'T EEN EN T ANDER BEE VOLKSREIS NAAR ROME 6e Beeks brieven van M. Vincent Blericx legen k arme mensciien en tegen k boeren MM DE CATECHISMUSLES t' O X> A.G- A.X3 VreeseOjk drama te Baarle=Hertog Be diefstallen in de Bnisselsclie statiën Eene villa geplunderd le LinkeBëek. Zevettiiende jaargang n: 2£8. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag IS en baandag 20 November 191 f ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. ïusehrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728 TE AALST 9, -1. t 9. Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaaz. (de regel) Ir. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamon (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij zijn benieuwd om to weten wat socialisten en demokreten van dit ge val gaan zeggen. Te Brugge hielden over een paar dagen da liberalen een intiem feest. De liberale gekozene, M. Thooris, er het woord voerend, zegde, dat volgens hem, al de mensciien die DOOR DEN OPENBAREN BIJSTAND MOETEN ONDERSTEUND WORDEN, OOK ZOUDEN BE ROOFD MOETEN WORDEN VAN I-IUN STEM RECHT. Al de liberalen die daar aan wezig waren, juichten dit voorstel geestdriftig toe. Welnu, wat zegt gij daarvan, socia listen en demokraten, gij die toch zoo geerne voor de liberalen stemt Hoe vindt gij dit voorstel van uwe vrien den Daar een arm huisgezin, met 8 of 9 kinderen, de vader wordt ziek, er komt nood en gebrek in huis. De moe der moet om ondei stand naar de open bare weldadigheid. Do liberale partij zegt: gij kiezer, die ziek zijt gevallen,, gij huisvader, die niet hebt kunnen werken en zijt ondersteund moeten worden, gij zijt niet weerdig van te STEMMEN, WIJ NEMEN U UW STEMRECHT af Ziedaar de groole volksvrienden, die vooral den steun ontvangen van socialisten en daensislen Wij zullen echter de zaken opschrijven tegen dat de kiezing komt. Onze arme menscben mogen samen gaan met onze priesters. De Peuple heeft over enkele maanden verklaard, dat men do slem- men zou onttrokken hebben aan de priesters om ze te geven aan de gen darmen. M. Mechelynck zei dat de meerderheid der katholieken niet kon teller-,, want dat deze voortkwam van 5000 priesters met drie stemmen. In de loge zijn 5000 kiezers ook met drie stemmen. Mogen die dan meetellen. Al de liberale en socialistische bla den zijn het eens geweest om te ver klaren dat de buitengemeenten, dat de provinciën niet konden opwegen tegen de groote sleden. Wat denkt ge wel daarvan, lezers van De Volks stem Een millioen en half, of ne men wij, twee millioen menschen van de groote steden, zijn immers veel meer weerd dan 6 millioen menschen uit de provincie Zoo beweren toch de goddeloozen zoo beweren de man nen die voor allen, voor den huisvader en den jongeling, voor den geleerde en den ongeleerde, voor den luiaard en den werker, voor den verkwister en den spaarzame, het zelfde stemrecht eiscben. Ja, de grootste schurk heeft dezelfde macht om over de toekomst van hei land te oordeelen, als de voorbeeldig- ste huisvader, zoo loeren, én liberalen, én daensisten én -socialisten. Maar zij, die zoo hoog oploopen mot die domme en stomme gelijkheidskuur, die eischen van den anderen kant dat twee mil lioen stedelingen, meer te zoggen heb ben dan zes millioen menschen van den boerZiedaar de zonderlinge gelijkheid die onze goddelooze fenik sen willen invoeren. Vóór hen tellen dc buitenmenschen niet, voor hen tel len zelfs geheels dorpen, geheele ge meenten niet, want in hunne bere keningen vooi- de kiezingsuitslagen, houden zij enkel rekening van de plaat sen met meer dan tien duizend in woners. De haat van do goddelooze partijen tegen onze platlelandscho be volking- is reeds lang gekend. Zei minister Tiara niet in zijnen tijd, dat de boeren hun zelve maar moesten redden dat do liberale regeering naar hen niet omzag Hebben wij van 't jaar niet gezien, dat onze boeren, die nochtans zuik on gelukkig jaar hebben beleefd, door die verschrikkelijke muilplaag, zooveel schade hebben geleden door die maan denlange droogte hebben wij niet gezien,hoe zij door de goddelooze poli tickers zijn bekampt geworden Wie heeft er de markten overrompeld Li beralen en socialisten! Wie heeft er de boerenmenschen zoo brutaal mishan deld 1 Liberalen en socialisten Wie beeft erbij de boeren de boter uit hunne korvén. geworpen en de eieren op den grond plat geslagen Liberalen on socialisten Wie heeft er geëischt, dat de grenzen wagenwijd moesten opengezet worden voor het vreemd vee-, met het gevaar onze inlandsche beesten nog meer te besmetten en met de zekerheid, onzen Belgischen land bouw geheel en al tot ondergang te brengen Wie heeft er dat gedaan Liberalen en socialisten. En wie heeft er de hoeren verdedigd Wie heeft er het platteland verdedigd Wij katho lieken. En wie heeft er de belangen van den buiten, den interest van gansch ons boerenvolk verraden De demo crater:die overal de liberalen en de socialisten hebben gesteund, door pen, en woord en geld en stem Ah ja, er zal" met' de komende kie zing rekening moeten worden gegeven. De arme menschen zullen hun wreken over het beleedigend voorstel van het liberaal Brugsch kamerlid,M.Thooris. De provinciën zullen to'onen dat zij niet als slaven willen gebukt gaan onder het juk van de goddeloozen uit de groote steden. De boeren en de dorpelingen zullen de goddelooze partijen met oene ver pletterende meerderheid van het lands bestuur houden, om niet enkel vrede en voorspoed in het land te behouden, niet enkel, om geloof en zeden te be waren, maar ook om den nationalen landbouw, onze eigens landslieden, de Belgische boeren van den ondergang te redden. Ah Zij hebben ons den handschoen toegeworpen Wij rapen hem man moedig op, en zullen zien, wie er zal overwinnen De Belg-ieclie invoer groeit ook aan. ïu 1908 verkochten wij enkel voor 286,883 pond sterling in 1910 voor 660,000 pond sterling aan Zuid-Afrika,dus meer al.sFrank rijk. als Canada en als Holland. Wij verkoopen vooral conserven, machie- nen, molocycletten, ciment, enz... Wij moe ten vooral letten op het goed inpakken. Ome winst in 't arrondisse ment $2Sjve8» In 1910 hadden wij in 't arrondissement Nijvel 16,000 stemmen minder dan liet kartel op 15 October 1911, hadden wij 27,000 stemmen en het kartel 30,000 stemmen das enkel 3000 stemmen minder. Als 't kartel zoo blijft voortgaan, zal liet gauw hoven liggen of hoort ge niet goed Gemakkelijk tevreden. De goddeloozen jubelen over hun zegepraal te Leuven en de neerlaag van M. Schollaert. Nu, M. Schollaert heeft een afdoend ant woord gegeven. Reeds dikwijls is hij kandi daat geweest te Leuven, nog nooit heeft hij zoovele stemmen behaald als dit jaar. Nu dit telt niet hij de tegenstrevers. Zeggen wij, wij hebben meer stemmen behaald, dan antwoorden ze Wij hebben in de groote steden zooveel zetels bijgewon- nen... Zeggen wij dan, op de 25.000 zetels heb ben wij er 16,000 dan antwoorden ze, dal do zetels van den builen niet tellen, enkel die van de stad... Ge ziet, boe men liet keere of draaie, de goddeloozen houden vuur en water in dezelf de hand, en hebben altijd de overwinning, zelfs al hadden ze enkel 4 steden met ben en 2000 gemeenten legen hen. Niet {bevreesd zijn,]ongensS Do Peuple laat weten dat de 9 gouver neurs gelast zijn met liet opmaken der statis tieken van de gemeentekiezingèn van 1903, 1907 en 1911. Het rood orgaan hoeft noodig er bij te.voegen Wkt kan men op die sta tistieken voortgaan, opgemaakt door kleri kale bedienden Hoe vindt go die groote menheer?... Op de statistieken der godde loozen mag men voortgaan, doch niet op de officieële... Is het geen duidelijk bewijs, dat de tegen strevers zich op voorband verloren geven, dat zij genoeg weten wie er de overwinnaars zijn Ja, niet waar! Wij zetten de tegen strevers aan, met moed bun vonnis af te wachten... Op den boek rechts van de Golonnaplaats verrijst het groot paleis Chigi. Dit paleis werd in 1562 door den bouwmeester Giac- como della Porta begonnen en door G. Ma- derna afgewerkt. Het wordt thans bewoond door den Oostenrijkschen gezant bij het Ita- liaansche Hof. De schoone Golonnaplaats, welke door de Corso Umberto geheel doorsneden wordt, is eene der levendigste plaatsen van Rome. In 1889 werd zij langs den Oostkant merkelijk vergroot. Haar naam, Kolomplaats, komt baar van de kolom van Mareus-Aurelus, welke er in het midden oprijst. Deze kolom is versierd met half verbeven beeldhouwwerken, de versehillige oorlogen van Marcus Aurelus tegen do Marcomannen en de andere Ger maanschè volkeren van de boorden van den Donau weergevende. Deze zuil, welke 29 m. 60 hoog is, bestaat uit 28 groole blokken, de punt en liet voet stuk niet in begrepen. Sixlus V, die de kolom in 1589 deed her stellen, plaatste er het beeld van den H. Paulus op de spits. Een inwendige trap leidt tot het hoogste der zuil. De eBeet^iisctse vei*SicSiting in &aBsi.Wij vernemen dat eene maat schappij aan het stadsbestuur beeft voorge steld de electriciteit hier in te brengen, zoo wel voor de verlichting als voor de beweeg kracht. Het schepencollegie zal het ontwerp aan den gemeenteraad onderweroen in zijne eerstkomende zitting,en tevens de benoeming voorstellen van eene bijzondere commissie voor het onderzoek. Men weet dat de Sociélé Centrale slechts de vergunning bekomen heeft voor de gas en dat de stad hare vrijheid heeft houden voor alle andere middelen van ver lichting. Van die vrijheid kan dus reeds heden gebruik gemaakt worden om ter be schikking onzer stadsgenoolen de electriciteit te stellen. Ieder persoon,die zonder voor ingenomen heid de zaken wil inzien, zal erkennen,dat de stad, had zij de gas in regie uitgebaat, thans de invoering van de eleclrioiteit zou moeten weigeren.om de concurrentie aan hare eigene verlichting te vermijden. woSSks$pes*tteg< digests. In België is er 1 volksverte genwoordiger op 40,000 inwoners. In Hol land is er een op 60,000 inwoners; in Enge land 1 op 68 000 en in Duitschland voor den Rijksdag- 1 voor 160.000. In plaats van 166 gaan wij nu met Juni er 184 of 186 tellen. ves*ftR*ouwen. Woensdag, in de Kamer verklaarden heeron de Broqueville, Woeste, Sehollatrt en Car ton de Wiart, dal zij vertrouwen hadden in den uitslag der kamerkiezingen. Wij ook, maar we kunnen niet genoeg hor halen Er moet gewerkt worden België en Zuid üfrika. België is een der beste kliënlen van Zuid- Afrika. België komt onmiddelijk achter Engeland, dat de 9 tienden der produkton van Zuid-Afrika opslorpt, en Duitschland. In 1909 kocht Bel gië, in Zuid-Afrika voor 538.547 pond sterling, in 1910 voor 672.821 ad s'TÜng. België koopt vooral wol, maïs en diamant. Na België komen de Vereenigde Staten en de Belgische Congo. Een zinneleoze snijdt zijne vrouw den hals over en zelfmoordt zich Een genaamde Hendrik Geindre, 41 jaar oud, gaf nu en dan soms teekens van zins verbijstering, Gisteren kreeg hij twist met zijne vrouw, Maria Mouton, 34 jaar oud. De twist werd al heviger en heviger en eensklaps greep de man een scheermes, wierp zijne vrouw ten gronde en sneed haar de keel door. De arme vrouw was weldra een lijk. Het achtjarig dochtertje van Geindre had willen tusschenkomen, doch de moordenaar had haar met zijn vreeselijk wapen bedreigd, waarop de arme kleine zich in een hoek der imerging verschuilen. De moordenaar wierp zijn scheermes weg, greep een scherp geslepen keukenmes en zich' naast, liet lijk zijner vrouw leggende sneed hij zich ook de keel door. Hij bleef op den slag dood. Het dochtertje kon dan hulp halen, doch men vond slechts twee lijken. (Zeven en twintigste vervolg) Eenige slappen voorbij de kerk van San Lorenzo in Lu'cina, komt men li-ks aan de Via dolle Converlite (Weg der Bekeering). Dezo leidt naar de St Sylvesterplaats, waar in 1886 een gedenkteeken werd opgericht aan den dichter Petro Métastase (1698-1782). Op den Noord-Westerhoek dezer plaats prijkt de oude kerk van San Sylvestre in Capitethans aan de Engelsche katholieken afgestaan. Een deel van het oude klooster, afhan gende van deze kerk, is thans in post-en telegraaf bureel herschapen. Het andere deel is door het ministerie van Openbare Werken ingenomen. In het postbureel heeft men ingang langs de San Sjlvestreplaats en langs de Via della Vile, aan de andere zijde. Links op den Corso lro*tfa groote magazijnen Bocconi aan, op d n hoek der via del Tritone, welke van de Barberini- plaats komt. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXX. 21 Oogst 1911. Yakata Lisala. Yahala is een houtpóst onder het bestuur van eenen Franschman er is een Belg, be diende der maatschappij S. A. B. In dezen post, zijn er veel luipaarden, die reeds verscheidene slachtoffers onder de inlanders hebben gemaakt. Nog- over drie dagen, werden er twee vrouwen in het bosch verrast de mans, die hunne echtgenoolen gingen opzoeken, vonden slechts doodsbeen deren In min dan drie dagen, werden er vier en twintig geiten door de luipaards ontroofd Gelukkig dat de postoverste aan zijne jageri wapens kan verschaffen om die wilde beesten t.o dooden. Onze reisgezel, de Amerikaan, koopt een luipaards vel voor 10 frank. Een kind van drie jaar, dat, bijgestaan door zijne moeder, een bad in den stroom nam, werd door eenen krododil vastgegrepen en weggesleurd. Bij 't zien van dit akelig schouwspel is de moeder krankzinnig ge worden Ons schip moet hier caoutchouc laden Deze post levert maandelijks voor duizend tot vijftien honderd kilos caoutchouc, door de"S. A. B. opgedaan. Het caoutchoucsap gaat in eene droogkast waaronder men gedurende een en twintig dagen een houtvuur maakt nadien blijft de caoutchouc, gedurende eene maand, in de zelfde kast, aan lucht en wind overgelaten, tot dat hij volkomen droog is. Op het kerkhof van Yahala staan twee kruisen, omringd van een bloemenhof ken 't is do rustplaats van twee Belgen die hier overleden Van Yakata tot Dabo is de stroom zoo breed dat men 41/2 ure noodig heeft om er, bij middel van een schuit, over to varen drie uren zijn noodig om, per stoomschip don overzet lo doen. Lat is wat anders, niet waar, dan van Antwerpen naar St-Annek'en We komen twee krokodillen op eene zand plaat te zien liggen. In de verte toont de kapitein ons een eiland, waar juist twee hoornen kunnen opslaan. Gedurende twee maanden 's jaars, kunt ge 't eiland boven water zien do tien andere maanden ziet ge slechts de hoornen en soms niet meer dan de helft der kruinen. Zekere eilanden groeien aan, andere worden uitge brokkeld en weggespoeld. Meermaals gebeurt liet dat, na't regenseizoen, een groot eiland totaal verdwenen is daaruit komt de onmo gelijkheid eene juisle kaart van den Kongo- stroom op te maken. Men is genoodzaakt het bestuur van het schip in handen te geven van iemand die, door dagelijksch verkeer, de bevaarbare plaatsen kan opvolgen. t Regent. Er valt hier zooveel water dat de menschen onzer streken er zicli geen ge dacht kunnen van geven het giet water met kuipen We naderen de evenaarslijn en 't is bier regen kwartier. Lisala. Belangrijke post twintig staats bedienden en ook handelaars, baron D'Haring een gewezen bediende der S. A. B., nu sedert zes maanden alhier gevestigd voor eigene rekening. Hij b«looft zich over tien goeden uitslag zijner handelszaken en zijn broer is op reis om hem ter hulp te komen. Kqngotrotter. Eene gansohe familie aangehouden Sinds eenigen tijd werden schier gedurig diefstallen gepleegd in de Brusselsche sla- in deze van Turn- en tién. voornamelijk Taxis. Overal werden koopwaren, welke op da kaaien gereed lagen om verzonden of afge haald te worden, weggenomen. Balen ge- weefsels, stapels boter, balen koffie, suiker enz.... alles kon de dieven dienen. Alhoewel de strengste maatregelen geno men waren, bleven de diefstallen duren en kon men er maar niet in gelukken de dieven te vatten. Ten langen laatste kreeg de policie do zekerheid, dat de dief ten moesion gepleegd zijn doorliet personeel der statie zelf, daar de gestolen waren,met een voertuig moesten buiten gebracht worden. Een toeval deed gisteren avond de dieven ontdekken. De voerman van eene belangrijke handels firma der stad, kwam mot zijn kamion om de koopwaren van zijn patroon en laadde ook eene baal koffie, welke niet voor zijn patroon bestemd was. Eeir bediende had bet echter gezien en do voerman werd bij het verlaten der statie aangehouden. Men doorzocht zijn kamion en dan outdekte mon, dat deze eon dubbele bodem had, welke toeliet do ontvreemde koopwaren aan liet nazicht fee onttrekken. Onmiddelijk werd door de policie overge gaan tot eene huiszoeking in do woning van Balsook bij verscheidene leden zijner familie. Het gevolg was, dat Vrijdag avond, B..., on vijf zijner familieleden in het gevang van Vorst opgesloten werden. Donderdagavond, rond 8 uur, drongen dieven in do villa van MM. Delheid, zilver smeden te Brussel. Deze villa ligt lo Lin kebeek, in de Lange Haagstraat. De dieven meenden daar vrij Lo kunnen werken, doch geburen hadden gezien dat zo in het buis met kaarsen rondliepen. Beseffend dat daar in brekers aan 't werk waren, begonnen zij ge weerschoten te lossen in do ramen en da ruiten vlogen in stukken. De schelmen na men toen de vlucht, een grooten buit nala tend. Verscheidene groote pakken, die eene zekere hoeveelheid zilverwerk bevatten, evenals kunstvoorwerpen, gereed om te wor den weggedragen, werden aangetroffen. Leeraar. Jan, 'tis aan u to antwoor den. Zeg ons dus, volgens den Catechismus: Wat zijn ketters Jan. Die onder don naam van christe nen, met hardnekkigheid volgen do ver- valschle leering van Christus. Leeraar. Zeer wel. Kunt gij ons nu d'eene of d'andere keltersche sekte noemen Jan (farceur). De Daensisten mijnheer. (Algemeen gelach). Leeraar. Lacht zoo luide niet Jan zal zooveel niet te veranderen hebben aan zijn antwoord, om ons le zeggen wat de Daensisten zijn. Ewél Jan, wat zijn de Daen sisten Jan. Die, onder den naam van chris» tenen Leeraar. Zeerwel. Ga voort. Jan. met hardnekkigheid volgen... Leeraar. Goed. En nu Jan. met hardnekkigheid volgen... flo kan niet voort. Ik weet dal ze mis zijn dat' de pastoors, de bisschoppen on de ?aus er niet moeten van weten, maar ik weet er 't fijn niet af. Leeraar. Ziehier dus liet volledig ant woord op mijne vraag Wat zijn de Daen sisten i Die, onder den naam van christenen, met hardnekkigheid volgen de politieke lei ding van M. Daons, door Paus en bisschop pen afgekeurd Jan. Zeg ons - eens goed, mijnheer, in wat nu de Daensisten mis zijn Leeraar. Luistert. Ge weet allen wat de liberalen en de socialisten in ons land zijn, wat zij willen, niet waar Jan. De liberalen, heb ik nog gehoord, willen noch kruis nog- priester in de scholen. De socialiston, zoo heb ik nog gelezen, wil len de kerken veranderen in danszalen. Foeidie slechte menschen Leeraar. Ja, met één woord, zij be strijden don godsdienst en w*Lte« hem ver nietigen. Jan. Maar de Daensisten willen da» niet, niet waar

De Volksstem | 1911 | | pagina 1