EEN PRACHTIG BOEK OORLOG 6e Reeks brieven van M. Vincent Bïericx 'T EEN EN 'T ANDER Bloedig gevecht te ScliaarSieek Moord teMarchienne-au-Pont DAOBLAD De geheimzinnige misdaad van Vorst. Drama te Dampremy. Os vergissing van een geneesheer. Italië en Tiirkyë VREESELUK DRAMA ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fSf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9Kerlistraa Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De üendt. Woensdag 22 November 1911 Zeventiende jaargang n' 270. 2 CENTIEMEN HET NUMMER AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ^do regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Katholieke priesters en ontwikkelde leeken, er is een boek verschenen dat gij allen zoudt moeten lezen. Het komt vtmde hand van den geleerden pater A. Castelein, jezuiöt en handelt over Lourdes. De schrijver bespreekt en be handelt in zijn sterk-ineengestoken werk, het bovennatuurlijke in de ver schijningen en de genezingen van Lourdes. (Le surnaturel dans les ap paritions en dans les gucrisons de Lourdes.) Dit werk is geschreven voor ontwikkelde, ernstige lieden, de ge- neesheeren zullen er nog veel meer voordeel uit trekken als de andere klassen der mensehen; ook de ernstige, de rechtzinnige niet-katholieken is het werk ten zeerste aan te raden. De verschijningen van Maria Onbe vlekt aan Bernadetta, met geheel de geschiedenis van dit eenvoudige, arme volksmeisje, zijn zoo bevallig geschre ven, dat de lis u beneemt de lezing ervan te herbeginnen. Die verschijnin gen, met hel behandelen van het boven natuurlijke in die gebeurtenissen, vor men het eerste deel. Dan bespreekt pater Castelein de mirakulcuse, de wonderbare genezingen, die sinds het ontslaan der grot, tot boven de vier duizend komen. Hij verdeelt die ge nezingen in twee groote soorten, die wij, gemakkelijkheidshalve zullen noe men, zenuwziekten en organische ziek ten; in het eerste geval zijn liet ziekten die uit de zenuwen voortkomen, in de tweede reeks zijn het ziekten, waarbij lichaamsdeelen zijn aangetast. Do bij zonderste genezingen worden er met de beschrijvingen der ziekten, in vermeld. Met eene bevoegdheid die niemand zal betwisten, bewijst pater Castelein in eene menigte gevallen, en dit zoo klaar als het maar mogelijk is, hoe natuurlijke krachten geene genezing konden brengen en er onloochenbaar bovennatuurlijke werking mede be- moed is. Hij .is t'huis in zijn vak dc pater; hij weet. wat suggestie is, en welke wonderlijke uilslagen de sugge stie in sommige zenuwgevallen kan uitwerken, maar hij weet ook wat de suggestie in geen geval kan verrichten, en hij staaft zijne bewijsvoering met de beroemdste specialisten van dezen tijd. De behandeling van de kracht van do suggestie maakt een w msch afzonder lijk hoofdstuk uit. Eens dit afgewerkt, begint de schrij ver met de bekampers van Lourdes en hunne opwerpingen. Hot is een ware lust hem in die studiën tc volgen. Wel vraagt ze van den lezer eene tamelijk groote inspanning, maar de moeite die gij u geeft, wordt ten volle beloond, door de zalige voldoening die gij ge niet na die meesterlijke bestrijding te hebben gevolgd... Waar pater Casteleyn den patroon der slechte schrijvers onder de handen neemt, voor zijne valsche en waarlijk ongehoorde voorstellingen van Lour des, daar is de leugen van zelf te pak ken. De ongelukkige Fransche schrij ver had voorzeker beter gedaan over Lourdes te zwijgen. Hij was zoo verre gegaan, in zijne romans, eerst de ziekte van eene juf vrouw te beschrijven die dan te Lour des genezen was. De Fransche schrij ver deed echter de jufvrouw onderwege sterven hoewel zij jaren daarna nog in leven was en meer dan eens te Lour des kwam... En op zulke gezegdens, op zulke schrijvers,gaan de tegenstrevers voort. Is het niet droevig Ja, beste lezers en lezeressen, als ge kunt, dit boek moet ge lezen het zalu opwekken, verster ken en gelukkig maken. Wij weten het, het Geloof is eene gave Gods het Geloof komt ons niet door het verstand, maar rechtstreeks van God. Nochtans, de gave van het Geloof wordt door God niet geweigerd,aan dezen die van goeden wil zijn. Ernstige en rechtzinnige ongeloovi- gen, zullen door het lezen van dit hoek mogelijk den weg vinden die leidt tot het Eenig waar Geloof de geloovigen zullen er een bijzonderen troost in vin den, en den schrijver dankbaar zijn voor zijn uitstekend werk. Wij zouden nog vergeten waar het boek te verkrijgen is. Schrijft aan drukker Goemaere te Brussel en voegt er 2,50 fr. bij, en het werk zal u aan stonds worden toegezonden. Op onze dagen wordt het geloof op alle denkbare middelen, onder alle mogelijke vormen bestreden, Wij van onzen kant, moeten onze beste wapens gebruiken om het onge loof te keer te gaan; en welk tastbaar der, welk zienbaarder en welk meer besproken bewijs op onze dagen, dan de wonderbare feiten van L mrdes; Wij zijn gelukkig deze regelen le heb ben mogen schrijven Ier eere van ons aller Moeder en der Hemelen Vorstin. De onderzoeksrechter, met deze zaak ge last, is opiii' uw afgestapt in de villa van M. Anneessens, Kersbeecklei, om het onder zoek over deze nog even geheimzinnige mis daad voort te zetten. Alhoewel mad. ïerrno- nia gansch het huisgekuischt had, niet tegen staande het verbod van den onderzoeksrechter heeft deze laatste nog allo hoop niet opge geven, vingerindrukken te ontdekken. M. Giison was inderdaad vergezeld van een Naamschen geneesheer, specialist in dit vak. Men weet nog niet of de doktoor spo ren gevonden heeft, die niet bemerkt werden tijdens do vorige opzoekingen. Men is alleenlijk te weet gekomen, dat bij verscheidene voorwerpen, die zich in do ka mer der misdaad bevonden, heeft meegeno men. L. Gilson, heeft ook verscheidene ge tuigen onderhoord, die ter plaats moesten ondervraagd worden, om zekere bijzonderhe den hunner verklaringen vast, te stellen. De onderzoeksrechter was rond den «middag in de villa aangekomen en lieeft ze om 4 ure verlaten. yooi» eene aardigheid. Het rood orgaan van Brussel weet te melden dat Staatsminister Devolder, de puinen heeft aangekocht van het oud kasteel dTIerbeu- mont in Luxemburg. Dal is tot daartoe inaar daarbij voegt dit blad een heole rim ram, om zijne lezers tegen dien rijken katho liek op te hitsen... Wij gaan er niet. veel op antwoorden alleen deze vraag Zou M. Devolder wel een zilveren theeservies van 25.000 fr. be zitten, zooals socialist Grimard te Brussel Eess die zich zelve ves'oos*- deeSi. Wij hebben de fanatieke, de sectarische handelwijze aangehaald van den libei-alen burgemeester van Soignies. Onze liberalen gingen er op los en zegden dat zij die handelwijze afkeurden, maar voegden er deze regelen bij Maar in Aalst beeft bur gemeester De profondis sinds eenige jaren reeds, aan de socialisten verbod gedaau van. in stoet en met muziek,bloemen te gaan neer leggen, daags voor Allerzielen, op het graf van hunne partijgenoolen, binst het verloo- pen jaar overleden. Wie zou de fanatiekste zijn, de burge meester van Soignies of onze burgemeester De profondis De liberalen keuren dus den burgemeester van Aalst af, om de liberale handelwijze van Soignies niet te verontschuldigen maar te verzachten.Ongelukkig hadden de Aalst ersche socialisten dit gelezen en deze schrijven in hun weekblad de volgende kenmerkende woorden Wij zullen de liberale gazet doen opmer ken, dat zij destijds. DIT VERBOD HEB BEN GOEDGEKEURD. (Het zijn de so cialisten die onderlijnen). De liberalen spre ken dus hun eigen vonnis uit. Gauw gestoord. De Volks- stem had geschreven dat de vertegenwoor diger van de demokreten 200 fr. per week verdiende. Wat antwoordt de vertegenwoor diger Neen, 't is 200 fr. per dag. En dat is alles wat die heer daarop weet te zeggen, hij die anders over alles en op alles weet af le geven. Bovendien noemt hij dat gemeine politiek. Ja, we kennen dat refrein. De eenige lei der der demokreten is alles toegelaten op alle deftige katholieke en door en door kris- telijke voormannen, mag hij schelden en schrijven, dat slaat bemelsscnoon maar als een katholiek .1 treffelijke bewoordingen,die lieer harde waarheden ouder den neus wrijft, waarop hij niet eens kan antwoorden, dan is het gemeine >i politiek. Zoo tracht hij on zoo heeft hij jaren getracht die goedgeloo- vige zielen te misleiden. Ongelukkig voor hem is de goedlamniekènstijd gedaan. Er is gee?» uitvlucht. De ka tholieken als trouwe, ware kristene men- schen, trachten natuurlijk overal hunne gedachten le doen zegevieren en de godde loozen van het bewind le houden in do ge meenten, sleden, provinciën en stalen. Nu, is er eene nieuwe soort van kristenen tot stand gekomen,de besten onder de bes' en die beweren dat het echt-kristen zijn, be slaat, in de goloovige kristenen van het bestuur te jagen in gemeente, provincie en staat, en in dezer plaats, goddeloozen te stellen, en hoegoddeloozer ze zijn, hoe heter zij ze vinden en hoe liever zij er voor stem men. Die nieuwe (1) kristenen zijn onze kristen demokreten. De Oelgische katho!&e!:e vro&swen vragen stemrecht. Mevrouw Broeckaert van Gent sprak Zondag te Mèrxera voor eene eivolle zaal. Zij had het over do werking der vrouw. In 't midden van haar betoog kwam de beslagen kristen# vrouw, lot de rechten der vrouw. Zeker de vrouw is de ondergeschikte van den man, maarzij is ook mensch, zij telt ook voor iets, en daarom moet zij meer te zeggen hebben, zij moet stemrecht hébben, ja. stem recht voor ons zal er komen, vroeg of laat, hel zal en hel moet er komen De socialisten zeggen dat het stemrecht een natuurrecht is, een recht als mensch, welnu wij vrouwen zijn ook menschen, en zoo moeten wij ook dit recht bezitten. Voegen wij er bij. dat Mevrouw Broec kaert bij die krachtdadige woorden, langdu rig en geestdriftig door honderden katholieke toehoorders,zoo mannenvolk als vrouwvolk, werd toegejuicht... In Si-Gillis heeft de katholieke vereeni- gingook eenparig aangenomen, dat in geval het zuiver algemeen stemrecht er moet ko men. dat het ook moet toegekend worden aan de vrouwen... liet zou er nog moeten aan rnankeeren 1 Verscheidene gekwetsten. Maandag morgend, ontstond een schrik kelijk gevecht onder een lOlal arbeiders, werkend in de Witte Roos, Haecbtschen Steenweg, aan eene zaal. Daaronder waren Italianen. Een dezer trok plots de ladder weg waarop zich Constant Gelleroy bevond en deze viel. I)e arme jongen bleef bewuste loos liggen. Nu volgde een algemeen ge vecht. De Italianen trokken hun mes en dra waren er aan beide zijden gekwetsten. L. Gelleroy, 25 jaar, wonend Fortuinlaan, te Schaarbeek, werd gewond aan do rugge- graat en klaagt over inwendige pijnen. De policie stelde een einde aan het gevecht. Meest al de vechters zijn gewond geworden. Een werkman van Leefdael werd erg toege takeld en heeft verscheidene messteken ont vangen. De Italiaan Alberto F...., 23 jaar, die de ladder omtrok, wordt opgezocht. Een bloedig drama bracht verleden nacht Marchienne-au-Pont in opschudding. Rond 11 ure 's avonds'verlieten Celestin F.., 20 jaar oud, wonende-te Monceau-sur-Sambre. en Alexander D..., 24 jaar oud, van l)am- premy, eene herberg, toen zij den genaam- den Frans Mineur, wonende Groenplaats, ontmoetten, die rustig huiswaarts keerde. Deze kende de twee anderen niet. doch de beide woestaards sprongen op hem en be gonnen hem met hunne dolken te doorsteken. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwam de genaamde Karei Decrolière toege- loopen, waarop do laffe schurken de vlucht namen, hun slachtoffer hadend in zijn bloed achterlatende. De ongelukkige werd onmiddelijk naar het gasthuis overgebracht, doch hij bezweek er kort nadien. Le arme man had alleen inde borst vijftien dolksteken ontvangen, en was de longen op verscheidene plaatsen doorsto ken. Het slachtoffer was 30 jaar oud, ge huwd en vader var. familie. Do gendarme» hadden zich onmiddelijk op zoek gezet achter de moordenaars, en eenige uren later waren beiden aangehouden. Ondervraagd, bekenden zij de feilen, doch beweerden door het slachtoffer aange rand le zijn geweest. De twee a oordenaars zijn opgesloten geworden. Het parket van Charleroi is ter plaats geweest. Verleden nacht vermaakten eenige jonge lingen zich, door in do Rue Taille-Gharoet, op deuren eu vensterblinden le slaan. Een voddengaarder, Henri Caulier, die door de ruststoorders uit den slaap gewekt werd, trok een venster open en loste een revolverschot in de richting der jonge lingen. Dezen liepen weg, om een eind verder wederom te beginnen. Caulier trok inder haast eenige kleederen aan en gewapend met zijn revolver trok hij achter de bende. Hij haalde ze weldra in en een twist ont stond. Caulier loste nog een revolverschot en een genaamde Frans Wibaux stortte ten gronde. De ongelukkige had don kogel in de longen gekregen. Zijn toestand is hopeloos. liet. slachtoffer is pas 18 jaar oud. De moordenaar, die 23 jaar oud is, werd in zijne woning aange houden. Hij loochent het moordend schot gelost te hebben. Caulier beweert dat hij wel een revolverschot gelost heeft door zijn venster, doch dat hij zijne woning niet ver laten heeft. Hij is ovenwei op bevel van het parket opgesloten. Een heelmeester van het gasthuis Lariboi- sièro, te Parijs, wordt beschuldigd van eene erge misgreep. Een bediende van den Metropolitan die erg leed aan donrechter elleboog werd in het gasthuis opgenomen waar meu besloot den zieken voorarm af te zetten, doch de heel meester, dokter Chifolian vergiste zich en opereerde den linkerarm. De zieke prote steerde en den 26 Oktober, het is to zeggen, twaalf dagen na de eerste heelkuudige be werking, ging men over tot de operatie van den zieken arm. Het syndikaat der bedienden van den Metropolitain protesteerde krachtdadig tegen deze vergissing en door de Parijsche druk pers ondersteund werd de geneesheer erg over den hekel gehaald. De heelmeester antwoordde daarop dat zij te veel overlast zijn hij verklaarde verder, dat hij den zieke, die hem in de operatiezaal was aangeduid, zorgvuldig onderzocht had, doch de zieke langs den slechten kant ge keerd lag en hij de misgreep maar gezien had als het te laat was. In alle geval, zegt hij verder, is er geen spraak geweest het lichaamsdeel af te zetten, enkel heeft hij eene insnijding gedaan en geen enkel orgaan werd geraakt. TUSSCHEN Karavanen Uit het Oosten komen karavanen, wel licht langs en uit Syrië om de Turken en Ara ben van voedsel te voorzien. Een dier karavanen bestaat uit 600 kemels, allen om le zwaarst geladen. De Turken omringen op Tripolilaansch grondgebied die karavanen en doen de vrouwen en kinderen vertrekken. Araben die het moede worden Onder de Turken en Araben zijn vele ziekten en ook veel sterfgevallen. De eerste iever is gebluscht en vele Araben zouden hunne wapens verkoopen en afzien van ver deren strijd. Een gekozene van Tripoli Een gekozene van Tripoli zou zijne ouders hebben aangeraden alles te verkoopen, om terug naar Constantinopel te trekken, waar hij eene betrekking gevonden heeft. Hij aan ziet den toestand in Tripolitanië als hopeloos voor de Turken. De overstroomingen te Tripoli De jongens, die in Tripoli verblijven, zul len later kunnen vertellen over hunne mi serie Eerst de oorlog met al zijne wreed heid, daarna de overslroomingen, en dan op den hoop toe de ziekten, die overal uitbre ken en zeker door die overstroomingen niet zullen worden tegengehouden, al dio ellen den zijn zwaar om dragen en moeilijk te ver geten. Klein gevecht Eene afdeeling Turken had te Bou-Me- liano een aanval op de Italianen gedaan, doch zonder uitslag. Vandaar gingen zij naar Mesri, waar zij ook werden verdreven. De verdediging. De Turken gaan voort de Egeïsche kusten te versterken tegen een mogelijken aanval der Italianen. Komt het eenmaal zoo verre, dan zullen er vele dooden blijven. De inwendige politieke toestand in Turkyë De minister van Oorlog is op goeden voet met de inrichting Vereeniging en Voor- uilgang. deze instelling zal hem hij de naaste kiozingon verdedigen. Anderzijds was er'gemold dat de minister van Oorlog zijn ontslag had gegeven. Do berichten zijn dus tegenstrijdig. Voor de ambulanciers. De heeren van het Rood Kruis en 5 ge- neesheeren bobben de toelating bekomen door Tuuisië te trekken en de grens over te steken. De cholera te Tripoli. Zooals we altijd hebben geschreven, heersclit de cholera ook tussclien de Ita- liaansche troepen. De waterpullen zijn wel werkelijk vergiftigd, het onderzoek lieoft het bewezen. Van Turk tot Italiaan. De Turksche schepen die door de Italianen zijn gekaapt, worden herdoopt en daarna bij de Italiaansche vloot ingelijfd. Zij krijgen den naam van den eenen of anderen Ilaliaan- schen officier, die in Tripoli gesneuveld is. te Thieutain-bij Doorn ijk. Eene moeder doodt haar kind omdat het weende. De zoo rustige gemeente Thieulain, werd gisteren door een vreeselijk drama in roering gebracht. Een veertiental dagen geleden, was de echtgenoote Procureur-Delhaye, van een dochtertje bevallen. In het gezin was reeds een ander doch tertje, thans 3 jaar oud. Do moeder had reeds dikwijls laten hooren, dat zij haar jongste kind wel van de wereld zou geholpen heb ben. Toen do arme kleine nu gisteren weende, sloeg de helleveeg het wichtje met het hoofd tegen de tafel. De arme kleine werd den schedel gebroken en bezweek kort nadien. De vader verwittigde een doktor, om de dood to komen vaststellen, doch de genees heer ontdekte spoedig dat het kind een ge weldige dood gestorven was. Het parket werd op de hoogte gebracht en vrouw Pro cureur werd aangehouden. Eerst loochende zij, doch ten slotte be kende zij hare vreeselijke gruweldaad. Do ontaarde moeder werd opgesloten. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXXII. 22 Oogst 1911. Eens wat van alles Gisteren avond zijn wo te Lie aangeko men van daar tot Nieuw Antwerpen is de weg voor de schepen zeer ingewikkeld. Pirnu is een lioutpost der inlanders. Bij den aanvang der scheepvaart, was de kolonie verplicht, op gegeven afstanden, houtpos!en in te richten toen later de maatschappijen met hun eigene schopen vaarden, maakten ze zelf houtstapels. Van dan af hebben Staat en maatschappijen de negers aangemoedigd om, voor eigen# rekening, houtposten tot stand te brengen. Krokodillen. Wanneer eene zandplaat bo ven water staat, kan men er den kleinsten vogel op bemerken maar men kan moeilijk eenen krokodil ontdekken, omdat deze lialf- lijf in den zavel zinkt. Daar ligt hij vadsig, met de muil dicht bij het water. Dezen mor gend, bemerkte de kapitein een dier monsters op eene zandplaat en hij vuurde in zijne richting,maar de afstand was te groot. Komt het schip kortbij, dan verdwijnt de kroko in 't water. De krokos zijn... le slim In eene uitstekende zandplaat bemerken we menigvuldige hollen, die door eene soort zwaluwen gehoord werden. De hollen staan dicht hij elkander en dienen tot woonst dier vogelen doch bij de eerste klimming van 't water, zullen ze moeten verhuizen. Bruine adelaars alsook roofvogelen, witt# met zwarte vleugels, zwerven in de lucht of zitten op de boomen langs den oever de bewegingen van onzen boot af te zien. Apen, groote en kleine, slingeren zich op de voor-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1