spoorwegramp O O R LO Ge Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN ON 'T ANDES De iiistorting op de Noordlaan <8 O DAGBI Van Nuffel-De Gendt. Tegen den nutte- loozen dwang Italië en Turkyë in Frankrijk Zeventiende jaargang n' 273. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 25 November 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. t§5 BUREELEN TE BRUSSEL I 720, Steenweg van Waterloo, 723. BestuurderJ. TE ftflLST Kerkstraat, Telefoon 114 e. AANKONDIGINGEN» KI. aank. (1 tot 4 kl. rag.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) ff. I.ÖÖ Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij zijn voorzeker geen aanbidders, van het kazerneleven, omdat wij de innigste overtuiging hebben dat daar niet veel goeds uil te halen is. Doch wij bekennen dat bet land zijne onzij digheid moet kunnen verdedigen en ook moet kunnen instaan in tijd van nood, voor de handhaving der inwen dige orde. Voor ons ware het altijd het ideaal geweest, hier in België het vrijwilli gersleger in te voeren en komt ons nu niet wijsmaken dat zulks in België niet mogelijk was. Eerstens het is een bewezen feit, dat de vrijwilligers in overgroote meerderheid zonder billijke reden werden afgewezen tweedens had men voor hel vrijwilligersleger die opofferingen gedaan welke men nu doet voor het leger, men zou tot andere uitslagen gekomen zijn ten derde, men had beter de diensten moeten be- Ioonen van dezen die vrijwillig in dienst waren getreden van het Vader land. Op die kwestie is echter met meer terug te komen, de verplichte dienst is ingevoerd, en om iets uit de handen te halen van de krijgsoverhedon, dat gaat niet. Bovendien is het moeilijk aan hare immer grooter wordende eischon weerstand te bieden. Ba a 1*0 in is het noodig, hroodnooclig, dat alle vrijheidslievende burgers en werklieden zich vereenigen. De libe rale bladen stellen zich aan als de ver dedigers van het militarisme. In het, nummer van Dijnsdag schreef bindt pen da nee Verleden jaar gaf ons de q rsle toepassing van het stelsel eer. zo m per familie 19,900 man. Dit jaar heeft dit stelsel er ons een dui zendtal meer gegeven. Het is onvol doende, en liet is schande voor een land dat ieder jaar 60,000 jongelieden in milicieouderdom heeft. En men zou, zooals het de Independence, den 1 April 1.1. zegde, mot de levens- makende verplichting van den krijgs dienst te generaliseeren, er toe kunnen komen, jaarlijks 80,000 man in kc lij ven, zelfs meteen afval aan te nemen voor lichamelijke onbekwaamheid en volstrekt noodzakelijke uitzonderin gen, van vijftig ten honderd. Dit zou ons onder alle opzichten eene aanwer ving geven van eerste k.as en zou ons toelaten ons veldleger en onze beweeg lii Is e garnizoenen van Antwerpen en van de Maas enkel uit 7 milicieklassen samen testellen. Buiten het voordeel van de gelijkvormigheid van hot sa menstellende element van onze veld en versterkingsmachten, zouden wij er dit van ue jonkheid en van zijne geest drift bijvoegen dit doen DuitscWand, Frankrijk, Oostenrijk, Italië, die hunne eerste linietioppen uit 5 a 0 milicieklassen samenstellen. De Indépendance vraagt dus dat al onze jongens, onder den knoet zou den moeien. Meent niet dat hij spreekt van den diensttijd te verminderen. Hoort liever Onze wet van 1909 overschrijdt de laatste grens van de verminderingen die praktisch mogelijk zijn in den d.uurtijd van den werkdadigen dienst. Nog zou men de vaststellingen van de laatste wet niet zonder groot gevaar kunnen behouden, dan onder de uit drukkelijke voorwaarden van eene ern stige leefbaarheid in de kringen van militaire voorbereiding en van de in voering van de terugroepingen onder- de-wapensverstandig afgemeten. Negen weken voor het voetvolk (3 weken in 't derde jaar, 4 in het vijfde jaar en 2 in het zevende jaar) Vijf weken voor het peerdevolk. (3 weken in het derde jaar, 2 in het vierde of vijfde jaar) Drie weken voor den trein (in het derde of vierdejaar) De administra tietroepen zouden al leen niet aan de terugroeping onder worpen zijn. Maar dat de noodkreten van den minister verzekerd wezen De linker zijden, tot dewelke hij gemeend heeft zich te moeten wenden, wanneer hij het gevaar hekend maakte van eene nieuwe diensttijdvermindering, verte genwoordigen nationale 1?) partijen, zoo bekwaam tot de gezonde opvat ting van de behoeften van 's lands ver dediging, zoo weerdig, zoo bewust van de gouvernementeele verantwoor delijkheid als de klerikale partij de linkerzijden zullen vereenigd zijn om in ernstige voorwaarden onze militaire inrichting te verzekeren, zooals zij het zijn om ons deze twee andere elemen ten van nationale leefbaarheid te geven, het verplicht onderwijs, doordrongen enkel van den wetenschappelijken geest, en de politieke gelijkheid zon der beperkingen. De linkerzijden zullen niet vergeten, dat onze gebeurlijke tegenstrevers voor hun troepen voetvolk altijd twee jaren dienst hebben. Zouden zij hen soldaten willen iegensteüen, enkel een onvol doenden effectieven dienst hebben ge daan Ziedaar, Vlaamscho vrijheidsmin nende kiezers, wat ons te wachten staat van liet kartel Ten 1° Alleman dëri ransel op den prug. 2° Geene vermindering van dienst tijd, die ons echter is beloofd gewor den door Minister Hellebaut, en onder welke voorwaarde de wet van 1909 maar is gestemd. 3° In plaats van vermindering, ver meerdering van dienst. Wat denkt ge wel, in Frankrijk is het voetvolk 24 maanden onder de wapens en in België 18 maanden. Dit kan niet gaan. Onze jongens moeten 24 maan den dienen. 4° Eens uit den troep, moeten onze jongens aan den leiband, en zoo zij vast geplaatst ot getrouwd zijn, dan kunnen zij vrouw en kinderen en werk laten staan, om nog eenige weken onderden troep te gaan dienen Vooruit Vlaamsehe menschen, voor uit: allen maar gestemd voor de kar- tellislen, om onze eigene kinderen nog walmeer te laten judassen Maar wij doen niet mee Bourcsognewijn van ISli. - Slecht nieuws voor hen die geerne Bour gogne wijn drinken maar niet geerne veel betalen. Iu de Godshuizen van Beaune zijn de stukken verkocht aan 3700 fr. en 2595 fr. per stuk. De witte wijnen 1130 fr. per stuk. In 1910 zijn er geene stukken Bour gogne verkocht in 1909, 84 stukken i 1911, 34 stukken. Van 1904 tot 1908 gin; het van 378 tot 269 stukken. Een gebrek aan de tong. - Zeg, Stien, wanneer trouwt ge mot die rijke juffrouw Ah jongen, 'tzuu al lang klaar ziju geweest, maar zij heeft een gebrek aan de tong... Zoo 't is niet zoo, lek er Ja wel, ze kan niet ja »-• zeggen. Een rekord. De Katholieke Vlaam sehe Hoogeschoaluitbreiding mag fier zijn op haar werk. Zij beschikt althans over 4U6 voordrachtgevers. Oen te onthouden. Er kan in België geen spraak zijn den diensttijd te verkorten, er zijn genoeg manschappen on der de wapens. Wa trom, zouden wij dan het land naar den aigrond voeren met dolzin nige uitgaven De Peuple van 2-2 November schrijft De werkerspartij is en blijft antimilitarist. De werkersj>artij zal geen vermeerdering van manschappen stemmen,zoo de diensttijd niet wordt verkort zij zal haar program niet verloochenen zooals do meeting-partij in Autwerpon.. Zoo, zij is tegen alle vermeerdering, zoo in opzicht van geld als van manschappen.En is het nochtans niet dank aan haar, dat de laatste vermeerdering in geld en man schappen er gekomen is Generaal Heüebaut. Som mige bladen spreken erover alsof generaal Hellebaut binnen eenige dagen zijn ontslag zou geven als minister van Oorlog. Zij voe gen erbij dat minister de Broqueville het ministerie van Oorlog bij 't zijne zou nemen, of anders generaal Cousebant d'Alkemade..: Dit nieuws echter is onder het moeste voor behoud aan te nemen. Kog eene ondervraging. Gezel VanderveLde gaat eene ondervraging doen over Congo, om te weten of er nog dwangwerk wordt gedaan. Onf'aoikis-sy.Voor het eerste half jaar 1911 zijn er in Frankrijk 18279' meer sterfgevallen dan gehoortens. Verleden jaar waren er voor hetzelfde tijdperk nog 21180 meer gehoortens dan sterfgevallen. In 1910 waren er 399.099 geboorten en 385,999 in 1911. In 1910 waren-er 378,480 sterfge vallen en 404.278 in 1911. In enkel 21 departementen op de 86 zijn er meer gehoortens dan sterfgevallen. In het Noorden, in liet Nauw van Kales, in Bretagne, iu een deel van 't Oosten en in do streek der Pyreneön is liet nog best. In het Noorden zijn er ook ,in 1911, 764 ge hoortens minder dan verleden jaar. In den Midi, in Languedonc en in het Seinedepartoment is hel allerslechts. In de streken w-aar nog godsdienst heersekt, daar ook vindt rnen de gehoortens. Terwijl dat Frankrijk achteruit boort, ko men er in Duilschlautl allo jaren een mil- lioen nieuwe levens bij. Mailbus heeft er nog zijn grooten invloed niet verworven. O vei* Siaawrae eerfykheSd. De gruwelijke zaak dit» gansfah do politieke wereld, gansch Parijs,en ook gansch Frank rijk in opschudding- brengt mei den fijnen politieleen heer Flaohotv, die zoo dikwijls zijn gal uitstortte in do Lanterneaan heel die zaak wijdt 'trood orgaan der hoofdstad juisl 8 regels. En dan nog niet om don grooten boosdoener te schandvlekken maar welomop de kap der katholieken te donderen. TE BRUSSEL. Donderdag namiddag, eenige minuten voor 2 ure, op het oogenblik dat hot verkeer op te Noordlaan bijzonder druk was, stortten tweo huizon, dragende de nummers 5 en 7-9, schielijk in. De bouwmaterialen vielen op de afsluiting, welke herstellingswerken veruorg, wierpen deze omver en heel de vracht kwam op den boulevard terecht Van alle kanten kwam men ter plaats ge sneld, denkende hier verscheidene slachtof fers te vinden, doch, men werd spoedig ge rustgesteld. De bestuurder der werken verzekerde, dat zich niemand in de gebou wen bevond, op het oogenblik der instorting. Alleen de geleider van een auto-taxi, die op dat oogenblik juist voorbijreed, werd dnor eenige steenen getroffen en licht aan Donderdag morgend bemerkte men onheil spellende scheuren in de muren en onmidde- lijk werd het bevel gegeven het huis te ontruimen. Zulks werd onmiddelijk gedaan en ook de werklieden die aan het werk waren, verlie ten de plaats. Ware het ongeluk op het onverwachts gebeurd, men hadde ongetwijfeld talrijke dooden te betreuren gehad. Van de beide gebouwen ligt alles plat, tot aan de achtergebouwen der Nieuwstraat. Het parket is ter plaats geweest om een onderzoek te doen. TUSSCHEN De Italianen te Tripoli. Tot hiertoe hebben de Italianen te Tripoli 260,000 kilos graan aan de Araben en 67,000 kilos aan de Israëlieten uitgedeeld. Voorts wordt er dagelijks nog rijst uitge deeld. De overheden hebben maatregelen geno men ten voordeele van de algemeene ge zondheid der stad. De waters van Bou Moliana die vergiftigd zijn geworden zullen onderzochten gereinigd worden. Een ltaiiaansch eskader in de Dardanelien Drie oorlogschepen zijn te Dedeagalch gezien en in bet eiland Tliasos zeven. Na eenige bewegingen te hebben uitgevoerd zijn ze verdwenen. Aan de Turksche grens. Turken van Valona hebben liet ortho- doksch klooster van Ardevosor vernield zij hebben een Russischen priester en een knaap mishandeld. De geestelijke overheid heeft bij de we reldlijke overheid protest aangeteekend In België. De kommwsie van de interparlementaire Vereeniging heeft onder het beleid van M. Beernaert een adres gestuurd aan de Bel gische regeering. Van de kommissie maak ten deel builen M. Beernaert Hoeren Hou- zear de Lehaie, De Sadeleer, graaf Gobiet d'Alviella en Vandervelde. c~ *Qin in eene rivier gereden Talrijke slachtoffers. In onze tweede uitgave, vermeldden wij gisteren reeds de vreeselnke ramp welke tusschen de statiën van Angers en Poitiers plaats had. Ziehier nog eenice bijzonderheden over deze schrikkelijke r. mp De trein r.r 405, bomende van Angers en naar Poitiers rijdende, was rond 7 1/2 ure liet hoofd gekwetst. Het is een genaamde Donderdag raorgond, nabij Monlreuil-sur- De Wachter, wonende te S' Joost-ten-Noode. Zijn rijtuig word grootendeels vernield. Zooals wij reeds zegden, waren steenen, halken, planken, enz., in de straat gevallen. Hot verkeer werd dan ook geruimen tijd on derbroken. De pompiers spoedig verwittigd, kwamen ter plaats gesneld, en begonnen onmiddelijk de opruitningswerken. Hel duurde editor ruim drie kwart uura, vooraleer het verkeer hersteld was. De samengestroomde menigte, was zoo talrijk, dat do policie een ordedienst moest inrichten. Het ongeluk had echter nog andere gevol gen gehad. Eene groote bui3 der gasleiding was ge sprongen en ee.ne groote hoeveelheid gas verspreidde zich in den omtrek. De oorzaak Men weet nog niet juist welke de oorza ken zijn van de instorting. Sommige perso nen beweren, dal men bij liet graven der grondvesten, de steunpunten der voorgevels der bestaande huizen heeft uitgebroken en dat zulks de instorting ten gevolge had. Het gebouw dragende do nummers 7 en 9, was vroeger bet Hotel de l'Unieers et de Suède. Het stond reeds eenigen tijd ledig en men was nu zinnens er eene tooneelzaal van te maken. Ook liet buis n. 5, Au Corset Royalzou voor de zaal benoodigd geworden zijn. Men was aan do werken begonnen in het gebouw 7-9, terwijl in het huis n. 5 de handel nog voortgezet word. Bellay gekomen, toen eene brug, 54 meiers larie-, door enne rivier werd medegesleept, juist toen do trein er over heen reed. Heelde trein, uitgenomen vier rijtuigen, viol in het water. Verscheidene reizigers poogden zich zwem mend te redden, doch daar er overstrooming is in de streek, was liet niet mogelijk, aan een bootje te geraken, om de slachtoffers ter hulp la komen. Men weet nog niet juist, hoeveel slacht offers er zijn, doch daar er twaalf waggons, waarin zich reizigers bevonden, onder water liggen, moet liet getal dooden nog al groot zijn. Op een waggon, welke half uit het water stak, waren een tiental personen geklauterd, die daar op redding bleven wachten. Eene afdeeling soldaten-pontonniers, is onmiddelijk per bijzonderen trein uit Angers ter plaats gezonden. De reddingswerken zijn zeer moeilijk ten gevolge der hevige strooming. Ondanks de hevige stortregens, bevinden zich duizenden toeschouwers, die uit het om liggende samengestroomd waren, ter plaats. Een gekend handelaar uit de streek, M. Bouillet, die de slachtoffers wilde ter hulp komen, is verdronken Een stoker, M. Bernard, van den depot van Thouars, die zich aan een boomstruik had vastgeklampt, kon na twee uren onon derbroken -pogingen, door twee moedige personen gered worden. Al de pompiers der omliggende gemeen ten bevinden zich op de plaats der ramp. Uit den wagon die half boven water steek#, zijn een tiental personen op het dak kunnea klimmen. Men bemerkt er onder andere eene vrouw, die gekwetst is aan het oog, eeo man met bebloed gelaat, een klein meisje ea nog verscheidene andere personen. Allen hebben de kleederen doorweekt en moeten daar in don piassenden regen op redding zitten wachten. Bij middel van tonnen en balken is een vlot gemaakt geworden, dat men tot aan dea verongelukten trein kon laten drijven, om aldus eene soort van vlotbrug te maken. Verscheidene goneesheeren bevinden zich ter plaats en dienden onmiddelijk de eerste zorgen toe aan de slachtoffers. Donderdag avond werd gemeld, dal er reeds 22 lijkon uit do wagons gehaald wer den. Slechts drie lijken zijn herkend gewor den M. Feme, treinoverste, Mej. Marie Bireau, vrije onderwijzeres, en M. Bouillet. Door een zwijn gered De machinist van don trein, was toen hg met zijne lokt m dief in het water lag, spoe dig van de machien geraakt en poogde zwem mend den oever te bereiken. De man ging onvermijdelijk verdrinken, toen een varken, dat door den stroom werd medegesleept, niet ver van hem dreef. Hij kon het dier hij den staart grijpen en liet zwijntje bracht den man behouden aan kant. De reddingswerken. Roerende verhalen worden gedaan, over de redding van do elf personen die zich bo ven op den waggon bevonden. Het waren do soldaten-pontonniers, die met een vaartuig half-vlot, lialf-sehuit, d# gelukkig geredden uit hunne netelige positie verlosten.Dit ging echter niet zonder moeit#, Degezonkon wagons vormden als 't ware een dam, aan do wooligo golven, doch wol dra sloeg het water erover heen en dan wa* het ©en waforval. Do soldaten moesten niet donken, zich met do strooming tot tegen dom wagon te laten glijden. Zulks haddo onge twijfeld don wagon doen omkantelen, on dam waren de personen, die er zich op bevonden, reddeloos verloren. Hun vlot werd dus langs den anderen kant te water gelaten, en tegen stroom op, trokken zij naar de personen die moesten gered worden. De zeven moedige soldaten, die op hot vlot hadden plaats genomen, moesten gedurende drie uren onafgebroken tegen de lievige slrooming worstelen, om den wagon te kun nen bereiken. En toen de elf personen op het vlot over gebracht waren, dreigde het to zinkon, da n* de schuit welke aan het vlot vastgemaakt was, vol water geraakte. Toen de redders met de geredden aan wal wilden konion, dreigde hun vaartuig ver scheidene malen om ie slaan. Het w&s slechts een kilometer verder, dat men eindelijk kom landen. Tijdens deze moeilijke redding, is eene vrouw, die zich tusschen de toeschouwers bevond, van angst gestorven. Een man werd zinneloos. Onder do gereddo personen, bevonden zich drie kloosterzusters. Geneesheeren hebben de geredden spoedig verzorgd. Men bad voor hen een bijzonderen wagon gereed gemaakt, waar zij konden van kleeding veranderen enz. De geredden warem letterlijk uitgeput en schier zinneloos te# gevolge der uitgestane angsten. Van 7 1/2 ure 's morgends hadden zij, na in het water gelegen te hebben, op het dak van den wagon oitfler een geweldigen stort regen gestaan tot 's middags, en het waê slechts rondt 5 ure 's avonds, dat zij kondom an kloedij veranderen en zicli op het drogm bevonden. De reddingswerken werden Donderdag bij het vallen van den avond gestaakt, daar hot zoo goed als zeker is, dat ai de reizigers, die zicli nog in de gezonken rijtuigen bevinden, opgehouden hebben te leven. Zij zouden Vrijdag morgend voorta-ezet worden. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXXV. 25 Oogst 1911. Coquilhatstad We waren gisteren aan 't avondmalen, toen een diepe zucht onze ooren kwam tref fen. Men vroeg zich af wat er mocht gebeu ren T Was pikdonker en op 't water kon men niets onderscheiden, toen in eens een hippo geweldig kwam blazen ©n zoolang dm duisternis duurde, hield 't helsch geblaas niet op 't geen ons gansch den nacht slapeloos hield. Dozen morgend wa» er geen tnkelt hyppo meer te zien.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1