OORLOG 33AG-BLAO 'T EEN EN 'T Erye zaak te Oeodermonde f. BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 263. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijtisdag 14 November 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. - Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4?} 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE HALST 723, Steenweg wan Waterloo, 723. I 9Kerlcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.fiO 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4C biadz. (de regel) fr. 0,30 Fmanc. aankon, (per regel) Ir. 2,CO Reklamen (per regel) fr. 1.05 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Waar is de tijd dat sommige droeve, ja, droeve en noodlottige politiekers, de eenvoudige menschen opjoegen te gen den Belgischen Congo, hier in ons eigen land, hier in onze eigene Vlaamsche streken Het valt niet te betwisten, Leopold de Tweede, als stichter, wij spreken niet als beheer der, maar als stichter heeft de overle den Koning dor Belgen een echt reu zenwerk tot stand gebracht, met het «ooverre te brengen ons land meester te maken van eene kolonie, tachtig maal zoo groot als België, en door beroeps- kenners, aanschouwd, om een der eer ste, één der rijkste koloniën van de wereld te worden. Wanneer grj een oogenblik wilt nadenken, zult gij on- micllelijk het onschatbaar voordcel be seffen dat Leopold II, door zijn werk aan België heeft geschonken. Hoe veel menschenlevens, hoeveel schatten gouds, heeft Engeland niet opgeofferd om meester te worden van Transvaal, Oranje-Vrijstaat, Natal, Kaap-kolonie, Egypte en andere streken Wat bloed beeft het niet gekost aan Duitsehland, ■om meester te worden van de Game- ?oun en de Mozambique, hoeveel mil- lioenen heeft de laatste bespreking van de Marokkokwestie niet gekost aan den Duitschen handel, enkel en alleen om een stuk te veroveren van den Franschen Congo Wat Franschen; gijn er niet gesneuveld, wat opofferin gen heelt Frankrijk niet moeten doen eer het zijn meesterschap kon doen gelden in Franschen Congo, in Alge ria, in Marokko, in Tunisie En nu, wat doet Italië om Tripolitanië en Cy- rénaïque te bezitten Het offert mil lioenen en millioenen op de Italiaan- sche regeering voorziet zelfs reeds dat de oorlog in Tripolitanië haar ten min ste honderd millioen gaat kosten. Waar blijven dan die honderden, die duizenden zijner kinderen, die hun bloed voor die kolonie-verovering heb ben geschonken en misschien nog zul len moeten schenken, te Derna, to Ben ghazi,te Khoms, te Tripoli De natiën gouden zich zelve ruïneeren, zich ver nietigen, om eene kolonie te bemachti gen. Welnu, wij zeggen niet, zonder bloedvergieten, maar met betrekkelijk 4ecr weinig bloedvergieten en onlus- c'en, is België in hel; bezit gekomen Van eene kolonie die de groote mo gendheden ons benijden. Zeer zeker, in de eerste j ren zal Congo ons wel geldelijke opofferingen vragen, maar binnen enkele jaren ook zou het ons honderdvoudig vergoed wor den, wat wij er nu aan uitgeven. Te meer, het bezit eoner kolonie zou voor België eene levenskwestie kunnen wor den. België is omringd van groote. machtige landen verre uit, het dichtst bevolkte land der aarde de Belgische bevolking kan niet leven op de voor- brengst van eigen bodem zij moet leven op den handel, zij moet bestaan op den in- en uitvoer der produkten. maar, meer en meer, richten de groote landen douanenversterkingen op, om liunne eigene voortbrengst te bescher men. Waar moet Belgie in dit geval naartoe Naar de koloniën, maar niet naar de koloniën van die machtige naburen, waar mettertijd diezelfde eig«i pro- ductiebescherming zal worden inge voerd, maar naar eer» kolonie, waar het vrijelijk kan wedijveren tegen do andere landen. Deze kolonie was voor België ge vonden in den Belgischen Congo. On gelukkiglijk, de Belgische pers is on gerust over de laatste gebeurtenissen tusschen Frankrijk en Duitsehland. Het is onbetwistbaar, dat tijdens de Marokkoaangelegenheden er herhaal delijk spraak is geweest van den Belgi schen Congo. Zelfs is een hooggeplaat ste persoon van Frankrijk de Belgische regeering komen polsen over sommige transactiën. De Belgische ri?geering heeft kloek stand gehouden en gezegd niets to willen afstaan van den Belgi schen Congo. Maar dat alleen is niet geruststellend. Het is immers onloochenbaar dat zoo' de groote landen, brutaal geweld hoven recht en rechtvaardigheid stel len, België zijn Congo vroeg of laat zal verliezen, evenals Portugal zijne Afrikaansche kolonie zal zien verbeu ren... Wij zitten alzoo in afwachting op dingen die komen moeten. Het is echter zonderling juist zooals wij in Europa, België omringd zien van Duitsehland en Frankrijken Engeland, zoo is onze Belgische Congo omringd van Duitsche, Fransche en Engelsche koloniën... België's onafhankelijkheid is door de traktaten door de groote mogendheden voor eeuwig gevrij waard. Door de akte van Berlijn werd koning Leopold ook aangesteld als souverein van den Onafhankelijken Congostaat, met het recht dien Congo- staat afhankelijk te maken van België. De overname van Congo door Bel gië is tot nu toe nog niet door Enge land erkend geworden, wel door Frankrijk, Duitsehland, Oostenrijk en cle Vereenigde Staten. Tot nog toe waren wij altijd bevreesd voor de be- gecrige blikken van Engeland, en wij hoopten onzen Congo te zien gevrij waard, dank zij den zedelijken steun van Duitsehland en Frankrijk. Nu schijnen de kaarten gekeerd, en hoe wel de Fransche regeering de zaak logenstraft, cle Belgische dagbladen stellen zich niet onbekommerd de vraag, of Duitsehland, Frankrijk en Engeland, die alle drij met hunne be zittingen p.den aan den Congo, of die drie groote en machtige landen niet zinnens zijn den Belgischen Congo on der hun gedrijën te vercleelen. Dit ware voorzeker voor België eene zware ramp, en te hopen is liet, dat België dat in de wereld zooveel aanzien heeft verworven, zich niet op ongeoorloofde wijze van zijne kolonio ziet ontroofd worden. Met de wapenen of het geweld kun nen wij, klein land, het niet halen tegen de groote kolossen die tegen over ons staan, maar wat wij kunnen, het is onze beste krachten inspannen u' op internationale congressen, en in- v werken op de meening der beschaafde wereld, om het recht en de rechtvaar digheid do plaats te zien inruimen van de domme macht en het brutale geweld. Aan 't werk der kleeding 40,000 fr, aan de penning van 't onderwijs: 77,8C0fr.; aan 't goddeloos weezengesticht van Vorst: 1,000 fr. aan de goddelooze universiteit van Brussel 16,000 Ir. aan de nieuwe (socialistische) universiteit 8,000 fr. aan de schoolvilla van Ter Hulpe 9383 fr. aan het Willemsfonds: 16C0 fr.; aan denaschool- maalschappijen 9050 fr. Het is eeu totaal vau 173,363 fr. voor eene enkele gemeente Wij mogen niet vergeten dat in 1904 do gemeente ook eens eene loe- lago heeft gegeven van 700 fr. voor de schoolsoep cLr arme katholieke kinderen. 700 fr. tegen 173.363 fr. En dat is allemaal goed, dat is allemaal toegelaten. Daar we ten de fameuze volksvrienden niets op af te keuren SVÜoeïü, kEeine burgerij De samenwerkende beenhouwerijen vanDenain, Lyon, van de groote landbouwvereeniging van het Zuid-Oosten, hebben schipbreuk ge leden. to. Jules Mcline, oud-minister van landbouw, schrijft dit mislukken toe aan het feit, dat in zulke coöperatieven,bestuurders, onderbestuurders, schatbewaarders, schrij vers, en nog een heelen reesem andere be dienden noodig zijn, evenals in alle coöpe ratieven. Bij den beenhouwer, wordt dit allemaal gedaan door man, vrouw en kinderen, en soms door een meid en eep, twee of moer, knechten, maar alles draait toch op on rond den heenhouwer. Daarom zal de kleine burgerij het hoofd kunnen bicden aan do machtigste coöpera tieven, zoo zij zich enkel weet to vereenigen om gezamenlijk de grondstoffen aan te koo- pen... Daewer»ij ap gebote schaal0 Te New-York is eene bende valschschrifters aangehouden die door vervalschte handtee- kens er in gelukt zijn aan verscheidene ban ken 3 millioen te ontfutselen. De policie heeft verschillendo personen aangehouden, doch de aanvoerder niet.Deze schijnt een ge kende kunstenaar te zija, die thans op reis is in Eurepa. De man zal-wellicht verwon derd opkijken als hij don eonen of anderen avond op het theater door do policie wordt aangehouden. Een man dós ve^dwijmit, Hoewei M. Balfour nog aanblijft als ge kozene van het Lagerhuis, toch verdwijnt hij feitelijk van het politiek tooneel. Zoo ziet men ze allen komen en vertrekken. Glad stone, Gampfell Ban norm an, Chamberlain, Balfour. Na hem zullen de anderen volgen. De snakkers. Over eenige jaren kloeg een liberaal kamerlid, in volle Kamers, een officieëlen ambtenaar aan, schuldig bevonden aan het feit dat hij zijn zoon naar de Jezuieten ter school liet gaan, hoewel hij er zelf zijne studiën had gedaan. Nu komt een goddeloos blad van Ath, met een zelfde, een soortelijk feit voor den dag. Het wijst met schrik een leeraar van het Atheneum aan, die schuldig is bevonden zijn zoon naar het St-Juliencollcge van Ath te sturen... Waar blijft dan toch de vrijheid der bur gers, als ze zulks niet mogen doen zonder openbaar aangeklaagd te w orden M. Schepene Jaeqmain van Brussel zendt zijne dochter wel n&r een klooster aan don Duitschen Rhijn. Hoe komt het dat die per soon zulks mag doen De arae weB*w©3ydleato Minis ter Poullel komt een gekenden antikatholiek aan te stellen als Algemeenen Bestuurder van het ministerie van Kunsten en Weten schappen. Zoudt ge niet zeggen dat de antiklerikalen in België fel vervolgd worden...met schoone en vetbelaahlü plaatsen Zij oaidepsteunen, maat* wij moyen ssïet ondersteunen. Do Echo d'Ixelles, maakt de toolagon be kend, die de gemeente Elsene schenkt aan liberale werken. Luistert, van 1903 lot 1910 heeft ze gegeven Eene vrouw die haar man langzaam ver geven wil wordt aangehouden Eene tweede aanhouding (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Zondag is de stad Dendermonde in opschud ding gebracht, door de aanhouding van Me- rouw D..., wonende in de Seheldestraat, en beschuldigd haren man sinds eenigen' tijd langzaam te vergeven. De familie D Zooals wij zooeven zegden, wonen de echt- genooteu D.,., in de Seheldestraat, waar zij een kruidenierswinkel open houden. De man is omstreeks 5 jaren oud zijne vrouw is er thans 33. Zij zijn 11 a 12 jaar getrouwd en hebben twee kinderen eon meisje van 10 jaar en eon jongen van 5 jaatr. Toen de heer D..., in het huwelijk trad bezat hij eene fortuin van rond de honderd vijftig duizend franken. De vrouw bracht rond do acht dui zend franken mede. Alhoewel vrouw D...., zich niet heel prijsbaar gedroeg, ontstonden er tusschen de echtgenooten weinig moeilijk heden. De heer D.... is een doorbrave vent, eenvoudig in zijnen handel en wandel. Ook za8' 'lj geen kwaad in zijne huisvrouw en wilde ook geen kwaad van haar hooren. In do laatste maanden onderhield Mevrouw D., betrekkingen met een jongen heer, den ge- naamden 11..., oud 21 jaren en van dienst op een officieel kantoor.Zijne ouders zeer deftige lieden, wonende to Yperen hadden hem om deze reden doen verplaatsen, zoodat de jon gen nu althans in Brussel verbleef. Hoe en door wie werd de zaak aan 't licht gebracht Ovor een veertiental dagen zond Mevrouw D..., hare meid weg. Deze te St-Gillis op den «Boomwijk» wonende en Louisa Van Acker, oud 20 jaren, heetende, trad in het begin der- verleden week in dienst van Mijnheer Van Praet. scheepsmaker wononde op do Hoir- brug- Aan hare niewe meesters deed zij hier de volgende verklaring «Mevrouw D.., tracht haren man langzaam te vergeven. Nu en dan doet zij in zijn eten een vergif»». Mijnheer Van Praet zeer verwonderd over deze zoo erge beschuldiging, verzocht zijne meid zoo zij waarheid sprak, dit aan den heer Procureur des konings kenbaar te maken. Het meisje heeft niet geaarzeld dit te doen Het parket. - De vrouw wordt aangehouden! Zaterdag avond, om 8 ure, slapte het par ket gansch onverwachts ten huize van Mijnheer D..., binnen. Na een korte onder vraging, moest Mevrouw Dde magistra ten vergezellen. Op het gerechtshof, werd zij ondervraagd tot bij 11 uro, waarna eer aanhoudingsmandat tegen haar werd af; leverd. Men zegt dat zij bekentenis heeft gedaan. Zij /.ou reeds 8 malen In het eten en in het drinken van haren man een vergif hebben gedaan dat hem langzaam doodon moest. Waarin dit vergif bestond, heeft het onder zoek nog niet uitgewezen. Mevrouw D..., zou verklaard hebben dat de jongen heer H... haar medeplichtige was. De opschudding in de stad. Toen dé bevolking dit alles Zondag ver nam, was de opschudding groot. In gansch de stad werd er van niet anders meer ge sproken. Men gelooft, hier ter stede aan de plichtigheid van Mevrouw D... Aan de schuld van den jongen heer twijfelt men doch er wordt beweerd dat de jongen door vrouw D..., misleid werd. Eene tweede aanhouding. Zondag namiddag werd op het bevel van liet parket van Dendermonde de genaamde H..., minnaar van Mevrouw D..., te Brussel aangehouden. Twee gendarmen brachten hem met trein van 3 uren naar Dendermonde over. Hier werd hij naar het gerechtshof ge bracht. Na door den heer onderzoeksrechter onderhoord te zijn geweest, werd hij in het gevang opgesloten. Nadere bijzonderheden. Het is den heer Pardoen, onderzoeks rechter, die met do zaak gelast is. Het parket dat Zaterdag avond ten linize van M. D,.. afstapte, bestond uit de heeren Schramme, prokureur des Konings, Pardoen onderzoeks rechter, Van Vlemmeren, griffier en De Vos, policiekommissaris te Dendermonde. De vrouw D... doet bekehtenissen' Wat wij eerst als een loopend gerucht mededeelden, is feitelijk waar. Mevrouw D..., heeft bekentenissen gedaan, nie£ onkel aan den heer onderzoeksrechter, maar ook aan de policieagent, die Zaterdag avond van dienst was op het gerechtshof. Toen zij rond 10 ure 's avonds vroeg om aan eene behoefte to mogen voldoen, ver klaarde zij aan den policieagent, tevreden te zijn, dat de zaak aan '1 licht gekomen was, daar zij tochgeene rust meer had. De toestand van M, D... De toestad van M. D..., laat tot heden niets te wenschen. Enkel heeft men in de laatste dagen bemerkt, dat hij voordurend geneigd was tot slapen. Was het reeds het uilwerksol van het vergif dat hem langzaam dooden moest liet onderzoek zal het uit wijzen. Althans zijn in deze zaak nog vorschillige duistere punten. Wie heeft het vergif aan Mev. D...., ter hand gesteld In hoever was liet doodelijk Is de jonge heer Hmedeplichtig Vooraleer eenige uren zullen verloopen zijn, zal het onderzoek deze punten opge klaard hebben. Wij zullen onze lezers er van op de hoogte houden. STAD AELST. GV1edefoiie»gers Den 15 October hebben uwe Katholieke Kamiiilaten 3920 lijsislcmmen bekomen ter wijl do liberale partij slechts 1905 stemmen bt'haulde, do daensisten 718, do socialisten 626. Zes onder ons waren gekozen. Den 22 October hebt gij onze Meerderheid versterkt met drie nieuwe gekozenen op vier kandidaten. Eindelijk den 29 October bekwam onze Kandidaat 4169 stemmen togen 4226 aan do liberalen, die de bovenhand behaalden met slechts 57 stemmen meerderheid dank aan de vereenigde krachten van onze tegen- strovers. Wij sturen onzen vurigen dank aan de dui/.ende ecShiie ÊCatginoDaeke Kiezers die ons hunne ondersteuning hebben gegeven en getrouw zijn gebleven aan hunne chris- teno overtuiging. Niettegenstaande de ver- wijtingen en de aanvallen van onze tegen strevers, hebben zij geloond dat zij eene Katholieke Meerderheid aan het bestuur van de Stad willen behouden. Wij zullen getrouw blijven aan het pro gramma van zedelijke en stoffelijke opbeu ring dat wij Ued. in ons kiesmanifert hebben voorgelegd. Het verwierf uwe goedkeuring. Ook zullen wij er ons op t oeleggen de be langen van onze Stad waardig te behartigen en voor te slaan. Do socialisten en de liberalen zijn ver pletterd uit den strijd gekomen. Geen enkel socialist kwam in aanmerking voor liet verdeelen der zetels. Hunne lijst verwierf slechts 7,50 ten honderd der stem men. I)e liberalen toen zij alleen in den strijd kwamen, gaven een klaar bewijs van on macht en verval. Wel is waar bekwam de kandidaat der liberale partij eene kleine meerderheid in de ballolteering en wierd hij gekozen. Doch zijne zegepraal is slechts te danken aan de samenwerking van al onze tegenstrevers en verijdelt geenszins de beleekenis van de kiezing vaa den 15 Oc tober. Velen hadden gedacht dat degenen die zich voor christeno demokraten uitgeven ook als christenen zouden gehandeld hebben en zonder aarzelen hunne stem zouden geschon ken hebben aan de partij die in den str.ijd kwam met een programma waarop de eerste en voornaamste plaats henomen was door talrijke maatregelen voordo uitbreiding van het christene volksonderwijs en tevens dat zich met afkeer zouden afgewend hebben van de liberale partij die Voorruit, nog en kele dagen terephl afschilderdo voor de har- teloosste onder de harteloozen. Die verwachting wierd teleurgesteld ja, het hoofdbestuur der Daonsparlij had be sloten zijne partijgenooten volkomen vrij te laten doch onderduims werkten do bij- zondersten onder hen voor de liberalen en was M. Petrus Daens do eerste om in Het Land van Aalst van 29 Oktober met ver achting naar iden Katholieken Kandidaat te wijzen. Wat gat het hem dat hij weken en weken lang door de liberale Volksgazet verweten wierd voor verrader; overloo- |jep, tweegezêchiige polctie- dat hij afgeschilderd werd voor ver- nepen en hekrompen geest wat gaf het hom dat hij, zelfs eenige dagen te voren, den istcu October, geschreven had dat men in do liberale partij zoom: >als hij de socialisten don Godsdienst niet gerust kan laten en dat bijna al de liberale opperhoofden gansch ge scheiden leven van de Kerk Hij heeft niet kunnen weerstaan aan zijn verlangen de Katholieke partij tegen te werken en. liever dan eenen Katholiek meer op het Stadhuis te zien zetelen, heeft hij zijne eigene mannen aangespoord hunne stem te geven aan die liberale partij, die hij vroeger zoo wreed afschilderde. Moet zulks ons overigens verwonderen wanneer wij zijne partij in Ninove een ver bond zien sluiten om daar d^ allêénheer- sching der g-»ddelooze partijen te verzekeren en de toepassing der Evenredige Vertegen woordiging, waarbij zoo hoog mede oploopt, te beletten. Die toevallige tegenslag kan ons niet ont moedigen. Wel integendeel, hij zal voor ons een spoorslag wezen. Aan menigeen heeft hij de oogen geopend; aan allen heeft hij getoond dat de Katholieke Partij op zich zelve alléén moet rekenen om de zedelijke belangen van ons volk te vrijwaren. Onverpoosd zullen wij den strijd hernemen. Met meer iever dan ooit zullen wij werken voor den vooruitgang van ouzo kristene gedachten en van het stoffelijk welzijn onzer bevolking, Ghceraerdts LeoBurgemeester De Hert Felix, Schepene de Bethune Baron Lode- wijk De Coninck Aug us te De Naeger Theodoor Vcrnaeve Al/ons Bostcels Eugeen De Ghcndt MichelDe Valkeneer 'alcry Duxoez Albert Meert Lodewjk I an den Bérgh Jank Van den Brsmt Hen drik Van den Steene EduardVan de Velde Alexander AALST, 3 November 1911. TUSSCHEN 80,000 Araben gemobiliseerd Moet men de berichten gelooven, dan zou den de Araben van Tunisië den heiligen oor log hebben uitgeroepen. S0,000 man zou opgestaan zijn om naar Tripolitanië te ver trekken om tegen do Italianen te strijden. De Turken versterken zich. De Turken voreeliigd mot de Arahen, zou den zich duchtig aan 't versterken zijn tegen Tripoli. Van dien kant mag men zich aan een hevigen tegenstand verwachten. De Italiaansche vloot in de Egeïsche wa teren. Van verder nieuws over do Italiaansche vloot hoort men niet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1