T Reeks brieven van M. Vincent Diericx m o o- :o X-. i> 'T EEN EN 'T ANDER Aanhouding vair eene bende brandkasldieven 'Liefdedrama te La Leuvière Vreeselijke ontploffing Een drama in eene mijn te Antwerpen Moordpoging nabij Luik Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nF 282. Ul.-I'l» i| LJ .1 1 ,'L II I I 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag S December 1911 ABONNEMEN Zes maanden 4 franken. Een Inschrijving in alle posLbureelen van hot land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ■EN: jaar 8 franken. BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 72G, Sieenweg van Wavertoo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. 1 'an NuffehDe Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. regJ fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4e bladz. (do regel) fr. 0;30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 99 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wat krachtinspanning de oppositie partijen ook vertoonen om hot land in roering te brengen, wat eenheid in hot beknibbelingswerk de vijandelijke pers ook aan den dag legt, het Belgi sche volk is niet uit zijn spoor te krij gen, het land laat zich niet opwinden en liet zet rustig zijnen weg voort. Hot is dit kenteeken dat wij deze laatste dagen overal hebben kunnen bespeu ren. Er is noch spraak van openbare meetingen, noch van affiehen noch van traklen, tlie over de nationale verdedi ging- handelen liet moet wol zijn dat de katholieke partij een algemeen ver trouwen geniet hij het volk en de te gonpartij zelf bewust is dat liet lands bestuur in veilige handen berust om zulke kalmte te kunnen behouden. Gelooft echter niet, dat het volk zich in 't geheel niets aantrekt van de alge- meenc politiek. We hoorden Zondag- een ijzerwegbediende verklaren, dat hij geheel de redevoering van M. de Broqueville aandachtig had gelezen en ze overheerlijk had gevonden. Dit gevoelen is niet enkel dit van dien persoon maar ook van de alge meenheid. I11 alle kringen hekent men dat M. de Broqueville een beslagen redenaar, een vinnige debatter en een echte staatsman is. Het land heeft be trouwen in het beleid van zulke man nen en hel is niet meer dan billijk. Betere volksmannen, grooter volks vrienden als do tegenwoordige mi nisters zal België niet ras meer tegen komen en dan mogen er nog zooveel liberalen en socialisten aan 't roer komen als ge maar wilt. Wij hebben iiet model eenor volksregeering. Het is dank aan de uitstekende per sonen die liet kabinet samenstellen, dat alle dreigende orkanen zoo spoedig zijn afgeweerd. Daags na de gemoonte- kiezing moest do regeering- aftreden, ze moest, en ondanks dit hevelend moeten is zij gebleven de regee ring moest het bevolkingscijfer onmid- delijk bekend maken en eene wet neer leggen 0111 het getal volksvertegen woordigers te vergi-ooten heel kalm antwoordde de regeering dat het be volkingscijfer zal worden openbaar gemaakt, in overeenstemming met de voorschriften der wet en 't getal volks vertegenwoordigers zal worden vast gesteld volgens de bevolking. Do oppositie eischte ook terstond Kamer ontbinding, heel eenvoudig scheepte de regeering die lawaaimakers af en verklaarde, dat cr voor de regeering geen de minste reden bes'oncl om af te treden en dat de Koning alleen do macht had en liet initiatie! kon nomen om de Kamers te ontbinden. E11 de handelwijze van het katholieke Staats bestuur is zoo natuurlijk geweest dal niemand er heeft aan gedacht daarte gen op te komen. De beruchte ondervraging over 's lands verdediging ging ook onver mijdelijk den val veroorzaken van minister Ilellebaut eerst en vooral, en dan gevolgd van heel het kabinet. De zaak heelt haar beslag gekregen ener is niemand die meer gelukwenscliin- gen verdient clan de katholieke regee- ring. Daarbij komt de waarheid reeds meer en meer tot haar recht-. Vrijdag avond heeft te Brussel luitenant-gene raal Ducarne eene redevoering gehou den over de Landsverdediging. Generaal Ducarne is op verre na geen slippendrager van Minister Hel- leliaut het waren zelfs zijna gezeg- dens of verklaringen, die men wilde aanvoeren tegen de beweringen van den minister van oorlog. Generaal Ducarne heeft eene verge lijking daargestcld tusschen den toe stand van 1870 en dezen van thans. Hij heeft er op aangedrongen niet uit het oog te verliezen, dat België zoowel uit het Zuiden als uit hel Oosten kan worden overrompeld, daardoor too nend dat het gevaar niet enkel uit Duitschland maar even zoo goed uit Frankrijk kan komen. In eon oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zouden beide landen een millioen krijgers op eerste linie leun nen stellen die troepen zouden op zulke uitgebreidheid staan, dat zij noodzakelijk een deel van België zou den moeten innemen. Volgens luite nant-generaal Ducarne moet ons leger voor geen ander onderdoen en hij ver klaarde de volgende, in deze omstan digheden zoo gewichtige en veelbelee kenende woorden Onze mobielma- king, ik zeg het zeer luid-op, is een van do best ingerichte van de wereld Als men zulke verklaringen hoort in den mond van een zoogezaghebbenden man als luitenant-generaal Ducarne, dan schokschoudert men bij het herle zen van de redevoering van heer Mon- ville en socialist Vandervelde, die niet enkel in economisch opzicht, liet best alles willen weten, die niet alleen de pretentie hebben,best van al, het katho liek .geloof uit te leggen, maar ook meer van de legerkwestie willen we ten dan generaals en officieren, die geheel hun leven in den dienst hebben versleten. Als men dit alles bedenkt, dan wordt liet natuurlijk dat het volk zoo kalm blijft bij het luid geroep dei- tegenpartij. Onze handel met Frankrijk. -In 1910 hebben wij in Frankrijk voor 31 millioen fr. meer uitgevoerd dan in 1909 en Frankrijk beeft voor meer dan 100 mil lioen prodnkten in België ingevoerd. Wij voeren vooral paarden uit naar Frank rijk, en wel in zoo'n grooto male dat wij er meer leveren dan Oostenrijk, Engeland en Rusland. Geen land levert aan Frankrijk meer schapen- en verkenvleesch als België. Voor do vruchten komen we zelfs op do vierde plaats.In 1910 hebben wij voor onge veer 100.000 fr. druiven aan Frankrijk ver kocht. We sturen er ook veel boter en vlas. Op twintig jaar is onze uitvoer naar Frank rijk met 125 percent vermeerderd, die van Duitschland mot 116 percent,die van Oosten rijk met 59 percent, en dio van Engeland met 54 percent. Wij komen dus flink op den voorrang. Zij bekennesi het eitsdsSijk. De Vrije Klok liet Daensistenbladje van Ninove, bekent eindelijk do waarheid over de stemming der Daensisten te Aalst op 29 October. Zij schroef op Zondag 19 November 1911 het volgende over do katholieken O politieke dweepers maar, zegt eens, vergulde kampioenen, hoe hebt gij toch dur ven denken dat wij met u zouden meedoen, dat wij voor u zouden stemmen Menschel), lezers, oordeelt eens 'nen mo ment. Nu zouden wij voor do katholieken moeten stemmen hebben. Wanneer hebben wij dat gedaan Wij strijden 13 jaren, hebben zo ij ooit een dag de hand gegeven aan de katholieken*. Hebben wij ooit 't sij in gelijk icelke stemming voor een katholiek gedaan Kan het klaarder zijn Voor alles zijn de Daensisten tegen 't katholiek, tegen den godsdienst Liever stemmen voor. liberalen en godde- loozen Liever Turksch dan katholiek dat is hunne leus heden hebben wij de bekente nis Hot zal onthouden worden. En weet ge, lezers, wie dal schrijft Een jong Daensistje van Denderhautem, eon jong manneken die heet A. Van den Bruele, in de twintig jaren oud, die al wat hij weet, gekregen heeft in do katholieke St-Camillusschool te Aalst, die aan de ka tholieken alles te danken hoeft en dat geeft nu stank voor dank. Hoe proper Hoe eerlijk Eilaashoe diep zijn de Daensisten ge vallen. Moet het verwonderen dat zij met zulke mannen naar de socialisten overgaan Gelukkiglijk beginnen diegenen die oogen hebben, klaar te zien. De nuuiSpiaagi Z'is nog niet ge daan. Hoe spijtig voor onzo boeren dat hot zoo lang duurt. In de eerste halfmaand van November zijn er S16 nieuwe plaatsen bijge komen in 325 gemeenten van 't land. Er waren in geheel nog 12932 heesten aange daan, waarvan G65G hoornbeesten, 5530 zwijnen, 711 schapen en 35 geiten. In Duitschland blijft de plaag hevig voort duren en Dr Oslertag vreest eene nieuwe uitbreiding met de Lente van 1912. Koetste dag. De Winter begint eigenlijk den 22 December om 22 uren en 53 minuten. Het is dan ook de korste dag. Daarna beginnen do dagen weeral te longen. Goeden moed, menschen. Na lijden komt verblijden. Heer Goedortier. onderzoeksrechter, te Antwerpen, heeft in allo richting do per soonsbeschrijving gezonden van vier kerels, tol oene internationale bende behoorende. Het zijn Samuël Meisels, geboren lo Nad- worna Kreis Stanislano (Gallicië) den 18 Oogst 1S75, handelsvertegonwoordiger, wo nende lo Antwerpen, Dambruggestraat, 47. en voortijds te Feldzsten (Oostenrijk) Leib Mouske, 35 jaar, afkomstig van Minsk (Rus land),. schoenmaker, wonende to Londen, Mileend Road, Frimilystreet David Love, •eboren te Ivowna (jRusland), 37 jaar, han delaar, laatst gewoond hebbende te Londen, en Abraham llobitz, kleermaker, 50 jaar, geboren te Osterhaven (Polen). Zooals mon weet, werden Leib Mouske, David Love en Abraham Robitz, den 7 No vember laatst, op doKeizerlei te Antwerpen, aangehouden, in don kelder van het gebouw n. 4G. waar de bureelen van het Ticket Office gevestigd zijn. De kerels waren staar ingebroken, om de brandkast tc plunderen, en waren in het bezit van een inbrekersgerief; reeds hadden zij deze bureelen eene valies in bewaring ge geven, welke een volledig stelsel bevatte, noodig om do brandkasten open te breken. Nevens de bureelen van het Ticket Ofliee zijn deze van don wisselagent heer Wicrtz gelegen. Uit het onderzoek is gebleken dat de be tichten deelmaken van eene bende gevaar lijke dieven, waarvan de zetel te Londen is. Hot was Samuël Meisels, die hen naar Antwerpen had doen komen en hun al de noodige inlichtingen gegeven had om in het voornoemd gebouw te dringen. Nog een andere kerel, die verschillige namen, zooals Emiel Lauta, Ellech, enz., aannam, en den diefstal beraamd had, wordt opgezocht. Loib Mouske verklaarde naar Antwerpen gezonden te zijn door Israël Gerillak, een vriend dien hij to Londen meermaals had ontmoet, doch waarvan het adres hem onbe kend is. David Lovo houdt staan, dat hij den 7 No vember laatst Ellech, alias Lauta, met Mei sels te Antwerpen ontmoet had, doch niet weet waar hij verblijft. Volgens het schijnt, zou nog een diamant slijper, Nathan Hollander, geboren te Kra kow, den 26 Januari 1886, wonende te Ant werpen, Gcmoentestraat, 18, in do zaal: jemengd zijn. Deze persoon was gedurig in betrekking met Lauta en Meisels. Het is op aandringen van Meisels, beves tigt Love, dat Hollander, Lauta on zijne bende naar Antwerpen heeft doen komen, en hij slecbts als bemiddelaar tusschen Meisels en Laute en zijne mannen is opgetreden. Inlichtingen zijn te Londen en te Rusland over deze gevaarlijke internationale brand- kastdievon gevraagd. Gisteren morgend, rond 10 ure, werd de aandacht van een sluiswachter getrokken op het gedurig over en weder wandelen van eon meisje, langsheen de vaart. Op zeker oogenblik sprong het meisje in do vaart. Do sluiswachter nam oumiddelijk een bootje en vaarde de wanhopige ter hulp, doch deze was reeds iu do diepte verdwenen. Ondanks alle pogingen welke de sluis wachter deed, kon hij or niet in gelukken het meisje opto halen. Het was slechts een half uur later dat iiij er eindelijk kon in ge lukken het meisje uit het water te trekken. Alle pogingen welke aangewend werden om de ongelukkige tot het lever, terug to roepen, bleven vruchteloos. Do policie werd verwittigd en deed een eerste onderzoek. Daaruit bleek dat do ver dronkene zekere Blanche Van Baviekove was, geboren te Ronseen 19 jaar oud. Het meisje was in dionst in de Nieuwstraat, te La Louvière. Men vernam weldra dat er hier een liefde drama in 't spel was. De ongelukkige had zich gezelfmoord, omdat haren minnaar ge zegd had dat hij met haar wilde afbreken om met eene andere in het huwelijk te treden. Zondag nacht werd Clienée in opschudding gebracht, door een bloedig drama. Do echtgenoot en Van Trooslenberg, had den geruimen tijd gescheiden geloefd, doch Zondag hadden zij zieli door tusschenkomst van een vriend verzoend. 's Avonds vierden zij in gezelschap van den vriend die verzoening. Rond 11 uren kwamen zij dooP de Bechu- rinstraat, toen zij eenigo jongelingen ont moetten. Twist ontstond en weldra ontaardde deze in een gevecht, Eensklaps zag men de vrouw in een bloed plas ten grondde storten. Zij had een gewel digen dolksteek in de horst bekomen. Het slachtoffer werd onmiddelrjk door de zorgen der policie naar het gasthuis gebracht, waar haar toestand als zeer gevaarlijk aanzien word. Een onderzoek werd geopend en de jonge lingen met wie de echtgenooten Van Troos lenberg getwist hadden, werden aangehou den. Men is er echter nog niet in golukt, den laifen kerel, die den dolksteek toege bracht heeft te kennen. Allen loochenen, en de vrouw heeft haren aanvaller niet her kend. Hot parket is verwittigden heeft een onderzoek geopend. to Benghazi en te Derna. Volgens de Italia nen worden do Turken ach ter uit gelagen, doch ze lieten er zelf 100 dooden on gekwet sten de Turken natuurlijk veel meer. Vol gens de Turken werden zij to Derna door do Italianen aangevallen, dezen werden terug gedreven en lieten 200 dooden. Hoeveel Araben te Tripoli Volgens de bewering van de Turken zou den er rond Tripoli 40.000 Araben zijn maar er is schietvoorraad te kort. 30 ten honderd van de troepen bezitten mausergeweron. Engelsch officier afgezet. M. H. Montagu is te Tripoli oorlogscor respondent van de Gentral News. Hij heeft destijds de gruwelen beschreven, die door do Italianen to Tripoli worden bedreven. Do Engelscho regeering heeft den Engelscliem officier afgezet. In Macedonië. Dit ongelukkig land heeft opnieuw voel (e lijden van den inval van henden Bulgarc», Albaneezen en Montenegrijnen. Op 11 dagen tijd werden 50 bekende personen in Mace donië vermoord. Twee hinderen en hun vader levend verbrand Gisteren namiddag was de genaamde Fer dinand Gilson, 30 jaar oud, to Gourincourt, Luxemburg, op den koer zijner woniüg bezig aan het kuischen zijner motocyclette. 1* zijne nabijheid spoelden zijne twoo oudste kinderen, 8 en 11 jaar oud. Op eon gegeven oogenblik, opende Gilson, die oene cigaret aan 't rooken was, den vor- gaarbak der beuzien. Hij wilde aan zijnn kindoren gebieden, sich te verwijderen, toen de cigaret hem ontsnapte en in de henzien viel. Eene vreeselijke ontploffing had plaat*. Gilson liet de motocyclette los, welke op d« twee kindoren viel. In een oogwenk stonden allen in vuur ew vlam. Op hun hulpgeroep kwamen geburo» toegesneld, die er niet zonder moeite in ge lukten, de vlammen uit todooven. M. Gilson was de linkerhand afgerukt en de rechter hand en den arm zoo gruwelijk verbrand, dat zij zullen moeten afgezet worden. De twos kinderen waren ook vreeselijk verbrand. Het 11 jarig meisje bezweek 's avonds, on danks de beste zorgen. Het andere kind is zoo erg gesteld, dat men wanhoopt hot U redden. In eene mijn der slaalgieterijen van Gel- senkirchen, Luxemburg, gingen drie werk lieden langs eene spoorbaan naar den ophaal- bak, toen zij eensklaps verrast worden door eene reeks waggontjes, welke in volle snel heid van de helling kwam gerold. De werk lieden konden zich niet bijtijds uit do voeten maken en werden omgeworpen. Een hunner, de genaamde Olingor 55 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen, werd op den slag gedood een andere, de 20 jarige Witkowsky werd vreeselijk ge kwetst en beweek eenigo uren later in het gasthuis. Do derde, zekere Gordier, werd de hort verpletterd. Zijn toestand is hopeloos. Een onderzoek werd geopend, waaruit bleek, dat het ongeluk aan do onvoorzichtig heid der slachtoffers zelf te wijten was. De werklieden wisten, dal zij langs de spoorbaan niet mochten gaan, daar zulks l© gevaarlijk was, goene werklieden do waggontjes vergo- TUSSCHEN Rond Tripoli. Turksche bijval. De Italianen waren meester van den oasis Aïn-Zara. De Turken hebben dien oasis terug veroverd. Generaal Ganevas heeft verklaard eerst zijno stellingen te versterken alvorens de Turken aan to vallen. Hij beschikt nu te Tripoli over 100.000 manschappen. Tadjoura beschoten. Een Italiaansche torpilleur maakte jacht op een en Turkschen driemaster. Deze ging zich nabij de versterking Tadjoura loggen dit is ten Oosten van Tripoli, aan 't uiteinde van den oasis. Het pants.erschip Koning Umberto die de torpilleur vergezelde, be gon Tadjoura te beschieten. De uitslag werd nog niet meegedeeld. Op eene onderzeesche mijn. Do paketboot Ismailia is eergisteren in do haven van Salonika op eene onder zeesche mijn geloopen. De mijn ontplofte en beschadigde het roer van den paketboot. In Rome. Zooals ge weet is M. Carrère,journalist en briefwisselaar van de Temps te Parijs, in Tripoli gestoken mot een poignard door een Araab. De Ilaliaanscho studenten te Rome zijn bij minister Giolitti daartegen gaan protesteeren de minister heeft van uit zijn balcon geantwoord. Van daar trokken de studenten naar het Fransche gezantschap om er te betoogen ter eere van Frankrijk. Do studenten hebben eene afvaardiging genoemd die gelast is, naar madame Carrèro, te gaan, do dame van den gekwetsten jour nalist. Te Benghazi en te Derna, twee groote gevechten. Do Italianen moeten besloten zijn den strijd door te voeren in Cyrenaïque zoowel als in Tripolitanië. Zoo komt het dal Zondag twee hevige gevechten hebben plaats gehad gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo i. 1 September 191 i. Leopoldstad Dezen morgend. ben ik van Kinshassa naar Leopoldstad per ijzerenweg gegaan. Eene reiskaart om en weer, in tweede klas, kost 90 centiemen in eerste 7 frank 50 centie men. Knoopt dat aaneen Leopoldstadhoofstad van Stanleg-Pool- distriktheef drie statiën dat wat anders dan Baelegem (Zuid) in Baelegem (dorp) 1 Die drie statiën zijn 1. de Galiémastatie, waar we aankwamen, daarliet de statie is der ijzerenbaan van Maladi op Leo 2. d» statio der Grand lacs eigendom en los singsplaats dezer vervoermaatschappij 3. da statie der Leo-Kuaibestemd voor hel lossen en ladon der schepen en treinen.De lossingen on ladingen worden vergemakkelijkt door ui tgestrekteloskaaien,vooruitstekende Pieré, alsook door af voorpleinen. Dezo laatste los- kaaien dalen in liet water en dank aan deza bezonderheid bl ij ft de scheepdienst mogelijk hoe laag ook het waterpeil mogo weze. Ilot verschilt soms van diio meters volgens hot 't droog of 't regen seizoen is. Do straten van Leopoldstad zijn overdekt met stof, dat mot wolken opstijgt en de voet gangers onaangenaam omringt. Van aan de statie tot aan de boorden van den Kongo- stroom is het gelijkvloers. Neemt men links, om Rite dit Roi Souverain in te slaan, dan is het berg op tot aan het uiterste der stad, waar liet hospitaal en de instellingen van hot Roode Kruis te pronken staan. Dio bergachtige straten brengen veel fraaiheid aan Leostadmaar leveren ook de ongemak ken op, die aan 't opklimmen eigen zijn. Hot vervoer is hier moeilijk ook treft men enkel ossenmobillen aan 't is to zeggen tweewielkarren met twee ossen be spannenVoor hol overige, gebruikt men een twintigtal kemels, die aarde en steenen brengen hij de inopbouw zijnde huizon. Hoog interessant is het die kernels aan 't werk te zien. Als dio lastdieren ter plaats gekomen zijn waar zo hun drie honderd kilos vracht gaan opladen, dan trekt de kemeldrijver eenigo keeren aan de koord de kemels zetten zich eerst op hunne knieën, plooien dan lnm

De Volksstem | 1911 | | pagina 1