Odvoorspssd van Oeioië OORLOG Een drama in de Noordzee 'T EEN EN 'T ANDER Vadermoorder terechtgesteld. V/ereldtenloonstelMng van Gent 1913 Brusselsclis Briefwisseling Zetreniiende jaargang nr 2S5. JL-P Gr 33 X_t 33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Eene erge werkstaking V Eene oude misdaad. Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 10 en Maandag li December 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. {jj* 45» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE SRUSSEL I TEAftLST 723» Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerirstraat, Telefoon 114 N KON Dl GINGEN i Ki. aank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e Wadz. ide regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. T.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers cell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Opgedragen aan de afbrekers van ons eigen Vaderland, Wij hebben in ons vorig nummer het waarlijk meesterlijk huishoudelijk bestuur van België Voor oogen gelegd Thans gaan wij den algemeenen voor spoed van België bespreken, en wij hopen dat onze lezers, ook onze leze ressen er ten minste vijf minuten aan dacht zullen willen aan verleenen. lie algemeene voorspoed houdt niet op te vermeerderen wat wij bewijzen door De Spaar- en Lijfrentkas, De algemeene Spaar- en Lijfrentkas onder waarborg van den Staat, geeft de volgende hoogst kenmerkende cij fer sIn 1883 waren er 375 duizend spaar- en renteboekjes in 1900 wa ren er 2 millioen 939 duizend de ge stufte sommen bedroegen in 1883, 169 millioen 900 duizend fr. in 1910 een milliard en 495 millioen frank. Ge gaat toch niet zeggen dat de groothan delaars, de grootnijveraars en de rijke bankiers daar bungeld in steken, neen, dat is het geld van kleine burgers, landbouwers en werklieden, dat is de eigendom van de spaarzame werkende aenschen. De scheepsbeweging. In 1884 hadden wij als binnen komen 4,072,987 ton voor uitgang 4,046,208 ton in 1909, hebben wij voor den ingang 14,283.345 ton en voor den uitgang 14,274,014 ton. In 1910 zijn er in de Belgische havens 10,943 schepen binnengeloopen, met eene globale vracht van 15,074,061 ton. Onze in- en uitvoer. Deze hebben vooral toegenomen door de wet van 12 Juli 1S95. Dc vermeerdering van 1894 tot 1902 is 806 millioen frank geweest voor den invoer, en 621 millioen frank voor den uitvoer. Eene jaarlijksclie vermeerde ring' van honderd millioen voor de in- en van 77 millioen fr. voor den uitvoer Na 1902 zijn we nog op buitengewone wijze vooruitgegaan. In 1884 vertegenwoordigde onze bijzon dere handel zonder transit eene glo bale waarde van 2 milliard en 763 mil lioen fr. in 1894, 2 milliard er, 878 millioen fr. in 1904, na 10 jaar dus. ongeveer vijf milliard! of 5000 mil lioen, en in 1909zes milliard 514 millioen frank. In 1910 was hij ge klommen tot 4 milliard 264 millioen 961 duizend fr. voor den in- en 3 mil liard 407 millioen 428 duizend fr. voor den uitvoer, 't zij ongeveer 7 milliard en 700 millioen frank, zonder den transit te rekenen die 2 milliard 287 millioen 212 duizend fr. heiiep. Hoeveel per hoofd In 1909 stelde M. Beernaert met trots vast, dat onze handel verre die van Engeland overvleugelde, dat hij hel dubbel was van dezen van Frank rijk en Duitschland, viermaal zoo groot als die van Amerika, 7 maal sterker dan die van Italië en 12 maal zoo sterk dan die van Rusland. En sedert 1903 zijn we nog fel gestegen zoodanig dat in 1909 onze Belgische handel, per inwoner vertegenwoordigde 497 lr. voor den invoer, 377 fr. voor den uit voer en 307 fr. voor den transit 't zij bijna twaalf honderd fr. per hoofd alles te zamen gerekend Het gebezigd kapitaal Over 10 jaar was het gebezigd kapi taal ongeveer 3 milliard. In Pruisen met zijne zoo groote bevolking,was het kapitaal, gebezigd in al zijne nijverhe den maar het dubbele of 6 milliard. Onze mach'unen hebben 2,489,673 paardekracht, terwijl Frankrijk er niet meer dan het dubbele heeft. In 1830 leverden onze koolmijnen 2,638,731 ton kolen op, voor eene weerde van 25 millioen fr. in 1910 was het 23,916,560 ton, voor eene weerde van 348 millioen 877 duizend franken. Onze Verkeerswegen In 1830 bezat België 3 duizend kilo meters wegenis. In 1880, 8526 kilo meters in 1909 meer dan 9699 kilo meters. Onzo bevaarbare waterwegen meten 2196 km. en 286 meters. In 1900 waren onze gekasseide we gen al verdriedubbeld, de buitenge wone begrooting had er boven de 100 millioen aan besteed. Onze ijzerenwegen liggen het dicht ste van heel de wereld, zonder er de 3664 km. buurtspoorwegen bij te rekenen die al gemaakt zijn en de 810 km. die men aan 't leggen is. Al onze havens, Antwerpen, Brus sel, Gent, Brugge en heel de zeekust zijn verbeterd. In 1902 bezaten wij aan vastgestelde gekwoteerde waarden voor meer dan S milliard en half. En dat formidabel kapitaal is niet in eenen stand opgesta peld, maar al de klassen zijn in ver houding opwaarts gestegen. Niemand die niet ziende blind is, zal dit logen straffen Het welzijn der werkende klassen De liberalen hadden in 1867 eene wet gemaakt op de naamloosheid der maatschappijen voor werkmanswonin gen. Zij had niet het minste uitwerk sel. In 1889 op voorstel van M. Beer naert maakte men eene wet op de werkmanswoningen zeil, die in 1S97 nog verbeterd werd. Zij gaf wonder volle uitslagen. In 1910 waren er 208 maatschappijen voor werkmans woningen gesticht meer dan 110 dui zend werklieden zijn eigenaar van hun huis geworden en doAlgemeeue Spaar en Lijfrentkas had aan 80 duizend werklieden 93 millioen 864,217 fr. geleend De maatschappijen van Ouderlingen Gijstand In 1883 waren er 196 maatschap pijen met 29,121 leden, die als totale toelage 600 Ir. kregen In December 1910 waren er 8540 maatschappijen, met 1,600,000 leden zij kregen als vaste toelage van den Staat 1 millioen 752,882 fr. en als aanmoedigingspre mie 4 millioen 311,201 fr. ol eene vermeerdering van 6,063,483 fr. Belgische werklieden en burgers, leest, herleest en overdenkt die glo rievolle uitslagen, laat zien, dat het Vlaamscbo volk, in plaats van stank, nog dank weet te geven aan dezen die voor zijn wolzijn hebben gezorgd, en zorgt dat in Juni 1912, België eene schitterende overwinning bezorge aan de katholieke, dat is, aan de eenige nationale partij Nog eene getuigenis. Uit de beliiugrijko brieven van M. Vincent Diericx, hebben wij gisteren deze bekentenis gepikt M. Frils Van der Linden die België bezocht heeft, schrijft in een zijner boeken, dat zon der de missionarissen de beschaving in Congo niet mogelijk ware geweest... Ziedaar wat mensehen zeggen en schrij ven en bevestigen, die zonder kleingeestige politieke inzicliten, onzen Congo bezoeken. Hoed af heeren socialisten, hoed af, hee- ren socialisten, voor onze kloosterlingen en kloosterzusters, want wat zij doen, dat zult gij nooit navolgen, omdat er u den moed,de liefde en de opoffering van ontbreekt. Hopla S Wij dachten dat de socia listen en liberalen zoo verduiveld content waren van hun kartel met de gemeentekie- zingen. En nochtans. Woensdag hebben de socialisten te Brussel op hun congres be sloten dat ze best deden afzonderlijk te strijden... Wat beteekent dat nu Zouden de socia listen misschien de katholieken niet willen omverre werpen Waarschijnlijk, immers het kartel ging de Katholieken voor goed den berg doen afrollen aan het kartel kan niemand of niets weerstaan... En nu Zij willen er niet van Hoe rijmt men dat te zamen Drie maanden, 8 dagen en 26 frank. Jacqmotte, de socialist die gekozen is met de doctrinaire liberalen te Brussel, heeft van de rechtbank voor smaad aan do policie, en voor aanslag op do vrij heid van 't werk, 8 dagen gevang en 26 fr. boete voor smaad, en 3 maanden gevang voor aanslag op de vrijheid van den arbeid gekregen...Het zijn schoon handlangers voor de liberale heeren De Engelsche postbedienden zouden in staking gaan? Eene groote opgewondenheid heerscht thans onder de Engelsche postbedienden. De misnoegdheid dezer bedienden zou bijzonder lijk zijn oorsprong vinden, in de weigering door het gouvernement, een onderzoek te willen doen over de duurte van het leven en de ontoereikendheid der loonen. Het gouvernement zou slechts dit onder zoek willen doen, nadat het onderzoek door den Board of Trado gedaan, zou geëindigd zijn. De postbedienden zijn van oordeel dat zulks enkel een voorwendsel is, om hen voor eeuwig en drie dagen af te schepen.... Zij beweren, dat zij lang genoeg gewacht heb ben, daar het nu reeds tien jaar is, dat geen enkelloon verhoogd werd en integendeel het leven alle dagen nog duurder wordt. Om het gouvernement te dwingen, toege vingen te doen, zou er zelfs spraak zijn van werkstaking. De postbedienden zouden het werk laten staan op het oogenblik dat er bijzonder veel werk is, namelijk van Kerstdag tot Nieuw jaar. Onnoodig te zeggen, dat indien de post bedienden hun ontwerp doord en, men nog nooit zulken warboel in eene administra tie zou gezien hebben. Gisteren morgend werd te Mans, een ge- naamdo Hamet terechtgesteld, die ter dood veroordeeld was wegens moord op zijn vader. Men heeft nog het verhaal van den ellen deling niet vergeten. Iienri Hamet was eenige zoon van een weduwnaar, die nog al welstellend was. Do ouderling vulde echter naar den zin van den zoon, niet genoeg dezes zakken, en daar dezen een luiaard en een dronkaard was, besloot hij zijn vader te dooden om des te spoediger in het bezit te komen van het vaderlijk erfdeel. Zekeren dag zond hij een telegram aan zijn vader, meldende dat bij erg ziek was. M. Hamet, vader, kwam reeds 's anderen daags aan,doch ineen afgelegen weg, schoot de zoon, die zich achter een boom verborgen had, hem drie kogels in het hoofd. Daarna wrong hij den ouderling den revolver in de vuist ton einde aan eene zelfmoord te doen gelooven. De misdaad werd echter toch ont dekt en de ellendige moordenaar werd aan gehouden. De ontaarde zoon loochende eerst alles, doch ten slotte, moest hij toch bekennen. Voorliet assisenhof poogde hij nog de nage dachtenis van zijn vader te bezwadderen, door te zeggen, dat do ouderling een vuil aard was. De gezwoornen weigerden met algemeene stemmen, verzachtende omstandigheden toe to kennen en Hamet werd ter dood veroor deeld. De ellendeling is moedig gestorven. Vooraleer het schavot te beklimmen zegde hij mot luide stem Ik vraag vergiffenis aan God en aan de menschen, voor do misdaad welke ik begaan heb. n Eenige oogenblikken later was gerechtig heid geschied. Er hadden geena incidenten plaats. Frankrijk en de Gentsche Wereldtentoonstelling Men weet dat Frankrijk op eene grootsche wijze zal vertegenwoordigd zijn in de We reldtentoonstelling van Gent, in 1913, al waar onze zuiderburen eene oppervlakte van 30000 meters vierkant zullen bezetten. Maar de medewerking van Frankrijk zal zich niet alleen daarbij bepalen. Inderdaad de Na tionale Commissie dor Koloniale Tentoon stellingen in Frankrijk, in den Vreemde en in de Koloniën heeft besloten ruimschoots haar deel bij te brengen tot hot welgelukken der Gentsche onderneming. Men herinnert zich de belangrijke en schilderachtige reeks Koloniale Fransclie paviljoenen, welke in do Brusselscheten- toonstelling do eigenlijke Fransche afdee- ling volledigden. Het zou voorbarig zijn van heden af in bijzonderheden te treden aan gaande die nieuwe Koloniale tentoonstelling; maar men heeft alle redenen to gelooven, dat de koloniën van Frankrijk, waarvan hot domein verrijkt is in Afrika, in de Gentsche tentoonstelling ten minste met zooveel luis ter als te Brussel zullen vertegenwoordigd zijn. Die nieuwe en belangrijke deelneming van Frankrijk aan eene Belgische tentoon stelling, getuigt eens te meer van de steeds toenemende sympathie, welke lusschen Frankrijk en België heerscht, en rnen moet de steeds nauwer en nauwer aansluitende en vruchtbare vriendschapsbandon toejui chen welke in 1913 te Gent zullen bezegeld worden, zoowel door Frankrijk als door ons land. Vischsloep gezonken. Bemanning gered Donderdag namiddag ontstond een lek in de visschersschuit n. 49, reeder Louis Hae- rinck, op omtrent 20 mijlen van do kust. De kajuitjongen gingin de kajuiten aldaar wa ter bemerkende, gaf hij het eerste noodsein. Gelukkiglijk was eene andere sloep var. Heyst n. 68, stuurman Emiel De Paepe, in de na bijheid, wolke aanstonds alles in 't werk stelde tot de redding zijner medemakkers. Tweemaal bij het voorbij varen misten de visschers het zinkend vaartuig, en de derde maal gelukte het hun het te kunnen nemen. Gelukkig voor de bevarenden, want 20 minu ten later sloeg het vaartuig om, en allen zouden omgekomen zijn. De kajuitjongen was zoodanig aangedaan door schrik, dal hij het hoofd verloor en met de grootste moeite kon men hem zijn vaartuig doen verlaten. Do geredden zijn Despiegelaere Felix, stuurman, Ackx Pieter, Savels Kamiel en Savels Petrus. Deze twee laatsten zijn ge broeders, 18 en 16 jaar oud en de oudste zonen eener talrijke familie. De moedige daad der redders, zal voor zeker niet onbeloond blijven. Uit Brussel komt ons dit nieuws. Zaterdag 7 December 1911. St-Barbara is Maandag in de kazerne lus tig gevierd en Woensdag was het voor alle brave kinderen St-Niklaas. Dinsdag avond hebben winkels en magazijnen vette zaken gemaakt, daarna genieten de bedienden van een welverdiende rust, want na die dagen is liet groote kalmte. Binnen kort nieuwe stormloop voor Kerstmis en Nieuwjaar.Tus- schen de nieuwe speelluigen vindt men een verongelukten trein en het noodige gerief van een sr boteerder, met de sclieer erbij om de draden door te snijden eon hefboom om de sporen op te lichten. De socialistische kamer leden zullen niet nalaten dit te koopen als Nieuwjaarsgeschenk voor hunne kinderen. De nieuwigheid komt zooals 't past, uit Parijs maar de strijd van de socialisten tegen de Brusselsche handelaars, heeft ons een voorsmaak gegeven van de bevoegdheid der roode syndikaten, dewelke 3 maand heeft geschonken aan gezel Jacqnemotte. Dinsdag en Donderdag heeft de Koning 2 parlementaire diners gegeven. Do moeste katholieke en liberale kamerleden zijn naar 't Paleis gegaan, waar ze door den koning en do koningin werden ontvangen. Enkel de socialisten doen cr niet aan mee. De tafel was voortreffelijk, de koning onderhield zich met allen, en in 't Vlaamsch met M. Van Brussel over den landbouw toestand in zijn arrondissement. De gomeenleraad heeft Maandag in ge heime zitting beslist hoe de Koloniënstraat gaat versierd worden. Geheel de breedte van den stoep der Gentilhommestjaat zal op oene lengte van 40 m. gebruikt worden. Binnen kort zal er een straat geopend worden op op een groeten muur het is de Keizerin- nestraat. Het is de laan die vroeger van de Mugdalenastraat naar de oude Dag en Nacht- straat liep. De nieuwe opgehoogde Magda- lenastraat is een ware vesting. Wij zullen alzoo eene straat hebben in den aard eener brug vanwaar wij al de werken zullen kun nen zien. In den gemeenteraad van Elsene is er eene oppositie gehouden tegen het oprichten eener nieuwe kerk. De bladen zetten hot schepen college aan geen rekening te houden met de beloften eertijds aan Georges Brugmann ge daan. De geutige noot wordt gegevon door een oud-apotheker die protest aanleekent in naam van don overleden Louis Lepoutre, vrijden ker, die niet wil dat er eene kerk komt op do straat die zijn naam draagt. Het monument Ferrer is wel opgericht achter de H. Catbarinakerk. Het borstbeeld van Darwin zal de Apenstraat versieren. Dat is iets dat in de toekomst weeral moet wor den gadegeslagen. Do apolheker heeft zich den balk in 't oog gesloken met het bokaal to laten staan om zich met politiek te be moeien. De linkerzijden hebben storm geloopen te gen de regeering in den persoon van M. Renkin deze laat echter zulks zoo gemak kelijk niet gebeuren en hij heeft zegepralend de heeren Vandervelde en Royer le woord gestaan. Uwe gekozene M. Woeste, heeft de regeering dapper terzij gestaan, met de ma- gonnieke ondernemingen in Congo aan het licht te brengen. Minister Carton de Wiart, Poullet, gouw- heer Beco, de burgemeester en schepenen van Brussel, senator Dupret en heeren Méldt en Sogers, kamerleden zullen aan '1 feest der Associatie van cle Pers deelnemen, dat gegeven wordt bij de vijf-en-twintigste verjaring van de stichting dezor vereeniging. Toekomende Maandag groot concert van het groen Kruis, waaraaü talrijke kunste naars hunne medehulp verleenen. Kobe. Vijf of zes jaar geleden, werd eene Engel sche onderwijzeres, Miss Lake te Essen (Duitschland) in een boschje vermoord ge vonden. De moord was in zeer geheimzinnige om standigheden geschied, en reeds waren vele maanden verloopen, zonder dat de moorde naar ontdekt was, toon zekeren dag een wel stellend, eerlijk handelaar, zich kwam ge vangen geven, zeggende dat hij de moorde naar was. De handelaar, een genaamde Land. ga£ vele uitleggingen, en voegde erbij, dat hij liever op het schavot te sterven had, dan langer met de knaging zijner misdaad te blijven loopon. Land werd dus voor het assisenhof ge bracht. Daar kwamen echter getuigen on loochenbaar bewijzen en verklaren, dat Land de misdaad niet kon gepleegd hebben. Daartegenover kon hot openbaar ministerie de beschuldiging niet staando houden en de man werd bij gebrek aan bewijzen vrijgespro ken, ondanks zijne bekentenissen. Het on derzoek werd dan in eene andere richting geleid. Bij liet parket kwam een naamloos schrijven toe, meldende, dat een man der streek plotselings, eenigo dagen na de mis daad verdwenen was. Deze persoon deed veel aan hypnotism. Hij had gepoogd ook miss Lake in bedwelming te brengon, doch hij was er in mislukt. Men denkt nu dat hij de moordenaar is en dat hij Land, dien hij gemakkelijk kon he- invloeden, heeft gedwongen te zeggen dat hij de moordenaar was. Een portret van den hypnotiseur werd aan Land geloond en deze werd andermaal geheel onwel. De opzoekingen worden voort gezet. TUSSCHEN Rond Tripoli De Italianen zuiveren Tripoli. De dag van gisteren is afgeloopen zonder een enkel ge weerschot langs de gansche lijn der ver schansingen. Den 4n December hebben de Turken een gevoeligen slag gehad. Er lagen nog 28 lijken, toen de Italianen naderhand oene verkenning gingen doen. Den 5" December Uit Constanlinopel geeft men bericht over liet gevecht van den 5U December. Het ge vecht duurde tot 's avonds. De Italianen lie ten honderden dooden. Tegen den avond trokken de Turken zich terug, wat zeggen wil, dat de ltalianen zegepraalden. Slimme taktiek der Italianen De Turken vierden de feesten van Baïram die drie volle dagen duren. Het gerucht was verspreid dat do Italianen tegen den Turk- schen godsdienst opkwamen en do leer van Christus kwamen vordedigen. Hoe groot was de verwondering der Turken, toen zQ

De Volksstem | 1911 | | pagina 1