Komediant VanderveSde en k Congo 'T EEN EN I ANDER Moordpoging in eonen trein AGELAD GRUWELIJK ONGELUK Drama te Couillet. Congenieuws Zeventiende jaargang n' 234. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 8 December 1911 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4ïf a§7 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. STEM AANKONDIGINGEN 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 725. j O TE AALST Kerlsatraat, Telefoon 114 Bestuurder: JVan Nuffel-De Genat KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 GO 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4« bladz, (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.09 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Vandervelde, rustig gezeten in zijnen leunstoel, smakelijk eene hava- nasigaar rookend, met veel genoegen een roomer champagne opheffend, of wel plezierreizen ondernemende naar Tunisië, naar Italië, naar Zwitserland naar T Noorden, die leeft als een ba ron en paradeert als een koning, die slimme vos heeft met veel lawaai zijne ondervraging over de Gongo-aangele- genheden aangekondigd. Hij heeft niets gedaan om in bezit te komen van de documenten, zegt hij, men heelt ze hem dan 't huis gebracht. Wij twijfelen er voor ons deel niet aan, ofM. Vandervelde die ook een logebroeder is, lieelt zijne papieren ontvangen van de afdeeling der loge, die in Congo werkzaam is, en zoo veel nadeel doet aan bet beschavingswerk der zendelingen. Als een doortrapte politieker geeft hij wel eenige pluimkens aan de katho lieke zendelingen, maar zoo weinig mogelijk, om alzoo met een beteren schijn van rechtzinnigheid voor den dag te kunnen komen. Wat weet heer Vandervelde te vertellen Ha, heel veel. Doch wij geven alle dager, bijna een volle nummer nieuws inde Volksstem, hoe zou het dan niet mogelijk zijn op 3 jaren tijds, in een onbeschaafd land dat tachtig kee- ren zoo groot is als België, hoe zou men daar niet eenige bijzondere geval len kunnen aanhalen Ditmaal echter heeft M. Vandervelde het geladen te gen de kloosterlingen en vooral tegen de Jezuïeten. Dit moet ons niet ver wonderen, het is vooral van wege Pa ter Vermeersch, die wat anders over Congozaken kan meeklappen als M. Vandervelde, dat deze laatste zoovele harde waarheden heeft moeten Uooren. Ook om de logenstraffingen die onver mijdelijk komen zullen, niet al te hard te doen klinken, heeft hij liet nogmaals goed en slim gevonden, op voorhand aan te kondigen dat de Jezuïeten, zijne aanvallen zullen weerleggen. Schijnheilig voegt hij er aan toe Wij weten niet wat er van aan is, wij moeten, alvorens uitspraak te doen, de beschuldigden zich laten verdedigen. Natuurlijk, citoyen, dat zoudt go moeten doen, en daarom was het uw plicht, die zonderlinge aanvallen voor- loopig ter zijde te laten, in plaats van nu, op hoogst eerbiedweerdige perso nen lage verdenkingen te werpen. Volgens onzen uiterst-voldanen so- cialistischen volksvertegenwoordiger, mogen de Jezuïeten in Congo alkooi branden, hoewel zulks tegen de wet is. Hij weet wel dat het dient tot het be waren van plantaardige en dierlijke specimens, dus hoogst voordeelig voor wetenschap, beschaving en vooruit gang, maar het schijnt dat zij alcool hebben verkocht aan staatsambtenaars. Daarbij, of het feit in zicli zelve goed is, wet is wet, zegt heer Vandervelde en daarmee uitHoe spijtig dat de Belgische socialisten zoo dikwijls den ken boven de wet te staan Dat de roode leider dit daar eens herhaalde, het zou beter te pas komen. Pater Van den Besselaer moet een weerspannigen Congolees voor straf eenige uren hebben vastgebonden. Het gerecht dat hem vervolgde, heeft hem vrijgesproken. Zou Heer Vandervelde eens geen onderzoek willen doen niet enkel in België, maar zells in Brussel; hij zal misschien eerder dan hij denkt, ondervinden dat er in zijn eigene stad, onderwijzers zijn die sommige koppi- gaards van kinderen, die altijd geneigd zijn te stampen of te slagen, met eene koord vastbinden... Als het anders Pater D... hij noemt hem zoo, heeft een inboorling doodgeschoten. De Kongoleezen waren in opstand geko men en tijdens het gevecht werd een Kongolees bij pater D... gebracht, die hem doodschoot. De pater is onverant woordelijk verklaarden vrijgesproken. Vandervelde neemt het aan, maar nu is die pater terug in Congo en dat neemt de citoyen niet aan. Nog eens, niet zoo ver loopen, beste heer. Iloe dikwijls zijn hier geene menschen, die misdaden begingen, onverantwoorde lijk verklaard, en na eenige maanden opsluiting in een gesticht, weer in vrij heid gelaten 1 Waarom verzet gij u hier niet tegen die gebeurtenissen De Jezuïeten bezitten hoeven-kapel len, waar ze kinderen groot brengen en later dorpen stichten. M. Vander velde beweert dat de Jezuïeten de kin deren gaan rooven, ot ze laten gaan rooven door hunne calhechisten. Die beschuldiging is effenaf wreed. Wie zou er ooit kunnen denken hebben, dat de Belgische Jezuïeten zoo'n wreede menschen waren. In België zijn het brave, uitstekende lieden, maar zoo dra zo in Congo komen, worden het kinderroovers Brrr 't is om 't kip- pekensvleesch te-krijgen Eene laatste beschuldiging betreft den Staat. Deze palmt te veel ivoor in en heeft nog veel gedwongen werklie den in zijnen dienst. Het is koddig. In België wil Vandervelde liet collecti visme, alles in handen van don Slaat, in Congo verwijt, beschuldigt hij den Staat te veel op te eiscben, en den vrijen handel geen vollen teugel te later.. Hoe knoopt men dit zonderling socialisme aaneen Op d'eene plaats wit. op d'andere zwart beweren. Het is het schoonste bewijs van zijnepolitieke komedie Wij mogen overigens niet vergeten, dat België niet kan vergeleken worden bij Congo, en dat het Congoleesch volk niet heel 011 al hetzelfde is als het Belgische volk. De Cor.goleezen zijn nog onbeschaafd, wild, op sommige plaatsen zijn er zelfs nog monschen- eters is het dan niet dwaas, in hooge mate dwaas, in Congo veel stipter, veel nauwgezetter willen te werk gaan als hier in België. Zeker, de misbruiken moeten uitge roeid worden maar de belachelijke zinspelingen en lasteringen blijven best terzij. De strijd door Vandervelde aangevangen, is niets anders dan een strijd die uitgaat van de Congoleesche loge, gesteund door de Belgische daarenboven zijn er persoonlijke vee ten in 't spel van officieele ambtenaars. Wij verstaan niet waarom al de lijd van het Pai lenient aan die per soonlijkheden moet verbeuzeld wor den, terwijl er zulk prachtig werk te verrichten is voor ons eigen Belgisch volk... De tegenpartij zoekt stelselma tig alle parlementair werk te sabolee- renMinister Renkin heeft op zege pralende wijze al den laster van Van dervelde te niet gedaan. De Kamer bracht den bekwamen minister eene geestdriftige en welverdiende ovatie. öe sBosnmerikken hebben het gevonden» Wij hebben op de 25,000 gemeentezetels er 16,000 hetzij eene meerderheid van 7000 I)it ligt onze Aal- stersche liberalen op de maag, en ziehier hoe zij zich zelve zoeken te troosten of liever een blinddoek voor d'oogen spannen. Lim burg op 207 gemeenten heeft 273,632 inwo ners en 1907gemeenteraadsleden in Luxem burg op 231 gemeenten met 233,963 inw. zijn er 1799 gemeenteraadsleden. Brussel met zijne 195,000 en Antwerpen met zijne 325,000 inwoners hebben maar 31 gemeente raadsleden. Primo dat. is niet waar, het is niet 31, maar 39 gemeenteraadsleden, dat die twee stedeu hebben. Nu zoo nauw steekt het niet hij onze liberalen. Maar we tellen al de gemeenteraadsleden van Limburg en Luxemburg te zameri en we komen tot 3706 gemeenteraadsleden. Rekenen wij er die nu allemaal af om plezier te doen aan onze liberalen dan hebben wij nog 12,300 zetels vau de 21,300 en de liberalen en socialisten en daensisten lioop en al 9000 Daarbij mogen we niet vergeten, dat te Brussel, te Gent, te Luik en te Antwerpen, de katholieken, geen enkelen zetel hebben behouden dit jaar, tenzij voor de bijgevoeg de kiezingen, en dit ondanks wij in de 3 eerstgenoemde steden meer als het derde der stemmen en in Antwerpen bijna do helft der stemmen hebben behaald. Dus besluitVol gens de liberalen, winnen zij, hoewel wij 7000 zetels meer hebben, hoewel wij met onze duizenden eu nog duizenden stemmen geen enkelen zetel behalen in de groote ste den, hoewel wij overal duizenden stemmen in 't land hebben bijgewonnen. Hel is waarlijk puik Dergelijke liberale berekeningen mogen wel eens herinnerd worden Komedie S Komedie E Het socialistisch blad van Gent schrijft In den Brusselschen gemeenteraad stemden de libe ralen met de klerikalen samen, om aan de socialisten ongelijk te geven en goed le keu ren wat tegen de syndikale organisatie en tegen het recht van manifesteeren gepleegd was. 'n Les... die mag onthouden worden. Het artikeltje was getiteld Treurig Treurig Ja, we kennen dat spel vandaag schelden en schimpen de socialisten op de liberalen al erger dan hloedsvijanden, en morgen zetten de rooden hunne volgelingen aan om voor die zelfde wreede en hartelooze liberalen te stemmen, Uit hot vepwijtin^sboek dei* 33aenscsten. lil de Vrije Klok het bladje der Daensjsten van Ninove staan de volgonde scheluYfoorden tegen de katho lieken, in het nummer van Zondag 19 No vember op hel eerste bladzijde alleen Politieke d weepers vergulde kam pioenen beulen foei, foei, rijke alleen- heerschende kliek, we verachten u diep, uit 't diepste onzer ziel monster leugen uitkramenvuige lastertaal en wolbekende leugens lasteraars laster en vuige leu- genspraak zeeveraars kiesdravers, ze- denschendcrs moordenaars leugenaars volksbedriegerspolitieke schurken. O, die brave christene Daensisten verwijten niemand Terwijl zij niets doen dan tieren,scholden, brullen als bezetenen en verwijten, roepen zij maar gedurig dat zij de'beste christe nen zijn de eerlijkste menschen die de waarheid voor wapen hebben en de recht vaardigheid voor dool Hij, dio den waren weg verlaat, Weldra op 't pad der ondeugd gaat Socialistische vertlnaag- zaamheidi Zaterdag schreef de Peuple over een geval van Vorst tegen Brussel Gezel Evrard had zijne slem gege ven aan eene onderwijzeres die uit eene katholieke normaalschool kwam, en dank, de stemmen van 4 liberalen, gekozen werd met 5 stemmen tegen 3. De werkersbond is Zondag om 5 yren in buitengewone zitting bijeen geweest, om tuchtmaatregelen te nemen tegen gezel Evrard. Leve de verdraagzaamheid, heeren socialisten Eene getuigenis van belang. M. Stanley Portal Hyatt, ontdekkings reiziger in Afrika schrijft in zijn boek off the Main Track Ik heb in liet grootste deol der wereld zendelingen gezien, en ik beschouw ze, in groep, als nielsdoende we zens, die een vadsig loven leiden,en dikwijls zinnelijk, levende van het geld dat zou moe ten gebruikt zijn geworden om den toestand van onze gedeclasseerdo landgenoolon te verbeteren. Misschien is rnijn oordeel te al gemeen: het is niet toepasselijk op de katho lieken, gezamenlijk genomenen ik zou het niet durven toepassen op een enkelen mis- sionnarisjezuïet M. Vandervelde,wat zegt ge van den niet- katholiek, Stanley Portal Hyatt Eenige Grieksche, Zweedsche, Nederland- sclie en Arabische matrozen, in do Schippers straat, te Antwerpen woonachtig, hadden te Rotterdam den trein genomen, welke rond half vier te Antwerpen aankomt. Tussclien Calmpthout en Heide ontstond er twist, over geldkwestie, tusschen zekeren Novin, ge boortig van Ohio (Vèreenigde Staten), en een zijner medegezellen Anastasio, een Griek. Anastasio loochende hardnekkig dat hij eene som golds aan Novin sehuldig was. Deze laatste in woede ontstoken plofte een mes in zijn tegenstrevers horst. De opschudding door deze moordpoging in den trein teweeggebracht, was overgroot. Te Cappollenr werd de plichtige in eenen goederenwagen gezet en dokter Librecht diende den gewonde de eerste zorgen toe. Aan de statie van Antwerpen werd Novin door twee gendarmen weggeleid, en zijn slachtoffer is met eene draagberrie naar de Verbandzaal der statie gebracht. Na eene eerste ondervraging door den onder-statieoverste Michielsen gedaan, werd de moordenaar achter de grendels gedraaid. De gekwetste werd eene long doorboord men heeft hem naar 't gasthuis gevoerd, waar men vaststelde dat zijn toestand hope loos is. TE ST. JANS MOLENBEEK. Woensdag avond had nabij de Gemeente plaats, le Sl Jans-Molenbeek een ijselijk on geluk plaats. Do 14jarlge loopjongen Jan Dewaelens, wonende Mariemonlkaai, reed per rijwiel door de Sakrislijstraat, toen hij een zwaar geladen wagen wilde voorbijrijden. Ongelukkiglijk gleed zijn rijwiel weg en de arme knaap vloog onder de wielen van hel voertuig. De voerman kon onmogelijk nog bijtijds sloppen. Het knaapje werd vreeselijk verpletterd opgenomen, door den voerman en eenige ooggetuigen, en naar het naburig policiebu- reel overgebracht, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. De arme knaap had de linkerhand afgepletterd, eene vreeselijke wonde aan den onderhuik en de horst inge drukt. Het slachtoffer ken nog zeggen, dat do voerman geene schuld had in bet ongeluk, waarna hij het bewustzijn verloor on weldra bezweek. Een onderzoek werd als naar gewoonte geopend, doch de verklaringen der oogge tuigen en van het slachtoffer zelf, bewezen duidelijk dat de voerman niet verantwoorde lijk kon gesteld worden voor het ongeluk. Het lijk van het slachtoffer is naar het doodenhuis overgebracht. In de Ohateletstraat te Couillet, houden de echtgenooten Nopert een koffiehuis. Eene zijplaats van het huis is als haarkapperij ingericht en wordt gehouden door een 21jari- ge jongeling, Jules Dessart genaamd. Beide zaken gingen goed en diensvolgens kwamen Dessart en de echtgenooten Nopert oed overeen. De herbergier is echter een brutale kerel als hij gedronken heeft. Dinsdag avond was zulks wederom het geval en Nopert begon zijne vrouw te mishandelen. Eensklaps kwam Dessart, dio reeds te bed was, beneden ge- loopcn met een revolver in de hand en loste drie scholen op Nopert. Deze werd in het hoofd en den arm ge troffen. De policio werd verwittigd en Des sart werd aangehouden. Daar men geen geneesheer vond, werd een apotheker ver zocht den gekwetste een eerste verband te willen leggen. Toen do apotheker zulks wilde doen. sprong Nopert uit het bed waarop men hem gelegd had, wierp zich op den apotheker en sloeg hem zeer geweldig af. Daarna verbrij zelde hij alles wat zich op de kamer bevond. De policie moest andermaal tusschenk omen, om dezen zonderlingen gekwetste reden te doen-vers taan. Terugkeer der Elisabethville De Elisabethville is Woensdag mor- gend te Antwerpen aangekomen. Het schip had do groote vlag in top, daar de onder gouverneur van Kongo, M. Henry, zich aan boord bevond. Te Boma waren al de notabiliteiten hem komen groeten en te Banana kwam zijn ltol- lega, de onder-gouverneur Gillain, hem goede reis wenschen. De minister van Koloniën had de heeren Lebrun en Weber gezonden, om M. Henrv hij zijne aankomst le groeten. De opvarenden hebben thans gemeld, hoe het overlijden van bevelhebber Niclot ge beurd is. In de Isalastreek was eene betwis ting ontslaan tusschen katholieke en protes- tantsche zendelingen. Bevelhebber Niclot moest, do zaak regelen, doch daar hij er niet kon in gelukken den vrede to herstellen, werd hij wanhopig en vreezende berispt te worden, schoot hij zich door den kop. Verder is er niet veel nieuws. Het kamp van Isala zal naar Uellé overgebracht wor den. Twee afdeelingen der openbare macht, elk 500 man sterk, zullen het kamp bezetten. De Elisabethville heeft te Dakar niet stilgehouden, daar de gele koortsen or hecr- schen. Er varen geene zieken aan boord, buiten een bediende die in Kongo een zonne steek gekregen had. De vlag van baron Dhanis, welke do Bel gische soldalen in bunnen strijd tegen da Araabsche slavendrijvers droegen, werd met de Elisabethville megebracht. Deze vlag is bestemd voor het koloniaal inuzeum van Tervuren. De slaapziekte De slaapziekte neemt in Belgisch-Congo af, vooral in de Kisantustreek. Hel is reeds lang geleden dat men geen zieken meer aan getroffen heeft,tusschen de vier honderd kin deren der Zusters van Onze-Lieve-Vrouw,te Kisantu. Indien do ziekte blijft afnemen, zal men het verpleeghuis voor meisjes kunnen sluiten. Er zijn daar nog 60 tot 70 zieken, doch de verpleging van liet grootste getal is geëin digd. De genezing van zekere zieken die het verpleeghuis sinds meer dan drie jaar ver laten hebben houdt stand. Moet er een algemeece poll zijh voord® aanstaande wetgevende kiezingen in ons Ar rondissement Wij meenen rechtuit JA. In 't algemeen is het wenschelijk dal de kiezers en de propagandisten eener partij rechtstreeks hunne goed- of afkeuring kun nen uitspreken over hunne gekozenen, en aldus op praktische wijze, en mot eene we zenlijke bekrachtiging hunne gedachten over de politiek te verstaan geven en doen gelden. De politiek moot gaan in samenwerking, in samenbeleid tusschen al de partijgangers. Do onderworpenheid of de bewusteloos heid van het Kiezerskorps, zijn van onzen tijd niet meer. Die het anders meent, heeft het mis. Tevens is de verplichte herkiezing en de onderworpenheid aan den poll, eon rechtvaardig beginsel van verantwoordelijk- beid voor de gekozenen. Ten andere, inden poll hernieuwen en versterken dezen hun gezag, door de bevestiging van de volksstem ming. en daar hebben zij en hun leidingschap alles bij te winnen. In beginsel dus, in 't algemeen is do poll rechtvaardig en wenschelijk. De toestand in ons arrondissement aan den anderen kant eisclit onzes inziens een poll, een breeden poll, die de ware uitdruk king wezo van den volkswil, en laat niet loa om gelijk welke reden, hem te ontduiken. Voor de kiezing van 4908 was er geen poll geweest en ofschoon er geen de minste polemiek omtrent een poll was ontstaan, on dat do noodzakelijkheid er van zich niet scheen voor te doen, ontstond er veel mis noegdheid naderhand. Er moest toch maar een poll geweest zijn, wierd er veel gezegd Dat wordt een eisch van den tijd, bijzonder in ons arrondissement, waar het politiek leven scherp is en ontwikkeld. Heden is er in ons arrondissement een krachtige werking, een veelvuldig verlangen naar een poll. Het Congres van April 1911, vroeg in 't algemeen en stellig de ver plichte, regelmatige herkiezing van onze politieke leiders. Kringen en afzonderlijke personen verwachten den poll. De drukpers houdt er zich met bezig. Het hangt in de lucht. Er bestaan slroomingen van gedachten en strekkingen, die dank aan een rechtzin- nigen breeden poll, harmonisch en eendrach tig zullen samenstroomen in krachtige voor- waartsstuwing, en anders dreigen in wrijving ja misschien in botsing te komen. Is liet wijselijk dat gevaar te trolseeren Mag men stroomopwaarts varen Is het niet heter dat men de strooming geleide in de goede rich ting Voorzeker, een wijs bestuur en het politiek vooruitzicht vragen het ons. Geen poll, ware eene politieke fout. Een poll dus en aldus een hreede, rechtvaardige eendracht, waar elk zijn plaats vrijlijk vindt. Geen opgedrongene eendracht Maar na den poll, onvoorwaardelijke on derwerping, nauwe aaneensluiting, onbreek bare eendracht, geestdriftige samenwerking en een krachtige propaganda. ToekomendenZalerdag na middag vergadert te Aalst het EYIiddencomiteit den Ka tholieke Vereeniging, om den toestand van het arrondisse ment te onderzoeken en de propaganda te bespreken. Wij verzoeken de leden van het Middencomiteit deze eenige gedachten te overwe gen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1