Hun wetenschap ONS MENGELWERK OORLOG s- DAGBI A 13 8 franken 's jaars. 'T EEN EN 'T ANDER Twee voerlieden levend verbrand in eenen verhuiswagen. Ontvangst in 't Koninklijk Paleis te Brussel. Al wie zich abon- lieert voor 1912, aan 8 fr. zal ons blad van Vrijdag af tot 31 December GRATIS ontvangen sï Eene dievenbende ontdekt of wie is mijne moeder STELLA of wie is mijne moeder? Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nr 27C. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 29 November 19ff VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fff TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREÊLEN TE BRUSSEL I 725, Steenweg van Waterloo( 728. I 9 AANKONDIGINGEN Bestuurder TE AALST 9, iCerlcstraat, Telefoon 114 J. Van Nu ff el-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. re?.) fr. 0 60 3* bladz. ^de regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. .00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Iteckt. herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel). fr. 2,00 Vrijdag begint ons nieuw Mcngelw erk CL3 ra «3 OÖ tD ess De wereld wordt slecht, zeggen do mensclien. Wij willen dit niet ontken nen,maar we zetten niettemin onze lezers aan na te denken dat het vroeger nog leelijk heeft gedaan in de wereld. Christus heeft dc vervolgingen daar door de afbrekerij Zij ner Leering voor speld. In de eerste eeuwen was het ruwe vervolging, dan waren het apos taten en andere bekampers van de god delijke. leering dar kwamen de scheu ringen, liet inwendige leven der Kerk zelve aantasten, daarna richtte zich de vrijmetselarij cn de vrijdenkerij op, die terecht als de grootste en geduchlste vijand mag aanzien worden, omdat zij hare plannen in den donkere smeedt. Het is alzoo een onafgebroken schakel van vervolgingen ouder allerlei vor men. Daartegen hebben wij het onhaal baar woord van Christus zelve, die verzekerd heeft dat zijn Kerk niet zal vergaan en zal voortloven tot het einde der tijden. Dit gezegd kunnen wij de oorzaken opsporen van de groote 011- Wij zouden talrijke, wijcl-uiteenloo- pendc feiten kunnen aanhalen, maar dit zou ons te verre leiden en daarom zullen wij ons beperken met de voor naamste oorzaken op te sommenDeze zijn De onwetendheid, de slechte driften, de zedeloosheid, welke voort spruit of aangewakkerd wordt door het slechte gezelschap en het lezen van slechte boeken dagbladen en schriften. Bespreken wij enkel de eerste oor zaak, de onwetendheid. Vele kriste nen kennen de krislene Leer op eene onvoldoende wijze na de Eerste Communie waren ze volleerd I Na en kele jaren blijven er hen nog eenige algemeene begrippen van den gods dienst over, maar van oen diep ingrij pen, van een doorgronden van de ver hevene godsdienstleer, daarvan kan hij hen geen sprake zijn. Is het zoo droef gesteld bij vele kristenen, hoe moet het dan zijn hij de menschen die in hunne jonge jaren geen godsdienstlessen volg 'den, die misschien nooit een catechis mus in de handen hebben gehad, die er liet eerste beste woord niet van we ten. Het moet echter niet verwonde- aen dat tusschen die reeks van perso nen de hevigste afbrekers van den godsdienst worden aangetroffen. Vele werklieden zullen wel al reeds hebben ondervonden, dat er tusschen lnmne vakgenooten, soms menschen worden aangetroffen die niet in staat zijn hun naam op 't papier te zetten, en die nochtans de pretentie hebben, de domme en dwaze pretentie, den godsdienst af te breken. Doch de onwetendheid in godsdien stige zaken wordt niet enkel bij onge leerde menschen, maar ook hij de out wikkelde ongeloovigen aangetroffen Dit is derhalve zeer gemakkelijk om begrijpen. De godsdienst is een geheel ander leervak, eene gansck andere leerstof dan de andere vakken der we tenschap. En even goed als iemand zeer goed de geschiedenis kan kennen en toch zeer onkundig zijn in wiskundige we lensehappen, in rekenen, stel- en meet kunde, even zoo zeer kan een mer.sch zeer goed op hoogte zijn van natuur- en scheikunde en toch een echte dom kop wezen in godsdienstige kwestiiin, in gelooiskwestiën. En om dil verstaanbaar le maken, een klein, eenvoudig voorbeeld. I-n eon der groote steden is er een kleine jongen, die de lagere school doel zon der een woord te liooren of te leercn van den godsdienst. Ge weet dat zulks gebeurt, zelfs veel gebeurt... Die jon gen kan zijne lagere studiën met groo- ten bijval gedaan hebben en toch niets weten van don godsdienst. Dat kind gaat van de lagere studiën naar de middelbare. Hij spreidt zijne aange leerde kennissen verder uit, maar van odsdienst, zal hij niets hoorenHij kende er niets van en na het eindigen zijner middelbare studiën zal hij er evenmin iets van kennen. Zoo komt die leerling in de hoogeschool, bij leert voor advokaat, geneesheer of wat an ders. Hij zal wetenschap te verorberen krijgen zooveel hij wil, maar van geloofswetenschap niets. Die persoon kan alzoo geneesheer, advokaat, inge nieur, apotheker, leeraar of iets anders geworden zijn, zonder daarom veel te weten var. geloofszaken. Nochtans men vindt personen, die, in zulken geest opgeleid, het later in het hoofd krijgen als bestrijders op te komen van het katholicisme. Wij vra gen ons af Met wat recht-, met wat bevoegdheid, met welk gezag' kunnen zulke personen over geloofspunten edotwisten Zij ooideelen over deze zaken als een blinde over kleuren of als een doove over Manken. Zoo is hot al verscheidene malen ge beurd, dal een professor van de Genl- sche hoogeschool, M. Vercouillie, wel bevoegd in taalkennis, zich ook heeft ingelaten met godsdienstkwestiën, en dan zulke domheden op het papier el't geschreven, dat de katholieke lezer versteld staat dat zoo iets kan komen van de hand van een hooglee raar. Bij een nader onderzoek echter, zooals wij tl hierboven hebben aange toond, moei zulks ons niet te zeer ver wonderen. Om op hoogte te zijn van godsdienstkwestiën moet men ze eerst bestudeeren, en om de godsdienstza ken grondig to bestudeeren heeft men jaren en jaren noodig. Aan hen die dus den godsdienst wil len aanranden, beknibbelen of afbre ken, geven wij den raad Sludeertn of zwijgen De Pa/riotc antwoordt Goed, wij zijn t'akkooi d. op voorwaarde, dat hij namen en plaatsen noemt en juisto feiten aangeeft. Wij stemmen daai-iii eveneens ten volle in. Het is wel mogelijk dat er kier en daar en kele misbruiken bestaan,maar dit belet geen enkele dor katholieke bladen, desnoods die misbruiken aan te klagen. Maar, het blijft altijd goed verslaan Eerst klaar en duide lijk feiten aanhalen en namen noemen. Een weelzeggend voorbeeld. Met 53 stemmen tegen 31 hoeft de IIol- landscho Kamer de nieuwe krijgswet aange nomen, waarbij bot contingent gebracht wordt van 17,500 man op 22,000 man. Over eenige jaren is nochtans het alleman soldaat ingevoerd. Ge zult vragen lioe kan kan men bot konlingent dan op 22,000 man brengen. Heel oeavoudig met de manschap pen langer onder de wapens le houden. Het is dus besloten dat de diensttijd in Holland zal verlengd worden. Kiezers, woest au. b. niet kortzichtig on laat u niet vangen aan' verkorting van dionst- tijd, waar toch geen spraak meer kan van zijn. Een tweegevecht. M. Thery had geschreven dat M. Langevin die zijne eigene vrouw in 't ongeluk heeft gestort, op aandringen van vrouw Curie, eene lafhartig heid en eene lafheid heeft begaan. M. Lan gevin heeft M. Thery in oen tweegevecht met pistool gedaagd.... Denkt M. Langevin soms met een revolverschot zijne fout uit te wissehen?... Bij onze Gentsche vrienden. \Yij hebben al een woord gesproken van onze Brusselsche, Antwerpsche en C.harle- roische vrienden,,nu iets vail die van Gent. Zaterdag hadden do Gentsche katholieken een groot banket. Daar werd er gezegd, dat Gent en gansch het land veel verwacht had van Minister Van de Vyvere, maar dat hij hunne verwachtingen al verre overtroffen heeft. Dit is volkomen waar. Minister Van de Vyvere betaalt mei zijnen persoon, en is hoewel minister nog een dor wakkerste pro pagandisten. Voegen wij er nog bij dat de katholieken van Gent vol moed den strijd van 1312 te gemoet zien, on reeds hebben mogen verklaren, dat zij geheel en al voor bereid zijn tot den strijd. Kunnen onze vrien den dit overal zeggen Zoo ja, dan is het opperbest zoo noen, dan is liet hoog lijd de noodiga maatregelen te nemen. De ïfaai'lieiti is hun wapen. Voor de zooveelste maal schrijft liet Daensistenblad De Volksstem schreef De Belgische bevolking zit in de klavers van den overvloed. Welnu, neemt en leest Do Volks stem van 10 Augustus en ge zult er in lezen ZWart op w it Dc Belgische bevolking zit in de klaver van de openbare welvaart... En zulke mensclien spreken nog vail waarheid!! Zulke menschen noemt het volk, leugenaars en 't heeft overschot van gelijk. De ke*acht van een olifant. In Berlijn heeft men de proef gedaan om te zien hoe straf, hoo krachtig een olifant is, Na allerlei proefnemingen is men er toe gekomen to hesluiten, dat een olifant negen- lig maal zoo stark is als een volwassen, kloeke manspersoon. Oravo Heer minister. Ter wijl liberalen en socialisten onze landbou wers naar den ondergang wilden voeren met plompweg dc grenzen open le zetten voor het vreemd vleesch cn het vreemd vee, heeft de katholieke rogeering juist liet tegenover gestelde gedaan en gezocht hoe zij de boeron kon ter hulp komen. Minister Van de Vyvere heeft nu beslolen dal van af 15 December 1911 lot 15 Juni 1912, het bijzonder tarief nr 37 zal toege past worden op bet vervoer van pulp, spoe ling, olieachtige granen, stroo en hooi. Dat is wat anders, dan lietgene de godde- loozen wilden doen uitvoeren. Do landelijke bevolking zal ongetwijfeld dankbaar zijn tegenover de regeering, die zoozeer hare belangen ter harte neemt. Twse maten en twee gewich- ten. De Bestendige Deputatie van Bra bant hoeft de kiezing van Anderlecht ver broken en dio vanWolvorlhem goedgekeurd, hoewel legen heide om dezelfde redenen pro test was aangeieekend. Goed geantwoord. DoPeuple heeft gedreigd met den handel bekend te maken die gevoerd wordt door sommige kloosters. Dit omdat do katholieken gewezen hadden op don grooten handel die de socia listen op vele plaatsen voeren. Met veel belangstelling is ons mengelwerk De Onbekende Wees door onze lezers gevolgd geworden. Helaas,, bet loopt ten einde, en binnen weinige dagen zullen onze'lezers de onlknooping vernomen. Wij hebben dus een ander mengelwerk gezocht en onzo goede kans heeft ons ditmaal de hand doen leggen op een praehtstiikie. Het is genu nieuw geschréven mengelwerk, het behoort niet lot ue moderne school, 't is er een uit de oude doos Doch, het mengelwerk dat wij nu zullen afkondigen, is een dergenen, welke men vandaag leest en morgen herleest. Van af de eerste regelen is de aandacht geboeid en men leest hom tot het einde, zonder een blad, een regel, een letter over te slaan. TE CHARLEROI. Het parket komt eene dievenbende lo ont dekken, welke sinds lang reeds de omstre ken van Charleroi onveilig maakte. De bende heeft minstens een dertigtal schelmstukken op liet geweten. De ledén dezer bandietenbende zijn allen jonge kerels van 15 tot 17 jaar. rs Nachts gingen zij zieli in groepjes van tweo of drie in de omstreken der stad ver bergen, wachtten er de eenzame personen die huiswaarts keerden, vielen ze aan en plun derden hen. Gewoonlijk bleef het bij die plunderingen, doch indien oen dor slachtof fers zich tegen dio eerlijke handelingen dierf verzetten, werd hij ongenadig afgeslagen, en soms op eenige dolksteken of revolverscho ten onthaald. Soms dreven de jonge schurken de stout moedigheid zoo ver. dan hunne jdachtoffo** terug te komen vinden en hen vóór te stellen samen de dieven te gaan opzoeken Do leden der bende hadden rond don hals een zwart koordje, waardoor hen den naam van Ridders van het Zwart Koordje ge geven werd. Sinds eenigen tijd was onder deleden der bende, tweedracht ontstaan. De jongste leden beweerden, dat zij hun deel niet kregen in evenredigheid der oude ren. Een dor jongste, een löjarige kerel,'is alles aan de policie gaan verklikken. Het parket werd spoedig verwittigd en meest al de leden der bende zijn thans reeds gekend. Men verwacht vele aanhoudingen. In de Kaiserstrasse, te Dortmund, bemerk ten voorbijgangers dat een verhuiswagen in Tegelijkertijd lioordon zij brand stond. -i_. is een waar pèreltje. liet is de beschrijving van liet wedervaren van een meisje, dat in troebele tijden, toen het pas eenige weken oud was, door zijne ongeluk kige moeder aan een© brave vrouw werd toevertrouwd. Een ander meisje, van nagenoeg den zelfden ouderdom was in dezelfde omstandig heden bij dezelfde vrouw ter verple-ing gebracht. Een dezer lieve kleinen sterft het andere kind groeit op, wordt een bevallig meisje, gaat dikwijls, zonder dat zij het vermoedt, bij hare moeder. Do andere moeder die genoodzaakt geweest is haar land en haar kind te verlaten, doet lange doch vruchtelooze pogingen om haar kind te ontdekken. Zij heeft vernomen dat ecu der kinderen overleden is, doch weigert te gélooven dal het levende meisje haar dochter niet is. Ook hel meisje weet niets.doch de bewaarde kleederen der heide meisjes, en een medaljon, dal het overlevende der meisjes steeds draagt heldert alles op.... Roerende tooneelen volgen elkander onafgebroken op, 't is eene aan eenschakeling van h«ogst boeiende en aangrijpende toestanden, welko den lezer letterlijk medeslepen en hem voortdurend onder den indruk van het verhaal houden. Wij zijn er van overtuigd Allen zullen ons nieuw mengelwerk met steeds stijgende belangstelling volgen, de gebeurtenissen, in eene klare taal uiteengezet, medeleven. Leest dus allen van af Vrijdag aanslaande in De Volksstem Toen men de deur geopend had sprong er een man uit, bedekt met brandwonden en dio op de straatsteenen neerviel. Toen da brand uitgedoofd was, vond men in het rijtuig een gansch verkoold lijk. Dra bracht het onderzoek aan 't licht wat er was gebeurd. Twee derverhuizers hadden hevig gedronken en waren hun roes gaan uitslapen op het strooi dat in den wagen was gebleven. Kinderen, die eene naburig® school verlieten, bemerkten de beide slaper* en sloten de deur, na hot strooi in brand te hebben gestoken. Toen zij de betreurenswaardige gevolgen hunner daad zagen, namen zij iu allerijl d® vlucht. De jonge schuldigen zijn aangehou den geworden. Maandag namiddag zijn in het Paleis van Brussel de damen en juffrouwen ontvangen die het Edelweiss verkocht hebben. Een duizendtal personen waren gekomen uit al de provinciën van het land. Zij werden om 2 1/2 ure in de groote balzaal binnengeleid. II. M. de Koningin deed hare intrede rond 3 ure en nam op een verhoog plaats. Baron Van Zuylen, algemeen secretaris van hetcomiteit, heeft verslag gegeven over de uitslagen van den verkoop, waaruit blijkt dat de verkoop, zoowel in België als in den vreemde, eene som van 240,000 frank heeft opgebracht, vertegenwoordigende den ver koop van twee millioen 750,000 bloemen. Hare Majesteit de Koningin verzocht den algemoenen schrijver van het comiteit een brief voor te lezen, welke de bestemming bekend maakt der omgehaalde gelden. Hare Majesteit begeert dat een deel der som zal gebruikt worden om een modelsana- loriom op te richten te Leopoldville drukt den wensch uit dal men aan de dokters en de missionarissen welke voor het oogenblik de peciale cursussen der tropical© school vol gen, de noodige geneesmiddelen en tuigen zou bezorgen. De Koningin wil vervolgens de diensten der missionarissen erkennen door hulpgelden te verleen en, aan hunne bijzon derste lazaretten. Eindelijk, verlangt de Koningin een gedeelte der som te zien besle den aan de opleiding van negers-ziekenver plegers, waar van het getal onvoldoende is. Na deze lezing heeft II. M. zich in do aan palende zalen. de leden der verschillige pro- vinciecomiteiten doen voorstellen. Daarna doorliep de Koningin de zaal, zich herhaaldelijk ophoudende, bij damen en meisjes Haar het nederigst schenen en ze met rechte hartelijkheid toesprekende. De grootste geestdrift heerschte in de zaal en verscheidene malen, moesten de ordonnans- officieren van Hare Majesteit Haar ter hulp komen, om onze geliefde vorstin een weinig te ontzeilen. TUSSCHEN Gevecht te Tripoli. Zondag zijn de Italianen voorwaart* ga trokken, legen de Zuid-Oostelijken voorkant der Turken. Zij hebben hunne poging ton volle zien lukken de Turken hebben hunne versterkte positie verlaten en zijn dieper in hel land gedrongen. De Italianen zijn nu meester van de lijn dio loopt van de batterij Hamidich lot aan het kleine fort Mesri. 's Morgens op 6 uren begonnen, eindigde de aanval 's avonds om 5 uren. De Italianen bemachtigden het dorpken Henni cn maakten zich meester van Mesri dat in handen was gebleven van de Turken. Het aantal gekwet sten en gesneuvelden wordt niet opgegeven door de berichten, doch het moet van weers kanten vrij aanzienlijk zijn. De Italiaansche troepen legeren nu op de veroverdo stel lingen. Generaal Ganeva woonde de beweging der troepen bij en was uiterst voldaan over de verschillende diensten. Tarievenoorlog in Europa. Turkyë heeft de koopwaren van Ilaliaan- schen oorsprong zwaar belast. De Italiaan- sche regeering komt er op te antwoorden met de douanenrechlen le verhoogen op de Turksche tapijten en Turkschen koffie, en andere waren die van Turkyë komen. De blocus der Dardanellen. De Russische regeering maakt bekend dat Italië heeft laten welen dat het niet het in zicht heeft do blocus der Derdanellen uit l* voeren. Zondag deed de Ilaliaansche regèering al de verbindingen met het buitenland afbreken. Men dacht toen dat dit het toeken was van de vlootbeweging in de lügeïsche wateren. Ondervraagd logenstrafte koofdministor Giolitlx ten stelligste dit feit.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1