kiest gij Kiest alles vssr Een bijzonder commissaris Splegelfabriek A. L. MEYVAERT Stadsnieuws. De iiiMiatj van den E H. De Smet als Pastoor te Meldert TE LEBEBERS. De vergiftigingszaak van Dendermonde Uit ©BH2B© Rechterlijke Kronijk Weerkundige waarnemingen FEESYWBJZER Tli. Stevens, Gtficisele kw: Bernard WiSlemsen, Hopmarkt, Aalst mat portret als cadeau Weffiovgeluk. De dokwerker Paul Dierickx, 27 jaar oud, wonende te Eecke- fen, kreeg gisteren nrmiddag aan boord van den stoomor' Chatton, een stapel planken op de beenen. Erg gek.wets( moest de man naar het gasthuis overgebracht worden. De diefstallen. Op de Groote Markt ■werd ten nadeele van Mev. Carolina Panis, herbergierster, een cigarenkislje, eene som van 170 fr. inhoudende, gestolen. Ten nadeele van M. Jan Van Ilooydonck. wonende Ossenmarkt, werd een gouden uur werk mei keten gestolen. Aan boord van den stoomer Dorlinally gemeerd aan bassijn n. 50, werd uit de ka juit van den kapitein eene hoeveelheid klee- deron, twee uurwerken en een geldbeugel, eene belangrijke geldsom inhoudende, ge stolen. Ten nadeele van M. Goossens, wonende Van Arteveldestraat, werden sinds drie jaren lal rijke diefstallen van goud, zilver on andere kostbaarheden gepleegd. Een onderzoek is thans over deze dief!en geopond. Do plicli- ligen- zouden werklieden van ML Goossens zijn. Geheimzinnige zaakGisteren over leed een manspersoon in een huis der An- neessonsstraal. kien geneesheor geroepen om de dood vast te stollen, vond de dood verdacht en weigerde een begravingstoela ting af le leveren, liet parket is verwittigd, Verdwenen. De 16 jarige Louis Braeekeis.sinds een achttal dagen in zijne woning. Kronenburgslraat, niet meer gezien geworden. Men vreesteen ongeluk. Spiegels Kaders Vitraux Baguette n Werf 3, Aalst. Stoomfabriek in Gent Schooten. Verdronken. Zondag avond, om 10 12 ure, is de genaamde Frans Van Stappen, fabriekwerker, oud 15 jaar. wonende le Schooien, Kerkstraat, alhier in den kleinen bassijn gevallen en verdronken. De wakers van hel oliefabriek en ook eeniip' schippers, die den man in het water hoorden vallen, snelden toe en na een tiental minu ien werk ens, geluk ton zij er in den man bo ven te halen. Niettegenstaande do onmidde- lijko hulp had de man reeds opgehouden le leven. Van Stappen laat eene weduwe met acht minderjarige kinderen achter. Edegem. Tusschcn icild-slroopers en jachtwachters. Gisteren avond waren verscheidene wildslröopers met den lichtbak op jacht op de eigendommen van M. Gevers De jachtwachter Van Eist verraste hen, doch de kerels doofden hunne lichten uit en lo; ten een schol in de richting van Van Eist. Daarna namen de slroopers de vlucht. Een onderzoek is geopend. Zele. DoodgevallenDe genaamde Slaes, behoeftige, deed JJijnsdag morgend, mot zijn orgeltje, zijne wekelijksche ronde. Gekomen op do Lokersche haan, zakte de man op eens ineen. Een bijgeroepen genees heer. kon slechts de dood vaststellen. De on gelukkige was 50 jaar oud. Redelijk gesproken. De goede moeder zal hare kinderen slruisch en kloek willen. De brave zoon zal zijnen ouden vader willen bijslaan en versterken. Do vader zal zijne bleeke dochter wil len zien blozen. r- De vrouw wil baar man kloek en neer- stig zien. De man wil zijne vrouw gezond zien. Hewol de kost van de THEOBROMA is 20 centiemen daags. Redelijk gesproken is dit Ie voel om altijd kloek en gezond te blijven Tc Gent, apotheek DE MOOR. Burgstraat 38, o frank de flesch. Te Aalst bij" al de heeren apothekers. Gent. Gebeten. Gisteren namiddag, rond 3 ure, is een koetsier slaande aan de Antwerpsclic poort, door zijn paard gebeten, toen hij dit eten gaf.. Een lid van den wijsvinger was gansch af; men bracht den gekwetste persoon naar een doktor waar hij verzorgd werd. Been gebroken. Gisteren avond, rond 9 ure 10 m. is Clemenco Van den Bo gaorde, wonende Papegaaistraat,in dezelfde straat gevallen en het linkerbeen gebroken. Burst. Van toaar komt het rijwiel Vrijdag kwamen twee personen gekleed met een langen kiel, mei een rijwiel bij M.Alfons Van Caneghem, herbergier, aan de kerk, en vroegen om er den velo eenige minuten le mogen laten staan. Dijnsdag hadden zij nog naar het rijwiel niet omgekeken. De gendarmerie onderzoekt thafis de zaak of het rijwiel niet van diefte voortkomt. Handdoeken, zakdoeken, kopdoeken, Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 41, Aalst. Erondegem. Poging tot diefte. Zon dag nacht, rond 12 1/2 ure, werd de herher- gier De Vlieger, Kerkstraat, gewekt door het gerukt dat er dieven in huis waren. Do dief werd verrast in zijn werk. Deze was eerst in de keuken geweest, daarna was hij terug huilen gegaan, nam eene ledige ton en kroop door een venster. In deze kamer be vond zich eene kas waarin de juweolen der vrouw, de gouden horloge van don mar. en eene som geld verborgen was. Do dief wilde deze kas openbreken en het is op dit gerucht dat De Vlieger wakker werd en de dief op de vlucht dreef. De kerel moet goed met do ligging van het huis bekend zijn. De Vlieger is gekend als zijnde altijd in 5set bezit van eene belangrijke som geld. Lede. Erg gewond. Maandag avond, vierde de katholieke zangmaatschappij Hand m Hand, haar jaarlijksch feest. Eene stel ling viel in het lokaal in, en M. Hoste, kreeg sen stuk ijzer op het hoofd en werd erg ge- vond, zoodat hij geneeskundige hulp noodig ad. üerk van St. Martinxis. Groot liefdadiglieidssermoen, in 't Fransch door den E. P. De Ilarveng, leeraar van Rhe- lorika, op Zondag 10 December 1911, onder do mis van 11 ure. De drank. Zekere De Rop, bijge naamd Git kwam Maandag avond in de herberg van Kamiel Van Nuflei aan de sta tie. Daar hij dronken was, weigerde men hem drank. De policieagent De Bruyn, wilde hem huilen zetten, doch hij werd door den dronkaard gesmaad en beleedigd. De policieagent ging om hulp telefoneeren om den kerel naar het policiebureel te bren gen, doch bij zijn terugkeer was «git»» reeds verdwenen. Proces verhaal is opgemaakt. Woestaard. Een voerman van Erpe wilde Maandag namiddag in de Gentsclie- straat, een rijtuig omverwerpen, waarin do E. II. Morre, onderpastoor van SL-Jozefs- parochie had plaats genomen. De koetsier riep de hulp in van den policie agent Lenain, die daar van dienst was, en op dezes vermaningen verwijderde de kerel zich. Rond 7 ure 's avonds echter daagde hij in de Schoolstraat de voorbijgangers uit tegen hern le vechten en randde hen aan. Do poli eieagent Trok er nogmaals heen, doch werd nu ook door den woestaard aangevallen. De policieagent, geholpen door eenige burgers, bracht den man naar hel policiebu reel. Onderwege pleegde de kerel nog op stand. Toen men hem Dinsdag morgend, nadat hij den nacht in het stadsgevang had doorgebracht, ondervroeg, wist de man van niets meer. Ondanks hel ongunstige weder, had eene talrijke menigte er Zondag aan gehouden de inhaling van den E. II. De Smet, als pas toor der gemeente lo komen bijwonen. Van 's morgends vroeg waren al de inwo ners reeds aan hel werk, om bij middel van jaarschriften, vlaggen, enz. aan het dorp een feestelijk uitzicht le geven. 's Namiddags reed een prachtige stoet den nieuwen herder tot aan de grens le moet. De M. II. pastoor, vergezeld door den Z. E. H. Kanunnik Roeland Is, pastoor- deken van Aalst en door zijne getuigen,werd hij zijne aankomst op het grondgebied van Meldert. op hartelijke toejuichingen ont haald. Dan begon als 'tware een zegetocht naar de prachtige opgesmukte kerk van Meldert. Do Z. E. II. Kanunnik Roelandts, deed de aanstelling en stuurde liet woord, tot do talrijke geloovigen, die de kerk letterlijk vulden. De Eerw. Heer Deken begon zijn aan spraak met eene warme hulde aan de bevol king van Meldert, voor liet prachtig en her telij k onthaal van haren nieuwen Herder en stuurde een bij zonderen dank tot al dezen die aan d'inrichling van den feeststoet hadden meegewerkt. Daarna sprak hij breedvoerig over de we derzij dsciie plichten van herder en schapen. Volk van Meldert, riep hij uit. weet gij wat de nieuwe Herder voor u zal doen Aan schouwt hier dit kruisbeeld, wat Jesus ge daan heeft voor zijn volk van Judeen, dal zal ook uwe Herder doen voor zijn duurbare kudde van Meldert. Ilij zal voor eenieder van U wezen, een vrome vriend, een teedere vader, een machtige beschermer en een edel moedige weldoener. Gelijk zijn goddelijke meester zal hij een man van vrede zijn, en niets zal hij verwaar loozen om de geestelijke en stoffelijke wel vaart van zijn volk te verzekeren. Do gewijde redenaar sprak daarna over de plichten van de parochianen jegens den Herder, bij vatte ze samen in twee woorden eerbied en gehoorzaamheid. Eerbied omdat hij de afgezant is van God en do vertegen woordiger van Christus. Gehoorzaamheid omdat lüj bekleed is met con wettig gezag 't is God zeker die hem do macht heeft ge geven om te geleiden en to gebieden. De E. II. De Smet dankte diep ontroerd voor het onthaal en zijne minzaamheid ver wierf hom onmiddelijk de genegenheid zijner nieuwe parochianen. De Volksstem wenscht den nieuwen her der lange en heilzame jaren. Zitting van 21 November Er is veel volk in de voorbehouden om heiningen, alsook in de tribunen der Hof- officieren on in de tribunen der gezantschap pen. De zitting icordt geopend om2 ure, onder voorzitterschap van M. Cooreman. Het overlijden van M. Lefebvre M. de Voorzitter deelt aan de rechtstaan de Kamerloden mede, dat M. Lefebvre, afgevaardigde voor Mechelen, overleden is. Hij maakt den lof van den overledene en brengt hulde aan zijne nagedachtenis. M. de Broqüeville, in naam van het gou vernement, MM. Van Gauweni-er<me, Van de Walle on Ilubin, in naam der katholie ken, liberalen en socialisten sluiten zicli bij die hulde aan. De legerkwestie Men begint do hespreking der interpellatie lot den minister van oorlog gericht, wegens de maatregelen welke hij zou genomen heb ben in 't vooruitzicht eoner mobilisatie van het leger, en wat er zou gedaan gew eest hebben, in geval eene vreemde legermacht onverhoeds in Bolgië.yiel. M. Troclet. In de provincie Luik bij zonderlijk heerschle groote opschudding. Dagelijks vroeg men-zich daar af, of wij wel gereed waren, om aan de gebeurtenissen hel hoofd le bieden. Spreker maakt, in naam der socialistische partij, den lof der gewapende natie. Wij verleren veel geld, zegt hij, en wij hebben geene ernstige legoriiirichling. De minister van Oorlog, zegt altijd, dal alles in orde is, of dat hij dringende maat regelen zal nomen. Daarna komt hij met eene heele reeks be knibbelingen voor den dag, bijzonderlijk voor hetgeen de mitrailjeuzen betreft. De versterkingswoiken van de Maas, zijn zeer gevaarlijk, indien zij niet goed verde digd worden, zooals M; Frère-Orhan hel al tijd gezegd heeft Men heeft 12 dagen en 12 nachten, zelfs Js Zondags gewerkt, omalies in orde le brengen, dus waren wij niet ge reed. Denkt gij misschien dat de vijand zou ge wacht hebben. Men schijnt er thans enkel op uil le zijn groolo bestellingen mitrailjeuzen en hommen te kunnen doen aan de kapitalis ten maatschappijen. (Spreker kraamt van alles uit, zonder volgorde, springt van den os op den ezel, en zulks in eene grove, onbeleefde taal. Ook i& het publiek zeer teleurgesteld.) Ilij gewaagt dan vanMe bevoorrading van hel leger en Iaat aan zijn Antwerpse hen kon frater over van die plaats te spreken. Om te eindigen, geeft hij lezing van eenige artikelen over de nationale verdediging, ver schenen in LeSoir. Wat hij echter vergeet to zeggen, is, dat hij vroeger medeopsteller was van het blad La Caserne, dal vervolgd werd, wegens zijne socialistische, anlimilitarische wer king. M. Helled vut, minister van oorlog. Men bedriegt het land. Ik houd er aan te bewijzen, dat al de kritieken op valsche grondslagen berusten of van allen grond ont bloot zijn. Ik zal op de .53 vragen, welke M. Monville mij gezonden heeft, antwoor den, maar ik wil nu toch eenige woorden zeggen tot M. Troclet. De twee ondervragingen hebben een ge meenschappelijk doel. Er zijn echter dingen, en zulks is in alle landen hot geval, die moe ten geheim blijven. Ik verzeker u, cldt steeds al de noodige maatregelen genomen Worden. Do mobilisee ringen moeten in versehillige deelen gedaan worden. De minister van Oorlog wijst er op. dat in 1870, onder een liberaal kabinet, ook alles niét volkomen in orde was, -en dat er dan ook geklaagd werd, over het gebrek aan vlugge inrichting. Er is altijd iets onvoorziens, dal is onbe twistbaar. Vijf of zes dagen zijn voldoende om ons geheel le mobiliseeron, en ons aan onze grenzen te bevinden. Wij zijn dus verre boven de verwijlen, welke men ons tóp- stuurt. In de maanden Oogst en September, wa ren al de noodige maatregelen genomen. Spreker bewijst mcDvele cijfers en getal len, het onbetwistbare van zijn gezegdens. Ledeberg wordt thans door een bijzonde ren commissaris, den heer Verwee, beheerd, Ziehier de feiten die daartoe aanleiding gaven Zekere artikelen der gemeentelijke be grooting waren in geheime zitting van den Raad gestemd. Het reglement van beheerlij- ke zaken voorziende dat deze artikelen in openbare zitting moeten behandeld en ge stemd worden, zoo richtte de gouverneur van Oost-Vlaanderen, den heer baron do Kerehove d'Exaerde, een schrijven aan liet College van burgemeester en schepenen dit lichaam aanmanend de bel rokken artikels in eene samen te roepen, openbare zitting van den Raad, hervoor le brengen en regelmatig te stemmen. Daar het College, niettegenstaande de her haalde verwittigingen van den gouverneur, hij zijne zienswijze bleef; zoo besloot men bij het'provinciaal gouvernement, den heer be- sluunl'T Verwee als bijzonderen commissaris naar Ledeberg af te vaardigen. De fleer Verwee heeft nu den Gemeente raad voor Woensdag avond, om 6 ure, bij eengeroepen, met eene door hem opgestelde dagorde. De zitting zal onder het voorzitterschap van den bijzonderen commissaris plaats heb ben. Maandag namiddag rond 3 ure, wenk Mev. D.., en Hector B..., naar het gerechts hof gebracht, om er doop den lieer onder zoeksrechter- Pardoen ondorhoord, te worden. Toen Mev. 1).., uitliet celrijluig stapte, ver borg zij haar aangezicht. Ook baar medeplichtige zag er zeer teneer- geslagen uit. Het nieuws dat de betichten op het ge rechtshof waren, had zicïi spoedig in de stad verspreid en weldra bevond zioh eene over groot© menigte voor het gebouw. Het onderhoor duurde 5 uren. De belichten zijn nu t elkander gekonfron- teerd geworden. Dit hrapht niets nieuws aan hel; licht. M. Hector B.., Heeft ^1, Van Mechelen als advokaat gekozen. VERTREK VAN 35 NOVEMBER. Zullen zich den 25 November te Antwer pen inschepen aan boord van de Bruxelles- rille. Voor de kompagme du Kasaï MM. Th. Goudschaal, scheepskapitein van 1° klas, 3° v. J. Gonter, gerant le klas, 2e vertrek Alb. Gossy, idem 2e klas, 3® vertrek H. Pirsoh, adjunkl 1" klas, 2" v, R. Sturbois, adjunkt 1" L. Hcusdent, P. Jung, A. Le- fevre en A. Daelen, adjunklen 2° klas, alle vijf eerste vertrek. Voor de Forestière et Minière du Congo MM. Evans, Foster en Hoffmann, propectors alie drie eerste vertrok, en Paus, 'agent, 2* vertrek. 4 Boetstraffelijke rechtbank vatr Dendermonde. SLAGEN. Op 21 Mei laatstleden, werd Désiré Ver- cauteren van Nieuwkerken-Waas, aangeval len door dan Lievens. Vercauteren word erg mishandelt. Er was eene wraakneming in "t spel. Het slachtoffer kon geruimen lijd niet werken. Lievens krijgt 2 maand gevang en 20 fr. boet. WOESTE AANVAL. Terwijl Frans Herrewegh en Marie Ry- landlop 1 Juli teBurglitop wandel waren, werden zij aangevallen door 3 mannen. Een dezer, Jules Janssens, gaf het meisje een voetstamp zoodal zij ten gronde viel. Zij bleef 3 weken ziek. De anderen sloegen Herrewegh af. Janssens krijgt 2 maand go- vang en 50 fr. boet. De twee nnderen elk 8 dagen. Hof van beroep van Gent. MESSTEEK. Marinus Baete, van Lokeren, heeft tijdens een gevecht eenen messteek in de bil toege bracht aan Cyriel Ilulstaert. De rechtbank van Dendermonde had hem daarvoor verwe zen tot 4 maand gevang. Het hof van beroep behoudt de eerste straf maar spreekt deze voorwaardelijk uit. STRAF VERMINDERD. Remy Gautaert, van Sottegem, is beticht zijne moeder geslagen le hebben. Een lid der familie, Remv Opdecamp, die hem zijn slecht gedrag verweet, hcofl hij eenen erge messteek in het hoofd toegebracht. De steek was zoo geweldig, dat het mes er bleef in zitten. De rechtbank van Audenaarde had hem voor deze feiten verwezen tot twee jaar ge vang en 100 fr. boet of eene maand gevang. Het hof van beroep brengt de straf op 16 maand gevang en 100 fr. boot of eene maand. Hij was en blijft aangehouden. MARKTPRIJZEN Aalst. 21 november. Hopmarkt, onver anderd, fr. 225—230. Am3eï*!echt9 2J nov. Verlccnsmavkr, te koop 403;', prijs pc-r kilo op voet 0.90 a 1,06. DenrisB'nicsnrfe, 20 nov. Tarwe 20,06; rogge 17.50; Jiavor 21.00: lijnolie '74: koolzaadolie 67;id. gezuiverd 72,o0; lijnkoeken 26,00;koolzaa<lkoeken meststof 13,00 boter 3,29 eieren 3,35 aardap pelen 10,50; graan van La Plata .36.50 id. lndië Cainphore 29,75; 155 groote hoornbeesten. Leuven, 20 nov. Landbouw tarwe 19.00 a 19.50handeistarwe 19.00 rogge IS.00 voe- dorhaver20.00 brouwhaver 20.."u koolzaadolie 70,00; lijnolie 77.00 strooi 5,00 hooi 10.00 bo ter 3,80; tarwebloem 25.75 gort Remy 29.75 tarwezemelen 16,75; lijnkoeken 25,25 eieren 3,70. aardappelen 7,50 a' 8, Lede. Dijn sdagmarkt. konijnen lc kwal. 1.40 de k. jonge konijnen, 1.50. oude duiven n. 45 jonge duiven, l.lU'i koppel, boter 4.00 totU».u. eieren de 25, 4,25 tot 0,00 van M. Cairnel Pr^et, opticien-specialiste, Aalst, I ange Zoutstraat, 6 21 november, 15 ure: Barometer 747° Thermometer 6°8. Wind: noord-west Vooruitz.régen voor de Stad en het Arrondissement Aalst. AALST. 26 November Feestdag H. Gatharina. Pa troonfeest der Koninklijke Rede- rijkkamer De Catharinisten Bijwonen der eerediensten ter Hoofdkerk. Om 6 ure 's avonds jaarlijks banket ten lokale. 26 November Sinte Ceciliafeest door de koormaatschappij 44 De Ware Vltir mingen 3 December Sinte Ceciliafeest door do fan- farenmaalschappij 44 De Jonge Aal- stenaars 10 December Opvoering door 't Koninklijk Gezelschap 44 Hel Land van Riem Jean Marie drama in één be drijf 44 Mijnheer de Senator blijspel in drie bedrijven. ■10 December Sinte Barbarafeest der Vrij® Brandweer. 17 December. 2e vertooning te geven door de Koninklijke Rederijkkamer De Catharinisten Het erfdeeldoor V. Philip piZij mag niet trouwen door R. Van Ryn. 7 Januari Onder de bescherming van de Koninklijke Maatschappij 44 Het Land van Riem opvoering ten schouwburg van «Starkadd», door de Vlaamsehe Vereeniging voor toon eel en voordrachtkunst. 14 Januari Sinte Ceciliafeest door de Ko ninklijke Harmonie - Al Groeiend Bloeiend 21 Januari Sinte Csciliafeest door de Ko ninklijke Maatschappij 44 Het Land van Riem 22 Januari Voordracht met lichtbeelden en koren, over de Reis naar Rome, ingericht door liet dagblad De Volksstem 4 Februari. Tooneelclub der Ghristene Vakvereenigingen. Arbeid en Kunst. Prachtig Avondfeest. Programma eerstdaags. GEERAARDSBERGEN 20 November, 0111 5 ure, in den Katholieken Werkmanskring, opvoering van De Verloren Zoon door de loo- neelafdeeling van den kring. N. B. De katholieke Maatschappijen ■van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deelen. WISSEL AGENT. 16, Onderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 6SA Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per dui/.eii't. Kostelooze uitbetaling van coupons en muien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL BEURS VAN BRUSSEL. Leen vaai Staat, Provin. Steden. Belgische leeuing 1 2* r 3* r Kongo uitkoerbaar4 Kongo (Loten) Annuïteiten3 Gemeentekrediet3 I808 3 Buurtspoorw «lan -Juli3 Obl. Mei-N o v. 3 (loten) 2,5 Andcrlecht 1907 3,5 Aalst. Antwerpen 1887 1903 Brussel 1902 Brussel 19u5 Zeehaven Charleroi 1905. Gent 189G Elsene 1880 1908 Laken 1902 Luik 1860 1897 1905 Mechelen 1885 - 1897 Oostende 1652. 1898 •St.-Gillis 1904 6 St .loos-ten-noode 18813 .Schaarbeek (100 fr.)2 - (500 fr.)3 Spa 1909 3,5 Doornik (5o fr.)'3 Vcrviers 1873 3 1893 3 3 2,5 2 2,5 2 3 2 3 3,5 3 3 O 2 3 3 2 3 74 78.75 70.75 70 50 5).— 102.25 88.40 88.46 88.40 75.— 75.05 99.— 82.50 88.00 86.25 85.50 85.65 102.50 103.— 95.50 9.-; 75 86.50 S6.75 94.25 94.25 83.— 7".!— 75.50 88.— Occasion A vendre belie voiiure automobile, 30-40 H. P. double phaéton, 7 places, en trés bon état. S 'adressenX. Y. Z. Bureau du Journal. Elften vraagt voor eene breiwerk fa briek goed geleerde magazijniers die den stiel kennen. 469 Schriftelijke aanvragen te doen aan liet bureel van het blad, onder de letters X. Y. uw portret te laten maken bij Tot den E S Jassaaaa-s goef ik op 12 keurig afgewerkte postkaarten een schoon Iedereen die hekend is mot mijn manier van werken zal zich met ver trouwen tut mij wenden. 466 Bernard W/LLEMSEN, Hopmarkt, Aalst

De Volksstem | 1911 | | pagina 3