OORLOG De misdaad van Vorst. Is liet land geldelijk goed of slecht bestuurd? T EEN EN 'T ANDER Gocdelijk astonioMsIongsliik GBLAD Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 285. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 9 December 1911 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijjl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 7 28, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 3, Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nufiel-De Gendt. AANKONDIGINGEN i' KI. aank. (1 tot 4 M. reg.) (r. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perregelf fr. I SO Gemengd nieuws (per regel) fr. t,ft Recht, herscell. (per regel) fr. f.$9 Overlijden (per regel) fr. Het landsbestuur is een groot huis houden, België's bestuur is het Bel gisch huishouden. Wordt dit huishou den goed of slecht onderhouden kan het de twee eindjes van 'tjaar goed aaneenknoopen, of hoe zitten de papie ren Dat is wel de vraag die ieder verstandige Belg zich stellen moet. Wij gaan den huishoudelijken toestand van België uiteenzetten, dan kan ieder van u oordeelen wat er van de kwes tie is„- De geldelijke toestand van ons land is zoo schitterend, dat. hij de stoutste verwachting nog overtreftja, hij is zoo schitterend, dat hoewel de regee ring voor 't jaar 1012, voor den ge wonen dienst, het is te zeggen, voor de janrlijksche begrooting, eene nieuwe gewone uitgave op zich neemt van 30.101,625.64 fr. dat ondanks die kolossale vermeerdering van uitgave, de regeering nog eer. boni voorziet voor 1912 van 428,044.28 fr. De regeering heeft de gewoonte niet hare voorziene boni's te over schatten, wat wij u gaan bewijzen, door de volgende cijfers. In 1901 voorzag de regeering een boni van 381,787.41 lr. en na het af- gelpopen jaar was liij 2,539,525.11 lr. in 19U2 voorzag zij 695,646.90 fr. en hij was 3,215,358.72 fr. in 1903 voorzag zij 18S,892.09 fr. en hij was 2,901,290.91 fr. in 1904 voorzag zij 270,159.43 fr. en hij wasG,231,764.of fr. in 1905 voorzag zij 816,959.34 in 1906, 1,058,444.38 in 1907, 534,037.23 in 1908, 407,270.92 in 1909, 305,210 fr. 89; in 1910, 446,346.06; in 1911, 559,982.37; en do boni's waren telkens veel, veel grooter, namelijk, 14,737,030.38 fr.; 5,640,580 fr. 2,571,184.58 fr. 3,964,653.44 fr. 10,656,048.78 b'. en 7,400,000 fr. In 1911 is de boni natuurlij]; nog niet gekend. De boni's zijn zeer gematigd gere kend, want moest de katholieke regee- rrng hare rekeningen gemaakt hebben zooals de liberale regeering het deed, ze zouden nog veel grooter zijn. Nie mand is vergeten, hoe de liberalen het geld hebben verkwist. Tot herinne ring geven wij hier eeniga cijfers In 1879 liet de liberale regeering een tekort van 3,115,363 fr. in I88Ö, een tekort van 88,525 fr. in 1881, een tekort van 6,000,352 fr. in 1882, een tekort van 15,211,844 fr. in 1883 een tekort van 18,242,868 fr.in 1884 ecu tekort van 16,237,234 fr. Dus al tijd tekorten, en dit ondanks de aan houdende stijging van de openbare schuld en de buitengewone vermeer dering van de lasten Van 1878 tot!8S4 lieten de libera len als geschenk aan 't land een teliorl van bij de zestig milüoen Van IS85 tol 1910, hebben de katholieken nog geen enkel jaar tekort gehad, altijd bu.i's en de som dier boni's bedraagt van 1885 lol 1910, het formidabele cijfer van ongeveer twee honderden acht millioen en dit niettegenstaande de groote hervormingen in het boek houden van den Staat. Zoo werden er van 1895 tot 1910, ongeveer 228 mil lioen uitzonderlijke uitgaven in de gewone begrooting geschreven, die vroeger en vooral onder het liberaal beheer, in de buitengewone begroo ting zouden zijn gekomen. Ware het zoo niet veranderd, het ware nog 228 millioen meer boni ge weest. Van 1896 tot 1901 werden als ont vangsten 16,315.000 fr. in de buiten gewone begrooting geschreven, die vroeger in de gewone begrooting zou den zijn opgenomen. Ware alles dus in de berekeningen onveranderd geble ven, dan hadden de katholieken, van af 1885 tot 1910 aan het land een boni gelaten van 208 millioen 228 millioen 16,325,000 fr. hetzij de globale som van 452 millioen en 325,000 fr. I Van 1895 is de delving van de open bare schuld ook verplichtend gewor den en hierdoor heeft België, alleen van 1901 tot 1910 eene uitgave moe ten doen van ongeveer 109 millioen. De gemeenten hebben van 't land meer toelagen ontvangen. In 1884 be liepen deze toelagen enkel 26,958,577 fr. in 1910 beliepen zij 44.673,963 fr.;of eene vermeerdering van 740,000 fr. per jaar. Door de wet van 19 Augustus 1889, voorgesteld door M. Beernaert, ont vangt iedere gemeente bovendien nog eene jaarlijksche uitgave van 7 mil lioen en half Meent nu niet dat de katholieken de lasten hebben vermeerderd. Sedert 1881 is er in België door den Staat, nog geen enkele belasting vermeer derd maar velen daarentegen zijn ver minderd geworden. Zoo voor wat vooral de werkende klas betreft, is van af 1889 de persoon lijke belasting op de werkmanswonin gen weggevallenwaarvan in 1910 mot min dan 227,275 werklieden van genoten, en hem een profijt bezorgde van 2 millioen en half De werklieden die de voorwaarden niet vervullen dooi de wetten van 9 Augustus 1889 en van 18 Juli 1893 hiertoe vereiseht, zijn toch in 't geheel of gedeeltelijk van die persoonlijke belasting ontslagen dooi de wet van 28 Juni 1822 en deze van 14 April 1895. Ook op de voedingswaren zijn de belastingen veel verminderd. De belasting op den koffie is totaal afgeschaft. In 1902 geraakte de Belgische re geering ei' toe, van de Internationale Conventie van Brussel de accijns rechten op den suiker te verminderen van 50 fr. op 20 fr. zoodat dit eene jaarlijksche vermindering van 21 mil lioen gaf en het verbruik ervan steeg inliet land van 60 millioen in 1902, tot 103,632,000 kilog. in 1910 De wezenlijke last van de openbare schuld, niet gedekt door de zuivere inkomst van do ontleende sommen, be droeg per inw ner, per hoofd, in 1878, de som van 5,14 fr., klom in 18S4 (onder 't liberaal ministerie) tot 6,75 fr. en daalde van 1900 tot 1907, op nieuw tot 4,34 fr. Dat is klaar en duidelijk voorge steld, de toestand van het Belgisch huishouden, zooals het wordt bestuurd door de katholieke regeering. We vra gen u, rechtzinnig uw gedacht te zeg gen Verdient eene regeering, die het land, zoo prachtig bestuurd, niet het volle, liet algeheele betrouwen van een volk Eeti nióSIioen ambienaars.- Sedert een veertigtal jaren is het getal open bare ambtenaars in Frankrijk geklommen van 250.000 tot een millioen, en dit ondanks den kleinen aangroei der bevolking. Dat maakt 1 ambtenaar op 39 personen, kinde ren, vrouwen en ouderlingen in lipgropen. Do Franschen betalen 5 milliard belastin gen die opgeslorpt worden door die millioen ambtenaars. Wat denken daan uwe lezers van De Peuple schreef over een tien tal dagen, dal M. Hcllebaut gedaan had als minister. Nochtans hij is gebleven. Woens dag schreef dit blad over 't einde van M. Renkin, en 't is meer dan zeker dat M. Ren- kin blijven zal. Nochtans de verplichte lezers van de Peuple moeten al die valsche profetiën slikken. Zouden die menschen ook niet ge waar worden, dat de roode schrijvers er het zotspel medö houden l Acht tegen zes. De Italiaan- sche socialisten hebben den oorlog verklaard aan de rogeering, om het inrichten van den oorlog tegon de Turken. Acht tegen zes, het is 4 tegen 3. Zouden er misschien drie socia listen op de zeven zijn die den oorlog niet af keuren En wij die dachten, dat die mannen den vrede op de wereld gingen brengen Wat boeken In 1889 werden er in Frankrijk 14849 fcbekon uitgegeven. Het is zoo 't schijnt, het maximum. Van 1889 lot 1901 bleef hettusschen dol3000en de 14000. In 1907 was het gedaald tot 10785. In 1909I klom het weder tpt 13185. De lezers zijn ,dus wel genoodzaakt een keus to doen. Hola socialisten, is dat zoo? Een liberaal blad der hoofdstad bericht dat zij een schrijven heeft ontvangen van een groep gerants uit den handel, die 14 uren per dag moeten werken, geen rusttijd krijgen, en eene onverbiddelijke directie al hunne verzachtingen en meelingen afwijst. Die gerants krijgen 125 fr. per maand als zij gehuwd zijn, krijgt de vrouw 50 fr. per maand bij daarbij een percent op do ont vangsten hoven de 50.000 fr.; zij hebben ook huisvesting, doch geen vuur en licht. De hulp-gerants krijgen 75 fr. per maand. Dit gebeurt zoo in de bij buizen van «Le Peuple». Hot liberaal blad heeft antwoord gevraagd, tot hiertoe heeft, bij onzen weet, het rood blad nog niets geantwoord. Het is wrlduide- delijk het verschil tusschen woorden en werken Een fijjnaard. Het kunstminnend Europa heeft dit jaar den grooten muziek- kunstonaar Liszt gevierd. Men verhaalt van hem eene drollige gebeurtenis. In 't begin van zijne loophaan deed Liszt eene omreis met den beroemden tenor Rubini, in de hoofdsleden van de Nooruerlanden. Op non avond gaven zij eene verlooning in een der bijzonderste steden van Scandinavië. De zaal was bijkans ledig, er waren hoop en al der tig menschen. Rubini was razend en weiger de te zingen. Go moot-zingen, zei Liszt, en nogal op uw beste. Deze dertig' man is de «elite» van die wildelingen in dit land.Rubini zong. Ook Liszt speelde zoo goed als hij spelen kon. In 't midden van zijn stuk houdt bij op, en zegt Achtbaar publiek, ik heb u al muziek ten beste gegeven, maar 't zal ge noeg zijn. Mag ik u nu ook uitnoodigen op een souper Na wat haperen, nam men de uitnoodiging aan. Kcl was een kostelijke avond voor Liszt. 's Anderendaags was de zaal stampvol. Het was echter eene ontgooche ling voor de muziekliefhebbers. Dien avond was er geen souper. De Franschmans. Jaarlijks gaan er vele Vlamingen naar Frankrijk wer ken, in Augustus is dit getal wel 57,000 in Juni 40,000. Voorde heide Vlaanderen wor den die alsvolgt verdeeld. Uit Brugge 1402 Kortrijk 1552 Roesselaere 2158 Diks- muiden 1559 Ieperen 1482. Uit Oost-Vla an deren Gent 3185 Dendermonde 2000 Audenaarde 4119 Aalst 5523. Tusschen die Franschmaus zijn er ook een groot getal jongelingen, van IS tot 25 jaar. TE ANTWERPEN Een doode en een zwaar gekwetste. Woensdag avond, had op de Plantijnlei, een erg automobielongeval plaats. Twee da- men, Mad. Blitz, 30 jaar, en Mad. Weyn- sclu nch, 08 jaar, wonende Philomenastraat, 2, werden door den prachtigen automobiel van den lieer doctor Terwagne, socialistisch gemeenteraadslid en volksvertegenwoordi ger, overreden. De eerste werd aan de knieën gekwetst, maar met de tweede was het erger gesteld. Een der wielen ging haar over de horst. De slachtoffers werden in een naburig huis bin nengedragen, waar de eigenaar van den automobiel ben voorloopig verzorgde. Do gekwetsten worden vervolgens naar hunne woning gebracht. De geneesheer Scharnelhout, die de dame Wcynschench vervolgens onderzocht, stelde vast dat zij verscliillige ribben had gebroken. Hij vond haren toestand zeer bedenkelijk. Een der slachtoffers. Mad. Weynschench, weduwe, 63 jaar, is Donderdag namiddag, om 4 ure, aan hare wonden overleden. Wat Mad. Blitz, hare dochter, betreft, deze is insgelijks inwendig gewond. Haar toestand is bedenkelijk. Het ongeval is als volgt gebeurd Madame Weynschench en hare dochter gingen de Plantijnlei over, om naar het Wip- plein tc gaan, wanneer zij door den automo biel. die van de Middenstatie gereden kwam, verrast werden. Daarin bevond zich de heer Terwagne, die van de zitting der Kamer terugkeerde. Het onderzoek dezer geheimzinnige zaak schijnt nu eindelijk een stap vooruit gedaan te hebben. Bij het begin der zaak reeds had den on derzoeksrechter de wetsdokters De Rechter, Lebrun en Heger gelast de vingerindrukken, op verschillige meubelen en voorwerpen ge nomen te onderzoeken en te vergelijken met deze van de verdachten. Het onderzoek leverde echter geen uitslag op, daar de indrukken te flauw weergegeven waren. De onderzoeksrechter ontbood dan doktor Stokis, van Luik, om de zelfde opzoeking te doen. Deze is gelukkiger geweest. In het toiletkabinet, op liet eerste verdiep der villa, in eene plaats waarde bewoners en vrienden zich gewoonlijk de handen waschten, vond doktor Stokis zeer nette indrukken. Deze. indrukken werden zorgvuldig opgenomen en vergroot. Daarna nam doktor Stokfs de vingerin drukken van al de personen die op de villa geweest zijn, sinds de dood van M. Annees- sens, tot zelfs de schrijnwerkers, lijkbidders, policiemannen, gendarmen, kuischvrouw, leden van het parket, enz. Al deze indrukken werden ook vergroot en dan begon de vergelijking met de indruk ken gevonden in het toiletkabinet, doch geene enkele kwam met deze overeen. Alsdan nam dokter Stokis ook de indruk ken van Mev. Anneessens en Karei Van Eeckhout en de indrukken van dezen laalsten kwamen wonderwel met deze van het toilet- kabinet overeen. Karei Van Eeckhout en Mev. Anneessens beweren, dat minstens sedert drie maanden vóór de geheimzinnige moord op M. Annees sens, Van Eeckhout de voet op de villa niet meer gezet heeft. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. TUSSCHEN Een brief van Petrus Loti De Italia Illustrata van Rome, waar van prins Sanza di Scalea de bestuurder is onderstaatssekretaris aan het ministerie van Buitenlandsclie Zaken, dit blad had aan Petrus Loti zijn gedacht, zijn indruk ge vraagd over don oorlog van Tripoli Petrus Loti heeft geantwoord zonder er doekskens om to doen. Hoort. Mijnheer, Gij zijt zoo goed mijn gedacht te vragen over de glorievolle onderneming van Tripoli. Maar de glorie, evenals het goede recht, ik zie ze enkel langs den kant van de bewon derenswaardige verdedigers van den erfe- lijken grond, Turken en Araben, die, verrast door de plotselijkheid van den aanval en maar eene bewapening hebbend van eene misierige inferioriteit,zich toch doen mitrail- jeeren en slachten als in de heldentijdvak ken. De glorie overigens, de ware, de zuivere, zou nooit kunnen zijn langs den kant van de ovorweldigerds en van do aanvallers. Ik hen op voorhand verzekerd, dat zoo gij uw on derzoek voortzet, er zich in alle landen van Europa eene verpletterende meerderheid zal bevinden om u to antwoorden zooals ik. Aanvaard, enz. Geleekend P. Loti. In Macedonië In Macedonië worden vele Griekon ver moord. Verloden Vrijdag nog drij die zich naar Vissoca en Soclias begaven. Zij waren bovendien gekwetst met geweerslagen. De kwestie der Dardanellen De minister van Buitenlandsclie Zaken moet de kwestie der Dardanellen, in den laatsten tijd al verscheidene malen hebben opgeworpen. Nochtans wordt algemeen gedacht dat Rusland er niet zal in gelukken de kwestie eene voor hem voordeelige oplossing te zien geven. M. Sassnoff, do Russische minister van Buitenlandsclie Zaken, is te Parijs toegeko men. De bladen zijn hot eens om dit bezoek in verband to stellen met do zaak der Darda nellen. Bulgaren vermoord in Macedonië Niet enkel de Grieken, ook de Bulgaren worden vermoord. De Turken verdenken de Bulgaren de moskee van Islip te hebben in brand gestoken. De volksmenigte heeft in deze laatste stad 14 Bulgaren gedood, 32 andere doodolijk gewond on 125 lichtelijk gekwetst. Te Uskube is een Bulgaar aangehouden, verdacht van den aanslag t'hebben geplogen. Turkyë neemt zijne voorzorgen Te Salonika is een keizerlijk bericht uit- geplakt, waarop gemeld wordt dat do kris tenen en Musulmanncn van 20 tot 45 jaar 4 oud, het land niet meer mogen verlaten. Het is een bewijs dat Turkyë zich gereed houdt om zijne troepen te mobiliseeren. Een schoone brief aan een vader M. Pietro Bemgio van Turijnen had ooi zoon die aalmoezenier was in 't Italiaanscke legerhij is doodgeschoten. Vooraleer te sterven, gelastte hij zijn vriend, pater Do» Tallacliini, Salesiaan, in zijnen naam aa» zijne ouders te schrijven. Oordeelt zelf over de schoonheid van dezen brief. Mijn beste heer Pietro, ge wacht onge twijfeld op nieuws van uwen zoon Angel», heldhaftigen soldaat van het le grenadiers. In zijne plaats schrijft u een krijgsaalmoe- zenier in zijn naam hij heeft met hem ge sproken hij wenscht hem veel goed voor zijne schoone hoedanigheden. Door al het goede dat er in uwen Angelo is, heb ik ge leerd zijn vaderen moeder te achten, zij die zoo volmaakt dezen lieven jongeling hebbe® weten op te Ipiden ik heb geleerd heel uw» familie te achten die niet anders kan zijn dan hij is. Uw Angelo, Engel van naam en van daad, heeft zijn plicht moedig welen te vervullei, hij heeft zeker een schoone belooning va® God verdiend, en heeft niet minder verdienste vanwege het Vaderland. Ernstig gewond aaa do long door dezelfde projectiel die aan zijné zijde een anderen gezel doodde, dapper, struisck en schoon als hij, sprak hij nooit ee» enkel woord uit dat geen volle onderwerping uitdrukte. Te midden zijner pijnen, had hj slechts in den mond den heiligen naam God» en van de Madona (O. L. Vrouw) die hij aan riep met leerderheid en geloof. Hij is de* 17n getroffen en ik heb hem gezien tot de* 18u 's avonds. Drie uren tevoren, nog in d* volheid zijner kracht zijnde, drukte hij mij krachtig de hand en verzocht mij u oiimid- delijk te schrijven om u te troosten en u aa» te bevelen moed te geven aan zijne moeder en u te verzekeren dat hij veel vooru en voor de familie zou gebeden hebben, en dat hij tevreden stierf. Een oogenblik te voren, had hij mij ge zegd Pater, dezen avond is het mijn vertrek. Wat vroeg ik hem Gaat men de gekwet sten naar Italië overbrengen Neen, ant woordde hij, men verlaat dit leven. Hij had maar al te veel gelijk. Ik omhelsd» hem in uwen naam, op zijne beurt omhelsde hij mij en met zooveel gewold dat hij d» aandacht van al dezen die in de omgeving stonden, op zich trok. Hij bedankte mij van hem t' hebben bijge staan hij verzocht mij voor hem eenige missen den Heer op te dragen voor zijn» ziel, hetgene ik gedaan heb. 's Avonds zelf (den Zaterdag) stierf hij als een heilige. Zij* naam zal altijd in onze herinnering blijven, in de uwe, in de mijne, in deze van zijne ge zellen en van zijne oversten die hem bemi*- den. Hij zal voor altijd gezegend worden va* Italië, omdat hij heeft hijgedragen tot zijne grootheid en tot deze van God, omdat hij ge storven is om zijn plicht als goede kristen te vervullen. Wij moeten allen gaan waar hij zelf ons is voorafgegaan. Gelukkig hij die het schoon» offer kan brengen dat hij in zijne volle jeugd gebracht hooft, vol schoonheid en goedheid en sterkte Verontschuldig mij, indien het op mij ge vallen is uw een zoo treurig nieuws meê te deelen, maar ik geloof dat gij duizenden re denen bezit om u te troosten. Ik heb gelede* en ik bid den goeden God voor u allen, ter zelfderlijd als voor de ziel van uwen Angel» die voorlaan ook voor mij een bewaarengel zal zijn. Moed Dat de Heer u zegene Hoe schoon, hoe verheven, hoe subliem, hoe hemelschoon, dit kristen geloof niet waar. Ach en hoe droevig, dat er zoovelen zijn die hel uit hot harte van het volk willen rukken X Wereldlijke ziek en verplegers. Men weet dal sinds de scheidingswot, de kloosterzustois uil de gasthuizen verdreven werden. Ook in de Parijzer gasthuizen wer den de zusters door wereldlijke ziekenver plegers vervangen. Thans is in een Parijsch gasthuis de vol gende zaak aan 't licht gekomen. Eene onlangs gehuwde, nog jonge vrouw, kwam eenige dagen geleden, in een gesticht der Openbare Weldadigheid van Parijs, om er eene operatie te onderstaan. De ongehtk- kige kon or de gevolgen niet van dragen, e® in de laatste dagen van verleden week slieuf zij, na aan hare moeder gevraagd te hebbe*, haar in haar bruidskleed te begraven.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1