'T m- m 6e Reeks kleven van 1. Vincent Diericx fes C3r IO !L. 33 DE SCHOOLWET Os moorderlj van La Sauvenièrs Briefwisseling Go Daensisten dcor hun zeiven ontmaskerd Zeventiende jaargang 11' 253. 2 CENTiEMEN HET NUMMER Oijnsdag 7 Kovembcs* 1911 ABONNEMENTEN! Zes maandën 4 fa-anken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «jiï AANKONDIGINGEN s BUREEL.EN s TE BRUSSEL 7258, Steenweg van Waierioo, 72(3. TE AALST 9Kertrstraat, O» Telefoon 111 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. KI. fiank. (I tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) lx. 2,00 M. Schollaert had dus eene nieuwe schoolwet voorgesteld, dio om hare breede opvatting in normale lijden, en laat ons toe te zeggen, bij normale menschen, goede ontvangst zoo heb ben genoten Om de werking der tegenpartij, die zoo belachelijk was als maar zijn kon, te beletten, stelden de heeren du Bus de Warnaffe, Borboux, Van der Lin den en andere, eene nieuwe gewijzigde schoolwet voor. Deze is nog altijd in de Kamers. Nochtans om de vijanden van ons geloof en van ons volk, allo wapens uit do handen te nemen, is minister Poullet, met de andere mi nisters eene andere oplossing aan het klaar maken, en mogelijk is'zij reeds gevonden; wij doen echter aanmerken dat het groote princiep, voorop ge- steld door M. Schollaert blijft, name lijk, dat niet enkel do rijke Belgen, maar ook de armste, de nederigste, de simpelste huisvader het recht moet hebben eene school voor zijne kinde ren te kiezen naar zijne overtuiging Liberalen en socialisten, en wij zeggen nu ook Daensisten, want in do prak tijk is het allemaal koekoek eenen zang, al die goddelooze tegenstrevers oischen voor onze kinderen eene en dezeltde school, en die school is of moet zijn volgens hen, de neutrale, de goddelooze school. Wie kristen mensch, wie godsdienstig huisvader zal die partijen steunen, die recht streeks of onrechtstreeks bijdra gen tot het bevorderen van do godde looze scholen Niemand, wij zijn "er vast van overtuigd. DaaronVooü; wil len wij al de kristenen op hoogte stel len, om hen te wapenen in den strijd die komen gaat togen al de goddelooze machten Wat beoogt de nieuwe schoolwet. Op onderwijs gebied beschouwd heeft de nieuwe schoolwet een dubbel doel ten eerste, 't volksonderwijs op broeden voet verspreiden, ten tweede het lot van onderwijzers en onderwij zeressen verbeteren. Dc vooideelen der Wet. De schoolwet geeft daarbij zoovele voordeden voor ons volk, dat. wij het noodig, en zeer zeker, nuttig vinden, die eens klaar en duidelijk voor oogen te leggen. De wet geelt negen groote voordedendie allen toch het onder wijs ten goede komen, hetzij recht streeks door betere onderwijsinrich ting, hetzij onrechtstreeks door beter leerkrachten, hetzij door het groote betrouwen dat de ouders in de scholen kunnen stollen 1° voordeel De kinderen zullen van hun 6 tot huil 14 jaar naar do school moeten gaan. I)e strnatlooperij zal dan veel verminderen. 2° voordeel De fabrieksarbeid voor kinderen onder de 14 jaar wordt afgeschaft. Dit is een punt van groot maatschappelijk en ook van nationaal belang. 3' voordeel In iedere klas zullen er ten hoogste vijftig leerlingen mogen zitten. Traps gewijze zal men trachten te komen tot 40 leerlingen. Dus geene overbevol king in de klassen meer te vreezen 4" voordeel In iedere school zal het beroepson derwijs, dat r.u reeds speelt, maar voorai inde toekomst zulk een grooten rol zal spelen, worden ingevoerd. 5' voordeel Nu bestaat er in de lagere school ®en lagere, een middelbare, een hoo- gere graad. Thans zal er nog een vierde graad, aanvullingsgraad noemd, bijkomen. 6" voordeel In al de scholen, die ondersteund worden, zullen onderwijzers of onder- ge- wijzeressen, allen gediplomeerd moe ten zijn. 7e voordeel De onderwijzende personen zullen opslag van loon en lotsverbetering be komen. 8e voordeel De vrijheid van den armsten huis vader in zake van onderwijs zal uit drukkelijk door de wet gewaarborgd worden. 9" voordeel De waarborg in de wet is niet vol doende, ieder huisvader zal de gele genheid gegeven worden eene school te kiezen voor zijne kinderen, volgens zijne overtuiging. T Dit zijn de talrijke voordeden door de wet aan het Belgisch volk aangebo den. En huiten die voordeden is er niets, zoodat de nieuwe wet geheel en al omsloten is in voordeelen, die nood zakelijk ons volk moeten ten goede komen. Het is niet te verwonderen dat Franschu en Duitsche bladen met bege rig oog op dit school wetsontwerp blik ken en het zoo graag in hun land zagen ingevoerd maai' hoe spijtig dat blinde politieke haat de mensdien zoo ver kan doen dwalen, niet enkel met hevigheid maar met razernij legen zulke- heerlijke volkswet op te komen. Hebben wij medelijden met die onge- lukkigen, maar lichten wij ons volk in over do heerlijke toekomst die de katholieke partij voor België voorbe reidt. Het is liiot enkel partijplicht, het is eene nationale plicht. aastere. Den 19 No vembcr begint in hel Retraitenhuis van Gent fie retraite voor burgers en heeren van Vin- centius. Deze afzondering duurt slechts drie dagen en zal eindigen Dinsdag avond. Zij zal gegeven worden door E.P. Goppens, S. J. Om inlichtingen en inschrijvingen zich wenden, vóór 15 November, tot P. V; Acker, Bestormstraat, 36, Gent. PJseis voos» het De be- grooting van spoorwegen, voor wat de ge wone uilgaven betreft, zal dit jaar ongeveer twintig millioen meer bedragen. Al die mil- lioenen worden besleed aan de lotsverbete ring van de spoorwegwerklieden en ijzcren- wegbedienden, voor hooger loon en grooter pensioen. Denkt ge nu, dat er een goddeloos of antikatholiek blad is, dat zal zeggen Bravo M. de Brotjueville Gij doet aller best Ge zijt er wel mee. De meesten zullen nu M. do Broqueville nog nijdiger aanvallen, omdat zo niet verdragen kunnen dal onze volksgezinde ministers zooveel voor 't volk doen anderen, vooral de fameuze kristen'?) demokraten, zullen wel met een onkel woordje zeggen dat is wel gedaan, maar nevens dat. een, nevens dat enkel woordje staan er volle kolommen, om de bravo men schen weeral opnieuw tegen de ministers op te jagen... Niels is gemakkelijker Wij kunnen ook zeggen Ieder werkman moet 50 fr., 100 fr. per dag hebben, maar tusschcn beloven en geven is er een kolossaal verschil. Die groot sprekers betalen gewoonlijk liet minst van al aan hun eigen werkvolk. Toe treiaar, maar wit Van 1907 tot 1911 heeft Engeland voor viooluitgaven een vermeerdering gedaan van 303 millioen 675 duizend fr. Duilsch- land, 195 millioen 100 duizend fr. Frank rijk, 105 millioen 175 duizend fr. Italië, 66 millioen 150 duizend fr. Oostenrijk, 60 millioen 975 duizend fr. Vereenigde Staten 110 millioen 500 duizend fr. Japan, 131 millioen Rusland 37 rnillioen 375 duizend frank. Voor do verschillende naties is er gedu rende de 1 laatste jaren eeno vermeerdering van uitgaven geweest voor de vloot van 1 milliard 133 millioen frank Ziet eens wat machtig kapitaal, dat daar als nutteloos en onvoorlbrengond wordt weggeworpen Eu -liberalen en socialisten en al de vijan den van du katholieke regeering' willen ons land insgelijks dompelen in die zinnelooze gelduitgaven van het leger. Het eeuwfeest te Waterloo. Men weet. dat een komiteit is tot stand gekomen, dat toebereidselen maakt om met veel plechtigheid do honderdste verjaring te gedenken van den slag bij Waterloo. Ten einde iets groolsch tot stand le kun nen brengen, heeft dit komiteit zich verdeeld in vier afdeelingen eene geschiedkundige afdecling, eene kunstafdeeling, eene vrecm- delingenafdeeling en eene afdeeling. die zich vooral met de ontvangsten en plecht! heden zal bezig houden. Aldus opgevat, zal het komiteit ernstig werk kunnen verrichten en zijn doel door drijven, namelijk voor wat het oprichten be treft van een internationaal denkmaal te Pancenoit of te Eigcn-Brakel. Kaeiow s*ad!inss5s van Berlijn. Om liet nieuw stadhuis te houwen heeft men een blok van 32 huizen moeten koopen voor 7.718.000 fr. De houw van het stad huis komt op ongeveer S.875.000 fr. öe aangreei van BerSijn» In 1869 besloegen do stadsbureelen van Berlijn 7500 vierkante meters. In 1894 besloegen ze reeds 21000 vierkante meters en vandaag meer dan 40000 vierkante meters. In 1S71 telde Berlijn 826000inwoners, nu2.071.000. Over 40 jaar bedroeg de bebouwde opper vlakte der stad en voorsteden 14.600 hecta ren, vandaag 28.300 hectaren. Het aantal logementen is in dien tijd geklommen van 178000 tot 555000. De begrooting is gegaan van 22 millioen lot 376,236.000 frank gewezen-volksvertegenwoordiger, 'reizende in Kongo XIX. 11 Oogst 1911. Stanleystad Bij ons afstappen van den trein, kwamen menigvuldige Belgen ons groeten. Een ge bouw is le mijner beschikking gesteld en daar zal ik eenige dagen verblijven en zoo de gelegenheid vinden u de stad hekend te aken. Wie zal ik hier ontmoeten Een reiziger stelt zich deze vraag hij zijne aankomst in eene nieuwe rustplaats wat hij meest be treurt, is dat hij nauwelijks kennis gemaakt heeft of hij moet, wandelende jood, vooruit naar onbekende streken. Hoe zal ik ontvangen worden Die vraqg stol ik mij niet meer. Overal word ik hartelijk, broederlijk onthaald eenieder rekent het hem ter eer mij in te lichten, mij behulpzaam te zijn. Ook zend ik hier mijnen dank aan mijne menigvuldige nieuwe vrien den en mijne bekommernis en mijn lust zijn, ons schilderachtig 'Geeraardsbergen te roe men en zo uit te noodigen er mij te komen bezoeken.' M. Vervloei was mijn reisgezel gebleven ook hel.» ik eraan gehouden, eerst on vooral, zijne dame te gaan groeten. Ik heb vernomen dat Mevrouw Vervloot de mama der witten is dus eene edele, gedienstige vrouw, die den eerbied en de dankbaarheid der Belgen waardig is. Ik wonsch aan al de Ivongolanders een huis als dat waar M. on Madame Vetwloel een zeer aangenaam leven slijten; het is niet te verwonderen dat dezo heer reeds 14 jaar in Kongo verblijft. Al wat Stanlegstcid langs den kant van den ijzerenweg, bevat van gebouwen, wegen, werkhuizen, statie, is het werk van M. Vervloet, dus de verwe zenlijkingen van zijn leven De zwarte baanwerkers noemen hom hunnen vader.Zijn huis is niet alleen schoon door zijne bouw kundige schikkingen maar nog meer omdat het den stempel draagt der reine huisvrouw,: die, met kunstsmaak het ontworpene werk wist le voltrekkon en te verlevendigen. Europeesche meubelen, muurschilderingen, tapijten, kunstlijslen, bloemen, alles werkt mede om dit schoon verblijf oen klein paleis te doen noemen. Tegen het huis van M. Vervloetis er een even schoon gebouw, voor het oogenblik gesloten de eigenaar, Ingenieur Adam, verblijft heden in Europa. Er wordt niet grooten lof van dien heer gesproken - be dienden en werklieden wonschen zijne spoe dige terugkomst. Stanleystad is doorsneden met den Kongo* stroom. Op den rechten oever licht ge dq staatsgebouwen en de kerk links is de kaai en de statie, alsmede een ziekenhuis voor de ijzerenweg bedienden daar hebt ge ook bureelen, schuilplaatsen voor ledige wagons, werkhuis voor herstelling der locomotiven z. Hot hospitaal voor witten en zwarten heb ik dezen morgend bezocht. Hot is bezorgd door zes franciskaanscho zusters pater Wil- lebrofd is do bestuurder. Overste, zusters en oploopende zieken zijn allen in 't wit ge kleed. Alles blinkt ervan reinheid. In do operatiezaal zijn het meest zwarten die ver pleegd wordon uit oorzaak van breuken ze verdragen zeer goed den cloroform, terwijl de witten er van ongesteld zijn. Als een zwarte zieke naar het hospitaal gebracht wordt, komt niet alleen zijno vrouw mede maar is meermaals ook vergezeld van zijne kleine kinderen die menschen weten dat er in het hospitaal eten is voor gansch het gezin. K 0i\' G OTROTTER. JULIEN DOET BEKENTENISSEN. Julien, de ter dood veroordeelde moorde naar van La Sauvenière, heeft in het gevang- van Amiens, aan zijne bewakers oen omslan dig verhaal gedaan, van do vreeselijke moor derlj. Ziehier hoe volgens dit verhaal de zaak zou gebeurd zijn Julien was in dienst geweest als koffie- huisbediende, hij M. Evrard. Hij dacht dat er daar veel geld te vinden was en besloot het zich toe te eigenen. Daarom moest hij echter medewerkers hebben, want alleen kon hij onmogelijk de zaak afhandelen. Het is alsdan dat hij in onderhandeling trad met Jean, Garnier Kerboriou. Men kwam overeen, enkel op diefte uit te gaan. Men zou in de villa breken, door list of door geweld liet geld stelen en er dan maar van onder gaan. Alsdan werd het werk verdeeld. Julien die do aanduider en de gids moest zijn, zou aan de deur der herberg afscheid nemen van zijne gezellen. Daar men hem hij de Evrard's kende mocht hij niet binnen. De anderen zouden alleen werken, terwijl Julien de wacht zou houden. Jean, Garnier en Kerbo riou, traden dus de herberg binnen en he stelden er drank. Jean knoopte met den patroon een gesprok aan-en gaf zich uit als manager van eenen schouwburgtroep, die zinnens was te Spa eene reeks vertooningen te komen geven. Jean vroeg ook, of er middel zou zijn, in den omtrek logement te vinden voor heel den troep. M. Evrard denkende goede zaken te kunnen doen, antwoordde dat er in zijn lmis verscheidene kamers beschikbaar waren en vroeg aan Jean of hij eens wilde gaan zien. Jean, die niet heter vroeg, aanvaardde en ging met den patroon naar hoven. Niet zoodra zag hij de gelegenheid gun stig, of Jean sprong op den patroon, wierp hem ten gronde en poogde hem eene prop in den mond te steken. Zulks ging oven wel niet, daar Evrard ook een sterke persoon was. Dan haalde .Tean een breekijzer van onder zijne vest en bracht er Evrard een vreeselij- kon slag op het hoofd mede toe. Do man stortto neder en bleef op den slag dood. Deze onverwachte wending der zaak, ver schrikte zeer hevig Jean, die heneden liep en zijne gezellen Garnier en Kerboriou op de hoogte bracht van het voorgevallene. Daar de vrouwen hen gezien hadden en hen voorzeker zouden aanklagen besloot Garnier de vrouwen ook van kant le brengen. Garnier doodde do twee viouwen en liet kind. Ondertusschen stond Kerboriou, hovend van schrik, en niet wetend.wat hij deed, het vreeselijk moordtooneel met verbijstering te aanschouwen. De bende is dan vertrokken... Julien voegde or nog bij, dat Jan eene tang, een breekijzer en een dolk op zich droeg. Garnier had een priem en e i revol ver en Kerboriou een boksijzer. Dat bewijst genoeg, dat alhoewel Julien beweert, dat zij enkel op diefstal uit waren, de bende nochtans gezorgd had om tegen alle mogelijke tegenslagen beveiligd te zijn. Het lot van Julien Julien heeft reeds verscheidene malen een ander verhaal gedaan over de vreeselijke moorderij, en toen hij zag dat er voor hem geen ontkomen meer mogelijk was, beken tenissen gedaan. Hij is nu in verbreking gegaan tegen het doodvonnis dat tegen hem uitgesproken werd. Hij kan echter alleen verbreking ver krijgen, indien er in zijn proces eene fout ontdekt wordt. Nu, al do rechtsgeleerden, die liet proces volgden, verklaren dat er geene fouten te vinden zijn. Julien moet dus van het Verbrekingshof niets verwachten en alleen M. Fallières" kan hem nog hel hoofd redden. De daensisten, die zich Chrislen Democra ten wanen en heelen, betuigden onlangs ter Kamer door hunnen leider, M. P. Daens, dat zij met Minister Schollaert eene chrislene school cischlen voor christene huisgezinnen. Die zienswijze,overigens met schijnbare over tuiging en herhaaldelijk geopperd, werd ein delijk door socialisten on liberalen als pilaarvast aanzien en met goddelooze razernij bejegend. Wij, katholieken, hoopten een oogenblik, doch enkel met betrekkelijk ver trouwen, dat M. Daens zijnen hooggeheven titel van Christen werkelijk zou bewaarhe den. Ik zeg betrekkelijkimmers, hij be toogde te Brussel met liberalen en socialisten maar was te Leuven afwezig. De gemeentekiezingen van 29 October laatst gingen blijkbaar maken, wie de daensisten waarlijk zijn, en of hunne benaming van Christen geene loutere leugen en verlei ding is. leder weet, dat de laatste volksraadple ging voor christenen ten doel had, stellig do wet Schollaert te eischen, zooals hel voor onze tegenstrevers de gelegenheid was, die wet le verslooten en vooral de Belgen, zelfs voor de katholieken de onzijdige school voor uit te zetten. Voor gelijk doel moest M. Daens samen met de katholieken oplrcden. Zulks was het middel om le Aalst de wet Schollaert op heel de lijn te doen zegevieren en de onzijdige school te verpletteren. Hij kwam op met eigen lijst, hande lende als antikatholiek Wie niet met mij gaatis tegen mij, staat ergens geschreven. Op 22 streed hij nogmaals zonder de minste bekommering om de christene school. De balloteering van 29zou hem, de daensisten zonneklaar afschetsen. Geene democraten waren in liet spel een katholiek en een liberaal stonden tegenover elkander in het strijdperk. Liberalen en socialisten voegden zich samen, en de katholieken konden niet twijfelen, of de daensislèn zouden hunnen kandidaat ondersteunen, hetgeen voorop door eiken rechtgeaardcn mensch aldus ge oordeeld werd. Helaas, do stembus riep dit verpletterend verraad uit De daensisten hebben als één man met liberalen en socia listen tegen de katholieken gestemd. Hadden de daensisten zich onthouden,met wit le stemmen, men zou nog hunne houding aanvaard hebben. Maar neen Barabas, niet Christus moest vrij wezen De liberalen, een oud olficieele onderwijzer, vaandrig der ongelukswet van 79, dat was hunne man Dank God, daar is het masker gevallen De woorden: Wij vragende christene school, zijn in bankbreuk Christenen zijn de daen sisten niet Welk beteekenis heeft hunne stemming 1) Zij zijn ingelijfd bij de liberalen en soci alisten, hij antiklerikalen. 2) Zij verslooten de wet Schollaert, die aan katholieken èene christene school on aan nict-geloovigen een onzijdig onderwijs verzekert, en volle gelijkheid handhaaft, naar do Grondwet Dé godsdienst is vrij. En Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. 3) Indien zij onze tegenstrevers aan liet bestuur hadden kunnen brengen, wat zou in Aalst gebeuren a) Onze goede aangenomene scholen zou den door ofiïciëelo vervangen worden, hij het eindigen van het contract - b) De liefdevolle zusters zouden zoohaast mogejijk plaats maken voor wereldlijke zie kendiensters c) Al wat katholiek is zou belaagd worden. En ware onze meerderheid Ier Kamer nog wat geringer, zoodat het in hunne macht is over 's Landslot le beschikken, hunne stem ming getuigt bet, zij zouden het bewind aan do katholieken ontrukken, om het aan socia listen en liberalen over te leveren En dan zouden de Daensisten 1) België, evenals Frankrijk en Portugal, aan godsdienstvervolging overgeven 2) Door eene onzijdige wet alle geloof uit de scholen bannen 3) Noodzakelijk meehelpen aan de socia listenleer. aller, eigendom grond, mijnen, fabrieken, huizen, zonder vergoeding aan den Staat brengen liet godsdienstig en het wet telijk huwelijk^ afschaffen liet huisgezin vernietigen kinderen en volwassenen tot slaven van den Staat maken het koning dom omverwerpen liet verarmde land aan wanorde en woeling prijs geven on misschien do lusschenkomst der mogendheden veroor zaken, en onze duurbare onafhankelijkheid doen verliezen liunnc stemming heeft ook den titel De mocraten of Volksvrienden uilgcwiseht inderdaad, beminnen zij wel liet volk, dio het len ondergang voeren Zij houden op te heslaan Christen zijn zij niet! Democraten zijn zij evenmin Zij verklaren zich socia list-liberaal. Voor ons, katholieken, kan geen misgreep meer mogelijk zijn wij zien klaar waar liet Dacnsism heen leidt. Het heeft, tegen den catechismus, de verkeering met Gods vijan den niet vermeden, maar gezocht het is er medo gevallen, vereenzelvigd. Vroeger hebben zich veel katholieken la ten verleiden door den vergulden naam van Christen Democraten. Voortaan zijn er enkel twee gezindheden in ons arrondissement en ja, in België, namelijk Katholieken, voor godsdienst, koningdom, wettig huisgezin, eigendom, en socialisten-liboralen, samen kerk vervolgers, republikeinen, afhrekers van huisgezin en eigendom, omwentelaars. Wanneer zij vóór de Meikiezingen hunne valsche waar honigzoet zullen komen aan bevelen, zullen wij, katholieke buitenlieden-t hen onthalen bij het ordewoordWeg, huichelaars Wegsocialisten-liberalen Weg, onheilboden Leve de waarheid Leve katholiek Wanzele, 4 Nov. 1911. L. De Smet, Oepensionneerd hoofdonderwijzer Uemeenteraadslid.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1