OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER 8° Reeks Iirieven van M. Vincent Biericx GELUKKIGE GASTEN Oe Baeosisten-Roelanders in 't Ninoofsche "3D -A- £3!r 3E3 3Li ./X. ID Wederom een vreeseüjk tempeest. v Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 2GJ. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Ocftderdag S NfflVember 15! f ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pnstbureelen van hei land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4st- 4St TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN TE MLST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel'De Qendt. TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo» 728. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 reg.) fr. 0.60 3C bl&öz. vde regel) fr. 0.50 4C biadz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Rek Jam en (per regel) fr. 1.00 Gomengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Reclit. herstel 1. (per regel) i'r. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Verschil lig© malen reeds hebben wij erop gewezen, welke huichelachtige, en hatelijke rol door Roel anders en Daensisten van alle slach en kleur, onder den vervalschten en on teer den naam van christene volks partij wordt gespeeld. In 't algemeen zijn zij slechts de handlan gers van liberalen en socialisten, alhoewel zij deze soms in schijn zouden willen bekam pen. De RoelanderS spelen de rol van aanwer- Ters en verkenners voor de antiklerikale partijen zij lokken in hunne rangen vele lichlgeloovige en meest alle misnoegde ka tholieken hun groepje is het toevluchts oord van ontgoochelde of gekortwiekte hoog vliegers, dio daar dan toch, om wille van hun verraad tegenover hunne partij, eenig aanzien kunnen verwerven. De overwegende rol evenwel wordt meest al gespeeld door vermomde liberalen, die er wel voor zorgen, dut alle macht en invloed, uitgaande van dat wonderlijk ongelij k- s o o r t i g mengelmoes van overtui gingen, ten laalsto toch en uitsluitelijk ten bate komt van liet antiklerikale blok. Wij hebben het hier in Ninove gezien sedert 10 jaren en zien het ook in verschil- lige onzer buitengemeenten. Het bewijs is ook geleverd Zondag 29 Oc tober, te Aalst. Vele vsfti die zoogezegde Demokraten, zijn niet dan dwarskijkers of tweege- zic liters op politiek gebied. Vele zijn ge- meene huichelaars die hoog oploopen met hunnen eerbied voor den Godsdienst, maar inmiddels, samenbeulen met de grootste vijanden der Kerk. Wij kennen er genoeg die alle leensclie middelen aanwenden, tot zelfs hun kristelijkheid, om bevriend te zijn met geestelijken en voorname katholieken die op de meest kruiperige wijze het vertrou wen weten te winnen van onze invloedheb bende politiekers en aldus maar al te dikwijls de goed overtuigde katholieken het gras van onder de voeten maaien. Achter de schermen huilen ze dan met onze grootste vijanden meê en ontvangen.er de belooning voor hunne ver klikkers- diensten. Spijtig dat zooveel katholieke voorman nen oi> dit punt zoolang ziende blind ge bleven zijn en zich door die dobbel-,gatspe- lers hebben laten in de luren steken, tot groot nadeel van onze partij. Gelukkig komen er van tijd tot tijd van die toestanden, waarin die huichelaars voor ne keuze gesteld worden en verplicht zijn, hunne kleur te bekennen en met hun overtui ging vooruit to komen. Zulke omstandigheden zijn dees jaar meer malen voorgekomen. Eerstens bij liet neer leggen van het nieuw schoolwet sontwerp tw.-edens bij de betoogingen van Brussel en Leuven, enderdensbij de gemeentekiezingen. liet zou ons te verre leiden moesten wij in den breede spreken over de houding dier droeve democratie in deze drij gewichtige omstandigheden. "Welke karpelsprongen hunne bladen en hun vertegenwoordiger gemaakt hebben bij het neerleggen van 't wetsvoorstel Schol- laert, staat nog elk in 't geheugen welke plaibroekeiijen er afgewerkt zijn voor de Brusselsche betooging, waar ze eerst niet gingen aan deelnemen, maar dan toch op commando naartoe getrokken zijn, weet nog elk. Wat die brave, voorbeeldige christenen hier in Ninovo binst den kiesstrijd hebben uicgesloken is genoeg geweten en hier is er niemand meer die er aan twijfelt d!e scüuEjrelïeiiSsge RoeBande^s sijsi de E?é*öotsfe vijanden dea* ka tholieke partij. In Aalst ook hebben ze de volle maat ge geven aan hunne antikatholieke strekking. De Volksstem het kranig katholiek dagblad voor ons Arrondissement, zegt in zijn nummer van Dinsdag 31 October Degenen die den liberalen schoolmeester r> gesteund hebben en hem als hunnen geko te zenen mogen aanzienhet zijn de Daen- sisten, de zoogezegde christene volks- part j .Eengekende fanatieke anti klerikaal is dus de gekozene der zoogezegde chris- m tenc demokraten. Wat spotternij En daarvan is men verwonderd te Aalst. W 1 i nummer van Vrijdag 3 November bespreekt De Volksstem op meesterlijke wijze het strijdplan dat moet gevolgd wor den voor de groote Kamerkiezing van Mei 1-912 en besluit He*- ArrondÊssemeintsko- miteêt worde onmi^delijk, zondsr vertoewenjosgeroe- pen o rei het foesüe strijd pEan vast te steSiere. Wij sluiten ons te Ninove volkomen aan bij dien oproep. In ons kanton vooral is veel werk te leve ren. Hier beschikt de vijand over zijne groot ste macht. Sinds weken is de groene vogelaar bezig met zijn netten uit te werpen. Alle oppositielijsten hierin ons kanton doen ze in hunne bladen doorgaan als behoorende tot de Roelanderspartij al die kandidaten wa ren volgens hun schrijven antiklerikalen en men stelde het voor als eene algemeene be weging tegen de katholieke partij. Tegen deze bewering protesteeren wij krachtig en wij zijn verheugd, dat. zelfs van een groot deel der betrokken kandidaten en gekozenen, tegen het geschrijf van die groene leeperikken wordt opgekomen, en wij verhopen dat hun op tijd en stond eene klinkende logenstraffing zal toegediend worden. In ons kanton mag geen plaats meer zijn voor zulke huichelpoliek. Dat men zonder uitstel de kantonale Kies- vereoniging bijeen roepe. De toestand moet worden onderzocht. Er is nu lang genoeg geslapen. Het uur van te werken is geslagen. Laat men spoed maken, anders komt men weerom te laat. Karel Beeckman, Voorzitter van 't Verbond der Christene Vakvereenigingen van Niiiove. De volksvrienden. Overeenige dagen schreef de Peuple Men kan zich moeilijk een gedacht geven, tot welken graad van verbeesling de meesten onzer arme landbouwers van de Kempen zijn ge komen Met de kiezing komen diezelfde kerels naar dén buiten om ons volk le vleien en te fleemen. Laat ze afkomen, ze zullen nen gang gaan. 'Denken misschien de socialisten dat zij zoo een soort van wonderkinderen zijn De spoi*tf£irs»iie« De laatste der vier balmatchen tussclien de Géants r> van New-York en de Athletics van Philadelphia, die gespeeld werd in de laatstgenoemde stad, lk-l een zuivere winst van 632.500 fr. dio verdeeld zullen worden tussclien de spe lers van beide clubs. Terwijl de match te Philadelphia aan gang was.gaf eon bijzonder eleclrisch toestel, een playographe op gericht op den gevel van het hotel Herald te New-York het gansche spel weer, lot groote ontroering van de enorme massa in Broadway samengestroomd. De New-Yorkers zagen de Pliiladelphia- nen langzaam de bovenhand halen en eene klopping geven aan New-York. Eesi verschrikkelijk moord» tosay. In het arsenaal van Sandy-IIook, heeft men''een kanon gegoten van 16 duim, waarvan do afmetingen eenig zijn.De spring tuigen die het uitwerpt, kunnen een afstand van 20 mijlen bereiken, en dio springtuigen bereiken de hoogte van een mensch met middelbare gestalte, dus 1,70 a 1,75 m. Dit monsterkanon werd nog maar eenmaal afge schoten. Het zou ook in weinigen tijd, ver sleten zijn. Wat men mo?! weten ees1 men tPOUWt. Wij lezen in een blad van Volksontwikkeling iets, dat ieder goed een paar malen mag lezen Wie uit liefde trouwt, krijgt eene huisvrouw; wie uit eerzucht trouwt,eens dame wie uit geld trouwt, krijgt eene meesteres. Wanneer gij ziek zijt, zal uwe vrouw u verzorgen, uwe dame zal u komen bezoeken en uwe meesteres zal naar uwen toestand laten vernemen. Wanneer gij sterft, zal uwe vrouw u be ween en, uwo dame zal zich beklagen en uwe meesteres zal over u in den rouw gaan. Dat is heel goed gezegd, maar wat doen de mensehen die trouwen uit liefde, uit eer zucht en om geld Wie lost er dat vraagstuk op Waar zitten de grootst© mós» dadigers In 1900 gaven de Fran- sclie statistieken over de groote misdaden de volgende bijzonderheden. Op 100,000 nota rissen, advokalen, deurwaarders 48 veroor deeld. Op 100,000 kunstenaars 33 veroor deeld. Op 100,000 apothekers IS veroor deeld. Op 100,000 wereldlijke onderwijzers en leeraars waren er 6 veroordeeld op 100,000 priesters en kloosterlingen, waarhij de kosters on kerkbedienden gerekend wa ren, 3 veroordeeld. 3 legen 6, 18, 33, 48, het is geen klein verschil Uermaeiderlreg. In 1912 zullen er in 't Fransch leger 97 officieren meer. maar 9010 soldaten minder zijn. Met de jaren zal het getal soldaten nog verminde ren, omdat in sommige streken geen kinde reu meer zijn. EleBgSsclhe vooruitgang. Door het onderwijs gaat een volk vooruit zoo leeren alle tegenstrevers, liberalen, daensisten en socialisten zoo leeren wij ook op voorwaarde dat de opvoeding, de kris- tene opvoeding gelijken tred houdt met liet onderwijs. In 1881 waren er in onzo lagere scholen 340,118 kinderen;in 1906, 883,518 in de bewaarscholen 56,108 in 1881 en 264,845 in 1906 in de middelbare scholen 76,918 in 1S81 en 208,656 in 1906. In 1SS1 waren er 21°/0 ongeletterde», in 1907 nog 9 ten honderd. Sinds dien is het getal scliool- gaanden nog buitengewoon geklommen en het getal ongeleLterden merkelijk gezakt... Het onderv ijs is de polslag, of de weegschaal van den volksvoorspoed, zeggen de tegen strevers hoe dan uitgelogd dat België ach teruit zou gaan, daar zijn onderwijs zoo'n buitengewone uitbreiding heeft, genomen We stellen dio vraag aan onze politieke tegenstrevers, Asa ra 't wérk. Vrienden uit de stad en den bullen, ge weet, ge begrijpt liet ge wicht van den grooten strijd van Mei. Niet gewacht dus. om van stonde afde zaak ter overwinning te leiden. Allen, de kleinsten als de grootsten, allen moeten wij apostelen zijn, Doodelijk gevecht tusschen Belgische arbeiders. Belg'iche boerenarbeiders, werkend bij een Fransch landbouwer.on Belgische steen bakkers kregen ruzie in eene herberg van Beaumont-sur-Oise. Do herbergier zette ze buiten en sloot zijne deur. Twee der ruziemaker? Cools en Alois Noussen, bleven wat later op de baan en werden eensklaps aa.ng' vallen door twee mannen, die uil een gracht waren gespron gen. Noussen vluchtte naar de hoeve waar hij werkte, en keerde dra met verscheidene kameraden terug. Ter plaats der aanranding vonden zij Cools liggen en deze had verscheidene wonden aan hot hoofd. Overgebracht naar het gasthuis is hij overleden. Twee personen, ook twee Belgen, die men denkt zijne moordenaars te zijn, werden Maandag aangehouden en te Pontoise opge sloten. Talrijks zeerampen. Het tempees!, dat Zondag over do Noord zee en het Kanaal woedde, en ook wel in onze streek gevoeld wehl, heeft op zee wederom vele ongelukken veroorzaakt. Te Nieuwpoort word liet hoofd van het staketsel, dat door het on weder van lc Ok tober reeds erg aangetast was, wederom zwaar beschadigd. Een draadloos telegram van den Holland- schen sloomer Grotius meldt, dat de Griek- sche stoomer Lord Bgron, van Theodosia naar Antwerpen varende, tijdens het on weder in liet kanaal gezonken is. Van de bemanning bestaande uit vijf en twintig koppen, konden er slechts drie gered worden, door de be manning van de Grotius. Ten gevolge der woelige zee, moest de overvaart tussclien de Engelsche en Fransche havens geslaakt worden. Gelukkiglijk konden talrijke vischsloepcn eene korte kalmeering te baat nemen, om de haven van Kales binnen te vluchten. De paketboot France, dienst doer.de tus sclien Dieppe en Newliaven, werd door liet tempeest verrast en strandde aan do kaap Beachy. Hot schip kon echter nog vlot ge bracht worden en is met cenige uren ver traging te Newliaven binnengeloopen. Op de Fransche kusten zijn vele visschers- booten gestrand en verbrijzeld. Te Gavres werd het lijk vaneen matroos op het strand geworpen. Ook uit Holland worden verscheidene rampen vermeld, waarbij ongelukkiglijk menschenlevens le betreuren zijn. Op de Ilollandscho kust bij Zandvoorde werd het lijk gevonden van loods Lauvve- reyns van Oostende, die deel maakte van het loodsschip nummer 2, dat met man en muis verging tijdens den storm van 30 Sep tember laatst. De ongelukkige had nog 300 fr. in Engelsch geld op zich, alsmede 10 Belgische brief kens van 20 frank. Van de Westkust van de provincie Slees- wijk-Holstein komen berichten over groote schade die de storm heeft aangericht. Uit Bredsledt wordt gemeld, dat de dijk aan de Noordzee,die 2 kilom. lang- on twee lot drie meter hoog was, door hot water weggerukt is. Men vreest het ergste als het weer hoog water wordt. Uit Wesselburen meldt men, dat de dijken bij de Wesselburen er Koog en liet Schulper Siel op tal vaii plaatsen bezweken zijn. De eerste dijk is over een lengte van 50 meters weggespoeld en de Kogen zijn ondergeloo- pen. Het vee slaat diep in liet water. Ook tusschen Süderstapel en Erfde is de dam van de Eider bezweken. Goheel Denemarken ook is geteisterd door een orkaan. Vooral Jutland heeft te lijden gehad overstroomingen aan de westkust hebben veel schade aangericht. De veerdienst tusschen Warnemunde, bij Rostock en Gjedser, op de Zuidpunt van Falster, moest worden gestaakt. Er zijn veel scheepsrampen te betreuren. De storm duurt voort. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXI. 14 Oogst 1911. De Stanleywatervallen Van Ponthierstad tot Slanlcystad heeft men eene ijzeren baan aangelegd, omdat de Kongoslroom alhier onbevaarbaar is, belem merd zijnde door rotsen, die watervallen veroorzaken. Achter het dorp Wagheniaszijn de bij zonderste watervallen. Wal deze kenmerkt zijn de boompjes, die de visschers, tussclien do rotsen, hebben geplant, om hunne visch- korven te kunnen vastmaken, 't Is wonder om zien hoe de vischcrs, zelfs kleine kinde ren, als koordendansers op liggende slokken rondloopen. Vanden oever tot aan het mid denpunt van den stroom zijn er uitstekende rotsen, echte eiland**», waartusschen stil staande waters verblijven. Óm er aan te komen moeten de visschers de rotsen over en 't water door 't is dus niet to verwonderen dat ze geen andere kleedij dragen dan eene zwemlap, 'tgcen toelaat te bestaligen welk kloekgebouwde mannen de visschers van Waghenias zijn de vrouwen zijn ook groot de kinderen knap on gezond, plooibaar als wissen, blin kend van deugd en van vischolie, die ze aan hun vel strijken. Die bevolking is een toon beeld van gezondheid en alhoewel hunne woningen vuil zijn, heeft de slaapziekte dat oord nog niet bezocht. De tweede watervallen worden 't Chopo genaamd. Ze zijn tot hiertoe gebleven gelijk ze uit 's Scheppers handen ontstonden. Ver beeldt u oenen breeden oeretrap in 't park van een koninklijk verblijf aan beider kan ten hebt ge een klimmenden weg. Daar van af dit punt de hinderpalen den stroom belem meren, hebben de waters hunnen gang ge broken zoo vlug wordt de stroom dat, over oenen trap van drie meters boog, de vloed spuit mei eenen boog van tien meters val. Schuimend en woedend schiet het water vooruit om te slotte in eens, van eene schrik kelijke hoogte, in den afgrond le ploffen. De 't Chopovallen kan men te beter be wonderen daar aaneenhangende rotsen aan een koelbloedige» man toelaten do vreese- lijkste punten van nabij te beschouwen do verbrijzelde dauwdruppels drijven en komen verblindend voor onze oogen, do glans der zon weerflikkeren, Kongotrotter. De winner van liet groot lot van 500000 fr. is thans gekend. Het is een 70jarige ouder ling. Celeslin Depasse, nachtwaker in eene koolmijn te Chatelet. M. Depasse had 3 loten van de tombola gekocht, op verschillige tijdstippen. Het win nend nummer had hij reeds in zijn bezit van in de maand December 1910. Dinsdag morgend was M. Depasse aan hel werk in zijnen hof, toen hij den briefdrager zag voorbijgaan, van wien hij het lotje ge kocht had. Hij kocht de officieele lijst der winnende nummers en begon ze onmiddelijk na te zien. Enkele ©ogenblikken later, wist hij dat do gelukkige winner was. Onmiddelijk ging hij zijne vrouw verwittigen, doch deze wilde er niet aan gelooven en hij kreeg enkel voor antwoord Zwijg maar Zonder er ver der over uit te wijden, liet Depasse zijn liofje Zooals het was en ging er in eene naburige herberg ééntje op drinken.Daarna keerde hij terug, trok zijne rijkste kleederen aan en ging onmiddelijk zijn werk opzeggen, om een ander toe te laten ook wat te verdienen. Celestin Depasse, is een veertigtal jaren geleden in hot huwelijk getreden. Na in liet vreemdenlegioen gediend te hebben, maakte hij ook den veldtocht van 1870 mede. Daarna werd hij bakker. Uit zijn huwelijk zijn twee kinderen gesproten een knaapje dat. slechts eenige jaren leefde en eene dochter, thans 33 jaar oud gehuwd en zelf moeder van een lSjarige knaap. De gelukkige winner heeft nog geene plannen voor de toekomst. Alleenlijk zal hij niet meer werken en zijn ouden dag zoo rus tig mogelijk aannemen. Hij verklaarde noch tans dat hij tevreden was, om wille van zijn kleinzoon, dio later, hoopte hij, een flink man zou worden. Onnoodig te zeggen, dat het Dijnsdag heel den dag als eene processie was naar het huis van Depasse. Deze had er echter spoedig genoeg van en ging zelf do vrienden en kennissen bezoeken, om lien het goede nieuws aan te kondigen. Het lot van 100,000 fr. is gewonnen door M. Leon Degraeve, beenhouwer, te Heren thals. Deze is vader van een talrijk huisge zin en heeft het natuurlijk niet al te breed. Derhalve is bet lot van 100,000 fr. hier ook niet onnoodig binnengevallen. De winner van het lot van 50,000 fr. is ook gekend. Het is Mej. Germaine Guil- laume. ondernemer, te Salzinnes, die het winnend briefje in de post le Namen ge kocht bad. Er zijn ook reeds ©enige winners van loten van 5,000 fr. die zich doen kennen hébben. Eene cirkrijderes door een leeuw verslonden Tijdens eene voorstelling in den Cirk Spark, der stad Ulica, nabij New-York voerde eene jonge rijderes, Mis Frazier haar rij nummer uil, toon een leeuw, welke uit een slecht gesloten hok was ontsnapt, op het jonge meisje toesprong- en ze begon te ver slinden. Stervend haalde men ze van onder de klauwen van het wilde dier, en kort bezweek de ongelukkige aan hare wonden. Eene groote verwarring maaakte zich meester van de toeschouwers, en talrijke personen zijn vertrappeld en gekneusd ge worden. TUSSCHEN De toestand. Italië heeft dus eenvoudig weg Tripolita nië en Cyrénaïque onder zijn gezag ver klaard. Nochtans Italië is geen meester in Tripolitanië, het heeft niets in zijn bezit dan Tripoli, maar destreek zelve is ganscli in de macht der Turken. Hoe wil Italië er dan zijn gezag uitoefe nen, hoe wil het er vrede en orde handhaven het zou er zelf niet eens durven binnentre den. Italië heeft nogmaals een stout gezicht getrokken hel heeft gezegd, ik ben er meesteren dat is al. Maar zoo spreken dat gaat gemakkelijk moeilijker, veel moei lijker is het wel de Turken in Tripolitanië zelf tot zwijgen te brengen. Het komt uit dat de Italiaansche koning den wenschhad uitgesproken, alvorens die inpalming of die aanhechting aan te kondi gen aan de mogendheden, de koning bad gewensclit, zeg ik, dat de Italianen eerst nog een bloedige neerlaag toebrachten aan de Turken. Juist daarom was Tripoli zoo ver sterkt De Italianen hoopten dat de Turken zouden aanvallen, maar de sterkte van do bezetting in Tripoli,de verdeeldheid tusschen Turken en Araben en de cholera, deden de Turken besluiten niet aan te vullen en moer achterwaarts le trekken. De wensch des ko- nings kor. niet vervuld worden. Nog I00G00 man bij. Italië beschikt nog volledig over de klasse van 1889, dio nu binnengeroepen wordt en beslaat uit 100.000 man. Italië oordeelt dat het den toestand geheel en al beheerscht en verzoekt de mogendheden Turkyë te dwin gen toe te geven. Gebeurt liet niet, dan zal Turkyë alle recht op schadevergoeding ver liezen, en bovendien zijn wederstand duur botaald zetten. De Italiaansche bladen. Deze jubelen luidruchtig over de aanhech ting van Tripolitanië aan het Italiaansche rijk. Bemiddeling van de Interparlementaire Vereeniging Eene afvaardiging van de interparlemen taire vereeniging is naar M. Asquith en M. Grey gegaan, om de bemiddeling van Enge land te vragen. M. Asquith en M. Grey ant woordden dat Engeland geneigd is tusschen te komen, maar dat een gunstig oogen blik moet afgewacht worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1