OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER 6e Reeks brieven van M. Vincent Biericx Jeugdige brandstichter Hot beyinsol der sohoolge- lij'dieid door ds wst erkend Hevige brand te Antwerpen. DO GS- ZO X-, ÜO Vreeselijke paniek in een schouwburg Is Bordeaux Stoutmoedige bandieterij te Praag SCHRIKKELIJK DRAMA ts Chate'ineau Italië en Turkyë BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72St Steenweg van Waterloo, 723. I Q, KerJistraat, Q Telefoon 114 Bestuurder J. I 'an Nuflet-De Qendt. AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0M0 3e blarir. iele regel) fr. 0.30 4e blauz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankun, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regelt fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 liecht. hersteil. (per regel) fr. 2.00 0\erlijden (per regel) ïr. 2,00 Zeventiende jaargang n' 27 f. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 23 Rovember ISII ABONNEMENTEN- Zos maanden 4 franken. Eon jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburselen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonde. fcf TWEEQE UITGAAF, 7 uren 's avonds. c% Zoon Is velen welen, rs bet bureel van Weldadigheid gehouden, eon deel van het schoolgeld der kinderen die rochi hebben op kosteloos onderwijs, te betalen. In 1909 is er voor den dienst van het lager onderwijs 54,311.999,51 Ir. uitgegeven. Zooals terloops mag ge zegd worden dit feil bewijst wel dat er 111 België niets wordt gedaan voor 't onderwijs. Is 't niet In die schooluitgaven komt de Staat voor 23,070,049,04 fr.,de Gemeenten voor25,799,521,70 fr., de Provinciën voor 2,859,544,71 fr. Aan scb ooibij dra gen is or onkel 1.009,186,04 fr. Daarvan hebbende Weld;idigbeidsbureelen voor ganscli hol land eene som betaald van fr. 228,352,15. De open ba re Wel da d igheidsbu ree 1 en zijn nochtans verplicht oen doel der schoolonkoslen te dragen van de kin deren die recht hebben op kosteloos on derwijs, en liet is gelijk welke school de kinderen bijwonen, het mag eeneoffi- cieele, eene aangenome en eene aan- neembare vrijeschool zijn; al de kinde ren hebben onder dees opzicht, iiet ZELFDE WETTELWK RECHT, Cr lliag gCOll onderscheid gemaakt worden tusschen de verschillende scholen. Ilcl laatste alinea van de organische wet op het lager onderwijs luidt als volgt Do Bestendige Deputatie, na het advies te hebben ingewonnen van hot Weldadigheidsbureel en van den Ge meenteraad, bepaalt, behalve beroep op den Koning, het deel dat valt op hel gezegd bureel in de sclioolonkos- ten van de kinderen die recht heb ben op het lager onderwijs het deel opgelegd aan het Weldadigheidsbu reel, wordt in dezes begrooting ge schreven EN MOET VERDEELD WORDEN TUSSCHEN DE GEMEENTE-. DE AANGENO- MENE EN DE AANNEEMBARE SCHOLEN, volgens liet getal kinderen die recht hebben op het kosteloos onderwijs en regelmatig die scholen bezoeken. Al de schoolwetten die in België sedert 1842 hebben bestaan, hebben de verplichte lusschenkomst van het Weldadigheidsbureel bekrachtigd. Doch gcene wetsbepaling werd meer onder de voeten getreden. De Welda- iigheidsbureelen echter moeten maar icn gedeelte van de schoolonkoslen be- .alon, als zij genoegzame, voldoende gewone middelen in hun bezit hebben, zonder toelage te moeien vragen aan de Gemeente. De Gemeente moet de tekorten dekken van het Welda digheidsbureel, indien deze tckorteu voortspruiten door het vervullen dei* welI ijke verplichtingen Doch, zoo het Weldadigheidsbureel verplicht is die uitgaven te doen, en daar cUi Gemeente verplicht is die te korten te dekken, waarom moet de «vet dien omweg voorschrijven en Wbarom niet veel eerder de Gemeente zelvo rechtstreeks verplicht De Ge- ineen^ stelt hare scholen k steloos ten dienste Van die kinderen. Die oplos sing is huel eenvoudig maar ongeluk kiglijk, wat gedaan als de kinderen de aanneembare vrije school bijwonen Zeker, d& vrije scholen zijn kosteloos voor de arme kinderen, maar men zou de bepaling der wet moeten toepassen, want niet het niet te doen, benadeelt men Cle vrije scholen. Ik het Walenland zijn vele dorpen diosnakken naar eene vrije aanneem- bure school Doch bij gebrek aan mid delen kan men ze niet tot stand bren- gbn of als de school is tot stand gebracht, dan kan zij niet blijven be staan, juist omdat de kinderen die recht hebben op kosteloos onderwijs en die deze school volgen, niets aan het beheer der vrije school bijbrengen, hoewel het duidelijk in de wet slaat, en er altijd heeft ingestaan, dat hel Weldadigheidsbureel een gedeelte der kosten moet dekken van deze kinde ren, eender of zij eene officieële, eene aangenoniene of eene aanneembare vrijeschool bezoeken. Deze wetsbepaling wordt in vele gevallen niet nageleefd de onwillige en antiklerikale besturen saboteeren er de toepassing van. Het is nochtans niet moeilijk de zaak op te lossen. Zoo men in de wet schrijft dat de Gemeente verplicht is, juist zooals ze nu verplicht is, maar met een omweg langs het Weldadigheidsbureel, een gedeelte te dragen van de schoolonkosten van de kinderen die recht hebben op kosteloos onderwijs, en aangezien al de kinderen recht zouden" hebben op kosteloos on derwijs, zoo zouden de Gemeenten tus schen kom en voor een gedeelte in de schoolonkosten van ai de kinderen, en de zaak ware geklonken. In de Kamers en in de liberale en socialistische bladen, hebben de Hy- mansen en Vandervelde's reeds meer maals verklaard, dat de aanneembare vrije scholen geen recht hebben op toe lage van de openbare besturen, maar dat de openbare besturen liet recht hebben sommige vrije scholen te on dersteunen. Welnu, zulks is niet waar. Als kinderen die recht hebben op kos teloos onderwijs, de vrije scholen be zoeken, 'dan bobben" die vrije seliolen, recht op het gedeelte der schoolonkos ten, dat het Weldadigheidsbureel voor die kinderen moet dragen. Zulks werd erkend door de wet van 1842, alsook door deze van 1879,1884 en 1895. De tegenstrevers bestrijden dus een princiep dat ze zelve altijd hebben ge huldigd... Daaraan ziet ge eens te meer, hoe rechtvaardig de oplossing is door de katholieken in sckoolzaken voorgesteld. De onz!|?3igheic3. Te Sl-C.illis heeft een kleine jongen van 10 jaar, zekere Volles, zijn catechismus zien verscheuren door zijne makkers, zonder dat do onderwij zers er iels over zegden. De onderwijzer had zelf eerst de kaart van den kleinen scholier in stukken gelrokken. Schepene Morichar en de liberale bladen hebben liet feil willen logenstraffen, inaar 't is hun tegengegaan De bestuurder der school, in de noodzakelijkheid gebracht,heeft den leerling, die den calhechisrnus in stuk ken heeft gescheurd, gestraft. Dat is een allerbeste getuigenis tegen de zoogenaamde onzijdigheid. g-falteia, zco niet! rietblad van M. May schrijft over M. Woeste alsof bij uit den vreemde is overgewaaid. Dat is maar voor M. May die uit Francfort-am-Mein, hier is aangeland doch M. Woeste is ge boren in Brussel en heeft zijne studiën ge daan in Brussel. Is Brussel misschien niet meer in België De bSoemenve^koopsters bij de Dedameu cn jufvrou wen van de komiteiten tot den verkoop van de koninginnebloem, zullen bepaald den 29 November in het Paleis te Brussel ont vangen worden, om half due van den namid dag. De genoodigden zullen in stadstoilet zijn. Do uitnoodigingskaart zal streng ver- eischt worden. De damen zullen per groep voorbij de koningin gaan en gerangschikt gaan per provincie en per alfabetische orde. Antwerpen gaat dus voorop. Ruzie in 't hsüishouden. Heeren Delvaux en Royers, liberalen, heb ben de begrootingen gestemd de anderen niet. We moeten u niet zeggen of het kermis is bij de antiklerikalen. Ze kunnen nu nog niet overeenkomen, wat zou net worden, moest België ooit het ongeluk hebben in goddelooze bcsluurshanden te vallen De Brusselsche katholieken In de Moerasstraat te Brussel hebben de katholieken van Brussel een groot stuk grond aangekochtdaar hebben ze nu een katholieken kring opgericht, een echt paleis. Dit zal binnen kort do vergaderplaats zijn van alle Brusselschc katholieken. Bij de inhuldiging: zal M. Doktoor Frans Van Cauwolaert de groote feestrede houden, Om zeep. De vrije socialistische universiteit te Bruss' l is om zeep. Waarom M. Solvay, de r--t•••oio kapitalist en rijkste vent van T land. wil niet ineer stuiken, tenzij die zwansuniversileil versmolten wordt met de vrije universiteit van Brussel. Hel groote werk der socialisten is dus... om zeep Maai* durven. De socialisten maakten in hun blad grooten, geweldigen ophef over de kiezing van Ronse. De katho lieken hadden ongehoorde drukking uitge oefend. Waarachtig. we zouden de socialis ten zelf gaan geloofd hebben, toen plots een gansch ander bericht verscheen De katho lieken hebben eene klucht in repel naar hel parket gestuurd, tegen een vijftigtal libera len en socialisten. Liberale en socialistische kopstukken zullen zeker vervolgd worden. Ziedaar, hoe de socialisten liet verstaan De katholieken beschuldigen en zelf de schuldi gen zijn. Als ge maar toupethebt. Volsjt dit üOsrbeeSd, vrasn- den De katholieken van Charleroi hebben Zondag eene meeting gehouden waar drieduizend man aanwezig waren. M. Bri- faut voerde er het woord. Alle maanden houden zij meeting-. In December zal M. So gers, van Antwerpen, spreken. Ziedaar een voorbeeld dat wij overal moeten volgen Is heft zoo, ja of eteero Lezers, wij laten u oordeeleu 1-n Holland is de nieuwe krijgswet ges! -d in plaats van 17,000 man, moeten er nu jaarlijks 23,000 onder de wapens. In de bespreking stelcleil de socialisten voor, ook de priesters, de ministers van den eeredienst onder de wapens te roepen.Dit voorstel werd gestemd door de 7, hol is to zoggen door al de socia listen en 7 liberalen. Al do anderen keisten het af... De socialisten geven nogmaals het bewijs dat ze ni<4 togen den godsdienst zijn, zegt liet Centrum mot recht on rede. In Den Haag dient socialist Duys, het godsdienstvijandige voorstel in in Frank rijk was Jaurès de rechterarm van den kerk- vervolger Combes in Italië komen meest al de ongodsdienstige voorstellen van socialist Bissolali.En in België zijn ergeene grootere papenvreters dan de socialisten. Is 't zoo niet Wij laten u oordeelen. De geheimzinnige verdwijning te Ranst Nog altijd geen nieuws over de verdwij ning van den jachtwachter Do Haes. Verle den week kwamen twee personen bij de gendarmerie van Ranst de volgende verkla ring doen Den avond der verdwijning van den jachtwachter, kwamen wij langs de Nellie, wanneer wij hulpgeroep hoorden en een geplons in het water. De gendarmerie van Ranst, die in deze ge heimzinnige zaak gcene moeite spaart, om zo in 't klare te trekken, begon de Nethe af te sleepen, maar vruchteloos. Tijdens eene vertooning in den Alcazar- schouwlmrg, te Bordeaux, moest de bestuur der maatregelen nemen legen eene groep jongelingen, die zich niet betamelijk ge droegen. Dezen, om zich te wreken, begonnen te roepen cn staken dagbladen en programma's in brand. De zaal was propvol. Eensklaps slak een der ruslstoorders ook een dagblad in brand, en liet bet over de borstwering van hel bal kon glijden. Terzelfder lijd begon hij le roe pen Brand Brand Alsdan ontstond eene vreeselijke paniek. De toeschouwers vluchtten in allerijl naar do uilgangen. Dezen die op de tweede galerij hadden plaats genomen, klommen ovor de afsluiting der eerste galerij, om spoediger beneden te zijn, doch do afsluiting stortte in en een tiental personen dio er zich juist op bevonden, werden in het orkest geslingerd en erg gekwetst. Dé ruststoorders hadden nu stoelen geno men, waarmede zij de spiegels en glazen deuren verbrijzelden. Eon policieagent wilde zich tegen de vlucht der menigte verzetten, doch hij werd omver geworpen en vertrappeld. De ongelukkige werd vreeselijk over heel het lijf gewond. In het gewoel gelukten al de ruststoorders er in, de vlucht te nemen. Zeven personen moesten naar het gasthuis overgebracht worden, om er verzorgd te worden. De laffe ruststooöders worden opgezocht. Te Praag werd eene stoutmoedige bandie tendaad door twee jonge schelmen gepleegd op een briefdrager welke steeds groote som men geld moest ophalen. Ilij- was gister in de kamer gekomen van de gebroeders Slaba, de eene 19 en de andere 17 jaar oud. Deze hadden naar hun huis eene rnandaatkaart van 2 frank laten zenden. Toen de briefdrager hun het bedrag wilde overhandigen, richtten zij op hem hunne revolvers en eischien dat hij hun al 't geld welke hij op zich had, zou afgeven. Doch de briefdrager, een strniscli man, was niet ver schrikt en ontwapende de jonge schelmen. Daar hulp opdaagde, kon hij de misdadigers aan de policie overleveren. De gebroeders Slaba hekenden op 1 November in een trein ooi» officier, dien zij eerst hadden vermoord le hebben geplunderd. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXXIII. 23 Oogst 1911. Mo bek a Apen Nieuw-Antwerpen Mobeha, achter eilanden gelegen, is niet te zien van op ons schip. De houlposten zijn hier wol onderhouden, niet alleen deze van den Slaat maar ook dezen van bijzonderen. We laden aan den post van oenen oud-sol daat. Op den gevel van zijn huis slaat ge schreven EBENA 't is het eerste opschrift dat ik zie op de woning van eenèn inlander. Terwijl we aan 't laden zijn, hoort men in het bósch twee geweerschoten. Kort nadien, komt een negér met vier apen, twee grooto en twee kleine toegeloopen met het eerste schot trof hij- de-moedor en de twee -kleine, die ze in hare armen droeg... Het is 30 graden warm in de kejuit, ook slaan we op hel dek. Een heldere zonneschijn geeft aan de watervlakte het uitzicht van een overgroot en spiegel, waarin 't boomge was van den linker oever is weergegeven. Zio eens, zegt de Amerikaan hoe breed de stroom op deze plaats is we kijken eens wel en oprecht de stroom komt ons voor als onbeschrijflijk breed. We varen met een middelbare snelheid van 12 kilometers per uur. M. Nil son, een oud-K ongolander, duidt ons de plaats aan waar Nicuto-Antwerpen moet gelegen zijn 't is op den rechten oever, maar van die stad kunnen we niets bemerken. 7 ure 's avonds cn pikdonker. De kapitein verlangt een gegeven punt te bereiken we varen op Gods genade en het goed geleide van onzen stuurman. De ketels van een Kongoscliip zijn met hout verwarmd dal vuur geeft sprankels, die men bij dage niet bemerkt, maar, in 't donker, ziet men uit de schouw ecnen vuurstroom vliegen en men kan er lang staan op kijken, want liet is zonderling dien vuurregen in 't water te zien neerdrup- pelen. Indrukwekkend moot dit vuurwerk zijn voor de inlanders die onwetende men- schen moeten deuken dat een stoomschip rechtstreeks door het vuur bewogen wordt. Eindelijk kwamen we aan een eiland, waar we nu op anker liggen en wiegen. Onze aan komst was ruststoreud voor de vogels, die schreeuwend i ar een veiliger oord vluchtten. Kqngotrotter Dinsdag morgend werd Chatelineau door een vreeselijk drama in opschudding ge bracht. Sinds ongeveer anderhalf jaar, had een 24jarige jongeling, Leon A..., kennis aange knoopt mot de lOjarige Juliette E. De jonge lieden zouden reeds in het huwelijk getreden zijn, doch hunne ouders verzetten er zich tegen. De verliefden hadden dan besloten zich le zelfmoorden. Vooraleer te sterven, wilden zij zich ech ter wat vermaken. Leon A.., ging eene som van 300 fr. welke hij op de spaarkas had, halen en daarmede trokken zij naar Brussel. Daar leefden zij acht dagen, alle avonden naar de schouwburgen gaande, tot zij zich Maandag schier zonder geld bevonden. Een revolver van zwaar kaliher werd aan gekocht en met het overige reisden zij naar Charleroi, van waar zij dan te voet naar Ciiatelineau trokken. Na eenige uren gewandeld te hebben, be vonden zij zich rond 10 ure in eene weide. Daar besloten zij te sterven. Leon A... schoot-het meisje een kogel in het hoofd en poogde zich daarna to zelf moorden. De ongelukkige jongelieden stort ten bewusteloos naast elkander neer. In den nacht keerde Leon A... tot het be wustzijn terug. Ook het meisje leefde nog en vroeg te drinken. De jongeling ging in zijn hoed water halen en dan vielen beiden wederom in slaap. Dinsdag mórgend werden zij bemerkt door voorbijgangers cn naar hunne woning over gebracht. Hun toestand is geruststellend. Het parket kwam kort nadien ter plaats en Leon A... werd aangehouden on in het gevang van Charleroi opgesloten. Maandag namiddag ontstond brand in de hoeve van M. Backers, te Moulin (Groot Hertogdom Luxemburg). Het vuur nam spoedig zulke groote uit breiding. dat er aan blusschen niet meer te denken viel en do hoeve werd geheel ver nield. Alleen liet hoornvee was kunnen gered worden. Eene halve uur later stond do hoeve van Bacher's broeder ook in laaie vlam. Ilier was hot vuur ontslaan in do schuren en in weinige minuten tijds stonden, stallen en woonhuis ook in laaie vlam. Alles word ver nield. Eindelijk Dinsdag morgend vroeg,ontstond brand in do hoeve van Mcv. Faber. De 70 jarige weduwe bevond zich alleen in hare kamer, toon zij door de vlammen en den rook gewekt werd. Zij kon gelukkig-lijk nog door hare knechten gered worden. liet geheim der versohillige brandrampen werd eenige oogenblikken later opgeklaard. De echtgeuooten H... zochten reeds heel den nacht hun zoontje, een twaalfjarige niet- deug, dien zij sedert don vorigon avond niet meer gezien hadden. Zij verrasten hem, toen de jonge schurk poogde een hooiopper in brand le steken. Door vragen in 't nauw gebracht, bekende do kleine weldra, dat hij do drie hoeven in brand gesloken had, om zich te wreken op de knechten, die hem wegens zijne nieldou- gerijen gestraft hadden. Verssheidene personen gehwetst en verbrand. Dinsdag morgen ontstond brand in het soldcnhuis der echtelingen Magermans, Le- guitstraat, 14, woonachtig. Op eenige minu ten tijds stond de goheele winkel in brand. De pompiers, onder bevel van luitenant Remy, li ebben eon half uur gewerkt. De schade dio nogal aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De vrouw werd door glasscherven aan den arm gekwetst en in de apotheek der Schip persstraat verzorgd. De heer adjunct Dujardin, die ter plaatse was en een onderzoek instelde, vermoedt dat liet vuur op de volgende wijze is ontslaan Het zoontje wilde naar den kelder, welke onder den toog zijnen ingang heeft, om palat ten te halen. De moeder gaf hem enne bran dende kaars mede. Wanneer de vrouw terug in do keuken was, boorde zij eensklaps brand roepen en zag haren winkel in brand. Bij toeval moeten voorwerpen, welke onder den toog lagen, vuur Lebben gevat. Het vuur woedde zoo hevig dat de bewo ners van het bovènverdiep in de onmoge lijkheid waren liet brandend huis le verlaten. De policieagent Drossaert geholpen door eenen burger, zette eene ladder tegen liet huis, sloeg de ruiten stuk en gelukte erin op die wijze de vrouw te redden. De agent en de burger hadden het aangezicht en de handen lichtelijk verbrand. TUSSCHEN Zou het waar zijn De Turken zouden uit Constantinopel hot bericht liehhen ontvangen een bepaalden aanval te doen op Tripoli. Slaat het tegen dan zullen de Turlren zich binnentrekken in hel binnenland en de sultan zal dan den oor log uitroepen tegen de kristenen. Te Tobrouck. Don 16" dezer,heeft te Tobrouck een klein gevecht plaats gehad. De Italianen hadden 3 gekwetsten de Turken zeer talrijke ver liezen. Hot zijn da Italianen die het zeggen. Te Derna. In den nacht van 16 en 17 November heb ben de Turken een hevigen aanval gedaan op de Italiaansche bezittingen te Derna. De Italianen hadden 4 dooden, de Turken veel meer. Zoo bericht men uit Rome.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1