"euitenlandT DE ONBEKENDE WEES NIEUWSBERICHTEN. Eene erge zaak te Laken Moedige daad van een treinwachter Coquilhatstad komt in *t panorama te voorschijn met eene reeks opeenvolgende groepen huizen, het klooster der paters capu- «ienen en 1 Vangata. Vijf gebouwen in rood- gebakken steen met wit geplakte hoorden aan deuren en veneters slaan ter plaats waai de schepen aanlanden. De post ligt op eene hoogte waar men hij middel van lange trappen opklimt. Breede, goed onderhoudene lanen doorkruisen den post en zijn belommerd door sierlijke palin- citroen- en appelcienhoomen hier en daar staat een vaalsrhe katoenboom die, als stam en kruin, de schoonste boom is welke ik in Kongo zag. Aan de haven, ziet men polioiemannen met een korte blauwe broek en kiel van ge lijke stof,ze hebben bloole heenen en natuur lijk bloole voeten, eene roode muls, en als bijzonderst'- sieraad, w aarover ze lier zijn. dragen ze een breedeu rooden band rond de lenden, die band gaat dwars over den rug, den linkeren schouder bedekkende, daalt de roode band over de linker borst om terug den teenband te komen vervoegen. 'De reizigers stappen af om de stad te bezoeken. Ik ga eerst en vooral in de buree- teu van den post om aan te konden -4an- homst aanslaande Elk woord naar Bel gonland gezonden kost 7.50 fr. men moet dus kort en goed tetegrafeernn Na dien plicht vervuld to hebben.ga ik op mijne beurt «lo stad in. Er zijn hier veel gebouwen voor de staatsbedienden, officieren en magazijniers. Do woonhuizen en maga- aijr.en zijn in gebakken steen met strooiendak maar ongelukkiglijk is alles van gelijken bouwtrant; de eerste bouwkundige werd door al zijne opvolgers nageaapt. Een nieuw hatiment is in opbouw en zal uitzondering maken, van twee verdiepen en zwierigen bouwtrant. Eon wagen mei tweo "wielen, bespannen mei twee ossen, brengt den steen aan. Zwarte metsers werken onder bet op atcht van witten, want de Kongolanders hebben nog weinig verstand voor wat water pas en loodrechte richting aang-aat. Het oefeningsplein voor soldalen is vol levendig heid de mannen bevinden zich in verschilligo groepen de eene leoren den stok, de andere de bajonet de rekruten leeren stappen. Al deze oefeningen zijn door zwarte sergeanten geleid en wel uitgevoerd. De kinderen der zwarten, die in midden dor witten geboren en gekweekt zijn, zien er vlug uil en staan ons vriendelijk te bekijken. Op het hoogste punt. van den post is een cementen zonnewij zer en daar nevens eon gedenksteen op do melken te lezen slaat Coc/uilhatville Coordohnées géograph. iqa.es Latitude nord Latitude Est Greenwich 0 3 5929 18018; I 20/1 05 Verder, onder een strooiendak, rust oen ©ml kanon van een zeeschip 'l is een ge denk leeken van vroeger jaren, toen Kongo van de slavenhandelaars moest gezuiverd' worden. Daarnevens, ook onder een strooien dak, ligt een gon of inlandsche trommel, ©in de eet- en rusturen der werkers aan te kondigen. Vrede on Oorlog zijn hier dus vertegenwoordigd mooht het kanon, nog eeuwen stom blijven De missie der Paters trappisten belooft ie Is buitengewoons te worden. Reeds is dc kerk opgebouwd alsook een huis in eigen- aardigon trant, door hel Afrikaansch klimaat ingegeven. Het huis bestaat uit tweo ver diepen hel heeft, gelijkvloers, eene galerij met pilasters in volle centerhogen hei tweede verdiep is zeer hoog en komt onder «en vooruitstekende zinken dak. Veel andere gehouwen zijn reeds aangelegd steenen liggen overal. Dit alles voorspoll een geheel dal aan de verfraaiing van Coquilhatstad veel zal bijbrengen. Een bloeiende school voor jongens en eene voor meisjes is door de pators en door de zusterkens ingericht. Coquilhatstad kreeg zijnen naam van den beroemden reiziger Coquilhat, die, gelijker- lijd als Stanley, Kongo doorkruisde. De stad is gelegen aan den mond der Ru kt rivier. 43® Vervolg. Voortreffelijk hart!... mompelde de ge lukkige vader. met vuur de hand des land- mans drukkende, nooit, zal ik vergeten wat ik lik; pleegouders mijner geliefde dochter hen >ei'3cliuldigd en gij mijn jonge vriend, ver volgde hij, Albreeht's droefheid opmerkende, poogde droeve herinneringen aan de geleden rampen uit uwen geest te bannen. Ik wou dat eenieder de akelige gepeinzen die hem be- hecrsohen.kon verdrijven, om zich gelwél 'en al aan de hoop van eene vreugdevolle toe komst over te geven. Helaas graaf von Hornstald was mijn vader, kreunde Albrecht. baron von Fortling door den wanhopige» loon zijner stem smartelijk getroffen, naderde driftig tot den jonkman en hem de hand vat tende Matig uwe droefheid, mijn zoon. sprak l»y hem troostend toe gij komt uwen vader ie verliezen, ja, doch ik zal u een tweede vader zijn. Hoer baron, stotterde de jongeling, ik bemin u reeds als ware ik u hot levenslicht verschuldigd doch dien ik niet, na al hetgeen ie voorgevallen aan de hoop te verzaken ooit ow schoonzoon te worden... Lieve vriend, een zoon kan niet verant; 'woordelijk worden gesteld over de misdrijven *yns vaders. lieer baron, viel Angelina's gemaal nu in, wilt gy op u nemen mij met graaf von Hornstald tc verzoenen, ons beider familie» veder eensgezind te maken De titel van graaf, onder welken Albrecht IVattffOtei vroeger dé post van Coquilhat stadis nu overgelaten aan de Maatschappij S. A. B. (Société anongme Beige). 1000 zakken kopalgom, van 35 kilo ieder, liggen op do kaai en moeten op ons schip geladen worden. Buiten de gewone Kongoleesche hoornen vindt men hier ook de mondisr. Hij levert eene vrucht die. naar men beweert, veel ter pentijn bevat en goed is legen de koortsen daar deze vrucht niet rijp is, kunnen we or niet over oordeelen. Coquilhatstad ligt op de evenaarslijn en doch duidt de warmtemeter slechts 25 gra den aan 't is dal de lucht overtrokken is. Do warmtemeter klimt nu tot 30 graden. Een onweder is nakend men beproeft last en meer lust tot slapen dan tot lezen en vooral tot schrijven. Kqxootrotter. Een heerschap, M. Xwonende Alber-t- straat, te Laken, weduwnaar gebleven met een 15jarigen zoon, was hertrouwd. Daar de voogd van den knaap vernomen had, dat de jongen werd mishandeld, kwam hij Woens dag namiddag- naar Brussel en begaf; zich hij •de policie van Laken, waar hij het geval verhaalde. Ecu officier van policie vergezelde den voogd naar liet huis van M. XZij werden er ontvangen door mevrouw Xen op de vraag- waar dejjongen zich bevond, weigerde deze le antwoorden. De officier van policie en de voogd door zochten dan hel huis en ontdekten den knaap op eene zolderkamer, waar voor alle meu bel een paljas op den grond lag. De onge- lukkigetkcaap was daar sedert -12 dagen op gesloten. Voor alle eten werd hem een korst droog brood en me kruik water voorgezet. Ondervraagd, verklaarde M. X...., dat hij derwijze gehandeld had om zijn zoon te kas tijden, daar deze niet had kunnen blijven op liet werkhuis waar hij hem geplaatst had en zicli slecht gedroeg. De policie heeft een onderzoek over het geval ingesteld en de jongeling is toever trouwd geworden aan den voogd. NEDERLAND Katholieke Hoogeschool De Gazet van Holland meldt dat er in Holland eene katholieke hoogeschool gaat komen. Hel is nog enkel eene kwestie van tijd. Daar hel zuiden van Holland, Limburg- en Guelderland in groole meerderheid katho liek zijn, zal do universiteit natuurlijk in dil gedeelte worden opgericht. Tilburg, S'Her- logenbosch, Nyntegen, Eindhoven, worden vooropgezet. Het schepencollege van Maes- triclit komt openlijk de gunst voor haar tc vragen>n belooft al de noodige onkosten en groole geldelijke opofferingen te doen; Het :is omdat men iiï Holland begrijpt hel builen- 'gewoori voordeel dat het katholiek onderwijs aan eene slreek verschaft. In België hebben wij niet enkel eene katholieke hoogeschool mei bij de 3000 studenten, ook honderden colleges en middelbare gestichten, en duizen den lagere vrije scholen. Nochtans de Bel gische goddeloozen geven liet uit, aan hunne ommozele lezers, alsof de katholieken, alsof dc kloosters, al het geld van de Staatskast willen opslorpen. Juist het radikaal tegen overgestelde is waar. FRANKRIJK Politieke boel De bladen hadden gemeld dal M. Caillaux, hoofd-iuinisler, aan kamerlid Lauehe gezegd bad, dat de syndicalist Rieordeau aan de solde was van de veiligbeidspolicie. Rieor deau heeft tegen die bewering geprotesteerd en M. Caillaux verklaard of toch laten hoo- ren dat hij zulks niet ge/cgd had. M. Laucbe heeft nu Donderdag in dc Kamer gevraagd voorde eerste maal werd aangeduid, deed den jonkman eene ijskoude rilling door de aderen voeren Aanvaard dezen bemiddelaar, vervólgde mijnbeer von Humbert. Laten wij alles in het vergeetboek rusten, en moge de haat die ons eenmaal zoo verderfelijk was, in de teederste genegenheid herschapen worden. Albrecht wilde antwoorden, doch eene te lievige aandoening greep hem ran én deed de woorden op zijne lippen wegsterven. Neef, zegde nu de abdis, zich tot Albrecht wendende, ik ken uwe gevoeligheid en de oprechtheid van uw karakter ten volle besef ik hoe wreed de smart aan uw hart knagen moet. Beschouw mij voortaan als uwe moeder; reeds voel ik mij door eene moederlijke ge negenheid tot u getrokken. Nochtans, ten aanzien der eer mijns broeders in het noodig dat het bestaan van Aloysia von Bersteins, voor de wereld een geheim blijve. Mijne moei, galmde de jonge graaf, de kloosterlinge om den hals vallond, met liefde on dankbaarheid neem ik uw grootmoedig aanbod aan; doch dementia... dementia is myne dochterviel hem mynheer von Humbert haastig in de rede; met de zorg voor hare toekomst zal ik alleen mij gelasten, en nimmer zal ik gedoogen dat mijn bloedverwant om harentwille vau een gedeelte zyner nalatenschap afstand doe. De rang die zy door do Voorzienigheid is geroepen in de maatschappij te beklecden, zal zij, Goddank met eere kunnen ophouden. De jonge maagd vestigde op het kruisbeeld welke de schouwplaat sierde eenen blik waar uit de diepste erkentenis straalde, zy dankte uit den grond haars harten den God aller goedheid, haar eenen teederen vader, eene ge achte familie teruggeschonken te hebben, r te-"'J--!—L-JUlüi J"..»!1"1 te!!? om over liet $-eval te interpclleereri en de hoogdringendheid le hekomen. M. Caillaux verzette zich tegen1 de hoogdringendheid. M. Lauehe verklaarde dan op zijn eer, dat M. Caillaux zulks gezegd had. M. Caillaux zegde dal het niet waar was. Dan werd er gestemd, do interpellatie hare gewone beurt te geven. Vandaag zou er een oplossings- onlwerp worden neergelegd, verklaard- •lauivs. M. Caillaux liep daarop We zulten zien. Dit bracht eene heele beweging in de rangen der uiterste linkerzij. We vragen ons af Wal komen al die per soonlijke kwestiën toch doen in de Kamer, waar er enkel diende gesproken over de be langen van 't land en van 't volk. Zoover komt men met roode en blauwe politiekers. M. Caillaux zal weldra den weg van Wal deck, van Combes, \an Clemenceau, van Briand, van Monis volgen. De zaak Métivier Deze syndicalist .was ook in dienst der policie. Hij had verklaard eene bom tc heb ben geplaatst In} M Mdv.virt, nationalist, le Parijs. Voor den rechter heeft hy zijne on schuld staande gehouden on beweerd dai luj dien Wiel had geschreven onder de godurigo bedreigingen van een revolver die op hem was gericht. Zijne vrouw was toen juist ziok en hij schreef alles wal men hem vroeg te schrijven om zijne vrijheid te herwinnen. Hot zou kunnen dat ALtivier in vrijheid worde gestold. In het Zeewezen Ex-minister -Lanessan verklaart dat de tucht in het zeewezenmeer en meor verslapt en toeneemtin verhouding met de stijgende moeilijkheden om de bewerkingen van een zeeoorlog te onderrichten. De overheden worden al langszaam jnindor geëerbiedigd en hoe minder ze geëerbiedigd worden, hoe g-rooler het getal hoofden wordt die zicli niet weet le doen eerbiedigen. Daaruit dc onbetwistbare anarchie, die door geen enkele rechtzinnige officier geloo chend. maar door allen betreurd wordt. Ui! die anarchie zou hot ergste kunnen voort- j komen. Tegen het vrije onderwijs Minister Steeg, protestant en vrijdenker, heeft een nieuw schoolwelsontwerp tegen de vrije scholen neergelegd. Het is reeds hel lioi.de wetsontwerp. De vrije scholen moeten den weg op der kloosters en der zusterkens. De onderwijzers der. vrije scholen moeten hun bekwaamheidscertificaat toonen de be stuurder eenor school moet bewijzen geen deel le maken eene!1 congregatie, zijn pro gram bekend maken en zijne medewerkers, die allen hun diploma moeten hebben. J>e kinderen die 6 dagen op eene maand afwezig zijn g'eweost, zullen hunne ouders voor den tuchtraad zien geroepen worden en veroor deeld volgens art. 479 van het Strafwetboek. De huisvaders of de priesters die oen aan slag op de vrijheid van geweten gepleegd nebben, zullen veroordeeld worden van dagen lot eene maand gevang, of van lo a 500 fr. boete DU ITSCHLAN D Staking De kleermakers en kleermaaksters van damenkleederen zijn te Berlijn ten ge- talle van 00000 in staking- gegaan. MEXIKO De têgenrevolutie mislukt Uit New-York wordt geseind dat de tegen- revolutio, aangevoerd door generaal Key er misluk' is. PORTUGAL Vasconcellos voor de Kamer De premier Vasconcellos heeft in naam der regeoring' de .ministerieel© verklaring afgelegd. Hare politiek zal door en door antiklerikaal zijn, ïhaar vol eerbied voor ieders godsdienstige overtuiging Machado niet content omdat zijne ambiiie niet verza digd is, riep uilDo Kamer heeft tegenover mijn persoon onrechtvaardig gehandeld, als dat nog voortgaat dan Scheur ik mijne kaart van kamerlid kapot, en ik zal te midden van Albrecht was intussehen eveneens tot eene meer rustige gemoedsgesteldheid gekomen,en had een gemeenzaam gesprek aangeknoopt met de pleegouders zijner nicht. Wanneer hij evenwel de overste bij graaf Frederik met het verzoek hoorde optreden om wpdêrs zijne lot gevallen te verhalen van op tien stond dat hij onder den dolk van eenen moordenaar .be wusteloos neerzonkverliet hij eensklaps zijnen zetel en vreezen de nogmaals iets ■ijsclijk ten laste van zijnen overleden.vader te moeten vernemon, stepte hijdó zaal n it en be gaf zich naar de kapel'om er voor hot altaar der Moeder van smarten zijn overkropt ge moed in een stil en vurig gebed uit te storten. Graaf von Humbert bereidde zich de nieuws gierigheid zijner vriendin te voldoen. Helaas lieve moeder, zoo ving hy aaa, wat kan ik anders u beschrijven dan het akelige van eenen kerker, de verveling eener na»"e eenzaamheid, de bittere overdenkingen van eenen armen gevangene, wiens geest ge durig in de kolk der smartelijkste gepeinzen was weggezonkenNochtans ik zal, mits gij het verlangt, terug-koeren tot die dagen van tranen en van rampspbed welke ik'op het slot van Hornstald doorbracht... Wanneer ik dus wedor bijkwam, groep eene kwaadaardige ijlkoorts mij «aan geruimen tijd bleef ik lus- schen leven en dood zweven, en vele woken verliepen alvorens ik in zoo ver tot bezinnen was gekomen dut ik mij het gruwelijk tooneol, waarbij ik bijna het léven inschoot, kon voor stellen. Dan bevond ik mij in een ruim vertrek opgesloten wiens ramen op de Ems uitzicht gaven, en met schrik bespeurdé ik dat ik weerloos der willekeur van mijnen onver- zoenbaren vijand was prijs gegeven. Peters, de ellendeling die von Hornstald vergezelde, wanneer deze de schuilplaats nayner ongeluk- de straat tégen het vólk gaan zeggen, wat er hier allemaal in hel parlement omgaat Weeral een complot Uil Vigo meldt men dat te Chaves een ko ningsgezind complot is ontdekt. Al de ser geanten zouden op een bepaald tijdstip de officieren vermoord hebben en de kazerne hebben overgegeven aan de koningsgezinden. Maar hel complot is mislukt.... Als er nu maar een complot geweest is ENGELAND Engeland en onze Congo. De verschijning van een Witboek Het Witboek over Congo is verschenen. Men bekent de groole verbetering in Congo uitgevoerd maar alles is nog niet in regel. In de 3 vyfden gaal liet uitstekend. Maar in sommige doelen wordt nog caoutohouc ge dwongen geleverd als belasting, doc r de in boorlingen. Zoolang dit nie; opgehouden heeft, zal Engeland de aanhechting van Congo aan Beigiè niet erkennenAls En geland nu toch eens liever naar zijn eigen zag, hel zou al v»el schooner slaan. CHINA Te Chan-Si. In Chan-Si waren 40 Europeanen ver moord, was er gemeld. In Engeland bad men daarover nog geeno tijding ontvangen en de Jong-Chineezen dat zijn de revolution- nairen, zeggen, dat de Mandchurianen dii enkel uitstrooien, omdat zij belang hebben bij eene Européescbe of vreemde tusschen- komst. De agencie Reuter meldt naar Londen dat Chan-Si verwoest is maar dat de zendelingen zijn gespaard gebleven, Yuan-Chi-Kaï. De nationale vergadering ligt in ongeschil met Yuan-Ghi-Kaï. Deze laatste heeft aan de vergadering nog geen bezoek gebracht. De vergadering heeft besloten het voor stel aan le nemen, de provinciale afgevaar digden hijeen te roepen en tc kiezen tusschen het koningdom em de republiek. Te Chang-HaT. Hier komende afgevaardigden bijeen van de 14 revolutionnaire provinciën. Zij zullen de nationale vergadering samen stellen en vergaderen te Wou-Tchang. De overheden der revolulionnairen hebben verklaard de schadevergoedingen en de lec- ningen te betalen, die voor de uitwerping der Republiek te betalen waren. In Thibet. Wemogen ons alle dag-en verwachten aan een opstand te Thibet legen de Ghineezen. De Amerlkaansnhe matrozen. De Amerikaansche matrozen waren te Chefou aan wal gezel. De Rebellen hadden geprotesteerd en Amerika er aan gehoor ge vend, hoeft de matrozen terug aan boord gebracht. HEVIGE BRAND TE BRUSSEL Bij M.M. Essinger en Strauss, fabrikanten van linnengoederen, Broeckslraat, 05, ont stond Woensdag avond brand. Vele meube len in het hoofdbureel,- op het gelijkvloers, werden vernield en do vlammen tastten wel dra een magazijn aan van speelgoed op de binnenplaats. Na een uur werkens, waren de pompiers het vernielend element meester. De schade is groot, want vele koopwaren, door het vuur gespaard, werden beschadigd door het water. Hel was Mevr. Dedonder, hoek Warmoes- berg en Wolvengracht, die, vlammen ziende opstijgen, het alarm gaf. In den omtrek van don Muntschouwburg en dei- Ridderstraat, heerschte de grootste opschudding, wanneer de vertooningen in de schouwburgen aldaar ten einde liepen. De rijtuigen en automobielen, rijen vor mend, moesten plaats maken om de pom piers te laten doorrijden. kige gemalin ontdekte, was tot mijn cipier aangesteld. Achttien jaren gingen over mijn hoofd keen zonder dat eenige verzachting aan mijn akelig lot werd gebracht. Mijn bewaker, menschlievender dan zyn gebieder, had eene ruim voorziene boekenzaal te mijner beschik king gesteld, en de stonden welke niet aan eene droeve mijmering weiden overgegeven, wijdde ik dor lezing toe. De onzekerheid waarin ik verkeerde, aangaande hét lot van gade en kroost was my eene bron van onzeg lijke en steeds vernieuwde kommernissen, verpletterde mij het hart onder doodelijken angstEiken nacht, Glementia, meende ik de gillende stem uwer moeder te vernemen daar zij om hulp schreeuwde ik zag u in handen vallen van onzen wreeden vervolger, Angelina kroop handenwringend voor de voeten van den harteloozeu beul en smeekten hem in dé roerendste bewoordingen het leven van haai' kind af!... Wanneer deze verschrikkelijke droombeelden voor raynen ontstelden geest kwamen, woelde ik op mijn bed van angst en machtelooze woede het klamme zweet brak mij uit en vol afgrijzen ontwaakte ik. Helaas! wanneer ik de oogen opende bevond ik my telkens alleen eene stilte als in eon graf zoo doodsch omringde mij, en noch vrouw, noch kind kon ik tegen hunnen snooden vervolger verdedigen Ik wierd van Angelina gescheiden wan neer haar leven nog slechts aan eenen draad hing eene borstziekte ondermijnde sinds lang haar gestel en had haar op den boord van 't graf gesleept. Oordeel over mijne onrust en mijne benauwdheid Ik beproefd© Peters door het verhaal miiner rampen te vermurwen ik bad en smeekte hem mij toch te melden wat van myne vrouw en kind was geworden; alles bleef vruchteloos. Ilij hoorde my aan met eene iiim, ^g'1"L__LU._J. _3Lil De trein wachter Jan Clymaws, dienst doende op den buurtspoorweg van Turnhout, komt zich door de moedige redding van een rnenschenleven te onderscheiden. Eene dame uit Turnhout, Mevrouw L had le Weelde, de laatste buurtlram geno men, om naar huis terug te keeren. Onder weg werd zij onpasselijk en ging- op het acte tcrplalform slaan. Daar gekomen, viel zij in bezwijming en rolde van het platform. Juist op dien stond kwam de treinwachter Glymatis daar toe. De vróuw ziende vallen, greep hij haar bij de beenen vast en kon haar aldus beletten onder de wielen le rollen. Op zijn hulpgeroep snelden andere reizigers toe en men gelukte er in de vrouw terug op het platform tc trekken. De ongelukkige, wier hoofd eenige malen Tegen de rails was gébotst, kwam er mot kneuzingen en-eene diepe ontroering af. De wachter Clymans werd warm geluk ge wen scht voor zijne moedige daad. Brussel. Brand. Donderdag namidr dag, rond 2 ure, ontstond er brand in het huis n. 91 der Hertogstraat, waar de buret ten ingericht zijn van de burgerlijke gebou wen, beheer der bruggen en wegen (minis? lerie van openbare werken). Het ruui- was ontslaan op den zolder, ten gevolge, denkt men, der le groole verwarming. Niettegcii- staantlè de spoedige hulp der pompiers is bijna geheel het dak afgebrand. De moord der Duicenstraat. Don derdag werd Vincent Dewil. ffie zijne vrouw vermoord heeft op zijne zolderkamer der Duivcnslraat, door don onderzoeksrechter ondervraagd. Hij houdt zijn eerste verhaal der misdaad nog altijd slaande doch hij is tegenwoordig- zoozeer teneergeslagen, dat men denkt dat hij niet lang in zijne leugens zal volhei'den. liet parket bezit reeds al de noodige bewijzen voor de beschuldiging.Don derdag namiddag hebben de wetsdokioors de lijkschouwing gedaan. Men kent er den uitslag-nog-niet van. Rijwiel gestolen. Een werktuigkun dige, Leopold Leroy, wonende Oudijzer- gaug, 12, had Woensdag namiddag zijn rij wiel eenige oogenblikken alleen laten slaan voor een gebouw der Anspachlaan. Toen bij terug buiten kwam, zag hij een kerel, van rond de 20 jaaar, in volle vaart met zijn rijwiel wegrijden. Gestolen titels. Ten nadeele der echlgenooten N..., eigenaars te MafcinelW, werd onlangs eono partij obligaties gestolen1. Ook de wisselagenten en de Bergen-van- Barmharlighcid in den omtrok van Brussel werden verwittigd. Woensdag kwam een persoon in den Berg- van-Bariiiliarligheid, Sint - Ghislenusstraat, een pak obligaties verpanden. De bediende stolde vast dal de titels voortkwamen'vaA den diefstal hooger vermeld en verwittigd^ dn policie der tweede afdeeling per telefoon. Een politieofficier snelde toe en leidde dén onbekende naar hel kommissariaat in de Priemstraat. De bezoeker, X..., Lakenstraat, bevestig de de titels gekocht te hebben, ter goeder trouw, door de tusschenkomst van een an deren persoon. Huiszoeking- te zijnen! ge daan bleef zonder uitslag. Do obligation titer? den in beslag genomen en het parket ver wittigd. Brand. De policie der de Ligne- straat werd Dinsdag- avond verwittigd dat brand was ontstaan in de Koningstraat in eene tentoonstellingszaal. Onmiddelijk snel den de pompiers van al de posten der stad tor plaats, doch reeds was alle gevaar geweken. Eene galerij schilderijen ontsnapte aan ver nieling-. Diefstallen in magazijnen. Bedien den van een belangrijk magazijn der Nieuw? barbaarsche koelheid, en vertrok toen wéér even stom als hij was gekomen, ülechts een maal verbrak hy het stilzwijgen, namelijk om mij te berichten dat men het gerucht mijns doods alom had verspreid en mijne eigendom men, by gebrek aan erfgenamen, bij het kroongoed waren toegevoegd geworden. By deze droeve tijding werd ik door eene pijnlijke zenuwsiddering geschokt; ik dacht aan u,- Clementia en barstte in eenen bitteren tranen vloed los Ach hoe duizendmaal ondrage lijker kwam mijne gevangenschap mij nu niet' voor, wanneer ik dacht aan het onrecht welk mijn© dochter, indien zij althans nog onder de de levenden behoorde, werd toegebracht. Twintigmaal stond ik in beraad of ik niet door mij in de Ems te werpen, een einde aan mijn rampzalig bestaan zou hebpen gesteld, doch telkens ook kwamen mijue godsdienstig^ gevoelens mij op den boord van den afgrond wederhouden, de stem mijns gewetens riep mij toe dat de rampen, hoe yselyk zij dan oök mochten wezen, nimmer de misdaad verrecht vaardigen kunnen, en dat Hij die mij het leven had geschonken alleen recht er op bezat. Aldus kropen de jaren mijner kerkering voor-: by. Om de drie dagen, trad Peters telkens met middernacht mijne gevangenis binnen, daar hy mij versohe mondbehoeften bracht, en geviel het dat ik nieuwe boeken verlangde, dan leidde by my in do boekenzaal welke aan mijnen kerker paalde. Wanneer myn gevan- nisbewaker zich had verwijderd verviel alles weer in de diepste stilte want de graaf had uitdrukkelijk verboden den vleugel van liet slot, waar ik mijn leve» »leet, te naderen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2