BUITENLAND. Door een leeuw verscheurd Geheimzinnige zaak Branden to Brusssl en omstreken NIEUWSBERICHTEN. STELLA CHINA DU ITSCH LAN D ELZAS-LCRREI N EN. ENGELAND PERZIË v te Kortrijk Op de terugreis achterste poolen, steken hun geplooide voor- poolen vooruit en hun achtergetrek neemt dan zijn definitieven vorm zoodal de kemel met den buik op don grond rust, met voor en achterpooten onder 'l lijf. Rond den rug en 'den buik hebben do kemels een toegeriemd gareel, waar links on rechts eene houten console aan vaslhangt 't is op dio stelling' dat eenen bak geplaatst wordt. Deze onl- Tangt do te vervoeren voorwerpen. Om nu terug recht le slaan, heft de kemel zich eerst op de knieën,komt daarna op zijne achterpoolen recht, laat een diepen zucht als hij zijne krachten inspant om op de voor molen recht te komen, en dan, zijn klein Tioofdeken rechts on links draaiende, zal hij traag maar zeker opstampen. De kemel heefl dit vooruit op de andere vervoermiddelen dat hij de hobbelige wegen kan volgen waar kar «och wagen door kunnen. Do haven van Leo bezochten we met veel belangstelling. Groole pakhuizen, menigvul dige Ireinriggels, druk verkeer van alle volkeren, de aankomst of het vertrek van treinen en vaartuigen, het laden en lossen, do herstellingswerken aan stoomschepen, dit alles geeft veel levendigheid aan de bene denstad. waar de Kongoslroom de benaming van Stanley-Pool aanneemt. De scheepvaarders beschikken over mach tige tuigen, om stoomschepen met man en iüitis van uil hel water op het droge te brengen. Zoo is voor hel oogenbiik de 11 a i- naitt. een der grootste schepen die op den Kongo varon, op.de kaai geplaatst om bin nen en huilen hersteld te worden. Blanken van alle stielen loopen er rond, geven hevelen, steken een handje toe, ter wijl de negers, lier gelijk vakmannen, van hunne kunst en waarde overtuigd, aan hel Moppen, hoorden, vijlen en zagen zijn dal hel een lust is om zien, maar niet... om hooren Om zulke groole schepen als de Hainaut op 't droge le trokken, beschikt men le Lee van een afgezonderde kaai slip genaamd, waar een afdalend plein, voorzien, van vier gelijkloopendo ijzeren riggels. Op die in liet water dalende ijzeren haan, rolt er een ijze ren platte wagon, voorzien van een horizon taal dek die rollende platform, door stalen koorden wedorhouden, zakt in hel water en komt zich onder hel 'e herstellen stoomschip plaatsen hel schip wordt mol dikke koorden op dit voertuig stevig vastgebonden en een veertigtal negers draaien aan vier opwin- dingsmolens, derwijze dat hel stoomschip, rijdende per wagon, al kan hel 5000 tonnen gowieht laden, door do stalen koorden ge trokken, len slotte opliet drooge komt. Een kleindero slip voor vaartuigen van ten hoogston 53 tonnen, slaat nevens dc eerste en gebruikt in evenredigheid dezelfde werktuigen. Mijn reisgezel, lieer D'Hondt, vernomen hebbende dal M. Fritz Van der Linden, die hem vroeger een bezoek in zijnen post deed, in Leo verblijft, verzoekt mij dezen hier te gaan opzoeken. Daar schrijf ik u morgen een woord over en blijf uw toegenegen Koncotrotter. De nacht van Zondag op Maandag is nog al bewogen goweesl voor de brandweer van Brussel en voorsteden. De eerste brand brak uit rond 8 11 ure hij de echlgenooten Pouilion, in do Karper- straal, aan de Zwarte Vijvers le Molenbeek. Do pompiers, die dadelijk ter plaats waren, maakten zich na drie kwartiers meester van het vuur, doch alles waj, het gelijkvloers bevatte, was reeds uitgebrand. Eon onder soek is ingesteld over de oorzaak der brand ramp. Op;t zelfde uur sloegen dc vlammen uit in het vertrek betrokken door de echlgenoo ten Buelens. Blijdsehapstraat, 83. tc Ander lecht. Do bewoners waren afwezig er. de of wie is mijne moeder Historisch. Tafereel 5e Vervolg. God moet mij bijstaan, opdat ik in staat zij den dierbaren, edelen man schadeloos te stel len wegous zijne verbitterde jeugd... God al leen kan al de lasten wegnemen van mijn hart, die mij als echtgenoote van Richard dreigen neer te drukken. Bid voor ons geluk, broeder Van nu af kunnen wij niet meer leven zonder elkander te zien zonder dat de eene in het hart des anderen al de teedcre ge waarwordingen leze... Maar. Francisea, onderbrak Eugeen met ongeduld wat beteekenen die smeekin gen en verzuchtingen t< t God Wat U-b-l.V u, deze teedere gevoelens reeds vroeger ais richt snoer van uw gedrag te nemen, en den waar dige» man le huwen Wat mij belette vroeg zij in eene hevige gemoedsspanning God alleen weet het, Eugeen Ilij wille behoeden, dat mijne beweegredenen bekend worden Het was mijn wil niet, dat onze harten te zamen smol ten tot de schoonste harmonie', om eenmaal de meest grievende smarten to haren bij eene geweldige scheiding... Ik verzette mij tegen ons geluk Moedig lieb ik gestreden, moedig heb ik mij allo ontberingen opgelegd Ik voedde do hoop, dat Richard mij zoude kunnen Vergelen. Toen hij. na lien v..11c jaren in eenon onverwa i^en o-'-onilik openbaarde, dat l.^t hem onmogelijk was eene andere vrouw ooit te beminnen; dat zonder mijn bezit, voor hem geen geluk op aarde gevouden werd... dan brandweer moest ladders tegen den gevel plaatsen, oin hel vuur le kunnen bestrijden. Kon uur later w; s hel do boiuT aan de Karel-Martelslraat, le Sint-Joost-ten-Noode, waar op het gelijkvloers brand was uitge broken in de woning der echlgenooten Rifflard. Hier was de schade gelukldglijkniet groot, dank aan het spoedig optreden dor pompiers. In de Groot-Bijgaardenslraat, to Berchem, ging de hovenier Nolf met eene brandende pelroollamp op zijnen zolder. II ij liet de lamp vallen deze ontplofte en deelde het vuur aan den zolder mede. Vooraleer groole schade werd aangericht, was de ramp over wonnen. Maandag morgend werd de brandweer van Anderlecht nogmaals opgeroepen om een brand te blusschen, uitgebroken in de werk huizen van nikkelpolierderij van M. Gauor, Gheudeslraat. Ilier ook werd groote schade veroorzaakt aan kostelijke machienen. Tc Elisabethslad Belgisch Kongo, kwam de ongelukkige tijding LoedatinSakania twee personen door een leeuw werden gedood. Een kapitein van het Engelse!) leger, met name Everlait, was voor do grensregeling van Katanga alhier aangekomen. Hij ging p jacht met zijnen boy, eenige kilometers van Sakania, alwaar heiden door een leeuw werden gedood. Ziehier hoe dit gebeurde Kapitein Everlait was langs de rivier naai den hoogen Luapula gegaan, zag eenen leeuw, schoot naar hel wilde dier, dat hij kwelslo. De leeuw vloog op hem toe en verscheurde hem vooraleer hij den lijd had nog eens tc schieten. Zijn boy kwam hem ter hulp, doch onderging hetzelfde lot. Men vond later de overblijfsels der twee lijken. Dit nieuws verwekte alhier groole opschud ding, want kapitein Everlait werd in onze kolonie algemeen geacht. Nankin verwoest. De binnenstad bewoond door de Tartaren, is heel en al door de revolutionnaireri ver woest de Tartaren zijn verwurgd gewor den. Oostenrijksche versterking te Tien-Tsin. Tien-Tsin, dat bedreigd wordt door de revolulionnairen, wordt versterkt. De vreem de legation nemen hunne voorzorgen. Oosten rijk heeft 38 soldaten le Tien-Tsin en 42 soldaten le Peking aangeland om de Oosten rijksche bezittingen le beschermen. Mongolië verklaart zich onafhankelijk. Mongolië heeft op zijné beurt do onafhan kelijkheid uitgeroepen. Het is wellicht voor goed de verbrokkeling van ChiiT. Vlootversterking. Het is eene afgedane zaak. In plaats van do bewapening te beperken, zal Duilschland 300 millioen marlt bijcrediet stemmen, tol do vermeerdering der vloot. Dio 300 millioen zullen worden aangewend in een tijdperk van 6 jaar. Nieuwe senators. l)o keizer heeft op voorstel van den Federa len Raad 18 senators genoemd voor dc Hooge Kamer van Elzas-Loreinen, 5 nieuwe pantserschepen. Engeland heeft besloten 5 nieuwe pantser- schepen le houwen van eerste gehalte. De bewapening zal in alle opzichten nog beter zijn dat die der laatst gemaaklo dread noughts. was ik zwak genoeg, hem in mijn hart to laten lezen. Eugeen, zijne gloeiende smeekingen om ecno huwc-lijksvereeniging hebben mij over wonnen... ik ben zijne vrouw geworden. Indien deze zwakheid eene zonde is tegen hem, den edelsten man gepleegd, mijn God, dan vergeef ze mij genadig Haar broeder werd getroffen door de op rechtheid der uitdrukking, die deze woorden vergezelde. Ilij twijfelde nog en kei ijk aan liet gewicht der beweegredenen, en wierp voor op eenen bedaarden loon Francisea, zulke romantische buitensporigheid lag nooit in uwen aard. Deze geestdrift komt mij vreemd voor Tot lieden hield ik mij overtuigd, dat eene vroegere lici'do u koud had gemaaid jegens de mannen in 't algemeen... heb ik mij bedrogen in mijne gissingen Langzaam on treurig schudde zij haar hoofd, en herhaalde zachtjes Neen, Eugeen neen, geone vroegere liefde heeft mij belet, den dierbaren man vroeger to liuwen.... slechts hem, niemand dan hem, heb ik waarlijk be mind!... Ilij nadert Eugeen voegde zij er haastig bij, toen do stem des landraads zich van verre liet hooren hij komtLaat hom niets merken van uwen twijfel... hij zou in staat zijn hem den eersten avond des huiselij ke!) krings droevig temaken... De landraad trad binnen. Le vreugdige haastigheid, waarmede hij zijne gade omhels- do do stalendo blik, welken hij op haar liet rusten do teedere woorden, waarmede hij haar bejegende... alles getuigde zijne tevre denheid over liet bezit dezer vrouw, welke Eugoen eene verwelkte bloem had genoemd. Do broeder zag, dat zij gelukkig waren ja zoo gelukkig als zij 't sedert tien jaren hadden kunnen zijn. Daarmede was voor hem de groote zaak afgedaan hy zweeg. Het conflikt roet Rusland. De kabinetsoversle in Perzië. heeft in de Kamer verklaard M, Shusler Morgan af te zeilen om voldoening le geven aan Rusland. Doch men vreest dal Rusland daarmede niet zal voldaan zijn. Onrust in -Engeland. Engeland stemt in met Rusland, maar de Russisehe-Engelsche overeenkomst van 1907 staat erg aan gevaar, blootgesteld. Rusland zou Perzië willen verdoelen. Engeland zou hierbij meer Ie verliezen dan te winnen heb ben, daar boel Perzië veren gel scht is gewor den. Duilschland eisclit reeds eene vergoe ding en vraagt Spaansch Guinea. Weeral een gevaarlijk punt te meer in de diplomatieke wereld. De Russen te Kasvin. Do Russen zijn in Perzië en hebben Kas vin bezet. Al de Perzische bedienden zijn er afgezet. Op weg naar Téhéran. ■100 Russen zijn op wegnaar Téhéran. De Perzen zullen zich waarschijnlijk verzetten legen de bezetting van Téhéran. De Ex-Shah wordt gevraagd. De openbare opinie vraagt meer en meer naar de terugkomst van den Ex-Shah. Zij meent dat deze alles terug in den haak zal kunnen brengen. Maandag namiddag is eene geheimzinnige zaak gebeurd in do olieslagerij van M. Guslaaf Douleiluigne, aan Soulen's Molen. De genaamde Gerard Debouvorie, dertien en half jaar oud, stond aan de deur van het gemakhuisje te kouten met. zijn vriend Richard Courleyn, die op het gemakhuisje zat. Eensklaps klonk een schot, komende uit «le richting van de machienekaraer, en De bouvorie viel bloedend ten grond. Richard Courleyn sprong van 't gemak- huisje, raapte don jongen op, maar zag dal hij dood was. Do vuurmaker was -als zinneloos op den koer gesprongen en rlèp Och God, wat is hier toch gebeurd Do werkman Guslaaf Martens en de mees tergast Victor Courleyn kwamen ook builen, maar konden enkel dén1 dood vaststellen van den knaap, die in zijii bloed len gronde lag. Niemand anders dan do vernoemde personen zijn op don koer le zie», geweest. In de machinekamer'hing er altijd een ge laden tweeloopgcwecr. De meestergast deed den vuurmaker naar zijne vuring lerugkecren en ging het wapen nazien. Het hing- op zijne gewone plaats, maar er was een schot van gelost. Victor Courleyn heeft er do andere kardoes uitge nomen. Le policie werd verwittigd en nog giste ren avond zou hot parket Ier plaats komen. Tot voor 'I oogenbiik was or geene ophelde ring aan deze droeve zaak le geven. Do Belgische stoomboot Elisabethville, van Kongo naar Antwerpen, is Maandag morgend, om 8 ure, uit La Pallice vertrok ken en wordt io Antwerpen Woensdag voor middag verwacht. Aan boord bevindt zich de eerw. Zuster Louise do Gonzangiia, van do orde der Franciskanersen, in de wereld juffrouw De Cleieq, dochter van den heer ontvanger der* reciilslreeksclie belastingen lo Antwerpen. Zij lieert veertien jaal' in Kongo verbleven en vergezelt nu naar België eene zieke mede zuster. w elke zij naar Brussel zal leiden. Richard Von schollih was eene dier edolo figuren, gelijk do vrijheids- en vaderlands liefde,len tijde des Duitsciien dichters Körner dezelve gevormd had. Zulk slacli van meu- sclien scheen geschapen om aan Napoleon's (lespoüsnius een einde te maken. Bij den eer sten oproep des konings,was Lij van dollooge- school naar liet slagveld gesneld. Door per soonlijke dapperheid klom li ij, in twee jaren lijds, lot graad van ritmeester der lmlaneu. tiet soldatenleven in vredestijd beviel lieni niet weshalve hij in 1815, na do tweede in neming van Parijs, tpt zijne studiën terug keerde. Te Jena leerde liij den veel jongeren lieer Eugeen van Scheck kennen, met wien hij in vaste vriendschap bleef leven. Von Schollin zag de eenige zuster des vriends, Francisea dong naar hare hand, en werd met een weigerend antwoord bejegend. Deze teleurgestelde hoop droog hij waardig en rustig. Zijne vriendschap voor Eugeen bleef dezelfde; zijne achting voor Francisea groeide nog aan. Dit fier en edel hart kende maar drie des potische wetgevers: eer, plichtbesef en vader landsliefde. Aan de voorschriften dezer drie machten was hij verslaafd zij maakten deel van zijn bestaan. Zijne rechtschapenheid ging alle verdenkenis te boven, zijn woord was zijn zegel. Uit dit alles moet men opmaken, wat indruk zijne woorden op Francisea moesten to wege brengen, toen hu naar eene tienjarige betrekking tut liaar zegde Ik kan in dit leven maar eene vrouw beminnen, en diezijt g'j De uitkomst dezer bekentenis is aan den lezer bekend. Francisea had besloten nooit in den echt te treden; maar liet zich overhalen door Scliollin on werd zijne gade. Na tien kommervolle jaren te hebben versleten, waren Brussel. Een geheimzinnig Duitschcr. Een persoon slapte Zondag avond in de Luxemburgslalie uit den trein van Namen. Daar hij geen koepon had, leidde-men hem voor den policieofiicier Vanholder, teElsene. Ilij verklaarde X..., te zijn, dienstknecht te Thraroa, in Dtiilsohland. Zonder plaats zijn de, was Itij naar Parijs vertrokken met eene som van 2.300 frank, welke hem aldaar door vier kerels werd ontrukt. Ilij vertrok, le voet, naar Brussel. Uitgeput van honger en vermoeienis, nam hij, te Namen, heimelijk plaats in een rijtuig van le klas van den snel trein en verborg zich onder eene bank. Na verkwikking, bracht de man den nacht door in den amigo en werd Maandag ter be schikking gesteld van den Overste der Open- hare Veiligheid om naar de grens terugge steld le w orden. Belangrijke diefstal. Zondag avond drongen dieven in de woning van Mevrouw wed. Boucher, lerlandstraal, en plunderden hare kamers. Al de vertrekken, van den zol der'tot den kelder, werden doorzocht. Aide meubelen werden opengebroken. Eene ver zameling juweelen van groole waarde en eene groote som geld werden gestolen. De dieven geraakten in de w oning door middel van valsche sleutels en moesten op de hoogte zijn van de gewoonten van Mevr. Boucher. Volgens een eersten inventaris bedraagt de diefstal minstens 50,000fr. Ouder de ge stolen waarden zijn vele actiën van Brussel- Zeehaven, andere van Brussel 1886, 1902 en 1905 nog andere van de steden Luik. Ant werpen. Doornik en Schaarbeek. Ook w er den obligaliën van Hongarië, Amercoeur, der Plellerijën van Jemappos en vele andere waarden gestolen. Dejuweelon hebben tevens eene groote w aarde. Van de dieven heeft men nog geen spoor. Stoutmoedige bandieterij. In de bu reelen van La Gaisse des Propriétairos Leuvensche plaals, le Brussel, waarin zich drie brandkasten bevinden, werd eene stout moedige poging tot diefstal gepleegd. In twee der brandkasten hadden de dieven gaatjes geboord een ervan was geopend geworden, doch de brandkast bevatte enkel boeken en stukken zonder waarde voor de dieven. Toen poogden de dieven twee brandkas ten, in een muur gemetseld, en eene groole boeveelheid waarden bevallend, le openen, doch le vergeefs en zij moesten met ledige banden terugtrekken. Men denkt dat de misdadigers zich Zater dag in de bureelen hebben laten sluiten, na het vertrek dor beambten. TramongevallenM. Swonende •Piéntenslra.at, le Anderlecht, sprong op de Zuidlaan van eenen tram terwijl deze voort reed. Hij viel en werd erg gekwetst.naar hel Sinl-Pictersgaslhuis overgebracht. Mev. Vwonende Onze-Liove-Heer- straat, werd op do Zuidlaan ook liet slacht offer van dergelijk ongeval. Zij werd erg gekneusd. Op den hoek van den Brusselschen steenwegen der Molenstraat, to Vorst, werd M. F. Selbron, mclaalbewcrker, door een tram, komende van Brussel, omgeworpen. Hij werd gevaarlijk gewond en naar zijne woning vervoerd. Erg ruitersongeluh. Zondag mor gend gebéurde een droevig ongeluk in Ter Kamcrcnbosch. Een knecht. Karei Sloofs, in dienst in een huis der Belliardslraat, wan delde met het peerd van zijp. meester in hel bosch, toen het dier opeens verschrikte en zijn ruiter uit den zadel wierp. Doch zijn rechter voet bleef in den stijgbeugel hangen en de knecht werd ongeveer 50 meters ver over den grond voortgesleurd.Toen men hem opnam, was hij het rechterbeen gebroken en erg gekneusd over gansch liet lichaam. do beide treffelijke wezens vereenjgd. IIuu geluk rustte op wederzijdsche achting, ver trouwen en liefde. Wie zou voorzien, dat hier een onweder ging losbarsten, dat al dit geluk met eenen volslagen ondergang bedreigde Nochtans was de dampkring drukkend en be zwangerd van stormen. De landraad begon zijne ambtsbezigheden met al do krachtdadigheid eeiis gelouterde» mannelijken karakters. Ilij peilde den grond, onderzocht met zorgvuldigheid wat goed tc stichten, wat kwaad uit te roeien viel. AI aan stonds moest hij zich overtuigen, dat zwak heid en willekeur om prijs hadden gedongen. Geheel zijnen tijd aan zijn ambt moetende toe wijden, strekte 't hem tot genoegen dat Eugeen besloot, zyn verblijf onbepaaldelijlc to verlengen; hetgeen zijne gade moest aange naam zijn. Do broeder was benoemd als ge- zantscliapsvolger, en waclitte verdere bevelen af. Hij verlengde zijn bezoek met vermaak. Liefhebber van de jacht zijnde, vond hij de streek rijk aan wild. Bovendien bezat hij ter wereld geene dierbaarder wezens dan Richard en Francisea; bun zuiver, stil geluk, boeide hem aan dozen huisolijken kring. De landraad had doen afkondigen in zijnen lcreits, dat hij volgaarne allo klachten zoude aanhooren over ingewortelde misbruiken en gepleegde onrechtvaardigheden. Oogcnblikke- lijlc viel eene stortvlaag persoonlijke klachten op den hoogen ambtenaar die door het volk aanzien werd als een Messias. Menigmaal werd hjj lastig gevallen met uietsbeduidende kleinigheden, die dan ook weinig gehoor von den. Eilaas! menigvuldige misbruiken kwa men ten zijnen oore, dio op het welzijn des lands haren noodlottigen invloed moesten uitoefenen. Aan zulke klachten wijdde hij ge heel zyne aandacht toe. Na eene eerste verzorging- in eene naburige villa werd de arme man naar 't gasthuis overgebracht. Het schijnt dat al de huishoudsters, liefhebsters van uilgelezen koffie, de Bit ter- peeën der Trappisten Vincai't gebruiken. Ze welen w at lekker is. 1500 F. St-Jans-Moienbeek. Het gevaar der vuurwapens. Jongelingen oefenden zich Zondag namiddag in hel schieten met de karabijn in een lokaal op den Gentschen steenweg. Een hunner, het wapen tegen den schou der houdend, raakte onwillig aan den haan en deed alzoo een schot afgaan. De kogel trof Jules Masureel, oud 19 jaar, wonende in de Oostendeslraat, in den rug. Een dokter werd ontboden en haalde den kogel uit de wonde, welke niet gevaar- lijlt is. Sint Gillis. Automobielongeval. M. Seyssert, 42 jaar, Albaniëslraat, 08. te St Gillis, werd Zondag avond op den Waler- looschen Steenweg door eene automobiel omgeworpen en eenige meiers ver meege sleept. Ilij werd gewond aan liet hoofd en op liet lichaam. Dokter Rcynen verzorgde het slachtoffer en de policie opende een onder zoek. Elsene. Grond in za h li in gTwee aardewerkers groeven Maandag de grond vesten van een huis op de Tervuerenlaan. Eensklaps had eene grondinzakking plaals en een hunner, Eugeen Vandaele, van Auderghem, werd onder de aardmassa be graven. Na twintig minuten, kon men hem ont lasten. De ongelukkige gaf geen leeken van leven meer. Ilij werd erg gekneusd en zijn rechterbeen op tw ee plaatsen gebroken. Men gelukte er in den gewonde weldra terug lot liet bewustzijn te brengen en bracht hem over naar zijne woning. Luiken. Gevaarlijk verbrand. M. Edw. Petit, 12 jaar oud, de Wauthicrstraat, deed Zondag avond in zijne woning onvrij willig eene pelroollamp omvallen. Deze brak en de ouderling werd vreeselijk verbrand aan de been en. Van een boom gevallen. Theofiel Roelandt, wonende De Wandtslraat, snoeide Maandag eenen boom op de Van Praellaan. Eensklaps viel hij op den grond. Zijn rech terbeen en verscheidene zijner ribben werden gebroken en de man moest in bodenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd worden. St. Joost-ten-Noode.T'route overreden De echtgenoote Verfaillie, Overvloed- straat, werd Zondag in do Grensstraat om geworpen door een paard dat op Hol was gegaan. Een wiel der kar rolde over haar lichaam. Men nam do vrouw op met gebro ken linkerbeen er. ingedrukte ribben. S3 Caiz 'L beste maagbilter. Antwerpen. Van de trappen gevallen. Maandag morgend is de genaamde dan Coolen, 18 jaar oud, in zijne woning van do trappen gevallen. Do ongelukkige word'ittet gebroken schedel opgenomen en in hopeloo- zen toestand naar het gasthuis gebracht, waar hij 's avonds overleden is. Hij laat eene weduwe met verscheidene kinderen achter. Bloedig gevecht. In het Stuvven- berggaslhuis werd gisteren zekeren Jozef Jacobs, metser, 32 jaar oud, wonende te Deurne, opgenomen, dio tijdens een gevecht, met een ander persoon in do Schorpioen- straat een erge messteek in den rug bekomen had. Gevallen. Een matroos, Jan Massé. 41 jaar oud, wonende Sint Pietersrui, is op de trappen van het bureel der loodsdiensten gevallen. De ongelukkige werd met gebro ken been naar het gasthuis gebracht. De diefstallen. Aan liangaar n. 28, werden gisteren ten nadeole der firma Wal- baum en Tisscli, oen© kist hoeken,ter waarde an 300 fr. gestolen. Zoolang de mensch de kwellingen en on- rechvaardig heden van overheidspersonen moet ondergaan, met het gedacht of bewustzijn, dat klagen niet helpt, bukt hij het hoofd. Maar hij verheft het met zelf betrouwen, zoodra de overtuiging in zijn hart dringt, dat de dag der rechtvaardigheid eindelijk is aangebroken. Van alle beden en klachten, dio den land raad werden aangebracht, was er geene, welke hem zooveel afgrijzen inboezemde als do alledaagsche vraag, dathij moelito gelieven perk en palen te stellen aan de barbaarscho mishandelingen; door Van Malchow gepleegd op hinders en oude gebrekkeiijke lieden, die hij betrapte op de lichtste boschschenderij. Zonder zich naar liooger hand te wenden, begon hij een onderzoek. Op zijne ondervra gingen, antwoordden zijne ondergeschikten met een veelbeduidend schokschouderen. Om den beschuldigde te waarschuwen op eene onrechtstreeksche wijze, deed hij in zijnen kreits oen© bekendmaking rondgaan, dat men voortaan de beteugelende wetten strengelijk op de boschschenders zoude toepassen, maar ook niets dan deze wetten. Nauwelijks werd deze maatregel bekend, of de opperhoutvester verscheen in 's landraad's bureelen, waar deze juist niet tegenwoordig was. Daar verklaarde hij op eenen barschen toon, dat bij zijne wetten zoude toepassen en den bijstand des landraads nietnoodig had. De hooge ambtenaar stoorde zich aan deze woorden niethij besloot daadzaken af to wachten en dan te handelen naar bevind van zaken. Den volgenden dag verscheen een grijsaard met kneuzingen en wonden bedekt. De ouderling maakte kenbaar, dat de boek houder hem eenen stok geschonken, dat do houtvester hem dezen ontnam en op de deer- lykste wijze mishandelde. (W. V.)

De Volksstem | 1911 | | pagina 2