loois ramplimeiiteii Vreeselijke ramp I 'T EEN EN 'T ANDER 6e Keeks Meven van M. Vineent Dlericx NTREUXL Yreeselijk stormweder oii de Fransche kusten. Twee werklieden verslikt te Leuven m DE VREESELIJKE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK ■X; - la Chavpknlfcrte N stier e iiijzGiulerlietlen Zeventiende Jaargang nr 274. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zstaiiag 23 en baandag 27 E^ovsistber 19 I f ABONNEMENTEN: 7<?s maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «j» BUREELEN 72S, TE BRUSSEL Steenweg van Watcriooi 728. BestuurderJ. TE A?.LS' Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 I'inimc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Tusschen het volk hoort men nog al eens dikwijls zeggen Als een an der me niet hestoefl, dan moet ik hel wel zelve doen. Jjie spreuk kan lieol goed toegepast worden op de socialisti sche partij. Wij erkennen dat de socialistische internationale partij in verschillende groote sleden meetingen heeft belegd tegen don oorlog, zooals tc Parijs, te Weenen, te Milaan en te Brussel, maar wij doen ook opmerken dat die mee tingen tegen den oorlog maar plaats grepen niet vóór maar na den oorl g. of juister gezegd, als de oorlog al volop in gang was en alzoo van tegenhouden niet veel spraak meer kon zijn.Doch dit is nog do bijzonderste bemerking niet. Die socialistiche betoogingen zijn enkel maar platonisch, het is enkel eene aaneenschakeling van rammelende woorden doch niet bekrachtigd door daden, wel integendeel Tijdens het laatste Congres te Yena heeft hoofdman Bobel verklaard, dat zoo liet oorlog wierd tusschen Duitsch- land en Frankrijk, al de Duilsche so cialisten naar de wapens zouden grij pen en hun land en dezes belangen dienen. Voor den oorlog van Italië en Tur- kyë, hadden de socialisten eene uit muntende gelegenheid om, wij zeggen niet den oorlog tegen le houden, maar om eene duchtige propaganda tegen den oorlog te voeren. Wat hebben zij gedaan Verre van de regeering af te radon van overrompeling te plegen tegenover welken staat ook, spoorden le socialistische bladen aan, kloek door te werken om Tripolitanië en Cy- rénaïque in te palmen bij Italië. Zeker er zijn eenige betoogingen ge weest legen den oorlog, doch slechts enkele o. a. te Madrid, waar de bij zonderste beweging plaats had-en waai de betooging ellendig is mislukt. Het was een volslagen fiasco. Zoo de bladen melden, is er ook een oogenhlik geweest, dat de oorlog tus schen Duitseher, Franschman en Brit, als onvermijdelijk scheen.Meent genu, dat do socialisten van Engeland daar tegen protesteerden, iets deden, iets laadzakelijks om dit te beletten? Geens zins...De beste werking tegen den oor log is do werking van de interpar lementaire commissie, waarvan M. Beernaert de voorzitter is. De invloed dier commissie is beperkt, maar in ieder geval heeft zij een grooten zede lijken, moreelen invloed, zoodat geene andere inrichting bij deze kan ver geleken worden. Zijn er in die interparlementaire commissie ook so- dalisten, het belet, niet dat de groote. meerderheid bestaat uit nict-socialis- ten, en dat do leden die er persoonlijk het moest invloed in bezitten, in groo ten deelc niet behooren tot de sociali stische partij. De, socialisten hebben in alles de gewoonte allemans werking te over bluffen. De gekende socialistische lei der in Holland, M. Troelstra, had zelfs verklaard dat het dank was aan de tusschenkomst van hel internatio naal socialistisch bureel, dat de oor log tusschen Puitschland en Frank rijk was uitgebleven meer nog, hij had verklaard dat een dezer regeerin gen het socialistische internationaal bureel ont zijn invloed verzocht had, om een oorlog tegen le houden Gezel Huysmans, schrijver van dal internationaal bureel, heeft het toen zelf noodig geoordeeld aan zijnen par tijgenoot Troelstra te laten weten, dat er niets aan was van zijne beweringen, dat geene enkele regeering' zich tot het bureel had gewend. Zoo doen de socia listen maar altijd voort. In ons land konten wij het andermaal goed le. on dervinden met de militaire kwestie... Zij huilen met de wolven in het bosch, 'waarin zij zich bevinden. Om hun ko medie voorts te spelen, geven zij zich uit als de beste vrienden van officieren, luitenanten, generaals en kolonels, en in andere tijden kunnen zij hun haat op diezelfde personen niet genoeg bot vieren, dan gaat liet er van gegalo- neerden, chanipagnedfinkers; gouden pailletten en wat dies meer. Van waar dit verschil Zeker niet uit hunne rechtzinnigheid, uit hunne politieke eerlijkheid deze is de minste hunner bekommernissen. Maar, ziet ge, de ■oödc kopstukken reikhalzen naar eene schoone plaats zij zijn verzot op een schoont: frak, in een ministerie of in eer. stadhuis en om hunne ambities te kunnen voldoen, moet er kariel geslo ten worden. Het komt er dus op aan,de zoolang, de zoovele jaren verfoeide legerover- ten op hunne zijde te krijgen, en dit lean natuurlijk niet gaan zonder groote toegevingen. Dal de mode kopstukken alzoo de belangen van den gewonen burger, van den eenvoudigen arbei der onder do voeten treden, dat doet niets tor zake, als zij'er hun haat maar hij vindon... En zoo zal men binnen weinige maanden bet potsierlijke schouwspel zien, dat officieren, die trouw hebben gezworen aan koning, grondwet en land, zullen uitgenoodigd worden te stemmen voor socialisten, die gezworen hebben de liatelijke bourgeoisie en ganscb bet leger cin- verre le kegelen. Dat zijn van die roerde compli menten. SNn BELLA UEU ACCIDtfi nori *'r f mm Wat fcs TiüSeuB* gebeut't s M. Arm. Bailly, is ingenieur bij Cockerill. Sedert eenigen lijd maken de socialisten groote propaganda voor bun syndicaat, zelfs in de werkbuizen van Cockerill, wat natuur lijk legen do ordo van den goeden gang dor zaken druischt. Dit werd hun verboden, en daar het voortduurde, werden een twintigtal der heethoofden aan de deur gezet. Woensdag om Invaart na 8 uren ging de ingenieur naar do fabriek en doet de poort open. Plots verschenen eenige socialisten en begonnen ruzie te maken. Een dezer gaf den ingenieur een hovigen vuistslag in T gezicht. Do lieer ingenieur wilde terug naar huis, maar toen loste een der aanvallers een revol verschot. De ingenieur vluchtte, achter volgd door de bende, die nog 4 revolverscho ten op hem loste. M. Bailly is toen in een openslaande huis gevlucht. Inde People gaf men het eerst uil, dat M. Bailly met een revolver geschoten had. Welnu, M. Bailly was ongewapend. Hij hoeft aan het rood biad een recht van ant woord gestuurd en bovendien zal dit blad heel waarschijnlijk een proces oploopen voor zijne leugens... Ziedaar, de kerels met wie de liberalen kartel sluiten. Geluk ermee, hoeren liberalen. Eerder dan ge denkt, zult gij do gebroken potten kunnen betalen. Een giroye tffiater in een is« benaal blad. Max Gregoire is een briefwisselaar van een gekend Brusselscli blad die alle dagen wal nieuw s weet te ver- lellen of zoo hij geen nieuws beeft, wat begint aaneen te stooten. Het is altijd en altijd van groote personaliteiten, van uit muntende, uitstekende politiekers dat hij do zaken weet. Zoo ook eergisteren Volgens een hoog- geplaatsten politieleen persoon uit de rech terzij was de eendracht bij de katholieken enkel schijn, In wezenlijkheid was zij erg verdeeld. Die verdeeldheid kwam voort uit den lijd dal M. Schollaert geroepen werd om een ministerie samen le stellen. Nu M. Schollaert was geerne gezien, maar hij wilde enkel aannemen op voorwaarde dat M. Hel- leputte deel mocht maken van hot minis terie... Dat was het nieuws, of liever de kwak kel, of nog heter de flater want M. Schol laert moest dien eisch niet stellen,want reeds 8 maanden, vóór dat M. Schollaert het kabi net moest samenstellen, of juister gezegd M. Do Trooz vervangen, reeds 8 maanden te voren had de koning M. Hellopulte bij hem geroepen en hem toen -minister ge maakt!... Boste confrater, wat flater Hierboven doelen wij eene plaat mede, verbeeldende le Het plan der plaatsen. Onze lezers zul len aan het pijltje, de richting zien in welke de trein reed. De plaats geteokend met oen kruisje (X) U do plaats, waar de brug be gaf en de trein in het water stortte. 2° Is een zicht, genomen van de vernielde brug vóór de vernieling. 3C Een zicht op de stad, waar de vreese- lijke ramp gebeurde. De opruimingswerken Vrijdag morgenü was het water wat weg gezakt en de oevers van de Thouet waren zichtbaar geworhfcn. De pontonniers braeh- Sedert een drietal dagen woedt een vree- selijk tempeest op de Fransche .kusten. De lorpedovloot moest veiligheid zoeken in do haven van Cherbourg een schip is gozon- kon de bemanning kon gered worden. De regen valt aanhoudend bij beken neder; op vele plaatsen slroomen de rivieren over en veroorzaken daardoor aanzienlijke schade. De Sévre dreigt lo Nanlcs buiten hare oevers le loopon le Pon I-Rousseau is de kaai op eene lengte van 18 meters en eene breedte van 6 meters weggeslagen en steeds wordt de bres uitgestrekter. De Clain heeft te Poitiers de voorsteden onder water gezet do bewoners die to bed waren, moesten in allerijl in nachtgewaad vluchten men vreest dat er monschen door de ovorstroomingen verrast zijn,cn den dood in het water gevonden hebben. De statie van Poitiers slaat 30 centimeters diep onder water do treinen ondergaan aanzienlijke vertragingen het koopwaren- vervoer is totaal gestremd. To Sables-d'Olonne, zijn de duinen welke den dijk der Belle-Henrielto beschermen in do gemeente Tranche, woggeknaagd door de zee, ondanks de laai si e verslerkingswerken. Talrijke sparrehoomen zijn weggespoeld, en vele woningen zijn bedreigd. De baan welke Franches, Angles en Saint- Benoist-sur-Mer verbiudtps gedeeltelijk ver dwenen. Het tempeest neemt nog in hevigheid toe op de Middelandsche zee. Een gedeelte van den zeedijk, welke St-Marie-de-la Mer be schermd, is weggeslagen. De bewoners zijn met het ergste bedreigd. Over Algerië woedt een niet minder ge weldig tempeest, dat allerwege zeer veel schade veroorzaakt. Te Duinkerke moesten 2 kustwachters die in zee verdwaald waren, wegens den gewel digen storm, door de sloep N'y Touche opgenomen worden. Op het Kanaal was de storm verschrikkelijk Donderdag morgend. om 2 ure, is vóór Kales eene ongekende Noorweegsche goelet- te-driemastcr op eene zandbank geslagen en is op het punt le zinkon. Do bemanning kon op de zandbank redding zoeken, doch het duurde uren lang, alvorens de ter hulp gezonden sleepers hen konden bereiken en redden. Te Boulogne zijn de scheepswrakken, door de onstuimige zee op de kust geworpen, on telbaar men vermoedt dat eene groote schip breuk in den nacht is voorgekomen De postdienst Dover-Kalcs is wegen» den stormwind op Boulogne gericht. ton hun materiaal dus op den oever. Om 10 ure had men echter nog de opzoekingen niet kunnen beginnen, daar de slroomiog nog te hevig was, Men vreest dat nog verscheidene lijken in de half vernielde wagons liggen. Nieuwe lijken Op ruim een kilometer afstand van de plaats van het ongeluk, heeft men in de wei den de lijken gevonden van tweo personen. t)eze werden herkend als zijnde M. Gour- tois, machinist te Thouars, gehuwd en vader van vijf kinderen, en M. Vinay, handelsver tegenwoordiger, te Angers. Deze twee personen bevonden zich ook op den verongelukten trein. Men denkt dat zij omgekomen zijn, loon zij zich zwemmend poogdon te redden. De opruimingswerken geëindigd. Vrijdag avond, had men in de wagons geene nieuwe lijken gevonden. Men denkt dat er nog verscheidene lijken zullen gevon den worden, in de rivier, daar men vreest dat er-nog vole slachtoffers verdronken zijn, toen zij zich trachtten le redden. - Van de opgehaalde lijken zijn er tot nu toe slechts vijf herkend geworden. Een honderdtal reizigers hadden in don (rein plaats genomen. Het is echter moge lijk, dat een groot deel dezer reizigers inde vorige statiën uitstapten. Er zullen opzoekingen gedaan worden om hot juiste getal slachtoffers vast te stellen. gewez8iMo!ks»ertegeimoortliger, reizende ia Kongo xxxvi. 26 Oogst 1911. Van Wagata naar Ireliu met jacht- en krokatlilienhistoriëii als tijdverblijf Een Portugees, die, sedert 7 jaar, in Kongo verblijft, komt op ons schip om lol Leopold- stcid te reizen. Aan tafel wordt or zoo van alles gesproken maar 1) ij zon der over jachtgevallen. Zoo vertelde de Portugees do volgende krokodil len historiën Een zwarte en zijne vrouw waren in eene prauw gezeten een voorbij varend stoomschip maakte zooveel opborre ling dat 't bootjo omkantelde. Do man, een behendige zwemmer, nam zijne vrouw onder den linker arm en zwom naar den kant. Toen bij zich met de rechte hand had vastgegrepen om uit '1 water te kruipen, sleurde een krokodil de vrouw, bij de boenen, weg uit do banden van haren verslaagden echtgenoot. Van Matcidi tot Leopoldslcid zijn do kro kodillen talrijk, zegt men mij. Op zekeren dag, was do boy van onzen Portugees in den stroom iels gaan afwasschen de Portugees die aan de deur van zijn huis stood, zag op 50 meiers afstand, eencn kroko 't hoofd bo ven water beffen en aanstonds duiken in do richting van den knaap do meester riep op don boy, die wegsprong de kroko kwam boven juist op hel punt dal den boy nauwe lijks kwam te verlaten. Hij kwam er goed van af Do luipaard, die do monschen aanrandt slechts als hij door grooten honger ertoe gedreven is, kreeg- zij no beurt Op de Lomami gingen drie zwarten op jacht eon luipaard was verscholen in dc lakken van cenen boom. Jager n. 1 schoot naar den nachtelijken roover en miste hem de lui paard deed een geweldigen sprongen viel op den onbohendigon jager, die weldra een lijk was. De jachter n. 2 zette het op een loop ken. N. 3 schoot en trefle meer zijn dooden vriend dan het dier. De luipaard, nu nog woedender, verliet zijne eerste prooi en sprong n. 3 ten lijve. Er ontstond een hevige strijd, de man, die zijne krachten voelde ver dwijnen, liet zich ten gronde vallon en bleef roerloos liggen, gebarende dood te zijn. De luipaard, ook uitgeput, trok zich achteruit enkeerde postvatten op den boom. Intus- schenlijd kwamen al de mannen van 't dorp aangeloopen, verwittigd door n. 2 eene klopjacht ving aan en koste bet leven van den luipaard, wiens sclioone pels als tapijt dient ten huize van jager n. 3. Kqngotrotter. Donderdag avond, om 10 1/2 ure viel een groot ongeluk voor in het fabriek van schei kundige voortbrenselon van de heeren Eve- raorts. gebroeders, aan de Vaart, le Leuven. Twee werklieden waren bezig met een ver gaarbak van zwavelzuur le herstellen. Op eens hoorden de workinakkers geen gerucht meer in den vergaarbak en gingen zien wat er gaande was. Zij zagen beide mannen be- weegloos op den bodem van den vergaarbak uitgestrekt liggen. Aanstonds daagde hulp op en men haalde de mannen hoven, maar eilaas lo laat, de slachtoffers gaven geen teeken van loven meer. Dokters Van Roeckhoudt en Wouters wer den hijgehaald en zij konden enkel do dood vaststellen, to wijlen aan verstikking door uiiwassemingon. De dood, meent men, is oogenblikkelijk geweest. Do slachtoffers zijn Prosper Stevens, oud 40 jaar, Brouwersstraat, 55, Leuven, gehuwd en vader van 5 kinderen, Frans I'o- belels, 42 jaar wonende le Wygmaal, ge huwd en vader van 5 kinderen. Beiden waren voorbeeldige werklieden en sedert lange jaren werkzaam in het fabriek der hoeren Everaerts. TE LIVERPOOL 12 DOODEN EN 100. GEKWETSTEN Eene vreeselijke ontploffing heeft te Li verpool in eene fabriek van lijnkoeken plaats gehad. Vier honderd werklieden waren er aan den arbeid, toon de ontploffing plaats had» Bijna op hetzelfde oogenhlik stond boel de fabriek in laaie vlam. Vreeselijke tooneelen hadden plaats. Do pompiers waren spoedig mot al hun mate riaal ter plaats en konden talrijke werklie den redden. Stukken van balken en macliie- nen werden op verren afstand geslingerd, samen met menschelijke overblijfselen. Op het eerste signaal waren verscheidene doktors, ziekenuienslers. enz. ter plaats. Meer dan 100 werklieden waren min of meer gekwetst en moesten door de geneos- heeren verzorgd worden. Het deel der fabriek, waar do ontploffing plaats had, is geheel vernield. Terwijl do pompiers de nog brandende doelen bespuit- ten, worden do puin en doorzocht. Men vontl or verscheidene vreesdijk verminkte lijkait. Volgens eene eerste naamafroeping zouden er een twaalftal werklieden gedood en moer Idan 100 gekwetsten zijn.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1