OORLOG §e Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN EN T ANDER Eclitelljk drama te Vilvoorde Oe moord op eene renteni&rster Het vraeselijk drama van Overyssche Hevige brand te Brussel te Goupies-Ghaussée Italië en Turkyë Zevsitiieniie jaargang nr 2G5. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Danderdag 1G November 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jjfc. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot.4 tl. reg.) fr. 0 60 3° bladz. (de regel) fr. 0t50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 -Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST 9, Kerfestraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Qendt. De schoolwet is mi al maanden en maanden besproken in al de Belgische dag- en weekbladen zij werd bespro ken in bonderden openbare meetingen in de Kamers werden er volle weken aan besteed en niettegenstaande dat alles, is het verstommend, boe weinig de politieke tegenstrevers van die wet kennen. Eens te meer wordt het ons klaar, dat de grootc meerderheid on zer tegenstrevers zich bevredigt met terazen, maar zich de moeite ontziet, of de bekwaamheid mist, die kwestiën van naderbij te bekijken, ze grondiger t' onderzoeken. Zoo lezen wij in een liberaal weekblad van 12 November, dus van verleden Zondag, de volgende letterlijke zinsneden Wilt ge dat de zware belastingen die boer, burger, werkman en nering- doener betalen, dienen om jaarlijks twintig mitliocn frank aan de kloos ters te geven, dat de officieöle onder wijzers vervangen worden door niet gediplomeerde paters en nonnekens, dat gij verplicht wordt uwe kinderen naar de broerkensschool te zenden op straffe van gebroodroofd te worden «Het land zal "antwoorden dat bet. niet gediend is met den schoolbon die aa 111 "i d i ng zal geven to t broodroof en vervolging. Als wij zulks lezen, dan schudde bollen wij en onwillekeurig komt het in den mond Hoe is, bet mogelijk in zoo weinig woorden zoovele domheden op elkander te stapelen... Wij zullen ons dan ook maar baasten dien libera len schrijver de waarheid voor oogen te leggen, opdat bij eindelijk toch ook zoude leer en zien. Hij spreekt van twintig millioen frank aan de kloosters te geven weet die beer niet, dat de conservatieve vereenigïng van Antwerpen 25,000 fr. belooft aan hem, die kan bewijzen dat door de nieuwe schoolwet 20 millioen meer ten goede zouden komen,niet zells aan de kloosters, maar aan bet katho liek onderwijs? Tot hiertoe is nog nie mand er toe gekomen die 25,000 fr. te verdienen. 'Ja, er zal 7 millioen meer worden .uitgegeven, maar geene twin tig millioen die 7 millioen.gaan niet komen in de banden der kloosters, maar in de handen van de katholieke onderwijzers; in de handen van onze katholieke volkskinderen, die nu schoo ner klassen, er: beter leermiddelen zullen ontvangen. Wat de belastingen betreft, daar is bet. volk gerust in. De- jaren 79 tot 84 hebben bewezen, neen, hebben liet volk doen voelen, wie bet volk door belastingen kan uitzuigen... De groote steden, do gemeen ten, depro- vinciën die onder een liberaal of socia listisch bestuur staan, zijn sprekende getuigen van de immer stijgende belas tingen, die de tegenstrevers invoeren. Het is maar in België, dat van 1884, de rech-tstreeksche belastingen nog geen enkelen centiem zijn gestegen, ja, dat de belastingen op don suiker, den koffie en andere voedingswaren, gr.ooteUjk.s zijn verminderd, dank aan de katholieken De officiëele onderwijzers zullen in geen enkel geval vervangen "worden door ongediplomeerde paters en non- nekens, want de wetschrijft uitdruk kelijk voor, dat in eene school, die toelage wil ontvangen, al de onder wijzende personen bun wettig diploma moeten bezitten, en dit van af 1915 ten laatste. Niemand zal verplicht worden zijne kinderen naar de broerkensschool te zenden, op straffe van gebroodroofd te worden. Nogmaals de wet is bier uitdrukke lijk de personen die, 't zij rechtstreeks of onrechtstreeks,dwang zullen hebben uitgeoefend op den huisvader, om hem op de eene of andere wijze te ver plichten van eene bepaalde school te nemen voor zijne kinderen, die perso nen zullen zeer streng worden gestraft, en voor de openbare ambtenaars zou die straf zelfs bet dubbel bedragen. Wat de. schoolbon betreft, wij heb ben bet altijd gezegd en geschreven Dit is geen princiep, dit is enkel eene toepassing hebt gij eene betere for- muul, een beter middel om de recht vaardige verdeeling der schooltoela- gen te doen, gelieve bet bekend te maken. Hierop bleven de tegenstre vers het antwoord schuldig. Doch de katholieke regeering die eens te meer wil laten blijken, hoe breed en toege- vingsgezind zij is, heeft uitdrukkelijk en reeds herhaaldelijk, bij monde van minister de Broqueville, verklaard, dat de schoolbon wegvalt, dat de re geering zelf een ander middel zal zoe ken.. En inderdaad, men is aan hoo- gerhand volop aan het - zoeken en bestudeeren om de nieuwe toepassings- formuul te vinden. Reeds weken dus, is hot geweten dat er geene kwestie meer is van den schoolbon dat belet niet, dat een liberaal weekblad nog altijd vast in bet gedacht is, dat de schoolbon nog bestaat. Spreekt uw liart rechtuit, lezers; deed men niet beter de pen neer te leggen dan over zaken te schrijven, waarvan men geen dom verstaat Zagen over twintig millioen aan dc kloosters, on bet niet eens kunnen be wijzen spreken van ongediplomeerde paters en nonnen, dan wanneer de wet voorschrijft dat alle lcsormeesters en leermeesteressen bun diploma zullen moeten bezitten raas- ka lieu over broodroof, dan wanneer de wet voorschrijft alle drukking zeer streng te straffen babbelen over den schoolbon, waarvan'sinds weken geen spraak meer is inderdaad als men zulke flaters begaat in de politieke rede twisten, dan wordt bet tijd te zwijgen. Voor ons, katholieken, moet er ech ter eene groote, eene gewichtige les worden uitgetrokken De schoolwet moet van naald lot draad worden uit gelegd en bekend gemaakt aan alle kiezers, niet enkel in hare breedo lijnen, ook in bare bijzonderheden. Maanden reeds volgen wij aandachtig de beknibbeling van de tegensprekers op de schoolwet, en nog nooit beeft men ze met eene ernstige bewijsvoe ring kunnen bekampen. Dit alleen bewijst meer dan voldoende, de dege lijkheid, de uitstekendheid, den recht- veerdigheidszin der nieuwe schoolwet. Oei'-sigj eSuBzencü tosGssilttee- fkeiBS. M. Schollaert lia'd bij liet neer leggen van zijn ontwerp, 3500 telegrammen van gelukwensclien ontvangen. De petitiën in de Kamers toegekomen, ten voordeele van de schoolwet, dragen dertig duizend handteekens. Dit is voorzeker een zeer schoon getal op den korten tijd dat zij in omloop zijn geweest. Maar, a propos, waar blijven do petitiën der tegenstrevers tegen de schoolwet Zijn ze in de mand terecht gekomen, of kon men geene handteekens bijeenkrijgen M. Pets*ays Baenss5 foe8eedis«t naeBï'Basiid 8 In 'zijn gazel tiet Land van Aelst van 12 November 1911, schrijft M. Daeus De Volksstem EfiecjH afgrijselijk die Volksstem schrijft SasftQR* tegen ons van al wat De Volksstem schrijft is wsetSj EaêeiSn Zoo, zoo, M. Petrus Daens Wij la&cjen en wij Da steger», omdat wij selirij?en: dat de Da en sisten te Aalst voor de liberalen gestemd hebben, en dat zij te Ninove met socialisten en liberalen samen gespannen hebben, tegen de katholieken. Zoozoo, de waarheid mag niet meer ge schreven wox'den M. P. Daens kan dal niet verdragen Zoo, zoo, mijnheer Wij meenden dat gij een engel uit den hemel waart,, en nooit iemand beleedigt, of nooit van iemand kwaad zegdet Ge moogt zoo razjg niet zijn, man, want De Volksstem gaat haren weg, recht door zee recht voor de vuist en zal de waarheid blijven verkondigen, hoog boven boog, al moest ge bersten van spijt en woede Weet ge wel wat liegen en lastoren is, M. Daens 'tls spreken tegen zijn gemoed, 't is de welgekende waarheid bestrijden,'t is valsehe- lijk iemand beschuldigen zonder bewijzen te geven. Welnu,onze duizenden en duizenden lezers zullen tusschen ons en u oordeelen en u den naam geven die u pastj EBe eS5amantt3ïSJ^erheBïi. In 1S71 waren er Le Antwerpen '300werklie den-diamantbewerkers, 3 slijperijen, 2 ma kelaars, 5 fabrikanten; bet jaarlijltscli, hand werk beliep tot 600,000 fr. handelaars waren er niet het handelscijfer bereikte 5 millioen. In 1911 warén er in Antwerpen en-in het overige van België, want die nijverheid is fel uiteengespreid, 16,000 werklieden-dia mantbewerkers, 300 slijperijen, 200 make laars, 300 fabrikanten het jaarlijkseh handwerk beloopt tot 40 millioen frank het getal handelaars van alle nationaliteiten en rassen 2000 liet handelscijfer 250 millioen. Een reusachtige vooruitgang. In België heeft men dus 16,000 diamant bewerkers, in Amsterdam, 8,000,in Duilsch- land, 800 in Zwitserland 400 in Londen, 100 in'Parijs, 100 eii in Amèrika 300. Zooals ge ziet, bezit België bijna liet dub bel der diamantbewerkers van heel de we reld te zamen. Hoeveel meiaal er in de we» re ld wtf©rdi vcs9irö:g|ehB*acifat. 4>e hoeveelheid voortgebrachte metaal vermeer dert van jaar totjaar, Van 1907 tot 1910 is de hoeveelheid lood gestegen van 1.036.000 ton tot 1.133.000' ton de hoeveelheid koper van 703.000 ton tot S77.000 Ion de hoeveelheid staal van 98.000 ton tot 111,000 ton de hoeveelheid zink van 738,000 ton tot i816,ÖÖ0 ton. In 1910 wérd er in Europa 492,000 ton lood overgebracht, en in de Vereenigde Sta ten 353,000 ton 169,000 ton koper in Europa en 527.000 ton in de Vereenigde Staten (Mexiko en Canada zijn er echter bij- gerekend) 565,000 ton zink in Europa en 250,000 ton in de Vereenigde Staten. Staal wordt er in Europa, weinig voortge bracht en in de Vereenigde Stalen in't ge heel geen. Be nofoeSpriJ^SC!. Voor letter kunde is de nobelprijs toegekend aan M. Maurice Maeterlinck voor scheikunde aan Mevrouw Curio van Parijs voor natuur kunde aan de Duilsche professors, de heeren 'MaK-'C&Y; wsm Berlijn,en Wien van Wurtz- burg. EENE MOEDER VERDRINKT ZICH MET HAAR KIND. Dijnsdag morgend, rond 9 ure, zagen schippers in de Vaart, op het grondgebied van Grimberghen, liet lijk eener vrouw drij ven. Het lijk werd opgehaald en alsdan stolde men vast, dat de drenkelinge in hare armen, een kindje van pas eenige maanden oud ge sloten hield. Spoedig kon men er in+gelukken, de iden titeit van'de vrouw vast le stellen. Hot was do echtgenooto Lemaire, 37 jaar oud, wo nende Leuvenschen Steenweg, te Vilvoorde, en bet-kindje, was wel het hare en 10 maan den oud. Uit het onderzoek bleek, dat vrouw Le maire, eenige daren geleden, de echtelijke woning verlaten had, na een.hevigen twist met haren man. Zij had alsdan haar kindje medegenomen, en verklaard dat zij ongeluk ken zou doen. Sinds.dan had men van haar niets meer gehoord, en men wist niet water van liaar geworden was. De ongelukkige zal zich denkelijk met haar kind gezelfmoord hebben. De twee lijken zijn naar hel doodenhuis overgebracht. De moordenaar zelfmoordt zich. Algemeen werd verondersteld,dat de moor denaar, Cornelius Marien, zich zou gezelf- moord hebben. Het is inderdaad zoo ge weest. Dinsdag morgend wilde een gebuur van Marien, de wijnhouwer Gharlier, water gaan putten, toon zijn emmer in don put een hin derpaal ontmoette. Charlier riep zijne knechten en onmidde- 1 ijk werd de put onderzocht. Na eenige minuten haalde men het lijk van Cornelius Marien uit den put op. Onmiddelijk werd de bevelhebber der gen darmerie van Overyssche verwittigd, die ter plaats de noodige vaststellingen kwam doen. Daarna werd ook het bericht aan het parket gezonden. Dinsdag was de toestand van het slacht offer nog steeds zeer bedenkelijk. Dinsdag namiddag is het parket van Brus sel naar den Eyzer gegaan, in gezelschap van tweo weisdokters om tot de lijkschou wing van Cornelius Marien over tegaan. De-magistraten leverden de toelating af, het lijk van den moordenaar te hegraven. De wetsdokters onderzochten ook het slachtoffer. Ilaar toestand,alhoewel nog zeer bedenkelijk, is toch eenigszins verbeterd. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXVII. 19 Oogst 1911. De Abir De visschersbazen Het zout Het algemeen uitzicht van den Kongostroom. We vertrokken om 5 1/2 ure de reizigers klagen over 't nachlgedruisch bah toeko mende macht zullen we des to vaster slapen De kusten behooren nu aan de Abir maat schappij. Ik ga eens uiteenzetten hoe dergelijke maatschappijen te werk gaan een grond wordt aangekocht en dient-als zetel van het hoofdbestuur, alsook lot proef hof der beplan tingen de inboorlingen hebben, rond de gronden door de maatschappij bewerkt, hunne persoonlijke eigendommen waar zo caoutchöu, koffie enz. aankweekon ze ver- koopen hunne vruchten en ivoortanden of ruilen ze tegen waren daaruit spruit do noodwendigheid magazijnen te openen waar de Europeescho produkten te koop worden gesteld. De maatschappij koopt al den grond dio haar voordeelig schijnt, on richt winkels op, volgens haar vermogen in kapitaal en personeel. Gebeurt het soms dat, op de aan gekochte gronden, mijnen worden ontdekt, dan zal de Maatschappij ze ontginnen of aan anderen verknopen. Machtige instellingen zijn hier tot stand gekomen do eene lukt, de andere niet omdat de eene behendiger wordt, bestuurd dan do andere zoo gaat het overal in den handel. Er is veel beweging rond Isangizoowel op de oevers als op den stroom, waar de vaartuigen elkander onophoudelijk lcrui- schen. Er zijn hier veel wclslellende vis- scliers, die voor de vangst drie of vier dagen op hun schuit verblijven. Do hazen dragen een hoofddeksel uit lnipasirds vellen vervaar digd en bezet met roode papegaaispluimen Met dit teeken van bevelhebbersschap opge tooid, zitten ze, met waardigheid, in hun vaartuig, rustig op eenen stoel, terwijl de andere roeien. Hier en daar, langs de kusten, ziet men aanhoudende rookkolommen omhoogstijgen men maakt zout. De Ivongolanders beschik ken over verscheidene houtgewassen, die rijk zijn aan pbtaschjdit hout wordt gebrand de asch wordt in manden gelegd en dooreen druppelend water gewasschen de nette asch wordt verdampt en het overblijvend stof is inlandsch zout.'t Is niet lekker van opzicht maar het verdient het hoedanigheidswoord zout dus is het zout zelfstandignaam woord. Op den rechten oever, ligt Jalembaeen uitgestrekt dorp, waar een proteslansche missie beslaat. Als algemeen uitzicht der oevers van den Kongostroom, schrijf ik op dikke, rechte hoornen wior machtige kruinen boven het houtgewas pronken als namen zo het rond- liggend woud onder hunne bescherming. Eindelooze spelonken hebben hunne ingangs poort aan den oever der stroomende waters hoornen en struiken zijn met klimopranken omhangen. Het zijn als gewelfde zalen die de grotle van Han doen herdenken. Wie zal de geheimen van de ondoordring bare, wouden opzoeken 'l Menigvuldige dieren en zeldzame boschmannen kennen alleen den weg dier donkore doolhoven. Dat is de duis ternis van A/rika, volgens de kernachtige spreuk van Stanley. Er zijn menschen die meenen dat de negers de beschaving vijandig zijn ware het zoo, wilden sommige negers 't licht ontvluchten, ze kunnen in die ondoor dringbare bosschen eene schuilplaats vinden waar ze nooit iemand zou gaan opzoeken. Kqngotrottek. Dijnsdag morgend werd M. Wilnujle, wonende Sint Andriesstraat, rond 3 ure, .uit den slaap gewekt, door een verslikkenden rook. M. Wilmotte sprong op en stelde weldra vast, dat een hevige brand woedde in het aanpalende huis, waar'ben evens een kolen- magazijn, nog verscheidene werkhuizen in gericht waren. Hij .gaf onmiddelijk het alarm, terwijl'bij zelf, .geholpen door eenige geburen, liet vuur aanviel. Op een_gegeven oogonblik verscheen aan een venster der tweede verdieping, vap het brandend gebouw, een 17jarige jongeling, Polydoor Daeseleer genaamd. De jongeling riep, dat de trapzaal in laaie vlam stond en hij onmogelijk kon weggeraken, daar hij dreigde te verslikken. Juist kwamen de pompiers toegesneld, doch zij hadden geene ladders. Eensklaps zag-men den ongelukkigen Daeseleer in do kamer verdwijnen. Twee ladders, welke men uit de huurt aanbracht werden aaneen gebonden en zoo kon men den jongeling bereiken en beneden brengén. Het slachtoffer werd in eene naburige wo ning gebracht, waar een geneesheer, in dor haast geroepen, hern lot het bewustzijn terug bracht. Intusschen hadden de pompiers moedig het vuur aangevallen en na een uur werkens, was allo gevaar geweken. De schade is zeer aanzienlijk en de oor zaak der ramp onbekend. AA3VMOXJ DOIÏ^B" GHE3IV Liet parket van Bergen verbleef Dinsdag heel dón dag te Gougnies-Chaussée. Twee wetsdokters bevonden zich ook ter plaats, evenals een pxpert-photograaf. Do, wetsdok ters deden do lijkschouwing en konden ver scheidene vingerindrukken opnemen. Sinds 'Maandag werd een spoqr. gevólgd en Dinsdag werden drie aanhoudingen ge daan. Do drie aangehoudenen J. M..., P. D.. en de minnares van dezen laatste, woon den te Quévy-le-Grand, op eenige honderden meters afstand van hot huis der vermoorde rentenierster. Een vierde kerel wordt ook nog opgezocht en zal ongetwijfeld spoedig in handen van het gerecht vallen. De magistraten hadden vernomen dat deze vier personen Zondag nacht verscheidene malen samen gezien werden en slechts zeer laat te huis gekomen waren. Verscheidene huiszoekingen werden ge gaan. Ook in het huis van den vluchteling word eene huiszoeking gedaan. Verscheidene voorwerpen werden aangeslagen. De aangehoudene werden afzonderlijk on dervraagd, doch zij loochenen hardnekkig voor iets in de misdaad betrokken te zijn ge weest, doch de magistraten zijn overtuigd, dat de aangehoudenen wol de plichtigen zijn. Do drie mannen zouden de vrouw vermoord hebben, terwijl de minnares van D..., de wacht hield. In het huis dor misdaad heeft men ver scheidene ledige champagneffesschen gevon den, alsook de drie glazen waaruit de moor denaars gedronken hebben. De ftesschen on de glazen zijn aangeslagen, om do vingerin drukken- te onderzoeken. De drie aangehoudenen zijn in het gevang van Bergen opgesloten. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat do ongelukkige rentenierster vermoord werd. Een der moordenaars moet zich op de kuipen op het slachtoffer gezet hebben, want men heeft op het bed sporen gevonden van eene vloeren broek. Een later bericht meldt nog, dat do vrouw halvelings bekentenissen zou gedaan hebben en dat men wel de moordenaars houdt. TUSSCHEN De Turken hebben er genoeg van, We willen niet zeggen dat de Turken den oorlog opgeven, neen, dat niet, maar zij heb ben er genoeg van Tripoli aan te vallen, waar zij zich blootstellen aan liet vuur der oorlogschepen. Zij gaan anders werken* Zij zullen de heuvelen van Garian versterken en vandaar de Italianen afwachten. In dit geval zouden de Italianen nog veel kunnen lijden. 2050 lijken gevonden. Do afgevaardigde van Fétice heeft aan de Messagero geseind, dat de Italianen 50 lijken van Turken en 2000 lijken van Arabon hebben gevonden, die door den vijand achter gelaten zijn, bij de overwinning van liet fort Hamidieh door de Italianen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1