Lezers, leest slit GSSJS MENGELWERK ONS KAMERPRAATJE 6e Beeks Meveu van M. Vincent Diericx 'T EEN EN 'T ANDES Erg ongeluk te Hantraont. ESijnsdag 28 November 1911 <êa co Al wie zich aboiD neert voor 1912, aan 8 fr. zal ons biaiivan Vrijdag af tot 31 December GRATIS ontvangen gewezen-volksvertegenv/oorctiger, reizende in Kongo of wie is mijne moeder STELLA of wie is mijne moeder? f?ii imifirddar1ï«p nnfnlnffinnlwerd<lBwerlimanHenrissraessaDs, dio zich liluul JliCiüiyB önliJlUllHiJ Ln eea put bevond van lion meters diepte Zeventiende jaargang n' 275. mrenz-zxr. —i i «inmgM—mbb 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «f* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4jjt AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo* 723. I 9, TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3« bladt. (de regel) fr. 0.50 48 biadz, (de regel) fr. 0,30 Finahc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Jteeht. herstelt. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,Q0 Ongehoord, onmenschelijk, vrien delijk, schandelijk, afschuwelijk, ver foeilijk, afgrijselijk, walgelijk zijn de schandalen die zich in deze laatste dagen in Frankrijk hebben voorge daan. En als gij nog ietwat eergevoel bezit als mensch, zult gij, wie gij ook zijn moget, die sehandozaken verat- schuwen on de daders derzelve als on- waardigen verooi deelen. Wij hadden in vroegere jaren de Dreyfuszaak, het Panatnaschandaal, de Trees Hum berl's aftruggelarijen, de financieële zaak van Rockette, en toch werden er personen, ontwikkelde personen gevonden om al die onhebbelijkheden te verschoonen en te verbloemen. Dit jaar hadden'wij de staking der Chemi- nots, die geheel den handelen degan- sclie Fransclie nijverheid, ontredderde: wij zagen de moord plegen op den werkman Dongé, van Le Havre; die de groote misdaad had begaan zijn werk niet te staken, wij hebben de grove onachtzaamheden en nalatig heden vernomen in de Fransche ma rine do vervalsching in de poeders, de plagerijen in hel leger, de sabotee ring in al de openbare diensten, de straffeloosheid der pliebtigen, de be vordering dor onbekwa men, en noch tans, in dit onbeschrijfelijk geharre war, in dien ongelooflijken warreboel, zou eenieder zich gelukkig moeten achten niet in dil midden te leven. En nochtans! Te Jemappes hoorden wij enkele weiten geleden slechts, Belgen, met volle vrachten smaad werpen op bun eigen land en het gezicht gekeerd naar het Zuiden, den wensch uitdruk ken dal België toch weldra eene pro vincie, een departement van Frankrijk zou mogen worden Die betooging was gelukkig-lijk eene antiklerikale betooging de betoogers waren libe ralen en socialisten. De katholieken hadden er hunne eer in gesteld zich bij die onvaderlandsche gebeurtenis ge heel en al te onthouden Thans echter zijn nieuwe droeve fei ten uit dat land, zoo heerlijk door de natuur bedeeld, aan het licht gekomen. Te Montmartre had er een gevaar lijk zedenschandaal plaats. De groot handelaar Allai'd zit achter de gren dels hij heeft bekend, maar men zal trachten hem zinneloos te verklaren. Na eenigen tijd te hebben doorge bracht in een gesticht, zal hij genezen zijn en de vrijheid hem worden terug geschonken De nobelprijs van scheikunde werd dit jaar toegekend aan vrouw Curie, voor hel groot aandeel dat zij heeft ge nomen in de studiën van het Radium waarinhaar overleden echtgenoot zoo'n groote verdiensten heeft verworven Vóór meer dan een wetenschappelijker, man, is de verdienste van vrouw Curie daaiiri fel overdreven. Dit punt echter zullen wij niet slissen. Het volstaat te herinneren, dat onze Belgische godde- louze bladen, en op de eerste plaats het A laamsch socialistisch blad aan vrouw Curie een ige artikelen heeft ge- wijddie overliepen van platte vleierij. Die vrouw was, hoewel zij die niet kenden, volgens hen, het model eencr vrouw; van 's morgens tot 's avonds verward en verdiept in hare studiën en opzoekingen, geheel dood en doof aan de wereldsche bekommernissen. Daar plots komt een nare tijding. Vrouw Curie wordt beschuldigd een echtge nootvan zijn huiselijkenkring te hebben afgetrokken, en eene vrouw,'eene moe der met hare kinderen, aan de grie- vendste smart te hebben overgeleverd.. Al de hooge wetenschappelijke wereld sche middens en de hooge politieke wereld werken samen tegen die arme, ongelukkige echtgenoote en trachten de zaak le smachten, De voorzitter van de Parijzerpers stuurt op eigen hand aan de aangeslotene dagbladschrijvers een brief om de zaak te verzwijgen, en dit wel... In naam der leetenschap Het gerecht zelve,het parket,werken tegen de moeder, die haar recht ver escht.wantdezen op hunne beurtpogen de zSak te smooren. De moeder, sterk op haar goed recht, heldhaftig in haar strijd om het behoud van hare kinde ren, zij biedt kloek en moedig weer stand, en daagt haar man en die nood lollige vrouw, voorden tribunaal. De moeder bezit onloochenbare bewijzen. Nogisde strijd niet volvoerd. Op eene slimme wijze poogt liet ge recht de beklagenswaardige moeder, van hare bewijsstukken te ontrooveu Door do behendigheid en voorzichtig heid van haren advokaat, mislukt ook dil pogen. De goddelooze pers zwijgt tot herstens toe, doch zal zij er ditmaal niet in gelukken het onrecht te doen zegevieren. Een brief van vrouw Curie aan M. Langevin is thans openbaar ge maakt en wij halen er slechts deze woorden uit, die reeds te welsprekend zijn Mijn Paul, ge moet dus beslis sen, hoe pijnlijk dat voor u ook weze, te doen al teat gij kunt, stelselmatig om haar (Madame Langevin) het leven ondragelijk te maken Lezers, hoe vi-alt ge die ideale wetenschappelijke vrouw Maar dit is alles niet wat wij zeggon willen, en om het kort te maken zullen wij de twee volgende feiten samentrekken Victor Flachon, de man van de Lan terne, is geconfronteerd gov or d mi met kinderen van 13 en 14 jaar, Welnu loochent hij de hem ten laste gelegde feilen Neen Enkel beweert hij dat hij meende dat die kinderen 16 jaar waren geworden. Ziet ge, de zaken worden ciniek weg bekend. Die meisjes nu verklaren dat zij zich als 16 jarigen uitgegeven hebben. Is liet uit eigen beweging, ol opgelegd, dat zij het doen, wij weten het niet. Doch er is volop spraak Victor Flachon terug in vrijheid le stellen, te meer dat hij gedreigd heelt geruchtmakende ont hullingen te doen, die ook vele groote politiekers naar het gevang zouden voeren In de Kamers is het schandaal al even erg. Socialist Colly heeft daar ten aanzien van heel het land, van heel de beschaafde wereld, M. Briand uit gemaakt voor brigand, voor schelm, voor vuilpot Ondertusscben worden de gasthuis nonnen als vuiligheid uit hel land ge jaagd, de zusterkens der armen als onwaai'digen op de straat gesmeten. Liberalen en socialisten in België roepen en bevestigen en kerhalengedu- rig Ons ideaal is Frankrijk. Het is om te weenen van droefheid. Wij zijn in goed gezelschap. Lord Charles Beresford, Eugelscho ad miraal, houdt staan, dat Engeland niet ge reed was om een oorlog- te beginnen. In Duitscliland is het hetzelfde en in Frank rijk zingt men hetzelfde liedje. De waarheid is dat liet allemaal menschen zijn die dol mi- li taristiscligezind zijn, of personen die uit eigen of uit partijbelang in troebel water zoeken te visschen. JöaaQMïiw moet ge deugniet ZÏJöB, Nadat broeder Flamidiaan, wiens onschuld nu voor gansch de wereld duidelijk is gebleken, onschuldig werd verklaard door de rechtbank, ging Victor Flachon vobrt mot in de schuld van den armen broeder tege- loovon. Nu is hij zelve beticht voor zaken die hon derdvoudig erger zijn en talrijker. Eeov pasfo9B- valscheBijk.be- scHuBdigd* Te Lucenav-rEvêque is de klokkenluider vermoord. Do soldaat Le- zegd dat hij niet in de kerk is geweest en al zijne verklaringen valsch waren. Hot gerecht zal nu opsporen waarom de soldaat die valsche getuigenis eerst heeft ge daan... Intusschentijd heeft de arme priester schromelijk moeien lijden onder zulke hate lijke verdachtmaking en valsche beschul diging. Tegen c!e jonkmans. Na de Heerlijkheid van R«uss, hoeft de kamer van Mecklenburg- een belastingsonlwerp op de jonkmans aangenomen. Al de niet gehuwde mannen van boven de 30 jaar, en die niet de steun zïju van do familie, zullen hunne lasten met 25 ten honderd zien stijgen. Wij geloo- ven echter niet dat vele jonkmans eene vrouw znllen nemen tegen goesting, enkel om aan de belasting te ontsnappen. Een Congres der Roodhei den. Ja een echt congres hebben zij ge houden en de congressislon waren modern gekleed de mannen met jacquotte of redin gote. de vrouwen mot voilet en cliik toilet. In 1800 waren er 243000 roodhuiden, in 1910 waren er 305,000. Dn Roodhuiden die op 't punt waren uit te sterven, beginnen te herleven. Des te heter. Wij gunnen aan alle menschen een plaaisken onder de zon. Vrijdag begint ons nieuw Mengelwerk (Vervolg). Het vermoede onweder is dezen nacht losgeborsten maar ik heb er weinig van bemerkt. We liebben twee nieuwe reisgezellen MM. Van de Kerckhove, voor eigene reke ning als handelaar te Frebu gevestigd. Die heer verbleef eerst vier jaar in Kongo, keerde in Europ terug, trouwde en kwam met zijne echtgenoote in Kongo leven. Vooraleer Wang ai a te verlaten, zagen we een stoomschip der S. A. B. aanlanden een protestansche priester en zijne vrouw waren aan boord. Dio kleine stoomschepen zijn vlug in de vaart en 't is ongelooflijk welk druk verkeer van stoomschepen en andere vaar tuigen hier gaande is dan nog blijven de staatsmagazijnen opgevuld met koopwaren, bij gemis aan vervoermiddel. We hebben ge zien welk getal nieuwe schenen in opbouw zijn te Kin du ge weet ook, in Europa, dat onze koning twee machtige stoomschepen aan Kongo schenkt, voor den sneldienst tus- sclien Leopoldslad en Stanley stad. Veel private handelaars en maatschappijen verkeeren in twijfel of ze hun nieuwe sche pen best zouden bewegen door houtvuur of door petroolmotoors men is vlug bezig met eene petroolleiding, volgens 't stelsel Pipe, te leggen tusschen Jlatadi en Leopolds!ad t is te zeggen dat de petrool tot de grootsto ïfstanden door stalen buizen gedreven wordt. Besluit uit dit alles welke toekomst Kongo wacht We zien aan den rechten oever eene Ame- rikaansche missie van protestanten deze missie beschikt over een eigen stoomschip. Te Ibengo. is de staatshoutpost n. 2, met posterij en telegraaf. Een llollandsch stoom bootje ligt hier op anker. Dezen morgend, zagen we vier krokodillen op eene zandbank. Toen we 's middags op 't dek aan tafel waren, zagen we er nog eenen. Anno beest zei een reiziger, ze is aan 't schreeuwen Ali zegde do Ame rikaan 't zijn maar krokodillentranen Ah, ca riep de kapitein ik wil de Met veel belangstelling is ons mengelwerk De Onbekende V/ees door onze lezers gevolgd geworden. Helaas, het loopt ton einde, en binnen weinige dagen zullen onze lezers de onlknooping vernomen. Wij hebben dus een ander mengelwerk gezocht en onze goede kans heeft ons ditmaal de hand doen leggen op een prachtstukje. Het is geen nieuw geschreven mengelwerk, liet behoort niet tot de moderne school, 't is er een uit de oude doos..... Doch, het mengelwerk dat wij nu zullen afkondigen, is een dergenen, welke men vandaag leest en morgen herleest. Van af de eerste regelen is de aandacht geboeid en men leest hem tot het einde, zonder een blad, een regel, een letter over te slaan. is eon waar pcreltje. Hel is de beschrijving van het wedervaren van een meisje, dat in troebele tijden, toen het pas eenige weken oud was. door zijne ongeluk kige moeder aan eene bravo vrouw werd toevertrouwd. Een ander meisje, van nagenoeg den zelfden ouderdom was in dezelfde omstandig heden bij dezelfde vrouw ter verpleging gebracht. Een dézer lieve kleinen sterft het andere kind groeit op, wordt een bevallig meisje, gaat dikwijls, zonder dat zij het vermoedt, bij bare moeder. De andere moeder die genoodzaakt geweest is haar land en haar kind te verlaten, doet lange doelt vruchtelooze pogingen om haar kind te ontdekken. Zij heeft vernomen dat een der kinderen overledeu is, doch weigert te gelooven dat het levende meisje haar dochter niet is. Ook het meisje weet niets.... doch de bewaarde kleederen der heide meisjes, en een medaljon, dat liet overlevende der meisjes steeds draagt heldert alles op.... Roerende tooneelen volgen elkander onafgebroken op, 'tis eene aan eenschakeling van hoogst boeiende en aangrijpende toestanden, welke den lezer letterlijk medeslepen en hem voortdurend onder den indruk van het verhaal houden. Wij zijn er van overtuigd Allen zullen ons nieuw mengelwerk met steeds stijgende belangstelling volgen, de gebeurtenissen, in eene klare taal uiteengezet, medeleven. Leest dus allen van af Vrijdag aanstaande in De Volksstem TC BÏ.TC*a»Dira»r5lï rlr TE LIVERPOOL. De ontploffing der fabriek van lijnkoeken der bekende Bibby-maatschappij te Liver pool, blijkt een ware ramp te zijn geweest. Het aantal der slachtoffers is nog niet met zekerheid vast le stellen. Sprak het telegram van den burgemeester van Liverpool van 13 dooden, andere berichten schatten hel aan tal dooden op meer dan dertig. Daar echter naar men vreest nog vele ongelukkigen on der do puinhoopon bedolven liggen, is het aantal slachtoffers nog niet met zekerheid to melden. Het aantal der gewonden, die thans in de naburige hospitalen worden verpleegd, be draagt reeds meer dau tachtig. Van velen is do toestand hoogst ernstig. Onmiddelijk na de ontploffing die waar schijnlijk is tco to schrijven aan het niet werken eener machien vloog het gebouw in brand. Eerst in den middag wist men den brand te bedwingen. De muren zijn ingestort. De ontploffing was zoo hevig, dat sommige slachtoffers geheel aan stukken werden ge scheurd en lichaamsdeelen door do lucht vlogen. Voor do fabrieken in het lijkenhuis., waarheen de lijken dor slachtoffers werden overgebracht, speelden zich hartverscheu rende tooneelen af. Acht geheel onherkenbare lijken zijn on der de ruïnen gevonden. Het aantal dooden is daarmede tot een-en-twinlig gestegen. reden van die droefheid kennen en hij stuur de aan den kroko den volgenden draadloozen telegram Krokodil, ik begeer do reden te kennen uwer diepe droefheid» De kroko antwoordde en we verstondenAch, kapitein, ik heb mijn vader en mijne moeder opgeeeten en het leven is mij onverdraaglijk geworden, hij het gedacht dat ik nu wees ben Na zoo ipls kan men de ladder optrekken Maar we hebben nog te reizen voorbij Lirandain Franschen Kongo, waar we eene schoone missie aantreffen,gebouwen roux had gezegd in de kerk te zijn geweest in gebakken steen en gedekt met groote en den priester te hebben gezien... 1 schaliën 's avonds komen we te Irebu en Nu Woensdag in het gevang heeft Leroux blijven er vernachten. al zijne beschuldigingen ingetrokken en ge- Kqngotrotter. Een jachtwiel van 35.090 kgr. gesprongen. Negen gekwetsten. 250.000 fr. schade. Het overgroot jachtwiel der werkhuizen van La Providence te Hautmont, is Zaterdag nacht in de lucht gevlogen. Eene vreeselijke paniek ontstond onder de werklieden, die in allo richtingen vluchtten. De groote massa is in een twintigtal stuk ken gebroken en een dezer stukken, wegende ongeveer 8000 kgr. vloog door liet dak. Dientengevolge stortte liet overige van het dak in vooraleer al de werklieden wegge vlucht waren. Door een buitengewoon toeval, worden door het ongeval geene doodelijko ongeluk ken veroorzaakt. Negen werklieden werden gekwetst,doch geen hunner schijnt erg ge troffen te zijn. De kwetsuren werden meest veroorzaakt, bij de instorting van het dak, door de neervallende steenbrokken. Zoo door een groote steen op het lijf getroffen, 't Was slechts een uur later dat men zijn hulpgeroep hoorde en men had de grootsto moeite om hem uit den put op te lialen. Door het instorten van het dak. is heel de eleklrieke verlichting, de werktuigen enz, vernield. Van de machienzaal blijft slechts een puinhoop over. De schade bedraagt 250.000 fr. De oor zaak is onbekend. nog In onze Kamer van Volksvertegenwoordi gers is verledeno week een nieuwe generaal opgetreden, met name Generaal Troclet. De aanvang zijner loophaan was hoogst eenvoudig naar liet schijnt, arbeidde hij in de leigroeven van Luxemburg. Later vestig de li ij zich teLuik en daar hij zich zeer siujal- lustig toonde, werd hom een commandant- post aangeboden in liet Heilsleger. Troclet wees het aanbod der aanvoerders van 1'ar mee du SdluU af. Waarom Sommigen be- w eren dat hij weigerde alleen omdat zulk een post niet genoeg opbrengt auderen houden slaande dat hij dit commandantschap benedon zijne waarde en zijne waardigheid achtte, dat hij andere, ^oogere commandant- schappen in t oog had. Wat er ook van zij, Troclet gaf de voor keur aan het leger, maar al wie een beetje blagueur is, zonder moeite on zeer spoe dig zijn weg maakt, hij trad in hot socia listische leger en daar had hij de gelegenheid zijne militaire wetenschap en kundigheden te doen gelden, zoodal hij thans, bij zijne socialistische gezellen in en huiten de Kamer bekend staat onder den naam van «Generaal Troclet Openhartig gesproken, ze mogen hem hebben Is de nieuwbakken roode Generaal Troclet, om deel te nemen aan eene bespre king waarbij het geldt de belangen van "s lands verdediging, niet beter beslagen dan Hij verledens week toonde, dan zou hij wellicht aan het land meer diensten kunnen bewijzen door terug to keeren naar de lei groeven van Luxemburg. Generaal Troclet sprak inderdaad over onze legerinricbting evenals een blinde over de kleuren. Wat hij daarvan vertelde, wist hij niet Hij eigen ondervinding hij nad het gelezen links en rechts in roode of blauwe bladen ofwel vernomen van dezen of genen officier-logeman.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1