mil aan de socialisten 'T EEN EN 'T ANDER De geheimzinnige zaak van Vlierzele drama ts AaderlacM Een erg grensincident DAGBLAD BestuurderJ. Van NuflehDe Qendt. Bloedig familiedrama te Klein Edingen Het huis der echtgenooten De Brouwer. Zeventiende jaargang n' 233} 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 7 December 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ij» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterioo( 728. j Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (I tot 4 kl. r#g.) fr. 0,60 3® blaöz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) f r2 ,99 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Pater Vermeersch was voor eene aardigheid nogmaals aangerand dooi de Peuple De geleerde Pater laat echter de gelegenheid nooit onvorlet om de socialisten eens terdege de waarheid te zeggen. Pater Vermeersch had te Brussel in dc Economie so ciale gezegd, dat hij do bekrompen heid van gedachten bestreed die hij noodlottig achtte voor den arbeiders- wereld. Hij herinnerde eraan dat eene ernstige bekommering om de econo mische belangen van den werkersstand den godsdienst zelve voordeel bracht Hieruit besloot de Peuple dat do katholieken zich enkermet de kristene syndikale organisatie bezighielden uit schrik voor de socialistische eischen. Daarop antwoordt Pater Vermeersch dat men met de geschiedenis en de logiek moet kunnen omspringen, 0111 200 iels te beweren. Inderdaad hon derden jaren vóór dat er van socialisme spraak was spraken al de bladzijden onzer jaarboeken van de kristene ver- eenigingen. En Proudhon behandelt zo als domkoppen, diegenen welke onbekwaam zijn te vatten dat bet tij delijke en het geestelijke aan elkander hangen, zooals de ziel en het lichaam. Urn dat ik zulks lieb bevestigd, zou ik een dier twee belangen hebben verra den. Maar wat zegt gij dan van die politiekers, die de toetreding tot hot syndikaat als voorwaarde stellen om toegang te hebben tot de coöperatie ven, die aan de kleine lieden en de werkers zeggen Geen brood, geen kleederen aan goedkoopen prijs zonder uwe onderwerping aan het syndikaat»; wat zegt ge van al dezen die het ver plicht abonnement hebben gestemd op een socialistisch dagblad van al de zen dus die spotten, volgensuwe eigene bewering met de behoeften en de ver langens van den werkman zij houden er zich maar mede bezig om hem uit te baten En wat zeggen van die macht nietsdoeners, die in het socialisme of wel hun gemakzucht, ofwel hun poli tieleen invloed vindon en die ondanks hun collectivisme uitmunten 0111 zich zeer persoonlijke genietingen te ver schaffen? Wat redevoeringen, wat aan wendingen, wat verhoedeu doen zij niet enkel met het gedacht: zonder dat, vaarwel mijn welzijn, vaarwel mijne populariteit, vaarwel mijn toestand Wat zijn al diegenen met schrik be vangen, 0111 hunne volkskliënteel te verliezen Volgens de 1 Peuple krioelt het bijgevolg van valsche vrien den in de socialistische paitij. Wat wij willen en wat wij verwerpen. Wij willen voorzeker den stoffelij- ken vooruitgang van het volk en de onbepaalde, onbegrensde verbetering van zijn lot, in al de mate dat de open bare voorspoed liet toelaat. En als kristenen belangt ons de na tionale rijkdom veel minder aan voor de weelde van eenigen, dan voor het gemakkelijker leven van 't groot getal. Wij beschuldigen niet bet socia lisme de arbeiders te groepeeren, 0111 de verdediging en den vooruitgang van hunne gemeene zaak. Zoolang ei- kwestie is van mogelijke en waarlijk voordeelige hervormingen, is de ver- eeniging van de werklieden 0111 ze te bekomen, tenzelfden titel gewettigd als do vsreeniging van handelaars en grootnijveraars. Eenige conflikten van belangen zijn zelfs noodzakelijk voor het leven van het menschaHjk geslacht. Maai' wij verwijten aan bet socia lisme bet volk te verleiden door groote woorden, het in slaap te wiegen met holle theoriën, als deze van de meer waarde van Marx, waar niemand meer, zelfs niet eens een ernslig socia list, aan gelooft. Wij verwijten hem den baat in het hart van den werkman te zaaien en hem alzoo te beletten de goederen zelfs te smaken die ter zijner beschikking zijn gesteld. AVij verwijten hem, zedelijk den ar beider, zoo schoon, zoo edel, in de openhartigheid van zijnen blik, in de eerbare werlcdadigheid van zijne han den, in do gemakkelijkheid van zijne vreugde, in de kalme eenvoudigheid van zijn hart, te misvormen en een afkeerige van het werk, een onderwor peling aan hot plezier, een eeuwigen ontevredene speler van te maken. Wij verwijten het socialisme onmee- doogend te zijn voor het lijdend deel van het menschdom, voor dit niet eens een troostend woord te hebben, noch 111 het leven noch in de dood. AA'ij verwijten het socialisme r.iets anders te kunnen dan de onkosten ter vermenigvuldigen en de begeerten te verscherpen. AVij verwijten het socialisme, in België, de werklieden te verknechten :ian de vrijmetselarij en er de slaven van cle loges van te maken AVij verwijten het socialisme, de menschen ongerust en ongelukkig te maken. Ik heb armen gekend, vreug devol door den godsdienst, die zegden: 1 AVij zouden niet willen rijk zijn, want we zouden zoo hartelijk niet heb ben gelachen Maar ik ken niemand niet die gelukkig is door het socia lisme.. Onlangs-gebeurde zelfmoorden (die van Paul Lafargue en Laura Marx) bewijzen het liet leven w ordt soms ondragelijk, zelfs voor diegenen die liet socialisme rijk lieeft gemaakt. (Lafargue was wel millionnair). "Wij bekennen dat er kristenen zijn, zoowel rijken als armen, die ondanks Christus, ikzuchtig zijn. Doch hoe staat het met het socialisme Een man, die lang en van dichtbij het leidende deel van het socialisme had gevolgd, zegde mij Bij de liberalen is er een op honderd die overtuigd is, bij de so cialisten één op de duizend Ik oordeel een godsdienst of een leerstelsel niet volgens zijne onvrucht- dragende, maar volgens zijne vrucht- gevende hoornen. Ik bewonder in de Kerk, reeds eeuwen vóór dat het socia lisme bestond, de opoffering van zoo vele uitverkoren zielen, onder alle vormen en verscheidenheden. In de socialistische rangen loochen ik niet dat er rechtzinnige en edelmoedige krachten zijn, maar overal waar het collectivisme invloedrijk is, daar wordt het oog van don opmerker getroffen door de ontwikkeling van een vadsig en begerig egoïsme of zelfzucht, en door het schrikwekkend getal par venus die door het socialisme onder houden worden. Ziedaar waarom wij uit ganscher harte eene zelfstandige werklieden partij zouden wenschen, redelijk, eer bied hebbende voor de rechtvaardig heid, die het integraal welzijn van den werkman nastreeft, zonderer eenonge- neosbaren nooitvoldane van te maken, maar die hier eenige gelukkige dagen zou kunnen slijten, zonder zijne ware bestemming uit het oog te verliezen De Peuple vindt het ig gemeen om er op te antwoorden. Hij ziel pater Vei-meersch nog niet staan Een wetgevende raad. Mi- nister Carton do W'iart hooft in het ministerie van Rechtswezen een wetgevenden Raad tot stand gebracht, waarvan personen van de 3 partijen deelmaken. De koning heeft zijnen minister geluk gewenscht om zijn ver standig initiatief. Te gauw gelachen. De libe ralen gekscheerden omdat M. Goffin maar 1 dag kamerlid is geweest. Nu hebben zij zelf hst geval. M. Bauduin, liberaal, volgt M. Van Langendonck te Leu ven op; maar na een dag zetelen, moet hij zijn ontslag geven, en plaats maken voor M. Clues, socialist... Te gauw gelachen, heeren Baat* Biebf g'het spel Zooals ge weet, heeft minister de Broqueville bui tengewoon veel gedaan voor de bedienden en werklieden van den ijzerenweg, van de pos ten en telografen. Daarover schrijft het blad der domokraten, juist het volgende, en wij dagen die vieze volksvrienden uit, le bewe ren dat wij de waarheidin't minst den nek om wringen. Ziehier wat wij daarover die groote verbeteringen lezen In Staatsdienst. Met 1 December 4 millioen opslag voor 1912 nog4millioen en verhoogingderPensioenen.. Welkom en dank..» Dat is al, alles en al Maar juist te voren staan volle 25 regels om to spreken over een zeer persoonlijk feit. Bedienden van de statie die moeten werken van 8 uren 's avonds tot 8 uren 's morgens, en alzoo volgens hem Zondag's niet naar de mis kunnen gaan Wij laten het geval zelf onbesproken, maar is het niet kolossaal, 25 regels wijden aan een kleine zaak, om het ministerie te bekampen, en twee regelen en 3 woorden, om eene verbetering aan te kondigen die aan honderd duizenden brave werkmenschen moet ten goede komen. Is dat geene afschu welijke, onnoembare huichelarij De plicht van ieder waren demokraat i§ de menschen geluk aanbrengen welnu, hoe kan men zulks heter dan door de prachtige verbete ring door M. de Broqueville ingevoerd, in 't lang en in 't breed bekend to maken Hef klerikaal schandaal van Ternath. Een© vrouw van lichte ze den had een katholiek gemeenteraadslid van Tornath aangeklaagd als hebbende eene aan randing op haar gepleogd. De beschuldigde had een advokaat genomen. Verleden Zaterdag verscheen hij voor de rechtbank. De advokaat droeg de verdedi ging voor Zoo klaar scheen thans de val sche betichting, dat da rechter zijn walg niet kon weerhouden, cn in de helft der pleidooi den advokaat onderbrak, hem zeggende dal het nutteloos was nog verder te gaan daar do onschuld van den beschuldigde al te klaarblijkend was.Hij werd dan ook terstond vrijgesproken. En zeggen dat do liberale blaadjes van Ternath on omstreken daar weeral een groot klerikaal schandaal liaddon van go- maakt. Hef klerikaal schandaal van Tsngeren, Den lö October werd to Eysden, Mechelen-aan-Maas. Gerard Tom missen met eene bijl doodgeslagen. Zekere Leenders kwam zich 's anderendaags ge vangen geven. Later trok hij zijne beschul diging in en betichtte M. Brauns, koster van Eysden. De liberale en socialistische bladen vielen er allen gelijk op en kondigden met groote blijdschap dit groot klerikaal schandaal af. Zaterdag moest er gevonnist worden. Leenders kreeg 5 jaar gevang. M. Bramis. ook zoo lafiWijk beschuldigd, was or noch aan noch omtrent geweest. De afdeeSirogen in December. De trekking heeft den volgenden uitslag gegeven It de 1® afdeeling, 17 rechts, 11 links 2e afdeeling, IS rechts, 10 links; 3e afdee ling, 15 rechts, 13 links in de 4® afdet-ling, 16 rechts, 15 links 5° afdeeling, 9 rechts, 18 links 6° afdeeling, 10 rechts, 15 links. Wij hebben dus de meerderheid in vier af- deelingen op do zes. Onlangs was de landbouwer Leopold Dau- boire. van Klein Edingen, voor do tweede maal in het huwelijk gel reden. Uit zijn eer ste huwelijk waren vijf kinderen gesproten, waarvan er thans reeds drie gchuAvd zijn. Dezen zagen het huwelijk van hun vader met een nijdig oog aan. Gisteren namiddag kwamen zij samen naar het huis van vader Dauboire on eischten het deel hunner moeder op. De vader weigerde en een twist ontstond. De ouderling werd vastgegrepen en erg mishandeld door zijne kinderen. Na de ruilen en wat keulcengerief aan stukken geslagen te hebben, liepen de woestaards naar hoven, stampten de deur eener kamer, waar hunne stiefmoeder zich verborgen had in, en gingen de vrouw te lijve. Bij de haren werd de vrouw naar beneden gesleept en daar zoo geweldig geslagen en gestampt, dat zij buiton kennis ten gronde bleef liggen. Haar toestand is zeer beden kelijk. De gendarmerie heeft een onderzoek ge opend en het parket verwittigd. 0EB33SSB- Aan de deur staan de vader, de moederen de oudste broeder van het verdwenen kind. Het kleinste venster is dat, laeigswaar de kleine Germaine gestolen werd. Nog altijd valsche geruchten. Het is schier ongelooflijk wat er al rond de zaak van het verdwenen kind geraasd wordt. Zondag liep het gerucht, dat men het lijk van liet kind gevonden had, verborgen in een zak en in drie stukken gesneden. Kort nadien werd het gerucht verspreid, dat men den handiet, die reeds sinds een drietal weken den schrik verwekt in den omtrek van Vlierzele, en ondanks de beste waakzaamheid dor policie en gedarmen, niet kan govat worden, in gezelschap gezien had van een meisje, welke de klqine Genr.aine zou moeten geweest zijn. Do gendarmen hebben zulks onderzocht en het is nu geble ken, dal de persoon welke in gezelschap van een meisje was, niets gemeens hoeft met den verdachte kerel en dat het meisje hot dochtertje was van den persoon. Woensdag morgend vertelde men te Wet- teren, dat het meisjo teruggevonden was, nabij haro woning. Inlichtingen genomen hij bevoegde personen, laten ons toe ook die gezegdens te logenstratfen. Men heeft nog niets ontdekt, zoomin Dinsdag als de vorige dagen. Maar met al die gezegdens on die geruch ten, zijn de gendarmen gedurig op ronde en als men weet, dat die lieden, sinds de ver dwijning van het kind, dagelijks verschei dene uren op rondo waron, om opzoekingen/' huiszoekingen, ondervragingen, enz. todoen, zal men licht begrijpen dat liet zeer laakbaar is, die geruchten le verspreiden, welke het parket en de gendarmerie gedurig in den waan brengen en alleen liet onderzoek kun nen verlammen en tegenwerken. Het huis van De Brouwer Hierboven geven wij een afdruksel van het huis van De Brouwer. Onze lezers zullen er zelf op zien, hoe hoog het venstertje van den grond is en bemerken, dat het eerder te klein dan le groot is. Naast het huis van De Brouwer staan geene andere huizen. Ook staat hot niet langs eene kasseide, maar achter de wijk Uilebroek, op den Muizenhoek, een klein gehucht, dat nauwelijks eenige hoeven lelt. Een kleine wegel, loopende voorbij het huis van Do Brouwer, leidt langs den eonen kant naar den sl een weg van Oordegem, langs den anderen kant het veld in. Daar hot huis op eene soort heuvel slaat en men beter verkeerwegen heeft op eenigen afstand van het huis De Brouwer, is het te begrijpen, dat er zelden voorbijgangers langs het huis van De Brouwer komen. Do dader der oplichting zou dus een goed® bekende moetGn zijn en waarom hij de op lichting pleegde, zal wellicht steeds een ge heim blijven. Dijnsdag namiddag, rond 4 ure, werd de steenweg van Bergen, in opschudding ge bracht door een echtelijk drama. Een man poogde er zijne vrouw, van welke hij gescheiden loeft, bij middel van revol verschoten te doodon. Eenige maanden geleden woonden de echt genooten Macquestiaux-Van Kraenwinckel, op eene kamer van het huis nr 45, van den Bcrgschon steenweg. Dikwijls ontstond twist tusschen de echt genooten en in Juni laatstleden, tijdens een nieuwen twist, greep de vrouw een scheer mes en kwetste er haron man zeer gevaarlijk mede. De man bleef drie maanden in het gasthuis ter verzorging. Toen hij hersteld was, ging hij alleen wo nen te Laken. Nadien echter wilde hij het echtelijk leAren hernemen, doch nu wilde dc vrouw niets hooren. Eenige dagen later zag hij zijne vrouw op ecu tramrijtuig staan aan de Beursplaats. Macquestiaux sprong ook op den tram en trok er zijne vrouw af. Deze viel ten gronde on werd erg aan het hoofd gekwetst. Daar de vrouw nog niet wilde naar huis terugkeeren, kwam do man Dijnsdag namid dag naar hare woning en hield zich in den omtrek schuil. Nauwelijks had hij haar ge zien, of hij snelde op haar toe, en loste drie revolverschoten in hare richting. De onge lukkige werd door een kogel in den buik getroffen cn moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht worden. Do plichtige nam de vlucht, doch werd 's avonds aangehouden. Hij is ter beschikking van liet parket opgesloten. Het parket is 's avonds nog ter plaats een onderzoek gaan doen. Op het grondgebied, gelegen tusschen Postol, onder Moll en Bergevck, Holland- sche grensgemeente, heeft zich een feit voor gedaan dat denkelijk verdere gevolgen zal hebben. Zooals de feiten door de Hollandsche policie voorgesteld worden, is do zaak heel eenvoudig. J. V. d. H., wonende le Lom- mei, jachlwachter van Mr Bin 't bezit van eene Belgische jachtakte, was de gren zen overgetrokken, had daar gejaagd en werd door de Hollandsche gendarmen en wachters verrast. Zij wilden hem aanhouden, doch de betichte pleegde opstand en schoot op de policie. Hij werd aangehouden voor jachtmisdrijf en ook voor gewapenden op stand, #n naar 't Hertogenbosch overge bracht, waar hij onder die zware beschuldi ging zit opgesloten. Een der Hollandsche gendarmen moet licht aan de handen gekwetst zijn, doch den kelijk door geen vuurschot. In alle geval hebben verscheidene getuigen verschillige schoten hooren lossen. Toen men den jachtwachter niet te Lom- mei zag terugkeeren, werden de familiele- i den ongerust en deden opsporingen. Deze hebben voor gevolg gehad dat er cone aa*- klacht tegen do Hollandsche policie is inge diend bij het Belgisch gerecht, want er wordt beweerd dat V. De H.. inderdaad jaagde op 't I-lollandsch grondgebied, doch, toen hij do Hollandsche veiligheidswachten en garden in 't zicht kreeg, zou hij op het Belgisch grond gebied gevlucht zijn. Tegen alle wetten in, zouden de Hollandsche policiemannon hem daar zijn gaan halen en op Hollandsehen grond gesleurd hebben. Nadat er verschei dene geweerschoten denkelijk wederzijds ge lost waren. Wat is er nu van die zaak waar De gendarmen van Arendonck en ook die van Lommei, zijn met een onderzoek golasfc, om te weten wat er eigenlijk Toorgevalle*

De Volksstem | 1911 | | pagina 1