OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Qb ware IisldeniiiGed Een geheimzinnig overlijden Dp Eerwaarde Heer Larroue XD C3S- X3 X_ De kristen i vrouwenbeweging Italië en Turkyë Gyriel Van Houwaert in Amerika. Zeventiende jaargang n' 231. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Qijnsdag 5 December 191 f ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureolcn van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ij* TVi/EEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fff BUREELEN TE BRUSSEL 72G, Sieetmeg van lfJaterloO| 728. TE AALST Kerlistraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf f el-De Gendt. s; AANKONDIGINGEN i KI. aani. fl tot 4 tl. ïeg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4C biadz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Réklameii (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (perregel) Ir. 2,0.0 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Meer en meer doet zich de kristen vrouwenbeweging in België gevoelen. Te Brussel, te Antwerpen, te Gent en meer andere plaatsen is men druk aan 't werk om die beweging meer en be ter te doen kennen. Het is dan eene plicht als katholiek dagblad tiaar eveneens de aandacht onzer geëerde lezeressen op te roepen, om mogelijk zoo te doen inzien, dat zij ook het hunne kunnen bijdragen aan deze noodzakelijke beweging. Wat is en wat beoogt do kristen vrouwenbeweging, zult gij ons vragen. Tot hiertoe, zijn er reeds verscheidene groepeeringen die zich met onder scheidene belangen bezighoudensom migen met vakbeweging, anderen met ziektekassen, lij Irontkassen en allerlei ouderlingen bijstand, nog anderen heb ben een meer algemeen doel, en in dezen aard is de vrouwenbond Con stance Tcichmann in Antwerpen. Wij zullen dezen bond tot voorbeeld nemen om beter zijne werking te doen zien en begrijpen. De vrouwenbond Constance Teich- mann heeft de stoffelijke, verstande lijke en geestelijke verheffing van de vrouw ten doel. Hoe. dat Niet met zelf bonden op te richten en te besturen, maar andere; bonden te helpen, te steunen en des noods, er andere op te richten, die eens dat zij op vasten voet staan, zelf zelf standig voorlwerkcn. Deze bond wil eene machtige kristen® vrouwenbeweging tot stand brengen, die door haar getal, haar gezag en ha ren invloed, liet hare bijdragen zal om de wantoestanden der maatschappij in de matevanhet mogelijke,teverhelpen. De vrouwenbeweging werkt dus op drieërlei gebied. Beschouwen wij eerst het stoffelijk gebied. Hoe kan zij hier toe bijdragen Op velerlei wijzen Zij kan meehelpen tot het bestrijden van het nacht- en zondagwerk, alsook van den al te grooten arbeidsduur, zij kan de inrichtingen van vooruitzicht bevorderen, onder andere de vrouwen aanzetten zich te verzekeren tegen de werkeloosheid, tegen ziekten, onge vallen, beroepsgevaren, ouderdom. De beweging kan liet hare bijzetten om gezonde woningen te verkrijgen cn om do ziekediensten beter in te richten, en meer gezondheidswerker tol stand te helpen komen. Wat kan hij teweeg brengen onder vorslandelijk opzicht Ge hoeft daar voor niet ver te zoeken Het volkson dei wijs der meisjes uitbreiden den 4" graad in de meisjesscholen tot stand helpen brengen beroeps- en huishou d'lijk onderwijs aanbevelen, do meisjes aansporen regelmatiger en langer de school bij te wonen door cl meisjes van den begoeden stand aan te wakkeren 0111 de middelbare en lioo- gere studiën te volgen, door mee te li 1 pen aan de uitbreiding van liet. na- schoolwerk der meisjes. als zijnde de vrouwelijke conferentiën, de studie kringen, de ohtwikkelingsbouden en meer dergelijke. Onder zedelijk opzicht is hare taak niet minder gewichtig. Hoe droef staat de zaak gesteld met tie wijsgeerige, de godsdienstige ontwikkeling onzer vrou wen, zelfs van deze uit den meest be goeden stand. De beweging houdt zich bezig met de ontwikkeling van den familiegeest zij leert wat de meisjes in den huiselijken heord hebben te doen, als dochter, als echlgenoote, als moederzij doet aan de vrouwen hunne burgerlijke en maatschappelijke plichten kennen zij geeft de werk geefsters, de koopsters het bewustzijn van hunne verantwoordelijkheid; bindt den strijd aan tegenhet drankmisbruik, de zedeloosheid, de losbandigheid en de verkwisting. Hoe werkt die bond 1 Nogmaals op verscheidene manie ren. Hij geeft boekskens, propaganda- schriften, gazetten, trakten, slrooibrie- ven uit zendt artikels naar de katho lieke dagbladen, houdt voordrachten, richt mectingen in, waar vrouwelijke sprekers optreden en dient verzoek schriften 111 aan de openbare besturen. Hij wendt zich tot de wetgeving 0111 eene degelijke bescherming te krijgen voor de werkende vrouw, niet enkel in de fabrieken, ook in de winkels en in de huizen hij vraagt betere maatrege len om de zedelijkheid der kinderen en jonge dochters te vrijwaren maakt propaganda om stemrecht te krijgen voor de vrouwen in zekere openbare instellingen, zooals in de scboolkomi- teilen, in de weldadigheidsbureeleu, inde gods- en gasthuizen, in nijver heids- arbeicls- of werkrechtersraden, en met den tijd heel zeker, voor de provincie-gemeente- en staatsbesturen. Zulke werking is, zooals ge oordee- len kunt, zeer uitgebreid. Dc zenuw achtige gejaagdheid, de droeve ontred dering van de maatschappij, maken het tot nood de kristene vrouwen dringend aan te zetten 0111 door hun toedoen de waggelende maatschappij terug op vasten voet te brengen. legt ge uit, dat als 1 Belg 7 fr. oorlogsbe- rooting betaalt, dat 7 'Wiillioen Belgen 100 millioen betalen Als bijzonder aanmerking voegt er de Chroniquc nog bij Voor België hadden wij de rekeningen niet, maar wij hebben ze zoo nauwkeurig mogelijk opge maakt. Bit gaat al te verre De boogverliclile liberale politiekers van do Belgische hoofd stad, die zoo spotten kunnen met onze boe ren, zo kunnen allang! dit vraagsluksken niet oplossen. Als 7 nfilltoen Belgen te za- men 100 millioen fr.. geven, hoeveel geeEt dan één Belg 7 fr. zogt de Chronique wij zeggen 14,28 fr. Schoone maatregel. Aan- Ssevoieis aan de ouders. De stad Dusseldorf heeft alle vertooning ver boden van cinema en lichtbeelden, zoowel in de'zaal als op straat, na 7 uren 's avonds, zoo er nog- kinderen zijn die geen 10 jaar zijn geworden. Moedors, bedenkt eens wat voorbeeld, en wat les voor deze, die met hunne kinderen zoo laat op de straat loopen en bovendien naar alles gaan kijken. De kinderen zijn toch zoo «curieus» en er is zoo weinig goeds te zien op de straat, vooral 's avonds. Ieder trelcke er zijn nut uit. Dure ondernemingen. Italië heeft zijne overschotten van 1910, zijnde 21 millioen en half. en van 1911, zijnde 35,700,000 fr. door den oorlog opgeslorpt. Voor 1912, voorziet de begrooting eene vermeerdering van 21 millioen voor de vloot en 20 millioen voor het leger. Het zal lang duren eerltaïië al dat geld in zuivere winsten zal hebben teruggewonnen uit Tripolitanië. Geen kartel te Brussel.— On danks bun kolossale overwinning, dank zij het kartel, hebben de socialisten geoor deeld dat liet beter zou gaan zonder kartel, en dusvolgens besloten Yoor de kamerkiezing geen kartel te sluiten. Het is oprecht spijtig, mogen we zeggen, wat de Brusselscho vrienden zouden hun eens getoond hebben, hoe verre ze zouden gekomen zijn met eene overwinning in den aard van die van 15 October. Het ware een zetel voor ons ongetwijfeld bijgewonnèn. £fgelsopen< Do ondervragin: van Hoeren Troclet en Monville is geheel en al ten voordeele der regeering afgeloopen. Niemand zal ons kunnen beschuldigen van mee te doen aan overdreven militarisme. Wij willen enkel wat noodig is om ons land in staat te si ellen goed zijne onzijdig heid lo ver dedigen... Tusschen do talrijke redevoerin gen zijn deze der Ileeren Woeste en Broque- villo voorzeker de beste geweest. &3aeft werkeeeui uitleggen. Do katholieke gekozenen van Antwerpen en M. Golfs van Brussel, bobben do dagordo Verhaegen enkel gestemd ondervoorbehoud. Zij bedoelen daardoor niet hunne goedkeu ring te hechten aan al hetgene M. Ilellcbaut gezegd hoeft.Doch zij waren tegenhet onder zoek, omdat dit voor gevolg zou hebben ge had weeral meerdere uilgaven to doen. En dit hebben zij willen beletten. Onze antimilitaristische vrienden hebben goed gehandeld. Al geven wat noodig is, maar hoegenaamd geene overdrijvingen. Nogmaals een flater. De liberale Chronique gaf verleden week de cijfers van de bevolking der verschillende Europecsche Staten met hunne oorlogsbe- grooting, globaal en per hoofd, en ook de effectieven... Als bevolking gaf ze in België 7.000.000 wat blijkbaar to weinig is als oorlogsbegrooting in 't geheel 100.000.000 fr. Dat geeft per hoofd zegt ze 7 fr. Hoe M. R. W. Williamson, lid van het Lon- dcnsch Instituut van Mc-nschcnkunde, waar schijnlijk een protestant, is van een wélen- schappelijke reis in Nieuw Guinea, waar hij de tol nog toe onbekende volksstam der Mafoulous ging bestudeeren, in Engeland teruggekeerd. Ziellier wat hij schrijft over zijne studie reis De Mafoulous zijn volslagen en lerug- stootende wilden. Zij dragen enkel eon schortje, en lóopen verder naakt. Hunne huid is roetkleurig hun kroezelhaar don kerbruin en hun aangezicht is met levendig roode strepen afgeschilderd'. Zij hebben vele ondeugden, waaronder niet de geringste van menschenelers te zijn. Zij hebben eene onbegrensde vereering voor de speenvarkenjj, en dragen er beter zorg voor dan voor huAne eigene kinderen ik heb zelfs eene moeder gezien, die haar eigen kind doodde, om or een speenvarken mede te voeden... En daar, in die woeste streken, ver van alle beschaving, ontmoette ik 2 Fransche priesters, twee Jezuieten. Ik kan mijne on eindige bewondering .niet uitdrukken voor die twee mannen, die daar alleen en zonder eenige bescherming lesrcz» De Croix van Parijs, die bovenstaande mededeelt, vraagt of men vele Lantern- mannen zou vinden om hunne ideeën in dergelijke voorwaarden to gaan versprei den En het blad voegt erbij, dat men niet mag vergeten dat hunne leer niet veel ver schilt van die der Mafoulous. Het parket van Roanne lieeft een onder zoek geopend over eene zaak welke met nogal geheimzinnige omstandigheden om ringd is. Een genaamde Marius Lyonnet was overleden en de geburen verhaalden, dat de man bezweken was aan de gevolgen van slagen in een gevecht bekomen. Zulks kwam ter oore van het parket, dat onmiddelijk een onderzoek opende. De lijkschouwing werd bevolen en daaruit bleek, dat Lyonnet bezweken was aan de gevolgen eener scheuring der longen, ver oorzaakt door gebroken ribben. Het onderzoek werd voortgezet en weldra was de dader ontdekt. M. Lyonnet was bij een koopman gegaan, die hen geld schuldig was, om ziel) 1e Hoen betalen. Deze, zekere Rapholot, nam zulks kwalijk en mishandelde M. Lyonnet zeer erg, hem ton gronde wor- pendo en daarna verscheidene voetstampen toebrengende. M. Lyonnet keerde naar huis terug en moest zich daar onmiddelijk te bed begeven. Een geneesheer werd ontboden, die hem de beste zorgen toediende, doch M. Lyonnet weigerde te zeggen water voorgevallen was, zoodal de geneesheer in dwaling gebracht werd over de ongesteldheid van den lijder. M. Raplielot is aangehouden. TUSSCHEN Wanneer het Einde? Italië beeft nogmaals gepolsd om eene be middeling te verkrijgen, doch het wil dat Turkyë de aanhechting van Tripolitanië aan Italië, zon erkennen. Daar wil Turkyë niet van liooren. Geheel het Turksche volk zou in opstand komen, zegl de regeering, als zulk akkoord moest getroffen worden. Het blijft dus te verwachten dat de zaak geheel lang gaat duren en er nog vele slachtoffers zullen vallen. Het aantal gesneuvelden. Volgens sommige kringen bcworen moet het getal Turken en Araben, die in 't gevecht of aan de ziekte of aan honger gestorven zijn, de 10.000 nabij komen. Het getal Italianen die op 't slagveld gebleven, wordt niet medegedeeld. Italiaansch protest. De Ilaliaansche regeering heeft naar aan leiding van de Araabsche en Turksche wreed heden een protest gezonden aan al de vreem de mogendheden. Hevige opwinding In Italië. Bij het vernemen van de vreeselijke mar telingen dio de Ilaliaansche lirijgers van Araabsche en Turksche zijde ondergaan heli- hen, is er als een orkaan van verontwaardi ging en verbolging over Italië gegaan. Al de dagbladen staan er vol van, en de bladen roepen bijna eensgezind om weer wraak. Ze vergeten dat er in eene weerwraak dikwijls zoovele onschuldigen worden ge troffen. Het fort ftlesri Hoe dikwijls dal dit fort al ingenomen is door de Italianen, dat weten wij niet, doch over drie weken schreven de Italianen al dat zij hot overmeesterd hadden. Nu melden de berichten het andermaal. Zeiden do Turken het soms telkens weer hebben afgenomen 't Is mogelijk. Te Derna 1000 inboorlingen wilden de Italiaansche voorposten aanvallen, maar ze werden spoe dig verdreven en uiteen geslagen. Te Benghazi Van den aangekondigden nakenden slag is niet veel meer te hooren. De streek rond Benghazi is rustig. Te Tripoli Buiten het veroveren van 't fortje Mesri over een achttal dagen is er niets meldens waardig aan te stippen. 0e Dardanellen Het gerucht was verspreid dat Turkyë den doortocht der TT3rdaiiellen versperd had. De Turksche regëèring heeft dit doen logen straffen, maar er toch bijgevoegd, dat zij de kwestie onderzocht had en da* zij desnoods tot do uitvoering van de versperring der Dar danellen zal overgaan. De oude vaartuigen zijn daarom reeds in gereedheid gebracht. Italië heeft laten liooren dat het niet zinnens is nu de Dardanellen te omsingelen, maar dat het tot den blocus der Dardanellen zou overgaan ingeval het anders geen einde aan den oorlog zou kunnen stellen. Engeland Engeland heeft 32 schepen naar de Roode Zee gestuurd om er de Turksche belangen te vrijwaren. De paketboot Lorraine is Zaterdag namid dag te Sand Hook (New-York) aangekomen. De boot had zes uren voorsprong op het voorziene uur. Men weet dat de Europeesche rijders die den zesdagenkoers gaan mederijden zich aan boord van dit schip bevonden. Eene talrijke menigte, waaronder eene afvaardiging Belgen bevonden zich op de landingsplaats om de rijders en bijzonderlijk den Belgischen kampioen, van wien zij reeds veel gehoord, en gelezen hadden, te zien. Op de landingsplaats bevonden zich ook, M. Harry Pclloh, de sekretaris van den inrichter der zesdagenkoers verscheidene Afnerikaansche dagbladschrijvers, en oenige wielrijders, aanstaande tegenstrevers van de Europeesche kampioeneu. De krachtige ge stalte van den Belgischen kampioen, deed de Amerikanen zeer ernstig opzien. Het was rond half twee ure, toen de paket boot, aanlegde. Lapize en Georget hadden een match aangegaan, wie de eerste van den boot zou zijn. Brocco, dio scheidsrechter moest zijn, ging er eerst af en verklaarde dat hij zelf gewonnen was, daar hij eerst op den vasten grond was. Men moest hem natuur lijk gelijk geven. Naar het schijnt heeft Van Houwaert zijne gezellen tijdens de overvaart hartelijk ver maakt, door zij no kluchtige zetten. Allen waren echter zeer tevreden, dat zij van den boot af waren. Het geestdriftig onthaal, dat zij van de Ameri kanen genoten, vervulde hun met blijdschap. Zij werden door hun ne Amerikaansehe tegen strevers in bevlaagde automobielen naar de bureelen van Pat Powers, den inrichter der zesdagenkoers gevoerd, die hen zeer harte lijk onthaalde. Daarna gingen Van Houwaert en zijne gezellen naar hun hotel, en later bezochten zij in auto, sleods onder de hoede van de 1 Amerikaansehe kampioenen, de merkwaar digheden der Amerikaansehe hoofdstad. Onze lezers zullen zich herinneren, dat op 9 October, in dc kerk van Igornay, in liet departement Saöne-en-Loire (Frankrijk) de klokluider, zekere Dessertenne vermoord ge vonden werd. Twee aanhoudingen werden derhalve ge daan deze van zekeren Leroux. een soldaat en van zekeren Grillot. Beiden deden beken tenissen, doch lieten hooren. dat ook de pastoor der kerk, de eerwaarde heer Lar roue, medeplichtig geweest was. De soldaat Leroux, voegde er nog eenige omstandigheden bijwelke de onderzoeks rechter onmiddelijk een aanhoudingsman daat tegen hem deden afleveren. De priester loochende, doch, daar de onderzoeksrechter, een hevige aanhanger der logiemannen, absoluut een klerikaal schan daal wilde, en liem voor het assisenhof wilde slepen, werd de priester in de gevangenis opgesloten. Dagelijks schreven al de geuzenbladen, - zelfs zij die over do zaak Flachon niet durven of willen sproken over do moord bedreven door den priester. Schooner kopij konden zij niet vinden voor een klerikaal schandaal. Eene eerste maal reeds werden zij teleur gesteld, daar de Eerwaarde Heer Larroue, na een onderzoek, ten gevolge dor verkla ringen van Leroux in vrijheid golateu werd. Ten gevolge van men weet niet welke ver klaringen, werd de priester echter eenige dagon later opnieuw aangehouden. Leröux begon alsdan opnieuw te klappen en zegde dat do pastoor in de kerk tegenwoordig was, toen de klokluider vermoord werd. Hij voegde er zelfs bij, dal de klokluider door Grillot vermoord werd, omdat de pastoor hem te oud vond en hij hoopte dat Grillot hom zou kunnen vervangen hebben. Het parket onderzocht de zaak verder en i kwam nog eene andere zaak aan het licht. Toen het parket ten huize van Leroux dezes zuster ondervroeg, was deze zoodanig aangedaan, dat zulks verdacht voorkwam aan de magistraten. Zij begonnen te ondervragen en vernamen weldra dat zij de minnares was van Grillot. Verder vernamen zij nog, dat de jonge vrouw onlangs liet leven geschonken had aan een kindje, dat vermoord en in deu hof van Leroux begraven werd. Het parket deed de zuster van Leroux zoo danig klappen, dat zij weldra verhaalde, dat do klokluider van de zaak wist en Grillot den klokluider vermoord had, om een gevaarlijke getuige te doen verdwijnen. De bekentenissen der zuster van Leroux, werden dezen dan medegedeeld. Alsdan barstte de soldaat in luide snikken los en verhaalde hoe alles gegaan was. Grillot had hom gevreagd om mede te gaan naar de kerk, op het oogonblik dat de klokluider moest gaan luiden. Leroux aan vaardde en toen hij vroeg wat Grillot daar moest gaan doen, bracht Grillot hem op de hoogte van zijn plan. Hij zou den klokluider vermoorden,terwijl Leroux de wacht hield. Toen de klokluider do kerk bintentrad, volgden de twee anderen hem ongemerkt. Grillot sloeg hem in de kerk neer.en Leroux bleef aan de deur staan, terwijl Grillot dan ging luiden... Eenekonfroulatie werd gehouden tusschen Grillot en Leroux. doch deze bracht niets aan 't licht. Grillot loochende alles, terwijl Leroux de zaak nogmaals verhaalde. Grillot zegde alleen, dat Leroux loog. Toen Leroux ook met den Eerw. Heer La- roue gekonfronteerd werd, wierp de soldaat zicli voor do voelen van do priester en smeekte hem om vergiffenis. ZooJs het te voorzien was werd do eerw. heer pastoor Larroue, pastoor te Igornay, in 1 vrijheid gesteld. Het was Zaterdag avond, om 9 1/2 u. toen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1