T EN EN 'T ANDER m f**rm Qiilat liij wilde werken DAGBLAD OOGEN OPEN1 DE KONING VAN SERBSE TE PARIJS <y» Vreeselljk drama te Quaregnon Zeventiende jaargang n' 269. JB».. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 2November 1911 ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jJ* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. jfk BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterica, 728. Bestuurder TE AALST ©j Klerltstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 RekJamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers rel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De militaristen hebben over een paar jaar een schoonen slag t' buis gebaald. Er moesten volgens de oude en ook volgens de nieuwe wet 42,800 man schappen in vredestijd onder do wa pens zijn. Vóór 2 jaar waren er geen 42,800, enkel 38 of 37,000, zoo be weerde men. en daarom moest ereene nieuwe legerwet komen. Zij door is de Kamers gestemd,door KoningLeopold II op zijn sterfbed geteekend,en sinds dien in toepassing gebracht. In plaats van 42,800 zijn er thans tot 48,000 soldaten onder de wapens; met de ja ren zal dit getal nog voortdurend toe nemen. Meent ge dat de militaristen tevreden zijn Minder als ooitVol gens hen zou heel België, zouden al de vallede manspersonen onder de wa pens, onder den knoet moeien liggen. Nu er ware' geen gevaar dat zulks zich zou verwezenlijken, was het niet dat er zoovele kortzichtige menschen zijn, en dit vooral in die partij, die meent bet monopool der slimheid te bezitten. Onze militaristen geven den moed niet gauw verloren, en dit is gemak kelijk om begrijpen eerstens zij heb ben veel tijd om zich met die kwestie bezig te houden. Wat zouden ze anders altijd verrichten Tweedons, het ver leden heeft bewezen dat hunne propa ganda op verre na niet vruchteloos is. Herinnert u de forten van Antwerpen, da versterkingen rond Namen, de krijgswet van 1909. Door dien bijval aangemoedigd, gaan er onze militaris ten, vrijweg op los. Sinds cfe katho lieke regeering, gedwongen als zij was door de liberale en socialistische partij, versterkt met eenige krijgsge- zinden uit onze eigene rangen, millioe- nen franks heeft besteed aan legerver- sterkingen en jaarlijks duizenden jon gens meer naar de kazernen heeft gestuurd, sinds dien tijd is bet land onder krijgsopzicht nooit slechter in gericht geweest, ZOO MEN TEN MINSTE DE MILITARISTISCHE BLADEN MOEST GE- looven Als dit waar ware, dan heeft het. land flaters begaan, groote kemels geschoten, met zich die talrijke opoffe ringen te getroostenNu, van al die jeremiasklachten moeten wij niet veel gelooven. Dit geschiedt enkel en al leen om altijd meer en meer geld en volk op te slorpen de militaire draak is nooit verzadigd, niet slechts in ons land, maar in geen enkel land van de wereld... Het is dus noodigeen oog in 't zeil te houden. Van 't jaar vooral is het voor onze militaristen een echt ge legenheidsjaar geweest. Wij hebben de Marokkokwestie gehad, tusschen Duitscbland en Frankrijk wij zien de Congokwestie en de werking in Enge land en Duitscbland en Frankrijk; wij zien den oorlog tusschen Turk en Ita- laan in 't kort, het is al oorlog, of overrompeling of bedreiging dat de klok slaat. Natuurlijk dat onze milita risten die occasie niet ongebruikt, laten. Vandaar, eerst hun parlemen- teeren in de bladen oni van daar te komen in de Kamers.., M. Monville, liberale gekozene, vergeet niet dat het weer een liberaal is, heeft de lont aan 't vuur gestoken. Het land is in gevaar, zoo kermt hij, en als minister Hellehaut hem een antwoord geeft, dan moet hij deemoedig bekennen... dat hij niet ingelicht is, dat hij de zaken nog moet bestudeeren, Is het niet dwaas, zooveel embras te verkoo- pen over zaken, waarin men totaal onbevoegd is Een ander punt waarop wij de aan dacht onzer lezers trekken en wat M. Woeste ook eersteklas heeft doen uitschijnen, het is de houding van den fameuzen meneer Van der velde. Vol gens hem was het land ook niet in voldoende verdediging. Zie, dat kan er nog beter door De hoofdman van de socialisten die den militairen dwang en de militaire uitgaven nog grooter wil maken dan de minister van oorlog, clic de verantwoordelijke persoon is. En wij, onnoozele goedzakken, wij die dachten dat de socialisten de vernieti ging wilden van het leger, wij die dachten, dat de socialisten geheel den kazernedwang wilden afschaffen. Voor de honderdduizendste maal is de aap uit de mouw gekomen... Door de valsche, de door en door valsche politiek der socialisten, ge raakt het land en het volk al meer en meer in militaire boeien. Het is door hunne schuld dat er meer soldaten zijn gekomen, zij hebben de verzwaring van lasten en de vermeerdering van manschappen eenparig gestemd zij eischen, even hard, zoo niet harder dan de liberalen, het alleman soldaat, zoodat niet een zoon, maar al de zonen onder den ransel zouden moeten, wat eerst rechtstreeks eene onschatbare jaarlijkschegelduitgave zou eischen, en daarbij onrechtstreeks een ongelooflijk etal werkkrachten in onzen handel n onze nijverheid zou wegnemen Wij verwittigen het volk, opdat het intijds de oogen zou openen wij rich ten ons hier zelfs tot de eenvoudige socialistische en liberale werklieden, opdat zij liet verstand zouden hebben te begrijpen, waar hunne kopstukken met ons volk naartoe willen, en opdat zij hunne kopstukken alleen zouden latenioopen in dien dwazen, indien ongelukkigen weg. Minister Hellebaut, hij generaal, heeft zelf verklaard dat hij manschap pen genoeg had minister Hellebaut en geheel het korps der legeroversten hebben verklaard, dat er geen spraak kan zijn, den diensttijd te verkorten. Wij zijn dus meer als voldoende op dit punt ingelicht. Komt er ons des volgens iemand vragen, hetzij dan katholiek, liberaal of socialist, om nog meer manschappen en daaruit meer geld uit de schatkist noodigte hebben, antwoorden wij dan allen in gelid, allen uit een mond Stoppende blok Het is nu genoeg Tegen onze gasthuisnonnen. Met de kieziog zal 't weer zijn, dat do tegenpartijen niet tegen de gasthuisnonnen zijn. Daarom dient dit goed te worden ont houden Zondag 12 November had te Charleroi eene vergadering plaats van de rationalis tische federatie. De Journal cle Charleroi socialistisch blad, gaf er verslag over en zegde uitdrukkelijk dat bet nieuw gasthuis van Charleroi mo9l verwereldlijkt worden. Het schepencollege dat. uil liberalen bestaat, had nonnekens als kandidaten aangenomen. Volgens do federatie is dit een toestand die niet langer uitstaanbaar is en waartegen de federatie krachtdadig protesteertZoo do kwestie nog hangend is voor zekere perso naliteiten, zij is het niet meer voor de wer- kerspariijen hot komt er op aan te weten of zij het nog is voor do liberale partij Wat zegt g'ervan De werkerspartij- is tegen do gasthuisnonnekens, die niets, vol strekt niets dan goed doen aan de werklieden. En toch is de partij niet tegen den gods dienst! Aan de plastische men- SChen, Op hot Congres te Aalst, in April 1.1. zoo schil terend gelukt,zei men inde afdeeling van de propaganda Ge moet blad tegen blad, meeling tegen meeting, strooi- brief tegen stro rief steil en geen enkel aanval mag onbeantwoord blijven. Dit was voorzeker en dit is nog, een uitmuntend ge dacht. Maar er moet uitgevoerdor moet gewerkt, er moet gehandeld worden. To Erondegem is er van wege de vermomde socialisten een strooihriefken uitgedeeld. De katholieken hebben er al prachtig op geant woord. Dit is heel goed, maar het is onvol doende. Op dit hriefken zou er ten minste een hriefken als antwoord moeten komen, en dit op een groot getal exemplaren. Zoo moe ten wij werken, en dan zullen wij met do kiezing schitterend overwinnen. De vermeerderingen van het getal volksvertegenwoordi ger Si Deze vermeerderingen hebben plaats gehad in 1856, onder Rogier, don 15 Meert in I860, onder Frère-Orban, den 20 April; in 1892, onder Beernaert,den 5 April; in 1902, onder Do Smet de Naeyer, den 22 Januari. Niet vergelen dat er in 1902, er geene ontbinding hoeft plaats gehad. Naar alen dieperik» De statis tieken van onzen bijzondoren handel voor de 10 eerste maanden, zijn weer hijzonder schit terend. Als invoer hadden wij verleden jaar 3.061.504.000 fr., nu 3.389.662.000 fr. of 211.902.000 fr. meer, of 6,3 percent. Onze uitvoer in 1910 was 2.664.074.000 fr. en uu 2.790.330.000 fr. of 146.246.000 fr. meer, of 5.5 percent. De zeevaarlbewoging is eveneens voor spoedig Er is 650,571 ton meer ingekomen of 5.2 percent, en 70-1.594 ton meer uitge voerd, of 5,6 percent. Als we zoo maar blijven volhouden, dan zullen w erwel komen. Christene deugden. Op 29 October 1911 stemden de Daensislen te Aalst voor do goddolooze liberalen uit haat tegen 't katholiek en tegen 't geestelijk. De Vrije Klok, het gazetje der zoogezegde clirislene Daensislen van Ninove schrijft dat liet was uit toraak en voegt er hij Wij hebben verleden week geschreven 1 dat onze toraak voort zal gaan Ja, nog eens herhaald onze toraak zal voortgaan En zeggen dat zulke mannen zich nog dur ven christenen noemen Hoe droef hoe droef Waarom dat stilzwijgen?— Mevrouw Curie, die dit jaar den nobelprijs voor scheikunde heeft ontvangen, is door Mevrouw Langevin voor de rechtbank ge daagd, omdat zij deze van haren echtgenoot beroofd heeft. De goddelooze bladen die anders zoo geerne schandalen aanhalen, be spreken en vergrooten, houden thans een eilig stilzwijgen, hoewel alles publiek ge weten is en de zaak reeds in handen is van het gerecht... Zijn ze nu benauwd, om te bekennen dat wetenschap en zedelijkheid,hoegenaamd niet onafscheidbaar zijn van elkaar? Ha! het moest een klerikaal schandaal zijn, ge zoudt wat hooren Herinnert u slechts de zaak d'Abbadie d'Arrast Het Haakt niet. De goddelooze bla den trachten M. Goliin op te maken,of liever den gek te spelen met de katholieken en onafhankelijken. Onze lezers kennen de his torie. M. Van der Linden is gestorven en moest in de Kamer vervangen worden. De lc' plaatsvervanger op den lijst was M. Goffui, maar zooals overeengekomen was, mocht M. Goffin opkcl als plaatsvervanger dienen van M. Theodor. Welnu, dat is ge beurd. M. Goffin heeft zijn ontslag gegeven en M. De Jonghe is opvolger geworden van M. Van der Linden. Zooals ge ziet, het is hier enkel kwestie van slipte eerlijkheid. Daar de politieke eerlijkheid hij onze tegen strevers tegenwoordig ver te zoeken is, kun nen zij er geenen kop aan krijgen, dat de katholieken nog zulke eerlijke politiek voeren. ©nteïat minister Beernaert en de Aarts bisschop van Mechelen voor de Evenredige Vertegenwoordiging zijn, mag een chris- tene democraat of Daensist voor de god- deloozen stemmen, durft P. Daens schrij ven Dc domste neger uit Congo zou rood wor den (als't kon zijn) voor zulke schaamtelooze drogreden. Neen, M. Petrus Daens, ge stemt voor de goddeloozen, omdat soort voor zijn soort is. De ploegbaas Jozef Boudart, in dienst in de mijnen van La Boule. te Quaregnon, had zich te beklagen gehad van eenige mijnwer kers en hen in de boet geslagen. Toen zij Zaterdagavond allen samen in de kleedplaats waren ontstond twist. De ploeg baas werd door de mijnwerkers aangevallen en erg mishandeld. De werkopzichter Devaux kwam toege- loopen gewapend met een stok en kon er na eenige minuten in gelukken, Boudart te ontzetten. Toen deze rond 9 ure 's avonds naar huis ging, ontmoette hij op straat de groep werk lieden die hem mishandeld hadden. Boudart naderde de groep en wilde met zijnen regen scherm een zijner aanvallers slaan. Meer had de bende niet noodig om weder op Boudart te vallen, en deze kreeg nog eene duchtige rammeling. Men ontrukte hem zijn regenscherm, waar op de man nu een dolkmes trok en het in den huik plofte van dezen dio hem sloeg. De ISjarige Alexis Bouchez, van La Bouverie zakte hadend in een bloedplas ten gronde. De ongelukkige had eene ijselijke wonde hekomen, waaruit de ingewanden puilden. Zijn toestand is hopeloos. Een onderzoek is geopend en het parket van Bergen is ter plaats geweest. De Koning van Serbie is de verleden© week een drietal dagen te Parijs komen doorbrengen. Natuurlijk was hij daar de gast van pre sident Fallières. die het zijnen bezoeker zoo gemakkelijk mogelijk maakte. Het was ten andere de eerste maal niet dat Koning Peter te Parijs verbleef. In de jaren 60 was Peter Karageorge- vitch te Saint-lyr, waar hij zijne militaire opleiding genoot. Toen de oorlog met Duitscbland losbarste, nam hij dienstin hot'Fransche leger en on derscheidde zich in verscheidene gevechten. Bij de heildronken* die tijdens de officieele ontbijten uitgesproken werden door presi dent Fallières en Koning- Peter, werd door heiden aan die dienstneming herinnerd. Zaterdagen Zondag woonde Koning Peter met president Fallières, belangrijke vlieg- proeven hij, welke door de Fransche mili taire vliegers, op het plein van Saint Cyr gehouden worden. De Koning van Serbie, drukte herhaalde malen zijne hooge bewon dering uil, voor den moed der Fransche officieren. Zondag morgend, bracht Koning Peter een bezoek aan hertogin Wladirnir, voor het oogenblik te Parijs, en ging dan den dienst in de Russische kerk hijwonen. Daarna ho.od. hij in het ministerie van Builenlanclsche Za ken een ontbijt aan, aan do officieren die van zijne klas deel maakteu in de jaren 60. Zondag namiddag, om 4 ure, bracht Ko ning Peter zijn afscheidsbezoek aan den Voorzitter der Fransche Republiek en aan Mev. Fallières. President Fallières, de voor zitters van Kamer en Senaat, en de burger lijke en militaire overheden kwamen Koning Peter hij zijn vertrek in de statie bogroelen. Vooraleer af to reizen, overhandigde Ko ning Peter aan den voorzitter van den mu nicipale» raad van Parijs eene som van 10,600 fr. om aan 4e armen der stad uitge deeld te worden. Zaterdag namiddag werd te Marseille eon Italiaansch werkman, door een zijner land- genoolen vermoord, in zonderlinge omstan digheden. De 2o-jarige Alfons Adiuolfi, werkende in de olieslagerijen Magnau en Gavoty, was aan een werk bezig en toen de klok luidde, meldende dal liet sclioflijd was, wilde hij nog een viertal minuten voort doen, daar hel werk dan zou af zijn. Andere werklieden verweten hem zulk laf gedrag, en een twist ontstoiid. Een andere Italiaan, Santi Bacci, 43 jaar oud, verplichtte Adinolfi het werk te staken, en verzocht hem huiten te komen. Niets kwaads vermoedende, ging Adinolfi met Bacci hui ten Deze trok eensklaps een dolkmes en bracht er zijn landgenoot drie geweldige ste ken in de horst mede toe. De ongelukkige zakte ten gronde en toon men hem opnam had hij reeds opgehouden te leven. De laffe moordenaar word aangehouden en ter beschikking van het gerecht opge sloten. Bij de opening der Kamers Grootere bluffers, grootere stoffers, groo tere lawaaimakers dan onze Belgische libe ralen en socialisten zijn er nergens te vinden. Weken lang, vóór de heropening der Wetge vende Kamers, kondigden zij op allerlei wijzen aan, op vergaderingen en in bladen, dat zij hij die heropening liet Parlementsge bouw, liet Reueeringspaleis zouden overrom pelen. Het katholiek ministerie moest weg en zou werkelijk aan de deur worden gezet. Wij verwachtten er ons dan op, dal libe ralen en socialisten verleden Dinsdag met knots en goedendag zouden opkomen ter wijl zij, binnen in de Kamer, kort spel zou den maken met katholieke Ministers en katholieke volksvertegenwoordigers, zou het verlichte volk, zouden liberale en socia listische stokslagers en ruitenbrekers daar buiten het Rogeeringspaleis omsingelen en het vernielingswerk hunner aanvoerders vol trekken. Noch knots, noch goedendag, noch woe dende menigte werden wij echter gewaar liberale en socialistische kamerloden zijn aangekomen, enkel gewapend met... pijp of sigaar, en verre van daarmee te schermen tegen katholieke ministers en volksvertegen woordigers, 'zagen wij ze in de wandeizaai evenals in de Kamer zelf, zeer vriendelijk tot dezen gaan en hun even vriendelijk de hand drukken Anderen gingen in de koffie kamer een lekker kopje Moka pakken, en het smaakte hun des te heter, daar liet nie mendal kost. De huidige Moka, evenals de vroegere cognac waarvan de socialisten een zoo ruim gebruik maakten, dat deze drank eindelijk werd afgeschaft, wordt inderdaad betaald door de Lasten betalers. En huiten Buiten de Kamer, vóór de warande, stonden een half dozijn kerels, met gapenden mond en schele oogen te kijken naar al wie liet Parlementsgebouw in- of uit ging. De best ingelichte van die kerels was zoo goed ingelicht dat hij den hoofddeur waarder der Kamer nam voor den eersten Minister en den pakjesdrager voor den Pre sident. Was dat alles Ja, dat was alles wat er l« bemerken viel den eersten dag van het nieuwe zittingsjaar. Terecht hesluiten wy dan ook Het land, het echte volk bekreunt zich hoegenaamd niet om de bluffers, sloef- fers en lawaaimakers uit de liberale en uit de socialistische partij. Een storm in een glas water Den volgenden dag, hij lmt debat over do verklaring van Minister de Broqueville na mens de Regeering, liep het even kalm af. Onze lezers kennen de ministeriëele ver klaring daarin wordt gevoerd eene kranige laai, een echte mannentaal, een taal van mannen die, aan het land en aan liet volk innig toegewijd, wensclien in het belang van land en volk te werken en te arbeiden zooalg het behoort. Vorgeefs trachtten de hoofdtrompetters der linkerzijde Var.dervelde, Hymans, Lorand en Janson deze verklaring te be strijden zij waren liet zelfs niet eens over wat er te doen viel met de ontbinding der Kamers, welke zij zoo heftig hadden geëiseht huilen de Kamer. Terwijl Vanderveld© do onmiidelijk ontbinding vroeg, werd door Hymans slechts gesproken van ontbinding

De Volksstem | 1911 | | pagina 1