleven, en dat bovendien er geen letsel was geschied aan Engelsche onderdanen. Daarbij werden do ondervragers afgescheept. In Egypte Toen de Araben in Egypte de zegepralen der Turken vernomen, waren zij in dolle vreugd. Van uitgelatenheid werden zij zoo vermetel hunne luidruchtigheid bot te vieren op de Europeanen, op wie zij revolverscho ten losten. Te Caïreen te Alexandrië heerscht er eene lievige spanning. Alexandrië in staat van beleg Engeland hoeft het noodig geoordeeld Alexandrië in staat van beleg le verklaren, 200 inboorlingen werden aangehouden. Mis schien is hetzelfde noodig te Cairo. De Italiaansehe wreedheden Italië logenstraft, natuurlijk de geplogen wreedheden, maar ondertusschen oefent het eene strenge censuur uit, zoodat geono be richten door mogen, dan dezo welke voor- deelig zijn voor Italië. Om zich te wreken, hebben do Duitsche bladen de berichten uit

De Volksstem | 1911 | | pagina 1