OORLOG Briefwisseling Echtelijk drama 6e Reeks televen van M. Vincent Diericx Nog de kiezing van Aalst Zeventiende jaargang nr 267. 33 G-IO JL, 33 m Een onvindbare dief. Gelieimzlnniya aanslag te Edingen, Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag IS November 10 f I ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hel land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fik TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE ftflLST 728, Steenweg wan Waterloo, 728. I Bierkstraa Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Gendt. TEM AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 LI. reg.) fr. 0 60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0.30 Fintuic, uauüon. (por regel) Ir. 2,00 Rcklamen (per rogol) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. herstelL (per regel) fr. 2.uD Overlijden (per regel) £r. 2,00 1 Wij ontvangen van een der hoogge plaatste personen in de Katholieke Party van Deedermonde, den volgen den belangrijken brief. Dendermonde, 14 November 1912. Aan de geachte Redactie van De Volksstem, Aalst. Wij hebben uw kranig optreden in deze laatste tijden gadegeslaan en wij wenschen u geluk voor uwe moedige polemiek tijdens de gemeentekiezingen tegen de antiklerikale partijen. Zulke handelwijze schenkt u bet. volle ver trouwen van gansch bet Arrondisse ment Dendermonde, en gij moet dit zelf reeds opgemerkt hebben door de groote uitbreiding en warme onder sleuning van onzentwegedie uw geëerd dagblad, bij ons te beurt vallen. Laat mij ook toe U onze volko- mene goedkeuring en aanmoediging te schenken voor den noodzakelijken veldtocht dien gij begonnen hebt tegen het daensismus ol tegen de zoogezegde christene volkspartij. Daar ook hebt gij klaar gezien. Ook in ons Arrondissement dacht men er aan, van hoogerhand de moge lijkheid te onderzoeken van eene toe nadering tusschen de katholieke partij en de christen© volkspartij. Dier/enen, die zulks van ons vroegen, waren le goeder trouw maar eilaas hoe slecht ingelicht over den toestand Bij die partij is bet woord christen niels dan bedrog en oogenverblinding. Zij zijn eerst en vooral oppositie, anti klerikaal maar katholiek, dat nooit. Alle toegeving die wij zouden doen, zou voor ons een bedriegelijk spel zijn, want de christene demokraten zouden enkel in onze rangen indringen om er verderfelijk werk te verrichten. Wij schuwen de christene volkspartij meer dan bet liberalisme of bet socia lisme. Herinnert U tevens boe de opko mende christene volkspartij bij haar ontstaan en gedurende lange jaren uit bazuinde, dat zij de redding zou zijn van het katholicisme, dat zij de dijk zou zijn die bet socialisme en het on geloof zou afweren in Vlaanderen. Dat liedje hebben wij jaren lang moeten liooren Maar wat beeft de geschiedenis be wezen Juist bet tegenovergestelde. De christene democraten zijn de )oorloopers, de haanbrekers geweest 'jan het socialisme en van het libera lisme op den builen. Zonder ben had men nooit van libe ralen of socialisten gehoord in 't land van Dendermonde. Waar woekert bet socialisme bij ons meer als te Wetteren, juist daar waar in de eerste jaren de christene dein craten bun vestingplaats hadden? Heden zijn zij bijna allen socialisten geworden. Waar woekert het liberalisme bij ons meer als te Lcbbeke, Denderbelle, Baasrode, Hamme, enz..., juist daar waar in de eerste jaren da christene democraten bet machtigste waren Heden zijn zij bijna allen liberalen ge worden. Wij hebben do proef bier gezien. Van al die oude christene democra ten zijn er maar weinige tot ons terug gekomen zij zijn allen uit haat, wraakzucht, dwarsdrijverij, uit geest van tegenspanning tegen allo overheid, uitgeest van beknibbeling en afbre king dor geestelijkheid, liberaal of socialist geworden. Zonder ben had Dendermonde nooit een liheraal-socialistischen volksverte genwoordiger gehad. Spiegelt u dus, aan de lessen der geschiedenisgij zijt op de goede baan. Verwittig op tijd de eenige goede christenen die in de gelederen der daensisten nog kunnen misleid loopen. Wees moedig en onversaagd Goed heil Wij volgen met alle belangstelling uwen strijd. Aanvaard de verzekering mijner beste gevoelens. X. te Sint Jans-Motcnbeek Een man tracht zijne vrouw met revolver schoten te tlooden. Op den Gentsclien Steenweg, nabij het kerkhof van Sint Jans-Molenbeek. had gis teren avond een echtelijk drama plaats. Een man poogde er zijne vrouw met revolver- scholen te dooden. De echlgenooto Dhad ten gevolge der edurigo mishandelingen, welke zij van ha ren man to onderstaan had, de echtelijke woonst verlaten en was op der. Gentsclien Steenweg komen wonen. Haren man was naar Uk kol gaan wonen. In de laatste dagen had de man herhaalde malen gepoogd liet echtelijk leven te herne men. doch de vrouw had geweigerd. D... had dan verklaard, dat indien zijne vrouw hem niet volgde, hij zich wel zou weten te wreken hebben. Gisteren avond kwam D... opnieuw naar de woning zijner vrouw en daar bij eene nieuwe weigering opliep, trok hij een revol ver en loste twee schoten op zijne vrouw. Deze werd door een der kogels aan het hoofd getroffen. Do andere kogel kwam in den muur terecht. Op het li alpgeroep van het slachtoffer kwamen gebaren loegeloopon, die den moor denaar ontwapenden en bemin handen der policie overleverden. De kerel is ter beschikking van den pro- kureur des konings opgesloten. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. De geneeslieeren kunnen er niet in gelukken den kogel uit le halen. gewezen-Yolksvertegenwoordigcr, reizende in Kongo XXIX. 20 Oogst 1911. Naar Buniba Dezen morgend, ontmoetten we de eerste krolcodiel de kapitein zegt dat het de groot ste is die hij ooit gezien hoeft, 't Regent en 't is Zondag. Mijn Amerikaansche reisgezel, die zeer klapzaam is, verklaart mij dat hij naar Kongo gekomen was met de meening er mishandelingen te moeten bijwonen maar dat hij integendeel bemerkt heeft dat het staatspersoneel de negers zacht behandeld wel is waar had hij een brutalen dronkaard tegen gekomen maar nooit dwang gezien van hoogerhand bevolen. We komen aan eene zandplaat die twee ilaaden verbindt. Haar middenpunt is als door een slof overdekt. Eensklaps, als ware het zand door eenen stormwind in beweging gebracht, wordt het stof opgeheven. We be merken dan dat het eene overgroot© bende vogels is, die op de zandplaat was komen rusten. De aandacht van ons manschap is door deze verschijning gewekt. Welk «en wonderlijk schouwspel is do vlucht deze; millioenen vogelen. Dicht op elkander ge sloten als ze de aarde verlaten, vliegen ze nu als onder de commando van eenen bevel hebber, altijd liooger en hooger, om weldra, als atomen, menigvuldiger dan hot sterren- beid, het daglicht te verdonkeren. Hooger dan een menschenoog de luchtruimlo kan doorpeilen, hoorden we nog hun geschreeuw, ondanks het gedruisch van machien en wa terwielen. Hel varen op den Kongoslroom ware een tonig indien ontelbare eilanden niet gestadig liet zicht kwamen afwisselen. Ik kom nog eens op 't volgend weer de stroom is langs beide oevers door eenen verheven muur van boomgewas afgezet. Wanneer hel schip, om eono zandplaat of rots te vermijden, het midden van den stroom moet verlaten en langs den oever een bevaarbaar water gaat zoeken, kan het oog, van tijd tot lijd, in diepe spelonken dringen of ten minste den ingang bewonderen dezer geheimvolle samen gegroeide lanen. Men kan zich alsdan een denkbeeld vormen van de wonderbare groei kracht der Afrikaansche wouden. Wat men eerst bemerkt,zijn de reusachtige boomer, en de velerlei slingerplanten, die elkander licht en lucht betwisten. Welke levensjeugd moe ien die lianen bezitten om eeuwenoude hoo rnen gansch te bedekken, ja, te versmach ten Zoo dichtgesloten staan de hoornen dat takken ver wild dooreengroeiën de slin gerplanten loopen van boom tot boom en hangen neder als koorden, om in den grond nieuwen wortel te schieten en niet verdub- helde kracht tot de hoogste kruinen op te klimmen. Die zonderlinge gewassen maken het wóud ondoordringbaar tot zoo ver dat een mensch, met de bijl in de hand, zich ter nauwernood eenen doorgang kan banen. Bumba is een belangrijke staatspost, waar wc gaan vernachten. Een stoomschip brengt de koopwaren, langs do ltimbiritot Bumba die, na Coquil- hatstad, do levendigste haven van den Kon goslroom bezit. t Is reeds donker als we Bumba bereiken. Er verblijven bier drie Belgen, als staatsbe dienden ze zijn voor het oogenblik bijge staan door twee collegas wier verlof gekomen is deze gaan ons tot Barna verge zellen om samen, op 12 September aan staande met den Elisabethville den Oceaan over te varen. Zijn de Belgen hier klein in getal, de inlanders integendeel zijn talrijk menigvuldige huizen slaan aan de hoorden van den stroom on overgroot is de toeloop volks bij de aankomst van ons schip. Kongotrotter. Gisteren werd te Brussel liet gerucht ver spreid, dat Gaston Denies, de kerel, die ten nadeele van zijn patroon, een Brusselsch handelaar, eene som van 60,000 fr. gerob berd had. en sinds 11 Mei vertrokken was, te Parijs ontdekt was. Hel was echter een valsch gerucht. De Fransche veiligheidspolitie volgde oen spoor, doch zij had zich door eene gelijkenis van persoon luien misleiden. Het was Gaston Denies niet. De onderzoeksrechter, met de zaak Denies gelast,- ontvangt nochtans nu en dan nieuws over den vluchteling, doch telkens als de vreemde politiemannen op het punt zijn hem te knippen, is de man weg. Zoo weet de onderzoeksrechter thans, dat Denies op de volgende plaatsen verbleef Van 17 tot 27 Mei, le Marseille, onder den naam van Jules Blondiau van 9 Juni tot 8 Oogst, te Bordeaux, ouder den naam van Georges Henna, 32 jaar oud, handelaar te Amsterdam van 9 Oogst tot 6 September, lo xlovan van 7 lol 17 September, te Bor deaux van 18 tot 25 September, te Barce lona, onder den naam van Henri Armel. Dan weet men niet zeker de dagen meer, doch op 6 October werd een politieagent verwittigd, dat Gaston Denies, op bezoek was bij zijne schoonmoeder te Sint-Gillis. De politieagent wachtte tol men hem kwam af lossen, om zijne oversten te verwittigen, alhoewel er eene premie uitgeloofd was, voor de aanhouding van den dief. Er ging dus een kostbaren tijd verloren en toen de policie zich eindelijk hij de schoonmoeder van Denies aanbood, was De- nies weg. Ilij had zijne vrouw en zijn doch tertje medegeleiJ. Sinds 6 Oktober heeft men zijn spoor verloron. Naar het schijnt heeft D^":»s zich de ha ren laten verwen en draagt lir i hole- baardje. Een laffe schurk lost twee geweerschoten door het venster eener -slaapkamer. De gendarmerie van Edingen heeft thans een onderzoek geopeud nopens een zeer erge zaak. De echlgenooten Coché, landbouwers, wonende op de wijk Klein Edingen, sliepen in hunne slaapkamer. In dezelfde slaapkamer sliepen ook do twee kinderen der echlgenooten Coché. Ver leden nacht waren allen in diepen slaap ge dompeld, toen zij schielijk gewekt werden door twee geweerschoten welke door het venster hunner slaapkamer gelost waren. De ladingen vlogen boven de hoofden der slapende» en kwamen in muren en meubels terecht. Coché greep een wapen en sprong huilen, doch de laffe schurk was reeds in de duister nis verdwenen. Men verdiept zich in de gissingen over dezen snooden aanslag, daar do echtgenoo- tcn Coché, in de streek algemeen geacht worden cn zich geene vijanden welen. De gendarmerie is onmiddelijk verwittigd geworden, doch ondanks het naaarslig onder zoek is men er nog niet in gelukt, het minste spoor le vinden van den laffen schurk. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. TUSSCHEN Eenige brieven van eenvoudige soldaten. De bladen deelen brieven meê van Ita- liaansche soldaten waarvan wij liet een en tander willen vertalen en meêdeelen, om- dal het een gedacht geeft van wat een oor log is. Uit Khoms stuurt een soldaat van Ber gamo, van het Sste regiment der Bersaglieri, Umberlo March en aan zijne familie Ik heb-gisteren uw lieven en zoo zeer ver langden brief met het gold ontvangen. Uit ganscher harte dank, want jnisschien lijdt go zelf ontbering voor 't gene ge mij gezonden hebt. Ik weet niet of ik nog huiswaarts zal keeren. In alle geval, indien ik niet weder keer, dan hoop ik toch, dat gij Fermo, tot vader zult dienen aan uwe jongere broeders. Het is heel gemeend, hier, echte gevech ten er is maar één gevocht dat 2 volle da gen heeft geduurd. Alle dagen vuren wij wij zijn 2 of 3 dagen in het vijandelijke kamp geweest. 13 uren den eersten dag, 9 uren den tweeden dag. Nochtans tot nog toe hebben wij zeer weinig dooden. 65 gekwet sten en 29 dooden. Turken moeten cr, vol gens onze oversten zeggen, meer dan 2000 gevallen zijn.. Nu mag ik u niets verder meer zeggen. Ik hoop dal mijne arme ouders ook voror inij zullen bidden. Maar misschien hen ik dood, als gij dezen brief ontvangt, want op onzen rechterkant zijn vele Araben. Men moet zich verwachten dat zij naar ons zullen komen. Het derde bataljon staat sinds 3 urén in 't vuur. Wij wachten om het te vervangen. Vaarwel, stuur mij geen geld meer. Tweede brief. De vader van Eugène Berlacchi, ook van Bergame, meende tusschen de dooden den naam van zijnzoon telczen.De arme man viel dood. De zoon is echter welstellend en het ongeluk dat hem heeft getroffen, niet ken nend, schrijft hij aan een kameraad Beste vriend Den 23e lagen wij te Khoms op de groote Markt, wanneer wij plots bericht kregen op te trekken naar Mack-Bleu. Hadl gij de bal len hooren schuifelen Om 8 uren 'smorgens begonnen wij te vuren tot 8 uren 's avonds lk schrijf u van uit het kamp, op de voor posten van Khoms. Maakt u niet ongerust. Ik ben zeer welstellend, ik heb geen schrik van de kogels, of het er Turksche of Araab- sche zijn. Ik hoop weldra terug thuis to komen. Derde brief. Araabsche en Turksche wreedheden. Ik schrijf u onder een treurigen indruk zoo spreekt dezelfde Berlacchi Wij ko men de krijgseer te bewijzen aan onzen onderluitenant en aan een hersagliere, die slachtoffers geworden zijn van die wilden. Een onderluitenant werd op de pijnbank ge legd ze sneden zijne oogen uit, sneden hem de long af, sneden hem den schedel open Zij deden hetzelfde met den hersagliere (ge wonen soldaat) die zij hadden gevangen ge nomen. Ik zweer u, als ik een Araab vind, ik zal hem in slakken snijden. Ziedaar de oorlogszeden Leve de mo derne beschaving Vierde brief Twee andere soldalen of bersaglieri beves tigen dit droevig feit. De kanonnier Schcotti schrijft Arahen en Turken hebben waarlijk har- baarsche daden gepleegd. Soldaten door hen gevangen genomen, zijn levendig het vel af gestroopt, andere schandalig gepoiguardeerd na aan een hoorn te zijn vastgebonden. T« Homs hadden een onderluitenant en een sol daat een droevig lot t' ondergaan. De luite nant aan den voet gekwetst en aan den schou der, vluchtte met een ziekenoppasser in hel huis van een Araab. die hemde eerste zorgen toediende. De Araab was heel vriendelijk tegen heiden, doch hij ging spoedig de Araabsche en Turksche overlieden verwitti gen. Dezen zonden eenige soldaten, die don luitenant opensneden, hem alles ontnomen wat hij in de maag had, de ziekenoppasser ontving 4 poignardsleken. De traktaten ver bieden een oppasser van het Rood Kruis te mishandelen, en de luitenant was zonder ver dediging. Na zulke gevallen komt de krijgswet, in voege. Men schiet eiken Araab, eiken Turk die schuldig wordt bevonden, door den kop, Welk verschil tusschen hen en ons. Hoeveel gekwetste vijanden hebben wij niet broeder lijk verzorgd hoeveel verzorgen wij or niet op dezen oogenblik Vijfde brief. Ernest Sere van Grespellano sluit zoo zijn soldatenbrief Groet aan allen, vooral aan onzen patroon, aan den facteur, en aan Micheliuo, aan wie gij zult zeggen, dat. indien hij goesting hoeft om Tripoli le zien. ik hem verwacht, omdat er hier voor alleman plaats is en de kanon- hallen vóór niemand ontbreken. Leve Italië, love Bologno Zesde brief. Naar Trévisan stuurt een soldaat ait Khoms dit schrijven Den 23°, 12 uren vuur. Den 23e 't zelf de. Nooit heb ik twee plezieriger dagen ge had, als die 2 vuurdagen. Als ge mijn hoed ziet ge ziet er drie gaten in,hel zijn 3 Turk sche hallen. Lieve vader, ik vraag u vergiffenis voor al wat ik u misdaan heb en ook aan heel de familje. nu, gevoel ik enkellijk gansch mijn mijn leedwezen. Te huis zal men mij niet meer zien, want ik bevind mij in zeer slechto voorwaarden, maar moest ik terugkomen, dan wil ik heter worden dan ik ooit geweest ben. Leve Italië Leve Tripoli Leve de bersaglieri Hand van staal, hart van goud, vaartwel Trevisanen Vaartwel Ik groet u allen dezen brief schrijvend, bukt mijn hoofd onder de kogels. Zevende brief. Een soldaat-bakker vindt het plezant in Tripoli. Hier, trekt men zich gemakkelijk uit don slag. Ge krijgt een half gamel koffie, allo morgenden, en daarbij vloescli en bouillon. Allo dagen wijn. Gigaren en cigarelten en 70 centiemen per dag. flier koet de tabak bijna niels. Voor 4 sols geeft men een pak Turkschen tabak voorcigaretten, hetnoodige papier en 2 doozekens stekskens. De tabak is beter dan de onze. Daarbij zijn er van alle vruchten, vijgen, droogo rozijnen, manda rijnen, dalton, noten. Voor.2 sols krijgt go zakken vol. Was hot de kleine miserie niet die bestaat in een pilleken in het hoofd le krijgen, men zou er zich abonneeren. In den dag is het warm, 's nachts zeer frisch. Achtste brief. Deze komt uit Benghazi, is geschreven door Carnevali, die ook van Bergame is. Hij vindt het leven duur. Het water kost hier twee stuivers voor eene kleine las. De Mauron brengen ons hier met hunne kemels, water, vijgen, brood en andere eetwaren. Maar het is heel duur. Zoo God mij do gezondheid laat, zal ik mij nooit meer beklagen... We kunnen het gelooven. De armste mensch in België is toch veel gelukkiger dan die beklagenswaardige Italiaansche sol dalen. Wij roepen Leve België Negende brief. Uit Tripoli schrijft een kanonnier van Sar- dagna aan zijne vrouw. Hij vertelt den op stand der Araben, den 23 October, waarbij 2 compagnies dor Italianen bijna volfallig werden uitgeroeid. Daardoor moesten de manschappen der oorlogschepen aan wal ko men en de Araben straffen die schuldig wer den bevonden, den 26 begon het gevecht om 4 uren, en een kogel viel op een halvon me ier van den kanonnier. Ilij schrijft zijn be houd toe aan de gebeden zijner vrouw en kinderen. Mijn gedacht zoo eindigt hij is met u, mot het vaderland, dat ons zoo schoon en zoo duurbaar is. Ik hen hier voi moed en fierheid urn het te verdedigen. De Bemiddeling van M. Taft M. Taft, president der Vereenigdo Staten, heeft zijne bemiddeling aangeboden. Turk je zou echter moeien toestemmen Tripolitanië en Gyrónaïqué aan Italië af te staan, maar het zal eene vergoeding ontvangen. Menschen die, balloteering van 29 Octo ber. een verrassing niet waar? Voor velen toch ten minste en nochtans 't en moet nie mand verwonderen. En waarom Waarom Wel, de katholiek had te strijden tegon liberalen cn socialisten, die, natuurlijk te zamen moesten spannen en ook tegen Daen sisten En geen enkele Daensist gestemd voor don katholiek Natuurlijk niet Daensist wil zeggen scheurmaker, tegenstrijder van de echte katholieken en Daensist stemt voor al wie niet katholiek is. Feiten en bewijzen met heele hoopen. 't Zijn nochtans christene menschen .Ta, op hun manier. Zij leggen den Wereldbrief van Paus Leo XIII op hun manier uit zo kennen hem beter dan de Paus - zij zijn wederspannig aan hun geestelijke oveiheid zij spannen aan met mannen die noch godsdienst noch geloof hebben zij maken kartel met de vijanden van God en J'heilige Kerk. 't Is zeker om die personnagies te fcekeeren, of om d'evenredigo vertegenwoor diging in te brengen, dat zij zoo handelen Neen, 't is om do bewaarders van kant te 6lellen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1