LOG van M. Vincent Biericx T EEN EN T ANDER 8e €«9 X> AC3S- ■A.ID Dit voorbeeld moet gevolgd EEN JONGE BANDIET Erge studentenwoelinp le Brussel Geheimzinnige zaak ie Lembeek Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 2®!, "T—a—mmmmmi^—t 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag II November 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hei land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i5» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728) Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 3» fCerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. Ede regel) Ir. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, iper regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. l.'ÖO Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De katholieke kamerleden en sena tors hebben Maandag eene vergade ring gehouden in de zittingszaal van het Senaat. Die vergadering is vooral verheugend geweest voor de ka lbo lieke partij, al de gekozenen, behalve de hoeren Simonis, Beernaert, de Smet de Naeyer en Delporte die zich hadden laten verontschuldigen, waren aanwezig. De aanwezigen begonnen, onder het voorzitterschap van M. Gooreman, met ^onderzoeken, hoe het werk ius- schen Kamer en Senaat best, kon wor den geregeld. Reeds lang klagen de heeren senators dat de begróolingen te laat toekomen, en dat zij op het einde van eencn zittijd al lijd overstelpt wor den met wetsontwerpen. M. de minis ter van Rechtswezen heeft aangekon digd dat hij in liet begin van dezen zittijd een wetsontwerp op de spel uit zondering in beursverrichtingen, in liet Senaat gaat neerleggen. De kabinolsoverste M. de Broque- ville, verklaarde dat de regeering bij de opening der Kamers eene verkla ring zal doen. liet eerste deel zal be trek hebben op de vermeerdering van liet gelal volksvertegenwoordigers en senators en op de ontbinding der Ka mers. Andere leden der Rechterzij deelden mee dat do uilslagen der -volksoptelling nog niet volledig ge kend zijn en dat er dooi* do wetgevende korpsen nooit over de vermeerdering van gekozenen, is beraadslaagd ge worden vóqr heleinde van Maart. De regeering zal insgelijks haar ge dacht kenbaar maken over de arbeids- pensioenen, over de instellingen van vooruitzicht, over de werken var Ant werpen, over de pensioenen der mili tairen en der gendarmen. De regeering beeft de hoofdgedach ten doen kennen van de schoolwet, die zij in eene formuul zal voorstellen, op het oogenblik dat zij verkiest, en ir. overeenstemming met de leden der meerderheid. In den loop der gedacbtenwisseling heeft de regeering deze belangrijke verklaring afgelegd ten voordeele van het onderwijzend personeel, dat zij partijganger is van de afschaffing van cl-; reeks der hulponderwijzers, om alzoo den toestand van het onderwij zend korps te kunnen verbeteren. Na die bekendmakingen voerden verscheidene leden der rechterzij het woord, onder a: dere de heeren Staats ministers Schollaert en Woeste. Allen waren liet eens om de regeering een volledig, een absoluut vertrouwen te schenken. Zooals het in de maatschappij altijd gebeurd, zien de kleinen naar de groo- ten in het huisgezin cd de huiselijke maatschappij zien de kinderen naar liet voorbeeld der ouders, de meisjes doen hunne moeder na en de jongens hun vader in de school gaper, de kin deren naar hunne onderwijzers of leer meesters op het fabriek zien de jonge aankomende gasten naar de oudere werkbroeders in de mode wordt de toon altijd gegeven door de groeten, en de groote steden geven dun toon aan de kleinere, de kleinere aan de dorpen zoo gaat het ook in de poli tiek. Zijn de grooten verdeeld, mis noegd, wantrouwig, werkeloos, de minderen zijn betook, maar toonen de leiders volle vertrouwen, grooten strijdlust, welgemeende en welbegre pen eendrachlszin, dan werkt dit voor beeld heilzaam en versterkend op de massa dei' partijgenooten. en bet kan niet anders, of dit voorbeeld moet gun stige uilslagen opleveren. Over eenige maanden was er in de rechterzij wrijving ontstaan tusschen sommige opperhoofdengelukkig had den die heeren het verstand, dekalmte, do ondervinding, dat niets zoo nadee- lig, niets zoo onvoorzichtig is, als in het hevigste van de besprekingen el kander verwijtingen toe te brengen. Zij onthielden zich van bitsigheden, en nu reeds komt het klaar uit, hoe voor beeldig zij hebben gehandeld. Staats ministers Beernaert, Woeste, Schol laert, Heeren Gooreman, de Broque- ville, Helleputte, allen zijn het eens om met volledige eendracht, met vaste eensgezindheid, het partijprogramma te verdedigen. Hit voorbeeld moet van uit het Par lement uitgaan- over geheel het land, het moet zijn weerklank vinden in al de provinciën, in al de arrondissemen ten, in al de kantons, in al de steden en gemeenten hot moet uit zijn, met tweedracht- tusschen kinderen van het zelfde geloof, het moet uit zijn met krakeelen, onder mannen die strijden onder hetzelfde vlag en die slaan vlak voor den vijand, het moet uit zijn, vrienden, ja, niet waar, het moet I... Jaren lang hebben wij socialisten en liberalen en daensisten elkander voor alles wat gemeen was, hooren uitma ken jaren lang hebben zij elkander bestreden met laagheden en gemeen heden, hunne programma's staan re gelrecht tegen elkander het pu it dat liberalen, en daensisten en socialisten, gemeen hebben, is de strijd tegen do katholieken, de strijd tegen de kristene huisvaders, de strijd tegen de gods dienstige school het gemeenschappe- lijk doel dat die drie partijen nastre ven, het is de Omverwerping van onze toch zoo volksgezinde katholieke re geering, om in dezer plaats eene re geering samen te stellen van menschen die tot in het merg van hunne boenen doordrongen zijn van goddolooze be grippen. Oi.ze beminde kabinetsover ste do Broqueville, moet bij die man nen plaats maken voor een Ilymans, een doctrinair van eerste -goesting; in plaats van de heeren Levie, Ronkin, Carton de Wiart-, Bcrryer, Van do Vyvere,allen volksgezind lot in do ziel, moeten zij mannen hebben als Jansen, Neujean, de jood May, de Jood Wie ner, de halve Jood Hanrcz. Ziedaar, dierbare lezers, ziedaar de betrachting, de hevigste betrachting van onze drie antigodsdienstige partijen. Daartegen over hebben wij eene ver zuchting, die ons nacht noch dag ver laat, de verzuchting om ons volk ge lukkig te houden, en den weg van voorspoed,vooruitzicht en vrede te zien blijven bewandelen,en om die verzuch ting te-zien verwezenlijkt worden, zul len wij werken mot al de kracht die in ons is, om de eenige ware, de eenige volkslievende, de eenige godsdienstige partij te doen zegevieren. En daarom BEHOORT, TEN KOSTE VAN ALLES, DE EENDRACHT IN GANSCH HET KATHOLIEKE LAND, BEZEGELD. Opening dier kamers. Het is Dinsdag, 11 November, Ion twee ure namid dagdal de Kamers geopend worden. De nieu we volksvertegenwoordigers zullen den eed afleggen na het nazicht hunner geloofsbrie ven M. Pirmez zal kwestor en M. du Bus de Warnaffe, sekretaris der Kamer benoemd worden. M. do Broqueville zal eene verkla ring afleggen, zeggende wat do regeering zinnens is to doen in dezen zittijd. Zij weten niet wat doen. De tegenpartijen weten niet wat doen, omdat ze niet weten wat de regeering gaat doen. Is het kabinet voor de kamerontbinding en de algemeene kiezing op 2 Juni, met ver meerdering van het getal volksvertegen woordigers, dan zal de oppositie zich tevre den verklaren. Dit is dus legen Vooruit die eoneonmiddelijke ontbinding derKamers vroeg. Volgens M. Bertrand, schepen van Schaarbeek, mag de regeering niet meer aanblijven. Niet vergeten, beste vrienden, (tat diezelfde lieer Bertrand over 4 jaar in de gemeenlekiezing gebuisd werd, wat niet be lette.dat hij gedurenden na dien tijd tocli sche pen e van Schaarbeek is gebleven. Me dunkt, die lieer had toen meer reden ontslag te geven alsschepone,als nu wel do regeering, die eer stens in de gemeent^kiezingen niet recht streeks betrokken was, en tweedons, waarin de katholieken duizende en nog duizende stemmen hebben bij gewonnen. Geene kamenkiezing in Mei Zooals de moeste of liever, zooals al onze Belgische confraters.bebhen wij herhaaldelijk geschreven van de. kiezingen in Mei. Er zul len echter in Mei 1912 geene kamerkiezin gen plaats hebben. De kiezing moet volgens de wet plaats hebben op den 4e Zondag van Mei maar er staat uitdrukkelijk bij, dat, zoo Sinxen op den 4n Zondag van Mei valt. dan wordt de kiezing aöht dagen uitgesteld. Nu in Mei 1912 valt juist Sinxen op den 4U Zondag. Do kiezing moet dus 8 dagen Wor den uitgesteld en zal plaats hebben op den ln Zondag van de volgende maanu, zijnde dus de 2.Juni. Allen gewerkt om de katho lieke partij den 2e" Juni schitterend te doen zegepralen. Wij hebben nu nog ,S dagen meer om de kiezers in te lichten. Ze rzitfteci vemard. De Peu- plo» van 7 November, schrijft De openbare besturen kunnen en" mogen de volksuniver siteit van Brussel en het rationalistisch wee- zenhuis van Vorst geldelijk ondersteunen, omdat die geene concurrentie doen aan offi ciecle gestichten in dien aard. Zoo Doet die volksuniversiteit geen concurrentie aan de staatshoogescholen van Gent en Luik doet hot geslicht van Vorst, geen concurrentie aan het officieel Brussolsch wèezengesticht De Peuple heeft eene schoone stelling De vrije scholen mógdit ondersteund worden door de openbare machten, op voorwaarde, dal zij antikatholiek zijn. Kristenen, het is noodig dat gij geheel en al doordrongen wordt van liet groot gevaar dat ons bedreigt. Dg remplacanten onze!» gasthüisflojltl^n, Bij de inhuldi ging van hel gedenkstuk Ferrer, den harte- loozen anarchist, den ontaarden vader, den brutalen echtgenoot, was Mcjuffer D.., met do leerlingen van hare school van wereld lijke ziekediensters, aanwezig... Wat zegt burgemeester Max daarvan, hij die op onze engelen van liefde wist aan te merken, dat ze niet geheel en al met hun ziekendienst konden bezig zijn, daar zij ook moesten bid den; wat zegt hij van Üezo ziekenoppaster en en van de groote onzijdigheid of neutrali teit van hare school Een Brusselsch handelaar gelastte onlangs zijn löjarigen loopjongen. Bené Teene som van 800 fr. te gaan ontvangen. Do loopjongen ging hot geld ontvangen, doch keerde naar zijn patroon niet meer terug. Ook in de ouderlijke woning werd hij niet meer gezien. René T...., was naar Parijs getrokken, en had er eene kamer gehuurd in een hotel der Damenstraat. Zulks was echter maar voorloopig, want sinds René Tzoo ge makkelijk met de 800 fr. was kunnen op trekken, had hij slechts een doel voor oogen: een berucht bandiet to worden. Hij zou zich dus to Parijs voorzien hebben van het noodigo gerief. De jonge bandiet kocht er verscheidene revolvers, kogels, dolken, kneukelijzers, enz. Daarbij zijn stieltje in Amerika wilde gaan uitoefenen, zou hij echter eerst te Pa rijs eens zijne kans beproeven. Hij zou na melijk de kas van het hotel waar hij afge stapt was plunderen. Gisteren namiddag, de gelegenheid te baal nemende, dat do kassier alleen was, op hem toe, en duwde hem twee revolvers onder den neus, eischende dat de kassier onmiddelijk do kas zou afgeven. Do kassier verloor zijne koelbloedigheid van geest niet, ontwapende «len jongen ban diet, en leverde hem in handen der policie over. René Tis opgesloten. De liberale en socialistische studenten der Hoogeschool van Brussel hebben Donderdag avond nogmaals een staal Lje gegeven hun ner verdraagzaamheid en vrijheidsliefde. De katholieke studenten hadden eene ver gadering belegd in een koffiehuis der Bis schopstraat, Toen om 11 ure 's avonds de vergadering ten einde liep en de studenten het lokaal wilden verlaten, vonden zij do straat langs heide kanten afgesloten door henden geuzen studenten, waar tusschen ook talrijke lei ren hadden plaats genomen. De katholieken werden op geroep en ge- jouw onthaald en aangevallen. Policieagen- ten kwamen toegoloopen, doch zij waren niet bij machte, de vechters te scheiden. Daar de katholieken onmogelijk do straat konden verlaten, keerden zij naar hun lokaal terug. Inmiddels kwamen van alle policieburee- len talrijke policieagenten ter plaats ten einde de straat te ontruimen. Op de aanpalende boulevards zag het zwart van 't volk en do woelmakers deelden er hunne bevelen uit. Het was 12 ure vooraleer de Bisschop- straat kon ontruimd worden on de Anspach- laan wat vrij werd. De katholieke studenten wilden dan huis waarts keeren, doch zij werden op nieuw op geroep en geschuifel onthaald en op de de Brouckèroplaats en de Noordlaan werden zij opnieuw aangevallen. De po'icie moest ver scheidene malen chargeeren, vooraleer de rust geheel kon hersteld worden. Talrijke aanhoudingen zijn gedaan gewor den. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo 15 Oogst 1911. XXDI. 0. L. Vrouw Hemelvaart, te Stanieystad. t Is vandaag processie te Stanieystad en ik bemerk dal zo bijzonder wel ingericht is. Meer dan drie honderd zwarten wonen do plechtigheid bij de lcieine meisjes zijn net eklced in 't wit en de kanten zijn aan hunne rokskens niet gespaard; 'tis merkelijk to zien dat de zusters van 't hospitaal er een handjen hebben aan toegestoken. Banierdragers zijn in groot getal en de kerk is goed versierd met vaandels en wim pels. Twee heelden worden rond gedragen de zangers worden opgeleid door een en Pater uit St-Gabriël's gesticht, terwijl de menigte de processie biddende volgt. t Is de verdienstelijke pater Willebrord, die bet. II. Sacrament draagt, omringd door do geeslelijkon der stad. Ik verwachtte er mij niet aan eene zoo onberispelijke processie aan te troffon 't spreekt ter eere van degenen, die zich met de zaak bemoeiden. Doch het indrukwek kendste om zien was do godsvrucht, de chris telijke overtuiging der zwarten. Hot waterpeil des strooms is zoodanig laag dal van drie alhier verwachte stooin- booten er maar één is kunnen aankomen namelijk de Kolonel Thys der Citos- maatschappij. Van uit mijne kamer bemerk ik een grooten toeloop volks om hel schip te lossen. Met dezen boot gaan wo naar Lco- poldstud afvaren. (1000 kilometers). Van die stad, zullen we, per ijzeren, tot Matudi reizen (400 kilometers), Kongotrotter. Stanieystad, 10 Oogst 1911. XXIV. Haastige afvaart. Ik was afgesproken met eenen pater uit St-Gabriël van liet Lazaret in het Missiehuis te gaan afzien, maar, dezen morgend, kreeg ik bericht dat liet schip Kolonel Thys om 10 ure vertrok. Rap, pak en zak gevuld en een vaarwelgroet aan de Belgen. Mijn boy moet voor te mogen vertrekken, een gezondheidsonderzoek onderstaan. Alhoe wel ik den jongen nogal moeielijk 's mor gens wakker krijg, denk ik toch niet dat hij van de slaapziekte is aangedaan... Eindelijk zijn we ingescheept maar ik weet rog niet van welke kajuit ik zal mogen beschikken. Ik zit hier op mijne koffers ge lijk Joh... neen, de vergelijking is onjuist, ik ben niet te beklagen, want ik acht mij recht gelukkig op de terugreis le zijn. Ik hen hier op den eersten rang geplaatst en kan goed afzien wat er op strand omgaat. Kassen en koffers zijn gerangschikt voor de oplading. Wat ik meest bemerk zijn wijn- flesschen "Dame Jeannede eene in slroo, de andere in pakgoed gewonden, om aan braak te kunnen weerstaan. De inpakkingen voor Kongo kunnen niet te goed verzorgd zijn Rond deze koopwaren krioelt een volks- ken van allegewesten; hunne klecding is zoo verschillend van kleur en maaksel dal die toeloop eene maskarade gelijkt. Belangrijk is het na te gaan op welke behendige wijze de negers groote vrachten welen te schou deren. Men zegt dat vroeger de negers voor- uitgedreven werden met zweepslagen gelijk lastdieren, maar heden is het eenig opjagend middel de zang. Een /capita die zijn werk wil verhaasten, verrapt zijnen zang 't Mu ziek is bestemd om de zeden te verzachten... en 't work te bespoedigen ('t Vervolgt Is het eene misdaad Eenige dagen geleden werd uit de vaart van Charleroi, tusschen Lembeek en Hal, liet lijk opgehaald van een 19jarig meisje, de genaamde Maria Debast, wonende bij hare ouders te Lembeek. Het meisje was sinds oen drietal dagen verdwenen. Het onderzoek, heeft thans aan 't licht ge bracht. dat do ongelukkige in de maand Oogst laatstleden, toen zij van het veld terug- keerdo, was aangerand geworden door een kerel, die haar erg mishandeld had. Sinds dien was hot meisje ziekelijk geworden. Het gerucht doet thans de rondo der ge meente, dat Marie Debast opnieuw het slacht offer van een aanslag zou geworden zijn. Donderdag morgend is het parket van Brussel, samengesteld uit de heeren De Lanlsheere, onderzoeksrechter, Wauters, substituut van den prokurcur dos konings en een griffier, to Lembeek, afgestapt. De magistraten waren vergezeld door de lieere:: Hegèr, Gilbert en Lebrun, weisdok tors, die het lijk geschouwd hebben. Do hesliiilselen der wetsdoktors worden geheim gehouden. TUSSCHEN Rond Tripoli. De Italianen versterken hunne bezettingen te Tripoli en bereiden zich voor verder den Oasis in te dringen. Nu zijn ze bezig zoo een soort van groot hoefijzer te vormen. Tripoli is in hunne handen en langs links en rechts maken zij eene lange streep die ze insgelijks bezetten. Willen nu do Turken Tripoli aanvallen, dan worden ze tegelijker tijd op een driedubbel vuur onthaald, eerst op do front of het aanvallingspunt, dan langs links en rechts. Waar is de vloot Het is nog niet geweten welke bewegingen do Italiaansche vloot uitvoert in do Middel- landsche zee. Te Malta werd wol een ge deelte gez^gn over een paar dagen, volgens do berichten, maar het werd niet bevestigd. Niet meer binnen in Tripoli. Al degenen die in Tripoli willen komen of er uit willen gaan, moeten voorzien zijn van hun passeport of doorgangstoelatingsbe wijs. Op do Rhóne waren vele passagiers zonder dit bewijs zij mochten dus niet aan land slappen en zijn gedwongen geweest terug naar Tunisie te vertrekken en daar aan le landen. Zouara gebombardeerd. Langs Zouara, een klein plaalsken op do kusten, was er mond- en schietvoorraad binnengesmokkeld door de Turken. De Italiaansche kruiser Ligurie heeft daarop Zouara gebombardeerd. Het plaatsken is nu geheel en al verlaten en verwoest, zoodat men mag hesluiten, dat de Italianen weer wreed zijn te werk gegaan. Nu oen zachte oorlog is inderdaad moeilijk denkbaar. Een Duitsch handelshuis geplunderd. Te Tripoli hebben de Italiaansche soldaten een Duitsch handelshuis geplunderd. Do han delaar zal voorzeker zijn beklag maken aan den Duilschen consul, en men mag ook ver zekerd zijn, dat Italië in dit geval wel toege vender zal zijn. Het fort Hamidieh genomen. Zooals we gemeld hadden, hebbende Ita lianen zich meester gemaakt van liet fort Hamidieh. De Turken hadden sinds een tweetal dagen de Italianen zitten plagen met springtuigen in de stad en in do nabijheid der schepen te werpen, dat de Italiaansche over heden besloten, die onvindbare Turken toch le ontdekken. liet is toen dat de Italianen verscheidene kanonnen bij het fort Hamidieh brachten en een hevig vuur zonden op de plaats van waar het Turksche vuur scheen lo komen. Na een hevig vuurgevecht, trok ken do Turken af en do Italianen waren meester van het fort Hamidieh. Amerikaansche kruiser toegekomen. Amerika heeft don kruiser Chester naar Tripoli gezonden, dio nu is toegekomen. Dio kruiser komt don consul en de Ameri kaansche kolonie halen. Dit voorval wordt zeer druk besproken. De cholera. Deze blijft woeden en doet veel schade zoowel aan Italianen als aan Turken en Araben. Het plan van Caneva. Een lange oorlog. Generaal Caneva heeft te Tripóli de ver tegenwoordigers der Fransche pers ontvan-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1