marts OORLOG m mn M. Vincent Blericx 'T EEN EN 'T ANDER m J.,3 CS- ILi 313 DE ZAAK VERMEERSCH. Schrikkelijke mijnramp in Zuid Afrika De geheimzinnige misdaad van Vorst. Schrikkelijk ongeluk in de Pyreneën Italië en Turkyë Sevenfcsende Jaargany n' 282. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag IO RSovember 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ê|t 4® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 72C, Sïeenwey van Waterloo, 723. TE AALST Ker3cstra.at, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nutfel-De Qendt. AAN KON DIGI NOEN KI. aani. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.GO 3e bladz. (.de regel) fr. 0.50 4" bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Daens terug zijn oude kwaal krijgt, t. t. zeggen de vervolgingswaanzin. Pas heeft De Volksstem vcrle- dene week, den man ontmaskerd, de dubbelzinnigheid en de huichelarij der Daensisten aan de kaak gesteld, en te vens de katholieken opmerkzaam ge maakt op do houding die zij tegenover die vermomde antiklerikalen moeten aannemen, of daar begint bet al in Heldaensisten «Land van AelstU Do katholieken bedreigen ons met vervolging tot ter dood!... men kon digt eene vervolging aan erger dan al de voorgaande... En de liberale Volksgazet van Aolst, die op afstand ook de slimme wilt spelen, doet maar een cenigebe- merhingslicn aan De Volksstem zegt ze De dompers gaan dus de antiklerikalen vervolgen,tergen,brood- rooven dat zijn hunne christelijke ge voelens Volksgazet gaat ge ook al ter school bij uwen strijdmaat M. Petrus Daens Vergeet niet in alle geval, dat hij in zulke liedjes altijd uw meester zal blijven 'tis immers zijn stiel, zijn ingeboren stiel, en bij u is 't maar afgeleerd, ziet ge Ze slaan dus weer kermend hun ar men ten hemel en roepen: Broodroof Vervolging Vervolging menschen men gaat alle democraten vervolgen wreeder dan ooit Versleten taktiek, mannen Geken de streken Ge zijt comediantcn, tot aan de top pen van uwe vingeren Wij zullen hier herhalen ('t komt te pas) wat Anseele, de roode kapitein, van Gent, die M. Daens door en door kent, zegde in de Kamer Heeren, zei Anseele, op M. Daens wijzende, dezo man speelt hier den naïeve, den simpele Dat, is bedrog die man berekent elk woord dat hij spreekt, elke handeling welke hij pleegt. Zoo is 't. 't Zijn gemaakte manne kens M. Daens speelt te gaarne den mar telaar, en hij loert er op om zijne man nen te doen doorgaan als vervolgden. Zoo niet meer geboerd, M. Daens en al uw Daensisten Wij zullen u de gelegenheid niet geven de oude vertoo ning der vervolging en broodrooving te herbeginnen. Die comedie is geen troef meer als ge anders niets meer hebt, past dan maar. Laat ons de zaken klaar zetten en zeggen. Wij vragen aan al onze vrienden uitdrukkelijk M. Daens geene enkele gelegenheid te geven om te spreken van broodroovir.g, vervolging, marte laarschap enzDen schijn er van zelfs vermeden, want hij ligt op loer Onze politiek moet christelijk zijn en waardig, zoo als zij altijd geweest is. Wij moeten met het volk redenee ren hem het hatelijke der handelwijze van de Daensisten doen inzien hel gevaarlijke dat er bestaat in hun ver keering, aanwijzen wij moeten spre ken tot het verstand en het hart, der menschen ze overtuigen en overre den, door eene vrije, eerlijke propa ganda hij middel onzer grondwette lijke vrijheden door woord en schrift, in volksvergaderingen, en volks wer ken, en altijd voorgelicht door de christe.1 ijke voorschriften Maar eene aanhoudende, duchtige propaganda, in het Daensistenkamp van alle dagen, van alle uren Wij doen dit beroep omdat wij de Daensisten kennen, 't Is altijd hun macht geweest den rol van martelaar van 'tvolk te spelen. Dit heeft bij vele menschen gepakt,en heel zeker danken zij daaraan nog bij sommige lieden hun huidigen bijval. Op tijd en sfond zullen er eenige bladzijden uil dat martelaarsboek op gehelderd worden. Om te beginnen een feitje. Een persoon is gekend, een demo craat, die zoo fijn den vervolgde wist te spelen dat vele menschen meenden och Heeredie mensch zal nog ver hongeren Zijne lamentatie was zoodanig mees terlijk, dat men hem met betraande oogen'nen eens zou gegeven hebben, gelijk aan eenen bedelaar op den beé- weg. Wat gebeurde er intusschen Was die man zoo dood-arm dat hij zich moest vergenoegen met droog brood en drooge patatten Was hij zoo ver volgd, zoo gebreklijdend Bijlange niet. Intusschen hield hij een keuken, beter als in 't Huis van Oostenrijk twee, drie soorten van vleesch op zijn tafel, een lekkere flesek wijn, en mijnheer de democraat lekte zijn duimen aan 't fijnste gebak! En op die dagenhet was 'toen zijn slecht ste tijd, scheen het had hij 150 tot 200 fr. inkomsten per week. Daar zijn bewijzen van. Die comedie viel zoo schandalig op, dat een zijner werklieden aan 16 cen tiemen per uur die getuige waseens zegde Kerel, kerel, gij zult nog gestraft worden om uw huichelarij. Dat spel is hier vroeger gespeeld ge weest Kunt ge gelooven dat er zulke lijnaards bestaan, M. Daens Mis schien zal er hier nog iemand opslaan die, de noodige slof zal vergaren ze ligl voor de hand en de held is ge kend om, in vorm van roman of anderzins, de historie van dat marte laarsstieltje te boeken voor 't onderricht der bestaande en nakomende geslach ten. Hij kan dan als hoolding geven aan zijn boek Sic itur ad astra of in 't Vlaamsch Hoe men een groot man wordt, met den martelaar te spelen. In alle geval, wat er ook van kome, de tweezakkerij der daensisten moet uit zijn Onze vrienden moeten het volk zoo wel inlichten dat, als er nog een van die fijnaards alkomt met zijn kermende stem en zijn bedelaarspak dat alleman zijn masker aftrekt en hem naroept, 'tis ne volksbedrieger. Jan Van Affligem. Gedurende do plechtige diensten, was do kerk op die plechtige dagen, telkens bomvol gevuld... Wij vragen ons af Iloe kan men in Bel gië zulke verdrukking toch verdragen Wij vragen aan u; kristene broeders Welken naam moeten wij aan die zoogenaamde kris tenen-geven, die zooals hier in Aalst, voor zulke goddeioozo fanatieken stemmen Ja, welken naam moet men hun geven Büëetuw cSagbSac!. In het Arron dissement Brussel heeft de federatie der kristene vereenigingen besloten een katho liek, Vlaamsch en demokratisch blad te stichten, ten einde de progagando overal te verdubbelen en meerdere kiezers te bewer ken VSjfl ECamerantbincSingeRi Sedert 1848 zijn er in België 5 kameront bindingen geweest, waartoe telkens redenen bestonden. De kiezing van 14 Juni 1870 gaf als uitslag 01 gekozenen aan heide par tijen. Den 2 Augustus 1870 was het de ont binding en doze gaf 72 katholieken, 48 libe ralen, 4 onafhankelijken. In 1884 werd het liberaal ministerie om- vergekegeld met 86 stommen tegen 52. Toen werd het Senaat ontbonden en de libe ralen vlogen er ook aan de deur. In 1892, dank de stemming ten voordoele van de grond wether/iening, in 189*4 door de nieuwe kieswet met liet meervoudig stemrecht en in 1900 met de wel op de Evenredige Vertegen woordiging, werden de beide Kamers ont bonden. Do 3 laatste malen geschiedde het telkens met do goedkeuring der gekozenen. In 1902 bij de voorlaatste volksoptelling, werden do Kamers niet ontbonden. Waarom moet het dan in 1912 gebeuren Waarom twee maten en twee gewichten Waarom mogen do gekozenen van 1910 maar twee jaar volksvertegenwoordiger zijn voor hun mandaat van 4 jaar? Waarom Omdat de goddeloozen het zoo willen Ja maar, zoo gaat het niet, do katholieken die de meer derheid zijn in 'I land, hebben ook nog iets te zeggen. Zij zullen beslissen wat er te doen. staat. Tesussjtrelckesi, fessSe Heer» Op 26 October schreef de Matin, van Antwerpen, dat in de gemeente Eysden een klerikaal een liberaal had doodgeslagen tij dens den avond vanrden kevigon verkiezings dag. Het parket van Tongeren had een aan houdingsmandaat afgeleverd tegen den moordenaar, die naar Holland gevlucht is... Nu komt het uit, dat het een schandalig korzinsel is... Niet onkel ligl Eysden niet in liet rechterlijk arrondissement Tongeren, dus heeft het parket van Tongeren er niets in to zien niet enkel is er in Eysden geene Mo- zing geweest en dus kon het er niet bevis spannen, maar de gemeente Eysden bestaat niet in België, het is eene gemeente van Holland, en de moordenaar kon dus niet vluchten in Holland, want hij was erin... Zoo f abri koeren de tegenstrevers kleri kale schandalen. Hoe vindt ge die heeren? Niet vies gevallen, he ML Lësfoaes't feUsjjffi vo©b*ï©o- pifj. M. Liebaeft zal in -Kortrrjk zijn mandaat laten hernieuwen, om na de kiezing ontslag te geven, en provinciale senator le worden, en alsdan gelegenheid te geven aan M. Van Overherghe, als gekozene in de Ka mers te komen, om mede te helpen, aan het tot stand brengen van de nieuwe schoolwet. Zoo toch werd er gemeld uit Kortrijk. Nu komt een tegenbericht, luidende dat M. Liebaert or niet aan denkt ontslag te nemen. ons te wachten staat, idlat 0eer»ï: Sonüngen. Metis eene eeuwenoude gewoonte, dat op Allerzielendag de kristenen van Soignies met hunne pries ters, processiegewijs naar bot kerkhof gaan, om er le bidden. Over twee jaar en over een jaar, verbood de d. d. burgemeester alle godsdienstige be tooging op liet kerkhof. Leve de vrijheid der liberalen, niet waar P. D. Van 't jaar ech ter verbood de d. d. burgemeester niet enkel alle godsdienstige betooging op bet kerkhof, maar alle samenscholing, zoodat do Z. E. II. Deken van Soignies, vergezeld van zijne onderpastoors, niet op liet kerkhof mocht. De kristenen van Soignies zijn dan proces siegewijs, met duizenden in getal, tot aan het kerkhof geweest, en daar, voor de ijze ren afspanning, bobben zij hartroerend ge beden. bewezen is, dat den avond der misdaad, een reiziger te Sl Genesius Rhode don trein ge nomen heeft voor Vorst. Deze reiziger had een rijwiel bij zich dat als reisgoed verzon den werd. Dat rijwiel bleef denzelfden avond in do statie van Vorst staan en do eigenaar zou or slechts s'anderendaags om gekomen zijn. Do twee spoorwegbedienden konden geen signalement van den reiziger opgeven, en toen zij met den belichte gekonfronteerd werden, herkenden zij Jiem niet. Do onderzoeksrechter M. De Landsheer, zijn onderzoek over de moord, op M. Ver- meersch voorzettende, had aan veertien Parijzenaars geschreven, om hen te verzoe ken naar Brussel le komen, opdat hij ze er zoude kunnen ondervragen. Slechts twee getuigen hebben geantwoord, dat zij zich volkomen Ier beschikking van den onderzoeksrechter hielden. Het waren Mev. Vernon, eene vriendin van M. Ver- meersch en M. Bertolon, die niet ver van de villa van den vermoorden rentenier woonde. M. Bertolon, is Woensdag namiddag reeds le Brussel aangekomen en werd onmiddelijk door den onderzoeksrechter in verhoor ont vangen. De ondervraging duurde zeer lang. Van do twaalf andere getuigen die ge vraagd waren, hebben er tien geantwoord dat zij niet konden naar Brussel komen en tweo anderen, de echtgenooton Linder, waarvan tijdens het onderzoek nog al veel gesproken werd, bleven onvindbaar* Brusselsche bladen melden, dat de zaak Vermeersch in don eerslkomenden zittijd voor het assisenhof zal opgeroepen worden. 200 mijnwerkers begraven Een telegram uit Johannesburg meldt dat eene schrikkelijke mijnramp heeft plaats ge had in de mijnen van Primrose. Eene overgrooto hoeveelheid aarde, steen kolen, enz.., is ingestort, verscheidene gale rijen geheel vullende. Men schat dat er in do vernielde gaande rijen, ongeveer 200 mijnwerkers, voor hel grootste deel inboorlingen, aan het werk waren. Allen zijn ingesloten of levend be graven. De reddingswerken kunnen slechts met de grootste moeite gedaan worden, daar men nieuwe instortingen vreest. Men weet dat toen Karei Van Eeckhout aangehouden werd, bij door de wetsdoktors onderzocht werd. Deze stelden vast dat hij aan de handen gekwetst was. doch Van Eeckhout beweerde dat hij zich gekwetst had tijdons het werk, op de hoeve, Doze uitlegging werd als zeer geloof waardig aanzien. Het parket had echter een geneesheer be volen, eens nauwkeurig het gebit van M. Anneessons en de wonde van Karei Van Eeckhout te onderzoeken. De geneesheer heeft thans zijn verslag neergelegd, en daar uit blijkt, dat de wonde van Van Eeckhout zeer gemakkelijk door het gebit kan ver oorzaakt zijn. De onderzoeksrechter, M. Gilson heeft ook twee spoorwegbedienden van do lijn Gharleroi-Brussol ondervraagd, daar het nu gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXII, 15 Oogst 1911. Bloemen en vogelen Wie is de muggezifler die genegd heeft dat, in Kongo, de vogelen niet schuifelen, de bloemen niet ruiken Zeker heb ik er tot hiertoe geenen vogel gevonden wiens zang mag vergeleken wor den met do welluidende toonen van onzen nachtegaal maar indien een kanarievogel kan schuifelen, dan schuifelen de vogels in Kongo-Heet ge schuifelen den aanhoudenden overhangenden zang van het sijsje dan zijn er, in Kongo, veel vogels die zingen. Maar bier noch elders hoort men een voorbij trek honden vogel schuifelen. Om hunnen zang te bewonderen moet ge de vogels rond hun nen nest. gaan vindon daar zijn ze thuis daar spelen ze de eerste viool en geven don toon aan gansch de streek. Zoolang ik Kongo doorreis, dagelijks op weg en in beweging, werd ik door de dieren gevlucht en nooit hoorde ik eenen vogel schuifelen maar nu •ik hier in Stanley-si ad verblijf, nu ik hier woon in een huis omringd van hoornen, bloe men en sierlijk struikgewas, hoor ik heelc dagon de vogelenzangen in de lucht weergal men. En ruiken de bloemen niet Ja wel, zoo keurig zelfs dat ze onze rozen en violet ton door hunne balsemgeuren overtreffen. Brengt de Afrikaansche vogelen en bloe men in Europa hier verliezen do eerste hunne zilveren en de tweede hunne schitterende klei. Aan die vogelen en aan dio bloemen ontbreekt do gouden zon en den helderen blauwen hemel, waarop Afrika alleen roemen mag Geene pen kan de voge len beschrijven noch de bloemen afschilderen voor de welke ik in bewondering stond Hier, vóór de deur mijner woning, bloeit een struik hibusensvan meer dan twee meters hoog, met dunne buigzamen twijgen en een donkergroen middelbaar blad heel de struik is bezet met eene wonderbare schoone bloem nooit zag ik een kunstmati- geren ruiker Die bloem, welke als een groote lelie voorkomt, is rooskleurig vijf regelmatige blaren spruiten uit een groenen kelk, wiens donkerbruine grond zich ver smelt in teedor romkleur een langwerpig stampertje springt uil de bloem en is om ringd door eenen pareltropje gelijk dat onzer leliën. Zoo hot in de natuur voorkomt, schoone bloemen vergen schoone volgelkens om hunne kelkjes van insecten te reinigen. Welk is 't vogelken dat gelast is deze toedere bloom op hare slankerankjes to naderen, zonder een twijgje to breken noch de bloem te deren? 't Is het kolibrietje nog kleiner, nog fijner, nog lichter en bevalliger dan ons koninksken, dat we als 't pareltje der vogelkens aan schouwen. Bij de eerste verschijning van 't kolibrie tje, denkt ge een groote koningbie te zien. De pluimkens zijn aan 't lijf gesloten een rood fluweolen borstje, potzwarte vleugei- kena, kopje en hals overtrokken met een kopken waarin robijnen weerspiegelen. Spij tig is het dat 't vogelken geen oogwenk stil wil blijven om zich nog meer en heter te laten bewonderen Hel springt van blad bloem en deikt in 't diepste van den kelk nooit is het rustig, of vreesde liet den afwis selenden glans van zijne feestkleedij door roekloosheid tegen te werken Het kolibrietjo verblijft enkel waar do tropische bloemen zich onophoudelijk ver nieuwen. Afrika is een bloemenrijk, dus is Afrika het rijk der kolibrietjes. Kongotrotter. Een rotsblok verplettert twee huizen en doodt twee meisjes. Gisteren morgend werd S' Beat, een dorpje der Fransche Pyreneën in rouw gedom peld door een vreeselijk ongeluk. Een over groot rotsblok, was ton gevolge der hevige regens losgeraakt en rolde mot vreeselijke snelheid van het gebergte. Twee huisjes, welke nabij het dal opge richt waren, werden letterlijk verbrijzeld. Do inwoners van een der huisjes, Mev. W° Darbon en haar zoon, door het gerucht gewekt, waren kunnen huiten vluchten en hadden daaraan wellicht hunne redding te danken. In het andere huisje bewoond door de familie Lozès, lag iedereen nog to bed. De echtgenooten Lozès en kunne drie dochtert jes werden onderdo puinen begraven. Toen men na moeilijke reddingswerken eindelijk de slachtoffers kon bereiken, hadden do twee oudste dochtertjes, die samen in een bed sliepen, reeds opgehouden te leven. Beiden waren vreeselijk verpletterd. De echtgenoo ten Lozès en het jongste meisje hadden slechts onbeduidende kneuzingen bekomen. Eene ellendelinge werpt hear zesjarig zoontje in 't water Zekere Juliette Cuny, eene harmeid te Sinl-Nicolas du Port (Frankrijk), verbleef in de naastgelegene stad Epinal, in gezel schap van eene vriendin, Marie Blanchard, en van een man, dien zij voor haren wetle- lijken deed doorgaan. Zij had een knaapjo van zes jaar. Zekeren dag, verdween 7;j uit genoemde stad, na haar kind aan Marie Blanchard te hebben toevertrouwd. Deze laatste echter, ziende dat liare vriendin niet terugkeerde, ging op zoek achter de ontaarde moeder en overhandigde haar den kleine. Van dan af, begon voor het jongentje een waar martelaarsleven. De moeder schaamde zich niet te vertellen aan wio het hooren wilde, dat zij het arme schaapken, dien deug niet, zoo zij den knaap noemde, zou van kant maken. Twee dagen waren de vrouw, haar vriend en de zesjarie verdwenen, en welhaast ver nam men dat het onwettelijk koppel, zonder kind te Sint-Nicolas du Port aangekomen waren. Wat was er gebeurd De onwaardige moeder had met koelen rade haar kind in do vaart van Marne tot Rijn geworpen, en dat te Sinl-Nicolas du Port zelve. Zij hoopte dat hare afschuwelijke daad nooit aan het licht komen zou, maar een paar dagen later kwam het lijkje op de oppervlakte van het water drijven. De vrouw werd door het parket van Nancy ondervraagd, en deed cynieke bekentenissen. Zij zit in dezo laatste stad opgesloten, 7USSCHEN Hoe staan de zaken Geheel do Europeesche pers bespreekt het aanhechtingsdecreet van Italië, waarbij hot verklaart dat voortaan Tripolitanië en Cyró- naïque aan hem is. Alle bladen zijn het bijna eons om le ver klaren dat Italië te rap is geweest Italië zou moeten wachten hebben totdat hol feite lijk meestor was van die streek. Ilalië bezet vijf haven van Tripolitanië op de kusten en dat is al nu do kusten hebben eene lengte van 1800 kilometers. Binnen in liet land bezet Italië niets, het heeft dus in zijne macht op eene oppervlakte van een millioen vierkante kilometers, ternauwer nood enkele kilometers. In Weenen moet men in de diplomatische kringen verwonderd en verontwaardigd zijn geweest over do handelwijze van Italië. Ook kan volgens die personen, geen enkel land nota nemen van de aanhechting van Tripo litanië en Cyrénaïque aan Italië.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1