OORLOG DE ONBEKENDE WEES 3e Reeks lirieven van M. Vincent Diericx Eene stoutmoedige Itandieterij Ia liet Verbond der Katholieke Kringen Een jonge globetrotter NIEUWSBERICHTEN. Italië en Turkyë Eene Fransche zending uitgemoord in Ciiine ïocj spoedig- mogelijk en als Minister de BroquèviHe aan Jahsön de vraag stelde: ilt ge dadelijk tot de ontbinding doen rüvergaan dan bleef Janson hem hetant- woord schuldig. Voor Woeste en Schollaert, die beiden 'ook het woord voerden, was liet dan geen iaslige taak, de drogredenen van de blauwe en roode tamboers-majors te weerleggen. En zoo liep dan het debat, Dat den schijn van een 011 weder had. Ten einde als een nachtlicht op een krater. Of min§t$Jis als een storm in een glas water In de afdeelingen die Donderdag vergaderden, om te beraad slagen over de begroetingen, waren libera len en socialisten in geringgetal opgekomen. 'Integendeel, onze katholieke vrienden wa ren bijna allen op hun post en in de meeste afdeelingen, zelfs in die waar liberalen en socialisten in meerderheid waren aangewe zen door hel lot, konden zij bijgevolg kalho- liuke verslaggevers aanstellen. Dal is een goed begin Mogen onze katho lieke vrienden steeds trouw opkomen Da zal er wel zonder moeite een einde worden gesteld aan hel gezwets van liberaal en so cialist. In eene der afdeelngen werd Een voorstel tot broodrooverij ingediend door den socialist Bertram! al thans wilde bij soortgelijk voorstel indienen. 11 ij wilde handelen zooals werd gehandeld bij bet neerleggen van bet ontwerp van schoolwet, namelijk sommige afdeelingen beletten verslag uit te brengen over de be groetingen en zóó bet aannemen daarvan onmogelijk te maken. Dat is een ongehoorde poging, die wij bloolweg noemen eene poging tot broodroo verij. Immers, zoo er geen begroolingen worden aangenomen, dan is de Regeering ook niet gemachtigd om liet loon of de jaar wedde van al de staatsbedienden, lagere en boogere zonder onderscheid, uit te beialen. Het voorstel Berlraiul ging er echter niet door, en wel lot groot voordeel van den mineren man die zijn brood verdient in staatsdienst. Zóó is de eerste week van den nieuwep kamerzitlijd verloopen zij mag worden aan gerekend als een llinke week voor de katho lieke partij, zij is geschikt om ons do weken, «lie volgen zullen, met de beste hoop en roet de beste verwachtingen te pemoet te doen zien. DiógeNks. TUSSCHEN Weinig nieuws. "Naar do algemeene verschijnselen te oor deel en,zoumen zeggen dat er wapenstilstand hcei'schl lussehen de vijandelijke legers. Over vrede. Te Weenen wordt er veel "gesproken over den vrede. Men is er zeer tevreden over Italië, omdat bel uit eigen beweging besloten bad zijne werking uil te breiden tot in de Turk se lie wateren. Veel regen in Tripoli. In Tripoli moei men veel klagen van de natheid. Reeds dagen aaneen regende hel verleden week en nu is er een stroom over- ;geloopon, die de sl ral en van Tripoli en ge heel het omliggende, onder water heeft ï'gezct. De troepen zijn nu wel gedwongen wapen stilstand te houden. Officiëele klok. De Italiaansche gazetten gaan voort do regeering aan te sporen vlug te werken in do Kgeïsche zee, en met alles kort spel te maken. 39c Vervolg. Zoo raaskallende was graaf von Hornstald op zijn leger overeind gerezen zijne woeste gebaren deden het verband van de wontl- ischuiven, waaruit weer gulpen bloeds stroom den. De burchtgraaf die vruchtelooze pogingen fyiad aangewend om zijnen vader te wedor- houdén, riep nu in angstige galmen zijne vrienden ter hulp. Wanneer de graaf zijne Jbogen heropende, zocht hij met den blik zijnen aoon op hij bewoog de lippen alsof hy spre ken wou. Albrecht neigde zich over den ge wonde en hij vatte de volgende woorden in zijn oor Ga, verlos graaf Humbert Gij beveelt mij dus u te verlaten vroeg de jonkman met teederlieid. De kranke zag hem met liefde aan. Neen, blijf, murmelde hij, gy zult mijnen Taatsten snik opvangen stuur eenen ver trouwden vriend derwaarts. Albrecht verhaastte zich baron von Fortling Jiet schromelijk geheim mede te deelen. Ik zelf zal mjj naar Hornstald begeven, fiep hy haastigik laat terstond een paard zadelen, en eerlang ben ik bier met den go- vangene terug. Graaf von Hornstald was den dood nabij. De vaderlijke vermaningen van den aalmoezenier verstootende, beweerde li ij de eeuwigheid in te gaan zonder zyne biecht te hebben gespro- |cen. Hij wederstond hardnekkig en de sniee- kingen van zijnen zoon eu de dringende bede •van Maria en van dementia. Albrecht week Ifeenen stond van het sterfbed zijns vaders De regeering antwoofdt gfiën rekening tc houden van gezegdens on beweringen dié óp niets steunen en verklaart heter op hoogte te zijn van de te nemen maatregelen als wie ook, omdat zij alleen al de noodige inlich tingen bezit. Neg geene vredesonderhandelingen. Het - Dagblad van Italië zegt dat er tusschen Turk}rë en Italië nog geene onder handelingen hebben plaats gegrepen nopens don vrede. In alle geval gaal Italië niet meer weg van Tripolitanië. Doch de Italianen moeien voorzien dal het nog lang zal duren eer het oorlogen ten einde zal zijn. Er valt een voorbeeld to nemen aan Frankrijk met Madagascar. Een Italiaansche diplomaat. Aan do Eclio van Parijs sehrijft een Italiaansche diplomaat ofwel zal hel biunen kort vrede zijn, of anders zal de oorlog tot het uiterste worden doorgedreven. De Ita liaansche regeering mag in ieder geval de onderhandelingen niet te lang laten duren, want zoó geeft het Turkyë de gelegenheid om in Constantinopel te verzinnen hoe best de oorlog kan worden gevoerd. Daarom spoedige oplossingliet moet het een of 't ander zijn, of vrede, of oorlog tot het uiterste. In. dit laatsLe geval moet Italië Turkyë op eene gevoeligere plaats treffen dan Tripolitanië, zoodat het spoediger ge noodzaakt worde dew oorlog te staken. Voorwaarden. Turkyë zou de volgende voorwaarden stel len Italië zou over Tripolitanië liet zelfde protectoraat hebben, ais Engeland over Egypte. De suzerahileit van den Sultan over Tripolitanië zou gewaarborgd worden en de- provincie Benghazi zou volledig Turksciie provincie blijven. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXXI. 21 Oogst 1911 Lisala Umangi De schipbreuk van La ville de Brugges Op zand Lisala hoeft een militair kamp, dat veel beweging medebrengt. Bij aankomst van ons schip, zijn er een veertigtal prauwen, die eetwaren komen te koop stellen. Het dorp ligt op eene hoogte, alsook de huizen der staatsbedienden en der soldaten. Om de hoogte te bereiken bestijgt men eene reeks trappen, waarvan de treden in houtslaken vervaardigd zijn. Men spreekt van een klim menden tram to leggen op dezen bergpost Hoog en droog geniet men er het schoon tafereel van den broeden stroom liet eerlijk panorama beloont de moeite die ongelukkige trappen op te klauteren. De oevers der rivier zijn bezet met rietstruiken, die weelderig opschieten. - We komen nu te Umangi. Aan don linker oever van den stroom ziet men nog do over blijfsels van liet schip Ville de Bruges dal in 1909door eenen Stormwind omgekeerd werd. Waterwiel, roer en een deel der kiel steken boven, nochtans bij hoog water kan men zulks niet bemerken ook, nis veilig heidsmaatregel voor de voorbijtrekkende schepen, ligt er op die plaats eene ijzeren ion op anker. De Ville de Bruges vaarde langs den rechten oever van den Kongoslroom, toen 't scln'p overvallen werd door een geweldig on weder. De kapitein, hopende meer veilig heid te bekomen met den stroom over te steken, vaarde ongelukkiglijk zijn vaartuig in eenen draaikolk, waar hel in eens werd omgekanteld. De reizigers zes in getal, wa ren in de eetzaal en zijn allen omgekomen. Kapitein en luitenant konden tot aan 't strand zwemmen maar werden door de inlanders aangevallen en vermoord zekeren beweren dat beiden verdronken. De machinist, een goede zwemmer Wds .tot op een eiland ge raakt. waar hij <1$ uren verbleef aan de bramlendsle zonnestralen blootgesteld, werd hij zot gevonden door zijne redders. De hceren Paters der missie von Umangi waren de eerste ter plaats weldra kwamen de ofli- cieren en soldalen der aanpalende kazerne de vrouw van eenen soldaat onderscheidde zich door haren nm,?d en bekwam een eere- kruis. De kiel werd opengehakt on men kon eenige gevangene uit den onderkant van hol schip redden. Na die afwijking,vertel ik zijne reis voort. 't Is reeds donker noch zon, noch maan, slechts eene schemering die zich weerspie gelt in den zilveren vloed des slrooms op aarde moet hel reeds pikdonker zijn. Do twee negers die aan den kop van den boot met de grootste aandacht, hel water peilen, roepen, bij elke proef Ondiep ondiep en dan Zand Zand Als de kapitein klaar ziet, kan hij aan de waterrimpels, de ligging eeuer zandplaat vermoeden, maar nu is het op Gods genade Welke trilling zou men ne men Is er meer kans links dan rechts Zand 1 Zand roepen ongenadig de peilers, ik sla op het vóórschip, nevens deakapitein; ik zie lrem in eens naar 't signaal springen óm don gang te doen vertragen, maar eenige meiers verder booren We duidelijk den bek van liet schip op 't zand schuiven.' Stop liet vaartuig blijft beweegloos we staan vast 't Is nu dat de kapitein zijne behendigheid moot bewijzen, want met een onjuiste plaatsverandering zou liet schip kun nen vaster komen. Maart onze kapitein, een Zweed, vaart reeds twaalf jaar op den Kongo en het redmiddel is hem bekend. Mei behulp van hel roer, stolde hij 't schip dwars over den stroom, onder de drukking van den -vloed en bevóol achteruitOp éénen stond waren we los... En nu varen we zachtjes en aangenaam voort... Kqngotrotter. nu eens onderhield hij hem over Gods oneindi ge goedheid, dan weer sprak hij hem over zijne onverbiddelijke rechtvaardigheid. Langen tijd bleef alles overbodig. Men had bemerkt dat' do overste nooit tot het krankbed naderde zonder dat uene pijnlijke aandoening haar overmeesterde ook baarde het wel eenigzins verwondering dat zij telkens zijne rust waar nam oor hem een bezoek te brengen. Do ziekenkamer verlatende ging zij zich telken male voor liet beeld van haren goddei ij keil Zaligmakor neerwerpen omzijn© barmhartig heid af te smeekeh over dien verstokten zon daar en wanneer in de kapel hare blikken op het graf Angelina kwamen rusten, 'sprongen haar de tranen uit de oogen. Den vierden dag na de afreis van.baron von Fortling verslimmerde des kranken's toestand eensklaps op eene onrustbarende wijze zijne geestkracht verloor teenomaal haar vermogen en hij verzonk in eenen loomen doodslaap eene akelige bleekte ontverfde zijn gelaat, en elke zwoeging zijner borst scheen de laatste te moeten worden. De abdis, die men bij den kranke had gehaald, knielde neer naast het bed waarin de rampzalige <o zieltogen lag en na haren sluier tc hebben opgelicht, vouwde zy de banden samen en bad met afluide stem O, mijn God, heb medelijden met Ange lina's pleegvader Dat het onrecht welk hij jegens mij pleegde hem niet tot verderf worde aangerekend. Sinds lang heb ik hem uit ganse lier harte vergiffenis geschonken Heer ach vermurw dit versteend hart!... Aanhoor de smeekgebeden van eene tot der dood bedroefde zuster voor haren diep ramp zaligen broeder dementia, voeg uwe stem bij de mijne, biduien Hemel opdat hij do laat ste stonden van uwen oudoom moge ver zachten. Verscheidene miljoenen gestolen uit een trein Een diefstal werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegd in den trein van Parijs, aankomend te Lyon 's morgonds. Deze trein bestond uit verscheidene wagons, en in enkele bevonden zich zakken, -met geld geladen. Nu to Macon stelden de treinbeainblcn vast dat liet raam vaneen der wagons was verbrijzeld geworden, dat men de zakken had openge sneden en hun inhoud verspreidDe misda digers moeten te Parijs-Courbevoie in den trein zijn gekomen. Men heeft eveneens vastgesteld dat twee fourgons, waaronder deze de waarden voor de Indies en hol Verre Oosten bevattend, door de dieven werden bezocht. Deze fourgon be vatte bij liet vertrek 115"zak jes en 18 dezer werden opengesneden en geledigd. Uithoofde der overgroole verzendingen naar do Indienin 't vooruitzicht van Kerst mis en de aanstaande kroningsfeesten in dc Indien, laaf alles toe te gelooven dal de boos wichten een overgrooten buit hebben ge maakt. Onder de gestolen zakjes bevonden zich de brieven van Engelsche,. Duilsche en Bel gische voorlkoinsl, bqstc;nd voor China, Go- chinchina, Tonkin en andere streken. De diefstal zou verscheidene miljoenen bedragen. Het Fransch ministerie van koloniën heeft uit Saigon een telegram ontvangen waarin gemeld wordt, dat de Fransche zending Le- gendre in het Zuiden van China door de oproerige Lolos vermoord werd. De ontdekkingsreizigers hadden op 12 Sep tember 1910 Frankrijk verlaten. Hunne reis werd gesteund door de minislerien van Open- Albrecht, staarde met eene uitdrukking var onverholen angst de kloosterlinge aan, terwijl dementia onder het storten van eenen vloed van tranen, zich aan bare zijde liet neergaan. Met middernacht ontwaakte de graaf uit zijne- gevoelloosheid 1:ij opende.de oogen, en ze strak op de abdis gevestigd houdende, door schokte eene geweldige hilling zijne ledema ten een klam zweet kwam rop zijn voorhoofd parelen. Afgrijselijk spookgezicht!... suisde hij met soliier gebroken stem. A ley si a, tot op mijnen laatsten stond lcomt gij mij dus vervol gen Waarom stondt gij uit uw graf op Ik kom u troosten, sprak de overste langzaam van don grond oprijzendeik kom voor u bidden en, zoo mogelijk, u van de wan hoop redden Ach verwijder u, hernam de graaf, uw zicht doet mij van schrik het bloed in de aderen verstijven... Ja, 't is wel wezenlijk Aloysia baar doodskleed is half goopend, zij toont mij de bloedende wond welk mijn dolk haar in den boezem sloeg - Bedaar, sprak de abdis met zoete stem, Aloysia is niet aan de gevolgen barer woud bezwelcen uwo zuster liqeft hare dagen in de eenzaamheid gesleten ver van het gewoel eener wereld waaraan zij voor oen wig vaar wel heelt gezegd zij komt u thans vergiffenis bieden dementia viel nu weenond de klooster- voogdes om den hals. - Moeder, galmde zij, die zoo duurbare naam welken ik gewoon was u uit genegen hei I te geven, kwam u dan rechtmatig toe De overste maakte zich zachtjens uit der maagd's omhelzing los, eu legde haar eenen zoen op het voorhoofd. Vervolgens zicli "weer tot den graaf wendende baar Onderwijs en Koloniën. De drie geleer den hadden liudnen tocht ondernomen om zooveel mogelijk de aardrijkskunde, de die ren- en de plantenwereld van Zuid-China te kunnen volïedlgen. Doktor Legendre, geneesheer-majoor van le klas, bad de leiding der zending op zich genomen, llij had reeds verscheidene reizen in Midden-Cliina ondernomen. Te Tcliang-Fou had hij eene heelkundige school gesticht en dank aan eene reeks goed geslaagde genezingen was hij er zeer popu lair geworden in de streek. Kapitein Loirel had ook reeds verscheidene reizen in Sc-Tchouan en Lolos gedaan, llij kende er bijzonder goed den weg en de man darijnen hadden steeds met hem op goeden voet geleefd. De derde ontdekkingsreiziger, kapitein DeJjsireur was de zoon van den gewezen militairen gouverneur van Parijs. Tot hiertoe zijn de lijken der vermoorden nog niet teruggevonden. Talrijke vergadering en schoon vooruitzicht Zondag hield het verhond der katholieke kringen eene vergadering die zeer tul rijk was en welke werd voorgezeten door Staats minister Woeste, l il alle sleden en deelen des lands waren afgevaardigden naar Brus sel gekomen. Brussel, Luik en Antwerpen vragen allen de eer om toekomend jaar het congres van het Verbond binnen hunne mu ren le hebben. M. Woeste stelt voor. de heeren Simonis, Schollaert, Leger, Segers, graaf de Renesse, Cooreman, Nerincx, Pirmez, Rijckmans, Goblet, Schoonheidt, Bribosia en «te mark graaf bnperiali, in de kommissie der Fede ratie in le lijven. Dit voorstel vindt alge meene bijtreding en wordt aangenomen. De strijd dient aanstonds aangevangen M. Woeste verzoekt de afgevaardigden van .slaande» voel af de propaganda in te richten en de kieswerking le beginnen. Wij moeten zoodanig werken, dat wij overal toonen springlevend te zijn en vol levens kracht. De politieke toestand M. Segers. van Antwerpen, toont aan hoe de katholieken overal stemmen hebben bij- gewonnen en hunne bezettingen flink hebben verdedigd. De redenaar is er voor terstond den strijd aan te vangen, en volkomene eendracht te maken in de rangen. Daarom alle persoonlijke gedachten van kant eensgezind de verdediging der groote prin ciepen ter harte genomen. In al de arrondis sementen zouden de uilslagen der laatste kiezingen moeten worden bekend gemaakt, alsook het gevaar waarin eone antiklerikal overwinning België zou stellen. Dit zal bij de katholieken aandrang en geestdrift brengen. De schoolkwestie op den voorgrond. Al de sprekers, de Heeren GobleL, Segers, Braun, André en Bribosia, vragen dat de regeering spoedig haar gedacht late kennen over de schoolwet. Hare wijzigingen moeten zoodra mogelijk gekend wezen, omdat wij alzoo, zonder dubbelzinnigheden, lot den strijd kunnen overgaan. De kwestie is steld, zij moet opgelost worden, en daarom moet de juiste oplossing worden bekend ge maakt. Na deze belangwekkende gedachtenwisse- ling wordt de zitting gesloten. Uit all blijkt, dat de katholieken van slondo af, het strijdplan gaan bereiden, zeer kortelings den strijd zullen aanvangen, en dat er met be trouwen, moed en groote geestdrift zal wor den gestreden. De onderstatieoverste der Leopoldswijk, te Brussel, zag in «Ie wachtzaal een jongen, ongeveer 15 jaar oud, uitgeput van gelaat, do kloeren versleten en schier blootsvoets gaande. De knaap werd ondervraagd. Hij sprak slcchls Duitsch en antwoordde ont wijkend op de gestelde vragen. Een agent bracht den jongen voor den pnlicie-officier Paul, van dienst in het hoofdpoliciebureel van Elsene. Ondervraagd door den hulpcom missaris, verklaarde de jongen Arthur Sciimitz le wezen. 15 jaar oud en van Leipzig le zijn. Hij bevestigde in 'l geheim hel ouderlijke huis lo hebben verlaten, daar hij de reis rond do wereld te voet wou doen. Hij had geen con l opzak, leefde enkel van wat hij bedelde. Hij bezocht de grootste Duilsche steden, begaf zich daarna naar Brussel, waar hij Vrijdag nanoen toekwam. De jonge globe trotter bracht zijne nachten door in schuren, stallen en, wilden de menschen van hem niet weten, in de graanoppers, in 't volle veld. Zaterdag morgen werd hij ter beschikking der regeering stold, om terug naar Leipzig gezonden le worden. Zijne ouders zijn per telegraaf verwittigd. Gij hebt dus geene .moord op uw geweten drukken, hernam zij. Ik ben Aloysia. aan het moorddadig staal ontkomen, en hier knielt aan uwe voeten de dochter van Angelina Gedenk, broeder, dat God om onze zonden te voldoen op den Gholgotlui eenen smadelijke» dood is gestorven, qn hij nooit zijne vaderhand van den boetvaardige» zondaar aftrektBe ween uwe misdaden, belijd ze rechtzinnig aan den dienaar des Heeren en de verregaande barmhartigheid des Allerhoogste» steune uwe hoop en uwen moed Ware het mogelijk dat stotterde graaf von Hornstald. Jasprak de abdis op nadrukvolle» toon, met de tranen van berouw die uit uwe oogen zullen vlieten, zal de vrede des harten in u nederdalen. Zou God mij nog vergiffenis kunnen schenken, zuster.. Twijfelt gij er aan Heb moed en betrou wen in den Hemel heersclit er oneindig meer vreugde voor éénen zondaar die rouwhartig tot God terugkeert, dan voor duizend recht vaardigen die de wereld door hunnen voor- beeldigen wandel hebben gesticht. Welaan men hale eenen priester... Nauwelijks waren deze woorden hem uit den mond of reeds bevond zich de aalmoezer nier aan zijne bedstede. De aanwezige per sonen verwijderden zich nu. Na verloop van een half uur, liet de graaf zyne zuster Aloysia ontbieden. Deze verhaastte zich door het weeskind ver gezeld aan zijnen wenscli te voldoen hy smeekte hen beiden om vergiffenis over het leed welk hij bon bad berokkend, en verzocht hen tevens i:i hunne gebeden zich zijner te ge denken. Vervolgens bereidde hy zich met eene ware heldhaftigheid tot de naderende dood. Brussel. Belangrijke aanhouding. Zaterdag morgend. om 1 ure, betrapte de agent Decosler, twee kerels, die elk mei een gevulden zak uil een in ophouw zijnde huis kwamen in de Koopliedenstraat. Een hunner werd aangebonden en herkend als zijnde een 20jarige kerel zonder vaste woonst, en slechts van diefstal levend. Hij weigerde zijnen me deplichtige te doen kennen. De zakken be vatten gereedschap in bedoeld huis gestolen. I)e dief werd opgesloten en de vluchteling wordt opgezocht. Goede huisch. De policie heeft ver leden nacht, op de Muldenlanen, een tiental vrouwen van lichte zeden aangehouden, al len vreemdelingen. Zij brachten den nacht door in den amigo, werden 's morgens on dervraagd en over de grenzen gezet. Erg ongeluk. Zaterdag avond, rond 7 ure, werd een stoker dor Brusselscho trams. Evarist Tris, 24 jaar oud, wonende te Erps-Querbs, omgeworpen door een wagen, op de Jamarlaan, rechtover den Australi sche» Girk. Een der wielen reed hem over het lichaam. De jonge man, klagend over inwendige pijnen, werd naar hel gasthuis ge bracht, waar hij in behandeling bleef. De po- licio heeft een onderzoek geopend. Brand. Zondag morgend, rond I 1/2 ure. brak brand uil in de wagenma kerij van M. Driessens. Ermitageslraat. Uit verschillende posten snelden de pompiers toe on gelukten er in den brand to beperken. De schade beloopt 40,000 fr. Herberg vernield. Verleden nacht hebben eenige woestaards, die weigerden hunnen drank te betalen, de herberg der echlgenóoten vSierso, Beenhouwersstraat 28, bijna gansch vernield. Do policie, die talrijk toesnelde, moest een waar gevecht met de woestaards aanvangen, doch drie dezer kerels werden aangehouden en opgesloten. De andere woestaards zijn gekend. Erge val. De metsersknaap, A. Ver- schaeve, van Wemmei, viel Zaterdag in de Lakenstraat, van eene hoogte van acht me ters, in de onderverdiepingen van een ge bouw. Men nam hem bewusteloos op met gebroken heenen en erge kneuzingen op het lichaam. De werkman werd naar het gast huis vervoerd. •sAan dezen die lijden aan de maag. De geneesheeren raden de Billerpeeën der Trappisten Vincart aan, alleen of ver- mengeld met melk. Hun regelmatig gebruik is allerbest. 1500 J Eisene. Bandietendaad. De barones de Bralchzehein, wonende Presidenfstraat, le Elsene, werd Vrijdag avond op den hoek Wanneer de gebeden der stervenden volein digd ware», wilde bij eene laatste maal het woord tot Clementia sturen. Mijne dochter sprak hij op diep bewogen toon, ik heb den vroegtijdige» dood uwer moeder veroorzaaktAlvorens de eeuwig heid binnen te varen,had ik wel gaarne al het onrecht hersteld welk ik u aandeed... doch mij blijven, helaas noch weinige stonden te leven overigDuurbare zoon, vaarwel Kom, dat ik u eenmaal nog aan mijn hart drukke... Een oogenblik later hernam hij O mijn God in uwe handen beveel ik mijnen geest. Eu hij blies zyn laatsten ademtocht uit. XXI. DE LAATSTE WILSBESCHIKKING EENER MOEDER. Wat is er aangrijpender dan de nare stilte des doods Wie zou het stoffelijk overschot van eeneu machtigen der aarde kunnen be schouwen, zonder zich niet afgetrokken te voelen van de ijdelheid der wereld, zonder niet zijne gedachten te wenden tot den Gever aller goed. Wie de deugd tot grondslag neemt zijns geluks, die zal voorwaar zijne hoop niet teleurgesteld zien op hem zullen de lage driften niets vermogen, en gesterkt door de onfeilbare zekerheid eener eeuwigdurende be looning zal hij manhaftig de wederwaardig heden van's menschen leven doorworstelen. Deze overwegingen deden de abdis die den nacht wakend en biddend naar het ziellooze lichaam van haren broeder doorbracht, in eene godvruchtige mymering wegzinken. - Mijn God, bad zij, ontvang in uwen barm- hartigen schoot de ziel van mijnen rampzaligen broeder» Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2