OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER neeks brieven van M. Vincent Diericx Frsncasoo Ferrer Vergadering der EeeMerzijde. Vreeselijke wraakneming. 6e 3 ID Gr 3B H-. 33 De Koloniale Raad. Geheimzinnige zaak te Bergen Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 260. 2 CENTIEM"ÉN HET NUMMER VJoensdag S Noveswbei* 1011 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ife TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN s 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo) 723. BestuurderJ. TE AALST 9Kler3cstr*aa,tt Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AAN KON DIGI NOEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0..50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon-, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel!(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Francisco Ferrer was een Spanjaard die 1° zijne wettige huisvrouw Theresia San Morti, een brave onberispelijke christelijke huismoeder zoo onberm- hertig mishandelde dat zij verklaarde mijn leven met mijn man is een aan houdend martelaarschap geweest 2° een man die zijne wettige vrouw, na vijf jaren huwelijk na allerlei mis handelingen liet zitten, in de grootste ellende en armoede 3° die met andere vrouwen feestelijk en in weelde leefde, openbaar, terwijl zijne wettige vrouw in ellende om kwam 4° die zijne eigene drij arme kincler- kens in hun eerste jaren verliet zonder ze ooit te willen weerzien, en ze achterliet' hij hunne armzalige moeder; 5° die zijne eigene kinderkens ont erfde om zijn fortuin te schenken aan Soledad, de bijzit, met dewelke hij schandelijk leefde 6° die schoolmeester zijnde, een der meisjes bedroog aan de dewelke hij les gaf, Leopoldine Bennald, haar 100,000 fr. aftruggelde en ze dan met haar onwettig kind liet zitten 7° die den schijnheiligaard ging vertoonen bij eene oude christelijke dame en haar fortuin aitruggelde, zeg gende dat hij christene scholen ging stichten, terwijl hij de schandelijkste, goddelooze scholen stichtte 8? die in 1909 revolutie maakte in zijne vaderstad, Barcelona, alles te vuur en te vlam zette, de kerken en kloosters verbrandde, en moorden pleegde. 9° die eindelijk zooals het te voor zien was door het gerecht werd gevat, de doodstraf onderging door de rech ters van zijn land, voor al de misdaden die hij begaan had. Foor dien droeven held hebben de liberalen en socialisten verleden Zondag te Brussel een standbeeld opgericht en hem alle lofliederen toegezongen Dien man vereeren zij als een heilige als hun heilige Waarom Enkel en alleen omdat Ferrer, een goddelooze schoolmeester, scholen had gesticht waar hij anarchisten maakte, hommen leerde maken, den haat on derwees aan koningen en priesters, en gezworen had de katholieke kerk te verdelgen. Ilij w as een goddelooze schoolmees ter; dus was het voor hun een held, een heilige, een martelaar. Uit haat voor den godsdienst, is de duivel ook een heilige voor de libera len en de socialisten. En de Daensisten De Daensisten, eilaas! die stemmen voor liberale schoolmeesters en die werken om ons land in de handen te geven van liberalen en socialisten. 't Is wreed 't Is wreed zegde een oud Daensist, die zich bekeerd had, als hij dat hoorde, ik zou mijne oogen uit mijnen kop weenen, omdat ik ook Daensist geweest ben. Qra de Het spel gaat herbeginnen tot nog toe zijn er al zes ondervragingen aangekondigd. Eene op den toestand van de visschers van Bouchaute een andere, op de duurte van '1 leven de derde, op de openbare dronken schap en hare beteugeling de vierde, op de landsverdediging de vijfde, over de inbreuk op de wet die den arbeidsduur in de fabrie ken vaststelt ten zesde, op de benoeming van de afgevaardigden van patroons en werk lieden in do vooruilzichlskommissie der mijn werkers. De vraag is nu, of de kostbare tijd der Kamerzitting weer niet verbeuzeld gaat wor den aan onnoozelheden,waar sommige geko zenen, zich eene droeve maar werkelijke spe cialiteit hebben van gemaakt. Het zegeBrecbt. De minister van Geldwezen heeft volgend voorstel inge diend. Door de wet van 25 Maart 1891 was er een proportionneel zegelrecht vastgesteld op de handolseffekten die betaalbaar waren in den vreemde. Dit proportionneel recht wordt veranderd in een vast recht van 25 centiemen. Al diegenen die hun handteeken zullen zetten op een handelsefiekt, betaalbaar in den vreemde,alvorens er de voorgeschreven zegel van 25 centiemen is opgeplakt, zullen, zon der beroep tc kunnen doen, veroordeeld worden tot 100 fr. boet. Dezelfde boet wordt toegepast op de per sonen die,'L is gelijk op welke wijze,dit recht zouden zoeken te ontfutselen. fisssowe* Op Zondag 29 October 1911, was er te Ninove eon burgerlijke begrafenis, zonder kerk, zonder gebed, zon der priester. Zulk schouwspel is altijd hartverscheu rend 't Is wreed 't Is wreed En in dien droeven begrafenisstoet moesten de arme weezekinderen gaan van 't weezon- liuis van Ninove. Zij die ongelukkige verla tene weesjes die van christelijke ouders voortkomen, waren verplicht, te paradeeren in dio ongodsdienstige belooging. Het christelijk hart van die arme schep- selkens moest bloeden... zoo verdrukt, ge dwongen worden. Afgrijselijke dwang, kren king der vrijheid van geweien Dat gebeurt ïn Nino re, waar do liberalen, socialistenen Daensisten meester zijn, waar de Daensisten voor de goddeloozen stemmen en met hun hand in hand gaan. Hoe diep gevallen, dio Daeneisten hoe diep fifteen gendarmen. Toekomend jaar zullen erbij degeudarmen drie officieren en 7G manschappen te voet bijkomen, name lijk door het oprichten van eene compagnie te Verviers en van de dislrikten van Merxem en Jumet. HefcgetaB garde-ci^ieken of buBtgerwacfaien. In 1910 waren er 47,307 in 1911 nog 46.563. Het is dus verminderd. In den staf zijn 538 officieren hij 't voetvolk van den leu ban 26,203 man schappen hij 'tvoetvolk van den 2on ban, 12.635. Daarbij moet men voegen do 7,357 man dor vrijwilligerskorpsen, 1987 man van de schutterij, 4187 jagers te voet, 54S jagers te paard en 635 pompiers. De rechterzijde van Kamer en Senaat5 verzekeren aan het Gouvernement hunne eendrachtige medewerking. De leden der rechterzijden van Kamer en Senaat vergaderden gisteren morgend in den Senaat, onder voorzitterschap van M. Coore- man. Burggraaf Simonis. door rouw weer houden, en MM. Beernaert, de Smet de Naeyer en Delporto hadden zich laten ver- ontschuidigen. De vergadering onderzocht eerst welke maatregelen er te nemen zijn, om het parle mentair werk in Kamer cn Senaat, best mogelijk af to handelen* De Senaat kloeg terecht over de moeilijkheden welke hij ont moette door het laattijdig overmaken der be grootingen. Zoo kroeg bij slechts in de maand Decomber laatstleden de eerste be grootingen te bespreken, en in Juli twaalf wetsontwerpen. De heer minister van Justicie kondigde aan, dat er in den Senaat een wetsont werp zou neergelegd worden betrekkelijk de beursverhandelingen. M. de Brocpieville, kabinetsoverste, zegde, dat liet gouvernement eene verklaring zou doen bij de opening van den aanstaanden zittijd. Het eerste punt van deze verklaring zou betrek hebben op do vermeerdering van liet .iptal volksvertegenwoordigers en Senators eii de kwestie der ontbinding. Er werd ook gezegd, dat de uitslagen der volksoptelling nog niet geheel gekend zijn, en dat er vroe ger nooit over de vermeerdering gesproken werd vóór einde Maart. Verders zouden in de verklaring de kwes- tiën der werkerspensioenen, der voorzienig heidsinrichtingen, der werken van Antwer pen, der pensioenen van gendarmen en Krijgslieden behandeld worden. De vergadering heeft ook onderzocht, welke vraagstukken dienen op de dagorde gebracht te worden en in welke volgorde zij er moeten op voorkomen. Hot gouvernement verklaarde nog, dat er overgegaan was tot eene algemeeuo samen valling der uitslagen der gemeentekiezingen. Men bevond, dat hpt van groot belang zoude zijn, de uitslagen dezer optelling zoo rucht baar mogelijk te maken. Voor wat betreft de nieuwe schoolwet, gaf het gouvernement op, welke hoofdge dachten in de nieuwe formuul voorkwamen. Het gouvernement zal deze nieuwe formuul voorstellen zoodra de leden der rechterzijde samen met liet gouvernement, het noodig oordeele. Tijdens de bespreking verklaarde het gou vernement zich partijganger van de afschaf fing der kategorie genaamd hulponderwij zers, ten einde den toestand van hot onder wijzend personeel te verbeteren. Verscheidene sprekers, waaronder MM. Scliollaert en Woeste hebben aan het gouver nement de verzekering gegeven der alge- heele toewijding der rechterzijde en ver klaard. dat het gouvernement het volle ver trouwen geniet der rechterzijde. Uit Zolkiew. een Duilsch dorpje aan de grens van Tyrol, wordteen vreeselijk drama der onafhankelijke zedéleer geseind. Een landbouwer, Kiernicki genaamd was vier maanden geleden naar Amerika uitge weken. Pas bevond hij zich daar eenige weken, toen hij een brief ontving, waarin men hem meldde, dat zijuo vrouw betrekkin- gen onderhield met een' student, Storozak enaamd. Kiernicki keerde onmiddelijk naar Zolkiew terug, vermomde zich als een bedelaar en ging zich in den omtrek van zijn huis plaat sen, ten einde met eigen oogen te zien wat er van de beschuldiging waar was. Zekeren avond, zag lrij zijne vrouw in gezelschap van haren minnaar te huis komen. Kiernicki liep naar de woning van zijnen schoonbroeder en noodigde hem uit, hem in zijne wraak te helpen. De twee mannen, gewapend met revol vers en duiken, begaven zich naar het huis van Kiernicki en klopten er aan. Kiernicki zegde dat hij een telegram moest afgeven, en Storozak kwam openen. De twee mannen schoten hem neer, en drongen dan in de slaapkamer. De plicht vergeten vrousv had van schrik het bewijstzijn verloren. Mot eene beestachtige razernij vielen zij op haar en verminkten haar op afschuwe lijke wijze. Ook het lijk van den student werd gruwelijk verminkt. Hunne wraak volbracht, ging Kiernicki zich gevangen geven. Zijn schoonbroeder is gevlucht. De Koloniale Raad heeft Zaterdag zijne werkzaamheden hervat. M. Renkin, minister van Koloniën zat de zitting vóór. In deze zitting werd M. Janssens, eerste advokaat- generaal hij het Beroepshof.als nieuw raads lid verwelkomd, waarna hij zitting nam. Verschillende zaken werden vervolgens door den raad goedgekeurd, onder meer een ontwerp van decreet, goedkeurende zekere wijzigingen gebracht in de ovoreeukomst,den 18 Januari 1910 gesloten tusschen het bij zonder komiteit van den Katanga, en een maatschappij van den Grondeigendom. Volgens die wijzigingen zou de maat schappij van Grondeigendom een vergunning van 150,000 hectaren in plaats van 75,000 hectaren krijgen, op voorwaarde ze in ge bruik te nemen. De maatschappij mag hare terreinen slechts afstaan of verhuren aan Belgen. Voor personen van andere nationaliteit moet eerst de machtiging worden aange vraagd van den minister van Koloniën. Op voorstel van M. Speyer vroeg de Raad dat zou Worden toegevoegd aan de overeen komst van 1910, eene bepaling, waarhij aan de Regeering het recht wordt toegekend om, zoo noodig,do toezichtsreehtcn uit le oefenen, aan het bijzonder Komiteit van den Katanga toegekend. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo xx. 12 Oogst 1911. Stanleystad (overkant) Dezen morgend, ben ik den stroom over gestoken in eene prauw tea einde de burger lijke en geestelijke overheid te gaan groeten. Ik had het geluk alleman thuis te vinden en le bestaligen dat allen welstellend zijn, dank zij de verrichte gezondheids werken. Deze post mag onder de schoonste gesteld worden 'tis hier oprecht goed om leven. De kerk, die reeds gebouwd is, verw.acht haro twee torens. Ze is in gebakken steen en de ornementen zijner niet aan gespaard. Hetgeen mijne verwondering verwekt, is dat al bet kunstwerk dQor zwarten werd uitgevoerd. Op de twee oevers zijn de banen bezet met kleine keien, 'tgeen, na regen, een droogen voet verschaft. Langs beide kanten der banen, beeft men gecementeerde grach ten aangelegd de lanon zijn beplant met sieraadboomen ze zijn aangenaam om be wandelen. Langs de straten ziet men negers suikerriet knabbelen.'t Suikerriet groeit in t wilde langs de waterkanten en bekomt eene lengte lot 6 meters de stokken zijn geknoopt gelijk ons waterriet het heeft langwerpige smalle bladeren en is bekroond met een witten bloemtros. Daar het suiker- riot hier zoo gewiliig in 't wilde groeit, waarom wordt het niet als nijverheidsplant gekweekt In Amerika is het een der meest winstge vende voortbrengselen der nijverheidskul- luur. We denken te mogen bevestigen dat het suikerriet hier weldra zal gekweekt worden, zoohaast do vervoerkosten zullen verminderen. 13 Oogst 1911. Terugbezoek De overheden van Stanieystad vereeren me inet een terugbezoek, dat me des te aan genamer bevalt dat ik zoo de gelegenheid héb eenige uren tc mogen doorbrengen met verstandige en ondervindingsrijke kongo- landers. Volgens de meening dezer heeron zou de nijveraar, die in Stanleystad eene maalderij zou oprichten, eene winstgevende onderneming doen. Een dag zal weldra aan breken dat de Slaat of eene maatschappij de watervallen zal benuttigen, om 'kracht en licht over Stanieystad te verspreiden. Wat de inboorlingen meest ontbreekt, zijn de landln uwwerktuigen ze beschikken zelfs niet over spade, houweel en vergenoegen zich, in den onbewerklon grond, met eenen Stok, putjes te maken en de zaden er aan toe te vertrouwen. Kongotrotter. De nolicie van Bergen onderzoekt thans eene zeer geheimzinnige zaak. Een twistend echtpaar, van Franschen oorsprong, dat zonder middelen van bestaan was, werd door de policie aangehouden en naar hot policiebureel overgebracht. Daar werden zij door den policiekommis- saris ondervraagd, en de vrouw bekende dat ::.et haren man en haar kindValenciennes hadden verlaten, doch dat het kind onder weg was gestorven en dat zij het lijkje in het water geworpen had, nabij Quévrechain. De man integendeel beweerde, dat liet kind niet dood was, toen het in het water gewor pen werd. Man en vrouw werden voor den onder zoeksrechter gebracht, waar zij hunne ver klaringen staande hielden. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet en het gerecht wanhoopt niel de zaak to zul len klaar krijgen. Het lijk van het kindje is nog niet terug gevonden. Uit de lijkschouwing zal blijken, of het kind eene natuurlijke dood stierf of door verdrinking omkwam. TUSSCHEN Over de wreedheden. Reuter beeft een volledig verslag gegeven, over deze druk besproken zaak. Het is aller best nu eens te herinneren dat de Iialiaan- sche bladen ook bij de hevigslen waren em de wreedheden in den Belgischen Congo aan le klagen en te... overdrijven. Om Gods wil, beste Italianen, zet uwe daden overeen mot uwe woorden en staakt de wreedheden, de gruwelijkheden, door u, in Tripoli geplogen. Minister Giolotti heeft schoon le logen- straffen, al de briefwisselaars en ook Reuter zijn het eens om de begane barbaarschheden aan le klagen. Meer nog de briefwisselaars van drie groote Duilsche bladen, hebben hun doorgangskaart aan generaal Ganeva lerug- gegeven^rhijvoegend dat zij die afgrijselijk heden niet langer wilden noch konden zien. Wie heeft er gelijk De Giornale d'Ilalia bericht dat de Italianen hunne bezettingen zoo versterkt hebben, dat ze als oninneembaar mogen aan schouwd worden. De Araben en Turken we ten het en daarom zijn ze zoo nedorig en be deesd geworden. Van don anderen kant heeft nu de Turksche afgevaardigde Nahum die te Tripoli is, aan de Kamers van volksverte- genv oordigers laten weten dat de Turkon den 3dc'n November Tripoli hebben aange vallen en zich meester hebben gemaakt van verscheidene stellingen buiten de versterkte omheining... Ilaliaansche en Turksche be richten zijn dus tegenstrijdig. Italië bericht officieel de inpalming aan de mogendheden. Italië heeft aan zijne vertegenwoordigers een omzendbrief gezonden met verzoek hem af te geven aan liet ministerie van Buiten- landsche Zaken. De bezel Ling vail do bijzon derste steden van Tripolitanië en Cyrénaï- que, de aanhoudende zegepralen van onze troepen, de overheersohendo macht waar over wij thans in Tripolitanië en Cyrénaïque beschikken en die nog zal worden vermeer derd, hebben alle verder verzet van Turk sche zijde ondoelmatig en vruchteloos ge maakt. Anderzijds om alle nultelooze bloedstorting te vermijden, is liet noodig alle misgedaclit weg to nemen bij de bevol king van die streken. Hel is daarom dat, bij koninklijk besluit van Zondag Tripolitanië en Cyrénaïque be paaldelijk en onwedcrroepelijk zijn uitge roepen als staande onder het volledige on algebeele gezag van het Italiaansch koning dom. Ieder andere oplossing zou den sclnjn gelaten hebben van eene gedeeltelijke over- heersching van den sultan, en dit zou aan leiding hebben gegeven tot aanhoudende moeilijkbeden tusschen Italië en Turkyë, en dit wel in oogenblikken die veel gevaarlijker zouden zijti voor het behoud van den Euro- peeschen vrede. Wij hebben deze beslissing genomen in :t belang van Italië, in 'I belang van Europa en zelfs in 't belang van Turkyë. De vrede in deze voorwaarden gesloten, zou de ge schillen wegnemen tusschen Italië en Turkyë, Oti wij zouden onzen invloed knnnen aanwen den om in Europa, ten voordeele van Turkyë, het Statu quo to behouden. Wij wenschen dus, indien de Turksche handel wijze het ons niet onmogelijk maakt, dat de vredesvoorwaarden overeenstemmen met de wetlige belangen en den «prestige» van Turkyë.Tripolitanië en Cyrénaïque hebben eeindigd deel to %maken van bet Turksche rijk. Wij zijn echter geneigd met Turkyë te onderhandelen over do voor hem meest voor deel gevende gevolgen van liet voltrokken feit. Zeker, indien Turkyë nutteloos voort oorloogt, kunnen wij onze verzoenende in zichten niet houden; wij hebben vertrouwen dat het gezamenlijk werk der mogendheden Turkyë zal kunnen overtuigen eene beslis sing te nemen, die best met zijn eigene be langen en met het vredesverbond in Europa overeenstemmen. In ieder geval zal Italië tot dien uitslag meewerken, met zich zoo verzoeningsgezind mogelijk te toonen en met de middelen te gebruiken die het meest doelmatig zullen bij dragen om de zaken zoo spoedig mogelijk op zijn effen te brengenDie omzendbrief is geteekend door Di San Guiliano Aanval te Khoms. De Turken hebben inderdaad de Italianen te Khoms aangevallen. Deze hebben eenige dooden en gekwetsten. Rond Salonika, De Turken brengen alles in orde le Sala» nika, om den aanval der Italianen af te slaan, of toch de plaats zoo moedig mogelijk lo verdedigen tegen de aanvallers. Het nieuws van Tripolitanië hitst de bevolking nog meer en meer op. In Albanië. De Albaneezen werken voort. De Turken hebben versterking gezonden naar Verizo- vitch. Officiëeel protest van Turkyë. Turkyë heeft een lang protest gestuurd naar de mogendheden tegen de de wreedhe den vari Italië, dat gehandeld heeft tegen do oorlogsvoorschriften. Frankrijk en Rusland antwoorden. Frankrijk en Rusland hebben aan Italië laten weten, dat zij nota hebben genomen van de kennisgeving van do inpalming van Tripolitanië en Cyrénaïque, Turksch schip in den grond geboord. Tegen Acalca hebben de Italianen ©en Turksch transportschip in den grond ge boord. De meeste manschappen zijn toch go- red. Eenigen worden vermist.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1