OORLOG Bij het lofreden van den nieuwen zittijd der Kamer Een eitje te pellen met M. Petrus Daens 'T EEN EN 'T ANDER Verschrikkelijk ongeluk te Waasmunster. Zeventiende jaargang n' 264» XD A Gr ZOU. AD Het paireeren. Handhaven van het reglement. Alleman op post 1 Zonderlinge poging tot zelfmoord. De geheimzinnige misdaad van Vorst. Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag f5 November 191 f ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jjjf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST 72S, Steenweg van Waterloo, 728. I S3, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuft'el-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 k!. Te?.) fr. 0.60 3® blade, (de regel) Ir. 0.50 4« bi adz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 •Overlijden (per regel) fr. 2,00 De laatste zittijd heelt voor de ka tholieken van gansch -het land, leer rijke dingen aan het licht gebracht. Reeds voel, maar niet genoeg en nooit ge noeg zal de houding gebrandmerkt worden van het verloopen parlementair jaar Het schandalig gedrag der socia listen tegenover Koning, Koningin en kleine prinsen de schuldige onver schilligheid der liberalen,de onteerende manier van doen van Heer Hubin, die een kamerlid inliet wezen spuwt de liefelijke historie van heer Pepin, die voor zijne eigene fouten, minister Hu- bert lastig valt, het gehuil en gebrul van de tegenpartij, e:i de onnoembare dweepzucht en kleingeestigheid, e*i kostelijke tijdverspilling der goddeloo- zen, gedurende gansche weken. Die leiten moeten aangekoekt blijven, om dat in latere jaren het nageslacht zal weten en kunnen oord eden over de ge dragslijn van de Belgische ongeloovige oppositiepartijen. Doch er zijn practische lessen uit te trekken, toepasselijk op den ingetre den zittijd, en w.elke de katholieke ge kozenen allerbest kunnen te pas bren gen. Er bestaat voor de katholieke kamerleden een gevaar voor het pai reeren, een gevaar in liet niet toe passen van het reglement, en vooral in het afwezig zijn. Als een lid der Kamer afwezig moet blijven voor d'eene of andere reden, dan vraagt deze somtijds aan een col lega der andere partij, met hem te willen paireeren, liet is te zeggen, ofwel ook in de Kamers weg te blijven, ofwel zicb in de stemmingen te ont houden. Zoo had M. Royer, sociali stisch kamerlid, verleden jaar ook ge- paireerd met een katholiek. Vergeet niet. dat M. Royer gevraagd had om te paireeren. Nu 't was juist in de kwestievanMuy- sen, en de tegenpartij wilde eene stem ming uitbrengen nu zij in toevallige meerderheid was. Maar de Kamer was niet in getal.Wat deed de linkerzij? Zij telefoneerde naar alle zijden, ook naar hel Gerechtshof en wal gebeurde er M. Royer, hij die gevraagd had om te paireeren, hij kwam naar de Kamer, en door zijne tegenwoordigheid was de Kamer in getal en kon er gestemd worden. Dit aanwezig-zijn van Royer had hier toch zeker de beteekenis van eene stemming, daar het van hem, en van hem alleen afhing of de dagorde tegen de gemeente Muysen kon ge stemd worden of niet... De katholieke gekozenen, die altijd te goeder trouw zijn, zullen dus wel doen, desgevallend goed do voorwaarden vast te stellen van het paireeren, en zoo de tegen partij niet wil paireeren op vraag van rechtscho gekozenen, dan mogen de katholieken ook niet paireeren, als de linkschen het vragen. Lieide eischt wederliefde, politieke dienst, wederdienst. Onze politieke tegenstrevers maken meer dan eens misbruik van de toege vendheid der katholieken het is dank aan die toegevendheid dat het eerste wetsontwerp Schollaert, zooveel moei lijkheden ontmoette. Het wetsontwerp was ingediend en werd naar de afdeelingen verzonden. Het bijeenroepen van de afdeelingen behoort, en heeft altijd behoord aan het bureel der Kamer. Wat deed de tegenpartij Zij eischte dat de afdee lingen enkel na de Paaschvacantiën zouden worden bijeengeroepen. Dit was regelrecht tegen het reglement der Kamers. Wat antwoordde de voorzit ter Dat de Kamer daar niet over te beslissen had, dat zij ten hoogste een wensch kon uitbrengen en dien aan het bureel laten geworden. Om de zaak te redden, daar de katholieken niet in getal waren, stemden verscheidene katholieke leden dien wensch... Voor taan zou het noodig zijn. dat er eens kort en bondig werd gezegd, dat het kamerreglement moet in voege, moet toegepast blijven. Is het niet goed, dat men het dan verandere Maar regle ment blijft reglement en daaraan moet alleman zich onderwerpen, zooniet is alle ernstig werk onmogelijk... Zoo ook zou liet niet meer mogen gebeu ren, dat gewichtige punten, vooral die van Buitenlandschen aard, niet vooraf worden bekend gemaakt alvorens daarover eene stemming uit tebrengen. Zoo geschiedde het in den voor- gaanden zittijd, dat op een Dinsdag, den dag der ondervragingen, hij orde motie een wensch werd neergelegd om Italië geluk te wensehen bij de vijftig ste verjaring zijner Eenmaking... Zulke zaak was van ernstigtn aard, er was daarbij hoegenaamd geene hoog dringendheid in 't spel, zooals kan voorvallen in eene groote ramp en kel was het hier om doen om eene onnoozeb; politieke kneperij. Welnu, niets wettigt zulke doenwijze. Als er over zulke punten dient gestemd en beraadslaagd, dan zou ons dunkens liet toch ten allerminste betamen, dat dit punt voorafgaandelijk op de dagorde werd gebracht, en vooral, dat al de leden daarover intijds werden verwittigd. In den laatsten.zittijd zijn de katho lieken trouw op post geweest, enkel hij verrassing hebben de tegenstrevers een toer kunnen spelen nu het mag niet meer mogelijk zijn nog soortelijke verrassingen te laten plaats grijpen. En daarom is er geen beter middel, dan regelmatig de zitting bij te wonen, en op voorhand te beslissen, op welke dagen en op welke uren er alleenlijk kan worden gestemd. De Kamer beert die macht, het is dus ook gemakkelijk om doen, dusda nige beslissingen te nemen. De meer derheid moet kunnen en durven toonen dat zij niet gediend is met onder de pantoeflel der tegenpartij te liggen zij moet doen gevoelen, dat zoo de oppositie geene redelijkheid verstaat, dat de meerderheid de les spelt en meester is over den toestand. Als de gekozenen van rechts deze za ken willen overwegenen in uitvoering brengen, clan zal de oppositie met hare belachelijke obslructie,hetzij dan geerne ofnoei, het hoofd wel moeten in den schoot leggen. M: Petrus Daens drultt liet volscnde in zijn Land van Aelst van Zondag- 12 No- vember 1911 GnmenschelijEce woorden De Bevolking van België loopt op de klavers van den overvloed. Woorden van de katholieke Volksstem van Aelst in een hoofdartikel Augusti 1911 M. P. Daens wil dus beginnen metsteken onder 't water te geven, aan de Volksstem met, al drummen, stooten en schampen te geven in 't donker Daar zult ge uw pootjes aan verbranden, man Wij zullen alle geheime drummers bij den kraag pakken, ze eens ferm schudden, en dan laten looped onder 't gelach van alle toeschouwers. Om te beginnen, wat ge schrijft is valsch, M. Daens; maar op een waarheids verdraaiing- komt hel bij u niet meer aan. De Volksstem heeft dat niet geschreven, maar wel dit De bevolking van België zit thans inde klaver van de openbare welvaart (19 Augustus 1911.) Wij hebben in dit artikel willen bewijzen, tot eer van de katholiejve partij, dat er onder haar bestuur moer welstand is gekomen, dat de openbare welvaart toegenomen heeft. Dat hebben wij 'bewezen, M. Daens. Dat er altijd verbetering kan komen, dat is do eeuwige waarheid, niets is volmaakt, en 't is ons vurigste verlangen te kunnen meêwerken aan de verbetering van het lot van het menschdom. Dat is onze plicht, en wij houden eraan, die plicht te kwijten uit christelijken geest. Maar dat er welstand is in België? dat zegt iedereen, M. Daens dat zeggen de burgers, de boeren en de werklieden ook. Zie de pracht die toeneemt, do woonsten die verbeteren, het eten dat meer verzorgd is, de loonen die vergrootén. Dat zegt gansch de wereld dat zeggen al de vreemdelingen die België kennen. Hon derden keeren is het gézogd geweest in 1910 op de Expositie te Brussel. Dat Z9gde verleden wéelc nog te Brussel de oude socialistische senator Picard. De Rundschau, een der grootste weten schappelijke tijdschriften van Dui'tschland, dat volstrekt niet katholiek is. schreef over enkele dagen nog in een ophefmakende studie over België, dat er in gansch Europa geen land kon vergeleken worden voor de open bare welvaart aan ons land. Er is in gansch de wereld maar één man, één enkele, die dat niet zegt, die dat niet wil bekeunen, die ziende blind is, en hooiende doof. Die man, die in alles op zijnen alleen staat, is M. Petrus Daeus. Waarom loochent M. Petrus Daens de openbare w elvaart van ons land Waarom wil li ij niet van klavers booren spreken, en waarom zou alleman moeten op de stoppelen loopen volgens hem 't Is heel eenvoudig. In 1912 moet M. Petrus Daens herkozen worden als volksvertegenwoordiger van Aelst, en dan beeft hij een stokpaardje noo- dig, waarop hij don buiten zal alloopen om de zaken le doen van zijnen kieswinkel. En dat stokpaardje,'l zal zijn De Iionger- loonen De hongerloonen Ja, do hongerloonen Niemand veroor- deolt ze strenger dan wij, niemand bestrijdt ze meer dan wij. Maar voor M. Daens zijn de hongerloonen niets dan kiesparade, een stokpaardje, en opdat dat stokpaardje goeden dienst zou doen, moet De Volksstem eerst door hem belasterd en bes pogen worden en uitgemaakt voor een vijand van 't werkvolk,een onmen- schelijke enz. Maar om ons beet te hebben, zult ge tien keeren meer daens moeten zijn, zulle, M. Petrus Daens. Wij zullen ons maatregelen nemen wij zullen er voor zorgen dat de lasteraars op tijd bij bun lastertong geknipt worden, en dan zullen wij zien wie het volk op zijnen kant zal hebben, wie waarheid spreekt, wie menschelijk is,of wij of gij Daarom, zuilen w ij ook op tijd en stond eens terug komen op 't kapittel der honger loonen,en u daarover het eeneen hel andere vertellen, dat u juist geen plezier zal doen. Nu wij keeren terug tot de klavers der openbare welvaart, en om aan M. Petrus Daens op voorhand reeds een plezier to doen, zullen w ij bekennen dat wij mis geweest zijn. Wij zullen dus verklaren a er zijn niets dan hongerloonen Gansch België is bezig met uit te hongeren, uitgenomen Chipkain de drukkerij van M. Petrus Daens ie Aalst ivaar men altijd de hoogste fajnilieioo- nen (1?) betaalde aan dè toer kg asten. Zoo onder andere, kennen wij vaders van familie die dagolijks, voor lange dagen peer- deinverk te verrichten er dikke 1,50 fr. en ten hoogste 2,00 fr. per dag verdienden of bekwame verstandige jonge lieden, die ver standswerk verrichten en daarvoor diep in de 75 centiemen per dag trokken en er met de eerste gelegen van door liepen, omdat de stoppelen er tot over de hielen uitschoten! En dat gebeurde in den lijd dat het geld met geheide karrevrachten bij M. Petrus Daens binnenkw am. Wij zullon daar eens op terug komen, met namenen bewijzen, als M.Petrus Daens! voor onze voldoening, zelf niet eens de tarie ven van zijn familie loonen meedeelt. De Volksstem. Werk op de planken. De Kamer beeft werk genoeg als zij maar voor uit wil. Er liggen nog 236 wetsontwerpen te wachten. Daarvan zijn er 59 waarvan het verslag reeds gemaakt is en waarvan een dagt^eki :;t van de maand Mei 1892. 59 ont werpen zijn in do middenafdeeling, het oud ste van deze laatsten, dagteekent van 1876. 80 ontwerpen zijn naar de kommissiën ver zonden, daarvan is er een neergelegd in 1855 Daarbij moet men nog 28 ontwer pen voegen die in de afdeelingen zijn, nog 3 die in aanmerking moeien genomen worden, nog 6 die betrek hebben op bijzon dere kwestiën, en drie die naar de afdeelin gen gezonden zijn, om gedrukt te mogen worden... met wat goeden wil, is er dus veel werk af te doen. Middel gevonden tegen de muilplaag. De bevoegde korpsen hebben verklaard, na de noodige proefne mingen, dat het gebruik van tijmes, liet middel is om de aiuilplaag of het mond- en klauwzeer, in twee dagen te genezen. Opgemerkt is het, dat de streken waar er veel tijmes groeit, ook bevrijd zijn gebleven van de droeve plaag. In de Antwerpsche politiek. De voorzitter van de conservatieve vereeni- gingM.Uliens de Scbooten heeft als dusdanig ontslag genomen. Men weet dat in de laatste gemeentekiezing te Schooteh, M. Ullens als burgemeester, gevallen is. De Antwerpsche katholieken hebben M. Paul Segers, volksvertegenwoordiger, als voorzitter der conservatieve Vereeniging aangesteld.liet schijnt dal cr verandering ko men gaat in de manier van liiespropaganda. Dit zal hoogst voordeelig zijn voor de partij. Groote politieke feesten in April 1012. In April 1912 gaat de Nederduilscbe Bond van Antwerpen zijn vijftigjarig bestaan vieren. Hel belooft eene uitzonderlijke groote betooging te worden. Al de heeren katholieke senators en volks vertegenwoordigers van Antwerpen, alsook verscheidene andere voormannen der partij, zullen deelmaken van liet uitvoerend komi- teit... Dit is een uitmuntend gedacht, en wij ho pen dat gansch liet land de pogingen van de Antwerpsche vrienden met kracht zal steunen. Eene jonge Anierikaansche miss, Anna Harber, in de Órleansstraat verblijvende, werd door miskende liefde tot de uiterste wanhoop gedreven. Daar zij, volgens een schrijven, tot vrienden gericht, zoo zeer te klagen had over het gedrag van baren ge liefde. besloot zij le ondervinden of de beren niet menschelijker met haar zouden han delen, en sprong in den kuil, waarin deze dieren in den beestenhof barer geboortestad, hunne dagen slijten. Nauw was zij echter in den put, of het zicht der wroede dieren, benam haar den moed en deed haar vervaarlijk op hulp huilen. Een waker poogde haar te bescnurmen.maar hij moest wijken voor de woede dor dieren, die vast besloten schenen juffer Anna Harber op te peuzelen. De man kreeg echter een heerlijke inval. Hij deed do hoveniers die in den hof spoten, hunne spuiten op de monsters richtten, en terwijl deze laatsten verbijsterd vluchtten voor de plotselinge verfrisscliing, haalde hij de wanhopige met eene koord boven. 't Is best mogelijk, dat het tusschen het meisje en haar redder lot een huwelijk zal komen. De koopwarentrein St-Nikolaas-Aalst, botst op een tweespan. De geleider wordt op den slag gedood. Maandag avond om 6 ure, werd de ge meente Waasmunster in opschudding ge bracht, door een vreeselijk ongeluk. Rond dat uur kwam de voerman Camiel Zaman, 24 jaar oud, met eenen wagon, door twee paarden bespannen, en geladen met sparen, op den wijk Den Hert gereden. Op ue plaats Houten Kruis vond hij de barreel open en reed 2onder argwaan door. Op hetzelfde oogenblik kwam de koop warentrein van St-Nikolaas in bestemming voor Aalst, in volle snelheid aangereden. Eene verschrikkelijke botsing had plaats. De sparren vlogen verscheidene meters ver. De paarden werden door den geweldigen schok losgerukt en gingen in dolle vaart op hol, terwijl de geleider weggeslingerd werd. De koopwarentrein ontriggelde. De lokomotief sprong een meter ver uit de riggels. Onmiddelijk kwamen ooggetuigen toege sneld en men ging op zoek naar den onge lukkige voerman. Eerst dacht men liêm onder de lokomotief te vinden, doch het was slechts na verscheidene minuten opzoekingen dat men den ongelukkige aan den overkant van de ijzeren weg, langsheen de haag vond liggen. Men droeg hem binnen bij den her bergier Goossens en liep onmiddelijk priester en geneesheer roepen. Dezen waren spoedig ter plaats. Het slachtoffer kon nog de Laatste H. Sa- kramenten ontvangen. De geneeslieeren Ide en Loos, stelden vast dat de man eene doodelijke hoofdwonde had. Verder had hij verscheidene breuken en inwendige kneuzin gen. Zijn toestand was hopeloos en een uur later was de arme man een lijk. Zijne ouders, broeder en zuster stonden aan liet sterfbed. Door dit ongeluk haddon de treinen eene groote vertraging. Slechts rond middernacht kon het verkeer hersteld worden. Het parket van Dendermonde wordt ter plaats verwacht, om de verantwoordelijk heid rast te stellen. De ondervraging van de kaartlegster Op verzoek van den heer onderzoeksrech ter is de kaartlegster te Ntzza, Mevr. S..., aldaar door het gerecht ondervraagd gewor den. Mevr. S... heeft verklaard dat Mevr. An- neessens haar geraadpleegd had betreffende den verkoop van een eigendom, voortkomen de uit de nalatenschap van haren oom M. J.. Voorts had Mevr. A., gevraagd of M. X., nog steeds hare belangen behartigde, en of M. Anneessens, die ziekelijk was. nog lang in leven blijven zou. Mevr. S.., verklaarde verder dat zij zelf nooit te Vorst is geweest, om de villa aan de Kersbeeklaan te bezoeken. Tengevolge van een bezwerings-formulier aldus vertelde de kaartlegster verder was zij er in ge slaagd de villa voor haar geestes-oog op te roepen, en zich rekenschap te geven van de ligging en inrichting der verschillende ver trekken dier villa. Voor de geringste kleinigheden kwam Mevr. Anneessens de kaartlegster raadplegen. TUSSCHEN Rond Tripoli. Tegenover Tripoli stonden Maandag 300 Araabsche ruiters en een duizendtal mannen van 't voetvolk. De Araben werden door het geweldig vuur der Italianen terug gedreven. Men verlaat Tripoli. De vreemde militaire gezanten hebben Tripoli verlaten. Te dezer gelegenheid vierde men den verjaardag van den Italiaanschen koning. Kolonel Grant nam liet woord in naam zijner collega's en zeide Ik ben ge lukkig liet eerste nationaal feest door Italië in Tripoli gegevon, te kunnen bijwonen. De onzijdigheid echter verbiedt mij u de over winning te wensehen, maar ik druk den wensch uit dal de ltaliaansche troepen een eervollen vrede zullen kunnen bekomen. Een Turksche zeiler in den grond geboord. De ltaliaansche vernieler Cassiopea heeft op de kusten van Tripoli een Turlc- schen zeiler in den grond geboord, die eet waren bracht voordo Turken. De manschap pen werden gevangen genomen, de voedings waren werden buitgemaakt. Een nieuw gevecht. Eergisteren morgend hebben de Turken de kazernen en de put van Boa-Meliane an dermaal aangevallen. Op COO meters van de ltaliaansche vestingen moesten zij stoppen, daar zij achteruit werden gedreven door de ltaliaansche ruiterij. De Turken lieten 5 dooden, waaronder een officier, zij namen talrijke gekwetsten mee. De Italianen hadden enkel 2 gewonden, 's Avonds beproefden de Turken nogmaals een aanval, doch weerom werden zij achter uit gedreven. De At aben van La Mecque Ariffbei, de broer van den groot Glierif van La Mecque, beeft aan een Oostenrijkschen staatsman een brief geschreven, waarin bij meldt dat 20,000 goed gewapende Araben naar Tripoli vertrokken zijn. Hij voegt er bij dat al de st omen zullen oprukken. Uit de Indien komt er veel gold toe. Binnen 8 dagen zullen die soldaten te Khartoum zijn, binnen drie weken te Tripoli. De vraag is nu of die soldaten door Egypte zullen mogen trek ken Valsche berichten uit Rome De berichten die uit Rome komen, kunnen niet zonder voorbehoud worden aangenomen. Al de tijdingen uit Tripoli worden eerst na gezien, en al helgene Italië niet aanstaat, wordt er uitgelaten. Zoo doende kan men geen staat maken op die Roomsche berichten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1