'T EEN EN 'T 6e Reeks lirieven van M. Vincent Dieriex Brusselsclie Briefwisseling Q O C3r X3 T Jr-k~ 313 Dramatische poging tot ontsnapping in het Ministerie van Landbouw. Dubbele moordpoging te Brussel Zeventiende jaargang nr 280. •2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 3 en Slaandag 4 December 19if ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijf 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELENi TE BRUSSEL j TE AALST 728, Steenweg van Waterïoof 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. 1 'an Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN j KI. aanfc. (1 toUU. reg.) fr. O.GO 3e bladz. (de regel) lr. 0,50 4e biadz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reldamen (per regel) fr. 1.03 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,03 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Na al die redevoeringen voor en tegen den heer minister van Oorlog waren we benieuwd geworden, wat onze volksgezinde hoofdminister zou mededeelen. Zeggen wij maar vooraf dat hij de tegenstrevers letterlijk uit hun lood hééft geslagen. M. Leon Huysmans, liberaal, ver klaarde in volle ICamer, dat, moest liet van hem afhangen, hij minister de Broqueville een prijs zou toekennen voor zijne Fransche redevoering. Het moet z'jn dat die redevoering, overtui gend, dus waarheidsinhoudend was, zoo niet, zou een tegenstrever zoo niet spreken. De minister heeft de tegen partij op eene bevallige, op eene be hendige wijze geroskamd. Ik geloof dat de heeren Troclet en Monville de zaak niet meer zouden beginnen, moes ten zij liet kunnen herpakken. Doch dit was te voorzien. Menscheu die niet vast in do schoenen staan, zouden zoo moedig de interpellatie niet hebben aangenomen; en zelf vóór de interpel- leerders den toestand hebben blootge legd. Komen wij echter terug tot de rede van den beer kabinetsoverste van Don derdag. 30 November. In Engeland begon hij is het zelfde schouwspel bij te wonen als bij ons Lord Berres- fond trachtte over eenige dagen te be wijzen dat de Engelsche vloot alles ontbrak en tegen geen enkelen aanval bestand wasDat is hetzelfde niet als in België, onderbrak M. Hymans. Inderdaad, wedervoer onze <- pre mier. De Engelsche oppositie heeft al de uitgaven gestemd die door de rogeering gevraagd werden ze wilde zelfs de regeering tot grootere uilga ven dwingen. In België hoeft de oppositie hoege naamd niets willen geven. Gij hebt niets gevraagd, merkt M. Monville aan. Dat is niet zoo, zegt M. Hymans, wij hebben alles gestemd wat noodig was. Rijmt de gezegdens van heeren Monville en Hymans nu maar aaneen. De eene spreekt den anderen tegen. M. de Broqueville zet ze nochtans alle bei op hunne plaats. Herhaalde lijk verwierp de oppositie al de kredie ten die wij aanvroegen voor de herin richting der artillerie, alsook voor de bewapening van onze forten en van de vesting van Antwerpen. Zij weigerde de kredieten te stemmen voor den v:a- gendienst van het leger. Ik bén tegen het voorgestelde on derzoek, maar ik ben bereid een on derzoek aan te nemen dat ons zal uit wijzen hoeveel houwitsers en patronen wij zouden hebben gehad, zou wij had den moeten voortgaan met hetgone de oppositie ons wilde toestaan De verdediging van generaal Hellebaut. De heer kabinetsoverste bespreekt nu de houding van den minister van Oorlog. Ilad de beer minister de artil lerie niet beter toegerust, de Kamer zou hem niets te verwijten hebben. Nu echter wordt hij voor de vierschaar gebracht, omdat bij uil eigen bewe ging', meer heeft gedaan dan hem was opgelegd. De verdediging van de Regeering. Ik heb gaat bet kabinetsboofd voort al de maatregelen genomen ten-einde mijne verantwoordelijkheidte dekken. Daarom is bet onderzoek dat ge vraagt, een ongehoorde eisch. Wij hebben de waakzaamheid lol het uiter ste gedreven, en de oppositie die ons, wagens, ammunitie, kanonballen, kor tom, alles weigerde, is voorwaar niet gerechtigd ons rekenschap te vragen. Het onderzoek ware daarbij een jammerlijke maatregel in een interna tionaal opzicht wij mogen niét too- nen, langs welken kant wij onze meeste voorzorgen hadden genomen. Daarbij nog, dat onderzoek ware van aard om orde en tucht in hel leger te schaden. Onze maatregelen werden genomen in gemeen overleg met de legerhoof den, en men wil hen aanranden, dat is voorzekeroen erg govaar voorde tucht. Bovendien, wat kan eene Kamer- kommissie hierin uitrichten M. Van- dervelde heeft de leden ervan vroeger nog kamer-krijgskundigen genoemd. De minister van Oorlog heeft de vraag stukken van technischen aard mot on betwistbare bevoegdheid en onbetwij felbare stukken behandeld. Waarom Pd. Hellebaut minister bleef. Bij het ontslag van M. Schollaert, wilde M. Hellebaut ook demissionee- ren. Hij verlangde rust, waarop hij recht had. Hij had de wervingswet her vormd, de bewapening van de Ant- werpsche vesting doen stemmen, en de artillerie zoodanig ingericht, dat ze thans het beste materieel bezit van de gansche icereld. Hij heeft aan de be staande artillerie een zeker getal vuur monden toegevoegd en onmiddelijk het gebruik ervan aanbevolen. Hij mocht dus met recht rust ver langen, te meer dat hij dacht in ons den noodigen steun niet te vinden. Ik beloofde hem ten 1°) een ontwerp neer te leggen betreffende het pensioen der officieren ten 2°) eene degelijke inrichting te geven aan onze ver sterkte plaatsen de best mogelijke uitrusting on voorraadsbezorging voor bet leger onder de nieuwe wijze van werving. Dit gebeurde op 6 en 20 Juni, dus lang vóór de gebeurtenissen van Ma rokko. Zoo kwam hel dat do lontpijp jes in Maart, in Mei en in Juli... dus vóór de crisis, besteld waren.Dit over reedde den heer Hellebaut om te. blijven. Na lievig verzet te hebben aange- teekend tegen den onvaderlandschen veldtocht van zekere oppositiebladen, de jammerlijke mobiel making van 1870, onder Frère Orban, te hebben herinnerd, het verschil aangewezen lusschcn hel platte België en het hooge Zwitserland, den veldtocht van 1814 aangehaald, waarin 70000 soldaten aan een millioen krijgers weerstond boden, sluit de kabinetsoverste met de stellige verklaring, dat België nooit zooveel proviand en schietvoorraad had bezeten als thans, dat de Maasforten, die van eerste gehalte zijn, hel uitslui tend werk zijn der katholieken, en dat de regeering besloten is al te doen wat maar eenigszins mogelijk is om het land allerbest tc verdedigen. Herhaalde malen werd het hoofd der regeering door de gansche rech terzij toegejuicht. Bij het sluiten brengt de geheele meerderheid hem eene geestdriftige ovatie. Wij sluiten ons aan bij de welverdiende hulde en luide roepen wij onzen premier toe EE BE AAN DE BROQUEVILLE Oe bevolkesig wan ceaige Europeesche Sfaie?a» Bulgarië 4 millioen; Denemarken 2 millioen 700,000; Griekenland 2.600.000 Noorwegen 2 mil lioen 370.000 Bolland 5.800.000 P >rlu- gal 5,400.000 Rumenië 6.000.000 Servië 2.800.000 Zweden 5.500.000; Zwitserland 3.700.000 Duitschland 65 millioen; Frank rijk 39 millioen België 7.500.000. 0e begrooting wan c3e natio- naSe werdediBgis?g wan die lan den*Bulgarië 30.700.000 fr. Dene marken 38.200.000 fr.; Griekenland 35 mil lioen 100.000 fr. Noorwegen 26.100.000 fr. Holland 15.300.000 fr. Servië 26 mil lioen 600.000 fr. Zweden 114.200.000 fr.; Zwitserland 14.000.000 fr. Duitschland 1.529.000.000 fr.Frankrijk 1.247.700.000 fr. België 100.000.000 fr, Dat komt per hoofd e De Bul gaar 9.93 fr. do Deen 14,J9 fr. de Griek 13.05 fr. de Noor 11 fr. de Hollander 17,92 fr. de Portugees 11,03 fr. de Rou- meen 10 fr. de Serviër 9.50 fr. de Zweed 20.85 fr. de Zwitser 11,90 fr. de Duit- scher 23,52 fr. de Franschman 31,99 fr. do Belg 13,33 fr. Meevee! soldaten in vredes tijd,' hoaveel in oorEcgsiijd Bulgarië 63,000 en 380,000 Denemarken 12.00C en 150.000 Griekenland 25.500 en 298.000 Noorwegen 9.000 en 110.000 Holland 29.000 en 171.000; Portugal, in vredestijd niet gekend, in oorlogstijd 258 duizend Rumenië 43.200 en 290.000 Ser vië 30.000 en 250.000 Zweden 39.500 en 510.C00 Zwitserland, in vredestijd onge kend,. in oorlogstijd 484.000Duitschland 030.800 en 9.710.000 Frankrijk 637.000 en 4.556:000-; België 12.800 en 180.000. Efö. Petrus Daens, wolkswer- tegenwaordigepvan Aalst,op reis aiaar Congo. Wij vernemen uit de beste bron dat M.Petrus Daens heslist heeft nog vóór dc kiezing van 1912 op reis te gaan naar den Congo. Gausch hot land door is het geweten hoe M.Daens in 1908;zijne herkiezing heeft doen gelukken, dank aan het oxploiteeren der Gongokwestie.Men herinnert zich overal nog hoe hij door zijne meetingen over den Congo, do volkeren deed ijzen en schrikken, en dc kiezers bevend en sidderend voor de nacht merrie van den Congo naar do stembus deed gaan. Men sprak met M. Daens over niets dan over arme kinderkous die vermoord wierden, over zwakke wiegelingskens door boord met de vergiftige pijlen der zwarten, over soldalen dio in kip kap gemalen wier den door wreede negers met lange slagtan den, over pest en cholera die uit het zwarte land naar ons gingen overkomen, over slach terijen, over moorderijen, over menschen- elorijen. Tot hiertoe wierd er niets bewaarheid van M. Daens' voorzeggingenAlles loopt rustig en vreedzaam af in den Congo, zooals het klaar en treffend beschreven is in do merk waardige brieven van M. Vincent Dieriex, in de Volksstem zelf. M. Daens wil nochtans in 1912 aan het kiezerskorps de bewijzen leveren van al de schrikkelijke tooneelen die hij beschreven heefthij wil als een eerlijk politiek man doorgaan, en hij wil niet uitgefloten worden als een volksbedrieger. Daarom gaat hij op studiereis naar den Congo, ten einde in 1912 aan de kiezers de waarheid te bevestigen en do bewijzen lo geven over de menscbeneterij van blanke kinderen en over de soldaten slachterijen die in den Congo gebeuren. Al do kiezers van het Land van Aalst zijn natuurlijk nieuwsgierig om den afloop en den uitslag van die reis te vernemen, en wachten ongeduldig M. P. Daens af op zijne kiesrondo om hem daarover te ondervragen. Ifreeselijk drama van het bijgeloof Te Almeria, Spanje, zijn voor het assisen hof, de debatten begonnen van eene vreese- lijke misdaad, welke aan hel bijgeloof moet toegeschreven worden. De Spaansche boeren zijn thans nog zoo bijgeloovig als een tiental ecuwen geleden. Te Gador was de landbouwer Francisco Ortega Rodriguez erg ziek. Twee kwakzal vers maakten hem wijs, dat hij niet kon ge nezen, indien er geen kind geslachtofferd werd. Eene gehuwde vrouw, Augusta Rodriguez on een man, Francisco Leone, verhonden zich omhel kind te leveren, mits dc betaling eener som van 750 pesetas. De echtgenooten Ortega Rodriguez aan vaardden den koop. Zij verkochten hunne geiten om do 750 pesetas bijeen te krijgen. De twee schakers gelukten or in een ldnd op te lichten, en de arme kleine werd ge slacht en op ijselijke wijze verminkt, Toen de 750 pesetas tusschen do twee schakers moest verdeeld worden, vond de vrouw dat zij niet genoeg lcreqg. Zij ging dc zaak bij het gerecht aanklagen, dat een onderzoek deed en al degenen die in de gruwelijke zaak een aandeel hadden genomen, deed aanhouden. Een der gendarmen had hem echter be merkt en niets dan zijn plicht kennende, ach tervolgde hij hem op de loopplank. Hij greep den vluchteling vast en wilde hem terug in hel rijtuig doen plaats nemen, doch de kerel verdedigde zich. Een akelige strijd ving nu aan, op het smalle plankje, terwijl de trein met eene snelheid van negentig kilometers per uur reed. Hetgeen noodzakelijk moest gebeuren, deed zich voor. De gendarm en de gevangene rolden van do plank. De gendarm werd op den slag gedood. De vluchteling werd erg gekwetst en gelukte er in zich tot in eene naburige woning te slepen, doch daar kon hij niet verder meer en hij werd terug aangehouden en onder goed geleide naar het gevang teruggevoerd. Een genaamde Lalanne. aangehouden we gens belangrijke ontvreemdingen, moest van Parijs naar Bordeaux overgebracht worden. Hij nam met twee gendarmen plaats in een express trein. Onderwege vroeg hij om aan eene natuur lijke behoefte te mogen gaan voldoen. Hij begaf zich naar het gemakhuisje en gelukte er in de deur langs binnen te sluiten. Dan brak hij de ruit, kroop door de opening en bevond zich weldra op de voettrede van den wagon. De heer minister Van de Vvvere komt ver scheidene hervormingen in zijn departement in le voeren, welke met vreugde door zijn personeel zullen begroet worden, en welke zijne vaderlijke zorg voor zijne onderhoorigen bewijst. Zijn personeel werd tot heden beheerd door 3 verschillige reglementen de dienst van Bruggen en Wegen, de dienst van Land bouw, en het Algemeen Sekretariaat. De Bruggen en Wegen hebben een eigen regle ment dat van den Landbouw dagteelcent van 1889, later eenigzins gewijzigd toen het hij het ministerie van Binnenlandsche Zaken werd aangesloten op het Algemeen Sekre tariaat, paste men. volgens de omstandig heden. het reglement van de Financeo toe. Daarin heeft heer Van de Vvvere nu, be grijpelijkerwijze eenheid en methode in ge bracht. met deii breedsten geest van welwil lendheid, door uit de verschillige reglementen de gunstigste schikkingen te nemen. Niemand zal er bij verliezen. Integendeel zal de toestand van velen, vooral der min deren, erdoor verbeteren. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XL. 30 Oogst 1911. Voorbij de Black-rivier Brand aan boord Eiland Bamou De kusten, zoowel deze van den Franschen als van den Belgischen Kongo, bobben een bevallig voorkomen. In het verschiet hebben we bergketens, die op gelnkkigo wijze den gezichteinder als met kantwerk afzetten. Sommige plaatsen moeten voor Zwitserland niet onderdoen. Do bergtoppen zijn ontelbaar en verwekken, voor vorm en kleur, schilder achtige landschappen waar zonnelicht en schaduwen zich afwisselen en heuvelen en valeion net afleekenen. We komen nu aan de Black-rivier. In t Vlaamsch de zwarte rivier. Do waters, door dezen zonderlingen vloed, in den Kon- gostroom gelost, zijn inderdaad zwart on scheiden zich af van de zuivere Kongowaters. Een nette post der Compagnie Améri- camc A. G. C., aan den mond der Black- rivier gelegen, heeft een wit vaandel in den top van zijnen mast. 't Geen zeggen wil dat de. voorbijvarende schepen den koerier moe ien nemen. Ons schip schuifelt viermaal en zoo laat do kapitein weten komt afgeva ren met uw schuit, ik ga stilstand hevelen Eene prauw komt dan uit de verte en, na een halve huur wachtcns, bereikt zo ons schip onze kapitein ongeduldig, roept Geeft rap en gauw uwe brieven af We hebben geene brieven -•« antwoorden de zwar ten we komen zien of go geen nieuws hebt voor de Compagnie Américaine. Ge ziet van achter uwe sloof bel wezen van onzen kapitein, die al de moeite gaat hebben om vandaag nog te Kinshassa aan te komen. Het schuit moest rap zijn om uit don stroom van ons schip te geraken De Kongostroom is voor het oogenblik zoo onstuimig als een gewone zee de door tocht is moeilijk en dat wordt hieraan toege schreven dat de rivitr juist gelegen is van Noord naar Zuid en zoo tegen cencn eeuwi gen wind testrijden heeft. We varen stroom af, tegen wind on haren zoo hoog zijn de baren dat ze tot op het dek slaan cn het red dingsclub l bij poozen opheffen. Gisteren avond, rond 7 1/2 uren, hebben we brand aan boord gehad! 't Avondmaal was nog niet opgediend, we wachten lot dat het schip aan zijn eiudepunt zou komen 't geen geen tien minulon ging duren. De reizigers waren rond het licht vergaderd en vroolijk aan 't praten, toen de dame van den protestanschen dominee buiten adem kwam aangeloopen en haar kind aan haren man overgevende, kon ze nauwelijks nog uitroe pen Brand Brand Wo sprongen recht, liepen naar den voorkant van 'l schip en zagen eene rookwolk uit het trapgat opstijgen maar we bemerkten ook dat de zwarten, die, gelijk de duivels, zoomen zegt, hel branden gewoon zijn, in vollen rook aan 't blussehen waren. 'I Vuur was rap overwonnen en 't verlies bepaalde zich aan eenige voorwer pen die de zwarte passagiers lo dicht hij dn ijzeren schouw van den stoomketel geplaatst hadden. Met al die tegenslagen konden we maar aan het eiland Banna geraken om er te ver nachten. Dicht geslolene bosschen bedekken den bodem van dit eiland. Wo hebben nog eens getracht in eenen Kongohosch te drin gen maar le vergeefs men moet zicht te vreden houden met do voet wegen der inboor lingen te volgen om in het bosch te dringen moet men vooruit gaan met eene bijl in do hand en dan komt men alle vier of vijf slap pen waterplassen cn moerassen tegen waar bot struikgewas nog meer door een geweven is. In die bosschen is hel een wam planten- slrijd, de eene plant overgroeit de andere en wordt ten slotte door lianen verwurgd. Op het eiland Bamou is er een post voor veekweek, dio toebehoort aan de maatschap pij A. B. G. Reeds over do zes honderd koeien maken den rijken veestapel uit. die weldra zal toelaten beesten te slachten. De maatschappij Alimentation clu Bas Congo heeft onder andere een hotel te KinshassaM waar we morgen zullen afstappen. Kqngotrotter. Vrijdag morgend was een genaamde Jan Van den Reen zeer gevaarlijke kerel, wonende Wauthierstraat, te Laken, uil het gevang van Sint-Gillis, waar hij eene straf van 7 maand gevang had uitgeboet,ontslagen geworden. Hij hadeenig geld en zijn vader ontmoet hebbende, gingen zij samen op zwier. Rond 10 ure 's avonds landden zij aan in eene herberg der Groendreef. De patroon weigerde hen echter drank to geven, daar zij reeds erg bedronken waren. Van derR..., daarover woedend, wilde het herborggcrief aan stukken slaan, en men was verplicht hem buiten te steken. Van der R...., ging niet weg, en bleef op don dorpel der herberg slaan, roepende dat hij do eerste die huilen kwam zou gedood hebben. I)e broeder van den herbergier wilde eens zien of de dronkaard reeds weg was, en trok de deur open. Op hetzelfde oogenhlik bracht de kerel hem een geweldigen steek in de horst toe. Hot slachtoffer moest erg ge kwetst naar zijne woning overgebracht wor den. De moordenaar nam de vlucht, achter volgd door talrijke personen. Zekere Ver- schaeven was aan do Werkhuizen er in gelukt hem in te halen en wilde hem vast grijpen. doch do moordenaar bracht hem een geweldigen messteek in het gelaat toe. Eenige slappen verder kon Van derR...., eindelijk omsingeld en gevat worden. Nadat men hem ontwapend had, werd hij door de verwoede menigte geducht afgeranseld. De kerel weigerde dan nog lo gaan en men moest hem letterlijk naar het policiebureel slepen. Hij is ter beschikking van het parket opgesloten. Uit Brussel wordt ons volgend schrijven toegezonden Zaterdag, 2 December 1911. Zondag om 2 ure was hel in St Michel en Sinlo Gudula Te Deum ter gelegenheid van St Albert. Al de overheden bezetten het koor der kerk. Het diplomatisch korps met den pauselijken noncius aan T hoofd, de ministers, dc Staatsministers Beernaert en Woeste, do volksvertegenwoordigers cn senators, het Verbrekings- het Beroeps- en het Rekenhof, allen in olliciëele kleed ij. Een Irompettengeschal der ruiterij kon digt de komst aan van 't Hof. De Deken, omringd van zijne geestelijkheid, ontvangt de koningin, den prins Leopold en de gravin van Vlaanderen aan den ingang der kerk. Hij wenscht hun welkom en biedt hun wij water aan. Het orkest van het conservatorium voert bet Te Deum uit, begeleid door de parochiale Kapel. Na de plechtigheid, verlaat do ko ninklijke familie de kerk, voorafgegaan der priesters cn onder het spelen van den Bra- baneonne. Altijd indrukmakende plechtig heid, die steeds eene enorme menigte te za- men brengt in de hoofdkerk. Prins Pierre de Caraman Chimay, buiten gewone gezant en gevolmachtigde minister, .zoon van onzen oud-minislor van Buitenland-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1