OORLOG BUITENLAND. DE ONBEKENDE WEES Sfrtf eene belangrijke fife DuSihsle moordpoging ie Si Fieiers-Kapelle Naar Kongo vertrokken. NIEUWSBERICHTEN. Italië en Turkyë Ds Daensisten ontmaskerd floor hunne vrienden, de liberalen, aan wie zij hunne stemmen geneven hebben. De WereldteiiteoHsleiliöi van Gent, fleelname van Buitssiiianfl. TUSSCHEN Hoe zitten de zaken? Vrijdag is kalm afgeloopen, maar Zater dag heeft men uit Mesri eenige obussen ge worpen naar de Italianen. Het geschud der schepen heeft geantwoord en de Turken gedwongen het vuur te slaken. De cholera heerscht niet enkel onder deltalianen, maar ook onder de Araben. Verders meldt men dat er oneenigheid is gekomen tusschen Turken en Araben, en dat liet hieraan is toe te schrij ven dat er in de laatste dagen zoo weinig werd verricht legen de Italianen. Te Iloms is de toestand onveranderd. Te Benghazi en te Derna is alles stil. De Itali- aansche vloot is gezien geweest volgens sommige berichten luiden, in de Egeïsche wateren. De Italiaansche wreedheden De briefwisselaar van de Lokal Anzei- trer n die te Tripoli is, heeft insgelijks mel ding gemaakt van de wreedheden gepleegd floor do Italianen. Een Araab leidde een jongen os,hij wil hem uitspannen om hem te laten drinken. De Ilaliancn overvallen hem, vinden dat het te lang duurt en schietenden Araab dood. Drie blinde bedelaars,zich hij de hand hou dend,gingen langs een muur; op den omdraai worden ze dour een troep Italiaansche sol daten bewaakt nauwelijks zijn ze in hun bereik of ze worden doodgeschoten. Drie kinderen kwamen uit do woestijn naar de oasis. De post die daar gekampt is, opent een hevig vuur op de drie kleinen, die natuurlijk sneuvelen. De oudste van de drij was 8 jaar.Versch idene andere wreedheden, echte barbaarschheden worden nog bekend gemaakt. Al dio beschuldigingen brengen groote ontroering in Italië. De Gorriere d'Italia deelt den tekst mede van een brief van generaal Caneva, waarin de onderrichtingen slaan den 9 Octo ber aan de soldaten gegeven. De generaal drukt er vooral op den eigen dom te eerbiedigen, en sprekende van de Araabsche vrouwen, waarvan de Araben zeer jaloorsch zijn, bevool hij, de soldalen aan. zelfs niet lo zien naar de Araabsche vrouwen. Een gevecht. Den 2S Oktober heeft er to Tripoli een ge vecht plaats gehad. De Turken vielen aan maar moesten terugtrekken. Zij lieten 7 dooden en -10 gekwetsten. De Italianen ondergingen ook ernstige verliezen. Uitdrijving van Italiaansche notabelen. Turkije is begonnen te Gonstantiuopel do bijzonderste Italianen uit het land te zetten. Onder de uilgedrevenen is markgraaf Theodole, Italiaansche afgevaardigde bij de openbare Turkse lie schuld, alsook de be stuurder dor 'equilatieschool van Constanti- nopel. Men kan zich aan andere uitdrijvingen verwachten, De Turksche regeering wil een kamerlid aanhouden. Zaterdag morgen, toen het kamerlid Loufti-Fikri bey, bestuurder van het dagblad Tanzimat de residentie verliet van San Stefano, werd hij door agenten verzocht ben naar het Krijgshuf te willen vergezellen. Loufli riep zijire hoedanigheid van Kamerlid in. weigerde hen te volgen en vluchtte in de Kamer. Hij lei zijn geval uit. Twee honderd ge kozenen teekenden eene motie, oogenblikke- lijk den minister van oorlog vragend om in do Kamers uitleg te komen geven. Do gekozenen besloten te wachten tot de minister zou komen. Na lang wachten komt er een bericht dat do minister niet kan komen, maar Maandag uitlog zal geven. Er heerscht eene sterke beweging togen den minister, hij zou wel kunnen weggezet worden. 27° Vervolg. - Onmogelijk.Kene geweldige rilling voer mij door de ledematen en hield mij aan den grond genageld als verstomd luisterde ik op het wegstervende gerucht barer stappen. Het is verschrikkelijk sprak Koza sid derend, en al werden mij al de schatten der .wereld aangeboden, nog begaf ik mij niet al- '■Jeen naar de kapel.Maar dementia,arm kind! Vlrik. wie weet of het spook Ik herhaal het u nogmaals, Roza, dat het geen spook was. Gave God dat liet zoo kon wezen, dan hadden wij ïiiefs te dachten voor deze die wij beweenen geen leed zou dan haar geschieden.Nu neem ik mijnen loop naar de pastorij, en tref ik dementia er uiot aan, dan vervolg ik mijnen weg naar liet slot, ten einde er de hulp der bedienden van den heer baron in te roepen. Andermaal verliet Urik do hut,zijne vrouw aan de diepste smart ten prooi latende. Noch regen, noch bliksem konden hem zijnen loop doen vertragen. Hij beelde zich in, zijne doch ter, doornat van regen, verstramd van koude, schier stervende van schrik, in eene spelonk van het gebergte te zien wegkruipen. Mogelijk, verneem ik hare stem daar zij in angstige galmen om hulp roept, dacht hij by zich zelve, terwijl hij liet slibberige berg- pad beklauterde. Doch het geluid dier teergeliefde stem kwam niet tot hem, hoe scherp hij ook het oor span de enkel het bruisen der onstuimige zee en het naar geschreeuw van oenen nachtuil mengde zich met het gerammel van den don- lier. Na aan de pastorij, waar niemand te huis TE ANTWERPEN. Voor 186.000 fr. diamanten ontvreemd, De Antwerpsche diamanthandelaars liepen gisteren wederom onderste boven, daar op nieuw eene erge zaak uitgelekt was. Na de geschiedenis van don handelaar, die voor 271.000 fr. diamanten, die hem toever trouwd waren, verloor, is nu een handelaar aangehouden, onder betichting voor 186.000 fr. diamanten bedrieglijk verhandeld te bobben. Twee Antwerpsche handelaars. MM. Polak en Silberfeld hadden aan een agent, zekeren X..., tot hiertoe zeer gunstig gekend inde diamantwereld, voor 186.000 fr. diamanten toevertrouwd om ze te verhandelen. Vruchteloos wachtten de handelaars naar hun geld en toen zij na lang wachten hunne diamanten terugvroegen, moest M. X.., wel bekennen, dat hij noch geld, noch diamanten had. Hij verklaarde, dat Hij naar Parijs ge gaan was om er do steenen te verkoopen, doch dat hij in eene speelzaal gelokt werd, waar hij veel geld verloor. Toen verpandde hij de diamanten welke hem nog.overbleven en ging met het geld terug naar de speeltafel, waar het ook spoe dig verloren was. De pandbriefjes zond hij naar een agent van Milaan, om ze te gelde te maken. X... is ter beschikking van het gerecht opgesloten. De zaak maakt zooveel te meer opschud ding, daar X... tot hiertoe de algemeene achting en het vertrouwen van alle hande laars bezat. Hel is zeker, dal door deze twee kort op elkander volgende zaken, het vertrouwen dat do"handelaars tot hiertoe in de agenten had den, zeer zal geschokt worden. Anderzijds is het zeker, dat zonder hel vertrouwen, het voor de agenten en voor do handelaars on mogelijk is zaken te doen. Men kan aan de juweliers geen diamanten op stalen verkoopen en zoo moeten de han delaars, aan hunno agenten dikwijls voor verscheidene honderd duizenden medegeven en liet is zoo als onmogelijk er een waarborg van te verkrijgen. FRANKRIJK Het jagen. Veel wordt er geklaagd over het te veel jagen. Over 40 jaar waren er 300,000 die nis jager ingeschreven stonden, nu is hel ge klommen tot 600,000. Als het zoo voort duurt., zullen er spoedig meer jagers zijn dun hazen en patrijzen. Een hooggeplaatste persoon uit. liet ministerie, die ook groot liefhebber is van 't jagen, heeft verklaard dal de zaak zoo erg niet is, als ze wel schijnt. Van do 100 jagers zijn er zeker'negentig, die enkel een jachttoelatingsbewijs heb ben om er mee te pronken zij gaan jagen, nemen zak en wijtlesch meé, maar gaan vooral jagen in de hallen vwaar zij dan hunne zakken vullen met gekochte hazen. De strijd zou vooral moeten gericht wor den tegen do wildstroopers, deze worden met den dag stoutmoediger en zoo men er iets tegen wil beginnen, worden ze gesteund en beschermd door de gekozenen. Zoo verre hebben zij hot nu gebracht dat er een syndi- kaat vanwildstroopers is tot stand ge komen. Kloostervervolging Uit Lyon verdreven. Weer zijn twee kloosterhuizen gesloten. In de Diderotslraat, te Tullin, zijn 150 agen ten gekomen om 9 weerlooze zusterkens aan de deur lo zetten. 300 personen waren in liet klooster om zich te verzetten tegen die dwaze uitdrijving. In de Itachaisstraat waren er ook veel gendarmen en agenten. Twee deuren wer den opengedaan. De zusterkens werden dit maal zonder ruwheid behandeld. Op de straat was het een geroep van "Leve onze zustcr- was, te hebben aangeklopt, besloot Llrik zijnen loop tot aan het Sint-L rsula-sticht door te zetten ten einde aan de overste dementia's verdwijning te melden. Een laatste straal van hoop bleef den gewezen krijgsman nog in den boezem wellicht had de wees in dit wreed- zaam oord eene schuilplaats gezocht. O wee hij trad enkel cr binnen om getuige te zijn der grievende smart der kloostervoogdes en der verslagenheid der gansche gemeente. De abdis drong bij L'lrik aan opdat hij eenige rust zou nemen alvorens het klooster weer te verlaten. Wanneer de brave landman zijne nederige woonst genaakte, voelde hij zijn hart als tus schen twee ijzeren nijptangen toeschroeven en hij de gedachte aan zijn duurbaar verloren kind, alsmede aan de grenzelooze wanhoop waaraan de goede Rosa zich nu o'vergeren zou, ontsprongen twee dikke tranen aan zijne oogen en bevochtigden zijne grijze knevels. XV. DE SPELONK. Do toppen der bergen gloeiden nog ondor de laatste glanzen der wegduikende zon. de mentia, aan den voet van eenen hazelaar neer gezeten, legde de laatste hand aan eene schets welke zij voor Maria bestemde. Zij stelde het Sint-Ursula-kapelletje voor, en de heide vrien dinnen, midden der puinen, voor den voet van het altaar neergeknield. Reeds borg zij hare schets in hare teeken-portefeuille weg, en be reidde zich naar de luit terug te koeren, wan neer eensklaps een schel gefluit weerklonk. Hierover verontrust verhaastte zij zich van de rots af te dalen, doch nog had zij do vlakte niet bereid wanneer de stappen van eenen man die haar snel kwam nageloopeu haar den schrik op 't lijf joeg. To oordeelen naar hare kleeding moet het do dochter van den baron wezen, sprak eene stem. kens zonder ophouden, De stad Lyon was heel en al in rep en roer. Er werd besloten eene groote protestvergadering te beleeeen tegen die schandalige uitdrijvingen. Het "zal toch niet baten. Aan 't hoofd. De minister van Oorlog gaat er fier op te kunnen zeggen, dat Frankrijk aan 't hoofd staat van wat de vliegkunst in het leger be treft. In liet vliegen is Frankrijk sterker dan al de natiën te gader. MAROKKO Een veel besproken ontslag. De staatssekretaris van koloniën in Duitseh- land lieeft zijn ontslag gegeven. Over een paar dagen heeft de staatssekretaris het noo- dig geoordeeld zulks nog te logenstraften nu is het ontslag toch gegeven dit gelijkt er op, of de hooge ambtenaar is gedwongen geworden ontslag te vragen. Hij was lievig gekant tegen de overeenkomst met Frankrijk. Niemand tevreden. Zooals het dikwijls gebeurt in zaken, waar ieder der partijen alles wil hebben, wat on- mogolijk is, daar geeft de beste oplossing nog geene of maar halve tevredenheid. Zoo ookbier: noch de Duilsche noch de Fransche pers is voldaan. De overeenkomst heeft eenige tevredenen maar vele ontevredenen gemaakt. VEREENIGDE STATEN Inrichting van meetingen. In Amerika is er een koinitcit van 300 no- tabiliteilen lot stand gekomen, die in de twee eerstkomende maanden in al de bijzon dere steden van liet land, meelingen zullen inrichten ten voordcelc van 't scheidsgerecht tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika. Men hoopt alzoo eene gunstige stemming te krijgen in het Senaat. Sinds lang reeds leefden de inwoners van de wijken Eysbroeck en Manhay, te Sint Pieters-Kapelle in veeto, en bijna altijd wan neer zij elkander ontmoetten, kwam het tol bloedige gevechten. Verleden weck bevonden de genaamden Florimond Baetens eiv Edward Godart, van de wijk Eysbroeck. zich in eene herberg van het dorp, toen verscheidene inwoners van de wijk Manhay ook binnentraden. De Evsbroeckenaars Verlieten onmiddelijk do herberg, doch zij werden op de straat aan gevallen door hunne tegenstrevers. Baetens kreeg met een kneukelijzer een geweldigen slüg op liet hoofd, terwijl Godart een revol verkogel in de bil kreeg. De slachtoffers vluchtten eene andere her berg binnen, doch ook hunne aanvallers sprongen binnen en de-twee mannon werden cr vreeselijk mishandeld. Godart bekwam verscheidene dolksteken, en Baetens werd den schedel letterlijk open geslagen bij mid del van een kneukelijzer. De toestand der twee slachtoilers is zeer bedenkelijk. Het parket van Bergen is ter plaats ge weest en heeft de aanhouding bevolen van twee jonge kerels van Manhey. Beiden zijn in hel gevang opgesloten. Zaterdag morgend, ten 10 ure, is de Bel gische stoomboot Leopoldville naar Kongo afgevaren. Het schip had 128 passa giers en 3.20Ó ton lading- aan boord. Tusschen de passagiers bevonden zich ver schillende missionnarissén, en do eerste zen ding der Eerw. Paters Dominicanen, die eene missie gaat stichten te Uélé, waar de Eerw. Paters van Prcmonslreit reeds aan den arbeid zijn. Deze zending bestaat uit de Eerw. Paters Van Schoot, Van Galoen, Van Sebingen, en de Eerw. Broeders De Wit cn Boeckx. Bevinden zich nog aan boord de Eerw. Paters Van Ileeth, Jacobs, cn de Eerw. Broeder Van Lil, van liet order van Premonslreitde Eerw. Paters Haurand, En meteens vatte een forsche arm de klec- deren van liet meisje vast. Een bange hulp kreet ontvloog dementia's borst en lievig worstelde zij om zich uit de handen van eenen kloek gespierden kerel los te wringen. Laat mij met rust gilde zij. Stil, gebood de roover. Volg mij, en vooral geen woord meer Een tweede baanstrooper, een reusachtige schurk met woest uitzicht en eene getaande huid, sprong nu op zijné beurt van achter liet kreupelhout te voorschijn. Daar hebben wij eene heerlijke vangst gedaan sprak hij met schorre stem. Die zal haar gewicht in goud waard zijn. En bij hielp zijnen gezel dementia naar het slepen. Het weeskind voelde met eiken stap haren schrik toenemen. De booswichten be merkten liet. Gij hoeft zoo niet te sidderen, spraken zij op ee en toon die medelijden verried, u zal geen kwaad geschieden! Ons opperhoofd heeft ten strengste vcrbodoii u eenig leed toe te brengen. Intussehen begonnen bliksemzwangere dam pen langzaam tegen den oubegrensden hemel tot orkaan wolken samen te trekken. Weldra schoot een bloedroode weerlicht uit dit duister wolkgevaarte op en verlichte plotselings in akeligen schijn het sombere woud. De maagd, gansch buiten haar zelve van angst en schrik, verborg haar gelaat in hare bevende handen. Wees niet bevreesd, sprak een der roo- vers haar toe, wij zijn nog slechte enkele boogscheuten van de spelonk verwijderd. Ulrik's dochter antwoordde niet, doeh de oogen ten hemel richtende, smeekte zy Maria over haar te waken. Heilige Maagd murmelde zij, indien deze mannen mij naar het leven staan, vergun Ka waters en Freslé, van de zending van het II. Hart. Verder trof men aan Commandant Saunaes, die reeds zijn vijfde vertrek telt'; Daelman, secteur-overste (5e vertrek) heer Gaston Heinzinan, zoon van onzen confrater Heinzman Savino. die voor eigen rekening naar de kolonie vertrekt. Er was bij do afvaart nog al veel volk aanwezig, en hel muziekkorps van liet vijfde linie speelde liet gebruikelijk concerto. Opgemerkt aan de kaai, de Z. E. Pater Rolin, Provinciaal en Berckmans, procura- teur van liet Dominicaner orde, de Eerw. 11601- Kanunnik Mertens, Procurator van het orde van Premonslreit, de lieeren Ker- vyn, algemeene bestuurder van liet ministe rie van eolonien, Collyns, Jules Van Tiche len, hoofd der firma Jules Van Tichelen. De Ceulenaer. overste van liet Congodeparle- ment, bij do firma Walford, verscheidene legeroversten en verschillende personen die reeds in Congo verbleven hadden. Do katholieken hebben aan de monsterach tige houding der zoogezegde cliristene volkspartij, in de balloteering van 29 Octo ber, den naam gegeven die haar toekomt. De liberalen komen die meening bekrach tigen. Op de muren der stad hebben de liberalen een manifest uitgeplakt, waarin zij met hun nen dank aan de kiezers, de cijfers geven dor balloleering. Wij schrijven af M. Meert 4169 st. M. Van den Berghe 4226 st. Antiklerikale meerderheid 57 st. Dus, niet enkel de katholieken van stad en arrondissement, te samen met het hoogst gezaghebbend blad LeBien Public maar ook de liberalen erkennen de daensisten als zijnde een van de drie vleugels van het anticlerikaal (dat wil zeggen gericht tegen den godsdienst) leger. Dus, 't zijn de liberalen zelve die 't ver klaren, liberalen, socialisten, daensisten zijn drie hoofden onder eene muts en de band die ze vercenigt is het anliclerica- lismus. (of baat legen den godsdienst). Dal is bet gedacht dat de liberalen hebben over de daensisten. Wij danken de liberalen over die kost bare verklaring, zij zal menigen daensist, bijzonderlijk op den buiten, die nog het oud christen geloof getrouw wil blijven, do oogen gansch open doen. De bestendige kommissie ter bevordering- van do deelneming der Duilscho nijverheid aan de tentoonstellingen in den vreemde, maakt eene nota openbaar betrekkelijk do wereldfoor van Gent in 1913, waarin wordt gezegd Gezien de buitengewone deelneming van Duitscliland aan de tentoonstelling van Brussel In 1910, meent de kommissie geene redenen te kunnen aanvoeren om eene glo bale deelneming van Duitscliland aan de Gentsche tentoonstelling aan te bevelen. Zoo evenwel, Duilsche firma's, tegen alle verwachting, verlangden op deze ten toonstelling- vertegenwoordigd te zijn, zou het geval worden onderzocht, gezien de wei nige kans die bestaat toelagen van regee- ringswege tc verkrijgen, of bet in liet wel begrepen belang is der nationale nijverheid deze deelneming op eigen kosten te verze keren, op eene wijze die waardig weze van den Duitsclien roem op nijverheidsgebied. Ten einde na te gaan hoo cn in welke mate de Duilsche firma's verlangen deze deelneming in de hand te werken, worden zij verzocht do kommissie der Duilsche nijverheid in kennis te stellen met hunne inzichten. mij dan de genade te sterven met uwen heili gen naam op de lippen. Eensklaps hielden de roovers stil, en een van beiden eenen jachthoorn, welk aan zijn gordel hing, aan zijnen mond brengende, trok er eenige tonen uit die het woud deden dreu nen. Een onderaardseh gerucht liet zich hoo- ren, en een overgroote steen scheen zich van de rots af te scheiden om hun doorgang te leenen. Dc beide schelmen stuwden dementia eenen engen en duisteren gang binnen, aan wiens uiteinde zij bij den gloed der toortsen, eenen ruimen krocht bespeurde, waarin een dertig tal mannen rond eene tafel waren gezeten en zich aan een heerlijk stuk wildbraad te goed deden. Eindelijk is de vogel gevangen spraken zij binnentredende, en hunnen hoofdman llrik's aangenomen© dochter voorstellende. Vertrouw ze aan de oude Bertha, weder voer hun deze in welken het meisje dadelijk den vreemdeling erkende die haar den weg naar liet slot van Fortling had gevraagd. Wees niet bang, mejuffer, vervolgde hij, hier in deze grot zult gij evenzeer geëerbiedigd worden als op het slot van uwen lieer vader. Zoodra do baron ons een genoegzaam losgeld zal hebben uitbetaald, kunt gij tot hem terug- keeren, dementia poogde te antwoorden, doch de stem verkropte in hare keel, doordien eene al te groote aandoening haar liet hart schokte. Men bracht haar in eene soort van laag ge- wel fiie zaal waar twee vrouwen zich met eenig naaiwerk onledig hielden. De eerste dezer vrouwen scheen reeds tamelijk bejaard en haar uiterlijk getuigde van eene diepe verdor venheid do andore, integendeel, kon ter nauwernood de veertig bereikt hebben, en op Brussel. Onrustwekkende verdwijning. Een twintigjarig meisje, wonend in de Melsensstraat, had aan haar vader gevraagd met een handelsbediende te mogen trouwen, wat haar werd geweigerd. Toen kleedde zij zich in 't zwart en verdween Dinsdag uit do ouderlijke woning. De ouders hebben thans een brief ontvan gen in den hoofdpost besteld en waardoor het meisje hen berichtte dat zij,het loven moede, besloten had zich te zelfmoorden en ze reeds zou gestorven zijn, toen haar brief zou zijn toegekomen. Geknipt. Twee kerels, die er sinds eenigen lijd een stieltje van gemaakt hadden overal kamers te gaan huren, zich uitgaven voor studenten en geregeld verdwenen met beddegoed en andere voorwerpen, zijn in do woning eener oud kleerkoopster, waar zij hunnen buit gingen verkoopen, aangehou den. Hel zijn tw ee oud-veroordeelden. Een onvoorzichtige dief.M. D..., bediende, wonend te Oostende, den laalsten trein gemist hebbende, trad rond 2 uur, in een koffiehuis, Brabantslraat. Hij liet zich overhalen om eene partij bil jart le spelen en hing zijne overjas aan den kapstok. Als hij later liet kleedingsluk terug w ilde aantrekken, bestadigde hij dat het ver dwenen was en werd vervangen door een ander, oud cn versleten. M. D... begaf zich naar het commissariaat in de Kruisvaartslraat met liet oude klee dingsluk. In den zak vond de polrciecóm- missaris een notaboekje inhoudend eenen brief aan het adres van den eigenaar" der versie ten e overjas. Het is een inwoner der Ifuidenmarkt. Wanneer de politie zich al daar aanbood, was de dief nog niet terug thuisgekomen. Hij zal zich herinnerd heb ben dat bij zijn adres in zijne overjas ge laten liad. Diefstal bij een juwelier. Eene dame deed zicli gisteren avond bij don juwelier M. KNieuwstraat, ringen voorleggen, zoogezegd om er een te kiezen voor baron zoon. Zij vertrok zonder koopen en zou 's an derendaags terugkomen met den jongeling. Na haarvertrek, stelde de juwelier de ver dwijning vast van een ring met drie bril jan ten lei- waarde van 200 frank. De policio word verwilügd. Goede vangst. Sinds twee maanden werd een gevaarvol persoon Albert S die in bankbreuk verkeerde, opgezocht. Hij doolde rond Brussel en pleegde er 's nachts op de boeven talrijke diefstallen. Zaterdag nacht vocht hij op den Waverschen steenweg en werd erdoor de policie gesnapt, doch en kel na er vreeselijken tegenstand le hebben geboden. Hij was in bezit van een breek-' ijzer. De diefle der 135,000 fr. Er zijn door het parket nog al eenige tegenstrijdig heden vastgesteld in verklaringen van dëri nijveraar, die beweerde dat mien hem eene' brieveiïtësch met 135,000' fr. ontstolen had. Derhalve begint men te gelooven, dat hij liet parket eene vijs heeft willen opdraaien- Bitterpeeën der Trappisten Vincarr geven extra koffie. 1500 P. Elsene. Doodelijk ongeluk. Zaterdag avond, rond 6 uur, reed de met twee paar den bespannen vrachtwagen van den lieer Verheven, te Gureghem, en bestuurd door Aug. Verhoyen, over de Gemeenteplaats, te Elsene. Op een ledig vat. dat op den wagen stond,zat de broed ei-van den voerman, Jacob, oud 25 jaar, wonende Biljardsiraat, te Sint Jans-Molenbeek. Eensklaps reed de wagen over een put van de straat, hetgeen een schok veroorzaakte, zóó hevig, dat Jacob van liet vat viel en op de straatstecnen terecht kwam. De ongeluk kige stortte voor de wielen van den wagen, welke hem, na het vleesch van zijn rechter been afgescheurd le hebben, over hel lichaam reden. haar zoet vriendelijk wezen stond zachtheid en goedheid des harten te lezen. Deze gaf aan de arme wees, de klaarblijkendste bewijzen van medegevoel, en hare gezellin zich eene wijl verwijderd hebbende, fluisterde zij liet meisje in 't oor. Zij houden mij hier opgesloten. De wree daards brachten in 'twoud mijnen echtgenoot om 't leven, en uit vrees dat ik hen verraden zou, wierpen zij mij in deze gevangenis. In mij zult gij dus eene toegenegene vriendin aan- tr ffen. Een vloed van tranen was dementia's ant woord, en alvorens zy zich in zoo ver had hersteld dat zij aan de vreemdelinge over hare deelneming haren dank kon betuigen, was Bertha reeds terug. De oude bracht eenige levensmiddelen aan welke zij vóór de maagd op tafel schoof, haar tevens uitnoodigende hun avondmaal te deelen; doch liet arme kind, in de onmetelijkste smart verzonken, beant woordde de lastige aanzoeken van het booze wijf enkel met een herhaald hoofdschudden. Eindelijk nochtans niet langer meer aan haren aandrang kunnende wederstaan, gebruikte zij een weinig wijn. Drie lange uren nog bracht het meisje in geween en angstig gezucht door, als wanneer hare bewaakster, dit klagend ge snork moede, haar eenen hoop droog mos en bladeren tot nachtleger aanwees. De jonge dochter strekte zich cr op neer doch de slaap kwam hare roodbekreten oogen niet sluiten, noch de hare gepeinzen afbreken welke hare zinnen ontstelden. Zij herdacht hetgeen zy had verloren liet net vertrekje welk zy in het klooster betrok, en den ruimen tuin waarin zij met Maria zoo dikwijls spelend bad gedar teld, zweefden baar voor de oogen de bittere angst welke hare pleegouders om haar zouden verduren, kwam haar voor den geest slaan zij zag de abdis van Sint-Ursula schier onder de wanhoop bezwijken. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2