OORLOG Een vijand der Zusterkens 'T EEN EN 'T ANDER Geheimzinnigs zelfmoord üit HsMe tot liare mostier 6e Reeks brieven van M. Vincent DIericx Een geheimzinnig drama. DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffet-De Qendt. Aanslag tegen een onderzoeksrechter Het onderzoek te Meenen Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nr 2723. 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELENs TE BRUSSEL TE AALST 72$» Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, 9^ I Telefoon 114 Vrijdag 24 November IS11 ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) Ir. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Finaiic. aaakon. (per regel) fr. 2,U0 Kcklamen (per regel) fr. 1.0Ö Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) l'r. 2,00 Een der nvsest hatelijke bladen door zijn ongehoorden veldtocht tegen de Kerk, den Godsdienst en de Priesters, is ongetwijfeld het Fransch dagblad La Lanterne, en eet? der hevigste bestrijders van al wat godsdienstig is, en op de eerste plaats een der gewel digste en ongenadigs!© vijanden van de Zusterkens der Armen, was de Heer Victor Flachon, tot Zaterdag nog be stuurder-hoofdopsteller van het hooger vernoeni de blad.... Lyon, Parijs, hebben over veertien dagen het gruwelijk feit beleefd, dat de regeering de Zusterkens der Armen op straat deed smijten. En hoe eer biedvol wij voor allo kloosterzusters zijn, deze Zusterkens zijn nog van een gnnsch bijzonderen aard. Zij gaan kosteloos, in de huizen van noodlij dende werkmenschen hun hulpe bie den. In een werkmansgezin, bet is de moeder die ziek valt. Welnu die Zus terkens gaan daar verblijven. Zij gaan de zieke moeder verzorgen, zij maken op tijd en stond het eten gereed tegen dat vader van zijn werk komt, zij was- schen, kammen en klceden de werk manskinderen. zij strijken en kuischen de kleederen, en stofFeeren en reinigen geheel liet buis, Zij willen geen cent, geen centiem voor bun werk, en verla ten maar het huis als moeder geheel genezen is. Dat is hun doel, dat is hun levenstaak. Moeten wij u zeggen, le zers, dat de hevigste socialistische werklieden, de razendste gocldeloozen, in aanbidding staan voor engelen die zooveel opoffering doen. En nochtans de regeering doet die menschen op straat zetten. En waarom Omdat het kristent vrouwen zijn; om anders niet. Nacht en dag waken nu de werklieden van Lyon, tegen dat de gendarmen en de agenten de Zusterkens zullen komen buiten zetten, om deze groote en heilige weldoensters met bun lijf en bloed te verdedigen. In Lyon stonden er op enkele dagen 30,000 handteekens op de betoogschriften om de regeering te bidder» de Zusterkens toch te laten. In die omstandigheden was er toch een man die den droeven moed had tegen die Zusterkens ten velde te trek ken. Het was M. Victor Flachon, de bestuurder-hoofdopsteller van La Lac eine. Welke was zijn wrok te gen die nederige personen Voor ons staat het vast, Flachon kon die wezens niet verdragen, omdat zij te zedelijk waren. Dit stond hem niet am, want het is om de schandigste zedenzaken dat hij nu achter de gren dels zit. Hij had zijn boezemvriend, M. Briand oud-hoofdminister van Frankrijk en oud-hoofdopsteller van La Lanterne uitgenoodigd op zijn prachtige villa te St. Rafael. Het moet onder meer tijdens die ge legenheid zijn, dat de schandigste fei ten zich hebben voorgedaan met ver scheidene minderjarige kinderen. Meer gaan wij van die vuige feiten niet aanhalen, maar onze bedenkingen voortzetten. De - Peuple weet slechts enkele regeltjes aan 't voorval te wij ten, hoewel de zaak den groolsten ophef maakt, daar het een persoon geldt die in de allerbeste betrekkingen leeft met gewezen ministers, tegenwoordige mi nisters en toekomstige ministers, een persoon die meende vrijgevochten te zijn en alles hem toegelaten, hetgeen inderdaad lang is gebeurd. Het rood orgaan van Brussel om den indruk zooveel mogelijk weg tc nemen, schrijft ook ex-directeur van de Lanterne. Ja, ex-directeur, maar Zaterdag nog stond het van boven op het blad Vie tor Flachon directeur-rédacteur en chef. Maar toen Flachon onweder- roepelijk door het parket moest gepakt worden, heeft men hem gauw uit het blad gedaan en kamerlid M.PaulBou- rély.iszijn opvolger geworden. Buiten Flachon zijn nog in de zaak gewikkeld een rijke Pool en de groote handelaar Allord. De voorgangers van Flachon in liet blad stonden ook in geen geur van heiligheidDe Baron de Reinach heeft zich gezelfmoord, Mayer, onder eene niet min onteerende schandezaak, was weggevlucht. Dat zijn de mannen die al hun hu at, al hun venijn, al hun verachting, al hun verfoeiïng, al hunne verwenschin- gen en lasteringen werpen met volle karrevrachlen naar het hoofd van onze deugdzame, heldhaftige, kristen© vrou wen 't zijn zulke kerels, zulk gemeen, zulk slecht volk, dat onze heilige kloos terlingen wil doen verdenken van zede loosheid, losbandigheid, wulpsehlieid. Ah Hoe dikwijls hebben wij niet geschreven, dat de beleedigeis van onze kloostervrouwen en kloosterlin gen niet eens tot de enkels kwamen van hunne slachtoffers. Wanneer toch, zal het voik, wanneer zult gij, ver dwaalde werklieden, wanneer toch zult gij de waarheid, de naakte waar heid eens slug en stout in d'oogen durven zien. Mistrouwt u van de lasteraars van Priesters en Nonnen, want, in der waarheid, zij deugen niet Woojf* heï Isseges» ©JseSes^ijjs. t)o totale som in 1909 voor den dienst van liet lager onderwijs uitgegeven, beloopt 54,311,099,51 fr. Daarvan betaalt de Staat 2,(333.514,71 fr.en de gemeenten 25.799.521 fr79c. Als schoolgeld wordt er enkel be taald 1.G09.487,04 fr. Het lager onderwijs is bijna overal kosteloos. De bureelen van liefdadigheid hebben 228.352,15 fr. voor g-ehael het land be taald. In de organische wet op bet lager onder wijs, artikel drie,in bel laatste alinea, slaat: Ilol bureel van weldadigheid moet, in ver houding van liet getal leerlingen, liol deel van het kostgeld betalen van de kinderen die bet recht hebben op kosteloos onderwijs, en die de gemeente, do aangenomene of do. aanneembare school bijwonen, en dit volgens de som door de bestendige Deputatie vast gesteld... Geen enkele wetsbepaling werd met de voeten getreden als deze. Het is dus uitgemaakt, dat sinds lang de vrije scholen, volgens de wet, recht hadden op ondersteu ning... Socialist Q^ionarl vei*ooi*> deei©. Gezel Grignart, gemeenteraads lid van Vorst, is voor wijnpotterij, veroor deeld volgens artikel 245 van het strafwet boek, tot verscheidene honderden franken boet... In een klein plaatsken van Vlaandoren werden over enkele weken ook gemeente raadsleden vervolgd. Hier waren liet simpele lieden, en daar er in de gemeente niemand liet werk kon uitvoeren, hadden zij hul zelf aangenomen dit uit te voeren. Zij deden voordeel aan de gemeente, maar, wet is wet. Doch juist omdat wet, wet is, wordt er ge sproken d?t M. Braun, burgemeester van Gent, ook zal vervolgd worden, om to Des- t.elbergen door de stad werken te hebben laten uitvoeren, die hem het grootste voor deel zouden hebben gegeven. Een 3©4 va© ééw BiiïBiice©. Er zijn loten van de expositie van Charleroi in omloop.Er zijn vijf reeksen,zoo 't schijnt. Do bijzonderste prijzon zijn Eén van een millioen één van 200,000 fr. één van 100,000 één van 50,000 fr. en één van 25,000 fr. De Belgische steengroeven. In 1907, 1908 en 1909 was de productie onzer steengroeven verminderd nu is zij meer gestegen. Nu telt men 428 onderaard- sche groeven en 1094 onder den blooten he mel die te zamen 35711 werklieden bezigen. In 1910 zijn er 24 ongelukken geweest waar van 4 doodelijk. Henegouwen komt aan 't hoofd voor den blauwen arduinsteen Namen voor den mar mer, zij geeft 12000 kubieke meters vau do 15D00 die er worden voortgebracht. Brabant, Henegouwen en Luik geven krijt, daarvan geeft Luik de 4 vijfden. Voor de slijpsteenen en de leien komt Luxemburg vooraan. Die produkten brengen 1,889,000 frank op daarii) heeft Luxemburg voor 1,368,350 fr. Het poeresid fortuin in Bel gië. Den 1 Juli 1911 was dit 13,945 millioen den 1 November 1911 nog 13,408 millioen, of 477 millioen minder. De Staats fondsen zijn er tusschen voor eene verminde ring van 123 millioen, de koolmijnen voor 20 millioen, de spoorwegen en waarden voor 23 millioen, de werkhuizen van construciie voor 20 millioen, de koloniale waarden voor 115 millioen en de vreemde actiën voor 23 millioen. Oisze meiasBtnijve^heid. In ons land zijn 46 hoogovens, waarvan 40 in working zijn geweest dit jaar. Zij hebben 2 millioen ton maehienkolen verbruikt, en om een ton metaal te smelten, waren er 1087 kilogr. maehienkool noodig. Onze hoogovens smelten enkel voor liet elfdo deel inlandsche mineraal. In de staalgieterijen wordt er vooral meer en meer voortgebracht. In België is er in 1910 daarvan 2 1/2 mil lioen ton verbruikt, of 400000 ton meer als in 1909 hetzij 23 per cent meer. De invoer bedraagt 27 percent van liet verbruik en de uitvoer bedraagt enkel 8 percent van dc totale voorlbrengst. België telt 28 ijzergieterijen en staalsmel- terijen, die 1G877 werklieden bezigen. Zij hebben 2 millioen tón verw erkt en d8 drij vierden kwam van de hoogovens van 't land. Er zijn in "België 40 ijzerfabrieken met 10155 worklibdeu. Zinksniellcrijen zijn er 13 en 10 laminoirs, die 8179 man bezigen. Zij bewerken geen Belgisch mineraal. De vreemde landen hebben 421,190 ton gezon den. De ton zink kostte verleden jaar 569.50 fr. of 23,33 fr. meer dan vorig jaar, lielgone de wnardo der productie deed stij gen met 100000 fr. Lood en zilver worden in 5 fabrieken mot 1818 man voortgebracht. Ook geen inlandsch mineraal. 48025 ton vreemd mineraal on lood en zilverachtige onder-produkten. Ket Jste KaihcSiek Hedes1- Sandscüa Tïsbweeic-oïigres dat door do zorgen de Algemeene Tóoneelboe- lcerij toekomend jaar op 2ca Paaschdag 1e Brussel gehouden wordt, zal bestaan uit eon morgendzitling, een namiddagvergadering en een avondfeest. Reeds werd bet volledig program opge maakt, alsmede het avondfeest geregeld. Waar do inrichters met zulken voorbeeldi- gen spoed dit Tooneelcongres voorbereiden iJienen alle tooneelvrienden er zorg voor te dragen dat op denzclfden datum geen add ere belangrijke vergadering geteld wordt. Do 2Paaschdag 1912 blijft dus uitslui tend voorbehouden voor liet lsta Katholiek Nederlaudsch Tooneelcongres. Woensdag eenigo minuten na den middag werd Montignies-Neuville in o diudding gebracht door een geheimzinnig drama. Do 19 jarige Rachel E..., bediende in een handelshuis te Charleroi, kwam als naar gewoonte tehuis om te middagmalen. Zij trad in eene plaats naast de eetplaats, om er haren hoed en mantol neer te leggen. Pas was zij er binnen, of hare ouders hoorden een vuurschot in die plaats weer klinken. Zij snelden toe en vonden hun kind met doorschoten hoofd in een bloedplas ten gronde liggen. De ongelukkige had reeds opgehouden te leven. In do hand hield zij nog den revolver, waarmede zij zich het leven benomen bad. Do oorzaak dezer wanhopige daad is tot hiertoe onbekend. Dinsdag avond had zij nog eene vertooning in het Eden Theater bijgewoond. Zij liet geen enkel schrift na en Woensdag morgend was zij op het werk even spraakzaam en vlijtig als gewoon lijk. Do droefheid der ouders is onbeschrijflijk. In de Onze Lieve Vrouwstraat, te Namen, hield de weduwe Laoroix, 79 jaar oud, met hare 44jarige dochter een magazijn van op gelegde en versche groenten. Mrjuffer Lacroix beminde hare moeder oprecht teederlijk. Ook, toen de oude vrouw een drietal weken geleden overleed, kende de wanhoop der dochter geene palen. Verre van te verminderen, groeide die wanhoop nog dagelijks aan en zij kreeg de gedachto zich van het levon te berooven. Dijnsdag avond bracht Mejuffer Lacroix, als naar gewoonte don winkel in orde. Dan sloot zij de deur en schreef een briefje aan den policiekommissaris. Vervolgens begaf zij zich te bed. Woensdag morgend bleef haren winkel gesloten, en vruchteloos kwamen de kliëulon aan hare woonst kloppen. De policio werd verwittigd en een slotmaker kwam de deur openen. Men vond de arme dochter op haar bed uitgestrokt liggen. Zij was dood. Eon ge neesheer stelde vast, dat zij zich bij middel van zurkelzout vergiftigd had. In liet briefje, aan den kommissaris ge richt, liet zij weten, dat zij zich zelfmoordde omdat zij hare moeder niet kon overleven. Zij duidde levens de plaats aan waar men geld zou vinden voor hare begrafeniskosten te dekken. Dinsdagmorgen, rond 8 uren, 10 m. kwam liet parket van Brussel te Meenen toe. De magistraten begaven zich met MM. Van den Bossche, policiekommissaris, en Van de Voorde, onder-kommissaris, naar een der zalen van 't stadhuis. Daar zou het onderzoek worden voortgezet, onderzoek geopend op 20 Juli laatstleden, tengevolge der aanhou ding van Oscar Hernalsleen, die te dien tijde gelast was met de hei-opbouwwerken van hel klooster van het Cenakel, door een brand vernield. Men weet dat de leider der werken was aangehouden geworden, onder beschuldiging de dader to zijn der verzending eener bom, gericht aan M. Fromès, onderzoeksrechter, wonend Belle-Vuelaan, te Ukkel. Dit ge heimzinnig pakje werd gevonden in een wagon 3* klas van een trein, uit Dender leeuw komend. Die aanhouding verwekte te Meenen groote opschudding daar Oscar Her nalsleen, vroeger betrokken to Brussel in eene opzienbarende zaak, gemeenteraadslid in Tervueren was geweest. Moer dan 30 personen werden door den onderzoeksrechter als getuigen onderhoord. Onder deze getuigen bevonden zich de per soon die het buskruit verkochten do jongen, die het pakje, de bom bevattend, naar de statio heeft gedragen. Vele getuigenissen zijn zeer bezwarend voor Hernalsteeen. Deze beweert nog steeds onplichlig te zijn. newözeiHolksyeriegeiiwoortiiger, reizende in Kongo xxxiv. 24 Oogst 1911. Doornen Lulonga 51\2 ure 's morgens de vuren zijn reeds aangestoken langzamerhand is het man schap in beweging. Om 6 ure, komt het gefluit van hot machien de nog slapenden wi kken, 't Schip zet zich in beweging en onze cinema is aan 't afrollen. Water en wouden, eilanden en vloeden maken van den stroom eeimn doolhof. Die bosschen, zegt een reiziger, blijven altijd de zelfde 't is een man die oogen heeft maar niet ziet Van stap tot stap verandert het panorama en zooveel er onder de menschen geen twee to vinden zijn met gelijk gezicht, treft men nooit tweemaal het zelfde tafereel op den wereldbol Wat men nooit genoeg bewon derd heeft,zijn de struiken en hoornen, welke plooien onder T gewicht der slingArranken. Ze zijn als met mantels bedekt, doch elk heeft er eenen van verschillende snede 't is niet gelijk bij ons, waar 't schoon geslacht beheerscht wordt door do slaafscho mode. Tusschen dat overladen kaphout, verheft de palmboom, zijne lichte pluimen en de vaal- sche katoenboom, (lc faux-colonnier) recht als eene lcaars, beheerscht met zijne machtige kruin al liet omliggende gewas ranken en lianen zijne machteloos zijne gladde zilveren schors te overmeesteren. Te Lulongaaan den mond der Lulonga- rivierzien we een Roomsche en een Pro- leslansche missie. Met een wit vaandel wordt er teoken gedaan, om ons schip to verzoeken aan te landen. Een dominee met zijne dame en een kind van 9 maanden, hier geboren, krijgen we als reisgezellen. Als men slrooinaf vaart,zijn de zandplaten gevaarlijk, omdat 't zand langzaam klimt en het schip ver op do bank schuift eer het stil valt. Als het stroom op is dat men vaart, dan sluit de bek van 't schip tegen ecnen berg van zand, wat minder gevaar bijbrengt. Kqngotrotter. Dinsdag avond waren dc twee zonen van Mevrouw wed. Maillot, van Meillant, naar een avondfeest gegaan. Toen zij rond 2 ure 's nachts terugkeerden, vonden zij het lijk hunner moeder op de tafel liggen in de keuken. De ongelukkige was het hoofd op verscheidene plaatsen doorschoten. De moordenaar moest ongetwijfeld de af wezigheid der zonen Maillot te baat geno men hebben, om zijn akelig misdrijf ten uit voer te brengen. Uit het onderzoek bleek, dat er tusschen het slachtoffer en haar moordenaar eene korte worsteling had plaats gehad. I)o moordenaar moet echter spoedig van zijn wapen gebruik gemaakt en zijn slacht- ofier doodelijk getroffen hebben. Daar er in het huis geen spoor van diofte of inbraak te bespeuren was, werd hetonder- zoele langs eene andere zijde gericht. Weldra vernam men, dat de weduwe Maillot betrekkingen onderhield mei een landbouwer. Louis Gesset, ook van Meillant. De gendarmen wilden dezen gaan ondervra gen, doch zij vonden hem niet te huis. Toen zij echter in de schuur, op den zol der gingen zien, vonden zij er Gesset aan een balk verhangen. Do dood was reeds ver- scheideno uren ingetreden. Alles laat toe te veronderstellen,dat Gesset, zijne vriendin gedood en zich daarna gezelf moord heeft, doch de omstandigheden welke het drama omringden zullen ongetwijfeld steeds geheimzinnig blijven, daar de twee eenige getuigen bezweken zijn. TUSSCHEN Rond Tripoli. Kapitein Djani, afgevaardigde van Fezzan was zooals ge weet of zooals go niet weet, naar Tripolitanië vertrokken. Gisteren te Constanlinopel teruggekeerd, had hij een onderhoud met den minister. Hij verklaarde zelf nooit op oorlogsterrein te zijn geweest maar zich gehouden te heb ben bij het uitrusten of toerusten van 5,000 soldaten. De toestand der Turken is goed de mo raal der Araabsche soldaten is uitstekend. Tot hiertoe zijn de Italianen nog niet ver der kunnen komen dan twee mijlen van 'Tripoli. De put Bou-Meliane is terug in han den der Turken. De verste voorposten der Italianen staan op 1200 meters van Tripoli, Do Italianen gaan hijgevolg maar langzaam vooruit. Voor den krijgsraad. Felnir Boy, zeer invloedrijk man, moet voor den Italiaanschon krijgsraad verschij nen om de Arahen te hebben opgehitst. Hij werd veroordeeld tot 20 jaren ge vang. Dezelfde straf viel le beurt aan Hamed Ben Mabruck, policieagent, die iu Tripoli zijn post liad laten slaan en de Araben op gehitst tegen de Italianen. Alcaba beschoten, Het is goed aannemelijk dat de Italianen Akaba hebben beschoten. Het is in deze plaats dat deTurken hunne troepen vereeuig- den en zo stuurden naar Gyrénaïque. De Turken beproeven insgelijks Somali- land en Massaoulah tegen de Italianen op te maken. De Italianen volgen daarom de beweging der Turken. In ieder geval is het onwaarschijnlijk dat do Italianen le Akaba op do gasthuizen heb ben gescholen, daar dit strijdig is met de regelen van den oorlog. Oorlogen kost geld Een koninklijk besluit zal weldra in Italië verschijnen, de ministeriën van oorlog en zeewezen de toelating gevend een buitenge woon krediet van 65 millioen frank te ge bruiken om de kosten van den oorlog te dekken van af het begin tot 30 November. De Italianen in Turkyë De toestand der Italianen in Turkyë is erg bedroevend. Eerst de Italiaansche goederen zijn met honderd ten honderd belast. De vreemde schepen moeten allen den oorsprong hunner waren per certificaat kunnen bewij zen. De Italianen worden met geweld in het Turksche leger ingelijfd. Te Smyrno zijn duizende Italiaansche werklieden in de grootste ellende. Men verwacht zich aan eene slachting, zoo Italië zich niet spoedt met zijne vloot hulp to brengen. De interparlementaire vereeniging van den vrede M. Beernaert beeft eene redevoering ge houden, waarin hij doet uitschijnen dat de oorlogvoerenden geen rekening houden met de beslissingen van do vredesconferentie van Den Haag. In Creta Creta wil met geweld ingelijfd worden bi] Griekenland. Dit laatste land durft zulks niet aangaan uit vrees voor do internationale moeilijkheden en verwikkelingen. Do oppo sitie in Creta gaat er een verkiezingspunl van maken Creta bij Griekenland. Do meerderheid der persorganen keuren het af, maar of liet daarom geene goede gevolgen voor de oppositie zal hebben, on der politiek opzicht, dit blijft af te wachten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1