OORLOG BUITENLAND. Eene gifmenster aaugeliouden Oproer m een krijgsgevang NIEUWSBERICHTEN. STELLA Italië en Turkyë DU ITSCH LAN D OOSTENRIJK CHINA ZWEDE I CRETA ITALIË PERZIË 't Wit Stoopke van Jacques Neefs JU. -lll ache Zaken en komende Tan Parijs, gaat kinnen eenige weken liet schoon hotel be- jrekken dat hij heeft laten bouwen op do Legrandlei. De prins denkt in de politiek te komen. De afbraak gaat voort in de hoofdstad /foor do stichting van het nieuw kwartier der middenstatie. Bij den uitgang der gaande rijen van Sint Hubert, langs den kant dei- Grasmarkt, is de indruk zonderling. Geheel de ring huizen naar de Putterie is ver dwenen en uit de Heuvelstraat ziet men nu den voorgevel der universiteit. De voorloo- pigo straat loopend van de Grasmarkt naar do Koloniënstraat is ten groolen deelo afge werkt. Mei Januari wordt ze open gesteld. De betrekkingen lusschen de hoog- en de 'Jaagst.id gaan dus veel vergemakkelijkt v orden. De grootste moeilijkheid zal bestaan om de tramlijn aan te leggen die van de Kol'jiiiénslruul lol aan de Beurs moei komen. Do Kronijk der Openbare Werken schrijft aan M. Bruneel hot vaderschap toe van het nieuw ontwerp der Luxemburgsche statie. Dit ontwerp dagteekent van 1908 en w ord in da Kamers door M. Colfs bestreden, omdat het niet voldoet aan de noodwendig heden en dat er een goedkooper en ecu heler bestaat, dil van M. Delune, gemeenteraads lid van Elscr.e. liet overbrengen van de Vrije Universi teit naar liet Leópoïdpark zal kostelijke ont eigeningen veroorzaken, om den voorgevel der hoogeschool ten volle te doen uitkomen. Onderhandelingen zijn reeds aangegaan door con sladsafgevaardigde melde eigenaars der Wierlz- en Vaulbierslralen, om zeker oigon- dommeiï aan to sehait'en, juist of men zeg gen zou dat de verandering van do Luxem- hurgsche statie besloleu is. Sint Eloy werd gisteren vroolijk gevierd door de metaalbewerkers. De meesten der hoofsmeders, kelclmaUcrs en liamerslagers, woonden 's morgens do mis hij', gedaan Ier ecro van hun patroon in de kerk van Ten Zavel. Op de boulevards wandelden er velen in Zondagspak in kleine groepen en 's na middags woonden er velen de Kamerzitting hij. Do tribunen werden stormenderhand in genomen, want van af 's morgens stonden or al te wachten in do Leuvenscho straat. Geheel de week werd nog ingenomen door de kwestie der landsverdediging. M. de Bro- iiuevillo heeft eene belangrijke redevoering uitgesproken de zaak op haar waar standpunt stellende. Hij heeft gesproken niet gezag en eens to meer heeft men kunnen oordoelen dal de nieuwo kabinets-overste waarlijk een staatsman is, juist te goeder uur gekomen voor het grootslo welzijn van de Katholieke Zaak van 't land. (Zie het hoofdartikel van vandaag, N. v. d. li.) Gisteren heeft de mi nister van Oorlog liet laatste antwoord aan do linkerzijden gegeven en na eene interna tionalistische redevoering van gezel Vander- velde, heeft do Kamer eene dagorde van vertrouwen gestemd aan den heer minister Hellebaut, met 82 stemmen tegen 73 en 2 onthoudingen. Zoo eindigt die fameuze ma1 (onnioke veldtocht tegen de regccring. De associatie van de Belgische Drukpers zal Zondag 3 December do 25sta verjaring barer slichting vieren. Te dezer gedegenheid zal in do gothisclie zaal van liet stadiiuis eene plechtige vergadering plaats hebben, ge volgd van een ontbijt in de salons van de groote harmonie. Onze grooto treurspeelster, mevrouw Ju lia Guypers-Van Lier, zal Woensdagen Don derdag twee buitengewone vertopnihgen ge ven in het Vlaumsch stedelijk theater. Zij pal liet fameus tooneelspel Fodora op voeren. Kobe. of wie is mijne moeder •Historiscli Tafereel 3° Vervolg. Tleen en Weder, meer dan een uur vóór acht ure zijn wij niet op "den overkant; ik raad ju in de stad te blijven.... daar vindt gy zeer ^oedegasthoven. Zoo sprak do opperhout vester, zijn uurwerk raadplegende. Op eenen glimlach der vragers sloeg hij geen acht, want hij wenddö zich tot zijnen reisgezel met de woorden Zie, Swechten, wat uit do oudo prullen- kas geworden is... het ding heeft een heerlijk aanzien maar de nieuwe landraad zal weten om wat prijs. De aangesprokene knikte en vroeg of hij het bude kasteel bedoelde. De opperhoutvester riep lachendDo bouw werd gedurende don oorlog, geheel verwoest. De Franschen plaatsten hunne paarden in de lijko zalen, en hingen hun leergetuig aan nagels'in de pruilkamertjes dor prinses van Lobenstein. Van vensterruiten was er geene kwestie meer... do vledermuizen hadden het voorrecht hunne nesten ac' ter de verscheurde behangsels te plaatsen, l'o lige duizendo daal ders werden vereischt, om alles wederom in ctaat van bewoonbaarheid te stellen. De prins wilde al dit geld er niet in steken, en verkocht den ouden rommel aan den nieuwen landraad. Van Swechten antwoorddedeze nieuwe ambtenaar schijnt een ernstig man; gaat hij 200 te werk in zijne ambtsbezigheden, dan zullen weldra «le sporen der Fransclie ver woesting en heerschappij verdwijnen. De 20jarige meid Francesca Benirscliki van Almutz (Oostenrijk) sprak op straat de twee kinderen aan van M. Zarólek, twee knaapjes van 5 en 3 jaar, en gelastte hen pasleigobak le dragen aan hare zusier, die kokin was bij M. Zarolek. Do kinderen deden do boodschap en de keukenmeid gaf aan heide elk een taartje. Pas hadden de kleinen ervan gegetenof zij werden aangegrepen door vreeselijke pijnen en stierven na eenige stonden. Een genees heer stelde dra vast dal de kinderen werden vergiftigd door arsenick dal zich in do taar tjes bevond. De meid, die het pak naar het huis van Zarolek had gezonden, werd aangehouden. Zij bekende liaro zuster te hebben willen ver giftigen, om alleen eene erfenis van 1800 fr. te kunnen ontvangen. Hel schijnt dat Francesca Benirscliki even eens haar vader en moeder moet hebben ver giftigd om eene verzekeringspremie le trek ken. TUSSCHEN Rond Tripoli Aanhoudend komen er botsingen lusschen de twee vijandelijke machten. Op eene mijl afstand van Hamidioh liggen een troep Ara hen gelegerd. Wat verder op heeft men 5000 Turken vereenigd gezien. Turksche vliegmachienen De Turksche slaf heeft de verdiensten er kend door de Italiaansohe vliegeniers aan hun leger bewezen. De Turken hebben nu twee vreemde'vliegeniers aangeworven om in hun dienst le zijn. Die mannen zullen vet betaald worden, spijtig dat do stiel zoo ge vaarlijk is. Turksche ambulanciers Eene geneeskundige zending van het Rood Kruis is langs Egypte naar Benghazi ver trokken. Op Zee De Turken blijven ongerust en hechten niet veel geloof aan de gezegden» van Italië. De forten van de Egeïsohe eilanden zijn goed voorzien. Het gerucht was in Salonika ver spreid dat do stad door de Italianen ging be schoten worden. Eené groote paniek ontstond en vele lieden vluchtten in liet veld. In de Roode zee De Italianen gaan voort het fort Scheikh- Saïd te beschieten. Nu hebben zij de stad Mokha gebombardeerd. De Turken hebben te Mokha en le Hodei- dah belangrijke troepen bijeengebracht. Te Sclieikh-Saï&zoaden er- 3000 Turken verzameld zij-n. De Turken waren van plan de Ilaliaanscho Afrikaansche kust aan te val len, dio énkel op 2 plaatsen versterkt is, namelijk te Boumeira en le Boilut. Het is om die aanvallen te voorkomen dat do Italia nen de bewerkingen in do Roode Zee zijn be gonnen. Zouden het nieuwe moeilijkheden zijn Het fort Scheikli-Saïd, dat gebombardeerd is dooi* de Italiaansche oorlogschepen zou op Fransch grondgebied gelegen zijn en sinds 1880 aan Frankrijk toebehóören. Als dit zoo is. zal Italië wol kunnen betalen. Turksche en Araabsche wreedheden De briefwisselaar van de Times-' le Tri poli bevestigt do wreedheden gepingen dooi de Turken en Araben op de Italiaansche sol dalen en welke wij in ons vorig nummer hebben aangehaald. Daaraan ziet go tot wat een oorlog do menschen maakt. Het zijn geen beesten meer, maar nog erger dan beesten. Domme klap do overledene landraad, Oostenrode, toonde dat bij was, wanneer hij een oog, somtijds beide oogpn gesloten hield, om niet te zien hoe het toeging. Waartoe al die schrijverij, zegde hij met recht. Do vreemde .lieer werd een zeer oplettend luisteraar, en niet zonder redenen, want zon der to vermoeden, stonden de sprekers in tegenwoordigheid des nieuwen landraad». De dame was zijne gade. Vau Swechten bemerkte do oplettendheid des vrecmdeliugs en zegde met overleg Dat is niet altijd prijsbaar, zoo maar de oogen sluiten. Veel is hier bij den ouden slen ter gebleven, en heeft enkelijk den schijn van herstelling des rechts aangenomen tot de wortels moet het kwade uitgeroeid worden. De grootste en ergste ongerechtigheden zijn diegene, welke onder den schijn van wette lijkheid worden uitgeoefend. Wat wilt gij daarmede zeggen schoot do houtvester op. Indien gij mijne bestuur wijze van bos- schen bedoelen zoudt, dan mocht ik den nieuwen landraad niet aanraden in mijn vaar water te zeilen. De vreemde trad nu zeer snel tot de beide vrienden; hij onderbrak do bedreiging welke zekerlijk ging volgen, en bemerkte ernstig: Mijnheeren... het is mijne plicht, mij aan u kenbaar te maken, voor aleer vijandelijke 'woorden tusschen ons gewisseld worden, die onze toekomende betrekkingen zouden kun nen verbitteren. Mijn naam is Richard von Schollin. Ik ben juist de nieuwe landraad in kwestie. Van Swechten gaf door een licht oogtrek- ken aan zijnen reisgezel te kennen, dat hij zoo iets vermeed bad; weshalve hij eene wen ding aan de samenspraak gaf. De opperhout- Over de bemiddeling Terwijl Turksche bladen lieten verstaan dat er spraak was vun bemiddeling-, zegt men in Rome, van die zaak niets le weten en dat men bovendien verwacht dat de vijandelijk heden nog lang zullen duren. Te Derna en te Tobruck De Turken zouden die beide plaatsen heb ben aangevallen. Do Italianen riposteerden maar kenden de Turken niet uit hunne stel lingen verdrijven. Het aantal dooden en ge kwetsten beloopt langs beide kanten 1500 man, dus le zamen 3o00 Dit volgens de gazet van Franckfurt. Dreigende toestand te Benghazi Hier verwacht men zich aan een groolen slag. Ever Bey zou er beschikken over 15000 Bedouins en 8500 Arahen. De Italia nen zouden de stad Benghazi een tweede maal gaan beschieten. Zuara gebombardeerd Het Italiaansche oorlogschip Partenope» heeft Zuara beschoten. De Turken hebben er liet vuur moeten staked*en zijn achteruil ge lrokken. Tweede bespreking over de Marokkokwestie in den Rijksdag. Woensdag zal eene tweede bespreking aanvangen in don Duit$cheti Rijksdag. De overeenkomst is niet goed te keuren daar de Rijksdag in zulke zaken niets te zien heeft. Zou het soms niet zijn om den kanselier de gelegenheid te geven een antwoord le geven op de rede van Sir Grey Het Drieverbond. Te Weenen is men van oordeel dat het Drieverbond versterkt uit deze crisis zal ko men. Te Rome deelt men eveneens dit ge dacht. Wouchang niet overgegeven. De regeering heeft de berneestering van Wouchang nog niet bevestigd, zoodal-deze nog betwijfeld moet worden. Tc Hanyang en te Hankow heoft de règeering GOOG man. Yuan-Chi-Kaï heeft de voorstellen der re bellen verworpen de strijd gaat hier dus herbeginnen. Te Nankin. Nankin is nog altijd a^n de regeering, wel een bewijs dat de regeering over heldhaftige troepen beschikt, en de sterkte der rebellen wel zou kunnen overdréven zijn geworden. Nog een neerlaag der, opstandelingen. De regeeringstroepen. hebben de revolu- tionnairen verslagen te Ningyman. Tó Canton. Hier is liet hoofdkwartier der rebellen. Het zijn deze mannen die versterking van manschappen, mond- en schietvoorraad naar het Noorden zenden, om de revolutionnairen te helpen. Wapenstilstand. Tussclien heide partijen is een wapenstil stand van 3 dagen gesloldn. Men zou hem willen brengen op 14 dagen. Ondertusschen zullen er vaste onderhande lingen plaats hebben. Nieuwe slachting in China. Te Ning-Youan-Fou 'is in opstand geko men. Vele Mahorn«ianon;zpn v- rmoord. Tc Youman zijn 3 Franscln'zeiiuelingen en tal rijke Ghineesche bekeerlingen om het leven gebracht. Kiezing voor de eerste Kamer. Do nieuwe Kamer bestaat uit 87 leden dei- rechterzij, 51 liberalen on 12 socialisten. De vroegere Kamer bestond uit 116 Protestan ten, 30 liberalen en 4 Socialisten. vester in tegendeel, voelde zich geenszins op zijn gomak, en nam de indrukwekkende ge stalte des lamlraads in oógenschouw. Swech ten, een edelman der groote wereld, wendde zich oogenblikkelijk tot de dam*, om haar welkom te heeten in het-nieuwe verblijf, ter wijl Malchow vruchtelqps naar een gepast woord zocht. M. von Schollin kwam hem ter hulp. Als-wereld- en jponschenkenner vond hij oogenblikkelijk hetvgeheim. om den hout vester op zijn grondgebied to brengen. Men sprak over jachten bossbhen, ovér de schoóne ligging des vorstel ijken kasleels; men bewon derde de spoedige herschepping en de smaak volle veranderingen. De dame nam schier geen deel aan hot gesprek. Ganschelijk ver diept in nadenken, blikte zij werktuigelijk op de woning, die als eene pabygelegene en doch onbereikbare haven der rust voor haar lag. Geheel het gelaat der vrouw droeg de ken- teekenen cener lichte treurigheid. Hare verschijning was bloeiend en verblindend, alhoewel de eerste bloei voorbij was. Een doorschijnend witte tint bij donkerbruin haar en groote blauwe oogen, fijne en edele trek ken dusdanig waren dö hoofdsieraden, waar aan de tijd kon knagen, maar die hij bezwaar lijk zou vernielen. Do opperhoutvester bad herhaalde reizen zijne blikken'met groote oplettendlnii(l laten rusten op dit zacht en ootmoedig gezicht. Hij schoen deze vrouw met. herinneringen te ver binden, waaraan bij nog geene bepaalde gedaante wist te geven. Toen het gesprek meer leven kreeg, hielden zyne nasporende blikken op; hij liet het aan den tijd over, zijn geheugen te ver vers chop popens don aard en do wijze, hoe hij in deze wereld reeds dit schoon, innemend wezen had ontmoet. Ondertusschen was bot vaartuig aan land Niets aan te dóén De consuls van Rusland, Engeland en Frankrijk hebben aan de Crelenzer-regee- riiig- laten weten, dat het slalu-quo moei behouden blijven.Het zou een gevaarlijk spel zijn, én voor de Cretenzers én voor Greta, zoo er volksvertegenwoordigers van Greta in de Grieksche Kamer gingen zetelen, De Paus is niet gevallen Andermaal is de tijding van den val van den H. Vader heel en al valsch. In wat som mige menschen toch behagen vinden 6000 Russische soldaten in 't land Rusland heeft 6000 soldaten in Perzië ge zonden. liet is wellicht het einde van Perzië. Woensdag nacht was Lo Rijsel het gerucht verspreid dal er muiterij ontstaan was onder de 200 colonisten van het luchthuis der Loosabdij. Des avonds* rond 8 uro, toen de gevange nen op de slaapzaal waren, haalden zij van onder hunne kleederen allerlei werktuigen te voorschijn en begonnen meubels en houten afsluitingen kort en klein le slaan. De bewa kers gingen in allerhaast hunne gezellen roe pen. Ondanks hunne moedige tussehenkomst met den revolver in de hand, konden do be wakers de muiters niet in bedwang houden. De bestuurder riep althans de hulp in der Rijselsche soldaten en weldra kwamen het 43c linieregiment en een peloton gendarmen. Bij hunne aankomst werden do soldalen met een hagel sleenen en planken begroet. Na drie uren werken» konden zij de muiters in bedwang houden. Er zijn verscheidene gekwetsten. Het par ket van Rijsel is ter plaats geweest. Brussel. Gauwdief geknipt. Don derdag avond heeft de polieio een jongen kerel hangehouden, den 17jarigen X..., een Rus, die in den Olympia eene dame van haar porte-rnonnaic had beroofd. Een lieer, die liet had gezien, zette den schelm buiten na. De jonge dief zeide onschuldig te wezen. Hij bad den geldbeugel reeds onder do bank van een train geworpen. Hij was slechts Woens dag to Antwerpen en Donderdag te Brussel gekomen. Op soek naar de Joconda. M. Ga- sarelli, policiekommissaris te Parijs, is Woensdag avond andermaal le Brussel aan gekomen meteen onderhoorige. Op bevel van M. Bilaut, onderzoeksrechter, werden Don derdag morgen huiszoekingen gedaan bij do verkoopers van schilderijen te Brussel en ook le Gent. De uilslag is er nog niet van ge kend doel» hel is meer dan waarschijnlijk dat bet parket zou verwittigd geworden zijn, had do men de Joconda ontdekt. Ontrouwe kassier. Een genaamde X... kassier van een groot magazijn in het centrum van Brussel, die de plaal had ge poetst na 4000 fr. uit de kas zijns patroons genomen le hebben, heeft zich Donderdag uit eigen beweging gevangen gegeven. Dievegge aangehouden. Vrouw P.., gescheiden van haren echtgenoot en zonder vaste woonst, werd door de policie opge zocht wegens een diefstal van 218 frank, gepleegd ten nadeele van eene meid, Van do Weyerslraat, te Schaarbeek. Een agent ont moette haar Donderdag in de Keizerstraat, waar zij bij een oud-kleerkooper een sjaal ging verkoopen, door baar gestolen in een magazijn o;> do Anspachlaan. Zij werd aan gehouden en opgesloten. Bedrieger aangehouden. Een beer, rond de 30 jaar oud, sierlijk gekleed, wist sedert eenigen lijd lalrijke aflruggelarijen le gekomen; van alle kanten stormden personen en rijtuigen toe. Do dame toonde eenige vrees voor overlading; waar omtrent de opperhout vester haar poogde gerust te stellen, ver zekerende dat hij geheele regimenten Fransclie soldaten te gelijk had zien overzetten, met paarden en wagens. De landraad uitte lachend: dat zou geen veilige waarborg zijn voor mijne gade. Oiuler Napoleons's beheer werd veel gewaagd, en veel gelukte boven alle verwachting, hetgeen thans zou kunnen mislukken. Malchow loerde zijdelings op hem, en zegde spotachtig vele ondernemingen zouden niet mislukken, indien zij zoo'vernuftig begonnen werden, als de groote keizer 't wist'te dóen. De landraad wierp er tusschen, op eenen verachtenden en hoonenden toon O, Ja, het. leeuwenvel des grooten keizers niet altijd groot genoeg zijnde, voegde hij nog eene vos senhuid er bij... Daarvan getuigt het Rhijn- verbond zijnon stelregelhet doel wettigt de middels, heeft by in menige gevallen werkstel lig gemaakt, zonder de wetten der rechtvaar digheid en der zedelijkheid te eerbiedigen. Dus handelende, wordt veel mogelijk. Swechten viel met een onbeduidend lachen in de rede:Gij schijut my geen bewon deraar des grooten keizers te zijn. Maar wilt gij hem alle grootheid van geest en vinding betwisten Ik heb altijd geuacht, dat zijne werken den stempel des vernufts dragen. Is dan geheel zijne loopbaan zoo nieuw en scheppend van aard mijnheer vroeg de landraad bedaard, terwijl hij zijne gade den arm aanbood em het veerschip te bestijgen. Napoleon had voorgangers, welke liy zich als modellen koos, en niet zelden met groote be hendigheid nabootste. Ja, beer opperhout vester, voorgangers in al de veroveraars der plegen ten nadeele der fabriekanten en de- positarissen van schrijfmachienen. Donder dag ontmoette een zijner leveranciers hem en eischte op staanden voet zijn geld. De gentleman haalde een wisselkarnet te voorschijn, vulde een der wissels in en gaf hem aan zijnen schuldeischer. Doch, tóen deze laatste in de bank kwam, vernam hij, dal de wissel valsch was. Woedend omdat bij een Iweede maal beetgenomen was, zwoer de handelaar zijn klant te ontdekken en vond inderdaad, na talrijke opsporingen, dezen laatste op eene zotderkamer der An- neessensplaats. De kerel werd aangehouden en in 't gevang opgesloten. Het is een ge naamde Gustaaf D...., geboren te Antwer pen. Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUTHIER, krachtigste geneesmiddel legen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is radikaal en bijna onmiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gaulhier, Mechelen. 1505 Assche. {Schedelbreuk. Vermandei, koopman in gevogelte, van Assche, werd Vrijdag op den Genlschen steenweg Sl-Jans- Molenbeekvan zijne kar geschokt. Zijn paard was gevallen. Men nam den ongelukkige op met gebroken schedel en bracht hem, na verzorging naar zijne woning over. Zijn toestand is hopeloos. Lokeren. Dieven ontdekt. ïn de laats!e lijden waren er le Lokeren en om streken verscheidene diefton gepleegd. Vrij dag namiddag kregen op de wijk Roozon twee personen twist. De eene beschuldigde den andere medeplichtig te zijn aan de dief stallen. Do policie hiervan verwittigd, heeft een onderzoek geopend, dal tot de ontdekking heeft geleid van dieven en vorhelers. Een deel van de geslolene voorwerpen is zelfs leruggovonden.. Het schijnt dat de liofhebbers van goeden koffie in jubeïeering zijn, sedert zij de Bittorpeeën der «Trappisten» Vineart gebruiken. 1500 D Deftinge.Twee gouden bruiloften. Zaterdag vierde geheel de gemeente de gou den bruiloft van de echlgenoolen Frans Van Triempant-Van Trimpont en Jozef Tuypens- Van Damme. De feesten werden aangekondigd door het luiden der klokken en het uitsteken der va- dcrlandsche vlag. Om 9 ure had eene plech tige dankmis plaats. De jubilarissen reden ep naartoe por rijtuig, voorafgegaan van een vijftigtal kinderen en kleinkinderen. De eer waarde lieer pastoor deed een treffend ser moen. Na de mis overhandigde hij aan do oudjes een prachtig kruisbeeld als geschenk. De brave menschen weenden van aandoening. Dan was. het de ontvangst ten gemeenle- huize, waar geheel de gemeenteraad verga derd was. De heer burgemeester sprak eene selioono rede uit en schonk aan ieder der oudjes een prachtige zetel. Vervolgens was het banket en feest lot 's avonds toe. ,i Velours en demitten voor werkkostumen, Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 41, Aalst. Sottegem. Priesterbeleedigers aange houden. Donderdag avond slapte de eer waarde beer Praet,leeraar aan het bisschop pelijk geslicht van Sottegem, uit de sialie. Hij werd beloedigd en uitgescholden door twee dronken kerels van Baelegem, die in T Walenland v erken. De heer Van Lierde, ondervoorzitter aan de rechtbank van eersten aanleg të Aude- naerde, daarjuist tegenwoordig, deed naai de gendarmen telephoneeren. Dezen waren spoedig ter plaats, hielden de twee schoone kerels aan en sloten die op in 't gevang. Ze hebben een goed proces loe. is het eenige echte Vieux Syslème. wereldgeschiedenis. Zyne hoerschzucht ont vlamde, maar toen hij alles genoegzaam voor bereid vond. om als veroveraar op te treden. Hij verstond de staatkunde, omdat hij de voorwaarden opdrong, zoo ontstaan dikwijls groote mannen. Wat men hem als zijnen duur- zaamstcn roem aanrekent, zijn de wetboeken. En liet burgerlijk wetboek was ontworpen door Cambacaras, lang voor zijne komst, ter wijl al de overigen zoo gebrekkig zijn, dat zij nergens meer in hun geheel bestaan. Een zonderling vonnis over den keizer geveld sprak hij tot Swechten. Waarop deze antwoordde met eenen glim lach Gij ziet dat iiiot alle menschen uwen af god tot aan don liemel verheffen. De landraad vroeg eenigzins gestoord Is Napoleon uw Ideaal, heer opperhout vester? Duitsche mannen hebben redenen, om niet te pleiten vóór zijnen helschen invloed op den ondergang huns üuitschen Vaderlands. De houtvester vroeg haastig met de grof heid eens getergden lafaards Wat wilt gy, heer Kunt gij 't den keizer als eene vlek aan wrijven, wanneer zijne trawanten onbeschof- telyk hehandeld hebben De landraad antwoordde met bedaardheid Ja, dat wrijf ik hem als eene vlek aan. Eenieder is verantwoordelijk voor het ambt dat hij aanvaardt. Deze waarheid geldt voor liet kleine zoowel als voor het groote. Ben ik niet staat, ingevolge mijne verplichting, hier orde en rust te verzekeren aan de bestuurlin- gen, dan heb ik mijne krachten te hoog ge schat en moet aftreden. Napoleon schatte ook zijne krachten te lioog, toen hij 't ondernam do alleenheerschappij over geheel Europa uit te breiden. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2