Het Schrikbeeld OORLOG 'T OEN EN T ANDER 6e Reeks brieven van M. Vincent Diericx DE ZAAK YERMEERSGH Zeventiende jaargang n' 279. Zaterdag 2 December 1911 m Q DAGBLAD TE BRUSSEL 728* Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Twee gezusters verstikt Pater Verbeest. Schandelijk gedrag van wereldseiie ziekenverplegers Italië en Turkyë frCTi iTiKAMaajo»1 tb—an«——e—ut———— 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. g§» BUREELEN TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. tde regel) fr. 0;60 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemeugd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Dé oppositie heeft gemeend den minister, van oorlog, en met hem de katholieke règeering,den duivel aan te doen met de interpellatie over den toe stand in 't leger. Socialist Troclet en v liberaal Monviile traden op als verde digers van 't leger. Als de tegenpartijen meenen de katholieke partij schrik aan te jagen met die kwestie op te rapen, dan heb ben zij hot leelijk mis. Er is zelfs geen enkele liberaal, geen enkele socialist, die niet diep overtuigd is, dat de orde, de in- en uitwendige orde, veel beter, ja, honderdmaal beter gevrijwaard is door eene katholieke, dan wel door een socialistische-liberale regeering. Zoo de oppositie er dus in gelukt, be vangenheid en gejaagdheid onder de bevolking te verspreiden, dan mogen wij ons voor verzekerd houden, dat het volk zich meer en vaster zal scha ren rond het vaandel der katholieke partij, die de eenige nationale partij is. Wij hebben tot hiertoe in 't Parle ment gehoord, minister Hellebaut, Heeren Troclet, Monviile, Verhangen, -Theodor, VanMarcke,Mechelynck, de Limburg Stiruoi, Hvmans, Woeste, en de reeks gaat nog immer voort. De zotste .redevoering, 't is spijtig dat wij het moeten zeggen, maar de waarheid géat toch vóór alles, is deze van M. Theodor geweest. Die heer sprak vol, siddering van het kamp van Elsenhorn, dat in September vol zat met Duitsche soldaten. M. do Limburg heelt M. Theodor veel van zijne plui men doen verliezen, want hij kon het feit aanhalen, dat liet Elsenbornscbe kamp juist in dit tijdstip geheel ledig was, naar aanleiding van de heer- schende muilplaag. Daarbij nog, tus schen Elsenborn én Luik is er geen weg, liet zijn venen en moerassen on onbegaanbare paden het is volkomen onmogelijk er mot kanonnen en gerij door te geraken. Het is dus wel meer dan belachelijk zoo vermetel te bewe ren, dat het Duitsche leger op 3 uren tij cl s in Luik zou zijn geweest. Mijn heer Theodor is waarlijk ongelukkig uit den slag gekomen, maar hij heeft gevonden, wat hij gezocht heeft.. M. Woeste heeft zich gelast met de liberalen en socialisten. Hij begon en eindigde met zich te verklaren tegen eene onderzoekscommissie. Eerst die onderzoekskommissie is enkel en al leen gericht als oorlogstuig tegen clen minister van oorlog en tegen de regee ring' tweedens er is geen enkel zwaar feit bewezen, het zijn enkel onbewe- zene of onbewijsbare beknibbelingen. In dit geval zou de Kamer altijd onder zoek «kommissiën kunnen inrichten. Ten derde, wat wel bet ergst is van al, al de onderzoekskommissien vallen uit op eene vermeerdering van uitga ven en eene verzwaring van lasten, en die kunnen wij best van al missen. Hebben de liberalen en socialisten bet recht zich aan te stollen als de kampioenen van onze landsverdedi ging Dat gaan we onderzoeken. Wc zullen eerst de socialisten we gen. Hun program in dit opzicht is de afschaffing van hel leger. Wat ko men de vertegenwoordigers van het socialisme dan razen over slechte le- gerinrichting De eerste vereischfe van een goed leger is niet bet getal manschappen, noch bet getal forten, noch het getal kanonnen, maar de boofdvereisebte is de tuchtis de discipline in het leger. INu wat doen de socialisten anders dan jaar-in,jaar-uit, de tucht overal,en niet bet minst in't leger, ondermijnen wie zet er de soldaten aan, in tijd van op stand of van beroering, eerst en vooral de wapens te keeren tegen de overheid? Niemand anders dan de socialisten. En zulke mannen zouden minister Hellebaut de les komen spellen En nu, beschouwen wij de libera len In 1909 was M. Hellebaut de man waar niets op te zeggen viel 't was de-perfect gentleman, bet troetelkind der liberalen. De Merxem scbe liberalen droegen in cl ten tijd in een hunner optochten nog een bande rol waar in 't groot opstond Leve minister Hellebaut. Nu ineens is minister Hellebaut, de zondebok ge worden. Waarom? Omdat bij niet wil dansen gelijk de liberalen buiten. Ieder op zijne beurt eens boonen eten, beste liberale poli tiekers, zoo duren de zaken het langst De wet van 1909 werd gestemd door liberalen, socialisten en 28 katholie ken bel inzicht van liberalen en sa- cialisten was niet het leger te ver sterken, waar wel de katholieke partij in nesten te brengen. Zij hebben er zich dus niet al te zeer om te loven in deze omstandigheden, te meer dat zij de desorganisatie van bet leger be knibbelen, wat, voor zooveel die des organisatie bestaat, een onvermijdelijk gevolg is van de overgangsperiode tusschen 2 verschillende regiemen. Doch er is meer. Al de maatregelen door de katholieken genomen ter ver dediging van het land,zijn eertijds door de liberalen bestreden. Zelfs Frère-Orban was tusschen dc bestrijders. Zoo was dit het geval met bet bouwen der forten, met de maatre gelen genomen door generaal Pontus om eene "reserve te hebben van 100,000 man. Het is de katholieke partij die de versterkingen van Antwerpen en van de Maas beeft gestemd, en waar al de liberalen tegen waren, uitgenomen vier, waaronder Heeren Delvanx en Warocqué, thans nog volksvertegen woordigers. Is bet niet zonderling, kenschetsend tevens, dat partijen waarvan de eene de vernietiging van bot leger wil, en niets onverlet laat om bet onontbeer lijke gezag te ondermijnen, en de an dere zich halsstarrig beeft verzet tegen alle maatregelen om in eene betere landsverdediging te voorzien, is het niet recht eigenaardig, dat nu die par tijen zich willen aanstellen als de kam pioenen van de nationale verdediging? Komedianten, zijt ge heeren; kome die speelt gij, en daarom schokschou dert liet land bij uw zwelsenden en kletsenden prietpraat. Brussel is eease Viaamsche stad, I)e laatste volksoplelling hooft onbetwistbaar bewezen dat de gewone taal, de moedertaal van de groot® meerderheid der Brusselaars Vlaamsch is. Hoewel liet uithangbord Fransch is, is het inwendige leven grootendeels Vlaamsch. öraze foasadeS met IMSa&stL In de maand October heeft Holland bij ons ingevoerd 234.363.985 kilogr. koopwaren tegen 288 millioen in October 1910, die eene waarde hadden van 27 millioen dit jaar, en 31 millioen in October 1910. België heeft uitgevoerd 199 millioen kgr. koopwaren of 10 millioen meer als in Octo ber 1910 voor eene globale som van 37 millioen. Holland heeft voor de 10 eersto maanden van 1911 aan invoerrechten be taald 54 millioen fr.; tegen 50 millioen fr. voor de 10 eerste maanden van 1910. ©©esae icieziffig. Het schijnt geen gedeeltelijke kamerkiczing te Mec-helen te zullen zijn. In dit. geval wordt M. Lefebvre, broer van den overleden volksvertegenwoor diger, gekozen verklaard. C?ia&3f£e&sa«5 te Fae»ëjs. Er zijn er 7000. Daarvan zijn er 1800 baas van hunne machienen of toch aandeelhouders. Oe sociaSisfen, Ine Hï- bes'aÖQiSi M. Bailly, ingenieur bij Gockerill, is te Sëraing verleden week aan gevallen. Zondag trok een stoet van 5,000 man naar bet kasteel van Gockerill. Policie en gendarmen hebben hen moeten beletten verder te gaan. In den optocht droeg men een opschrift Weg met Baüly Ge moet hem ophangen Dat doet deugd aan het hart van Le Deuple En't is met zulke mensclien dat do libe ralen en demokraten samengaan Ze zijn niet vies gevallen. Oisitsche bombevotking.- In Duilschlund zijn er volg-ens minister Ho- henlohe 15 millioen landbouwers. Daarvan 6 per duizend min of meer groote grondeige naars. Voor openbare werken. Do begrooting van openbare worken is in de laals'o acht jaar in Italië goklommen van 89 millioen tot 176 millioen. ©e vreemde in- en uitvoer in EtssjelasssL Het kusttrafic niet bijgereltend beliep do vreemde in- en uitvoer in het Voreenigd Koninkrijk in 1909, tot 1.094.230,123 pond sterling en in 1910 tot 1.212.402.841 pond sterling. In de 6 voornaamste havens was het voor 1909 en 1910 in Londen, 322.614.963 en 360.390.903 in Liverpool 298.217.839 en 340.670.089 in Hull 66.672.983 73.234.653 in Manchester 43.508.069 en 47.434.206 in (Southampton 42.116.457 en 45.825.357 in Glasgow 41.238.867 en 44.094.122. Oe s©cïafiistas©h© gelijkheicls- kuresi. De socialistische federatie van Seraing heeft beslist, de benoemingen in den raad van Seraing uit te stellen tot na Nieuwjaar. Men noemt reeds luidop dena men van familieleden van socialistische ge meenteraadsleden die gaan gecaseerd wor den in do gemeente... Achter Gent, Brussel en meer andore, nu ook Seraing. Als do so cialisten moesten baas zijn, in plaats van een regiem van gelijkheid, het werd een afgrij selijk stelsel van willekeur. Sïe pensioenen in Frankrigk, ÖaaiitscSïBassd, BsBgië en Esage- Band. In Duitschland, geeft de Staat 50 mark ouderdomspensioen,/ in Frankrijk 60 fr. in België 65 fr. in Engeland 1 shel ling per week. In België is het genietbaar op 65 jaar, in Engeland op 70 jaar. ©ndea* SQcialisfen. De Gazet van Charleroi, socialistr-Sohrijfl dat er door do antiklerikalen eene zware fout is begaan met in do afdeelingen op post niet te zijn en de begrootingen af te stommen. Zij voegt erbij, dat men 10 maal meer moed moet hebben om de zijnen te crilikeeren dan om den tegen strever aan te vallen. Nu juist in vooruit zicht van een antiklerikaal bestuur moet het recht op critiek hoog-op geëischt worden. Ah Do rol van onafhankelijk journalist zal dan niet gemakkelijk-te vervullen zijn t Is zoo Beste Gazet van Charleroi, het beste dat ge doen kunt, is de zaken te laten zooals ze zijn. Nu moogt ge alles schrijven. TE VERVIERS Donderdag morgend was de meid der ge zusters Camilla en Felicia Decamps, 71 en 76 jaar oud, wonende Centrumplaats te Ver- viers, zeer verwonderd, geen der beide juf fers te zien beneden komen. Zij ging aan do deur hunner kamer klop pen, doch kreeg geen antwoord. De meid trad toen binnen en vond beiden buiten ken nis te bed liggen. Spoedig werd een geneesheer geroepen, dio vaststelde, dat beiden door de uitwase mingen eener kachel verstikt waren. Na lange pogingen gelukte hij er in Felicia tot het leven terug te roepen, doch alle zorgen voor Camilla waren vruchteloos. Donderdag avond was do toestand van Felicia Decamps nog steeds zeer bedenkelijk. Ondervraagd, verklaarde zij, dat zij 's nachts onpasselijk geworden was en eene deur had geopend, welke in eene nevenkamer uit kwam. Waarschijnlijk was hare zuster dan reeds overleden, doch Felicia meenende dat hare zuster vast sliep, bekommerde zich om haar niet en ging weder te bed. Hot is troostend te zien dat om Land. op het oogenblik dat zijn stoffelijke welvaar, op en benijdenswaardige wijze uitspat, ook de gedachtenis huldigt zijner groote mannen, die door hun fijn vornuft, door de kracht van hun geloof, wetenschap en kunst, zijn roem verspreidden bij nabuur en bij vreemden. De voornaamste Belgische dagbladen spreken als om strijd over den beroemden Pater Verbiest. Thans geniet de Verbiestzaak de eer, in de bijzonderste tijdschriften des Lands, door llinke wetenschappelijke artikels te worden hooggeprezen Doch vooral wordt het oprichten van het Verbiestmonument, en het welgelukken van PitthenTsfeesldag verzekerd door de deelne ming van al wat groot en aanzienlijk is in België. Een Beschermingscomiteit is dezer dagen gesticht, waarvan de meest gekende hoog geplaatste personen, geestelijken,militairen, ministers, enz. deelmaken. HET ONDERZOEK. De onderzoeksrechter M. De Landtslieer, zet maar steeds, met onbreekbaren moed het onderzoek dezer duistere zaak voort. Alle getuigen welke hij denkt eonig licht te kun nen bijbrengen, worden zorgvuldig gehoord. Gisteren werd een genaamde Desmarets gehoord, die knecht is in de villa naast deze welke M. Vermeersch bewoonde. Dezes ver klaring was nog al belangrijk, zooals men zal zien. Desmarets verhaalde namelijk, dal zijne meesters een zeer groote en sterke wachthond hadden, die niet zeer gemakkelijk le naderen was. 's Nachts werd deze hond gewoonlijk in den hof losgelaten, en bij liet minste gerucht hield hij een leven, dat alle geburen wekken moest. Deze hond is een drietal dagen vóór don terugkeer van M. Vermeersch vergiftigd ge worden. De meesters hebben nooit doen on derzoeken, door wolk vergif den hond be zweken is, doch zekeren morgend vond men hem dood in den hof liggen. Ongetwijfeld moest den moordenaar vree zen, dat de hond zou geblaft hebben, toen hij aan het graven van den put, waarin het lijk van M. Vermeersch moest begraven worden, werkzaam was. M. Desmarets voegde er nog bij, dat M. J...., die hem nooit het woord had toege stuurd, hem eenige dagen na de verdwijning- van M. Vermeersch vroeg, waar de hond gebleven was, erbij voegende, dat de hond 's nachts niet meer gehoprd werd. De ge tuige antwoordde dan,dat de liond vergiftigd was geworden. De onderzoeksrechter heeft eene onder zoekskommissie naar het parket van Versail les gezonden, ten einde liet lijk van den hond le doen ontgraven en zoo mogelijk te onder zoeken, dom-welk vergif de hond omgebracht werd. te Evere. Woensdag, rond middernacht, liepen zeven zieken ver pleegers van het krankzinnigenge sticht le Evere, in dronken toestand de ge meente rond. In alle herbergen waar zij wamen, gedroegen zij zich op de schande lijkste wijze. Do polieiecommissaris wilde een einde stellen aan hunne gemeene handelingen, doch een der kerels bedreigde hem met een mes. Eindelijk keerden de dronkaards naar het geslicht terug, doch daar begon liet spel maar eerst voor goed. Zij sloegen stoelen en tafels aan stukken en wierpen de overblijf selen er van door 't venster. Do verwittigde gendarmen hielden vier der hevigste woestaards aan. Het parket van Brussel is ter plaats ge weest om een onderzoek in te stellen over het volgende feitDo kerels hadden twee brandende petroollampen ten gronde gesme ten. Hebben zij dit nu gedaan om brand te veroorzaken Dit wordt neerstig onderzocht. Waro de bestuurder van het gesticht niet tijdig toegekomen om do vlammen uit te dooven, zeker zou er eene ramp uit voortge komen zijn. De belhamels hadden geen enkele reden om ontevreden te zijn. En door zulke gasten willen onze tegen strevers de kloosterzusters en Broeders van Liefde vervangen TUSSCHEN Turksche wreedheden De Italianen doen hun best om de Turken te betichten van dezelfde barbaarschhcden, die door hen werden bedreven. Generaal Forza, in gezelschap van journa listen, heeft de plaatsen bezocht die vóór den 26 November door de Turken werden bezet. In een huis dicht tegen een moskee, vonden zij 28 lijken van Italiaansehe solda ten, die afgrijselijk verminkt waren tus schen die lijken vond men dit van een krijgs dokter. Op (*on Araabsch kerkhof vond men Italiaansehe lijken, die met het hoofd boven den grond uitstaken en heel waarschijnlijk levend werden begraven. Verder vond men een bersaglieri, die afgemaakt was door poignardsleken, een soldaat was in den grond gestoken met een arm boven de aarde de hand was afgekapt. Gelukkige ontsnapping Een kaporaal heeft 4 uren lang in eene Gracht gelegen j men heeft hem niet gevon den. Ilij zag met eigen oogen Turksche officieren en soldaten, de Italiaansehe krij gers martelen en pijnigen. Veronderstel, lezer, dat ge in dien man zijne plaats waart en ge zult wel, overtuigd geraken dat het beter doet in België le zijn. De Turken bevestigen de Italiaansehe overwinning Het ie wel geene groote overwinning, maar ala g'er geene groote leunt behalen, zijt g'al tevreden met eene kleine. De Ter- dehumani Hakikat bericht dat de bevelhob- ber d9r Turksche troepen in Tripolitanië, Nechad, Iaat weten dat zijn troepen hot fortje Mesri en het dorpje ITeimi hebben moe ten prijs geven. Over don blocus der Dardanellen Italië had laten weten dat het den - Mo- cus der Dardanellen niet zal doorvoeren. Turkyë was er niet gerust in, en betrouwde het spel niet het gaf aan zijne gezanten last aan de regoeringen te doen welen dal Italië wrel had afgezien van den blocus der Dar danellen maar niet had gezegd dat het de Dardanellen niet zou aanvallen. Daarom oor deelt Turkyë het noodig zijne versterkingen door te drijven, Bepaaldelijk ervan afgezien Do Sabah Turksch blad, bevestigt dat Italië bepaaldelijk van den blocus der Dar danellen heeft afgezien. In de Roode Zee. Fort gebombardeerd Een ïtaliaansch oorlogschip heeft van uit de Roode Zee hetfortSclïeikh-Saïd beschoten. Ware het maar zoo Rusland en Oostenrijk zouden Turkyë voorgesteld hebben een einde te maken aan dien ongelukkigen teesfand. Turkyë zou met die voorstellen genoegen nemen op voor waarde een eervollen vrede le bekomen, Is het eene bevestiging De Turksche gezant te Londen zou opdracht hebben gekregen de Engelsehe regeering ta polsen over eene mogelijke overeenkomst» gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Vervolg. MatariMatarihet geen in 't Kongo- leesch wil zeggen Steen en steen en Het ongeluk wil dat Matari in 't Porlugeesch beduidt Slaat dood De jonge reiziger, slechts zijne moedertaal begrijpende, meende dat zijne dragers hem gingen vermoorden de vrees beklom zijn hart toen al de zwarten gelijk 't geroep herhaalden. Ge ziet van op uwen leesstoel, in welken schrikkelijken toestand de Portugees was aan tegenvech- ten viel er niet te denken kon hij met zijnen revolver zes negers treffen, dan bleven er nog 54 over De vlucht scheen zijn eenig redmiddel. Zoo gedacht, zoo gedaan. Rap als eene kat wipte hij zich uit den draagstoel en was het bosch in. De dragers meenden dat hij zot wierd en liepen hem na. Tegen een neger loopen is een onmogelijke zaak voor eenen Europeaan, ook was hij weldra bij de schouders gevat en tegen wil en dank in den draagstoel gezet en goed vastgebon den. Een halve uur later kwamen de dragers lot de bestemming en ze verklaarden aan de daar verblijvende Portngeesen dat hun vriend zot geworden was. Onnoodig te zeg gen dat ze na korten tijd al le zamen lachten als zotten We landen nu aan eenen houtpost aan. De kusten gelijken hier aan deze onzer Noord zee, daar het water maar. langzaam ondiep wordt. Onze negers verhaasten zich in liet verfrisschend water te springen, maar is zulke helling voordeelig voor zwemmers, zij is zeer nadeelig voor het aanlanden van een schip, dat gevaar loopt zich in den grond vast te zetten 't was ook 't geval met onzen boot toen het signaal werd gegeven om te vertrekken, bleven we vastliggen. Aide be wegingen die de kapitein bevool, bleven vruchteloos dit ziende sprongen er dertig- negers in 't water en poogde het machion te helpen om 't vaartuig achteruit te krijgen maar al die pogingen te zamen waren niet in slaat om het schip eenen duim te verplaat sen. Na langen tijd wringen en slooten met du wielen kwam eindelijk het vaartuig in beweging en onze verlossing werd door eenen zegekreet begroet. Om 1 uro, bleven we aan een Fransch en houtpost stil. Terwijl we hier aan eene hout zagerij aan 't laden zijn, ga ik u een staaltje geven van de knoeierij dat houlladen heet. Ge komt stroomaf gevaron vooraleer op anker te liggen, moet uw schip stroomop gedraaid worden, wilt ge ongelukken ver mijden. Een schip gelijk de Colonel Thys dat we bevaren, verbrandt dagelijks 90 bus scis hout die massa brandstof moet van ver

De Volksstem | 1911 | | pagina 1