OORLOG r EEN EN 7 ANDER Eene vreeselijke misdaad 6e Reeks Li'ieyen van M. Vincent Biericx AT* Zij bluffen maar wij winnen Oe moord opeene rentenierster r De geheimzinnigs verdwijning van den hoscliwachter te Ranst. Esne akelige ontdekking in tiet Ter Kamereniiosoli te Goupies-Giiaussée Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 266. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 17 November 1911 ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in nïle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4k- ift TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tjpf EUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 3, Kerkstraat, 9d Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ide regel) Ir. 0,50 4e bJadz. (de regel) Ir. 0,30 Finnnc. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. Ï.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 De tegenpartij geraakt niet uitge praat over de kiezingen, het moot zijn dat deze hard op hunne maag liggen. Wij willen nochtans niet onderdoen voor onze tegenstrevers en hun voet voor.voet volgen in hunnen strijd. Zoo zullen we Lest zien, wie er de haas is in ons land. Overeen paar dagen ga ven de vijandelijke bladen eenige sta tistieken, doch de statistieken spraken niet over het aantal stemmen, enkel over het aantal zetels in heel het land, maar enkel en alleen, in de gemeenten van boven de tien duizend inwoners. Nu gisteren vonden we toch eene sta tistiek over het aantal behaalde stem men, maar weer niet, over de stemmen behaald in gansch het land, doch slechts over de stemmen uitgebracht in de genieenten boven de tien duizend zielen. Wij hopen dat onze vrienden de fameuze verklaring der goddeloo- zen daags na de kiezing gedaan, nog niet vergelen zijn., en deze ook niet al te gauw zullen vergeten, toen zij be weerden, dat in de steden alleen de verlichte en verstandige kiezers zijn en deze niet kunnen vergeleken wor den hij de kiezers der provincie. Nu de katholieke regeering den uitslag der kiezingen gaatbekend maken, nu krui pen de goddeloozen in hunne pluimen en trachten hunne Pyrrhusoverwinningj te doen slikken met enkel rekening te houden met de groote gemeenten Het zal echter niet lukken Minister Carton de Wiart heeft de uitslagen al bekend gemaakt, te Anderleeht, en minister de Broqueville en minister Berryer zullen hetzelfde doen in Ka mer en Senaat. Hoe zoo Verleden jaar, tijdens de groote bespreking over de algemeene politiek, toen beweerden de goddeloozen dat de zetels niet in aanmerking kwamen, dat men enkel moet zien naar liet stemmengetal der partijen. Wij hadden toen, en wij heb ben zc nog, G zetels meerderheid in de Kamer en IS zetels meerderheid in den Senaat, en wij hadden ten minste 16,000 stemmen meerderheid in hel land. Ondanks dat alles, zouden de ka tholieken plaats moeten maken hebben voor liberalen en voor socialisten, die afzonderlijk genomen, niet eens hel vierde deel van het land vertegenwoor digen. Vandaag spreken ze niet van stemmen, het gaat er maar van zetels. Nu het is best voor hen te zwijgen van liet getal stemmen, want, hunne min derheid zou te zeer doorslagen. Maar voor het aantal zetels is er nog minder reden van wege de oppositie victorie te kraaien, de kolossale meerder heid der zetels in do Gemeenteraden, behoort aan ons. Daarover is er ©en lang onderzoek geweest, men heelt al de noodige elementen opgezocht en de studie heeft dezen verheugenden uitslag gegeven. Er zijn in het land ongeveer, in rond getal, 25,000 ge meenteraadzetels. Van die 25,000 heb ben er de katholieken 16,000, en de goddeiooze partijen 9,000. Wij ffoe&ben dkss Src garossta tee'2 Bsaresi eene meerderheid) vgsn 75©ÜJ© zetels l Zeven duizend zetels meer clan de liberalen en socialisten te zamen,zeven duizend meer, en wij zouden cle min derheid zijn Wij, 16,000, en zij 9,000 zetels en wij zouden de matten moeten oprollen, en onze plaats afstaan aan partijen, die de eene door de andere over 4,500 zetels beschikken, terwijl wij er 16000 bekleedenü Zijn die mannen van hunne zinnen Ge zoudt het gaan gelooven. Nu, iels schijnt zeker Dit gedurig roepen in de vijandelijke bladen over hunne aanstaande overwinning,roepen dat al 27 jaren duurt, heeft den kop van vele kortzichtige politiekers op hol gebracht, zoodat zij op den duur we zenlijk zouden gaan gelooven, dat zij inderdaad gewonnen hebben. Wij ho pen voor hun eigen welzijn, dat hooger aangehaalde feiten hen tot de werke lijkheid zullen terugbrengen. Wat nu het aantal stemmen betreft, het zij ons voldoende te wijzen op de Brusselsche omgeving, waar onze vrienden in 1907, 43225 stemmen, en in 1911, 50,436 behaaldende kartel listen bekwamen er in 1907, 79,030, en in 1911, 86,314. In verhouding van de wederkeerige sterkte der par tijen, zijn wij dus in het arrondisse ment Brussel, dat onder kartelopzicht, voor ons verre uit het nadeeligst was, veel verder vooruitgegaan dan de oppo sitie. Onze winst bedraagt er 16,6 per cent, die der tegenpartij slechts 8,7 perc/nt. Tot slot, deze twee gewichtige op merkingen In 1868 was en bleef de liberale partij aan het bewind, hoewel zij in het kiezerskorps 782 stemmen minderheid bezat. In 1878 had het liberale bestuur in het kiezerskorps eene minderheid van 661 stemmen. Dit belette niet, dat de liberale be windvoerders met eene minderheid van 661 stemmen, de hatelijkste school wet deden stemmen die men kon uit vinden. Nochtans de katholieken lieten begaan. Wat verschil met den liuidi- gen toestand Wij hebben 18 stemmen meerder heid in den Senaat, 6 stemmen meer derheid in de Kamers, 16,000 stem men minstens meerderheid in het kie zerskorps wij hebben de meerderheid in 6 Provincieraden op de negen wij beschikken over eene meerderheid van 7,000 zetels in de Gemeenteraden. De katholieke regeering stelt nu eene schoolwet voor, niet eene hatelijke schoolwet zooals die van 1879, maar eene wet die gansch de bevolking ten goede moet komen.En wat gebeurt er? Liberalen die niet het vierde van het land vertegenwoordigen, socialis ten, die ook maar het vierde en zeker niet het beste deel van 't land verte genwoordigen, die mannen willen ons le onzijdige, de goddeiooze school op dringen. Welnu, het mag er gaan hoe het wil, maar dat zal toch niet gebeuren In België is cle bevolking meester, en geen kliekje goddeiooze politiekers E*e kieziny van Elte^beek goec3sekeeard« O.ver enkele dagen heeft de liberale deputatie van Brabant de katholieke overwinning le Etterbeek goed- •ekcurd. Dit, natuurlijk, tegen goesting, maar ze -moesten omdat alles juist gegaan was. 05,003 tegen 9,000, De tegen strevers hebben geroepen dat zij de meer derheid luidden van de zetels in de gemeen teraden. Ku de tegenstrevers durven alles he weren. De regeering heeft een officieel onderzoek daarover ingesteld, en de uitslag is, dien wij overigens in hel hoofdartikel hekend maken en hespreken, dat de goddeloozen 9,000 zetels hebben, maar wij 10,000, of 7,000 meer dan zij. Welnu, wie heelt de meerder heid? ^uitenüieden, WanzeleBiaren onthoudt hetOp 4 November 1911 wierd aan De Volksslem een brief gestuurd door M. L. De Smet, gepension neerd onderwijzer on gemeenteraadslid te Wanzele. Die brief, die zoo treffend aanduidde wat onze buitenbevolking denkt over de ongods dienstige stemming der daensisten, heeft de liberalen in gramschap ontstoken. M. De Smet schreef dus de waarheid, want 't is do waarheid die meest kwetst. Nu onze liberalen van Aalst hebben niet beter gevonden om hun gramschap uit te werken op onzen verdienstelijken medewer ker, M. De Smet, dan met hem te beleedigen en lo bespotten in hun liberale Volksgazet van Zondag 12 November 1911 Dat werkje doen zij voor hun en voor de daen sisten, hunne vrienden. Zij noemen M. Dé Smet spottend So De Smet van Wanzele «potsierlijke De Smet besmet met razernij de kluchtige So Do Smet van Boeillon enz... en do inwoners van Wanzele en omliggende noemen zij «die. brave fanalieken zu-llwn met knuppels en steenen de leering van den Zaligmaker in praktijk stellen.»»heetekoppen en Boxers van Wanzele en omstreken Zoo beleedigen zij een man die. na 35 ja ren besteed te hebben aan het onderwijs der kinderen en al zijn vrijen tijd kosteloos agn volkswerken gegeven te hebben, zich in zijne oude jare::, dag- in dag uit opoffert voor zijn volk van Wanzele, en geen andere liefde heeft dan dat volk tot welvaart en geluk te brengen. Zoo beleedigen zij de bravo mensclien onzer buitengemeenten Onthoudt dat, in woners van Wanzele on omliggende Het parket te Emblehem. Dinsdag morgen is het parket van Ant werpen voor de tweede maal op zoek gegaan naar den verdwenen boschwacbtcr De Haes. Het was samengesteld uitdeheeren Jacobs, Procureur des Konïngs, Goederlier, onder zoeksrechter, Pauwels, griffier en do politie agent De Clerck met zijn speurhond. Men deed ditmaal opzoekingen in al de hoeven te Emblehem. Een paar gendarmen met lange stokken, dregden al de putten en grachten af, en men liet den liond al dc gronden afzoeken, doch alles bleef vruchte loos. Rond 1 uur was dit werk geëindigd. Men laat nu alles aan het toeval over om het lijk van deal boschwackler te ontdekken. Eene niseder veriiangt haar 21 jarige zoon In de eerste dagen der maand November kwam de weduwe Graofe, wonende te Rei- chenbach (Saksen) aan de overheden melden, dat haar 21 jarige zoon zicii in zijne slaap kamer verhangen. De ongelukkige jongeling, die niet al te wel hij de zinnen was, moest zich in eene vlaag van zinneloosheid gezelfinoord hebben. Ilij werd dus op liet gemeentekerkhof, op de plaats aan de zelfmoordenaars voorbehou den, hegraven. In de laatste dagen echter, liep het ge rucht dat vrouw Graofe zelf haren zoon ge dood had, omdat hij niet kon werken en veel van onderhoud kostte. Het jongste zoontje van vrouw Graefe, een zesjarig knaapje, had aan zijne-speelmakkërljes eenige bijzonder heden over het overlijden van zijn broeder vertelt en de overlieden werden verwittigd. Vrouw Graofe werd onder die vreeselijke beschuldiging aangehouden. Zij deed weldra volledige bekentenissen. Zij had haren zoon, toen hij ingeslapen was, do koord rond den hals geslagen, hem verwurgd en slechts 's anderendaags ver hangen. De Iielleveeg verklaarde dat zij aldus ge handeld had, omdat zij de middelen niet had om voor haar gezin te zorgen. Zij is opge sloten. dan moet het seliip achter en vooruit werken, zoo dat veel tijd wordt verspild. Basoko is een belangrijke post, waar twintig Belgen en meer dan twintig duizend inlanders verblijven. Basoko is het punt waar de Oruioimi hare waters in den Kongo- stfoom komt storten. Deze post was vroeger eene versterkte plaats, tegen de zwervende Arabiers, die in Pong den slavenhandel dreven. Te Basokostapt mijn reisgezel,heerl?ame£ af. Hij wordt vervangen door eenen Ameri kaan, ingenieur Starckedie ongelukkiglijk, voor gezondheidsreden naar zijn vaderland moet terugkeeren. Mijn tweede reisgezel, heer Nilson, heeft zich integendeel op reis gezet in de voordeeligste omstandigheden hij keert in Belgie terug, naar einde van zijn tweeden term ge gaat zijn verlof doorbren gen bij een beminde moeder,die haar, eenigen zoon vurig verwacht. Zoo gaat het in de wereld de eene Stapt of vaart, of stoomt vooruit onverschillig aan hot eindpunt zijner reis de andere haast zich met drift en ver langen om eene moeder of eene vrouw to omhelzen.... Dezen avond gaan we Barionbu voorbij, 't Is een der vier posten waar eene oliefa- briek zal opgericht worden door de mach tige firma Lever, Brothers, die in onzen Kongo een kapitaal van veertig millioen gaat wagen om palrnboomen te planten en uit de nolen olie te trekken voor eene kolos sale zeepziederij. We slapen te Niambinga. De Kongo werpt zich hier open op sommige plaatsen treft men tot twaalf eilanden in do breedte des slrooms. Tusschen ieder eiland loopt er water genoeg om op zijn eigen eene rivier uit te maken. Een beletsel voor den vooruitgang der scheepvaart is de noodwendigheid bijna alle vier en twintig-uren bout te laden'. De ketels van ons schip eischen dag-elijks 65 kubieke meters hout elke meter kost 1,50 fr. en vraagt plaats en arbeid. Er is spraak het hout door peirol tG vervangen men ver richt reeds groote kanaliseeringswerken van Matadi naar Leopo/dslad. Ik hoop die werken van de Piperlyn te Matadi te bezoeken en zal er u dan over schrijven. Kqngotrotter. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXVIII. 20 Oosgt 1011 Yambinga Basoko De zeepziederij Lever, Brothers, te Barumbu. Niambinga, Yambinga is een houtpost voor de schepen 'l is een afzondere plaats, waar een eigenaardig volk leeft'tis bestuurd door eenen blanke. Het ware te wenschen dat nooit één Bolg alleen verblijve in 't mid den van negers, die zijne taal, zijne zeden zijne gevoelens niet deelen rnoest die man ziek worden, hoe akelig ware zijne eenzaam heid Het ware te wenschen dat ten minste twee witten op den welfden post verblijven. De negers zijn talrijk te Yambinga 't is daar een leelijk volle door de kleuren en de onbegrijpelijke teekoningen en insnijdingen die het kenmerken. Ik geloof dat we nog leeüjker in hunne oogen voorkomen, want de schreeuwen die zo Uitten bij onze nadering, geven de maat hunner verwondering bij het zien der half gebakkeno menschen, gelijk ze ons noemen. Op den Kongostroom varen met een stoom schip is geen kinderspel. Een kapitein moet den w eg wel kennen ora rotsen en zandplaten te kunnen vermijden. Nu, met het laag water, zal de beste kapitein wel eens. hier of 1 daar, aan eene zandpdaat blijven hangen en Woensdag namiddag reed de policieop- ziebter Do Glercq per rijwiel door het Ter Kamerenbosch, toen zijne aandacht gaande gemaakt werd, door gekerm dat uit het struikgewas opsteeg. M. De Glercq stapte onmiddelijk van zijn rijwiel en ging het struikgewas onderzoeken. Weldra ontdekte hij een manspersoon, die op den buik uitgestrekt lag en vreeselijk scheen le lijden. De man lag in een grooten bloedplas en naast hem lag een revolver, nog met vier kogels geladen. De wanhopige had zich een kogel in den linkerslaap en een kogel in den mond gejaagd. Na in de verpleegzaal van het Ter Kame renbosch de eerste zorgen ontvangen te heb ben, werd do ongelukkige, die hot bewust zijn verloren had, naar het St Pietersgasthuis overgebracht. In zijne zakken vond men brieven op naam van Jan Martin, wonende Sinto Elisa- belhstraat, lo Antwerpen. Men denkt even wel dat zulks de ware naam niet is van den zelfmoordenaar en dat de man zijne identi teit wil verborgen houden. Zijn toestand is hoewel niet hopeloos toch zeer bedonkelijk. (NADERE BIJZONDERHEDEN.) Woensdag morgend, kwam M. Sosset, on derzoeksrechter, al vroeg naar zijn bureel, om het onderzoek nopens de moord, op de oude rentenierster gepleegd, voort to zetten. Toen hij in zijn kabinet aankwam, vond hij er een brief v an een der aangehoudenen, Decroucq, waarin deze vroeg, zoo spoedig mogelijk ondervraagd te worden. Decroucq beweerde onschuldig to zijn, en voegde er bij, dal bij belangrijke onthullingen te doen had. M. Sosset stond onmiddelijk de vraag van Decroucq toe, en eenige oogenblikken later werd deze in het kabinet van den onder zoeksrechter gebracht. Deze had reeds vernomen, dat Decroucq, dikwijls in gezelschap was van de genaamdon Mélisse en Deltempe. Zij gingen samen smokkelen en 't was gewoonlijk in de wo ning van Mélisse dat zij samen kwamen voor aleer op tocht te gaan. Decroucq werd dus bij den heer onder zoeksrechter gebracht. Hij hield staan dat hij I onschuldig was. eu voor niets in de zaak be trokken was, doch wilde nict9 moer zeggen. Ten slotte sprak hij toch, en dan verklaarde hij, dat Mélisse hem bekend had, dat hij in gezelschap van Deltempe, Mev. Delallre vermoord had. Decroucq beweerde geene andere inlich tingen gehad te hebben Tijdens zijn onderzoek, had M. Sosset ech ter reeds eenige vaststellingen gedaan, welke hem toelieten, de misdaad eenigszins samen te stellen. Dezo vaststellingen werden bevestigd door Decroucq, die daarna nog belangrijke ver klaringen aflegde. De verklaringèn van De croucq, zullen zorgvuldig onderzocht worden Het parket is overtuigd, dat liet op het rechte spoor is. Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat op het bed van Mev. Delaltre, sporen van een vloeren broek bemerkt werden. Nu, het onderzoek heeft lie wezen, dat Deltempe geene andere broeken liad dan vloeren. Aanhouding van Deltempe. Louis Deltempe, of Deltenre, is Woensdag tegen avond, te Hautmont (Frankrijk) aan gehouden. Men is thans bezig met onderzoeken, of de kerel vanFransche of Belgische nationaliteit is. In dit laatste geval zal hij onmiddelijk uitgeleverd worden. Dezo kerel leefde alleen van smokkelen en wildstroopen. Meestal bleef hij onvind baar, gedurende verscheidene dagen, zelfs gedurende weken, en dan kwam hij eens klaps weer te voorschijn, belaaldo rijkelijk wat hij at en dronk, en bood dan den haas der herberg een haasje of een fezant te koop aan. Al de Franscho en Belgische gendarmen en douaniers kenden hem. Waarschijnlijk heeft zulks veel bijgedragen, om hem spoe dig in handen van liet gerecht te doen vallen. Nochtans wist do kerel gewoonlijk zoo vlug to ontsnappen en zich te verbergen, dat men vreesde dat men licm nooit zou gevon den hebben. Het parket onderzoekt thans, of hij wer kelijk in de zaak van Gougnies-Chaussée be trokken is. TUSSCHEN Rond Tripoli. De Turken zouden zich hebben meester gemaakt van de waterputten die do Italianen hadden gegraven en ook van de markt die daar in de nabijheid is. Van bet gevecht bij de positiën van Bou- meliana is niets geweten. De Araben en Tur ken gaan voort, doch meest afzonderlijk, de Italianen op afzonderlijke punten aan te vallen. Stortregens te Tripoli. In Tripoli en in den Oasis doet het niet dan regonen, zoodat stad en omliggendo een droef uitzicht hebben. De handelaars klagen dat liuune waren bederven. Het moet er droef zijn in Tripoli, nu vooral iu die aan houdende regens. De Italiaansche vloot. 18 Italiaansche schepen zijn gezien in de Dardanellen en liggen nu voor Koum-Palessi en Cedil Bulir. Te Constantinopel weet men nog niets. In Salonika Als er schepen komen voor Salonika, dai zullen da Italiaansche onderdanen ontnidde lijk buiten gezet worden, zulks is het officieel orde van Turkye. Daarbij zal alle Italiaan sche aanlanding hardnekkig bestreden wor den. De cholera in Turkye De vreeselijke ziekte woekert vrijweg voort, niets wordt gedaan haar den weg te versperren. Van uit Monaslir, Constantino- pel, Uskub, Salonika, is de ziekte nu naar de meeste Turksche steden overgewaaid. Te Serrés en Le Gavalla worden choleragevallen vastgesteld. Bemiddeling Het Drievoudig Verbond. Frankrijk, Rus land en Engeland, zouden bij de Italiaansche regeering hebben aangedrongen, hare wer king te beperken bij Tripolitanië en Cyre- naïque. Wat er van aan is, zullen wij weldra weten. Verklaring van Edward Grey De minister heeft verklaard niets te heb ben gehoord van de aanhouding van 6 Turk sche officieren in Egypte. Van daar af op een andere kwestio springend, zei de minister, dat Engeland wel wist dat Italië grieven had blootgelegd legen Turkyë, maar dat hel niet wist, wat Italië zinnens was te doen. Dit lieeft Engeland enkel vernomen hij het ver schijnen van het Ilaliaansch ultimatum. Da Engelsche regeering heeft daarop onmidde lijk verklaard dat Engeland onzijdig bleef.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1