OORLOG T EEN EN T ANDER Hevige brand te Etterbeek 6e Reeks brieven van M. Vincent Diericx Jl_ï C3" JU Morgen beginnen wij ons nieuw mengelwerk of wie is mijne moeder TELLA STELLA of wie is mijne moeder? De geheimzinnige zaak te Vorst. Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nr 277. gpefcjr —ewp—b 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 30 November 1911 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «if TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tjj BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Sfeenweg van Waterloo, 728. I ^3Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. I an Nuf Set-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aan!:. (1 tot 4 k1. reg.) fr. 0,60 I Reklamen (per regel) fr. 1 00 3e btadz. ^de .regel) £r. 0.50 I Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,LH) 4° bladz. (de regel) fr. 0 30 Recht, her steil, (per regel) fr. 2 00 Fiaanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 is een historiek verhaal, dat reeds een vijftigtal jaren geleden als mengelwerk veel bijval genoot. is een waar pereltj e. Het is de beschrijving van hel wedervaren van een meisje, dat in troebele tijden, toen het pas eenige weken oud was, door zijne ongeluk kige moeder aan eene brave vrouw werd toevertrouwd. Een ander meisje, van nagenoeg den zelfden ouderdom was in dezelfde omstandig heden bij dezelfde vrouw ter verpleging gebracht. Een.dezer lieve kleinen sterft hot andere kind groeit op, wordt een bevallig meisje, gaat dikwijls, zonder dat zij het vermoedt, bij hare moeder. I)o andere moeder die genoodzaakt geweest is haar land en haar kind te verlaten, doet lange doch vruchlelooze pogingen om haar kind te ontdekken. Zij heeft vernomen dat een der kinderen overleden is. doch weigert tc gelooven dal het levende meisje haar dochter niet is. Ook het meisje weet niets.... doch do bewaarde kleederen der beide meisjes, en een medaljon, dat het overlevende der meisjes steeds draagt heldert alles op.... Roerende tooneelen volgen elkander onafgebroken op, 'tis eene aan- eenscnakeling van hoogst boeiende en aaugrijpende toestanden, welke den lezer letterlijk medeslepen en hem voortdurend onder den indruk van het verhaal houden. Wij zijn er van overtuigd steeds slijgendo belangstelling taal uiteengezet, medeleven. Allen zullen ons nieuw mengelwerk met volgen, de gebeurtenissen, in eene klare Leest dus allen morgen in DE VOLKSSTEM De-socialisten schrijven en spreken alsof zij hét geluk op aarde willen brengen, dat ;ij van dit aardsck tra nendal een hemelsch paradijs zullen weten te maken. Wij beklagen uit ter harte, die lichlgeloovige zielen welke zicli door zulke hersenschimmige dachten en aanlokkelijkheden laten beetnemen. Het socialisme kan men niet beter beöordeelen, zooals overi gens alle instellingen, dan volgens zijne uitgevoerde werken. De groot beid van liet socialisme kan men af meten naar de grootheid, naar de le- vensveredeling van zijne hoofdmannen De groote agitator, de machtige voor looper van het socialisme was in Duitschland Ferdinand Lassalle. Onze lezers weten hoe hij, om wille van een vrouwspersoon, in tweegevecht ging en daarin om het leven kwam. Do zelfde vrouw, voor wie Lasalle in tweegevecht is gegaan, is driemaal ge trouwd geweest de derde maal zelfs mol een Russischen socialist. Zij wa derhalve ook socialistisch gezind. Pas over enkele weken heeft zij zich gezelf- moord zij was moede geleefd. In Frankrijk was Lebonif, de eenige socialistische burgemeester daar hij de stad vv elke hij bestuurde tot op den rand van het. bankroet heeft gebracht, vond hij den moed niet meer zijne we- derwarighoden te dragen, en schoot zich eenige kogels door het hoofd. Thans komt ons weer een opschud- dings wekken de gebeurtenis aan het oor. M. Paul Lafargue en zijne vrouw Laura Marx, hebben zich beiden het leven benomen. Volgens de Peuple zelve schrijft, is Lafargue, de stichter VAN DE FraNSCHE WERKLIEDENPARTIJ, en zijne vrouw Laura Marx, is de jong ste dochter, van Karl Marx, de op richter, van liet wetenschappelijk so cialisme. Eene partij die haar ontslaan aan zulke personen heeft te danken, eene partij, die voortgevloeid is uit de opvatting van zulke ziekelijke geesten, zulke partij kan uit het wezen zelve van hare stichting, dewelke zich heel en al vereenzelvigt met de stichters, geene gezonde, geene leefbare partij 5jn en blijven. De zelfmoord van Lafargue is heel en al met voorbedachtheid geschied, hetgene blijkt uit den brief die bij als testament aan zijne par tijgenootenheeft nagelaten. Wij hopen echter, dat de; socialisten zullen bedanken voor liet; aanbod dat hij hen doet. Gezond van lichaam en geest zoo schrijft hij dood ik mij alvorens de onmecdoogende ouderdom, die mij een voor een de genoegens en de vreug den van het bestaan ontnam en mij bet- roofde van mijne hchaamlfjke en ver standelijke krachten, mijn energie niet verlamme en mijn wil niet breke, en mij aan mijn zelve en aan anderen niet ten laste slrekke. Sedert jaren heb ik mij beloofd de 70 jaren niet ie overschrijden ik heb hel tijdstip van het jaar voor mijn ver trek uil hel leven vastgesteld, en ik heb de uitvoeringswijze van mijn besluit voorbereid Eene inspuiting van hypo- dermique d'acide cyanhydrique. Ik sterf met de opperste vreugde de zekerheid te hebben, dat in eene naaste toekomst de zaak aan dewelke ik mij sedert 45 jaar verkleefd had, zal zege vieren Leve hel Communisme Leve het internationaal socialisme Paul Lafargue Van de vrouw wordt in het schrij ven niets vermeld. De berichten luiden enkel, dat zij haar echtgenoot niet wilde overleven. Wie zegt zulks Uit welk recht spreken ze alzoo Zou de vrouw wel tevreden zijn geweest met die inspui tingen Is zij er wel van op hoogte geweest? Zoovele vragen die misschien, die zoo goed als zeker onbeantwoord zullen blijven. Immers, wij bevestigen bet niet, omdat we zulks niet weten, maar het kan toch verondersteld wor den, zoo er geene. bewijzen zijn van de zelfmoord van Laura Marx, dat de echtgenoote van Lafargue ziü niet gezelfmoord heeft, maar is vermoord geworden bij middel van vergiftiging. Lafargue is geboren den 15 Januari 1842. Zijn laatste daad werpt een zon derling licht op zijne levensopvatting. Hij woonde in eene villa en was wel gefortuneerd. Hij bezat een hovenier, eene keukenmeid en eene kindermeid Als erfdeel heeft hij aan zijne bedien den een certificaat van goede werk zaamheid achtergelaten. Die menschen zijn cr vet mee Het voorbeeld van Lafargue bewijst beter dan duizend redevoeringen de holheid van het, socialisme. Hij im mers bezat geld en goed en rijkdom men. Hij is wel met groote vreugde gestorven, schrijft hij, maar wij misschien onze lezers ook wel, w danken voor eene vreugde die ons de dood boven het leven doet verkiezen Immers, alle geloofspunten nog daar gelaten, het is eene algemeene regel dat de levende wezens alles doen, alles beproeven, om het levensbehoud. Moesten de menschen het voorbeeld van Lafargue volgen, dan blijft er aan de zieke menschen, aan de zwakke menschen, aan de verongelukte men schen, aan de dooven, de stommen de blinden, de kreupelen, de lammen, de gebrekkelijken niets anders over dan zich eenvoudig van 't leven te be- rooven. Dat is de stelregel van Lafargue den stichter van de socialistische werkliedenpartij van Frankrijk, den schoonzoon van Karl Marx, den stich ter van het wetenschappelijk so lisme Zegt nu nog, dat het socialisme geen aardsche paradijs op de wereld zal brengen. Gezond zijn van hart en geest en dan met groote vreugde u het hoogste goed, liet leven benemen Wie zou er geen volgeling van Lafar- ue willen worucTf Is 't niet kolossaal Bij de koningin. De juffers ver koopsters van het u Edelweiss zijn ton gelalle van 1600, per reien van vier, voorbij de koningin gegaan. De koningin heeft allen bedankt en hunno- medewerksters en de on dersleuners. Het geld zal dienen tot liet be strijden der slaapziekte in Congo. De zieken buizen der zendelingen zullen ook hun aan deel krijgen. Schoorae uitslag. Er zijn in het land 2,750,000 hloemen der koningin dit jaar verkocht geworden. De verkoop heeft 240,000fr. opgebracht, allo onkosten afge rekend. Het komifeit heeft ontvangen van do provincie Antwerpen 60.501,30 fr. van Brabant59.576,74 fr. van West-Vlaanderen 36.265,02 fr. van Oost-Vlaanderen 36.116.80 fr. van Luik 42.392 fr. van Henegouwen 31.044,60 fr. van Limburg 7.394 fr. van Luxemburg 5.663,70 fr. van Namen 13 dui zend 483,05 fr. De Belgen uit den vreemden en deze in Congo, hebben ook het hunne bijgebracht. Hoe droef Lucienne LanTarre 11 jaar oud, is door den onderzoeksrechter Tortat onderlioord over de zaak Flachon. Eerst heeft liet niet willen spreken. Nu heeft hel eene verklaring gedaan, die de haren ten berge doen rijzen van verontwaar- diging: Op den dag zijner Eerste Kommunie, na do plechtigheid in de kerk, en als hot nog in baar wit kleed was, werd het meisje door hare moeder bij een ouden heer geleid... De rechter heeft nog verschillende kin deren onderlioord, die door hunne moeders aan die oude hoeren door tusschenperso- nen werden overgeleverd. Eendier kinderen is maar 6 jaar. Love Frankrijk niet waar De beeldekens over de Fransche vervolging pakken niet meer; spotten de kristen© demokraten. Hoe spijtig dat wij nu de rotheid van Frankrijk niet kunnen gedekt houden. Maar het moet, opdat ons volk toch intijds zou ingelicht wezen. Bravo voor België Wij zeg gen, zeggen nog en zullen hot blijven zeggen, België leeft in een heerlijken voorspoed. Socialist Picard, die een andere klepper is als onze kristen demokraat, zegde het nog over 10 dagen Het is volstrekt onbo- twistbaar, volkomen onloochenbaar, België beleeft eon wonderbaren voorspoed, het is hel rijkste land dat er bestaat, en terecht zei een vreemdeling België is thans het aardschparadijs van de wereld Wat beteekenen toch die onnoozele beknibbelin gen van politiekers, die enkel handelen uit wrok en wraak, tegen die prachtige beken tenis van een der geleerdste Belgische socia listen 'i De waarheid is ons wapen Inderdaad wij hebben geschreven in 1907 vroeg Anseele 3 fr. per dag voor de spoor wegwerklieden. Maar wal gij niet zegt, o, droeve politieke tegenstrever, het is dat wij er bij voogden Anseele was geen minister, hij beloofde 3 fr. per dag. Maar minister Helleputte, onze katholieke minister, hij beloofde geen 3 fr' hij gaf 3 fr. ten minste aan al de spoorweg werkliedenen van 't jaar hoeft minister de Broyueville nog 18 millioen uitgegeven om het loon dier brave werklie den en bedienden le verbeteren en zijne prachtige hervormingen zijn wel de schoon ste die er kunnen worden ingevoerd. Waarom mogen uwe lezers dat niet weten, gij die zoo trotsweg beweert dat de waarheid uw wapen is De glasnijverheid. In de 9 eerste maanden van dit jaar werden er 145,252 ton vensterglas uitgevoerd, tegen 153,153 ton in 1910. In 1909 was het enkel 131,851 ton van de 9 eerste maanden. Enge land is onze beste klant voor deze waar. Zijfgijaan 't werk vrienden? De strijd van 1912 zal, volgons veler mee- ning, nog- heviger zijn als deze van 1884. Zijn alle onze vrienden gereed om den strijd aan te vangen Niet enkel in de steden, ook in de gemeenten, in de dorpen, in do gehuch ten. in de wijken, moet er gewerkt worden. Onze Waaliche vrienden geven het goede voorbeeld. Allo Vlamingen, de handen uit de mouwen De oogst is groot en de vijand arglistig. De wijk van den Tervurensteenweg te Etterbeek werd Dinsdag namiddag in op schudding gebracht, door een hevigeh brand, welke ontstaan was in de drogerij van M. Dejongh, Louis Hapstraat. Het vuur vond een gemakkelijk voedsel in de licht brandbare produkton, welke in do magazij nen opgestapeld lagen. Ook vormde heel het magazijn in weinige oogenblikken tijtls, nog slechts een uitgestrekte vuurpoel. Spoedig snelden de pompiers ter plaats, die er zicli bij bepaalden de omliggende ge bouwen te vrijwaren. Van het magazijn blijft nog slechts een over^roote puinhoop over. Een werkman van M. Dejongh, die het vuur hielp blusschen, is erg in het gelaat verbrand geworden. Hot slachtoffer werd in een© naburige apotheek verzorgd. Later nieuws. Het vuur is ontstaan rond 3 1/2 ure, ten gevolge van het ontplof fen eener flesch naphte. In weinige oogen blikken tijds stond het gelijkvloers, het "eer ste en het tw eede verdiep in laaie vlam. Toen de pompiers ter plaats kwamen, viel ei aan geen blusschen meer le denken. Luite nant Gooreman, van het leger, drong moedig in liet brandend gebouw en sloot den gas- meterK Het vuur kon slechts om 6 ure bemees- terd worden. De schade is zeer aanzienlijk. Het onderzoek Dinsdag morgend is het parket van Brus sel opnieuw- een onderzoek gaan doen in de villa van M. Agneessens, to Vorst. Do magistraten waren vergezeld van Mej Polónus, de gewezen meid der echtgenooten Agneessens. De villa werd andermaal geheel doorzocht en de magistraten deden zich alle inlichtin- 6n geven, betrekkelijk de gewoonten en levenswijze der echtgenooten Agneessens. Daarna is de onderzoeksrechter naar het paleis van justicio teruggekeerd, waar hij nog verscheidene getuigen onderlioord heeft. De advokaat-generaal M. Demeur, gezien de belangrijkheid der zaak, heeft gevraagd dat men hem het dossier der zaak zou laten onderzoeken, om van de zaak goed op de hoogte te zijn. Wanneer Mev. Agneessens en Karei Van Eeckhout voor hot assisenhof zouden verzonden worden, zal M. Demeur zelf den zetel van openbaar ministerie be- kleeden. Dijnsdag is hij ook naar de villa van M. Agneessens gegaan, om zich goed op do hoogte te stellen van de ligging der plaat sen. Ondanks het onderzoek der magistra ten, hebben zij niets nieuws kunnen ont dekken. Zij hebben ook een onderzoek gedaan, over den financieëlen toestand der belichten. Men weet dat M. Agneessens, het slacht offer, eene schoone fortuin bezat... Men is nu ook le weet gekomen, dat de gebroeders Van Eeckhout, aan zekeren De P...., met wien zij zaken deden, eene som van ongeveer 7.000 fr. schuldig waren. Het is thans ook bewezen, dat Mev. Ag neessens eenige weken voor do misdaad, bij verscheidene personen gegaan is ten einde de som van 7.000 fr. te ontleenen, welke M. Karei Van Eeckhout zou toegelaten heb ben, zijne schuld tegenover M. Do P...., te voldoen. Anderzijds wordt echter ook gemeld, dat M. De P...., nooit achter het geld gevraagd heeft en hij verklaard had, al den lijd le hebben, om zicli te doen betalen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo xxxvm. 28 Oogst 1011. Naar Bolobo Niels ie schooner dan de opgang der zon in Afrika. Do snelheid met dewelke ze te voorschijn komt en opreist, is eigen aan dat werelddeel. Ze verschijnt rood gelijk een vuurbol, om, na vorschillige versmeltingen, haar helderwit licht over de aarde te sprei den. Welke rijkdom van kleuren hebben hare ontstaande lichtstralen op den blauwen hemel le weeg gebracht Dit groolsch schouwspel is bijzonder aandoenlijk op 't waterde breede Kongostroom, uitgestrekt gelijk eene zee, heeft dat voordeel op den golvenden Oceaan dat zijn stille plus. deze morgend, zoo effen en glanzend voorkomt als een meer van kwikzilver. Op zoe. zouden hemel en water zicli vermengen, maar bier zijn de boorden der rivier mei jeugdig groen afgezet en zoo bekomt het watertafereel eene tint in harmonie mei de gouden zonnestralen, den witten dons der wolken en 't zacht blauw hemelgewelf. We zien in 't midden van het zonnenrijk, de morgenster koningin der sterren, wiens doordringen tot onze o ogen door zilveren stralen wordt aangekondigd. Kleine witte wolkjes drijven op liet voor plan 't een wolkje met purperen, 't ander met rooskleurigen achtergrond,zicli uitsmel tende op den azuren hemel. Gestadig veran dert liet hemel- en het waterpanorama witte wolkjes en aangroeiende zonnestralen verw ekken eene weerspiegeling van licht en kleur O. wat zouden onze Vlaamsche schilders, in 't Afrikaansch licht badende, licht en vreugd op hun Rubensiaanscho doeken werpen Liefhebbers van koloriet, op en langs den Kongostroom is er koloriet bij de vleet Het oog hemelwaarts en do geest hezon- der de meesterstukken van Claus, Courtens, Horenbrant, De Saedeleer, Broeckaert en tuti quanli indachtig, kw am ik le Bolobo aangevaren. 't Is een belangrijk dorp, wel beplant met palmboomen. Het heeft eene prolestantscho missie de gebouwen, in gebakken steen, hebben een bevallig voorkomen. De tooloop van volk, om waren aan den man te brengen is groot. We koopen een fruit Manke genaamd 't is een terpen tij nbe va tiende appel en is. niettegenstaande dezen zonderlingen inhoud, aangenaam van smaak. Er zijn hier verkoopers van witte pluimen,die voor aigretlen kunnen doorgaan; ze komen voort van den marabout, eenen vogel van de familie der ooievaren. Do spe cialiteit van Bolobo is de fabrikalio van wandelstokken met. ivooren krukken, welke de inlanders in de missiehuizen hebben loe ren maken daar zijn er te koop van allo prijzen. Kqngotrotter. TUSSCHEN Twee Turksche zeilschepen in de handen der Italianen gevallen Een Italiaansehe kruiser beeft nabij Ben ghazi twee groote Turksche zeilschepen be machtigd, die geladen uit Alexandria kwa men en schietvoorraad, Mausergeweren en Turksche kanons bij hadden voor Cyre- naïque. Te Derna De Turken maken bekend dat in de veer tien laatste dagen de Italianen te Derna bij de verdediging van die plaats 200 dooden hebben gehad en de Turken en Araben enkel 7 dooden en 1 gekwetste. Bovendien ver loren de Italianen veel schietvoorraad en geweren. Hoe staat het in de Dardanellen 4 Turksche kruisers hebben eene omreis gedaan in den Archipel en hebben op hunnen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1