O O RLO G BUITENLAND. DE 0Nr- .ENDE WEES NIEUWSBERICHTEN. NAAR KONGO Italië en Turkyë Werkstaking aan de Antwerpsche dokken Akelige ontdekking in '1 Zoniënbosch Stoutmoedige bandieterij En toch had hij de pretentie aan slót zijnor rede. uil te roepen met zijn schellij dende vrouwenslem Minister Hellebaut moet weg Zijn heengaan zal een ontlasting zijn niet alleen voor liet land, maar voor gansch hel leger Wij wenschen integendeel dat Minister Hellebaut nog lang aan liet hoofd van liet Departement van Oorlog blijve Minister Hellebaut is inderdaad een van de beste ministers van oorlog, die wij lot nu toe hadden. Vroeger reeds heeft hij liet be wezen door de taMjke maatregelen, welke hij invoerde lot verbetoring van den stoffe lijke© en zedelijken toestand van onze volks jongen.. in de kazerne telkens als zijne aan dacht wordt gevestigd op een misbruik en bij bevindt dat liet werkelijk bestaat, doet hij dadelijk on onbeschroomd liet noodige oin het uil le roeien. Verledene week toonde Minister Hellebaut volkomen op de hoogte le^ijn van zijne zon ding en van zijne laak. Voor socialisten en liberalen zal al wat een katholiek ministerie doet in 't belang van 's lands verdediging, nooit goed zijn dat welen wij vooraf en dat brengt de kort zichtige politiek. welke zij voeren, onvermij delijk mee. In elk geval, minister Hellebaut heeft zich schitterend uit don slag getrokken: al don prietpraat van on^e roorio en blauw©; bladen beeft bij weerlegd, openhartig wij zend, eenerzijds op wat door bot katholiek ministerie lot stand w erd gebrac!t{,om 's lands verdediging behoorlijk te verzekeren, ander zijds op wat er in dit opzicht nog kan en dient Ie worden verbeterd en aangevuld. Ook werd hij door de katholieke kamerle den dapper terecht toegejuicht. Advokaat tegen generaal. Zou do liberaal Monvillo, dio na Minister Hellebaut aan het woord kwam, dezes zoo gezegde onbekwaamheid en onbezorgdheid heter aantoonen dan Generaal Troclet het deed Wij twijfelden er aan, reeds wanneer hij opstond om zijne redo aan te vangen. Monville is imrnors advocaat van beroep en tevens groote liefhebber van schotch on o gouzenlambie. Hoe kan toch een ad vocaat bevoegd zijn om over legertoestanden en leger zaken ie handelen t Of zou het feil, dal men tevens liefhebber is van schotch on geuzenlambie, eene bijzóndere be voegdheid op militair gebied meebrengen f Daarover gaan wij nu niet twisten wij stol len enkel vast dat het nu een advocaat was, die Minister Hellebaut aanviel niet betref fende de legerinrichting zelf, maar wel be tredende de kleinste, geringste bijzonderhe- .den dier inrichting. En wat bewees die advocaat Niemendal Hij zet ie con reeks van beweringen en be vestigingen uiloen. waaruil blijken zou dat 's lands verdediging ontredderd is, doelfljl wanneer Minister Hellebaut hem vroeg Geef'ons hel bewijs van al wat ge beweert en bevestigt, dan moest advokaat Mon ville" zich "bep'aTcn Bijzit 'antwoord T Ik vraag een onderzoek. Armzalig antwoord, voorwaar Ismen zeker van zijn stuk, dan vraagt men geen onderzoek dan levert mon dadelijk do bewijzen van zijn gezegde. Do waarheid is, dat Monville geen bewij zen lot staving ven zijne beweringen kon le veren. om do eenvoudige reden dal alles wat hij tegen hel beleid van Minister Hellebaut, aanvoerde, hein in de hand werd gestopt door de oflicieren-logiebroeders dio in het donker werken tegen de Katholieke Regec- ring. 'legen die linksehe handelingen en streken van de officieren-logemannen trad onze knappe vriend de heer Verhaegen terecht op. Die handelingen en streken het schrijven van die officieren aan liberale of zoogezegd onzijdige bladen, limine mede- deelingen van allerlei aard aan die bladen, 45e Vervolg. Wanneer bet gezelschap andermaal de spreekplaats binnentrad, was de overste aan eene tafel neergezeten en doorbladerde een door ouderdom geel geworden handschrift. Op hare ernstige gelgatstivRlceii wesslille droef heid geprent, \fetr jagende borst hfOHten allen den smikkePTlen blik op haar gerichtvolgen- ierwijze.ving zij aan Be voorzienigheid liet toe dat ik voort* sproot pir. een edel geslacht; markiezin von Berstens, myne moeder, was in eerste huwe lijk de. gade van graaf von Hornstald, wien zij als bruidschat aanzienlijke eigendommen aan bracht. Helaas nauwelijks begon ik haren geliefden naam te kunnen stamelen of zij werd door eene wreede ziekte aan mijne liefde •ntmki. Mijn vader draalde niet lang ten tweede male het huwelijksbootje in te stap pen. Jk was nog bitter jong toen men 'mij ter kostschool zond om er eene opvoeding mijnen stand passend, te ontvangen. Gij ziet het, wel wezenlijk ben ik dus do zuster van graaf von Hornstald, die het tijdelijke met het eeuwige komt te verwisselen, én gevolgolijk ook de moei van Alhreoht, en dementia's grootmoe der. Op zestienjarigen leeftijd keerde ik' naar het vaderlijk slot terug. Tijdens mijne afwezig heid was- den graaf, mijn vader, een zgon geboren, en dio zoon, Albreoht. was uw vader, zaliger gedachtenis. Men deed mij weldra met ridder von Ruissens in het. huwelijk treden, op voorwaarde evenwel dat hij afstand doen zou van zijnen naam, om, met den titel van mar kies, dezen mijner moeder aan te nemen. Ik evenals aan liberal? $n socialistische volks vertegenwoordigers noemde hij zonder omwegen Verraad en trouweloosheid Men beeldt zich in hoe deze woorden woorden van waarheiddoor liberalen en socialisten werden onthaald. Aide trompet ters van hoogeren en lageren rang, roode en blauwe, doch de roode het meest, vielen Verhaegen in de rede en maakten gedurende enkele minuten een oorverdoovend lawaai, dat hel gehamer van den voorzitter slechts met moeite kon overwinnen. Intusschen wag bet uur van beengaan aan gekomen. De militaire bespreking wordt deze week voortgezet wellicht zal zooniet de geheele week, dan toch een groot deel ervan daaraan worden gewijd. Mocht men verwachten dat liberalen en socialisten daarna ernstig work zouden verrichten in verstandhouding met onze katholieke vrien den, dan ware liet nog maar een half kwaad doch dat behoeven wij niet le verwachten. Liberalen en socialisten, geleid en gedreven door blinde partijdrift, zullen al doen wat ze kunnen om de katholieke regeering en de katholieke meerderheid le beletten, ernstig werk te leveren ten bate van liet land. Aan onze katholieke vrienden bohoort het dit spel van liberaal en socialist to ontmas keren, zooniet zouden wij met onzen school meester wel kunnen herhalen Wie van een interpellatie van wat soort ook [en kracht Een practiscli resultaat verwacht, Vergist zich evenzeer Als een heer Die gelooft «lal in den raad Van een pleitzuchtig advokaat Zi jn eigenbelang rdtoosop den achtergrond staat. Een technische interpellatie vordert riiaar enkele uren Terwijl een politieke soms dagen lang kan duren. Maar, oi het debat ook al lang is of kort, Wanneer het gesloten wordt Is men gewoonlijk in den letterlijken zin Nog verder van de wijs als bij 't begin. Pandoer III. Vertrek van de Bruxeilesviile De stoomboot Bruxeilesviile vertrok Zaterdag, ten 2 uro namiddag van de Her- bouvilli kaai met 102 passagiers en 3800 ton koopwaren. Onder de passagiers bevonden zich de boeven Kooien, bestuurder, (5e ver trok); bevelhebber Laplume, olifantentem mer, welke zijnen post van Api, in den Uellé, gaat vervoegen (5Ö vertrek) en Mevrouw Laplume. Tusschen de aanwezigen, opgemerkt heeren Sereh\e, bevelhebber Rinquet, lui tenant Eeckhout, luitenant, welke den 1GU December naar Kongo zal vertrekken, als overste van den - Comptoir Commercial Gon- golais Van Tichelen, overste der firma J. Van Tichelen llenrion, ondervoorzitter der Mutuelle Congolaise I-ferm ekens, be stuurder der Congo Trading Cie; Do Keule- naer, volmacht drager aan liet Walfordge- nootschap de doktors Waersegers en Brees; Van Gauleren, overste le Kassaï. Het muziek van bet 7® linieregiment speelde het afscheidsconcert. De toestand in Kongo. De toestand laat in de streek van het Leopold II-meor le wenschen. In het Lokoro gebied bezitten de erkende inlandsche opper hoofden geen gezag genoeg op de inboorlin gen. of zij missen de noodige krachtdadigheid om plunderingen en aanvallen tegen de werklieden, in dienst van den Staat, te be letten. Te Bombili vooral durven de inboor lingen -zich aan erge baldadigheden over leveren, en zij schieten zelfs met pijlen naar de zwarte werklieden die in de nabijheid der posten aan den arbeid zijn. In die streek is zelfs een geval van menschenetcrij gebeurd, waarover nu een onderzoek ingesteld is. verliet dus in gezelschap van mijnen gemaal het siot van Hornstald om dit van Bersteins te gaan betrekken, welk, zooals u bekend is, slechts op een paar mijlen afstands van Horn stald is gelegen. Haar sleten wij acht jaren van een ongestoord geluk, midden der zegc- wenschen onzer leenmannea en ons gansch toewijdende aan de opvoeding van Angelina, ons eenig kind. Ach wat is het aardsch geluk toch vergankelijk 1 Mijn echtgenoot werd tijdens eene jachtpartij gedood hij viel als slachtoffer der onvoorzichtigheid van eenen vriend. Ik kreeg eenen afkeer van de woning waar mijn zoo duurbare gemaal was gesneu veld en als eene troostelooze weduwe verliet ill Bersteins om andermaal mijnen intrek te nemen op het siot van Hornstald. Myn vader onthaalde er mij op de meest vriendschappe lijke wijze, betoonde mijn kind eene hartelijke genegenheid en stelde gansch den linker vleugel zijns kasteels ter mijne beschikking. De tijd bracht allengs neiging aan mijne smart en nog hoopte ik genoeglijke dagen op dit aardsche dal te beleven, en mijne Angelina aan mijne zijde tot eene bevallige jonkvrouw te zien opwassen, wanneer wee de oude graaf liet hoofd kwam neer te leggen, op zijn doodsbed nog zijnen zoon aanmanende mij immer als eene zuster te bejegenen. Deze laatste geleek ongelukkig alles behalve op mijnon vader hij was een trotsch, hoog moedig jongeling, die niet eene gelegenheid liét voorbijgaan om mij door zijn misprijzen diep te honen. Zelfs gaf hij zich de moeite niet de gevoe lens van haat welke hem jegens mij bezielden te verbergen. Weldra werd ik in mijne ver trekken als in eene gevangenis opgehouden, en onder liet nietige voorwendsel dat mijn TUSSCHEN De Blocus der Dardatiellen Het gerucht blijft Aanhouden dat de blocus der Dardanellen door Italië besloten is. Te Berlijn weet men echter nog van niets. Daar uit meenen wij te kunnen besluiten dat de lijding, alsof Rusland zich tegen den blocus der Dardanellen zou verzetten, als voorbarig moet worden aangenomen. De gevechten rond Tripoll Sterke afdeelingen van Turken en Araben bobben getracht bet fort Hamidich te verove ren. Zij werden echter mot grootverlies teruggedreven. Turkyë zendt geld naar Tripolitanië De Turksche regeering heeft 1 millioen 800,000 Turksche ponden opgestuurd om verdeeld le worden tusschen de soldaten die Tripoli en Benghazi bevechten. Een komiteit is samengesteld om die gelden te verdeelen Van liet komiteit makep de volksvertegen woordigers deel dio op het slagterrein tegen woordig zijn cn.apdore'notabele Turken. De versterking van de Egeïscbe kust. Zoo Italië Turkyë komt aanvcllen in de Egeïscbe wateren, dan zal hel toch Turkyë niet op het onverwachts aanvallen. Koortsig worde:: van Turksche zijde de versterkingen voltooid. Thans staan erop de Egeisehe kust 250 kanonnen. De Turken oefenen zich dage lijks 2 uren om hun dienst goed machtig te zijn legen alle gebeurlijkheden. Gees biooüs in tie zeeangten. Italië heeft aan de Russische regeering laten weten dat het niet zinnens is, of niet geweest is de zoeëngten te bloceeren. In Macedonië en Albanië. Bulgaarscbe benden doen hunne verschij ning in Macedonië on Albanië en verspreiden overal schrik en verwarring. De Bulgaarscbe bende-hoofdmannen straffen diegenen hun ner mannen die zich uit liet bandietenleven hebben teruggetrokken en nu in den dienst zijn van de Tursche regeering. Dagelijks vallen er bloedige toonëelert voor. Gevecht te Derna De Italiaansche soldaten te Derna lege rend, zijn slaags geweest met de Turken en Araben. Aan het gevecht namen volgens Italiaansche berichten 600 soldaten deel. De strijd is warm gewoest.Van ile.'Araben is liet getal dooden of gekwetsten niet gekend. Van Italiaansche zijde meldt men 40 soldalen builen gevecht gesteld en 12 dooden. De Antwerpsche zeelieden hebben besloten den arbeid te staken. Reeds is de staking uitgeroepen op de volgende reederijon. Adour, Cockerill, Espagne, Doire, Roi Albert, Brabant, Flandres, koumanie, Leo pold II, Minister do Smet de N'aeyer, Presi dent Bunge, Roi Leopold, K upland, Princess© Marie-José, Boduognat, Antigoon, Nervier, Koophandel, Fruithandel, Palomares, Bel- gica, Cap Negro, Algarié, Congo, Garonne, Partugal, Tunisie, Egypte. Liége, Serosia, Elisabeth van België, Gouverneur de Lands heer. Republica Argentina, Prince Albert, Africa, Prince Leopold de Belgique, Am- biorix, Induciomare, Houthandel, Vrijhan del, FJandria, Willy Alexander, Ganda. Gap Spartel, Amelie, Escaut, Henri Gerlinger, Keino Elisabeth, Adolf Deppe, Euphartes, Lys, Tigris, Minister Beernaert, Baron Baeyens, Princesse Clémentine, Comte de Flandre, Comtesso de Flandre, Prince Char les de Belgique, Marnix, Eburoon, Graan handel. Ertshandel, Peter Benoit, Elza Alexander, Dijle, Legia. rouwgewaad de genoodigden tot treurnis stemde, werd mij de toegang tot het salon ont zegd. Te dien tijde begon mijn broeder talrijke bezoeken te ontvangen, en in stede van aan mijne eischen recht te doen en mij een deel in het vaderlijke erfdeel toe te kennen, zooals hot sinds onheugelijke tijden immer opzich- tens de vrouwen of de jongeborenen geschied de, legde hij bovendien nog dé hand op bet. leengoed van Bersteins', dat mij rechtmatig toekwam, en verrijkte vol opgeblazenheid zijn wapenschild met mijne adellijke kwartieren. De schitterende feesten die kort hierop, ver scheidene dagen lang, op liet oude slot zich afwisselden, gaven mij te kennen dat mijn broeder in den echt getreden was met eene der rijkste erfgënamefi <Sef streek. Op zekeren dag berichtte hij mij'dat voortaan hij zelf mijne goederen zou behöeren, echter er bij voegende dat de inkomsten er van mij trouw zouden uitbetaald worden. Intusschen werd mijn toestand met den dAg ondraaglijker ter nauwernood werd het mij nog gegund weke lijks een paar uren mijne vertrekken te ver- 1 ten om in den tuin myne dochter, wier zwak gestel mij eene bron van kommer was, eenige beweging te laten nemen. Deze opsluiting moede, liet ik graaf von Hornstald aanzeggen dat ik voornemens was eerlang naar Bersteins terug te reizen. Bij deze onverwachte tijding ontstak hij in woe de, beschuldigde my vaii ondankbaarheid en zwoer, ziedend van toorn, dat hij mij deze vermetelheid zou doen rouwen. De opvliegend heid zijns karakters kennende, sloeg ik weinig acht op zijne dreigementen. Ik wist mijnen bewaker tot mijne beiauge» over le balen, en onderling schikten wij alles over mijne aan staande vlucht. Eene koets zou aan de tuin deur op mij komen wachten de blinkende FRANKRIJK Het geval Ricordeau. Aardbewerkers zijn bij hoofdminster Cail- laux geweest om hem te vragen een vrijge leide aan Ricordeau toe le staan, dat hem toelaten zal zich le gaan verdedigen en zijne scbuldigers te weerleggen. Voor Napoleon Parijsche studenten hebben plakbrieven uitgehangen, waarbij zij de hulp vragen van Napoleon, om Frankrijk te redden. Zij vra gen ook dat het Parlement zich zou verzet ten Legen don afstand van een gedeelte van Fransch Congo. DU ITSCH LAN D De Engelsche minister Eduard Grey, Engelsche bladen hadden het uitgegeven alsof Duitschland trachtte den toestand van minister Grev onmogelijk te maken. De Duilsche bladen antwoorden dat zulks nooit in bun gedacht gekomen is. Daarbij, zeggen ze, Duitschland heeft niets te zien in de in wendige regeling van Engeland. Engeland kiest do ministers die liet .wil. Ons gaan do personen niét aan. Wat ons aanbelangt, het is de uitwendige politiek die Engeland voerl tegenover Duitschland. Gij haalt hef geval Delcassé aan. M. Delcassé is niet gevallen door hot toedoen der Duitsche bladen, maar wel door zijne politiek. Er bleef hoofdminis ter Rouvier niet anders over dan Delcassé ontslag te geven ofwel een oorlog te be ginnen. PORTUGAL Overal dezelfde Een afgevallen priester, gehuwd en rector van hei, Staatslyceum, te Lissabon, wordt natuurlijk door de goddelooze bladen opge hemeld als een groot man. De afval van de katholieken wordt als hel puik bij de godcle- loozen aangenomen. ITALIË In den Roomschen gemeenteraad Socialist Delta Seta tegen den oorlog In de laatste gemeenteraadszitting vroeg socialist Delia Sela het woord om te protes- leeren legen den oorlog. Burgemeester Nathan weigerde het woord te geven. Er waren met opzet vele socialisten naar den raad komen luisteren. Deze riepen plots luidkeels Weg met Italië Weg met den oorlog Daarop ontstond er gevecht tus schen de nationalisten en de socialisten. Er werd gestompt, gestampt, geschupt en ge slagen, gewonnen verloren. De policie heeft eindelijk de orde kunnen herstellen. ENGELAND Lloyd George voor het vrouwènstemrecht Lloyd George, Engelsche minister heeft eene groote rede uitgesproken ten v.oordeele van hel vronwensteinrechl.' Hij zegde onder andere dal-, zoo de vrouwen in de politieke zaken moeten gemengd zijn, er veel minder Spraak'zoude zijn \an bloedvergieten. De minister kondigde aan dat hij een amende ment zal neerleggen, om bet vrouwenstem- recht op zeer demokratische wijze in le voeren voor de Kamers.zoodra de Regeering in 1912 haar wetsontwerp op het algemeen stemrecht zal neerleggen. AMERIKA Slimme Roosevelt Ondervraagd door een opsteller van de World i' over zijn artikel tegen de politiek der regeering, heeft Roosevelt gezegd, dat hij rechtzinnig wenschte, dat niemand hem zou vragen zich voor te stellen als kandidaat voor het voorzitterschap der Republiek.. Als dit waar is. dan heeft Roosevelt een doodge wone© (ruk gebruikt. De menschel) zeggen in zulke gevallen al'ijd Neen, neen, nog eens neen niet voor mij kiezen, on als ze dan toch gekozen zijn, dan weten zo van blijdschap niet wat doen, onyle stemmers te bedanken. goudstukken welke ik Gregoor, zoo heette de bediende, in de hand had gestopt, waren mij eene waarborg zijner bescheidenheid. Einde lijk was het uur tot het vertrek bepaald daar. Ik wikkelde mij in eenen met bont gevoeder de» mantel en mijn dochtertje in mijne armen tillende, sloop ik behoedzaam uit mijne gevan genis bij middel van eenen looper mij door mijnen bewaker behandigd, en mij in den tuin wagende had ik weldra den bediende ver voegd. Wij gingen do tuindeur bereiken, en Waande ik mij gered, toen eensklaps de graaf, mijn broeder, uit een boschje te voorschijn komende, ons den weg versperde. Zijne oogen wierpen stralen vuurs uit. fvffit uitgetogen zwaard schoot liij op Gregoor toe en - richtte bulderend zijnen degen op des ongelukkige© hart. Ik wilde den stoot afkeëren, en Angelina ijlings in het gras neerleggende, wierp ik mij tusschen mijnen redder, en den verbolgen graaf. Het moordend straal trof mij in volle borst... een nevel zakte over myne oogen en bewusteloos stortte ik, in mijn bloed badend, ten gronde. Helaas de dood kwam geen einde stellen aan mijn lijden Wanneer ik weder tot bewustzijn kwam, bevond ik mij in eene mij onbekende zaal. Peters, 's graven vertrouweling, waakte bij mijne legerstede. Stamelend bracht ik Ange lina's naam uit. Myn cipier zag mij stilzwij gend aan, doch ik meende op zijn gelaat een glimp van medelijden te ontwaren. MJjne her stelling vorderde langzaam, en een geruime tijd verliep alvorens mijne wond in zoo verre was geheeld dat liet mij toegelaten werd het bed van smarten te verlaten, waarop ik sinds weken lag neergew orpen, en ik het wagen dorst eenige waggelenden schreden door de kamer te doen. Voor de eerste maal kwam mijn broeder mij alsdan een bezoek brengen. CHINA Groote slag te Hankeou. De regeeringslroepen zijn 36 uren lang aan 't veelden en aan 't vuren geweest met de revolulionnairon. Dezo laalslen waren in overmacht. Velo imperialisten poogden den stroom Ilan over te zwemmen, eenigeh gelukten er in, doch zeer velen werden .achtervolgd en gedood. De uilslag van het gevecht is nog niet gekend. Bloedig gevecht te Nankin. Deze stad is in de handen der imperialisten, doch ligt belegerd door de opstandelingen. Zaterdag is de aanval in regel begonnen. De strijd was geweldig, na enkele uren strijd waren or tnssehen de regeeringstroepen al 800 dooden. Bij de rebellen waren de ver liezen ook aanzienlijk. De strijd werd onver poosd doorgezet. Voor de republiek, De meeste aanvoerders der rebellen wil len wel onderhandelen met Yuan Shi Kai, maarzij komen met hem niet overeen, daar Yuan vooreen grondwettelijk vorstenhuis is en zij voor eene republiek, samengesteld uit verscheidene zelfstandige provinciën. Zaterdag mprgend, gingen arbeiders, naar him werk langs de Loi reinendrèef, op het grondgebied van Ukkel, St. Job, toen zij langs de baan een verlaten kruiwagen ont dekten. Zij zouden er zich weinig hebben om bekommerd, maar de wagen stond er ook reeds den vorigen dag. Tusschen liet ge boomte kijkend, zagen zij liet lijk van een man aan een boom hangen en bet lichaam was reeds in staat van ontbinding. De policie deed het overbrengen naar het doodenhuis, en daar herkende men, dat. het lijk dit was van Henri II74 jaar oud, hovenier, op een kasteel der Lorreinendreef. II...., bad zijne vrouw verloren, eene maand geleden, en sindsdien was de man aan 't suffen ge gaan. De dood was reeds Scht dagen inge treden. TE BERLMN Zaterdag avond, is van een postwagen, die van de Rijksbank naar het postkantoor reed, een postzak met 100,000 mark ge roofd. Een policieagent, zag in de Weserstrasse, van do Berlijnsche voorstad Rixdorf, des nachts een man, die een linnen zak met roode strepen droeg. Toen hij hem wilde aanhou den, wierp hij den zak over eene omheining en vluchtte. Hij werd echter aangehouden en herkend als de 33jarige reiziger GaveJlo. Volgens zijn bewering had hij de postzak van een postbeambte gekregen. Aan den in houd ontbreken twee buidels van 1200 mark. Brussel. Dievevjacht. Mej. S.../ wonende August Lambiottestraat, te Schaar beek, had plaatsgenomen op de platvorm dér tram, aan do ^nspachlaan. Een slecht ge kleed persoon drong zich legen baar aan. Op de hoogte der Fontainasplaals, stelde het meisje vast dat haar handzakje open was en eene beurs, juweelen en verscheidene bank briefjes bevattend, haar was ontstolen ge worden. Tegelijkertijd sprong de kerel van de tram en vluchtte. Hij wierp al dezen om die hem wilden aanhouden en kon langs eene aanpalende straat verdwijnen. De dief, door do policie gekend, zal dra worden aange houden. Gauwdieven geknipt. Twee zakken rollers, 11. X.., en J. V..., werden gister avond door den agent CatJtoir der opsporings brigade, gesnapt terwijl ze een beer op do Irani der Ai spacblaan, van zijn gouden hor- logie beroofden. Het zijn twee oud-veroor deelden. Zij werden opgesloten. In eene opwelling van drift meende ik hem met verachting den rug toe te keeren, doch ik bezon mij nog tijdig genoeg, en de gedachte dat mijne dochter in zijne macht was, deed de wrok voor de moederlijke liefde zwichten. "Hoe vaart mijne lieve, kleine Angelina! vroeg ik. Geen antwoord. Ach broeder, spreek, ik smeek u, heb medelijden mot uwe rampspoedige zuster... zeg, heeft mijn kind om zijne moeder niet gevraagd Nimmer meer zal liet zijne moeder wederzien. Ach, in den naam van onzen overleden vader, laat u toch vermurwen. NooitGeknield viel ik toen voor liem neer. en door mijne tranen heen tot voor zijne voeten kruipend, bad ik hém snikkend my toch niet van mijn kind te scheiden. a Met koele wreedheid stootte hij mij van zich af, en stapte hierop ter zaal uit. On- men schel ij ke beul, schreeuwde ik, tot blinde wanhoop gebracht, hem na, eens zal de Hemel u de vreeselijke pijnen doen uitstaan welke gij mij nu lyden doet!...» Burchtheer von Hornstald verscheen nooit meer in mijnen kerker. Peters braehtmij dagelijks het noodige voedsel aan eens berichtte hij mij dat mijne dochter niet meer op het slot verbleef, en dat de graaf die mede afwezig was, alom het ge rucht mijns doods had laten verspreiden, ja, dat men den volgenden dag op het kasteel van Bersteins mijne plechtige uitvaart zou houden. Mijn God, kreet ik ontsteld, wat lot is my dus beschoren Gij zijt verwezen om hier in dezen kerker uw leven te slijten. Eene rilling van pijnlijke verrassing liep mij over het lichaam. Ach Peters, klaagde ik, zult gij u mijner dan niet ontfermen Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2